Friday 24 November 2017

Factfile

TODAY'S SPORT

RACING

Dundalk 5.45; Fontwell 12.40; Kempton 4.0; Lingfield 12.0; Wetherby 12.15.

GAELIC GAMES

higher education

SFL -- Division 1 semi-final: Dublin IT v UUJ, DkIT, 7.30. Division 3 semi-finals: Univ of Ulster, Magee v DCU, Cloghan, 3.30; NWRC v Marino IE, Cloghan, 2.0.

SHL-- Division 3 final: NUI Galway v Univ of Ulster, Coleraine, venue tbc, 2.0.

Fresher FL-- Division 1 quarter-final: Cork IT v NUI Galway, Cork IT, 4.30. Division 2 semi-final: IT Tralee v DCU/ DIT, IT Tralee GAA Pitch, 2.0.

Fresher HL -- Division 1 Final: UCC v Carlow IT, Carriganore, 4.30. Division 2 quarter-final: Dublin IT v TCD, Clanna Gael Fontenoy, 7.0. Division 2 semi-final: Galway/Roscommon ETB v NUI Maynooth, venue tbc, 2.0.

leinster colleges

Dublin Schools' Juv F 'A' semi-final -- Ardscoil Rís v St Fintan's HS, Pc Nh Uinsionn, 2.0.

Dublin Schools Juv F 'B' final -- Lucan CBS v St Declan's CBS, St Brigid's Astro, 2.0.

North Leinster SF 'C' rd 1 -- Heywood CS v Mountrath CS, Heywood, 1.15.

ulster vocational schools

Inter-County Cup F final -- Donegal v Cavan, Brewster Park, Enniskillen, 7.0.

SOCCER

COLLEGES AND UNIVERSITIES

(2.0 unless stated)

Colleges FAI Umbro Cup (Rd 2) -- IT Carlow v Colaiste Stiofain Naofa Cork, IT Carlow Campus All Weather, 1.0; Galway Technical Institute v IT Tralee, Mervue Utd All Weather, 3.0; Cork IT v Waterford IT, Cork IT Sports Grounds Bishopstown, 6.0; Pearse College Crumlin v Cork College of Commerce, Pearse College Campus Pitch Clogher Rd, Crumlin.

Colleges FAI Umbro Plate (Rd 1) -- National College of Ireland v Letterkenny IT; Clontarf Rd All Weather.

Colleges FAI 'B' Team Cup (Rd 1) -- IT Tallaght 'B' v Colaiste Ide 'B', IT Tallaght Campus pitch; IT Blanchardstown 'B' v DIT 'B', IT Blanchardstown Campus All Weather, 4.0.

Colleges FAI Bob Eustace Cup (Rd 1) -- Dublin Business School v IT Carlow 'C', Clontarf Rd All Weather; IT Carlow 'D' v Mater Dei Institute, IT Carlow Campus All Weather, 3.0; Moate Business College v DIT 'C', Mullingar Ath All Weather, 1.0; St Patrick's College Drumcondra v O'Fiaich Institute of FE, Dundalk, St Patrick's College Campus pitch,1.30.

GREYHOUND RACING

Shelbourne Park 8.0; Kilkenny 8.0.

american football

nfl

Washington Redskins 6 San Francisco 49ers 27.

BASKETBALl

nba

Charlotte Bobcats 86 Boston Celtics 96; Dallas Mavericks 96 Denver Nuggets 110; Detroit Pistons 113 Milwaukee Bucks 94; Indiana Pacers 98 Minnesota Timberwolves 84; Memphis Grizzlies 86 Houston Rockets 93; Miami Heat 107 Phoenix Suns 92; Portland Trail Blazers 102 New York Knicks 91; San Antonio Spurs 112 New Orleans Hornets 93; Utah Jazz 89 Chicago Bulls 83 (OT).

BOWLS

World Outdoor Singles Champion of Champions

Christchurch, New Zealand -- Day 2: Men's Championship Sect 1: 3rd rd: Ireland (I McClure) bt Macau 13-10 11-4. 4th rd: Ireland bt Malta 8-7 8-7. 5th rd: Ireland bt Norfolk Island 10-7 11-5.

Women's Championship Sect 2: 3rd rd: Norfolk Island bt Ireland (S McAuley) 11-3 11-4. 4th rd: Scotland bt Ireland 15-1 12-7. 5th rd: Spain bt Ireland 5-8 11-4 5-1.

coursing

Johnstown and Urlingford

Saturday and Sunday (11.0 start both days)

Judge: Liam Kelly; Slipper: Brian Doyle

All Age Bitch Stake -- Kendys Gallery v Boynepark Maggie; Quarrymount Gaga v Youragallery; Bend Your Knee v Nickies Tip; Ardnalee Eva v Annabels Impact; Mariska v Moat Missy; Byerley Babe v Foulkscourt Echo; Robbies Beauty v Cloneen Ciara; Gowayoudat v Winter Mountain. Res: Ask Me Da, Hi There Annie.

Inchorourke Stake -- Something Silver v Courageous Boy; Slaneyside Yank v Mister Big Boss; Big Ballyhoe v Billys Boy; Valley Duke v Fatherland; Clomantagh Minor v Foulkscourt Ace; Glenbrack Gap v Bayswell View; Moorlough Patsy v Sandys Cross; Hack Up Lady v Asgoodasme. Res: Readtherulebook, Night Fury.

Oaks Trial Stake -- Monroe Amber v Ardnalee Everest; Doonard Special v Marriage Wrecker; Feicfidh Tu v Cois Nahin; Kilara Quevega v Sole Agenda; Fortuna Delight v Rua Beag; Lisdaleen Dynamo v Valley Model; Rinnwood Belle v Foxhill Penny; Hey Mia v Moat Toodles; Coshair Laois v Crescent Ruth; Cloneen Magic v Five Lucky Stars; Crocodile Tears v Fawny Billa; Momentous v Kingsmill Buzz; Classic View v Work For One; Windgap Breeze v High Output; Coffee In Dinnys v Miss Wallace; Shanballa Dawn v Conway Hall. Res: Killahys Rose, Magical Evie, Fiery Diamond, Rattoo Tara.

Paddy Doyle Memorial Cup -- Cracking Jet v Biddys Lad; Corriga Rebel v Fee Fontaine; Scartview Coss v Mayor Razor; Two Hot Brandys v Carricktobin Lad; Bobbys Cool v Skellig Wish; Legion Express v Cuine Sam; Kyle Dixie v Cullane Time; Shining Toby v Needham Coin. Res: Devon Meadows, Mungos Harry.

Reserve Derby Trial Stake -- Junaldo v Beloran Beau; Newlands City v Coshair Bosco; Toms Razor v Moyvane Glory; Bobby On Thebank v Long Leader; Kilbunny Ferrari v Blame The Dynamo; Glatton Guinness v Hack Up Tennet; Mungos Gonzo v Inch Harp; My Boy Bubbles v Eastern Shore; Auroras Magic v Baba Yarn; Pumpkin Gang v Cois Fred; Kingsmill Vibe v Woodhaven Spyro; Handsome Cissi v Castlerea; Kevin The Cat v Westgate Romeo; Gangdog Style v Victory Hugo; Gortglas James v Grading Hill; Ringroe Lark v Ardera Mafi. Res: Scooby Go Faster, Tangmalangmaloo, Shining City, Teddys Razor.

Working Members Stake -- Don Giovanni v Siegfried; Valley Miller v Jeffys Music; Different Grove v Man Persie; Frere Jacques v Mister Mac; Micks Finn v White City; Avon Moya v Flamingo Dot; Valley Penny v Inthevalleynow; Economy Lady v Candywebs. Res: Whats Your Name, Boozed Bubble.

Order of running: Saturday: twice through Reserve Derby TS and Oaks TS, once through All Age Bitch Stake and Paddy Doyle Memorial Cup; Sunday: start with Inchorourke Stake, Working Members Stake and complete card.

GAELIC GAMES

fixtures

Saturday

Ulster club IFC final

(Extra-time if necessary)

Athletic Grounds: Truagh (Monaghan) v Eskra (Tyrone), 7.45.

Ulster club JFC final

(Extra-time if necessary)

Athletic Grounds: Emyvale (Monaghan) v Killeeshil (Tyrone), 6.0.

Sunday

All-Ireland club IHC quarter-final

(Extra-time if necessary)

Ruislip: St Gabriel's (London) v Youghal (Cork), 1.0, A Stapleton (Laois).

Leinster club SHC final

(Extra-time if necessary)

Nowlan Park: Oulart-The Ballagh (Wexford) v Mount Leinster Rangers (Carlow), 2.0, J Keenan (Carlow).

Leinster club IFC final

(Extra-time if necessary)

Drogheda: Geraldines (Louth) v Naomh Olfay (Dublin), 2.0, A Nolan (Wicklow).

Leinster club JFC final

(Extra-time if necessary)

Newbridge: Two Mile House (Kildare) v Hunterstown Rovers (Louth), 2.0, N Ward (Westmeath).

Leinster club JHC final

(Extra-time if necessary)

Tullamore: Ballinamere (Offaly) v Lisdowney (Kilkenny), 2.0, D Hughes (Carlow).

Munster club SFC final

(Extra-time if necessary)

Gaelic Grounds, Limerick: Dr Crokes (Kerry) v Cratloe (Clare), 2.0.

Ulster club SFC final

(Extra-time if necessary)

Omagh: Ballinderry (Derry) v Glenswilly (Donegal), 3.0.

higher education

SHL -- Division 1 semi-final: Cork IT 2-16 UL 0-17.

Fresher FL Division 2 Quarter-finals: DCU 1-12 DIT 1-7; DkIT 1-12 Queens Univ Belfast 1-9.

Inter FL final: UCD 2-9 Queens Univ Belfast 1-10.

leinster colleges

Leinster SH 'A' League -- Colaiste Eoin 0-14 Kilkenny CBS 1-8.

North Leinster SF 'C' Football rd 1 -- St Finian's Mullingar 1-7 Mercy Ballymahon 3-7.

South Leinster SH 'C' final -- Wexford CBS 2-16 Wicklow Schools 0-5.

Dublin Schools' Juv F 'E' Sect quarter-final -- CP Setanta 4-7 Larkin CC 1-3.

ICE HOCKEY

nhl

Boston Bruins 4 Pittsburgh Penguins 3 (OT); Edmonton Oilers 1 Chicago Blackhawks 5; Florida Panthers 3 Philadelphia Flyers 1; Nashville Predators 4 Phoenix Coyotes 2; New Jersey Devils 1 Winnipeg Jets 3; St Louis Blues 3 Minnesota Wild 0; Tampa Bay Lightning 5 New York Rangers 0; Toronto Maple Leafs 0 Columbus Blue Jackets 6; Vancouver Canucks 2 Los Angeles Kings 3 (OT).

motorsport

weekend fixtures

SATURDAY

Motor Enthusiasts' Club Sporting Trial, Russellstown, Blessington, Co Wicklow, 11.30. Skibbereen & District CC Navigation Trial, Quality Hotel, Clonakilty, Co Cork, 11.0pm.

sunday

Trials Drivers' Club Autotest (H) , Mondello Park, Donore, Naas, Co Kildare, 11.0.

RUGBY

fixtures

Friday

Pro 12 -- Dragons v Munster, Rodney Parade, 7.15; Edinburgh v Connacht, Murrayfield, 7.45.

All Ireland League -- Division 2B: Instonians v Ards, Shaws Bridge, 7.30.

Saturday (2.30 unless stated)

Pro 12 -- Zebre v Ulster, Stadio XXV Aprile, 3.0 (RTE); Leinster v Scarlets, RDS, 7.15 (TG4).

International -- Wales v Australia, Millennium Stadium, 5.0.

All Ireland League -- Division 1A: Clontarf v Young Munster, Castle Avenue; Dolphin v Ballynahinch, Musgrave Park; Garryowen v Lansdowne, Dooradoyle; St Mary's v Old Belvedere, Templeville Road; UCD v Cork Con, Belfield.

Division 1B: Blackrock College v Buccaneers, Stradbrook; Corinthians v Terenure, Corinthian Park; Dublin Universirty v Malone, Sydney Parade; Dungannon v UL Bohemian, Stevenson Park; Shannon v Belfast Harlequins, Coonagh.

Division 2A: Banbridge v Galwegians, Rifle Park; Bective v Queens, Donnybrook; Bruff v City of Derry, Kilballyowen Park; Highfield v Old Wesley, Woodleigh Park; Naas v Ballymena, Forenaughts; NUIM Barnhall v UCC, NUI, Maynooth; Old Crescent v Seapoint, Rosbrien; Rainey OB v Cashel RFC, Hatrick Park.

Division 2B: Boyne v Thomond, Shamrock Lodge; Navan v Armagh, Balreask Old; Richmond v DLS Palmerstown, Richmond Park; Skerries v Nenagh Ormond, Holmpatrick; Sligo v Midleton, Hamilton Park; Suttonians v Greystones, McDowell Grounds; Tullamore v Sundays Well, Spollanstown.

snooker

UK Championship

Barbican Centre, York -- 1st rd: G Wilson (Eng) bt J Jones (Wal) 6-0; N Saengkham (Tha) bt T Ford (Eng) 6-2; V Calabrese (Aus) bt D Dale (Wal) 6-5; S O'Sullivan (Eng) bt A Hamilton (Eng) 6-4; X Guodong (Chn) bt A Pagett (Wal) 6-1.

SOCCER

international friendly

Doorwerth -- Holland U-15 2 (A Lopez 2) Republic of Ireland 1 U-15 (A Scully).

COLLEGES AND UNIVERSITIES

Premier League -- Quarter-final: Athlone IT 2 (I Sweeney, S Junaid) NUI Maynooth 1 (S Barrett) aet.

Colleges FAI Umbro Cup Rd 2 -- DIT 4 (E Mooney 2, J Cross, J Conroy) Dundalk IT 1 (D Hand); Griffith College Dublin 2 (B Dupont, D Poser) IT Sligo 7 (E Nicholson 3, D McCabe, O McCool, M Connaughton, C McNulty).

Colleges FAI Umbro Plate Rd 1 -- Sallynoggin College 3 (R Griffin 2, L Weafer-Joyce) IT Blanchardstown 0; GMIT Galway 0 Inchicore College 4 (D Kalopo 2, J Murphy, W Kumgmba).

Colleges FAI B Team Cup Rd 1 -- Waterford IT 'B' 0 IT Carlow 'B' 2 (D Rogers, R Doherty).

Colleges FAI Bob Eustace Cup Rd 1 -- Athlone IT 'C' 2 (A Rebjatnikovs, P Murphy) Cork IT 'C' 0.

tennis

ITF MEN'S FUTURES

Larnaca, Cyprus -- Singles Rd 1: D Glancy (Irl) br P Chrysochos (Cyp) 7-6 (8/6) 6-4.

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport