Friday 13 December 2019

Factfile 25/7

TODAY'S SPORT

RACING

Wexford 5.40, Ascot 2.10, Down Royal 5.55, Lingfield 5.15, Newmarket 5.35, Thirsk 2.0, Uttoxeter 1.50, York 6.0

CYCLING

Tour de France – Stage 19: Maubourguet Pays du Val d'Adour – Bergerac, 208.5km

GOLF

European Tour – M2M Russian Open, Russia.

The Senior Open Championship – Royal Porthcawl Golf Club, Bridgend, Wales.

SOCCER

SSE Airtricity League Premier Division – Bohemians v Cork City, Dalymount Park, 7.45; Shamrock Rovers v Drogheda United, Tallaght Stadium, 8.0.

First Division – Galway City v Cobh Ramblers, Eamonn Deacy Park, 7.45; Shelbourne v Finn Harps, Tolka Park, 8.0; Wexford Youths v Shamrock Rovers 'B', Ferrycarrig Park, 8.0.

GREYHOUND RACING

Harold's Cross 7.40, Curraheen Park 7.49, Drumbo Park 8.02, Dundalk 7.50, Galway 7.52, Kilkenny 8.0, Limerick 7.46, Longford 8.0, Newbridge 8.0, Thurles Park 8.0, Tralee 7.43, Waterford 8.0, Youghal 7.55.

ATHLETICS

WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Eugene, Oregon – Women's Hammer Throw final: 11 E O'Hara 56.28m

BOXING

European Women's Youth and Junior Championships

Assisi, Italy – Semi-Finals: 46kg S Blaney (Irl) lost to B Maddalena (Ita) 0-3; 54kg S Flynn (Irl) beat C Matilde (Ita) 3-0; 60kg S Reilly (Irl) lost to U Urguya (Tur) 0-3; 70kg A Burke (Irl) lost to A Gojko (Pol) 1-2.

Cricket

FIXTURES

TODAY – International: (10.45am) Ireland v Sri Lanka A (Stormont)

TOMORROW – Leinster League Div 2: (1.0) Balbriggan v Merrion 2, Balbriggan; Malahide v Pembroke 2, Malahide; Leinster v Cork County, Rathmines; Rush v Phoenix, Kenure Park.

SUNDAY – International: (10.45am) Ireland v Sri Lanka A (Coleraine)

RSA League Division 2: Pembroke 2 v Phoenix (1.0)

YMCA Salver Final: (12.0) Malahide 3 v Railway Union 3. Tillian Cup Final (4.0): Clontarf 2 v YMCA 2. Both games at Civil Service C.C., Phoenix Park.

CYCLING

Tour de France

Results after Stage 18 (Pau – Hautacam, 145.5km): 1 V Nibali (Ita) (Astana Pro Team) 4:04:17; 2 T Pinot (Fra) (FDJ.fr) 0:01:10; 3 R Majka (Pol) (Tinkoff-Saxo) 0:01:12;

4 J Peraud (Fra) (AG2R La Mondiale) 0:01:15; 5 T Van Garderen (USA) (BMC Racing Team); 6 R Bardet (Fra) (AG2R La Mondiale) 0:01:53; 7 B Mollema (Ned) (Belkin Pro Cycling Team) 0:01:57; 8 L Konig (Cze) (Team NetApp - Endura); 9 H Zubeldia Agirre (Spa) (Trek Factory Racing) 0:01:59; 10 A Valverde Belmonte (Spa) (Movistar Team) at 1min 59secs

Irish: 29 N Roche (Tinkoff-Saxo) at 8:55.

General classification after Stage 18: 1 V Nibali (Ita) (Astana Pro Team) 80:45:45; 2 T Pinot (Fra) (FDJ.fr) 0:07:10; 3 J Péraud (Fra) (AG2R La Mondiale) 0:07:23;

4 A Valverde Belmonte (Spa) (Movistar Team) 0:07:25; 5 R Bardet (Fra) (AG2R La Mondiale) 0:09:27; 6 T Van Garderen (USA) (BMC Racing Team) 0:11:34; 7 B Mollema (Ned) (Belkin Pro Cycling) 0:13:56; 8 L Ten Dam (Ned) (Belkin Pro Cycling) 0:14:15; 9 L Konig (Cze) (Team Netapp-Endura) 0:14:37; 10 H Zubeldia Agirre (Spa) (Trek Factory Racing) 0:16:25

Irish: 39 N Roche (Tinkoff-Saxo) at 1:52.52.

