| 24.5°C Dublin

badminton

badminton

European Mixed Team C'ships

Qualifiers: Ireland 4 Norway 1

Mens' Singles: S Evans bt M Myhre 2-0;

Ladies' singles: C Magee bt V Espeseth 2-0;

Mens' Doubles: S Magee/J Magee bt M Myhre J Kristensen 2-0;

Womens' doubles: C Fossomo/A Klyve bt S Chambers/J King;

Mixed doubles: S Magee/J Magee bt F Kristensen/N Syvertsen

Boxing

European Junior Championships

Sport Newsletter

Get the best analysis and comment from our award-winning team of writers and columnists with our free newsletter.

This field is required

Anapa, Russia

Semi-finals

50kg A McKenna (Irl) bt A Zunkovski (Lit ) 3-0;

63kg K Molloy (Irl) lost to A Mamberger (Germany) 1-2;

66kg M Nevin (Irl) beat O Klugman (Israel) TKO3;

Finals

50kg A McKenna (Irl) v D Cordella (Italy);

66kg M Nevin (Irl) v A Semykin (Russia).

Camogie

Tomorrow

Leinster Int'mediate Club Final

Camross (Laois) v Piltown (Kilkenny), Clane GAA Club, 12.30.

Leinster Senior Club Final

Oulart The Ballagh (Wexford) v Thomastown (Kilkenny), Clane GAA Club, 2.30.

Coursing

Listowel

Maurice Cahill Memorial Cul (16) 8 Survivors.

Dance Floor Lui, Furze Magic, Opportunity Knocks, Oldfield George, Fortfield Prince, Lone Survivor,

Hi Ho Molly, Blanemore Pearl.

Derby Trial Stake (64) 16 Survivors.

Top half: Roxboro Castle, Master of Dreams, Dancing Rain, Lineroad Butch, Crafty Rosso, What do you Fancy, Mad to go Jam, What a Legacy;

Bottom half: Kyle Klien, Ballyglen Ranger, Blue bird Ri, Serene Angel, Farewell Gerry, Callaway go Mac, Game Magic, Cashen Lightning.

Jet O'Carroll Memorial All Age Bitch Stake

(16) 8 Survivors.

Barrack Nell, Come on Bella, Lochbo Diva, Horgie Baby, Ardnalee Breeze, Cu Maggie, Fortfield Breeze,

Redhaired Mary.

Gaelic games

LEINSTER COLLEGES

Leinster P.P. Sch. S.H. 'B'

Naas C.B.S. 3 - 18 ; St. Fergal's , Rathdowney 1 - 14 .

Leinster P.P. Sch. Jun. H. "A" Shield Final

Castlecomer C.S. 2 - 12 ; Borris V.S. 2 - 10 .

Golf

Sanderson Farms Championship

Country Club of Jackson, Jackson, Mississippi

Early second round scores: (par 72, US unless stated) -10/134 D Toms 68 66, J rollins 68 -; 135 N Taylor 67 - ; 136 N Taylor 67 -, 137 T Gillis 69 68, R Streb 67 -, O Fraustro (Mex) 69 -; 138 W McGirt 68 70, S Stefani 70 68, L Glover 71 67, V Taylor 72 66; B Weekley 70 -, J Bohn 68 -, S Cappelen (Den) 65 -; 139 C Wi (Kor) 68 71, P Harrington (Irl) 70 69;

World Golf Championships

HSBC Champions, Sheshan, China

Collated second round scores: (Gbr & Irl unless stated, par 72):

134 G McDowell 67 67; 137 I Poulter 70 67;

138 B Watson (USA) 71 67, Hiroshi Iwata (Jpn) 73 65;

139 K Na (USA) 71 68, T Clark (Rsa) 69 70, R Fowler (USA) 69 70, J Blixt (Swe) 71 68; 140 T Olesen (Den) 72 68, L Oosthuizen (Rsa) 70 70; 141 J.B. Holmes (USA) 70 71, O Wilson 71 70, M Kaymer (Ger) 69 72, H Stenson (Swe) 70 71; 142 H Mahan (USA) 74 68, D Van Der Walt (Rsa) 70 72, A Scott (Aus) 70 72, J Dufner (USA) 72 70, J Walker (USA) 73 69, A Levy (Fra) 74 68; 143 C Kirk (USA) 69 74, H Matsuyama (Jpn) 74 69, J Rose 72 71, M Leishman (Aus) 72 71, B Snedeker (USA) 69 74, L Westwood 70 73; 144 A Wu (Chn) 74 70, M Siem (Ger) 72 72, B Haas (USA) 70 74, S Gallacher 72 72, E Els (Rsa) 74 70, T Fleetwood 69 75, A Lahiri (Ind) 74 70, J Spieth (USA) 70 74, P Reed (USA) 71 73,H Kim (Kor) 70 74;

145 K Bradley (USA) 72 73, B Todd (USA) 71 74, J Van Zyl (Rsa) 70 75, G Coetzee (Rsa) 72 73, R Moore (USA) 74 71; 146 H Otto (Rsa) 74 72, R Henley (USA) 71 75, J Senden (Aus) 73 73, S Garcia (Spa) 74 72, R Palmer (USA) 74 72, L Donald 74 72, D Fichardt (Rsa) 74 72;

147 H Li (Chn) 75 72, M Warren 75 72, S Lowry 78 69, M

Every (USA) 75 72, T Bjorn (Den) 72 75, P Larrazabal (Spa) 75 72, T Jaidee (Tha) 71 76;

148 J Luiten (Ned) 77 71, J Donaldson 71 77, G Woodland (USA) 73 75.

Challenge Tour Grand Final

Al Badia Golf Club, Dubai, UAE

Leading third round scores: (Gbr & Irl unless stated, par 72): 207 B Hebert (Fra) 70 69 68;

209 O Farr 69 71 69; 211 M Tullo (Chi) 68 70 73, J Garcia Pinto (Spa) 72 69 70; 212 J Lando Casanova (Fra) 78 66 68, B Ritthammer (Ger) 72 71 69, A Hortal (Spa) 72 72 68, R Coles 73 69 70, L Jensen (Den) 69 75 68;

213 A Tadini (Ita) 71 75 67, A Marshall 71 70 72; 214 H Joannes (Bel) 74 71 69, A Johnston 73 72 69; J Fahrbring (Swe) 71 71 72, E Espana (Fra) 70 68 76;

215 P Widegren (Swe) 74 73 68, B An (Kor) 72 71 72, C Bouniol (Fra) 78 68 69, B Evans 72 73 70; 216 J Barnes 71 73 72, W Harrold 70 78 68; 217 T Linard (Fra) 79 69 69, M Orrin 69 74 74, J Lagergren (Swe) 78 69 70;

European Qualifying School

Lumine, Tarragona, Spain

66 T Geyger (Chl), J Kunzenbacher (Ger); 67 R Hjelm (Den), G Porteous (Eng), R Gouveia (Por); 68 R Askstrand (Swe), J Dantorp (Swe), J Scrivener (Aus), J Choi (Kor), D Gavins (Eng); 69 N Kearney (Irl), F De Haas (Ned), S Tiley (Eng), P Howard (Eng) G Hughes (Eng). 73 D Higgins (Irl) M Murphy (Irl); 77 B McCarroll (Irl).

Panoramica, Costellan, Spain

64 JB Gonett (Fra); 65 T Murray (Eng), J Salter (Fra); 66 KK Johannessen (Nor), T Tree (Eng), J Winther (Den), M Lafeber (Ned), W Wray (Eng), M Southgate (Eng); 72 R McGee (Irl); 77 G Shaw (Irl).

El Saler, Valencia, Spain

69 JB Verselin (Fra); G Houston (Wal); 70 J Doherty (Sco); 71 M Laskey (Wal), B Andrews (USA), B Parker (Eng), D Law (Eng) D Booth (Eng); 73 M McGeady (Irl).

Las Collinas, Alicante, Spain

64 J Makitalo (Fin); 65 AS Hansen (Den), S Archibald (Eng), J Elson (Eng); 66 S Gros (Fra), D Barkle (Can), C Paisley (Eng); 73 N Turner (Irl).

LPGA Mizuno Classic

Kintetsu Kashikojima Country Club, Japan

Collated first round scores: (par 72):

67 M Pressel (USA); 68 C Choi (Kor), L Davies (Eng);

69 K Kozuma (Jpn), P Phatlum (Tha), M Lee (Kor), I Lee (Kor).

rugby

ULSTER BANK league division 1A

Clontarf 17 (A Robles, M Darcy, 1 try each; A Hughes pen; Cons: A Hughes 2) Old Belvedere 20 (C Rock , A Howard 1 try each; J Glynn pen; Josh Glynn 2 cons; D Riordan dp gl: )

Dolphin 6 (S Lee 2 pens) Cork Constitution 6 (D Lyons 2 pens)

St Mary's Col 20 (N Timoney, C Marsh, 1 try each; G Dunne 2 pens, 2 Cons) Lansdowne 38 (T Farrell 2 tries; C Kelleher, A Conneely, S Gardener, E Quinn 1 try each; C Mc Keogn, 2 cons, S Deasy, 2 cons)

UCD 17 (S Coughlan-Murray 2 Tries; N Mc Carthy 1 try; R Byrne con) Terenure College 26 (S O'Neill, J O'Donoghue, R Duke 1 try each; M O'Neill 2 pens, con, J Thornton pen)

division 1b

Corinthians 10 (D Panter try ; C Murphy pen, Con) Galwegians 18 (B Murphy, J Harrimate 1 try each; R Shaughnessy pen 2 Cons)

UL Bohemian 6 (J Gavin 2 pens) Garryowen 11 (E Rossiter try, S Airey 2 pens)

Ballynahinch (v Young Munster): S Honey; S McAuley, R Harte, R Reaney, R Adair; J McBriar, A Cairns; J Simpson, J Murphy, C Trenier, J Donnan, J Madden, J Donaldson, P Pritchard, M Graham.

