| 15.1°C Dublin

Factfile and Greyhound racing

Today's Sport

Racing

Southwell 1.55, Taunton 2.05, Wetherby 1.45

Gaelic games

Fitzgibbon Cup quarter-finals: DIT v WIT, Parnells GAA, 2.30; UCC v UCD, Mardyke, 3.30

Soccer

Colleges and Universities – Premier League final: IT Carlow v UCD, Tolka Rovers FC, Frank Cooke Park, Glasnevin, 7.30

Division 1 final: Trinity College Dublin v IT Carlow 'B', Leixlip Utd All-Weather, 3.0

Division 3 final: IT Carlow 'D' v DCU 'C', Leixlip Utd All-Weather, 12.0

Greyhound racing

Harold's Cross 7.45

Basketball

NBA

All Star Game: East All-Stars 163 West All-Stars 155

Cricket

Second Test Match

Wellington: New Zealand 192 (I Sharma 6-51, Mohammed Shami 4-70) & 571-6 (B McCullum 281 no, B Watling 124, J Neesham 67 no) v India 438 (A Rahane 118, S Dhawan 98, M S Dhoni 68)

New Zealand lead by 325 runs with 4 wkts remaining

First One Day International

Dhaka: Sri Lanka 180 (N Perera 80 no) v Bangladesh 167 (S Rahman 62)

Sri Lanka bt Bangladesh by 13 runs

Gaelic games

Venue change

Tomorrow

Dr McKenna Cup final – Cavan v Tyrone: Switched from Brewster Park to Athletic Grounds, Armagh, 8.0

Tipperary results

South Tipperary U-21 SFC 'A': Clonmel Commercials 4-17 Ardfinnan 0-4; Ballyporeen 4-5 Moyle Rovers 2-7

Higher education results

Fergal Maher Cup quarter-final: Institute of Technology Sligo 1-10 GMIT Letterfrack 0-17

IFC Rd 1: NUIG 1-6 GMIT 1-13; NUI Maynooth 0-7 University of Ulster Jordanstown 2-14; Carlow Institute of Technology 0-11 Cork Institute of Technology 0-11

Greyhound racing

Tonight's Cards

HAROLD'S CROSS (7.45)

525 – Denco Warrior (1st 8L 30.51 HX), Thunder Cracker (2nd 3L 18.4 HX), Rushwee Impact (3rd 4L 18.46 HX), Punt Returner (2nd 1L 18.47 HX), Songsandstories (2nd 5L 30.12 HX), Ballymac Dancer (1st 3L 18.5 HX).

525 – Swift Ben Arfa (1st 5L 30.12 HX), Ballymac Danu (2nd 3L 18.5 HX), Castlegore Sandy (2nd 2L 30.35 HX), Lu Lus Pearl (1st 5L 18.33 HX), Days Of Yore (1st 1L 18.47 HX), Two Bens (1st 3L 18.4 HX).

525 – Bazinga (4th 13.0L 29.8 HX), Kildalkey Wind (2nd 5L 29.91 HX), Thiefinthenight (1st 2L 18.56 NWB), Woodstock Sam (2nd 3.5L 30 ECY), Matthews Pal (4th 1L/nk/nk 30.48 HX), Looney Suprise (4th 9.0L 29.61 HX).

325 – Slaneyside Magee (1st 2L 19.97 THR), Jayos Pride (5th 5.5L/nk 29.48 HX), Tantallons Lee (3rd 3L 29.72 HX), Denco Holly (1st sh 18.47 HX), Short Of Twine (5th 12.5L 21.88 MGR), Ruiris Champ (3rd 3L 18.13 LGD).

525 – Kilara Spark (3rd 5.5L 29.83 HX), Knockduff Lily (2nd 1.5L 29.83 HX), Hashtag Unreal (1st 7L 29.8 HX), Katies Chance (3rd 8.5L 29.8 HX), Romantic Hero (2nd 7L 29.8 HX), Mayo Cracker (1st 1.5L 29.83 HX).

550 – Slaneyaside Jody (2nd 2L 30.73 HX), Coppeen Beauty (1st 3.5L 30.83 HX), Slaneyside Yank (2nd 3.5L 30.83 HX), Rockmount Twirl (3rd 3.5L/nk 30.83 HX), Castleisle Flyer (3rd 6L 30.73 HX), Tanners Eirke (1st 2L 30.73 HX).

525 – Monopoly Tim (2nd 2.5L 29.92 NWB), Optimist Tyrant (2nd 5L 29.61 HX), Hitachi Tara (3rd 4L 29.66 HX), Revilo Clio (3rd 5L 29.6 HX), Castlegore Gerry (1st 10L 29.99 HX), Likeable Alanna (1st 10L 18.49 HX).

525 – Elegent Mayo (4th 3.5L/sh 29.77 HX), Aintree Smokey (5th 12.5L/hd 28.99 SP), Triangle Ace (1st 2L 30.24 HX), Host City (2nd 2L 30.24 HX), Aulton Blondie (5th 8.00L/sh 31.83 HX), Abbeyville Minx (6th 6.5L/sh/nk 30.24 HX).

525 – Zero Rules (5th 9.5L 29.17 HX), Native Prancer (1st hd 29.8 HX), Darkie Finn (4th 7L 29.42 HX), Heartland Oracle (1st 5L 18.31 LGD), Slade Scolari (3rd 5.5L/nk 29.46 HX), Corrachoill Max (2nd 2L 30.52 MGR).

525 – Slaneyside Girl (2nd 2.5L 29.52 HX), Twilight Mystery (3rd 3.5L 29.39 HX), Definitely Mayo (1st 11.5L 29.62 HX), Hitachi Mollie (1st 3L 29.66 HX), Leave It Be (1st 4L 29.67 HX), Da Vinci Max (1st 17.95 HX).

525 – Class Decision (5th 12L/sh 29.42 SP), Torchbearer (5th 11.5L 29.62 HX), Shanagarry Queen (4th 5.5L 29.41 HX), Touchpawsengage (5th 6.0L 29.44 HX), Sandrine (6th 12.0L/sh 30.86 HX), Heartland Oxygen (2nd 3L 18.48 LGD).

Floating res: Angie Thesnapper, Cool Dilemma, Castlegore Josie, Parish Prince, Blossom Perfect, Gael Enda, Abbeyville Silva, Bazinga, Rushwee Record, Flirtinaskirt, Pendle Kate, Lodgefield Town, Dads Choice, Swinford Sadhbh, Slaneyside Fox, Tomnaboley Ash, Nairobi Dancer, Mines A Double, Bowling Vera, Lady Marion.

Sunday's results

CLONMEL

Rise Of Fayjen 6/4 29.33; Kays Raven 4/7 29.30; Farranrory Lena 5/2 29.43; Vigorous Marco 2/1 29.51; Cloncunny Tactic 5/2 29.32; Dream Come True 3/1 29.41; Running Sweet 3/1 30.12; Skilled Spree 5/4 30.02.

LAST NIGHT'S RESULTS

ENNISCORTHY

Ballisk Man 4/1 29.95; Ursuline Anne 5/2 29.94; Dalcash Tactic 5/4 29.59; Wicky Ba Ba 2/1 29.56; Gimme Babs 4/1 31.90; Master Todd 5/4 32.28; Elite Taylor 6/4 31.65; Piercestown Ron 29.51.

LONGFORD

Scandal Eyes 5/4 29.03; Virgilius 4/6 18.31; Dance Monica 4/5 29.07; Carn Stanley 5/2 18.38; Bloomfield Lizzy 1/1 18.05; Tomkinroad Joe 1/1 29.39; Coolamber Crash 2/1 29.39; Another Monery 2/1 18.15; Dartrey Ron 5/2 18.34; Sigma Danny 5/4 29.03.

YOUGHAL

Aghaburren Chris 4/6 29.56; Aghaburren Tower 1/1 30.07; Rising Jet 4/5 30.07; Cousin Bluey 3/1 29.70; Dowtcha Boy 4/5 17.83; Seaview Wizard 5/2 29.77; Tobereen Maryo 5/4 40.45; Seaview Smasher 3/1 30.11; Rushmoor Derry 4/1 31.05.

Golf

USPGA Tour

Northern Trust Open

Riviera CC – Collated final round scores & totals (USA unless stated, par 71): 269 B Watson (USA) 70 71 64 64 ($1,206,000); 271 D Johnson (USA) 66 70 69 66 ($723,600); 272 J Allred (USA) 73 64 67 68 ($388,600), B Harman (USA) 67 69 68 68 ($388,600); 273 C Schwartzel (Rsa) 69 68 68 68 ($268,000);

274 G McNeill (USA) 69 68 66 71, M Every (USA) 69 69 69 67, B Molder (USA) 69 69 69 67, W McGirt (USA) 69 67 65 73;

275 B Steele (USA) 68 71 67 69, H English (USA) 70 69 69 67;

276 C Hoffman (USA) 67 71 68 70, S Bae (Kor) 67 66 72 71, K J Choi (Kor) 69 72 67 68, C Beljan (USA) 67 68 68 73, J Spieth (USA) 72 66 67 71, C Tringale (USA) 68 70 67 71; 277 A Baddeley (Aus) 69 65 72 71, J Senden (Aus) 71 70 66 70, J Walker (USA) 67 71 67 72; 278 K Bradley (USA) 68 70 72 68, L Westwood (Eng) 69 70 68 71; 279 K Stadler (USA) 69 69 74 67, H Matsuyama (Jpn) 70 69 69 71, B Haas (USA) 72 67 67 73, J Furyk (USA) 68 68 71 72, R Garrigus (USA) 67 67 73 72, K Chappell (USA) 71 70 69 69;

280 R Allenby (Aus) 71 69 71 69, J Hahn (USA) 71 72 65 72, G Ogilvy (Aus) 74 68 69 69, D Lingmerth (Swe) 70 69 70 71, D Summerhays (USA) 71 72 66 71, B Adams (USA) 67 70 71 72;

281 E Els (Rsa) 71 70 68 72, B Todd (USA) 71 70 69 71, J Huh (USA) 71 71 72 67, G Fernandez-Castano (Spa) 71 70 71 69, K Streelman (USA) 72 69 73 67; 282 F Molinari (Ita) 67 73 71 71, L Guthrie (USA) 71 69 67 75, J J Henry (USA) 70 69 71 72, V Dubuisson (Fra) 70 72 68 72, J Vegas (Ven) 70 69 71 72; 283 V Singh (Fij) 75 67 70 71, S Brown (USA) 70 67 74 72, S Stallings (USA) 67 72 72 72, J Rose (Eng) 70 72 68 73, D Love III (USA) 71 71 73 68, R H Lee (USA) 69 72 73 69, S Appleby (Aus) 72 71 67 73; 284 B Hurley III (USA) 70 71 74 69, H Mahan (USA) 70 73 71 70, W MacKenzie (USA) 73 69 72 70, J B Holmes (USA) 67 71 75 71, J Leonard (USA) 70 72 70 72, K Duke (USA) 71 69 69 75, A Cabrera (Arg) 69 71 71 73;

285 E Compton (USA) 74 67 71 73, M Leishman (Aus) 69 74 71 71, I Poulter (Eng) 72 70 71 72, D Lynn (Eng) 70 71 70 74, J Gore (USA) 71 69 74 71, M Jones (Aus) 67 73 70 75; 286 J Dufner (USA) 70 72 76 68, R Goosen (Rsa) 73 69 73 71, M Laird (Sco) 70 73 70 73, T Wilkinson (Nzl) 71 72 73 70; 287 B Crane (USA) 72 70 69 76; 288 M Flores (USA) 72 69 73 74, H Varner III (USA) 69 72 72 75, G Delaet (Can) 70 73 72 73, W Simpson (USA) 70 72 72 74;

290 M Putnam (USA) 71 72 75 72, B Curtis (USA) 70 73 74 73; 292 P Perez (USA) 69 72 73 78; 299 S Piercy (USA) 71 69 76 83

World Rankings

1 T Woods (USA) 10.23pts ave, 2 A Scott (Aus) 8.73, 3 H Stenson (Swe) 8.52, 4 P Mickelson (USA) 6.88, 5 J Rose (Eng) 6.39, 6 Z Johnson (USA) 6.08, 7 R McIlroy (NIrl) 6.06, 8 D Johnson (USA) 5.82, 9 S Garcia (Spa) 5.82, 10 M Kuchar (USA) 5.65, 11 J Day (Aus) 5.34, 12 S Stricker (USA) 5.02, 13 J Spieth (USA) 5.01, 14 B Watson (USA) 4.75, 15 I Poulter (Eng) 4.61, 16 C Schwartzel (Rsa) 4.60, 17 G McDowell (NIrl) 4.58, 18 J Dufner (USA) 4.53, 19 B Snedeker (USA) 4.46, 20 W Simpson (USA) 4.17

Other Irish: 96 Shane Lowry 1.54

European Tour Race to Dubai

Prize money in euro: 1 T Bjorn (Den) 916,786; 2 S Garcia (Spn) 741,475; 3 L Oosthuizen (Rsa) 579,235; 4 C Sshwartzel (Rsa) 511,138; 5 J Donaldson (Wal) 500,092; 6 B Grace (Rsa) 446,074; 7 S Gallacher (Sco) 402,949; 8 T Aiken (Rsa) 385,225; 9 G Coetzee (Rsa) 357,808; 10 P Larrazabal (Spn) 339,151; 11 J Luiten (Ned) 326,171; 12 M Madsen (Den) 323,193; 13 D van der Walt (Rsa) 315,717; 14 M Ilonen (Fin) 310,130; 15 R Wattel (Fra) 274,203; 16 H Stenson (Swe) 270,350; 17 E Grillo (Arg) 264,901; 18 M Jimenez (Spn) 243,173; 19 D Fichardt (Rsa) 234,626; 20 B De Jonge (Zim) 221,449

USPGA Tour Money leaders

Prize money in US dollars: 1 J Walker (USA) 3,686,680; 2 D Johnson (USA) 2,903,150; 3 H English 2,170,397; 4 B Watson (USA) 2,012,007; 5 R Moore 1,898,050; 6 W Simpson (USA) 1,871,016; 7 C Kirk (USA) 1,803,270; 8 Z Johnson (USA) 1,699,450; 9 K Stadler (USA) 1,569,152; 10 Graham DeLaet (Can) 1,374,466; 11 P Reed (USA) 1,334,152; 12 J Spieth (USA) 1,249,255; 13 B Stuard (USA) 1,228,108 ; 14 S Stallings (USA) 1,147,200; 15 G Woodland (USA) 1,070,777; 16 C Howell III (USA) 1,053,812; 17 P Perez (USA) 979,521; 18 J Bohn (USA) 923,260; 19 I Poulter (Eng) 880,018; 20 C Hoffman (USA) 871,110

FEDEX Cup points

1 J Walker 1,783; 2 D Johnson 1,184; 3 H English 1,048; 4 C Kirk 940; 5 B Watson 914; 6 W Simpson 871; 7 Z Johnson 810; 8 R Moore 805; 9 K Stadler 782;

10 P Reed 686; 11 B Stuard 629; 12 G DeLaet 598; 13 J Spieth 586; 14 S Stallings 553; 15 C Howell III 542;

16 J Bohn 491; 17 G Woodland 482; 18 P Perez 478; 19 C Hoffman 457; 20 R Palmer 446

Tennis

WTA Dubai Duty Free C'ships

Dubai, UAE – 1st rd: L Safarova (Cze) bt S Stephens (USA) 6-3 7-5, E Makarova (Rus) bt A Kleybanova (Rus) 6-4 6-7 (3-7) 6-4, C Suarez-Navarro (Spa) bt N Petrova (Rus) 6-3 6-2; V Williams (USA) bt E Vesnina (Rus) 6-3 6-2; S Cirstea (Rom) bt R Vinci (Ita) 4-3 6-3

ATP Tour Open 13

Marseille, France – 1st rd: B Kavcic (Slo) bt T Kokkinakis (Aus) 5-4 6-2

Winter Olympics

Sochi, Russia (Medal Events)

Men

Bobsleigh Two-man: 1 Russian Fed. (A Zubkov&A Voevoda) 3mins 45.39secs, 2 Switzerland (B Hefti&A Baumann) 3:46.05, 3 United States (S Holcomb&S Langton) 3:46.27

Freestyle skiing – Aerials Final: 1 Anton Kushnir (Blr) 134.50, 2 David Morris (Aus) 110.41, 3 Zongyang Jia (Chn) 95.06

Ski jumping – Team Final: 1 Germany (A Wank, M Kraus, A Wellinger, S Freund) 519.0 pts, 2 Austria (M Hayboeck, T Morgenstern, T Diethart, G Schlierenzauer) 516.5, 3 Japan (R Shimizu, T Takeuchi, D Ito, N Kasai) 507.5

women

12.5km Mass Start: 1 D Domracheva (Blr) 35mins 25.6secs, 2 G Soukalova (Cze) 35:45.8, 3 T Eckhoff (Nor) 35:52.9

Mixed

Figures skating – Ice Dance Free Dance: 1 United States (M Davis & C White) 116.63 pts, 2 Canada (T Virtue & S Moir) 114.66, 3 Russian Fed. (E Ilinykh & N Katsalapov) 110.44

Irish Independent