Sport Soccer

Wednesday 17 October 2018

Bohs could face Austria Vienna in next Europa League round

Bohemians, Sligo Rovers and St Patrick's Athletic discovered their opponents in the Europa League opponents after the third qualifying draw was made in Switzerland today.

Sligo Rovers, who received a bye into the third round, will face either Glentoran or the Ukrainia's Poltova.

St Patrick's Athletic could also face a Ukrainian assignment after they were drawn against FC Karpaty from Lviv.

Bohemians could face Austria Vienna in the next round - the Austrian side enjoy a 3-0 buffer ahead of the second leg - if they can overcome a 2-0 deficit against Olimpija Ljubljana at Dalymount.

Sligo Rovers manager Paul Cook said: ''It looks like we'll be going to Ukraine and that is a very difficult draw. They seem to be a very strong team with excellent players and play in an excellent league. All we can do is our best and I know our players will look forward to it.'

''I'm going to try to get to their game next week and do our homework and give ourselves the best opportunity.''

UEFA Champions League 3rd qualifying round draw (Irish clubs in bold):

Club Atlético de Madrid v Strømsgodset IF

BSC Young Boys v TPS Turku/KVC Westerlo

FC Shakhtyor Soligorsk / FK Ventspils v FK Crvena zvezda

FC Alania Vladikavkaz v Kecskeméti TE/FC Aktobe

Floriana FC /AEK Larnaca FC v FK Mladá Boleslav

FK Željeznicar /FC Sheriff v Maccabi Tel-Aviv FC /Xäzär Länkäran FK

AZ Alkmaar v KS Flamurtari FK Jablonec

Olimpija Ljubljana v Bohemian v FK Rudar Pljevlja/FK Austria Wien

Bursaspor v FC Gomel

Ferencvárosi TC/Aalesunds FK v FK Suduva/IF Elfsborg

FC Minsk /Gaziantepspor v Legia Warszawa

Hapoel Tel-Aviv FC v FC Vaduz /FK Vojvodina

FC Metalurgi Rustavi /FC Irtysh Pavlodar v Stade Rennais FC

PFC Levski Sofia v KF Tirana /FC Spartak Trnava

The New Saints FC /FC Midtjylland v Vitória SC

FC Dinamo Bucuresti v FC Iskra-Stal /NK Varaždin

FC Karpaty Lviv v FC Shakhter Karagandy /St Patrick's Athletic

KS Vllaznia /FC Thun v US Città di Palermo

KR Reykjavík /MŠK Žilina v Llanelli AFC /FC Dinamo Tbilisi

AC Omonia v FC Tauras /ADO Den Haag

SK Liepajas Metalurgs /FC Salzburg v FK Senica

Club Brugge KV v EB/Streymur /FK Qarabag

FC Differdange 03 /FC Levadia Tallinn v FK Rad /Olympiacos Volou

FSV Mainz 05 v KuPS Kuopio /CS Gaz Metan Medias

UE Sant Julià /Bnei Yehuda Tel-Aviv FC v Helsingborgs IF

Stoke City FC v HNK Hajduk Split

Anorthosis Famagusta FC /FC Gagra v AC Juvenes-Dogana /FK Rabotnicki

Örebro SK /FK Sarajevo v AC Sparta Praha

Glentoran FC/FC Vorskla Poltava v Sligo Rovers FC

Paksi SE /Tromsø IL v Heart of Midlothian FC

FK Metalurg Skopje/PFC Lokomotiv Sofia v WKS Slask Wroclaw /Dundee United FC

FH Hafnarfjördur/CD Nacional v BK Häcken/FC Honka Espoo

SV Ried v Brøndby IF

PAOK FC v Vålarenga Fotball/FC Mika

NK Domžale/RNK Split v Crusaders FC/Fulham FC

First leg matches to be played on 28 July. Second leg matches are to played on 4 August

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Editor's Choice

Also in Sport