Young Munster: B Martin; D O'Connor, S O'Leary, G Lyons, E O'Keeffe; W Staunton, R Guerin; A Cotter, G Slattery, M Kelly, D Gallagher, S Duggan, A Kennedy, Y Browne, S Rennison.

Malone (v Ballymena): A Bryans; A Liddell, N Brown, J Pentland, R Campbell; J Bingham, J Creighton; R Kane, D Maxwell, P Eadie, C Tipping, R Millar, B McDonnell, R Todd, J McAlister.

Shannon (v Dublin University): D O'Donovan; S Fitzgerald, L O'Dea, S Horgan, G O'Shea; T Bennett, D Evans; D O'Connell, L Cronin, J Cronin, S McCarthy, L Nicholas, H Kelleher, J Shine, B Downey.

DIVISION 2A

Blackrock College (v Naas): D Scott-Lennon; JS Byrne, E van Wyck, S Coughlan, D Rowan; P Quirke, J O'Carroll; M Carroll, C Kilcoyne, C Murphy, O Cullen, C Duff, P Carroll, S Cooke, R Marsh.

Cashel (v Nenagh Ormond): P O'Connor; E Connolly, C Unholtz, B Silke, D O'Brien; B Swindlehurst, E Barron; J Maxwell, M Kelly, H Stanley, B Cross, S Walsh, A Sweeney, K Murphy, E Leamy.

Dungannon (v UCC): M O'Shea; G Treanor, M Faloon, M Montgomery, D Simpson; J Milligan, J Bates; S O'Hagan, K Egan, G Sinnamon, R McCaughey, JJ Kane, S Todd, P Gilkinson, J McMahon.

Seapoint(v Thomond): K Casey; C Byrne, S Hanley, R Conway, A O'Connor; J Kelly, D Ruddock; B Duggan, S Verso, N Harrison, D Clarke, M McCoy, M Kerr, E Cremen, P Crown.

DIVISION 2B

Ards (v Kanturk): B Duff; P Cox, T Ferguson, S Paul, N Armstrong; S Young, M Banford; A Foster, C McClure, M Weir, J Dowey, R Torney, O Burekama, P Croan, M Porter.

Boyne (v DLSP): B Duffy; J Sweeney, E Duffy, R O'Brien, B Howell; T Lansdowne, M Walls; J Kinsella, P Shuttleworth, H Carolan, J Kermath, O Howell, D Moore, K Keogh, L Robles.

Greystones (v Midleton): D Callan; F Kenny, K Marmion, N O'Brien, P Geoghegan; K Strachan, A Roberts; T O'Donovan, K Moes, B Clancy, B Holmes, B Norman, C O'Donoghue, A Dempsey, J Campbell.

Old Crescent (v Tullamore): L Hanly; M Ryan, C Monaghan, W Hanly, D Egan; S O'Brien, R Cunningham; S McGee, C O'Reilly, S Gleeson, T Toia, P Monaghan, S Monaghan, D Arthur, J Donovan

LEINSTER SCHOOLS

Senior Development Cup quarter-final: Ratoath College 0 Lucan CC 21 (J Carron, C Thuillier, J McMurray try each; D Forde 3 cons)..

soccer

Ireland u-15's

(Squad for Poland friendlies)

T Murphy (St Joseph's Boys), L Callaghan (Strand Celtic), T Baba (Castlebar Celtic), K Healy (Belvedere FC), D Peppard (St Joseph's Boys), L O'Connor (Villa FC), L Nolan (St Kevin's Boys), J Dwyer (Tullamore Town), A Bolger (St Joseph's Boys), C Barry (St Francis FC), M Kelly (St Joseph's Boys), J Owens (Emo Celtic), C Hughes (St Francis FC), A McColgan (QPS), A Connolly (Mervue United), G McAuley (St Joseph's Boys), R Manning (Mervue United), C Murphy (St Michael's Boys),

FAI Women's National League

Castlebar Celtic v Raheny United, Celtic Park, (7.0).

Tomorrow

Galway WFC v UCD Waves, Eamonn Deacy Park, (2.0).

Cork City Women's FC v Wexford Youths Women's AFC, Bishopstown (2.0).

Tennis

ITF MEN'S FUTURES

Bath, England

Doubles final: D O'Hare (Irl)/J Salisbury (Gbr) bt (2) R Gabb (Gbr)/J O'Mara (Gbr) 6-1 6-2.

ATP CHALLENGER TOUR

Knoxville, Tennessee, USA

Singles Rd 2: (2) A Mannarino (Fra) bt J McGee (Irl) 6-3 6-2.


Most Watched





Privacy