Tuesday 24 October 2017

cricket

cricket

ICC World Cup - Pool A

Wellington, New Zealand

New Zealand v England

New Zealand beat England by 8 wkts

England Innings

I R Bellb Southee 8

M M Ali b Southee 20

G S Ballance c Williamson b Boult 10

J E Root c Vettori b Milne 46

E J G Morgan c Milne b Vettori 17

J W A Taylor b Southee 0

J C Buttler c Ronchi b Southee 3

C R Woakes b Southee 1

S C J Broad c Vettori b Southee 4

S T Finn c Taylor b Southee 0

J M Anderson not out 1

Extras lb: 6 w7 pens 0 13

Total (33.2 overs) 123

Fall: 1-18 2-36 3-57 4-104 5-104 6-108 7-110 8-116 9-117.

Bowling: Southee 9 0 33 7

Boult10 2 32 1

Milne 5.2 1 25 1

Vettori 7 0 19 1

Anderson2080

New Zealand Innings

M J Guptill b Woakes 22

B B McCullum b Woakes 77

K S Williamson not out 9

L R P Taylor not out 5

Extras lb4 w8 pens 0 12

Total 2 wkts (12.2 overs) 125

Fall: 1-105 2-112 .

Did Not Bat: G D Elliott, C J Anderson, L Ronchi, D L Vettori, A F Milne, T G Southee, T A Boult.

Bowling: Anderson5037 0

Broad2.2 0 27 0

Finn2 0 49 0

Woakes3 1 8 2

cycling

UCI Track Cycling World C'ships

Paris, France

Men's Omnium I: Scratch 15km: 1 E Viviani (Ita), 2 J Dibben (Gbr), 3 Fernando Gaviria (Col), Also: 20 M Irvine (Irl)

Men's Omnium II 4k Individual Pursuit: 1 G O'Shea (Aus) 4mins 20.807secs, 2 F Gaviria (Col) 4mins 23.567secs, 3 V Manakov (Rus) 4mins 24.025secs, 4 J De Buyst (Bel) 4mins 24.752secs, 5 G Rodriguez (Bra) 4mins 26.395secs, 6 T Boudat (Fra) 4mins 26.553secs, 7 R Tsishkou (Blr) 4mins 26.660secs, 8 L Liss (Ger) 4mins 26.767secs, 9 M Irvine (Irl) 4mins 26.814secs, 10 E Viviani (Ita) 4mins 27.067secs.

Men's Omnium III: Eliminations rd: 1 E Viviani (Ita) 12mins 0.007secs, 2 T Boudat (Fra) , 3 F Gaviria (Col), 4 G O'Shea (Aus) , 5 V Manakov (Rus). Also: 15 M Irvine (Irl)

Overall: 1 F Gaviria Rendon (Col) 110 pts, 2 E Viviani (Ita) 102pts, 3 T Boudat (Fra) 94pts. Also: 16 M Irvine 38 pts

Gaelic Games

Independent.ie Corn na Mac Leinn

Semi-finals: NWRC 2-7 University of Ulster Magee 8-11; G.M.I.T. Castlebar 1-8 RCSI 1-10.

Independent.ie Trench Cup

Semi-finals: Liverpool Hope University 0-3 St Patrick's College 3-12; Waterford IT 0-15 Garda College 1-14.

Independent.ie Fresher Hurling

Division 1 C'ship Quarter-final: UCC 0-26 UC D 2-15.

Independent.ie Sigerson Cup

Semi-finals: UCD 0-11 DC U 2-8; U C C 2-12 IT Carlow 0-8.

Independent.ie Corn Comhairle Ardoideachais

Final: Limerick CFE 1-5 Mater Dei 4-21.

Today

Independent.ie Corn na Mac Leinn

Final: The Farm: University of Ulster Magee v RCSI, 11.0.

Independent.ie Trench Cup

Mardyke: St Patrick's Coll v Garda Coll, 12.45.

Independent.ie Sigerson Cup

Final: Mardyke:UCC v DCU, 3.0.

National Hurling League

Kilkenny (v Dublin): E Murphy; T Keogh, P Murphy, J Tyrell; B Kennedy, K Joyce, C Buckley; G Brennan, L Ryan; P Walsh, M Walsh, M Ruth; M Kelly, J Farrell, R Hogan.

women's nat football league

tomorrow

Division 1: DCU St Clares: Dublin v Mayo, 2.0;

Tuam Stadium: Galway v Tyrone, 2.0;

Castleisland Desmonds: Kerry v Laois, 2.0;

Blackhill: Monaghan v Cork, 2.30.

Divison 2: Kilmihil: Clare v Donegal, 1.0;

Silverbridge: Armagh v Kildare, 2.0;

St. Loman's Mullingar: Westmeath v Cavan, 2.0;

Division 3: Fraher Field: Waterford v Sligo, 11.45;

Ballinamore: Leitrim v Fermanagh, 2.0

Glennon Brothers Pearse Park; Longford v Wexford

2.0; Kiltoom: Roscommon v Tipperary, 2.0;

Division 4: All Saints GAC, Slemish Park: Antrim v Limerick, 12.0 St. Treas PS, Ballymaguigan: Derry v Wicklow, 2.0; Ballyfore: Offaly v Louth, 2.0

Camogie National League

Today

Cork Camogie Grounds, Mahon: Cork v Clare, 2.30.

tomorrow

Duggan Park, Ballinasloe: Galway v Limerick, 2.30.

The Ragg, Thurles: Tipperary v Offaly, 2.30.

Parnell Park, Dublin: Dublin v Derry, 3.0.

Golf

European tour

Hero Indian Open

Delhi GC, New Delhi, India

(Gbr unless stated, par 71) Rnd 2: 132 SSP Chawrasia (Ind) 65 67; 133 S Rahman (Ban) 65 68; 136 J Lagergren (Swe) 65 71, C Nirat (Tha) 65 71;

137 R McEvoy 70 67, P Peterson (USA) 69 68; 138 P Marksaeng (Tha) 68 70, A Lahiri (Ind) 73 65; 139 M Perera (Aus) 67 72, J Roos (Rsa) 70 69, P Lawrie (Irl) 69 70, M Fraser (Aus) 69 70;

The following players missed the cut:

148 C Lee 73 75, D McGrane (Irl) 74 74, C Muniyappa.

US PGA TOUR

Northern Trust Open

Riviera CC, USA

(USA unless stated, par 71) Rnd 1: 66 N Watney, V Singh (Fij), D Fathauer, R Goosen (Rsa), J Hahn, D Summerhays; 67 C Ortiz (Mex); 68 J Thomas, G Ogilvy (Aus), W McGirt, A Cejka (Ger); 69 P Perez, B Todd, M Hoffmann, R Moore, J Spieth; 70 H Matsuyama (Jpn), M Jones (Aus), S Stallings, G Delaet (Can), A Prugh, D Lee (Nzl), T Finau, M Putnam, A Cabrera (Arg), B Watson, P Casey (Eng), D Johnson, JB Holmes, K J Choi (Kor), M Every, P Harrington (Irl).

EUROPEAN NATIONS TEAM C'SHIP

Rd 2: 1 England 450; 2 France 4 55; 3 Spain 456; 4 Ireland 461; 5 Netherlands 464.

GUI/ILGU IRISH INTERVARSITY C'SHIP

The European Club, Brittas Bay, Co Wicklow.

221 A Gleeson (UCD) 75 71 75; 226 S Flanagan (Maynooth) 79 75 72; 227 S Grehan (Maynooth) 77 77 73; 228 J Walsh (Maynooth) 79 74 75; 233 T Collins (UCD) 77 79 77; 236 E O' Donovan (Maynooth) 81 82 73, J Yates (UCD) 88 72 76.

IRISH LADIES INTERVARSITY C'SHIP

The European Club, Brittas Bay, Co Wicklow.

236 J Ross (QUB) 81 76 79; 243 S Sexton (Maynooth) 86 77 80; 254 S Burke (Maynooth) 97 81 76, S Brown (Maynooth) 91 83 80; 256 C Reynolds (Maynooth) 79 89 88; 257 L Doherty (TCD) 94 79 84.

rugby

All-Ireland League

DIVISION 1B

Corinthian Park: Corinthians 14 ( J Connoly, M Nikora, tries; C Murphy 2 cons) Buccaneers 17 (M Staunton try; penalty try; A Gaughan 2 cons, 1 pen).

Division 1A

St Mary's College (v Ballynahnich): R Crotty; R O'Loughlin, M O'Driscoll, M Sexton, C Toolan; S Kearns, D Fanagan; T O'Reilly, S McCarthy, B McGovern, C Ruddock, S Bradshaw, N Timoney, B O'Flanagan, K Sheahan.

UCD (v Lansdowne): S Coghlan-Murray; A Byrne, H McNulty, S Murphy, B Daly; L Bourke, B Holland; G Frayne, R Byrne, L Hyland, G Thornbury, E MacMahon, J Coghlan, D Lawlor, P Timmins.

DIVISION 1B

Galwegians (v Ballymena): J Cleary; J Harimate, B Murphy, R Parata, M Dever; A Moynihan, B Lee; J Naughton, C Gavin, D McHugh, M Cummins, A Ryan, P Hackett, J Pimm, M Towey.

Malone (v UL-Bohemian): A Bryans; M Black, J Burgess, M Marwood, N Burns; J Bingham, J Creighton; D Fitzpatrick, D Maxwell, A Black, C Tipping, T Burns, R Millar, B McDonnell, C Joyce.

UL-Bohemian: M Lawler; R Bourke, D Moroney, R White, T Rafferty; D Johnston, C Miller; T Doyle, J O'Hehir, V O'Regan, S Boyle, E Kelly, C Kindregan, I Condell, E Sweeney.

DIVISION 2A

Bective Rangers (v Blackrock College): C O'Beirne; C McCarthy, C Treacy, M Joyce, M Quinlivan; B Lynn, M O'Driscoll; D McKeon, G Horan, E Ferron, N Brew, R Keneally, N O'Brien, J Byrne, A Mulligan.

Cashel (v Dungannon): P O'Connor; E Connolly, Z Strickler, C Unholtz, A O'Loughlin; B Swindlehurst, E Barron; J Maxwell, N Fitzgerald, M Kelly, B Cross, S Walsh, M Cross, E Leamy, J Moynihan.

Dungannon: J McGuckin; G Treanor, M Montgomery, E Allen, M O'Shea; J Milligan, J Bates; S Sinnamon, K Egan, G Sinnamon, JJ Kane, R McCaughey, S Todd, P Gilkinson, J McMahon.

Naas (v City of Derry): P Osbourne; R O'Connor, J Delaney, H Bryce, E Conran; D Aherne, R Campbell; B Bryan, J Sutton, J Harney, P Monaghan, D Benn, J Holmes, W O'Brien, A Kearney.

Seapoint (v Banbridge): J Kelly; D Ruddock, S Hanly, R Conway, A O'Connor; K Casey, S O'Connor; B Lyons, C O'Higgins, N Harrison, B Cunningham, M McCoy, E Cremen, M Kerr, S Verso.

DIVISION 2B

Ards (v Old Crescent): B Duff; C McClure, N Armstrong, S Young, P Cox; M Banford, S Paul; A Foster, G Paden, A Paden, D Patton, G McBurney, M Harrison, M Porter, O Burekama.

soccer

Women's U-16 Development T'ment

Republic of Ireland 0-2 Czech Republic;

Austria 4-0 Denmark;

Republic of Ireland: N McAloon, L Craven, J Reddy, I Finnegan, A Kavanagh, H Payne, L Reybet-Degat, N Sheehan, R Baynes, L Kiernan, C Connolly. Subs: C Brogan for Craven 33 mins; T O'Gorman for Reddy 37; N Plunkett for Kavanagh 47; L Kelly for Payne 60; C Walsh for Kiernan 68.

TODAY

Denmark v Czech Republic, Shanowen Road 1.0;

Republic of Ireland v Austria, Home Farm 4.0.

Womens' National League

Wexford Youths Women's AFC v Raheny United, Ferrycarrig Park 2.0; Peamount United v Cork City Women's FC, Greenogue 2.0.

tennis

ITF MEN'S FUTURES

Kish, Iran - Doubles semi-finals: (1) I Vucic (Srb)/B Westerof (Ned) bt D Glancy (Irl)/V Manafov (Ukr) 6-2 1-6 10/4.

Indo Sport

Editor's Choice

Also in Sport