Sunday 17 June 2018

France FRA 2

Australia AUS 1

REPORT

Argentina ARG 1

Iceland ISL 1

REPORT

Peru PER 0

Denmark DNK 1

REPORT

Croatia CRO 2

Nigeria NGA 0

REPORT

Costa Rica CRI 0

Serbia SRB 1

REPORT

Germany GER 0

Mexico MEX 1

REPORT

Brazil BRA 1

Switzerland SUI 1

Full Time

Sweden SWE

South Korea KOR

Belgium BEL

Panama PAN

Tunisia TUN

England ENG

Colombia COL

Japan JPN

Poland POL

Senegal SEN

Russia RUS

Egypt EGY

Portugal POR

Morocco MAR

Uruguay URY

Saudi Arabia SAU

Iran IRN

Spain ESP

Denmark DNK

Australia AUS

France FRA

Peru PER

Argentina ARG

Croatia CRO

Brazil BRA

Costa Rica CRI

Nigeria NGA

Iceland ISL

Serbia SRB

Switzerland SUI

Belgium BEL

Tunisia TUN

South Korea KOR

Mexico MEX

Germany GER

Sweden SWE

England ENG

Panama PAN

Japan JPN

Senegal SEN

Poland POL

Colombia COL

Saudi Arabia SAU

Egypt EGY

Uruguay URY

Russia RUS

Spain ESP

Morocco MAR

Iran IRN

Portugal POR

Denmark DNK

France FRA

Australia AUS

Peru PER

Iceland ISL

Croatia CRO

Nigeria NGA

Argentina ARG

Mexico MEX

Sweden SWE

South Korea KOR

Germany GER

Switzerland SUI

Costa Rica CRI

Serbia SRB

Brazil BRA

Senegal SEN

Colombia COL

Japan JPN

Poland POL

Panama PAN

Tunisia TUN

England ENG

Belgium BEL

Interpro sides eye up Ulster

Munster's Ben Healy in action during the U18 Schools Interprovincial agaqinst Leinster at Donnybrook Stadium. Photo: Matt Browne/Sportsfile
Munster's Ben Healy in action during the U18 Schools Interprovincial agaqinst Leinster at Donnybrook Stadium. Photo: Matt Browne/Sportsfile

Independent.ie Sportsdesk

All three Munster Interprovincial sides will be in action this weekend which sees the U-18 Schools and U-19s away to Ulster tomorrow.

On Sunday the Munster U-18 Clubs will also face their northern counterparts at Thomond Park and are sure to use the home fixture to their full advantage.

The Munster U-18 Schools, sponsored by Trend Micro, suffered defeat to Leinster last weekend and will complete their Interprovincial Series against a strong Ulster side in Belfast.

After their impressive 43-8 win over Connacht last weekend in Galway, the Munster U-19s, sponsored by Bank of Ireland, will conclude their series tomorrow in Ulster.

On Sunday the Munster U-18 clubs will continue to defend their interprovincial title at home to Ulster in Thomond Park.

After a positive start to their series last Saturday, claiming a 22-7 win over Connacht at Cork IT, the side will hope to extend their winning run.

Munster U-18 Clubs will conclude the 2017 Interprovincial Series next weekend in Donnybrook, taking on Leinster in their final fixture.

MUNSTER FIXTURES

TODAY

McInerney Cup: Old Crescent v Garryowen, Rosbrien, 7.30; South O Neill Cup: Kinsale v Mitchelstown, Kinsale, 7.30; Junior Friendly: Castleisland v Abbeyfeale, Castleisland, 7.30; Junior 2 Friendly: Waterford City v Carrick-on-Suir, Waterford, 7.30; Munster Club U-18 Friendlies: Midleton v Cork Constitution , Towns Park, 7.0; Bruff v Glenstal Abbey , Kilballyowen Park, 7.30; Schools U-15 Friendlies: St Munchins v Villiers school, Corbally, 1.15 A v A Friendly.

 

Tomorrow

South Munster U13 Friendly : Douglas-Carrigaline v Midleton, Moneygourney, 12.0 Donal Walsh S Munster Qualifying Blitz: UCC Beagles v Highfield, Wilton, 2.0; Sundays Well v Dolphin, Wilton, 2.0; Cork Constitution v Highfield, Wilton, 3.05 ; Dolphin v UCC Beagles, Wilton, 3.05 ; Sundays Well v Cork Constitution, Wilton, 4.05; West Munster U-14 Friendlies: Corca Dhuibhne v Tralee, Ballydavid, 11.0 McInerney Cup: St Senans v Newcastle West-Abbeyfeale, Jimmy Slattery Park, 2.30; St Marys v Shannon, Grove Island, 2.30 ; Scariff v Richmond, Scariff, 2.30; Junior Friendly: Cork Constitution v Tralee , Temple Hill, 5.0; Waterford City v Touring Team, Waterford, 7.0 Cill Dara; North Munster U-20 League- A: Old Crescent v Newcastle West, Rosbrien, 2.30; North Munster U-20 League- B: Nenagh Ormond v Garryowen, Nenagh, 2.30; North Munster U-20 League- C: Young Munster v Bruff, Tom Clifford Park, 2.30; U-20 Friendly: Clonmel v TBC, Clonmel, 2.30 U-19 Blitz (two refs); Old Christians v TBC, at Rathcooney, 2.30 U-19 Blitz (two refs); Munster Club U-18 Friendlies: Ballincollig v Sundays Well, Tanner Park, 12.0; Munster Club U-16 Friendlies: Highfield v Sundays Well, Woodleigh Park, 11.0; Ballincollig v Cork Constitution, Tanner Park, 11.30 ; Cobh Pirates v Youghal, Cobh, 12.30 ; Old Christians v Douglas-Carrigaline , Rathcooney, 12.30 PM ; Munster Club U14 Friendlies: Kanturk v Ballincollig , at Kanturk, 11.00 ; Muskerry v Youghal , at Ballyanly, 12.0; Cobh Pirates v Sundays Well, Cobh, 12.15; Schools U19/Senior Friendlies: Bandon Grammar School v Monkstown , Rockwell, 12.30 NB - Neutral location; Schools U-18 Friendlies: Crescent College Comprehensive v Waterpark College, Crescent Comp, 11.0 Friendly: Bandon Grammar School v Monkstown , Rockwell, 12.30 NB - Neutral location

 

Sunday

South - O Sullivan (Muskerry) Cup: Ballincollig v Fermoy, Tanner Park, 12.0; Muskerry v Cobh Pirates, Ballyanly, 12.0; Mc Elligott Cup: Killarney v Corca Dhuibhne, Killarney, 2.30; Killorglin v Iveragh, Killorglin, 2.30; Transfield Cup: Young Munster v St Marys, Tom Clifford Park, 2.30; Newcastle West v St Senans , Newcastle West, 2.30; Thomond v Richmond, Liam Fitzgerald Park, 2.30; Old Crescent v Shannon, Rosbrien, 2.30; South - Dennehy Cup: Mallow v Bandon RFC, Mallow, 12.0; Highfield v Cork Constitution, Woodleigh Park, 12.0; South - Cork County Cup: Skibbereen v Clonakilty, Skibbereen, 2.0; Kanturk v Bandon RFC, Kanturk, 2.30; South - O Neill Cup: Crosshaven v Ballincollig, Crosshaven, 2.30; Mallow v Bantry Bay, Mallow, 2.30; Junior Friendly: Waterpark v Clanwilliam, Ballinakill, 1.30 ; Old Christians v Dolphin, Rathcooney, 2.0; Muskerry v Fermoy, Ballyanly, 2.30; Junior 1 Friendly: Cashel v Galbally , Cashel, 2.30; Junior 2 Friendly: Skibbereen v Dunmanway, Skibbereen, 12.0; Women’s Senior Friendly: St Marys v Shannon, Grove Island, 1.0; U-15 Section 1 North: Ballina-Killaloe v UL Bohs-St Marys , Killaloe, 11.30; Bruff v Ennis, Kilballyowen Park, 11.30; Kilrush v Shannon, Kilrush, 11.30; U-15 Section 2 North: Newcastle West-Estuary v Nenagh Ormond, Killeline, 12.0; St Senans v Richmond, Jimmy Slattery Park, 12.15; Garryowen v Young Munster, Dooradoyle, 12.30; U-13 Development League: Bruff v Ennis, Kilballyowen Park, 11.30; Garryowen v Shannon Blacks, Dooradoyle, 11.30; Thomond v UL Bohemian, Liam Fitzgerald Park, 11.30; Young Munster v Newport, Tom Clifford Park, 11.30; Richmond-St Marys v Ballina-Killaloe, Richmond/St Marys, 11.30;  St Senans v Shannon Blues, Jimmy Slattery Park, 11.45; Nenagh Ormond v Old Crescent , at Nenagh, 12.0

Tuesday

Schools U14 Friendlies: Castletroy College v Ard Scoil Ris , Castletroy College, 2.30; Friendly: Castletroy College v Ard Scoil Ris , Castletroy College, 2.30

Irish Independent

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Editor's Choice

Also in Sport