Thursday 14 December 2017

Factfile

TODAY'S SPORT

RACING

Clonmel 12.45; Leicester 1.0; Market Rasen 12.20; Wincanton 12.40; Wolverhampton 3.50.

GAELIC GAMES

O Fiaich Cup – Armagh v Down, Athletic Grounds, 8.0.

HIGHER EDUCATION

Fresher FL – Division 1 semi-final: Athlone IT v UCC, AIT GAA Pitch, 7.0.

Fresher HL – Division 2 Final: Galway/Roscommon ETB v TCD, Kinnegad, 7.30.

LEINSTER COLLEGES

Dublin Schools' Juv F 'E' semi-final – Donabate CC v Col Chillian, St Pat's Donabate, 2.45. Quarter-final – CP Setanta v St Kevin's CC, St Brigid's Astro, 10.30.

North Leinster Schools' SF 'D' rd 1 – Bush PP v Col na hInse, Cooley, 12.30.

GOLF

European Tour & Sunshine Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, Sun City, South Africa.

European Tour – Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling.

USPGA Tour – World Challenge, Sherwood CC, Thousand Oaks, California.

Ladies European Tour – Omega Dubai Ladies Masters, Emirates Golf Course, Dubai, UAE.

SOCCER

COLLEGES AND UNIVERSITIES (2.0)

Division One (Quarter-final): IT Sligo v IT Blanchardstown, Knocknarea Arena, IT Sligo Campus.

Division Two (Quarter-final): Athlone IT 'B' v DIT 'B', Athlone IT All Weather.

GREYHOUND RACING

Shelbourne Park 8.0; Clonmel 8.02; Curraheen Park 7.55; Derry 8.0; Enniscorthy 8.0; Galway 8.22.

BADMINTON

Carlton Irish Open

Baldoyle Badminton Centre, Dublin – Qualifying tournament (Irish interest): Men's Singles: rd 1: L O'Leary w/o A Ivanov (Rus); J Harron lost to S Phillips (Eng) 3-21, 7-21; D Walsh w/o D Grassmueck (Aut) J Magee lost to M Put (Bel) 17-21, 18, 21; K Byrne w/o, M Misbun Shawal (Mas) ; A McKee lost to J Bonsels (Eng) 71-21, 21-14, 11, 21; T Murphy lost to S Eric Kastens (Bel) 14-21, 19-21; S Lightbody bt M Bochat (Pol) 21-14, 21-8; J Dolan bt LR Garrido (Mex) 21-13, 23-21; T Stephenson w/o D Fotn (Wal).

Rd 2: O'Leary lost to S Philips (Eng) 8-21, 21-14, 16-21; Byrne lost to A Khan (Swe) 3-21, 5-21; Lightbody lost to K Lehikoinen (Fin) 10-21, 9-21; Dolan bt (6) Y Turfan (Fra) 15-21, 21-7, 22-20. Rd 3: Dolan bt J Young 22-20, 21-14.

Women's Singles – Rd 1: J King lost to F Vanderhoucke (Bel) 15-21, 12-21; R Darragh lost to (7) K Tomalova (Cze) 22-20, 15-21, 9-21; A Stephenson lost to E Kosetskaya (Rus) 10-21, 5-2.

Men's doubles – Rd 1: C Chambers/R Stewart bt K Jakowczuk/M Biernacki (Pol) 21-15, 21-17; J Magee/D Walsh lost to R Beck/A Heinz (Bel) 13-21, 17-21.

Women's doubles – Rd 1: S Jane Boyle/R Darragh bt J Stanisz/K Magda (Pol) 14-21, 21-14, 21.14. Rd 2: Boyle/Darragh lost to S Guerin/D Lansac (Fra) 10-21, 8-21.

GAELIC GAMES

munster colleges

Dr Harty Cup – St. Flannans, Ennis 1-14 St. Colmans Fermoy 1-7; St Francis Col, Rochestown 5-18 Blackwater CS 1-12.

leinster colleges

Leinster Schools' SH 'A' League semi-final – Kilkenny CBS 1-9 Good Counsel Col 0-7.

North Leinster Schools' SF 'C' rd 1 – Dunshaughlin CC 5-12 Ratoath Col 4-7.

North Leinster Schools' SF 'C' quarter-final – Heywood CS 0-9 Mountmellick CS 1-3.

North Leinster Schools' Juv F 'A' quarter-final – St Mel's Longford 2-13 St Mary's Edenderry 4-12.

Dublin Schools' SF 'D1' quarter-final – Col Chillian, Clondalkin 4-9 St Tiernan's CS 1-5.

GOLF

LADIES EUROPEAN TOUR

Omega Dubai Ladies Masters

Emirates Golf Course, Dubai, UAE – 1st rd sscores: (par 72): 67 P Lindberg (Swe), C Ciganda (Spa), M Prat (Spa); 68 P Phatlum (Tha); 69 C Masson (Ger); 70 S Lewis (USA), C Hull (Eng), V Derrey (Fra), S Kemp (Aus), L Davies (Eng), P Kongkraphan (Tha), M Balikoeva (Rus); Also: 75 R Codd (Ire).

EAST OF IRELAND ALLIANCE

The European Club –32pts P Geraghty (scr Druids Glen); 31 D Mortimer (scr Galway), A Hanrahan (6 Ballybunion); 30 J O'Grady (7 K Club), G Allen (8 Blainroe); 29 L Tracey (9 K Club). Gross: Geraghty, Mortimer. Nett: Hanrahan.

RUGBY

LEINSTER SCHOOLS

McMULLEN SENIOR CUP QUARTER-FINALS

At Wexford Wanderers RFC – CBS Wexford 39 (J Coleman 2, I Moran 2, C Joyce-Ahearne, C Fenlon, E Roche tries; S Stafford 2 cons); De La Salle, Churchtown 8 (K Butler try, pen).

At Naas RFC – CBS Naas 44 (A Coyle, M Russell, S Lackey, D Nugent, J Hanrahan, C Fitzsimons, B Sheridan, R Cleary tries; P Brickell 2 cons); Tullamore CC 14 (A Pierce, H Healion tries; C Dunne 2 cons).

At Wicklow RFC – Gorey CS 17 (JJ Earle 3 tries; M O'Scanaill con); East Glendalough 43 (C McGettigan 2 tries; F Marshall try, 4 cons; M Walsh, N Donnelly, M Buckley, P Itounas try each).

munster schools

Bowen Shield Final

At St. Mary's Grounds, Corbally – Castletroy Community Col 16 (D Rowsome, R McDonnell tries; C Fleming pen; J Hueston dr gl) Crescent Col Comp 13 (C Clifford try, con, 2 pens).

ALL-IRELAND LEAGUE selections

DIVISION 1A

BALLYNAHINCH (v Clontarf) – R Lobb; M Arneill, S Morrow, R Harte, A Ferris; H McAleese, A Cairns; M Cromie, A Harper, C Taylor, J Madden, K Morton, P Pritchard, D Gallagher, N Faloon.

DIVISION 1B

BLACKROCK COLLEGE (v Dublin University) – J-S Byrne; M Scott-Lennon, E van Wyck, R Keogh, D Rowan; D Godfrey, A Griggs; D Lewis, R Fisher, K Haitana, O Cullen, Michael Carroll, S Cooke, P McCague, R Marsh.

DIVISION 2A

NAAS (v Bective Rangers) – D Ahern; E Conran, D O'Shea, H Bryce, J Delaney; P Osbourne, S Sutton; A Shirley, N Carson, J Harney, D Kiely, D Benn, P Monahan, R Casey, J Holmes.

NUIM BARNHALL (v Highfield) – C Winks; K Daragh, M Browne, E Daly, F McManus; S Gillespie, R Holt; B Harrison, G Murray, L Mitchell, J Campbell, C McDermott, B Dunne, S Condon, T McKeown.

QUEEN'S UNIVERSITY (v City of Derry) – C Colvin; D Hall, M McAuley, S McIlwaine, E Devlin; R McMaster, C Spence; B Howard, A Kerr, J Craig, G Bartley, R Whitten, S Hooks, R Clarke, M Clarke.

DIVISION 2B

ARDS (v Tullamore) – P Cox; T Devlin, S Young, S Paul, D Parkhill; M Banford, K Agnew; A Foster, C McClure, J Wylie, G McBurney, J Dowey, P Croan, M Harrison, R McCausland.

INSTONIANS (v Thomond) – N Andress; M McClelland, R Aperehama, R Kirk, R Fegan; R McCarthy, M Keane; J Cregan, P Bell, H Martin, P Stewart, J La Broy, D Lyness, P Marks, A McKeen.

SUTTONIANS (v DLSP) – D Higgins; A Hegarty, C Lennon, A Lawless, A Keenan; A Martin, AN Other; G Connolly, R Kelly, M Amerlynck, K Bracken, S Merrigan, R Delaney, G Predy, J Coyne.

SNOOKER

UK Championship

Barbican Centre, York – 4th rd: St Bingham (Eng) bt D Morris (Irl) 6-1; R Walden (Eng) bt D Junhui (Chn) 6-4; M Allen (NIrl) bt J Trump (Eng) 6-4; M Selby (Eng) bt G Dott (Sco) 6-2; R O'Sullivan (Eng) bt R Milkins (Eng) 6-0; N Robertson (Aus) bt J Perry (Eng) 6-1.

SOCCER

COLLEGES AND UNIVERSITIES

Premier League (Quarter-finals): DCU 2 (D Mahon 2) UCC 1 (J O'Brien); IT Carlow 2 (A Mulligan 2) DIT 1 (B Afolabi).

Division One (Quarter-finals): Colaiste Ide 0 Colaiste Stiofain Naofa 4 (W Buckley 2, K Dennehy, J Stack).

Division Two (Quarter-final): Inchicore College 1 (J Reilly) IT Carlow 'C' 5 (N Foster 4, F White).

Division Three (Quarter-finals): UCC 'B' 1 (R Junior) DCU 'C' 1 (A Walsh pen) (aet DCU 'C' won 8-7 on pens); NUI Maynooth 'C' 0 IT Carlow 'D' 5 (A McCann, D Quinlan, D Conroy, A Houghton, S Byrne).

Colleges FAI Umbro Cup (Rd 2): Belfast Metropolitan College 1 (K Smith pen) IT Tallaght 6 (I Akinade 2, T Adigun 2, M Moody, C Stafford).

Colleges FAI B Team Cup (Rd 1): IT Tralee 'B' 5 (J Weir 2, J Ward, B Mullins, A Albella) Bray Institute 'B' 1 (O Quigley).

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Doha, Qatar – Singles Rd 2: (4) S Barry (Irl) bt J Sels (Ned) 6-0 2-6 7-6 (10/8).

Irish Independent Sport Star Awards

Pick our magic sports moment of the year and win a trip for two to London. To view the shortlist and cast your vote click here.

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport