Friday 6 December 2019

Factfile & Greyhound Racing

today's sport

racing

Catterick 1.30; Epsom 1.45; Perth 2.10; Southwell 4.40; Taunton 4.55.

GOLF

Irish Schools Junior Championship National final: Nenagh GC

rugby

Challenge: Clontarf v Barbarians, Castle Avenue, 5.30

snooker

World Championship – 10:0: B Hawkins (Eng) v D Gilbert (Eng) (Hawkins lead 5-4); J Trump (Eng) v T Ford (Eng) (Trump leads 6-2). 2.30: M Fu (Hkg) v M Gould (Eng) (Fu leads 6-3); N Robertson (Aus) v R Williams (Eng). 7.0: M Davis (Eng) v D Dale (Wal); M Allen (NIrl) v M Holt (Eng).

soccer

Women's National League (7.0): Cork FC v Peamount United, Bishopstown; Castlebar Celtic v Raheny United, Celtic Park.

greyhound racing

Shelbourne Park 8.10; Kilkenny 8.0

baseball

Major League

Braves 4 Marlins 2, Red Sox 6 Orioles 7, Cubs 5 Diamondbacks 1, Indians 4 Royals 3, Rockies 8 Giants 2, Tigers 1 White Sox 3, LA Dodgers 0 Phillies 7, Brewers 4 Padres 3, NY Mets 2 Cardinals 0, Athletics 3 Rangers 4, Pirates 6 Reds 5, Mariners 2 Astros 7, Nationals 2 LA Angels 4.

basketball

NBA Play-Offs rd 1

Oklahoma City Thunder 105 Memphis Grizzlies 111, LA Clippers 138 Golden State Warriors 98.

Boxing

AIBA World Youth Box-Offs

For Olympic Youth Games. Sofia, Bulgaria

60kg C Ginty (Ireland) lost to Y Wu (Chinese Taipei) 1-2.

75kg C Desmond (Ireland) bt V Khalzova (Kazakhstan) 2-1.

91kg M Gallagher (Ireland) bt T Oomen (Netherlands) 3-0.

Gaelic Games

Munster MHC

Cusack Park, Ennis: Clare 6-25 Kerry 0-11

Golf

West of Ireland Championship

County Sligo GC, Rosses Point

Semi-finals: R Cannon (Balbriggan) bt R Whitson (Mourne) 1 hole; J Hume (Naas) bt G Hurley (West Waterford) 3/2.

Final: Hume bt Cannon 1 hole.

Fred Daly Trophy

Connacht Section Second Round

North Zone: Westport 5 Ballinrobe 2; Roscommon 7 Castle Dargan 0. South Zone: Ballinasloe bt Athenry DQ; Gort bt Athlone Wtd; Galway 6 Galway Bay 1; Oughterard 4 Curra West 3.

IRISH SCHOOLS SNR CHAMPIONSHIP

Nenagh GC

SEMI-FINALS:

Donabate Community 3 St Killian's College 2

Donabate names first: K Le Blanc (The Island) bt N McKinstry (Cairndhu) 1 hole; N Foley (The Island) bt M McKinstry (Cairndhu) 2/1; S Dowling (Beaverstown) bt D Burns (Cushendall) at 19th; M Keane (Beaverstown) lost to F McCambridge (Cushendall) 4/3; J Hanney (The Island) lost to A McQuillan (Cushendall) 3/2.

De La Salle, Waterford 3.5 Calasanctius College 1.5

De La Salle, names first: B Murray (Waterford Castle) lost to A Brennan (Athenry) 4/2; N O'Connell (Waterford Castle) bt M Kennelly (Athenry) 1 hole; G Milne (Faithlegg) bt R Noonan (Galway Bay) 3/1; C Dawson (Faithlegg) bt R Malone (Galway Bay) 3/1; T Martin (Waterford Castle) halved with F O'Dea (Galway Bay).

FINAL:

Donabate Community 2 De La Salle Waterford 3 Donabate first: K Le Blanc (The Island) lost to B Murray (Westerford Castle) at 20th; N Foley (The Island) bt N O'Connell (Waterford Castle) 5/3; S Dowling (Beaverstown) bt G Milne (Faithlegg) 2/1; M Keane (Beaverstown) lost to C Dawson (Faithlegg) 3/2; J Hanney (The Island) lost to T Martin (Waterford Castle) 3/2.

IRISH SCHOOLS JNR CHAMPIONSHIP

DRAW – 9.0: J Power (Waterpark College); E Dennehy (St Colmcille's); Ronan Cahill (St Nathy's). 9.10: Z Daly (Waterpark College); P Callaghan (St Nathy's); R Black (Ballyclare High). 9.20: R Byrne (St Colmcille's); D Forrest (St Nathy's); A Hill (Ballyclare High). 9.30: C O'Donoghue (St Colmcille's); S McCalmont (Ballyclare High); D Walsh (Waterpark College).

Greyhound Racing

tonight's cards

SHELBOURNE PARK (7.55)

525 – Ardilaun Ali (1st 3L 16.95 KKY), Letnomandown (1st 19.64 SP), Catunda Dayrina (4th 9.75L 28.91 SP), Divis View (4th 15L/nk 28.82 SP), Oakvale Shadow (1st 2L 18.63 THR), Rockburst Raven (3rd 6L 29.97 SP).

525 – Gambles Grange (4th 10L 29.93 DBP), Freffans Eagle (1st 1.5L 30.34 SP), Forest Tornado (6th 16.00L 28.91 SP), Test The Water (3rd 12L 29.5 SP), Sid House (2nd 1L 29.88 SP), Rockburst Louis (2nd 5L 29.97 SP).

350 – Strawberry Rover (2nd 3L 19.04 SP), Smurfing Oddball (3rd 9.5L 19.06 SP), Beg Barrow Steel (1st 3.5L 19.06 SP), Kildallon Brook (3rd 3.5L 19.04 SP), Heritage (2nd 3.5L 19.06 SP), Aussie Talk (1st 3L 19.04 SP).

525 – Ardilaun Emma (2nd 3L 16.95 KKY), Friars Manor (4th 2L/sh 30.52 DLK), Dundrum Lord (4th 16.5L 28.75 SP), Ten Four (5th 7.0L 29 SP), Wayiseeit (6th 6.75L 30.31 DLK), Sunset Princess (4th 9L 29.69 LMK).

525 – Brewers Margaret (3rd 4.5L 19.31 SP), Myleens Pearl (2nd 9L 28.71 SP), Catunda Laura (5th 13.5L/hd 28.71 SP), Tracys Sammy Jo (1st 1.5L 29.84 DBP), Blackhall Dazzle (3rd 6.25L 29.08 SP), Sigma Carlos (4th 2L/sh/sh 29.37 SP).

350 – Skerries Harp (2nd 2.5L 18.85 SP), Go Central (1st 2.5L 18.85 SP), Smurfing Convoy (3rd 4.5L 18.86 SP), Kilgraney Wolfe (1st 3.5L 18.86 SP), Seldom Calls (2nd 3.5L 18.86 SP), Driving Seat Dan (3rd 3.5L 18.85 SP).

525 – Captain King (3rd 5L 19.28 SP), Ground Zero (6th 14.5L 30.19 SP), Tantallons Rita (5th 15.25L 28.69 NWB), Freffans Buzzard (2nd 2.5L 29.2 HX), Any Given Choice (5th 9.25L/nk 29.08 SP), Blackhall Minx (5th 5.0L/sh/nk 28.91 SP).

525 – Sigma Seamus (4th 3.5L/hd 29.47 HX), Dons Ego (3rd 5.5L 32.21 SP), An Tochar Carlos (3rd 11.5L 28.71 SP), Icecool Mayo (5th 14.0L 28.79 SP), Windmill Beauty (6th 6.5L/sh 30.89 CML), Joy For Pedro (4th 13.5L 28.71 SP).

525 – Dundrum King (3rd 5.5L 28.77 SP), Ballygree Krank (2nd 1L 29.41 HX), Zero To Ten (4th 6.5L 29.05 SP), Pennys Queen (6th 13.75L 28.84 SP), Raheen Rondo (2nd 4.5L 28.77 SP), Dannys Zebo (1st 8L 18.02 THR).

KILKENNY (8.0)

300 – Morning Tango, Feed Me Apricots, Pookies Athena, Rathmoyle Lloris, Chums Legacy, Roo Riada. 525 – Bubba Ted, Condor Amy, Kildrenagh Mali, Lintown Ace, Pure Palomar, Ballygur Dubh. 525 – Condor Tammy, Doobear, Bourbon Kate, Pookies Sophie, Abs Of Steel, Larkins Power. 725 – Young And Gifted, Karlow Mate, Terrors Hawk, Ballyhealy Hawk, Kellymount Dale, Skilful Spirit. 525 – Courtwood Tess, Dance Wally, Kinloch Kate, Chums Fiver, I Know Josh, Mays Spirit. 725 – Razldazl Adele, Kerryroad Ali, Moorhamm Ace, Mt Leinster Jack, Barntown Smasher, Daylight Robber. 525 – Ballybrien Conor, Mister Fantasy, Heavens Temple, Jumbo Steps, Cloneen Dynamo, Feed Me Pearls. 525 – Blackstone Polo, Hedge Your Bet, Black Winter, Ascot Rory, Knockdrinna Bolt, Tory Sapphire. Floating res: Thatsthewaymike, Sallybog Bolt, Head Barman, Old Road Ego, Pops Tapa, Tanami Annie, Miss Morro, Sallybog Wish, Zoos Salubrious, Feed Me Peaches, Cormacdegogetter, Bubba Sue, Tribal Diva, Slaneyside Girl.

Last night's results

HAROLD'S CROSS

525 – Billis Buzz (Cashen Legend-Barneys Star) (3) 4/5, Getgoin Liza (5) 5/1, Ballymac Dancer (2) 4/1, Moneyhill Sal (1) 2/1, Keev Mint (4) 3/1, Ardera Henry (6) 5/2. 9.5L 29.28 . T€2.20 €3.80 €1.80 F €23.70 T €32.10.

525 – Penskey White (Droopys Noel-Penskey Biddy) (4) 2/1, Delmonte Blanco (1) 2/1, Toadegree (2) 2/1, Ooh Black Jack (5) 2/1, Run On Vanpersie (6) 1/2, Moneyhill Mindy (3) 4/5. 2L 29.93 . T€5.50 €6.10 €3.20 F €131.40 T €150.00.

525 – Billis Blitz (Cashen Legend-Barneys Star) (6) 5/4, Saunders Savanna (3) 5/4, Hollywood Aimee (1) 6/4, Miss Jolly (5) 2/1, Areurightmay (2) 3/1, Quick Mark (4) 2/1. 3.5L 29.67 . T€2.70 €2.00 €2.80 F €6.10 T €33.50.

525 – Above The Clouds (Kinloch Brae-Royal Mission) (2) 4/6, Black Rion (5) 2/1, Clonad Flower (4) 7/4, Unique Girl (6) 6/1, Two Steps Back (1) 2/1, Alexs Ace (3) 4/1. 3.5L 29.45 . T€2.30 €2.00 €1.70 F €37.70 T €56.20.

325 – Noirs Passion (Head Bound-Ecks Girl) (1) 2/1, Ravenswood Lar (2) 6/4, Cute Cael (6) 4/1, Ardera Ava (3) 6/4, Leonies Apple (4) 5/2. 1L 18.19 . T€2.90 €1.40 €1.80 F €5.00 T €39.40.

525 – Ravenswood Buddy (Droopys Scolari-Forest Blond) (2) , Bunratty Dolphin (4) , Night Time Crazy (6) , Mickey Blue Eyes (1) , Poplar Tree Blue (5) , Bohard Bash (3) . 2L 29.55 (G Barber). T€4.50 €3.30 €2.60 F €20.60 T €96.50.

525 – Corrachoill Lily (Crash-Howleys Pride) (4) , Tantallons Lee (6) , Glown Climate (2) , Moneyhill Minx (1) , Epic Entourage (3) , Speed Steed Mayo (5) . 1L 29.82 . T€2.90 €3.30 €3.90 F €16.80 T €94.20.

525 – Lolos Alexander (Droopys Scolari-Lolos First) (6) , Tarawa (5) , Swift West (1) , Urard Katie (2) , Shanagarry Queen (4) , Beau Frankel (3) . 1L 29.44 . T€1.80 €1.20 €1.70 F €181.60 T €62.60.

525 – Rushwee Hawkeye (Westmead Hawk-Geneva Kerri) (4) 3/1, Optimist Tyrant (3) 2/1, Leonies Penny (2) 7/4, Virginiaroadgirl (5) 4/1, Kebe Lady (6) 5/1, Ciao Kerrieanna (1) 5/1. 3.5L 29.32 . T€5.60 €1.40 €1.20 F €9.50 T €54.50.

525 – Racecourse Peter (Deerfield Music-Tiggers Friend) (6) 5/2, Yapromisedme (3) 7/2, Micks Battle (4) 5/2, Prince Of Hawks (5) 2/1, Tags Clampett (1) 5/1, Dash Of Class (2) 5/4. 5L 29.21 (N Costello). T€4.20 €4.00 €4.60 F €42.90 T €112.50.

525 – Montys Dream (Flying Stanley-Lorococos Dream) (4) 6/4, Meg Black Hawk (5) 4/1, Shinrone Pops (3) 3/1, Abbeyville Class (1) 5/2, Parnell Lucy (2) 3/1, Mandurah (6) 3/1. 3.5L 29.28 . T€6.00 €2.10 €2.00 F €26.60 T €48.70.

TRALEE

Stride On Beauty 2/1 18.07; Fortfield Sam 6/4 29.28; Rocking Jessie 6/4 29.52; Lisahane Dubh 2/1 29.65; Send It Booted 1/1 29.23; Steady Bullet 5/2 17.73; Feora Honcho 3/1 29.65; Black Maria 4/6 29.39.

Motorsport

fixtures

SATURDAY

Galway MC/Clare MC: Hillclimbs (HC), Sat: Corkscrew, Sun: Ballyallaban, Ballyvaughan, Co Clare, Sat 10.45, Sun 10.45. Event Sec: Aisling Grimes.

Motor Enthusiasts' Club: Sporting Trial, Corballis, Rathdrum, Co Wicklow, 11.30. Event Sec: Roy Stewart.

500 MRCI: Race Meeting, Kirkistown, near Portavogie, Co Down, TBA. Event Secretary: Richard Young.

SUNDAY

Co Monaghan MC: Stages Rally, HQ: Hillgrove Hotel, Monaghan, 9.25. Event Secretary: Cora Maguire.

Tipperary LC & MCC: Rallysprint, Powerstown Park Racecourse, Clonmel, Co Tipperary, 10.30. Event Secretary: Barry Duggan.

rugby

fixtures

Friday

Challenge Cup semi-final: Northampton v Harlequins, Franklin's Gardens, 8.0 *SKY.

Saturday

Heineken Cup semi-final: Saracens v Clermont Auvergne, Twickenham, 3.40 SKY. AIL Div 1A: Dungannon v Shannon, Stevenson Pk, 2.30.

Pro 12: Glasgow v Edinburgh, Scotstoun, 7.05.

B&I Cup semi-final: Wales: Pontypridd v Leinster A.

Sunday

Heineken Cup semi-final: Toulon v Munster, Stade Velodrome, 3.30 SKY. Challenge Cup semi-final: Wasps v Bath, Adams Park, 1.0 *SKY.

U-19 INTERNATIONAL

At Templeville Road – IRELAND 8 (C O'Donoghue try; T Quinlan pen); FRANCE 12 (C Cassang, V Saurs try each; L Meret con).

IRUPA award nominees

PLAYERS' PLAYER OF THE YEAR: P O'Mahony (Munster); D Toner (Leinster); A Trimble (Ulster).

NEVIN SPENCE YOUNG PLAYER OF THE YEAR: R Henshaw (Connacht); J McGrath (Leinster); J Murphy (Leinster).

TRY OF YEAR: JJ Hanrahan (Perpignan v Munster Heineken European Cup); R Kearney (Ireland v New Zealand Autumn Series); J Sexton (France v Ireland Six Nations).

MEDAL FOR EXCELLENCE: S Jennings (Leinster); R Loughney (Connacht); D O'Callaghan (Munster).

snooker

World Championship

Rd 1 (all matches best of 19 frames):

John Higgins (Sco) lost to Alan McManus (Sco) 10-7

(Frame scores, breaks in brackets, Higgins first): 62-50, 18-94 (87), 8-71, 40-77, 8-65, 45-77, 49-74 (74), 80-0 (80), 76-4 (57), 18-57, 42-88 (88), 60-52 (54), 0-77 (61), 125-0 (111), 73-43 (67), 98-0 (94), 46-64

B Hawkins (Eng) leads D Gilbert (Eng) 5-4

(Frame scores, breaks in brackets, Hawkins first): 45-63, 7-77 (77), 94-30, 43-88 (51), 77-25 (72), 13-75 (56), 78-21 (72), 129-8 (115), 80-0 (69)

J Trump (Eng) leads T Ford (Eng) 6-2

(Frame scores, breaks in brackets, Trump first): 72-40, 62-74, 87-31 (62), 57-72, 66-59, 60-53, 85-30, 61-47.

Squash

Irish Open

Men – D Kempsell (Sco) bt S Conroy (Irl) 11-7 8-11 11-7 11-9; M Fuller (Eng) bt S London (Eng) 11-8 11-4 11-7; C Cornes Ribadas (Spn) bt J vd Herrewegen (Bel) 12-10 11-4 11-7; B Byrne (Irl) bt T de Mulder (Bel) 11-8 9-11 9-11 11-7 12-10.

Women – B Coufal (Aut) bt V Temple Murray (Eng) 11-9 11-4 5-11 3-11 14-12; T Saxby (Aus) bt F Hennes (Ger) 11-7 11-9 11-8; C Ramsey (Eng) bt A Klimundova (Cze) 11-7 6-11 11-7 11-5; A Falcione (Arg) bt C Mesic (Fra) 11-8 11-2 11-6

tennis

ITF MEN'S FUTURES

Namanagan, Uzbekistan – Singles Rd 1: R Safiullin (Rus) bt S Barry (Irl) 6-4 7-5.

Who is your sportstar of the year?

Vote in the Irish Independent Sport Star Awards and you could win the ultimate sports prize.

Prizes include, tickets to Ireland's against Scotland in the Six Nations, All Ireland football and hurling final tickets and much more.

Simply click here to register your vote

Irish Independent

The Left Wing: The problem with the Champions Cup, the Stephen Larkham effect and trouble in Welsh rugby

Editor's Choice

Also in Sport