Friday 24 November 2017

Today's Sport

Today's Sport

Racing

Dundalk 6.05, Fakenham 1.15, Sandown 1.30, Lingfield 2.10, Wolverhampton 5.15.

HOCKEY

senior men's international

Ireland v France, Grange Road 7.0.

RUGBY

PRO 12: Ulster v Benetton Treviso, Kingspan, 7.35.

SOCCER

BOI FAI Schools - Dr. Tony O'Neill Leinster Senior Cup Final: De La Salle College, Dundalk vs Coláiste Eanna CBS, Rathfarnham, MDL Grounds, Navan, 12.30.

Badminton

European Mixed Team C'ships

Leuven, Belgium

Group 2: England 5 Ireland 0.

England v Ireland (Irish names second)

Men's Singles: R Ouseph bt S Evans 21-7 21-16 1-0.

Men's Doubles: P Mills/A Ellis bt J Magee/S Magee 21-12 21-11 1-0.

Women's Singles: FM Chapman bt S Boyle 21-14 21-11 1-0.

Women's Doubles: H Olver/L Smith bt S Boyle/R Darragh 21-8 21-11 1-0.

Mixed Doubles: C Adcock/G Adcock bt S Magee/R Darragh 21-18 21-17 1-0.

Basketball

TOMORROW

Men's Premier League: Dublin Inter v Travelodge Swords Thunder, Mountview Y&C Club, 6.0; UL Eagles v BFG Neptune, UL Sport Arena, Limerick, 7.30; Killester v Belfast Star, IWA Clontarf, Dublin, 8.0.

Men's Division One: Team Left Bank Kilkenny v Eanna Watershed Sports Complex, Kilkenny, 6.0; Fr Mathews v JM&L Auctioneers Titans, Colaiste Chriost Ri, Cork, 7.15.

Women's Premier League: Killester v DCU Mercy, IWA Clontarf, Dublin, 6.0; Maxol WIT Wildcats v Meteors, Mercy SS Waterford, 7.0; Courtyard Liffey Celtics v Team Montenotte Hotel, Leixlip Amenities Centre, Kildare, 7.30.

Women's Division One: Team Denjoes American Style v Portlaoise Panthers, St. Marys Community Centre, 7.30; NUIG Mystics v Garveys Tralee Imperials, Claregalway Community Centre, 7.30.

Sunday

Men's Premier League: C&S UCC Demons v DCU Saints, Mardyke Arena, Cork, 3.15; UL Eagles v Travelodge Swords Thunder, UL Sport Arena, Limerick, 3.30.

Men's Division One: C&S Blue Demons v Maree, Mardyke Arena, Cork, 1.0.

Women's Premier League: Singleton Supervalu Brunell v UL Huskies, Parochial Hall, Cork, 2.45.

CRICKET

World Cup Warm-up Matches

Bangladesh v Ireland

Sydney, Australia

Bangladesh 189

Ireland 190-6

W Porterfield 24

E Joyce 47

A Balbirnie 63no

K O'Brien 23

Ireland beat Bangladesh by 4 wkts

West Indies v Scotland

Sydney, Australia

West Indies313-9

D Ramdin88

LMP Simmons 55

Scotland 310-9

KJ Coetzer96

RD Berrington66

West Indies beat Scotland by 3 runs

GAELIC GAMES

independent.ie HE Sigerson Cup

Quarter-Finals - UL Grounds: IT Carlow 0-11 University of Limerick 0-10.

Belfield: University College Dublin 1-18 GMIT 1-09.

LEINSTER COLLEGES

Leinster P.P. SF 'C' Final: Tullamore Col 2-10 Dundalk D.L.S. 2-08.

GOLF

US PGA TOUR

AT&T Pebble Beach National Pro-Am

Pebble Beach, California, USA

Rd 1: 64 J Hicks (USA), B Holmes (USA); 65 J Daly (USA). Irish: 68 P Harrington; 69 S Lowry.

European Tour

Thailand Classic, Black Mountain GC, Hua Hin

Rd 1: 64 M Hoey (NIrl); 65 CY Hung (Tpe), D Lipsky (USA), C Pigem (Spa); 66 S Kapur (Ind). 74 D McGrane (Irl).

Portuguese International Amateur Championship

Montado, Portugal

Rd 2: 136 A Chesters (Eng) 70 66; 137 PL Baek (Den) 70 67, P Ferraris 70 67, C Bring (Den) 65 72, E Catherine (Fra) 67 70. Irish: 150 G Collins 71 79; 153 E Smith 74 79.

HOCKEY

Senior men's international

Grange Road: Ireland 3 (A Sothern 2, C Cargo), France 1 (G Baumgarten).

RUGBY

SIX NATIONS

England (v Italy, Saturday, 2.30): M Brown, A Watson, J Joseph, L Burrell, J May, G Ford, B Youngs, J Marler, D Hartley, D Cole, D Attwood, G Kruis, J Haskell, C Robshaw (capt), B Vunipola.

Replacements: T Youngs, M Vunipola, K Brookes, N Easter, T Croft, R Wigglesworth, D Cipriani, B Twelvetrees.

Snooker

Indian Open Qualifiers

Barnsley, England

Rd 1: G Greene (NIrl) bt A Saif (Qat) 4-0, Y Delu (Chn) bt M McCrudden (Irl) 4-3, K Doherty (Irl) bt S Lam (Eng) 4-3.

SOCCER

BOI FAI Schools

Dr. Tony O'Neill Connacht Senior Cup Final

St. Joseph's College, Galway 2 St. Aloysius College, Athlone 1.

Dr. Tony O'Neill Munster Senior Cup Final

Presentation Brothers College, Cork 1 Carrigaline Community School 0.

Tom Ticher Munster Junior Cup Quarter-Final

Coláiste Choilm, Ballincollig 2 St. Augustine's College, Dungarvan 1.

First Year Boys' Munster Cup - Rd 4

Carrick CBS 5 Blackwater College 2.

Junior Girls All-Ireland Cup Semi-Final (U-17)

Pres Col, Kilkenny 1 Col na Trocaire, Rathkeale, Limerick 1 AET (Col na Trocaire, Rathkeale 4 Pres Col, Kilkenny 2 pens).

COLLEGES AND UNIVERSITIES

CFAI Umbro Cup (Quarter-Finals): Colaiste Stiofain Naofa Cork 3 (J Stack 2 - 1 pen, J Berkeley) Cork IT 2 (E McGreevy 2); IT Carlow 3 (J Bonner 2, J Morgan) Athlone IT 1 (J Lyons).

CFAI Bob Eustace Cup (Quarter-Finals): IT Blanchardstown 'C' 4 (R Kane, C Durnin, A Ivers, J O'Riordan) Mater Dei Institute 0.

SELECTION

REPUBLIC OF IRELAND HOME-BASED U-21 SQUAD (v Amateur International XI): C O'Donnell (Limerick), S McGuinness (Bray Wanderers), C Horgan (Galway United), J Kavanagh (Cork City), R Lehane (Cork City), D Murphy (Cork City), S Hoare (St Patrick's Athletic), L Desmond (St Patrick's Athletic), R Keating (Sligo Rovers), J Dykes (Sligo Rovers), G Armstrong (Sligo Rovers), D McGlade (Shelbourne), R Robinson (Shelbourne), M Timlin (Derry City), AB Mohamed (Longford Town), L Gallagher (Bray Wanderers), R Cornwall (Shamrock Rovers), B Miele (Shamrock Rovers), M Drennan (Shamrock Rovers).

FIXTURE (Training Game): Amateur International XI v Republic of Ireland Home-based U-21, AUL Complex, 1.0.

TENNIS

ATP ABN AMRO

Rotterdam, Holland - Mens' Singles - Rd 1: (4) S Wawrinka (Swi) bt J Huta Galung (Ned) 6-3 3-6 6-3.

Mens' Singles Rd 2: G Muller (Lux) bt (5) G Dimitrov (Bul) 6-2 7-6 (10-7), (8) G Simon (Fra) bt J Chardy (Fra) 6-4 6-3, (3) T Berdych (Cze) bt A Seppi (Ita) 6-0 3-6 6-3, (1) A Murray (Gbr) bt V Pospisil (Can) 6-3 7-5.

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport