Sunday 17 December 2017

Today's Sport

Today's Sport

Racing

Clonmel 5.35, Newton Abbot 1.50, York 2.0, Sandown 2.10, Aintree 5.40, Chepstow 5.50, Goodwood 6.0.

ATHLETICS

PENTATHLON WORLD CUP FINAL

Minsk, Belarus

Mixed Relay: 1 Belarus (Gold), 2 Ireland (Silver) (N Coyle & A Lanigan-O'Keeffe, 3 Korea (Bronze).

CRICKET

SELECTION

IRELAND U-19 SQUAD (for ICC European Championships, Jersey, July 11-19): J Tector (capt) (YMCA), R Anders (Phoenix), A Austin (Bready), S Cott (Pembroke), A Dennison (Waringstown), D Delany (Clontarf), A Gillespie (Strabane), J Mitchell (Waringstown), G McClintock (Donemana), W McClintock (Donemana), T Stanton (Merrion), H Tector (YMCA), F Tucker (Pembroke), L Tucker (Pembroke).

U-19 ICC EUROPEAN CHAMPIONSHIP FIXTURES

July 11: Ireland v Jersey; July 12: Ireland v Netherlands; July 14: Ireland v Scotland; July 15: Ireland v Jersey; July 17: Ireland v Netherlands; July 18: Ireland v Scotland.

TOMORROW

Leinster Senior Cup - Quarter-Finals (11.0): Cork County v Merrion, Mardyke; Malahide v YMCA, Malahide; North County v Clontarf, Balrothery; Terenure v Pembroke, Terenure.

Cycling

Criterium du Dauphine

France - Final leading positions after Stage 5 (Digne-les-Bains - Pra Loup, 161km): 1 R Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 4:31:22, 2 T Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:36, 3 C Froome (Gbr) Team Sky 0:00:40. Irish: 11 D Martin Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:01:03; 13 N Roche Team Sky 0:01:20; 85 P Deignan Team Sky 0:13:38.

General Classifcation after Stage 5: 1 T Van Garderen (USA) BMC Racing Team 18:03:22, 2 B Intxausti (Spa) Movistar Team 0:00:17, 3 R Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:20. Irish: 8 D Martin Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:01:16; 10 N Roche Team Sky 0:01:25; 108 P Deignan Team Sky 0:24:03.

Ronde de l'Oise (2.2)

France - Final leading positions after Stage 1 (Venette - Montataire, 136.8km): 1 J Ariesen (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 2:54:05, 2 Y Hutarovich (Blr) Bretagne-Seche Environnement, 3 R Barbier (Fra) Roubaix Lille Métropole ast. Irish: 82 SP Downey An Post Chain Reaction ast.

GAELIC GAMES

SELECTIONS

Kerry (SF Munster Semi-Final v Tipperary): B Kealy; M Ó Sé, M Griffin, S Enright; J Lyne, P Crowley,K Young; A Maher, B Sheehan; M Geaney, C Cooper, J Buckley; P Geaney, K Donaghy (capt), BJ Keane.

Tipperary (SF v Kerry): E Comerford; P Codd, C McDonald, R Kiely; S Kennedy, P Acheson, A Campbell; S O'Brien, G Hannigan; C O'Riordan, P Austin, G Mulhaire; C Sweeney, M Quinlivan, B Fox.

Cork (SF v Clare): K O'Halloran; C Dorman, M Shields, J Loughrey; S Cronin, Brian O'Driscoll, Barry O'Driscoll; A O'Connor, K O'Driscoll; C O'Driscoll, M Collins, P Kerrigan; C O'Neill, B Hurley, D O'Connor.

Limerick (JF v Cork): J O'Mara; S Barrett, K Brosnan, B Hannigan; T McCarthy, M Sheehan, J Naughton; D Ward, T McMahon; K Barry, S O'Carroll, K Ryan; JB Murphy, J Mullins, T Quilligan.

Kerry (JF Munster Championship Semi-Final v Tipperary): S Murphy; D O'Donoghue, J McGuire, G Crowley; G Gibson, B O'Sullivan, T Morley; J Walsh, L Kearney; P O'Connor, J O'Donoghue, D Daly; A O'Donoghue (capt), C Cox, T Hickey.

GOLF

USPGA Tour

Fed Ex St Jude Classic

TPC Southwind, Memphis, Tennessee

Leading positions after Rd 1 (USA unless stated, par 70): 64 B Koepka, G Owen (Eng); 65 S Alker (NZL), Scott Brown; 66 B Crane, T Gillis, T Gainey. Irish: 76 G McDowell (NIrl).

European Tour

Lyoness Open

Diamond CC, Atzenbrugg, Austria

First round scores (Gbr & Irl unless stated, par 72): 65 G Bourdy (Fra); 67 C Wood, M Kieffer (Ger), R Dinwiddie, Carlos del Moral (Spa); 68 D Drysdale, C Bouniol (Fra), R Evans, P Lawrie, G Stal (Fra), J Edfors (Swe). Irish: 70 S Thornton; 73 M Hoey (NIrl); 74 K Phelan; 76 G Maybin (NIrl); 77 D McGrane.

Web.com Tour

Rust-Oleum Championship

Lakewood CC, Westlake, OH

First round scores (USA unless stated, par 71):

62 D Van der Walt (RSA); 64 P Malnati, B Schneider; 65 M Arnaud; 66 L Hao-Tong (Chn); 67 K Tway, S Power (Irl), C Gribble, J Lovemark, B Stegmaier, D Vanegas (Col), S Woo Kim (Kor).

Women's PGA Championship

Westchester CC, Harrison, New York

First round scores (USA unless stated, par 71):

70 J Klatten (Fra), C Choi (Kor), M Lee (Aus), H Joo Kim (Kor), S Gal (Ger). Irish: 76 S Meadow (NIrl).

Ladies British Open Amateur

Portstewart GC - Match-play stages (Par 73) - Rd 1: Leona Maguire (Slieve Russell) bt M Edberg (Swe) 8&6; L Colombotto Rosso (Ita) bt J Carty (Holywood) 2&1; J Charlton (Aus) bt Lisa Maguire (Slieve Russell) 4&3; O Mehaffey (Royal County Down Ladies) bt L Bailey (Eng) 5&4; D Chen (USA) bt J Ross (Donaghdee) 6&5; C Jaffrey (Sco) bt M Dunne (Skerries) EH#3; P Grant (Lisburn) bt H Libman (Isr) 5&4.

Rd 2: Leona Maguire (Slieve Russell) bt C Chevalier (Fra) 4&3; O Mehaffey (Royal County Down Ladies) bt E Prior (Eng) 2&1; P Grant (Lisburn) bt K Metraux (Sui) 1Up.

Team Winners: 281 Ireland.

Jimmy Bruen Shield

Connacht Section Zone Semi-Finals

North: Strandhill 3 Boyle 2; Co Sligo 3.5 Ballina 1.5. South: Galway Bay 3 Oughterard 2; Gort 3 Galway 2. East: Athlone 4 Dunmore Demesne 1; Tuam 3 Ballinasloe 2. West: Castlebar 3.5 Tubbercurry 1.5; Ballinrobe 4.5 Belmullet 0.5.

HOCKEY

WOMEN'S WORLD LEAGUE

Valencia, Spain

Pool B: Ireland 1 (A O'Flanagan) Germany 3 (A Schroder, M Mavers, L Haase); USA 2 Uruguay 0.

SOCCER

ALL-IRELAND KENNEDY CUP

University of Limerick

Knock-Out Stages

TROPHY - S/F (Q/F winners): WWEC 3 - 1 Sligo/Leitrim; Wicklow 0 - 1 NEC.

Q/F Losers: Limerick Co. 1 - 0 Drogheda; (6) Carlow 2 - 2 Longford (7).

SHIELD - S/F (Q/F winners): (4) Waterford 0 - 0 Cork (5); Mayo 3 - 2 SDFL.

Q/F Losers: West Cork 0 - 1 Kilkenny; (12) Athlone 3 - 3 Roscommon (11).

BOWL - S/F (Q/F winners): Donegal 1 - 2 Inishowen; (2) Wexford 2 - 2 Cavan/Mon (3).

Q/F Losers: South Tipperary 0 - 4 North; Limerick District 4 - 1 Clare.

PLATE - S/F (Cup Q/F losers): Midlands 4 - 0 Kildare; Galway 1 - 0 Dundalk.

CUP - S/F (Q/F winners): (10) Lim Des. 1 - 1 Kerry (11); NDSL 0 DDSL 2.

TENNIS

ATP Mercedes Cup

Stuttgart, Germany

2nd rd: (1) R Nadal (Spa) bt M Baghdatis (Cyp) 7-6 (7-5) 6-7 (4-7) 6-2.

AEGON Surbiton Trophy

Surbiton, England - Men's €42,500 Event

Quarter-Finals: M Ebden (Aus) bt R Harrison (USA) 6-0 6-2, J McGee (Irl) bt J Milton (Gbr) 6-2 6-2.

ITF MEN'S FUTURES

Binche, Belgium - Singles Rd 1: O Otte (Ger) bt (2) S Barry (Irl) 6-1 7-5.

Doubles quarter-final: (1) S Barry (Ir)/M Lescure (Fra) bt A Taylor (Aus)/J Taylor (Aus) 7-6 (7/5) 6-1.

Belgrade, Serbia - Singles Rd 1: D Glancy (Irl) bt A Bellier (Swi) 6-4 3-6 6-4.

Singles Rd 2: (7) P Meis (Ger) bt D Glancy (Irl) 6-1 6-3.

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport