Tuesday 16 January 2018

Today's Sport

Today's Sport

Racing

Thurles 2.05, Kelso 2.0, Leicester 2.10, Fontwell 2.20, Chelmsford 5.35.

Badminton

European Mixed Team Championships, Leuven, Belgium.

Darts

World Premier League, Bournemouth, England.

GOLF

USPGA Tour: AT&T Pebble Beach National Pro-Am, Pebble Beach, California, USA.

USPGA Champions Tour: ACE Group Classic, TwinEagles Golf Club (Talon Course), Naples, Florida, USA .

European Tour: Thailand Classic, Black Mountain Golf Club, Hua Hin, Thailand.

GUI - Portuguese Amateur Championship, Montado, Portugal.

HOCKEY

senior men's international

Ireland v France, Grange Road 7.0.

SOCCER

BOI FAI Schools

Dr. Tony O'Neill Connacht Senior Cup Final

St. Joseph's College, Galway vs St. Aloysius College, Athlone, Eamonn Deacy Park, Galway, 12.0.

Dr. Tony O'Neill Munster Senior Cup Final

Carrigaline Community School vs Presentation Brothers College, Cork, O'Shea Park, Blarney, 7.30.

Tom Ticher Munster Junior Cup Quarter-Final

Coláiste Choilm, Ballincollig v St. Augustine's College, Dungarvan, Ballincollig, 2.30.

Junior Girls All-Ireland Cup Semi-Final (U-17)

Presentation College, Kilkenny vs Coláiste na Trocaire, Rathkeale, Limerick, Cahir Park, 1.0.

Greyhound Racing

Clonmel, Enniscorthy, Shelbourne Park.

Badminton

European Mixed Team C'ships

Leuven, Belgium

Group 1: Netherlands 5 Poland 0.

Group 2: Ireland 3 Belgium 2.

Ireland v Belgium (Irish first)

Mixed Doubles: S Magee/C Magee bt N Marcoen/F Vandenhoucke 21-10, 21-17.

Men's Singles: S Evans bt Y Tan 21-13, 21-17.

Women's Singles: C Magee bt L Tan 21-12, 21-17.

Mixed Doubles: S Evans/S Magee lost to M Dierickx/F Golinski 14-21, 21-17, 15-21.

Women's Doubles: S Boyle/R Darragh bt S Annys/F Vandenhoucke - 21-13, 21-12.

Group 3: Scotland w/o Spain; Germany w/o Spain.

Group 4: France 4 Sweden 1.

Basketball

National Basketball Association

Charlotte Hornets 78 Detroit Pistons 106, Chicago Bulls 104 Sacramento Kings 86, LA Lakers 96 Denver Nuggets 106, Memphis Grizzlies 95 Brooklyn Nets 86, Phoenix Suns 118 Houston Rockets 127.

CRICKET

World Cup Warm-up Matches

Australia v United Arab Emirates

Melbourne, Australia

Australia 304-8

MJ Clarke 64

AJ Finch 61 SPD Smith 59

United Arab Emirates116Australia beat UAE by 188 runs.

England v Pakistan

Sydney, Australia

England 250-8

JE Root 85GS Balance57Pakistan 252-6

Misbah-ul-Haq 91no

Umar Akmal 65

Pakistan beat England by 4 wkts.

New Zealand v South Africa

Christchurch, New Zealand

New Zealand 331-8

KS Williamson66

BB McCullum59

South Africa 197 JP Duminy 80

VD Philander 57

TA Boult5-51

New Zealand beat South Africa by 134 runs.

Sri Lanka v Zimbabwe

Lincoln, New Zealand

Sri Lanka 279-8

FDM Karunaratne58BMAJ Mendis51

Zimbabwe 281-3

H Masakadza 117no

BRM Taylor 63

SC Williams51no

Zimbabwe beat Sri Lanka by 7 wkts.

GAELIC GAMES

independent.ie HE Sigerson Cup

Quarter-Final - St Genevieves High School Belfast: Dublin City University 1-11 St Mary's University College 0-11 AET.

independent.ie HE GAA

Quarter-Final Pairings:

First team named has home advantage.

Ties to be played Tuesday, February 17 and Wednesday, February 18.

CIT v NUIG; UL v UCD; WIT v DIT; ​LIT v IT Carlow.

Dates and throw-in times TBC.

Semi-Final Pairings

Ties to be played on Friday, February 27 at Limerick IT

Cork IT / NUIG v WIT/DIT; UL/UCD v LIT/IT Carlow.

Dublin Schools

Junior 'B' Football Final

St Declan's CBS 2-6 Col Eanna 6-14.

GOLF

Portuguese International Amateur Championship

Montado, Portugal

Rd 1: 65 C Bring (Den); 67 ZL Strin (Slo), E Catherine (Fra), D Brown (Eng); 68 T Le Berre (Fra), J Li (Eng), S Towndrow (Eng), N Maheut (Fra), R Lumsden (Sco). Irish: 71 G Collins, D Holland; 73 G Lenehan; 74 E Smith.

Greyhound Racing

TONIGHT'S CARDS

SHELBOURNE PARK (8.0)

525 - Kelkatlin (2nd 1.5L 19.43 SPK), Shanavagh Rocket (3rd 8.0L 29.71 KKY), Schamazing (2nd 4L 16.34 CML), Quinton Abu (1st 5L 19.84 SPK), Voodoo Rebel (2nd 6L 29.58 CML), Kilara Kerri (3rd 9L 19.02 SPK).

525 - Crossfield Cody (4th 10.5L 29.05 CML), Extortionist (1st 10L 29.55 SPK), Nans Rocky (3rd 3L 29.43 WFD), Sober King (1st 18.63 THR), Clares Jayfkay (3rd 4.0L 29.19 SPK), Bullofstonehall (2nd 8L 17.73 HRX).

350 - Kilgraney Kidd (2nd 3.5L 16.37 CML), Cloughtaney Gift (3rd 6.25L 21.46 DLK), Geneva Rocket (1st 4L 16.67 WFD), Brewers Concerto (3rd 3L/nk 19.3 SPK), Ballydaly Sword (1st 16.48 CML), Killoe Jamie (3rd 4L 17.92 LGD).

525 - Starting Monday (1st 18.36 HRX), Morell Zeva (5th 5.0L/hd 29.2 SPK), Swift Nicole (4th 10L 29.17 SPK), Razldazl Peaches (3rd 7.5L 28.78 SPK), Forest Lewis (3rd 4.25L 28.95 SPK), Sparta Lucy (5th 5.5L/nk 29.13 CML).

525 - Alberta Blue (6th 20.5L/dis 28.76 CML), Sheepskin Wonder (4th 8.5L 28.78 SPK), Tinahue Pinto (1st 2L 19.02 SPK), War Hawk (2nd 1L 21.78 DLK), Olivias Hope (2nd 1L 29.29 SPK), Slade Paddy (1st 1L 29.45 HRX).

525 - Sandyhill Messi (3rd 3.5L 29.69 NWB), Miss Silkwood (4th 4.75L 29.32 HRX), Nells Lad (6th 9.0L 29.25 SPK), Quanta (1st 29.26 LMK), Leisuretime Boy (5th 10.00L 29.12 DLK), Plunkets Wing (4th 11.0L 28.86 SPK).

525 - Kays Rose (2nd 2.5L 29.2 WFD), Ten Fourteen (1st 1.5L 29.42 SPK), Voodoo West (1st 8L 29.3 SPK), Awaywitdedixies (2nd sh 29.33 SPK), Peregrine Gem (1st 8L 18.43 LGD), Gizmo Queenie (6th 2.5L/sh 29.57 HRX).

525 - Oneco Sam (6th 8.25L 29.01 DLK), Shady Ash (1st sh 29.33 SPK), Master Lynch (2nd 10L 19.27 SPK), Arnt You Great (1st 5.5L 29.42 CML), Gizmo Lightening (1st 0.5L 29.94 HRX), Highview Craft (3rd 8L 28.87 SPK).

525 - Abbeyville Class (1st 1L 29.53 SPK), Dons Ego (1st nk 29.39 SPK), Beautys Whisper (2nd hd 29.85 THR), Brewers Tune (4th 7.5L 29 SPK), Nushkas Cailin (5th 6.5L/sh 28.75 SPK), Afternoon Tea (2nd 1L 22.07 DLK).

525 - Bolton Steel (6th 8.25L 29.23 SPK), Combo Sidney (4th 5.5L/sh 29.15 SPK), Bernies Diva (3rd 2L 30.35 SPK), Denross Andy (3rd 6.0L 29.22 THR), Knockaulin View (4th 2L/nk/hd 29.36 NWB), Money For Cash (4th 4.25L 29.23 SPK).

525 - Large Bottle (3rd 8L 29.08 SPK), Penkilo Jaxx (2nd nk 29.39 SPK), Go Anywhere (6th 10.25L/dis 28.89 SPK), Wheres Ernie (3rd 8L 29.08 SPK), Scolari Flare (3rd 9.5L 28.89 SPK), Davran Clio (3rd 0.75L/nk 29.39 SPK).

CLONMEL (7.49)

525 - Lyreen Patricia, Sister Soprano, Stylish Ace, Ardnassa Lord, Rumbleindajungle, Shoeless Impact. 300 - Manners Patsy, Chiltern Way, Stylish Jane, Turbos Missile, Blu Monty, Lyreen Legend. 525 - Godstar, Free Breeze, Ardnassa Fire, Sparks Tiffany, Blackboy Lad, Stylish Spring. 525 - Suir Duke, Shoeless Delight, Spice Rocket, Cougar Phantom, Cuteen Arnie, Another Plan. 525 - Dolcino Red, Classy Decision, Dance Rooney, Rocking Ruby, Greenane Cloudy, Murleys Raymie. 300 - Heres Lance, Nattha, Tivoli Bound, Castlegale Cabin, Chamberlain Una, Fahrenheit Jerry. 525 - Southest Twister, Cloncunny Hondo, Skipping Fly, Mahogany Crisp, Gerpats Alpha, Half Baked. 525 - Emers Poppy, Cash Collector, Sugar For Gold, Sketch Book, Coologue Sea Hag, Angies Charity.

Floating res: On Budget, Chatsworth, Darkies Kim, Chamberlain Eoin, Chaotic Pam, Foinns Ace, Pretty Pixie, Raceway Black, Cloncunny Eve, Marlhill Pearl, Katies First, Kilvane Hawk, Adams Misty, Best Of Seven, Cuteen Oscar, Maughera Royal, Linden Avenue, Suir Lee, Kingtone Hanna, Anglesey Star, Shamazing, Cloncunny Miss, Knocknaboha Jump, Rahina Key, Jogon Rob.

ENNISCORTHY (8.0)

525 - Milltown Great, Marwood Scolari, Jolly Jill, Tomahurra Sue, Carrigabruce Lad, Ballycarney Tess. 525 - Bluey Louiy, Teegans Way, Vinegarhill Rock, Sharp Asa Marble, Rockmount Ellie, Cushie Robert. 525 - Paulstown China, Ballyboroseamrog, Clover Chris, Titanic Lass, Father Ned, Lord Diamond. 525 - Bettyshill Mary, Tycoon Dixie, Dats My Dog, Monamolin Taylor, Clover Dawn, Night Nurse. 525 - Stripe Superstar, Piercestown Jane, Sleedagh Holly, Lord Blue, Brandy Blue, Mulrankin Sam. 550 - Oakfront Miller, Blackbird Blaze, Willies Anto, Gimme Grace, Kingsmill Thrill, Ballyboro Legend. 525 - Mulrankin Mike, Tyford Maeve, Claristown Dara, Rosie Time, Sleedagh Mac, Metric Minnie. 525 - Lord Wonder, Leitrim Lad, Paddock Sky, Doubtful Venture, Metric Nikita, Solent Midget. 550 - Papa Duke, Glenbrien Sparky, Alien Master, Everlast Floyd, Salmon Lad, Karlow Mate.

Floating res: Run Home Katie, Corock Indie, Bisto Katie, Ballycarney Jane, Stripe Wonderman, Emilys Fantasy, Leigh Oslo, Ballymac Erin, Mulrankin Bill, Ursuline Benjy, Cottonwool Baby, Aussie Noah, Brackenstone Ned, Queenofthewest, Strawberry Shaw, Bruces Lee, Alien Eyes, Lord Ruso, Steeple Rd Annie.

rUGBY

Leinster Schools Senior Cup

Rd 2 - Donnybrook: Cistercian College Roscrea 17 Blackrock College 14.

Munster Schools Senior Cup

Quarter-Finals

Thomond Park: Presentation Brothers, Cork 22 (D Dennehy 2 tries, C Duggan, G Smith try each, J Poland 1 con) Castletroy College 15 (N O'Shea, M O'Mara try each, J Heuston 1 pen 1 con);

Thomond Park: Glenstal Abbey 6 (J Stafford 2 pens) Crescent College 3 (D Sheehan dgl).

Semi-Final Draw

Glenstal Abbey v Rockwell; PBC v Ardscoil Ris.

To be played March 3-5 - Venues, KO times TBC.

SIX NATIONS

ENGLAND Squad (v Italy, Saturday, Twickenham, 2.30)

Forwards: D Attwood, K Brookes, N Easter, D Cole, T Croft, D Hartley, J Haskell, G Kruis, J Marler, C Robshaw, B Vunipola, M Vunipola, T Youngs.

Backs: M Brown, L Burrell, D Cipriani, George Ford, J Joseph, J May, B Twelvetrees, A Watson, R Wigglesworth, B Youngs.

France (v Ireland, Saturday, Aviva, 5.0)

S Spedding; Y Huget, M Bastareaud, W Fofana, T Thomas; C Lopez, R Kockott; E Ben Arous, G Guirado, R Slimani; Y Maestri, P Pape; T Dusautoir (Capt), D Chouly, B Le Roux.

Replacements: B Kayser, U Atonio, V Debaty, R Taofifenua, L Goujon, M Parra, R Tales, Remi Lamerat.

WALES (v Scotland, Sunday, Murrayfield, 3.0)

L Halfpenny, Alex Cuthbert, J Davies, J Roberts, L Williams, D Biggar, R Webb, G Jenkins, R Hibbard, S Lee, J Ball, AW Jones (Ospreys), D Lydiate, S Warburton (Capt), T Faletau.

Replacements: S Baldwin, P James, A Jarvis, L Charteris, J Tipuric, M Phillips, R Priestland, S Williams.

Snooker

Champions League

Crondon Park G&C Club, Essex

Winners' Stage: A Carter (Eng) bt S Bingham (Eng) 3-1, M Selt (Eng) bt B Hawkins (Eng) 3-0, X Guodong (Chn) bt B Hawkins (Eng) 3-1, B Woollaston (Eng) bt M Davis (Eng) 3-1, M Selt (Eng) bt A Carter (Eng) 3-2, M Davis (Eng) bt S Bingham (Eng) 3-1, B Hawkins (Eng) bt A Carter (Eng) 3-0, B Woollaston (Eng) bt X Guodong (Chn) 3-2, S Bingham (Eng) bt M Selt (Eng) 3-1, M Davis (Eng) bt X Guodong (Chn) 3-0.

SOCCER

BOI FAI Schools

John Murphy Senior 'B' All-Ireland Cup Final

St. Peter's CS, Passage West 4 Our Lady's SS, Belmullet 3 AET.

Colleges and Universities

CFAI Umbro Cup (Rd 1): Dundalk IT 2 (C O'Connor, D Hand) National College of Ireland 2 (C Doran, S Chambers pen) aet, Dundalk won 8-7 on pens.

CFAI Umbro Plate (Quarter-Finals): IT Sligo 4 (A Peurini, J Murphy, K Buckley, E Clarke) Athlone IT 'C' 0; DIT 2 (J Leddy, J Ferguson) GMIT Galway 1 (B Kenny).

CFAI B Team Cup (Quarter-Finals): IT Carlow 'C' 4 (M, Mullen, N Moynihan, K Dove, D Conroy) Cork IT 'B' 3 (S Deasy 2, E O'Mahony ); IT Sligo 'B' 1 (C Hurd) Athlone IT 'B' 2 (S Bista, C Silva); Limerick IT 'B' - Tipperary 1 (T Dorney) DIT 'B' 2 (S Fasan, S Johnson); National College of Ireland 'B' 5 (S MacMahon 2, A Dunne, J Powell, D Wilson) IT Tallaght 'B' 0.

CFAI Bob Eustace Cup (Quarter-Finals): Waterford IT 'C' 4 (A Sinnott, C McConigal, J Graham pen, M O'Neill) DIT 'C' 3 (A Muibideem, A Roche, R Fahy); Inchicore College 5 (D Kolapo 3, I Akinade 2 - 1 pen) GMIT Castlebar 2 (C Rowland 2 pens) aet.

Junior Girls Cup Semi-Final

Meánscoil Muire gan Smál, Convent of Mercy, Roscommon 5 (Grainne Whyte 7, 60, Sarah Scally 13, Savannah Cassidy 16, Rachel Fitzmaurice 41.) Carndonagh Community School, Donegal 0.

Sports Council Funding

High Performance Grants

(+/- 2014 funding in brackets).

Olympic Council 450,382 (+71k); Paralympics 513,154 (+106k); Athletics 880,000 (+80k); Badminton 130,000 (+35k); Boxing 925,000 (+86k); Canoeing 65,000 (same); Clay Pigeon 55,000 (+17.5k); Cricket 120,000 (+20k); Cycling 350,000 (+47k); Golf (GUI & ILGU) 390,000 (+15k; Gymnastics 60,000 (+12.5k); Hockey 450,000 (+30k); Horse Sport Ireland 550,000 (+40k); Judo 50,000 (+10k); Paralympic Sport 665,000 (+55k); Pentathlon 180,000 (+10k); Rowing 410,000 (+30k); Rugby 275,000 (same); Sailing 635,000 (+3k); Swimming 560,000 (+29.5k); Tennis 175,000 (+15k); Triathlon 275,000 (+15k).

National Governing Body Grants

Angling 9,500; Archery 11,875; Athletics 885,702; Badminton 318,223; Basketball 575,330; Baton Twirling 12,194; Road Bowling 17,809; Bowling 22,600; Canoeing 205,193; Cerebral Palsy Sport 48,146; Cricket 352,394; Croquet 4,938; Cycling 300,824; Handball 87,959; Golf Confed 232,279; Gymnastics 228,240; Horse Sport 773,191; Horseshoe Pitchers 3,520; Boxing 431,713; Wrestling 14,605; American Football 21,440; Clay Pigeon 34,125; Deaf Sports 60,278; Fencing 25,511; Hockey 258,313; Judo 68,316; Martial Arts 24,442; Olympic Handball 33,948; Orienteering 44,670; Sailing 322,900; Squash 158,100; Surfing 62,500; Table Tennis 101,344; Taekwondo 8,294; Tenpin Bowl 25,118;Tug of War 21,730; Underwater Council 56,180; Waterski 11,950; Wheelchair 237,834; Ladies GAA Football 384,655; Motor Cycling 58,936; Motor Sport IRL 134,969; Mountaineering 192,044; Community Games 253,676; ONAKAI 4,947; Pitch & Putt 62,402; Racquetball 14,198; Billiards & Snooker 62,570; Rowing 208,955; Rugby League 7,650; Special Olympics 1.45m; Caving 9,700; Swimming 826,220; Tennis 350,497; Camogie 378,519; Triathlon 97,959; Vision Sports 34,713; Volleyball 184,883; Weightlifting 18,818. Total: 10.85m (10.77 in 2014).

TENNIS

ATP ABN AMRO

Rotterdam, Holland

Mens' Singles - Rd 1: A Seppi (Ita) bt R Haase (Ned) 6-7 (5-7) 6-3 6-3, G Garcia-Lopez (Spa) bt D Istomin (Uzb) 7-6 (7-5) 6-4, (1) A Murray (Gbr) bt N Mahut (Fra) 6-3 6-2.

Mens' Singles - Rd 2: S Stakhovsky (Ukr) bt (6) D Thiem (Aut) 6-1 6-3, G Monfils (Fra) bt (7) R Bautista-Agut (Spa) 7-5 7-6 (7-5).

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport