Friday 22 November 2019

BASKETBALL

BASKETBALL

National Basketball Association

Houston Rockets 118 Denver Nuggets 108, LA

Lakers 73 Utah Jazz 80, New York Knicks 92 Minnesota Timberwolves 95 (After Overtime), Phoenix Suns 74 New Orleans Pelicans 72 .

BOXING

National Snr Male Cadet Youths

National Stadium, Dublin

Male Snr Cadet semi-finals

42kg J Moran (Illies GG) beat D Joyce (Ballymun) 3-0;

D Doyle (Monkstown) beat D Toland (Phoenix) 3-0;

44kg J Nevin (St Brigids) beat D Reynolds (Whitechurch) 2-1;

46kg Z Mallon (Old School) beat S Kavanagh (Monkstown) 2-1; N Dempsey (Tramore) beat E Gaffey (Clann Naofa) 3-0;

48kg L Hurley (Tramore) beat R Kelly (St Michaels Athy) 3-0; E Coughlan (Riverstown) beat T McMullan (All Saints) 3-0;

50kg C Condon (St Colmans) beat E Donovan (O.L.O.L.) 3-0; S Whelan (Docklands) beat F McDonagh (3 Bridges) 3-0;

52kg A McKenna (Old School) beat S Gallagher (St Davids) 3-0; S Mongan (Bay City) beat D McDonagh (Arbourhill) 3-0;

54kg C Bradley (Sacred Heart Tol) beat N May (Docklands) 2-1; S Purcell (Marble City) beat D Bradley (Errigal) 3-0;

57kg P Donovan (O.L.O.L.) beat G Dossan (Olympic) 3-0;

Female Senior Cadet Final

66kg J Richards (St Michaels) beat R Gannon (Conamara) 3-0;

Tomorrow

Male and Female Snr Cadet and Female Open Youth Finals from 11.0

CRICKET

ICC WORLD CUP

Quarter -final

Australia v Pakistan - Adelaide, Australia

Pakistan Innings

Shehzadc Clarke b Hazlewood 5

Ahmedc Watson b Starc10

Sohailc Haddin b Johnson41

Misbah ul-Haqc Finch b Maxwell34

Umar Akmal c Finch b Maxwell20

Maqsoodc Johnson b Hazlewood29

Shahid Afridic Finch b Hazlewood23

Wahab Riazc Haddin b Starc16

Ehsanc Starc b Faulkner15

Khanc Haddin b Hazlewood 4

Alinot out 6

Extras lb5 w5 pens 010

Total: (49.5 overs) 213

Fall: 1-20 2-24 3-97 4-112 5-124 6-158 7-188 8-188 9-195

Australia Innings

D A Warnerc Ali b Wahab Riaz 24

A J Finchlbw b Khan 2

S P D Smithlbw b Ehsan65

M J Clarkec Maqsood b Wahab Riaz 8

S R Watsonnot out64

G J Maxwellnot out44

Extras w9 pens 0 9

Total: 4 wkts (33.5 overs) 216

Fall: 1-15 2-49 3-59 4-148

Did Not Bat: J P Faulkner, B J Haddin, M G Johnson, M A Starc, J R Hazlewood.

Australia beat Pakistan by 6 wkts

Gaelic games

leinster schools

Juv H 'A' League:

St. Kieran's, Kilkenny 4-12 Dublin North 0-07.

Dublin Schools'

Junior 'E' - Section 2- Football Final:

Ardgillan CC 6-1 Sc Ui Chonaill 2-8.

National Football League

tomorrow

Division 2: Tuam: Galway v Laois, 2.0.; Hyde Park: Roscommon v Meath, 3.0.

Division 4: Sean Mac Diarmada Pairc: Leitrim v London, Pairc, 1.0.

Ulster U-21 FC quarter-final: Athletic Grounds: Armagh v Antrim, 2.0.

national hurling League

today

Division 3b: Pearse Park: Longford v Sligo, 3.0.

tomorrow

Division 1A: Nowlan Park Kilkenny v Clare, 2.0; Pairc Ui Rinn: Cork v Tipperary, 2.0; Parnell Park: Dublin v Galway, 2.0

Division 1B: Innovate Wexford Park: Wexford v Waterford, 2.0; Kilmallock: Limerick v Laois, 2.0; Ballycastle: Antrim v Offaly, 2.0.

Division 2A: Austin Stack Park; Kerry v London, 2.0; Cusack Park: Westmeath v Carlow, 2.0; Owenbeg: Derry v Wicklow, 2.0.

Division 2B:

Trim: Meath v Down, 2.0; MacHale Park: Mayo v Armagh, 2.0; Letterkenny: Donegal v Kildare, 2.30.

Division 3A: Brewster Park: Fermanagh v Monaghan, , 2.0; Omagh: Tyrone v Roscommon, 2.0;

Naomh Barrog: Fingal v Louth, 2.0.

Division 3B: Pairc na hEireann: Warwickshire v Leitrim, 1.0.

Kilkenny (v Clare) E Murphy; S Prendergast, P Murphy, J Tyrrell ; T Keogh, K Joyce, W Phelan;

J Lyng B Kennedy; W Walsh J Power M Ruth;

JL Farrell K Kelly M Kelly. Subs: R Reid, P Gahan,

G Brennan, B Staunton, R Lennon, C O Shea, K Hogan, G Aylward, G Malone, C Bolger.

Tipperary (v Cork): D Egan; P Stapleton, C O'Mahony, C O'Brien; C Barrett, P Maher, K Bergin; S McGrath, T Stapleton; N McGrath, B Maher, J Forde; J O'Dwyer, S Callanan, N O'Meara.

Dublin (v Galway): A Nolan; C O'Callaghan, S Barrett, P Schutte; C Crummey, P Kelly, C Keaney; S Lambert, S Durkin; C Cronin, E Dillon, M Schutte; D O'Callaghan, L Rushe, P Ryan.

Waterford (v Wexford): S O'Keeffe; S Fives, B Coughlan, N Connors; T De Burca, S O'Sullivan, Philip Mahony; J Barron, T Devine; K Moran, Pauric Mahony, J Dillon; B O'Halloran, M Walsh, M Kearney.

DERRY (v Wicklow): D McDermot; S McCullagh (capt), C Quinn; A Rafferty; J McCloskey, L Óg Hinphey, R McCloskey; B Quigley, K Hinphey; R Convery, Alan Grant, N Ferris; A Kelly, P Cleary, B Douban. Subs: G Haskins, P Kelly, E McGuckin, S McGuigan, M

P Mc Closkey, D Flanagan, R Leonard, J O'Dwyer,D Foley, T McCloskey.

Golf

EUROPEAN TOUR

Madeira Islands Open

Club de Golf Santo Da Serra, Machico, Madeira.

Latest first round scores in the European Tour: par 72 - Round 1 Suspended Due To Rain - Play will resume at 8.0 today .

68 J B Hansen (Den)

69 JB Gonnet (Fra), A Saddier (Fra), A Marshall (Gbr);

70 J Fahrbring (Swe);

71 M Armitage (Gbr), T Cruz (Por), B Stone (Rsa), J Scriverner (Aus), S Einhaus (Ger), J Edfors (Swe) ;

72 N Ravano (Ita), B Akesson (Swe), D m (USA), R Santos (Por), G Porteous (Gbr), M Schneider (Ger);

73 S.S.P Chawrasia (Ind), D Stewart (Gbr), S Gros (Fra), David Dixon (Gbr), J Doherty (Gbr), Pierre Relecom (Bel), Julien Guerrier (Fra), Edouard Dubois (Fra),

S Tiley (Gbr);

74 L Jensen (Den), T Guimaraes Bessa (Por), T Linard (Fra), C Mivis (Bel), T Sluiter (Ned), P Archer (Gbr), H Joannes (Bel), W Harrold (Gbr), F Calmels (Fra);

75 J Sandelin (Swe), J Carlota (Por), M Lafeber (Ned), R McGee (Irl), P Oriol (Spa), D Huizing (Ned), T Elissalde (Fra);

76 N Geyger (Chi), J Rask (Swe), H Casey, J Manuel Lara (Spa) ;

77 Adam Gee (Gbr), S Griffiths (Gbr), C Pigem (Spa), T Sinnot (Aus), G Lockerbie (Gbr), S Walker (Gbr), A Forsyth (Gbr), V Riu (Fra), C del Moral (Spa);

78 A Bernadet (Fra), D Law (Gbr), J Ballesteros (Spa), R Finch (Gbr), M Sogaard (Den), R Davies (Gbr), K Ferrie (Gbr), E Cuartero blanco (Spa);

79 B Evans (Gbr), Carlos Laranja (Por) ;

80 E Bertheussen (Nor), A Rajmont (Cze), J Glennemo (Swe), S Hodgson;

82 E Goya (Arg), R Brackenbury (Gbr).

PGA TOUR

Arnold Palmer Invitational

Bay Hill Club and Lodge, Orlando, Florida.

Selected scores:

131 M Hoffman (USA) 66 65;

134 M Every (USA) 68 66, H Stenson (Swe) 68 66, H English (USA) 68 66,

135 B Martin (USA) 68 67;

136 D Lee (Aus) 72 64, R McIlroy (Irl) 70 66, D Lingmerth (Swe), M Jones (Aus) 71 65;

137 Louis Oosthuizen (Rsa) 69 68, I Poulter 67 70, S O'Hair (USA) 69 68, B Koepka (USA) 71 66, K Na (USA) 67 70;

138 J Peterson (USA) 67 71, E Els (RSA) 71 67, B Steele (USA) 71 67, G McNeill (USA) 69 69; J Kokrak (USA) 67 71, W Simpson (USA) 69 69, K Bradley (USA) 68 70;

139 P Harrington (Irl) 68 71, S Wheatcroft (USA) 70 69; C Lowell III (USA) 71 68, E Compton (USA) 70 69, R Ishikawa (Jpn) 70 69;

145 S Lawrie (Irl) 75 70.

POINT-TO-POINT

FIXTURES

Today

Iveagh (F) at Maralin 2:0.

Tomorrow

Tipperary (F) at Lisronagh 2.0;

Galway Blazers (F) at Rathmorrissey 2.0;

Duhallow (F) at Liscarroll 1:0;

Carlow Farmers (F) at Borris House 2.0.

RUGBY

U-20s Six Nations

Scotland ( L Carmichael 2 M Bradbury try, con; 17 Ireland 10 (S Fitzgerald try; R Byrne pen, con)

Italy 21 (R Giammarioli, D Dallavalle try each

M Minozzi 2 pens, con, d-goal) Wales 23 (O Griffiths, R Williams try each, penalty try; D Jones 2 pens, con.

SOCCER

UEFA U-17 C'ships Elite Qualifying

Rnd Group 4

TODAY

Republic of Ireland v Greece, Amica, Wronki, Poland, 11.0.

Monday

Belarus v Republic of Ireland, Amica, Wronki, Poland, 11.0.

Thursday

Republic of Ireland v Poland, Groclin Dyskobolia, Grodzisk Wielkopolski, Poland, 5.0.

Republic of Ireland U-17's squad: C Kelleher (Ringmahon Rangers), T McDermott (Tottenham Hotspur), L Wade-Slater (St Kevin's Boys), C O'Keeffe (Birmingham City), C Masterson (Liverpool), S Hanney (Shamrock Rovers), O Connolly (Sligo Rovers), JJ Lunney (Preston North End), D Mandrou (Brighton & Hove Albion), E Stokes (Templeogue United FC), C Levingstone (Wolverhampton Wanderers), A Ganiyu (Sunderland AFC), C Ronan (Wolverhampton Wanderers), Z Elbouzedi (West Bromwich Albion), J Aherne (Lucan United), T Clarke (Unattached), D Leahy (Coventry City), J Barrett (Reading),

COLLEGES AND UNIVERSITIES

Irish Universities Crowley Cup (Quarter Finals): DCU 4 (K Hughes, W Dunne, S Ryan, F Ejike) University of Ulster Coleraine 0;

Queens University Belfast 4 (P Stuart, E Maguire, C Campbell, J McDermott) UCC 2 (D Rea, R Brockhuizen);

UCD 0 University of Limerick 3 (J McConigley 2, C O'Reilly);

Maynooth University 1 (C Delahunty) UCC Academicals 3 (J Phillpot 2, A Tchoubane).

Today

U-19 League Northern Elite Division: Drogheda United v Dundalk, United Park, 12.0.

U-19 League Southern Elite Division: Cork City v Bray Wanderers, Bishopstown Stadium, 2.0.

Salthill Devon v UCD, Drom, 3.0.

U-19 League Enda McGuill Cup Semi-FInal:

Derry City v St Patrick's Athletic, Killygordon, 3.0.

FAI Youth Cup Quarter-Final: Wexford Youths v Letterkenny Rovers, Ferrycarrig Park, 11:30.

FAI Junior Cup quarter-finals: Sheriff YC (Dublin) v St. Michael's FC (Tipperary), Clontarf Centre, Dublin, 2.0; Clonmel Celtic (Tipperary) v City United (Sligo), Celtic Park, Clonmel, Tipperary, 2.0.

FAI Youth Cup Quarter-Finals:

Leeds AFC v Bohemians, Leeds Park, Cork, 2:0;

Herbertstown v Clonmel Town, Herbertstown, 2.0.

Girls' Schools International Friendly:

Republic of Ireland v England, Home Farm FC, Dublin, 12.0.

Women's U-17 International Friendly:

Republic of Ireland v Iceland, AUL Complex, 3.0.

tomorrow

Irish Universities Crowley Cup (Semi Finals): DCU v Queens University Belfast, 2.0; University of Limerick v UCC Academicals, 2.0.

Crowley Plate(Semi Finals): University of Ulster Coleraine v UCC, 11.0;

UCD v Maynooth University, 11.0.

All games at DCU Sports Grounds, St Clare's, Ballymun Rd.

Intermediate Cup Quarter-Final Replay:

St Mochta's v UCC, Porterstown Road, Dublin, 2:0.

U-19 League Southern Elite Division:

Waterford United v Cobh Ramblers, RSC, 2.0;

Mervue United v Wexford Youths, Fahy's Field, 3:30.

Women's National League

Cork City Women's v Raheny United, Bishopstown Stadium, 2.0;

Galway WFC v Wexford Youth Women's AFC, Eamonn Deacy Park, 1.0; Peamount United v UCD Waves, Greenogue, 2.0;

FAI Women's U14 Cup Final: Cregmore/Claregalway v Enniskerry, Eamonn Deacy Park, 12:30.

tENNIS

ATP & WTA BNP PARIBAS OPEN

Indian Wells, California, USA

Mens' Singles Quarter-Final: (2) R Federer (Swi) bt (9) T Berdych (Cze) 6-4 6-0.

Womens Singles Quarter-Final: (24) S Lisicki (Ger) bt (15) F Pennetta (Ita) 6-4 6-7 (3-7) 7-6 (7-4).

AEGON GB Pro-Series Men's event

Wirral, England

Semi-Finals: M Pecotic (Cro) bt D Cox (Gbr) 6-3 6-4, Y Mertens (Bel) bt B Westerhof (Ned) 7-6 (10-8) 6-0.

Doubles Final: A Van Der Duim & B Westerhof (Ned) bt D Cox & D Rice (Gbr) 6-2 4-6 10-2.

Indo Sport

The Left Wing: Champions Cup returns, Jacob Stockdale's development, and Simon Zebo goes back to Munster

Editor's Choice

Also in Sport