Sport Hurling

Thursday 14 December 2017

Gaelic Games Fixtures

TODAY

Ulster U-21 FC

Brewster Park: Armagh v Donegal, 8.0.

Casement Park: Antrim v Monaghan, 8.0.

Breffni Park: Cavan v Down, 8.0.

Celtic Park: Fermanagh v Derry, 8.0.

Saturday

(7.30 unless stated)

NFL

Division 1

Parnell Park: Dublin v Galway, C Reilly (Meath), *Setanta Sports 1.

Omagh: Tyrone v Kerry, P Hughes (Armagh), *Setanta Ireland.

Celtic Park: Derry v Cork, M Duffy (Sligo).

Division 2

Portlaoise: Laois v Kildare, P Fox (Westmeath).

Ballybofey: Donegal v Meath, M Sludden (Tyrone).

Division 3

Casement Park: Antrim v Louth, C Reynolds (Down).

Kingspan Breffni Park: Cavan v Offaly, P Kneel (Louth).

Division 4

Dr Cullen Park: Carlow v Leitrim, M Collins (Cork).

Gaelic Grounds: Limerick v Kilkenny, J Lynch (Kerry).

NHL

Division 3A

Tralee: Kerry v Armagh, 2.30, D Copps (Cork).

Pairc Tailteann: Meath v Derry, 2.30, J O'Mahoney (Limerick).

Castlebar: Mayo v London, 2.30, M O'Connor (Limerick).

Leinster MFL Finals

Louth Venue: Louth v Longford, 2.30, J Murray (Meath).

O'Connor Park, Tullamore: Offaly v Kilkenny, 2.30, J Flynn (Laois).

Wexford Venue: Wexford v Wicklow, 2.30, B Hickey (Kildare).

Sunday

(2.30 unless stated)

NFL

Division 1

Castlebar: Mayo v Monaghan, R Hickey (Clare), *Live TG4.

Division 2

Crossmaglen: Armagh v Tipperary, M Higgins (Fermanagh).

Cusack Park: Westmeath v Down, G O Conamha (Galway).

Division 3

Hyde Park: Roscommon v Wexford, M Duffy (Sligo).

Brewster Park: Fermanagh v Sligo, C Branagan (Down).

Division 4

Pearse Park: Longford v Clare, P Finnegan (Louth).

Fraher Field: Waterford v Wicklow, T Lynch (Kerry).

NHL

Division 1

Tullamore: Offaly v Limerick, M Haverty (Galway).

Parnell Park: Dublin v Cork, B Gavin (Offaly).

Thurles: Tipperary v Waterford, C McAllister (Cork).

Nowlan Park: Kilkenny v Galway, J Owens (Wexford), *TG4 (deferred).

Division 2

Wexford Park: Wexford v Kildare, J Sexton (Cork).

Cusack Park: Westmeath v Antrim, 12.45, E Hassen (Derry).

Dr Cullen Park: Carlow v Clare, S Whelan (Wexford).

Portaferry: Down v Laois, T Carroll (Offaly).

Division 3B

Swords: Fingal v Tyrone, D Murphy (Wexford).

Arklow: Wicklow v Roscommon, D Connolly (Kilkenny).

Markievicz Park: Sligo v Donegal, A Kelly (Galway).

Division 4

Ballinamore: Leitrim v Monaghan, A Stapleton (Laois).

Ballela: South Down v Cavan, O Elliott (Antrim).

Irvinestown: Fermanagh v Longford, G Duffy (Antrim).

COLLEGES

TODAY

Dublin Schools JF 'E' semi-final

Ballymun Kickhams: Blakestown CS v Balbriggan CC, 12.30.

Dublin Schools JH 'A' Shield semi-final

St Benildus Coll: St Benildus Col v Col Eanna, 2.0.

Dublin Schools JH 'A' final

Parnell Park: Col Eoin v Sc Aodhain, 2.0.

Corn na gColAisti U-16 FC 'B'

Ballincollig: DLS Macroom v Rochestown, 1.0.

Corn Solo U-15 HC 'C'

Golden: Doon CBS v St Augustine's Coll, 1.30; Cahir: Castletrot CC v Kilmacthomas, 2.30.

Saturday

(2.0 unless stated)

All-Ireland VS SF 'A' Semi-Finals

(Extra-time if necessary)

TBC: Athenry/Davitt College v St Malachy's, Castlewellan.

Tipperary Town: Clonakilty v Ballymahon, B Tyrell (Tipperary).

All-Ireland VS SF 'B' Final

(Extra-time if necessary)

Killmallock: Beara CS v Col Na Coiribe, 2.0, M Meade (Limerick).

All-Ireland SH 'B' Final

(Extra-time if necessary)

Fingallians: Dungarvan CBS v Cross and Passion, Ballycastle, A Stapleton (Laois).

All-Ireland SF 'A' Semi-Final

(Extra-time if necessary)

Pearse Park: St Gerald's v St Colman's.

All-Ireland SF 'B' Semi-Finals

(Extra-time if necessary)

Tempo: St Attrachta's v St Michael's, M Higgins (Fermanagh).

Graiguecullen: HS Clonmel v Salesian College, P Murphy (Carlow).

All-Ireland SF 'C' Final

(Extra-time if necessary)

Cusack Park: Kenmare v Gortnorabbey, Ennis.

Ladies Football

Saturday

NFL DIVISION 1

Firies: Kerry v Monaghan, 5.30, K Delahunty (Tipperary).

Sunday

(2.0 unless stated)

Division 1

Cork IT: Cork v Laois, K Delahunty (Tipperary).

Portmarnock: Dublin v Tyrone, P Swift (Monaghan).

Milltown: Galway v Mayo, D McEnery (Westmeath).

Division 2

Golden: Tipperary v Donegal, 12.30, J Flood (Wexford).

Armagh: Armagh v Sligo, G McCrystal (Derry).

Cooraclare: Clare v Meath, P Rabbitte (Galway).

Down: Down v Kildare, B Henry (Armagh).

Division 3

Kinawley: Fermanagh v Waterford, G Sheridan (Cavan).

Kinnegad: Westmeath v Longford, P Hansberry (Galway).

Gorey: Wexford v Roscommon, K Martin (Waterford).

Division 4

Antrim: Antrim v Kilkenny, M Foy (Monaghan).

Dowdallshill: Louth v Leitrim, G Treanor (Tyrone).

Mungret: Limerick v Offaly, 2.30, S hEithie (Galway).

CAMOGIE

SATURDAY

ALL-IRELAND COLS J 'C' FINAL REPLAY

Nowlan Park, Kilkenny: Pres Thurles v Grennan Col, Thomastown, 1.0, TBA.

HANDBALL

SATURDAY

All-Ireland 40x20 Men's Senior Singles

Semi-Finals:

Kingscourt, Cavan: Wicklow (M Gregan) v Armagh (C Shanks), 2.0; Dublin (E Kennedy) v Cavan (P Brady), 3.0.

Irish Independent Sport Star Awards

Pick our magic sports moment of the year and win a trip for two to London. To view the shortlist and cast your vote click here.

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport