| 12.9°C Dublin

Today's Sport

Today's Sport

Racing

Dundalk 6.15, Lingfield 11.55, Newcastle 12.05, Cheltenham 1.15, Wolverhampton 4.0.

Golf

Turkish Airlines Open

Montgomerie Maxx Royal, Belek, Antalya.

Lorena Ochoa Invitational

Club de Golf Mexico, Mexico.

Tennis

ATP World Tour Finals

O2 Arena, London.

Greyhound racing

Harold's Cross, Curaheen Park, Drumbo Park, Dundalk, Galway, Kilkenny, Limerick, Longford, Newbridge, Thurles Park, Tralee.

Boxing

National Intermediate C'ships

National Stadium Dublin Prelims (7.0).

64kg S Kilkenny (Manorhamilton) v S Montgomery (Canal).

67kg O North (Brosna) v N O'Connor (Monkstown);

K Loonam (Defence Forces) v J Lynch (Ballinacarrow);

S Hunt (Palmerstown) v D Lewis (St Francis);

D Maguire (Dealgan) v M McGlinchey (St Marys).

71kg T Dunne (Ballagh) v M Fitzpatrick (Riverstown);

L Comiskey (St Marys) v K Flaherty (Conemara);

S Byrne (Corpus Christi) v D Lyons (Mulhuddart);

L Bradley (Twin Towns) v J Harty (Rathkeale);

D Hagan (Spartans U) v P McCabe (Esker);

N Sommers (Palmerstown) v J McNally (Loughrea); J Moore (Canal) v D Timlin (Geesala);

D Foster (Elite Mullingar) v B Gallagher (Kilcullen).

Darts

World Darts C'ship, Grand Slam,

Wolverhampton

2nd rd: M Smith (Eng) bt C Kist (Ned) 10-5; M King (Eng) bt G Anderson (Sco) 10-4

Gaelic games

Nth Leinster Senior 'C' Hurling S-final

Killina Pres SS 2-15 Mercy SS Kilbeggan 2-9 (AET).

Dublin Scls Juv 'C' Football Q-final

St Joseph's Rush 9-8 Drimnagh Castle CBS 1-2.

Nth Leinster Senior 'C' Hurling S-final

Killina Pres SS v Mercy SS Kilbeggan, St Loman's Astro, 11.0 Ref: J Baker.

Nth Leinster Senior 'C' Hurling S-final

Cistercian Col Roscrea v Col Choilm Tullamore, Roscrea 1.0 Ref: E Scully (Laois) - OFF.

Dublin Scls' JuvENILE 'C' F'ball Q-final

Col Choilm v Clonkeen Col - OFF.

Dublin Schools' Junior 'B' Hurling Final

Terenure Col v Lucan CBS, Thomas Davis Astro,

12.30, Ref: T Gleeson - OFF.

Match postponed until Monday:

Dublin Scls' Juvenile 'E' F - Group Q-final

St Tiernan's CS v Killinarden CS, : Balinteer CS Astro, 2.0, Ref: Derek Oman.

Ladies GAA

All Ireland JunClub C'ship Semi Finals

(ET if necessary)

Dee Rangers, Meath (H) v Murroe Boher, Limerick 2.0, Meath Hill GAA, Drumconrath, (P Swift);

St. Ciaran's, Roscommon (H) v St. Dympna's Dromore, Tyrone, 2.0, Mulhern Park, Fuerty, (D McEnery).

All Ireland Inter Club C'ship - Semi- Finals (ET if necessary)

Castleisland Desmond, Kerry (H) v Kilmacud Crokes, Dublin, 1.0, Castleisland Desmond GAA, (K Delahunty);

Clonbur, Galway (H) v Ulster (Monaghan Harps/ Four Master's), 2.0, Páirc Seoighe, (G Carmody).

All Ireland SenClub C'ship - Semi Finals

(ET if necessary)

Mourneabbey, Cork (H) v Mountmellick Sarsfield's, Laois, 2.0, Mourneabbey GAA, (P Kehoe);

Kilkerrin/Clonberne, Galway (H) v Termon, Donegal, 2.0 , Clonberne Sports Field, (J Niland).

Golf

Turkish Airlines Open

Montgomerie Maxx Royal, Belek, Antalya

(par 72):

63 MA Jimenez (Spa);

64 I Poulter (Gbr);

65 T Hatton, B De Jonge (Zbe), W Ormsby (Aus);

67 H Otto (Rsa), B Grace (Rsa), D Willett (Gbr), O Fisher (Gbr), A Sullivan (Gbr), S Gallacher (Gbr), R Wattel (Fra), M Warren (Gbr), E Molinari (Ita);

68 M Kaymer (Ger), D Fichardt (Rsa), S Dyson (Gbr), J Blixt (Swe), R Jacquelin (Fra), E Grillo (Arg), G Bourdy (Fra), A Levy (Fra);

69 R Jan Derksen (Ned), M Ilonen (Fin), M A Carlsson (Swe), D Lynn, T Jaidee (Tha), B Koepka (USA), J Daly (USA), T Fleetwood (Gbr), A Canizares (Spa), D Lipsky (USA), C Doak (Gbr);

70 F Molinari (Ita), T Aiken (Rsa), J Luiten (Ned), M Siem (Ger), M Manassero (Ita), P Larrazabal (Spa), S Jamieson (Gbr), S Lowry (Irl), E Pepperell (Gbr), M Foster (Gbr), H Stenson (Swe), Lee Westwood (Gbr).

71 R Karlsson (Swe), R Bland (Gbr), D Howell (Gbr), R Green (Aus), B Wieberger (Aut);

72 F Aguilar (Chi), D Van Der Walt (Rsa), K Broberg (Swe), J Donaldson (Gbr), F Zanotti (Par), M Orum Madsen (Den), R Cabrera Bello (Spa);

73 P Uihlein (USA), M Baldwin (Gbr);

74 R Fisher (Gbr), D Horsey (Gbr), L Donald (Gbr), Richard Sterne (Rsa);

75 S Garcia (Spa), D Clarke (Irl), Graeme Storm (Gbr);

76 R Ramsay (Gbr), C Montgomerie (Gbr), O Wilson (Gbr), George Coetzee (Rsa);

77 V Dubuisson (Fra), T Olesen (Den), J Quesne (Fra) ;

79 A Altuntas (Tur);

80 N Colsaerts (Bel);

81 E Kemaloglu (Tur);

82 A Afsar (Tur), M Hoey (Irl).

iCE HOCKEY

National Hockey League

Anaheim Ducks 6 Los Angeles Kings 5 (SO), Toronto Maple Leafs 6 Boston Bruins 1.

Motorcross

Saturday

Donegal MC: Endurance Trial - off.

Sunday

Cork MC: 4x4 Trial, Rockgrove, Coachford, Co Cork, 10.30.

Birr & District MC: Autocross (LS) (A), Castlearmstrong, Ballycumber, Co Offaly, 11.30.

Alternative layout

Saturday

Trials Drivers' Club: Autotest (H), Mondello Park, 11.0).

Sunday

Cork MC: 4x4 Trial, Rockgrove, Coachford, Co Cork, 10.30.

Birr & District MC: Autocross (LS) (A), Castlearmstrong, Ballycumber, Co Offaly, 11.30.

rugby

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 1A

UCD (v Old Belvedere): B Dardis; S Coghlan-Murray, G Ringrose, H McNulty, A Byrne; R Byrne, N McCarthy; G Frayne, R Byrne, L Hyland, G Thornbury, E MacMahon, J Coghlan, D Leavy, P Timmins.

DIVISION 1B

Dublin University (v Buccaneers): C Kearns; J Fitzpatrick, S Fromme, P Lavelle, K O'Leary; J McDermott, A Lloyd; G Walsh, P Finlay, T Collis, R Tyrell, J Burke, P Dargan, B du Toit, T Ryan.

DIVISION 2A

Nenagh Ormond (v City of Derry): D Fogarty; R O'Brien, M Doyle, T Connolly, M Salave; M Fogarty, E Gardiner; F Brislane, J Healy, J Coffey, K Seymour, K O'Flaherty, M Slattery, A Grey, A Kavanagh.

NUIM Barnhall (v Banbridge): K Daragh; M Mellet, F Higgins, M Mellotte, S Lacey; S Gillespie, R Holt; P Courtney, G Murray, L Mitchell, R Tiernan, E McCreery, T McKeown, N Veltom, P Nalty.

Queen's University (v Seapoint): J Owens; D Hall, C Shiels, S McIlwaine, J Stockdale; J Rea, C Spence; J Craig, N Sinclair, L Steele, A Thompson, N Simpson, R Clarke, J Atkinson, L Dow.

DIVISION 2B

Boyne (v Midleton): B Duffy; J Sweeney, E Duffy, R O'Brien, B Howell; T Lansdowne, M Walls; J Kinsella, P Shuttleworth, H Carolan, J Kermath, J Foley, D Moore, K Keogh, R Hennessy.

Bruff (v Tullamore): B Deady; P Kilcoyne, S Darcy, D Mulcahy, D Bannon; D O'Grady, T Cahill; D Horan, J Cleary, C O'Sullivan, G O'Connell, K Madigan, D Keogh, A White, J Considine.

Kanturk (v Highfield): S Cremin; M Gandy, L McCabe, M Healy, K Buckley; P O'Keefe, P Cotter; B Kelleher, C O'Sullivan, B O'Neill, B Buckley, C Nunan, C O'Sullivan, J O'Sullivan, D McCabe.

Navan (v DLSP): R Waters; D Geraghty, R van der Vyver, E Fa'aofo, S Hogan; A Kingsley, D Delahunt; E King, D Clarke, D King, D Sheridan, L Jackson, J Sheridan, R Scott, B McKeever.

Soccer

U-21 INTERNATIONAL FRIENDLIES

Germany 3 Netherlands 1;

England 3 Portugal 1.

U-15 International

Strawczyn Stadium, Poland

Poland 2 Republic of Ireland 1 (G McAuley).

Republic of Ireland: T Murphy, T Baba, D Peppard, L O'Connor, L Nolan, A Bolger, M Kelly, C Hughes, A Connolly, R Manning, C Murphy. Subs: C Barry for Kelly 40 mins; G McCauley for C Murphy 62; J Owens for Manning 62; J Dwyer for Bolger 70.

Republic of Ireland U-21 squad v USA tomorrow at 2.0 and v Russia, Monday at 5.0 in Marbella: D Rogers (Aberdeen - on loan at Dumbarton), E Grimes (Leeds United), S Long (Reading), S Griffin (Reading), P Sweeney (Reading), T Hoban (Watford), B Lenihan (Hull City), M Watkins-Clark (Stoke City), E O'Connell (Celtic), J Connors (Dagenham & Redbridge), G Rea (Brighton & Hove Albion), S Hoare (St Patrick's Athletic), L Desmond (Shelbourne), W Hayhurst (Preston North End), A Browne (Preston North End), J Byrne (Manchester City), D Connolly (Shelbourne), L Kelly (Reading), K Sadlier (West Ham United - on loan at Brighton), K McEvoy (Tottenham Hotspur - on loan at Peterborough United) S Byrne (Everton), C Wilkinson (Bolton Wanderers), M Hamilton (Wigan Athletic).

Tennis

ATP World Tour Finals

O2 Arena, London

Singles Group B: (5) K Nishikori (Jpn) bt (10) D Ferrer (Spa) 4-6 6-4 6-1. (2) R Federer (Swi) bt (6) A Murray (Gbr) 6-0 6-1.

Men's Doubles Group B: (2) D Nestor (Can) & N Zimonjic (Ser) bt (6) M Granollers (Spa) & M Lopez (Spa) 6-7 (5-7) 6-3 11-9; (4) J Benneteau (Fra) & E Roger-Vasselin (Fra) bt (7) I Dodig (Cro) & M Melo (Bra) 4-6 6-2 10-8.

ITF WOMEN'S CIRCUIT

Helsinki, Finland

Singles Rd 2: (3) A Bowtell (Irl) bt M Deagostini (Swi) 6-2 6-3.

Irish Independent