Friday 15 December 2017

All-Ireland league Division 1A

Aviva Stadium: Lansdowne 48 ( M Healy 2 tries; C Butterworth, S Carey, R Mc Carron, J Coleman try each, C Ronaldson 4 pens, 3 cons) Shannon 7 (J Shine try; R Gueran con)

Musgrave Park: Dolphin 21 (H Fleming, C Bohane try each; B Keeshan 2 pens, drp gl, con) Old Belvedere 15 (D Mongan 2 tries, J Gly pen con)

Castle Avenue: Clontarf 13 (M Garvey try; R Lane 2 pens, con) Garryowen 20 (C Doyle 2 tries, J Gavin pen, dp gl, 2 cons)

Clifford Park: Young Munster 16 (Pen try, B Haugh 3 pens, con) St Mary's College 14 (K Sheehan try, R Crotty 2 pens, M O'Driscoll dgl)

Annacotty: UL Bohemian 23 (M Lawler, M McPhail try each, pen try, JJ Hanrahan 2 pens, 1 con) Cork Constitution 15 (D Lyons, R Clune try each, S Deasy pen, con)

P W D L F A B Pts

Lansdowne 2 2 0 0 64 16 1 9

Y Munster 2 2 0 0 52 17 1 9

Garryowen 2 2 0 0 42 16 0 8

UL Bohemian 2 1 0 1 36 32 1 5

St Mary's 2 1 0 1 31 29 1 5

Cork Con 2 1 0 1 37 43 0 4

Dolphin 2 1 0 1 24 34 0 4

O Belvedere 2 0 0 2 24 37 2 2

Clontarf 2 0 0 2 33 45 1 1

Shannon 2 0 0 2 10 84 0 0

Division 1B

Stradbrrok: Blackrock College 14 (Byrne, Carroll try each; Godfrey 2 cons) Buccaneers 23 (Henshaw, Satchwell try each; Carty 3 pens, 2 cons)

Eaton Park: Ballymena 3 (N Marti, pen) Malone 60 (G Moore 3 tries, N Alcorn 2 tries, M Gribben, C Joyce, M Creighton, C Leathem try each, J Creighton con, N O'Connor pen, 5 cons)

Ballymacarn Park: Ballynahinch 13 (M Lawton try; M Lawton 2 pens, con) Belfast Harlequins 11 (A D'Arcy try; R Scholes 2 pens)

Belfield: UCD 42 (B Daly, S Grannell, Mark Mc Groarty, A Kelly, S Coghlan-Murray, J Coughlan try each; J Thornton 3 pens, 2 cons) Bruff 10 (M O'Callaghantry; B Carroll pen, con)

Stevenson Park: Dungannon 16 (C Cochrane 2 tries, P Nelson, G Mcgonigle pen each) Dublin University 22 (B du Toit, N Adeolukan, P Lavelle try each, C Marsh 1 pen, 2 cons)

P W D L F A B Pts

Malone 2 2 0 0 96 16 2 10

UCD 2 2 0 0 90 30 2 10

Dublin Uni 2 2 0 0 51 27 1 9

Ballynahinch 2 2 0 0 40 28 0 8

Buccaneers 2 1 0 1 40 41 0 4

Bruff 2 1 0 1 35 47 0 4

Dungannon 2 0 0 2 29 58 1 1

Belfast H 2 0 0 2 31 61 1 1

Blackrock C 2 0 0 2 25 52 0 0

Ballymena 2 0 0 2 8 85 0 0

Division 2A

Woodleigh Park: Highfield 23 (S Qiaid, pen try, P O'Toole 3 pens, 2 cons) Greystones 26 (B Kennedy, B Clancy, B Armstron try each, A keally 3 pens, con)

Mardyke: UCC 17 (C Barry, D Horgan, D Sweetnam try each, S Og Murphy con) Midleton 19 (J Holland try, drp gl, P Daly 3 pens, con)

Rifle Park: Banbridge 54 (A Finlay, J Porter, M Johnston 2 tries each, G Taylor try, J Pollock con, I Porter 3 pens, 4 cons) Old Wesley 21 (S Harvey, R Jermyn try each, B McLaughlin try, 2 pens)

Dub Lane: Queen's 28 (E Bowden, R Stewart, S Hooks, C aSpence try each, R McMaster 2 pens, con) Corinthians 29 (A Connolly, F Geraghty, J Buckley, K O'Byrne, C Murphy try each, M O'Flynn 2 cons)

Cashel: Cashel 29 Old Crescent 16

Crowley Park: Galwegians 22 Bective Rangers 13

Kilboggot Park: Seapoint 25 City of Derry 36

P W D L F A B Pts

Banbridge 2 2 0 0 82 38 2 10

Corinthians 2 2 0 0 62 43 2 10

Terenure 2 2 0 0 57 17 1 9

Cashel 2 2 0 0 50 27 0 8

UCC 2 1 0 1 62 34 2 6

Highfield 2 1 0 1 56 52 2 6

C of Derry 2 1 0 1 51 70 1 5

Galwegians 2 1 0 1 30 32 0 4

O Crescent 2 1 0 1 43 46 0 4

Greystones 2 1 0 1 43 51 0 4

Midleton 2 1 0 1 30 38 0 4

Old Wesley 2 1 0 1 46 72 0 4

Queens Uni 2 0 0 2 45 56 2 2

Bective R 2 0 0 2 39 55 1 1

Seapoint 2 0 0 2 43 61 1 1

DLSP 2 0 0 2 24 71 0 0

Division 2B

Drogheda: Boyne 41 (K McCleery 2 tries, Pen try; P Muldowney, H Kennedy try each; N Kerby 2 pens, 5 cons) Sligo 0

Fitzgerald Park: Thomond 14 (K O'Mahony try, con, F Gallett try, J Lillis con) NUIM Barnhall 40 (S Gillespie try, 5 cons, J Nolan, B Dunne, P Holt, R McGrath, K Conroy try each)

Hamilton Park: Ards 8 (J Beggs try, P Cox pen) Rainey 27 (A Campbell 2 tries, D McMurray try, M O'Connor 2 pens, 3 cons)

Armagh: Armagh 45 (A Smyth, J Morton, R Reaney, T McNeice, J Morton, M Riddle try each, D Ferreira 3 pens, 3 cons) Sundays Well 7 (R O'Mahoney try, S O'Riordan con)

Belreask: Navan 27 (S Hogan 2 tries, L Jackson, T Geraghty try each; D Sheridan pen, 2 cons) Instonians 14 (A McCarthy, J Martin t ry each; G Mullany 2 cons)

Forenaughts: Naas 78 Connemara 9

Ormond Park: Nenagh Ormond 41 Clonakilty 14

P W D L F A B Pts

Boyne 2 2 0 0 65 6 2 10

Navan 2 2 0 0 54 26 2 10

Naas 2 2 0 0 99 28 1 9

Rainey 2 2 0 0 49 24 0 8

Armagh 2 1 1 0 58 20 1 7

Barnhall 2 1 0 1 59 35 2 6

Nenagh 2 1 0 1 57 36 2 6

Skerries 2 1 0 1 41 34 1 5

Suttonians 2 1 0 1 33 33 0 4

Instonians 2 1 0 1 36 47 0 4

Sunday's W 2 1 0 1 40 73 0 4

Clonakilty 2 0 1 1 27 54 0 2

Thomond 2 0 0 2 42 73 1 1

Ards 2 0 0 2 20 48 0 0

Sligo 2 0 0 2 12 68 0 0

Connemara 2 0 0 2 15 102 0 0

U-18 CLUBS INTERPROVINCIAL

Thomond Park: Munster 7 (E O'Carroll try; F McGibney con); Leinster 10 (R Vallejo try; J Carbery pen, con)

connacht

JLD1A: Loughrea 13 Corinthians 8; Tuam 13 Westport 12; Monivea 16 OLBC 7. J1B 2012/13: Buccaneers 26 Ballinrobe 15; Ballyhaunis 27 Corrib 25. J1C 2012/13: UCG 24 Carrick 12; Monivea '2'nds 26 Galwegians '3'rds 3. J2: Buccaneers 47 Ballina 7. Snr Sch Prem: Sligo Grammar 9 Marist College 7.

leinster

Leinster Lge Div 1A: Newbridge 23 Cill Dara 15; Wanderers 13 Enniscorthy 6; Dundalk 25 Coolmine 18; Tullamore 100 Garda 0. Leinster Lge Div 1B: Tullow 43 Portarlington 23; Ashbourne 13 Wicklow 13; Longford 9 Monkstown 3; Clondalkin 22 Co Carlow 0. Leinster Lge Div 2A: Roscrea 62 Clane 12; Portlaoise 22 New Ross 15; Malahide 32 Mullingar 13; Kilkenny 24 Gorey 22. Leinster Lge Div 2B: Arklow 25 Swords 0; Railway Union 22 North Kildare 10. Leinster Lge Div 3: Wexford Wanderers 57 Tallaght 7. JP Fangn Prem Pool 1: Dublin University 47 Greystones 17; UCD 76 Terenure College RFC 3; Lansdowne 76 Old Wesley 10. JP Fangn Prem Pool 2: NUIM Barnhall 22 Blackrock College RFC 5; Clontarf 21 Old Belvedere 18. Pennant - Pool 1: Seapoint 26 Wanderers 13; Naas 34 UCD 0. Pennant - Pool 2: Old Wesley 23 Bective Rangers 10; Old Belvedere 45 Coolmine 0.

Pennant - Pool 3: Lansdowne 55 Blackrock College RFC 0. J1 League - sect A: Old Belvedere 32 Greystones 28; St Marys College RFC 41 UCD 17. J1 Lge Sect B Pool 1: Terenure College RFC 74 Navan 13; NUIM Barnhall 40 De La Salle Palmerston 14; Boyne 21 Bective Rangers 19. J1 Lge Sect B Pool 2: Old Wesley 37 Blackrock College RFC 32; Seapoint 47 Skerries 18. Seconds Lge - Div 1A: Newbridge 24 Cill Dara 21; Coolmine 48 Dundalk 28; Wanderers 43 Enniscorthy 18. Seconds Lge - Div 1B: Ashbourne 22 Wicklow 17; Monkstown 57 Longford 15; Clondalkin 50 Co Carlow 0.

2nds Lge - Div 2A: Malahide 41 Mullingar 17; Gorey 17 Kilkenny 16. Seconds Lge - Div 2B: Enniscorthy 20 Birr 11; J2/J3 TOP 12 Pool 2: Bective Rangers 35 UCD 9; Lansdowne 29 Clontarf 29; Blackrock College RFC 38 Old Wesley 10. J2/J3 TOP 12 Pool 1: Stillorgan 30 Old Belvedere 29; Terenure College RFC 50 Greystones 8; St Marys College RFC 52 Lansdowne 19. J2/J3 LOWER Pool 1: Dublin University 25 Suttonians 21; De La Salle Palmerston 52 CYM 3. J2/J3 LOWER Pool 2: Malahide 43 Clontarf 14; NUIM Barnhall 27 Monkstown 11; St Marys College RFC 31 Naas 0. McGee Cup: Ratoath 46 Balbriggan 15; Navan 29 Ashbourne 0.

J4 League Section A: Clontarf 19 Blackrock College RFC 17; St Marys College RFC A 41 NUIM Barnhall A 0; Terenure College RFC A 36 Wanderers 19. J4 League Section B: Parkmore 10 Guinness 10; Coolmine 31 Clondalkin 15. J4 League Section C: De La Salle Palmerston 17 Terenure College RFC B 12; Seapoint 18 UCD 13. J4 League Section D: RCSI 17 Millmount House 10; Gorey 9 Unidare 8; St Marys College RFC B 22 CYM 14. J5 League Pool 1: Tallaght 7 Normans 0. J5 League Pool 2: Railway Union 46 Stillorgan 10.

LEINSTER SCHOOLS

Sen Lge Sct A: Wesley College 17 St Gerards 8; Newbridge College 37 Pres Bray 0; Castleknock 81 High School 5. Sen Lge Sct B: CBC 15 Kings Hospital 8; Gonzga 13 St Andrews 9. Jun Lge Sct A: St Gerards 34 Wesley College 12; Newbridge College 30 Pres Bray 3; Castleknock 56 High School 0. Jun Lge Sct B: Kilkenny College 32 CUS 19; CBC 33 Kings Hospital 17; Gonzga 53 St Andrews 7.

LEINSTER YOUTH

LSY19: Skerries 23 Malahide 13.

munster

MJL Div 1: Clonmel 22 Old Christians 10; Skibbereen 27 Galbally 18; Kanturk 26 St Marys 25; Waterpark 25 Clanwilliam 7; Cobh Pirates 14 St Senans 11; Richmond 44 Newcastle West 5; Kilfeacle and District 20 Crosshaven 15. MJL Div 2: Presentation 13 Carrick-on-Suir 5; Ennis 23 Killarney 18; Mallow 42 Bandon 24; Newport 33 Dungarvan 10; Youghal 12 Kinsale 8; Thurles 12 Muskerry 12. NM2Lge: Young Munster 22 Thomond 15. SthM2Lge: Highfield 36 Dolphin 3; Midleton 37 UCC 11; Cork Constitution 15 Cashel 10. MJMOSC: Fermoy 22 Charleville 11; Killorglin 15 Abbeyfeale 15. SJ2LgeSB: Cashel 36 Dungarvan 12; Waterpark 9 Waterford City 3. SJ2LSA: Tralee 15 Iveragh 5; Castleisland 37 Killarney 25; Listowel 17 Kenmare 3.

Gl Lge Div 1B: Kilfeacle and District 20 Newcastle West 6. SJ2LgeSC: Carrigaline 31 Skibbereen 5; Kinsale 27 Clonakilty 7. SJ2LgeSD: Mitchelstown 15 Cobh Pirates 8; Dolphin 35 Mallow 13. SJ2LgeSE: Cork Constitution 51 Shandon 6; SJ3LgeSA: UCC 41 Carrigaline 33. SJ3LgeSB: Midleton 27 Charleville 3; Fermoy 11 Muskerry 10. U21SWC: Cork Constitution 44 Corinthians-NUIG 8; Garryowen 27 Dolphin 17; Shannon 13 Thomond 11; UCC 14 UL Bohemian 10. Bowen Shield: Rockwell 20 PBC 8; St Munchins 23 Ard Scoil Ris 18. McCarthy Cup: PBC 29 Rockwell 7. NU19LS2: Tralee 45 Young Munster - Ennis 5. NU17LS2: Shannon-St Marys 28 UL Bohemian 3; Garryowen 32 Young Munster 17. WDevLge: St Marys 5 Bruff 0.

Irish Independent Sport Star Awards

Pick our magic sports moment of the year and win a trip for two to London. To view the shortlist and cast your vote click here.

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport