| 17.9°C Dublin

Athletics

Athletics

Irish Distance Medley Relay

New Balance Indoor Games, January 31, Armory, New York.

400m: B Gregan (Clonliffe Harriers),

800m: M English (UCD AC),

1200m: J Travers (Donore Harriers AC),

1600m: C O'Lioniard (Leevale AC),

Sub: D Murray (Clonliffe Harriers AC).

basketball

MEN'S NATIONAL CUP

Semi-final: UCD Marian 81 UL Eagles 70. Top scorers - UCD Marian: K Foley 23, C Meany 22, P Ross 16. UL Eagles: S Kinevane 18, N Campbell 17, S King 16.

National Basketball Association

New York Knicks 96 Houston Rockets 120;

Portland Trail Blazers 99 Miami Heat 83; Toronto Raptors 95 Charlotte Hornets 103.

Boxing

National Elite Championships

National Stadium

Quarter-finals:

57kg M McElligot (Rathkeale) beat C O'Neill (Athlone) 2-0

56kg K Walker (Canal) beat G McKenna (Old School) 3-0

56kg S Higginson (St John Bosco) beat J Kirwan (Ballagh) 3-0

64kg P Mongan (Olympic) beat B Marime (Holy Trinity) 2-1

64kg R Moylette (St Annes) beat J Conroy (Crumlin) 3-0

64kg R Hickey (Grancecon/ Def/F) beat N Murray (Gorey) 3-0

69kg JJ Joyce (St Michaels Athy) beat F Redmond (Arklow) 3-0

69kg W Kelly (Mullingar) beat L Sherlock (Corpus Christi) 3-0

69kg B Roe (Dublin Docklands) beat M Nevin (Portlaoise) 2-1

69kg A Nolan (Bray) beat C McCarthy (St Pauls) TKO1

Coursing

BALLYMENA

Derby Trial Stake (16) - 4 survivors

Wearing Well, Free Bet, Whatdoyoufancy, Annual Assembley.

Oaks Trial Stake (16) - 4 survivors

Silly Notion, Derramore Star, Dream About You,

Blessings.

Ulster All Age Cup (16) - 4 survivors

Dealbhna Mor, Make Peace, Tynwald Ash, Central Curator.

All Age Bitch Stake (16) - 4 survivors

Central Maven, City Beauty, Hows She Goin, Billistown Ross.

KILCREEVIN / BALLYMOTE

Derby Trial Stake (32) - 8 survivors

Ballymore Ed, Fintan, Kyle Prince, Call Here Alonso,

Murtys Away, At All Times, Bunch of Fools, Gingerbread Sam.

Cricket

International Tests

Australia v India 4th Test - Sydney

Australia lead by 348 runs.

Australia 1st Innings: 572 - 7 declared.

India 1st Innings: 475.

Australia Second Innings Close

C J L Rogers c S K Raina b Kumar 56

D A Warner c Vijay b Ashwin 4

S R Watson b Ashwin 16

S P D Smith lbw b Shami 71

S E Marsh c Vijay b Ashwin 1

J A Burns c Yadav b Ashwin 66

B J Haddin not out 31

R J Harris not out 0

Extras b2 lb2 nb2 6

Total: 6 wkts (40 overs) 251

FoW: 1-6 2-46 3-126 4-139 5-165 6-251

To Bat: M A Starc, N M Lyon, J R Hazlewood.

Bowling:

B Kumar: 8 0 46 1; R Ashwin 19 2 105 4 ; M Shami 6 0 33 1; U Yadav 3 0 45 0; S K Raina 4 0 18 0.

Darts

WORLD PROFESSIONAL C'SHIPS

Lakeside Complex, Frimley Green, Surrey

Quarter-finals: S Mitchell (Eng) bt B Dawson (Eng) 5-2; M Adams (Eng) bt R Montgomery (Sco) 5-1; J Smith (Can) bt R Green (Eng) 5-1.

Gaelic games

Leinster Colleges

SFC 'A' 1st rnd

St Aidan's CBS, Whitehall 2-9 St Peter's College, Wexford 0-14 (aet).

Leinster Post Primary Senior Football 'A' (Rd. 2)

St. Mary's, Edenderry 1-12 ; Colaiste Eoin 2- 8 . (aet),

Patrician Col., Newbridge 1-13; Moate C.S. 1 -7 St. Mel's Longford 0-7; St. Joseph's, Rochfortbridge 1-3

Scoil Aodhain 2-9; St. Peter's, Wexford 0-14 (aet),

Dundalk Schools 3 - 11; Wicklow Schools 2-9 .

Leinster Post Primary Senior Hurling ' B'

St. Fergal's, Rathdowney 1-16 ; Portlaoise C.B.S. 1-11 .

South Leinster Post Primary Jun. F. 'B' S-final

FCJ Bunclody 3-9; Col. Iosagain, Portarlington 3-7

North Leinster Post Primary Jun. F. 'B' q / final

Moyne C.S. 3-9 ; Gallen C.S., Ferbane 3-8.

DUBLIN COLLEGES

Dublin Senior Football 'C' quarter-final

St. Mac Dara's C.C. 2-10 ; Lucan C.B.S. 0-5 .

Dublin Senior Football 'D' quarter-final

St. Joseph's, Rush 1-20; Coolmine C.S. 0-4.

Dublin Juvenile Football 'C' semi-final

Col. Choilm , Swords 3-7 ; St. Kevin's C.B.S. 1-6 .

Dublin Juvenile Football 'E' (Sec.1.) final

Scoil Ui Chonaill 4-7 ; Col. Chillian, Clondalkin 4-4.

Tomorrow

Dr McKenna Cup

Tyrone (v St Mary's, Omagh, 2.0): M O'Neill; A McCrory, R McNamee, C McCarron; R Brennan, D Quinn, P Harte; C McShane, P McNulty; M Donnelly, D McCurry, P Kane; P Quinn, C McAliskey, S McGuigan.

McGrath Cup Senior Football

Quarter-final - change of venue.

Limerick v UCC, Mick Neville Park, Rathkeale, 2.0.

Limerick (SF v UCC), B Scanlon; C Moran, J McCarthy, R Browne; I Corbett, P Brown, S O'Dea; T Lee, S Buckley; C Sheehan, G Noonan, J Riordan; D Neville, M Brosnan, J Naughton.

Golf

EUROPEAN TOUR

South African Open Championship, Glendower CC, Gauteng. (Gbr & Irl unless stated, par 72)

Rd 2: 136 A Sullivan 66 70;

137 C Schwartzel (Rsa) 68 69;

138 L Jensen (Den) 67 71, J Senekal (Rsa) 71 67, C Nel (Rsa) 68 70;

139 J Parry 70 69, A Tadini (Ita) 71 68, P Martin Benavides (Spa) 71 68;

140 D Drysdale 68 72, J Harvey (Rsa) 71 69, R Karlberg (Swe) 70 70, J Morrison 71 69 ;

141 T Aiken (Rsa) 70 71, M Nixon 72 69, C Swanepoel (Rsa) 70 71, M Ford 70 71, G Stal (Fra) 75 66, N Elvira (Spa) 70 71, R Sterne (Rsa) 67 74, M Fitzpatrick 73 68;

142 N Fasth (Swe) 69 73, B Grace (Rsa) 71 71, P Maddy 71 71;

143 H Otto (Rsa) 72 71, A Hansen (Den) 73 70, S Hansen (Den) 74 69, Es Goya (Arg) 74 69, R Santos (Por) 72 71, J Roos (Rsa) 73 70, C Paisley 74 69, D McGuigan (Rsa) 73 70, R Paratore (Ita) 72 71, TjVan Der Walt (Rsa) 70 73;

144 C Del Moral (Spa) 72 72, T Mordt (Rsa) 72 72, G Maybin 71 73, J Campillo (Spa) 73 71, M Orum Madsen (Den) 73 71, L Slattery 70 74.

The Following Players Have Missed The Cut:

147 J Palmer 73 74, J garcia Pinto (Spa) 68 79, T Dodds (USA) 73 74, P Edberg (Swe) 72 75, H Bruiners (Rsa) 73 74, D Fichardt (Rsa) 72 75, G Coetzee (Rsa) 70 77, P Lawrie 71 76, J Kruyswijk (Rsa) 73 74, L Ndwandwe (Rsa) 74 73, C Doak 71 76.

Hockey

Leinster Men's League

UCD v Corinthians, Belfield 1.0; Glenanne v Railway Union, St Mark's Tallaght 12.30; Rathgar v YMCA, Danum 2.15; Three rock Rovers v Pembroke Wanderers, Grange Road 3.0; Avoca v Monkstown, Newpark 4.15.

Leinster Women's League

Corinthians v Hermes, Whitechurch Park, 12.45; Trinity v Glenanne, Santry, 1.0; Loreto v Pembroke Wanderers Beaufort 1.0; North Kildare v UCD, Kilcock 1.0; Old Alexandra v Railway Union, Milltown 1.30.

rugby

ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 1A

PWDL Dif Pts

Lansdowne119026540

Terenure117049933

Clontarf116057531

Cork Con116232531

UCD11614729

Ballynahinch115151125

Young Munster11506-7324

Old Belvedere11317322

ST Mary's11308-8215

Dolphin11137-13112

Cork Constitution (v Ballynahinch): D Lyons; L Duffy, N Hodson, N Kenneally, R Jermyn; T Quinlan, G Hurley; G Duffy, A O'Driscoll, G Sweeney, C O'Flaherty, D O'Brien, J Murphy, G Lawler, L Cahill.

Old Belvedere (v St Mary's College): D Riordan; J Glynn, J Kennedy, P Robb, S McDonald; A Wynne, A Sheehan; A Howard, C O'Flynn, D Lavery, J Kelly, C Owende, M Oyuga, K O'Gorman, J Slattery.

St Mary's College: R Crotty; R O'Loughlin, M O'Driscoll, M Sexton, S Toal-Lennon; G Dunne, D Fanagan; S McCarthy, D Fawsitt, R Sweeney, C Ruddock, D O'Connor, K Sheahan, B O'Flanagan, N Timoney.

Terenure College (v Young Munster): I Hanly; J O'Donoghue, S O'Neill, W Devane, H Moore; M O'Neill, K O'Neill; G Hamilton, R Smyth, C McCormack, F Walsh, K O'Dwyer, J O'Neill, R Duke, K McCoy.

Young Munster (v Terenure College): B Martin; E Carr, S O'Leary, D Goggin, E O'Keeffe; G Lyons, E Mulcahy; G Ryan, G Slattery, P Allen, T Goggin, S Duggan, D Ryan, B Kilkenny, S Rennison.

DIVISION 1B

PWDL Dif Pts

Galwegians11803639

Ballymena118128138

Garryowen118036337

Dublin Univerity117137935

Buccaneers11515025

Malone11407520

Shannon 11407-4420

Corinthians11317-7218

UL Bohemian11308-7917

Belfast Harl.11308-3915

Galwegians (v UL-Bohemian): J Cleary; J Harimate, B Murphy, R Parata, C Conroy; A Moynihan, B Lee; J Naughton, J Dineen, D McHugh, M Cummins, B McClearn, M Towey, P Hackett, A Ryan.

UL-Bohemian: M Lawler; D Moroney, D Johnston, R White, C Ryan; S Airey, C Miller; P Poillett, J O'Hehir, V O'Regan, S Boyle, E Kelly, E Sweeney, I Condell, J O'Donoghue.

Malone (v Belfast Harlequins): A Bryans; N Burns, N Brown, J Pentland, R Campbell; J Bingham, J Creighton; R Kane, P Jackson, P Eadie, C Tipping, T Burns, R Todd, J Burns, K Joyce.

Tennis

HOPMAN CUP

Perth, Australia

Men's singles Group B: J Janowicz (Pol) bt B Paire (Fra) 6-4 7-6 (8-6), A Murray (Gbr) bt M Matosevic (Aus) 6-3 6-2.

Womens Singles Group B: A Cornet (Fra) bt A Radwanska (Pol) 6-4 2-6 7-5, H Watson (Gbr) bt C Dellacqua (Aus) 6-3 6-4.

Mixed Doubles Group B: A Cornet (Fra) & B Paire (Fra) bt A Radwanska (Pol) & J Janowicz (Pol) 4-6 0-0 ret, H Watson (Gbr) & A Murray (Gbr) bt C

Dellacqua (Aus) & M Matosevic (Aus) 7-5 6-1.

ATP BRISBANE INTERNATIONAL

Brisbane, Australia - Singles Quarter-final: (3) M Raonic (Can) bt S Groth (Aus) 7-6 (7-5) 3-6 7-6

(7-2), (4) G Dimitrov (Bul) bt M Klizan (Svk) 6-3 6-4, (2) K

Nishikori (Jpn) bt B Tomic (Aus) 6-0 6-4 , (1) R Federer (Swi) bt J Duckworth (Aus) 6-0 6-1.

ATP QATAR EXXONMOBIL OPEN

Doha, Qatar - Semi-Finals: (4) D Ferrer (Spa) bt (7) I Karlovic (Cro) 6-7 (2-7) 7-6 (7-5) 7-6 (7-4), (3) T Berdych (Cze) bt A Seppi (Ita) 6-2 6-3.

ITF MEN'S FUTURES CIRCUIT

Los Angeles, California, USA - Doubles quarter-final: (1) J Cluskey (Irl)/F Nielsen (Den) bt Y Hanfmann (Ger)/R Quiroz (Ecu) 7-6 (7/2) 6-3.

Doubles semi-final: (1) J Cluskey (Irl)/F Nielsen (Den) bt (3) N Meister (USA)/E Quigley (USA) 6-7 (5/7) 6-4 10/8.

WTA BRISBANE INTERNATIONAL

Brisbane, Australia - Singles Semi-Finals: (2) A Ivanovic (Ser) bt V Lepchenko (USA) 7-6 (7-2) 6-4, (1) M Sharapova (Rus) bt E Svitolina (Ukr) 6-1 6-3.

WTA ASB CLASSIC

Auckland, New Zealand - Semi-Finals: (1) C Wozniacki (Den) bt (4) B Zahlavova Strycova (Cze) 4-6 6-3 6-4, (3) V Williams (USA) bt L Davis (USA) 6-0 6-3.

WTA SHENZHEN OPEN

Shenzhen, China - Semi-final: (1) S Halep (Rom) bt S Zheng (Chn) 6-2 6-3, T Bacsinszky (Swi) bt (2) P Kvitova (Cze) 6-4 6-4.

BRITISH LTA TOUR

Billesley, Birmingham, England - Women's Singles quarter-final: (1) A Bowtell (Irl) bt N Hillyer (Gbr) 6-3 6-1.

Women's Singlessemi-final: B Aksew (Gbr) bt (1) A Bowtell (Irl) 4-6 63 6-

Irish Independent