Points (Green Jersey): 1 P Sagan (Svk) (Cannondale) 408 pts; 2 B Coquard (Fra) (Team Europcar) 253; 3 A Kristoff (Nor) (Team Katusha) 217.

King of the Mountains (Polka-dot Jersey): 1 R Majka (Pol) (Tinkoff-Saxo) 181pts; 2 V Nibali (Ita) (Astana Pro Team) 168; 3 J Rodriguez (Spa) (Team Katusha) 112

Young Rider (White Jersey): 1 T Pinot (Fra) (FDJ.fr) 80:52:55; 2 R Bardet (Fra) (AG2R La Mondiale) 0:02:17; 3 M Kwiatkowski (Pol) (Omega Pharma-Quick Step) 1:01:45

Gaelic Games

Selections

Limerick (SH v Wexford) – N Quaid; T Condon, R McCarthy, S Hickey; P O'Brien, W McNamara, G O'Mahony; J Ryan, P Brown; D Hannon, D O'Grady, S Dowling; G Mulcahy, K Downes, D Breen.

TIPPERARY (SH v Dublin): – D Gleeson; P Stapleton, P Maher, M Cahill; B Maher, J Barry, C Barrett; K Bergin, J Woodlock; G Ryan, Patrick Maher, J O'Dwyer; N McGrath, S Callanan, L Corbett.

GALWAY (SF v Tipperary) – T Healy; D O'Neill, F Hanley, J Moore; G Bradshaw, G O'Donnell, P Varley; F O'Curraoin, T Flynn; M Lundy, S Walsh, J Kavanagh; M Martin, P Conroy, D Cummins.

TIPPERARY (SF ) – P Fitzgerald; J Coghlan, P Codd, C McDonald; C O'Riordan, R Kiely, G Mulhair; S O'Brien,G Hannigan; M Quinlivan, B Fox, P Acheson; C Sweeney, B Grogan, P Austin.

GOLF

European Tour

M2M Russian Open

Russia – leading Rd 1 scores (GBr & Irl unless stated): 65 D Horsey; 66 P Whiteford, S Jamieson; 67 M Kieffer (Ger), J Doherty, R Karlberg (Swe), O Bekker (Rsa), J Wilson (Aus), G Bhullar (Ind), L De Jager (Rsa), T Pieters (Bel); 68 J McLeary, J Campillo (Spa), O Henningsson (Swe). Irish: 69 K Phelan, D McGrane; 70 S Thornton; D Higgins

USPGA Tour

Canadian Open

The Royal Montreal GC, Ile-Bizard, Quebec, Canada – early leading Rd 1 scores: 64 M Putnam, T Petrovic; 65 K Stanley (USA); 66 J Hicks (USA), C Wi (Kor), G Chalmers (Aus), N Watney (USA), R Allenby (Aus), T Merritt; B Van Pelt, D Pride, C Schwartzel (Rsa).

Irish score: 68 G mcDowell

The Senior Open Championship

Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales – leading Rd 1 scores: 65 B Langer (Ger); 67 B Tway (US); 68 C Williams (Eng); 69 A Oldcorn (Sco); 70 P Linhart (Esp), R Gibson (Can); 71 K Hutton (Sco), G Zahringer (US), S Dunlap (US), J Spence (Eng). Irish: 72 P Walton, D Smyth; 75 R Rafferty; 76 M McNulty; 80 D O'Sullivan

European Challenge Tour

Le Vaudreuil Golf Challenge

Golf PGA France du Vaudreuil, Le Vaudreuil, France – leading Rd 1 scores: 65 P Relecom (Bel); 66 G Shaw (Nir), A Johnstone (Eng), C Shinkwin (Eng), N Johansson (Swe), J Fahrbring (Swe), F Bergamaschi (Ita), J Senior (Eng), J Palmer (Eng); 67 C Sordet (Fra).

Senior Inter-Provincials

The Island GC – LEINSTER 7.5 CONNACHT 3.5 – Foursomes: Leinster 2.5 Connacht 1.5. Singles: Leinster 5 Connacht 2

MUNSTER 7 ULSTER 4 – Foursomes: Munster 2 Ulster 2. Singles: Munster 5 Ulster 2

Standings: 1 Munster 21.5pts; 2 Ulster 17pts; 3 Leinster 17pts; 4 Connacht 10.5pts.

EUROPEAN YOUNG MASTERS

Hamburger GC, Germany – leading Rd 1 scores: 65 M Schmitt (Ger); 68 M Svensson (Swe); 70 G Tadiotto (Bel), J Axelsen (Den); 71 M Zapletal (Cze), M Lamb (Eng), C Bring (Den); 72 A Kuoch (Fra); 73 M Penge (Eng), F Steingrimsson (Isl). Irish: 78 J Logue.

boys' inter-provincials

The Island GC – ULSTER 7.5 CONNACHT 2.5 – Foursomes: Ulster 1.5 Connacht 1.5. Singles: Ulster 6 Connacht 1

LEINSTER v MUNSTER – Foursomes: Leinster 3 Munster 0. Singles: Leinster 4 Munster 3

Standings: 1 Leinster 22pts; 2 Ulster 17pts; 3 Munster 12.5pts; 4 Connacht 8.5pts.

EUROPEAN LADIES AMATEUR C'SHIP

Estona Golf & Country Club – leading Rd 2 scores: 139 N Jimenez (Spn) 68 71; 140 M Gidali (Fra) 71 69, E Pedersen (Den) 70 70; 141 K Metraux (Swi) 70 71; 142 C Lajtai-Rozsa (Hun) 72 70, S Banon (Spn) 70 72, N Iturrios (Spn) 67 75; Irish: 147 O Mehaffey 75 72; 148 P Grant 75 73; 150 Leona Maguire 76 74; 154 Lisa Maguire 76 78; 158 C Ryan 83 75

Sailing

Commodores' Cup

Cowes, Isle of Wight

1 Ireland (Catapult 39.5pts, Antix 63pts, Quokka 8 73.5pts); 2 GBR Red; 3 France Green; 4 Scotland

SOCCER

UEFA Women's U-19 C'ships

Semi-final – Mjondalen: Rep of Ireland 0

Netherlands 4

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Fitzwilliam LTC, Dublin – Singles quarter-finals: (1) S Barry (Irl) bt (7) D Glancy (Irl) 6-3 7-6 (9/7); (3) J Milton (Gbr) bt (5) F Nielsen (Den) 6-3 6-2; (4) Y Jankovits (Fra) bt (8) J O'Mara (Gbr) 5-0 ret; (2) E Corrie (Gbr) bt A Skalsky (Gbr) 6-2 6-1.

Doubles semi-finals: P Bothwell (Irl)/D O'Hare (Irl) bt S Ede (Aus)/J Malik (Gbr) 3-6 6-2 10/8; (1) E Corrie (Gbr)/F Nielsen (Den) bt R Dudley (Irl)/L Johnson (Gbr) 3-6 6-4 10/4.

ATP Suisse Open

Gstaad, Switzerland – 2nd rd: (1) M Youzhny (Rus) bt K De Schepper (Fra) 6-3 6-4; (7) R Haase (Ned) bt H Laaksonen (Swi) 6-4 1-6 7-5; V Troicki (Ser) bt A Golubev (Kaz) 6-3 6-4.

ATP CHALLENGER TOUR

Lexington, Kentucky, USA – Singles Rd 2: (8) J McGee (Irl) bt A Krajicek (USA) 6-0 6-1.

ATP CHALLENGER TOUR

Tampere, Finland – Doubles Rd 1: (4) J Cluskey (Irl)/D Walsh (Gbr) bt M Kontinen (Fin)/J Zopp (Est) 7-6 (7/4) 3-6 10/7.

Doubles Rd 2: E Ymer (Swe)/A Zaitcev (Rus) bt (4) J Cluskey (Irl)/D Walsh (Gbr) 7-6 (10/8) 4-6 10/5.

ITF U-18 CIRCUIT GRADE 5

Donnybrook LTC, Dublin - Boys' Singles semi-finals: E Moore (Gbr) bt (3) O O hOisin (Irl) 6-4 6-4; (4) L Hammond (Gbr) bt L Perrin (Gbr) 3-6 7-6 6-4.

Girls' Singles semi-finals: J Timotin (Irl) bt T Pavlickova (Svk) 6-2 3-6 6-2; (3) E Appleton (Gbr) bt (1) K Bejenaru (Rom) 5-7 6-2 3-2 ret.

Who is your sportstar of the year?

Vote in the Irish Independent Sport Star Awards and you could win the ultimate sports prize.

Prizes include, tickets to Ireland's against Scotland in the Six Nations, All Ireland football and hurling final tickets and much more.

Simply click here to register your vote

Irish Independent

The Left Wing: John Cooney on Ulster's European run and bouncing back from World Cup disappointment

Editor's Choice

Also in Sport