Tuesday 25 June 2019

'Magic' the Derby fancy while 'Fifi' is hot for Oaks

Coursing

'Boylesportsmagic has been favourite to win this prize since his brilliant victory in the trial stake at Abbeyfeale.' Stock photo
'Boylesportsmagic has been favourite to win this prize since his brilliant victory in the trial stake at Abbeyfeale.' Stock photo

Michael Fortune

In 2015 Liam Dowling received the BoyleSports Irish Derby trophy from sponsor John Boyle after Ballymac Matt had landed greyhound racing's most prestigious prize.

Tomorrow at Powerstown Park, Clonmel, the two men will be allies as Dowling handles Boylesportsmagic for the Coursing Derby.

Indeed, Boylesportsmagic has been favourite to win this prize since his brilliant victory in the trial stake at Abbeyfeale.

Bred by Dowling, Boylesportsmagic was bought by John Boyle and his son Liam after the Abbeyfeale victory and he will be a strong fancy to win the fourth course in the first round tomorrow afternoon.

The favourite's biggest task in the top half of the draw could be in the quarter-final where his rival could be either of the fancied runners, Huntingtown or Cooney.

Main threat

Looking to the second quarter, the main threat could be Picture House who is trained by last year's winning handler Moss O'Connor.

Owen McKenna always has a fancied contender or two for the National Meeting and the New Inn-based handler has the 7-1 favourite Newinn Fifi for the Horse & Jockey Hotel Oaks.

This lassie was hugely impressive when winning the Corn na Féile Oaks at Abbeyfeale but she clearly has the ability to go all the way and deserves her place at the top of the market.

Her main dangers could well be from the bottom half of the draw in the County Galway bitches Crafty Perfecto and Cha Cha Matilda. Crafty represents Brian Divilly while Gerry Holian, a man with a terrific record at Powerstown, is the handler of Cha Cha Matilda.

BoyleSports Derby

First quarter: Manor Moat v Downunder Wonder; Astounding v Mulboy Bhuna; Boylesportmagic v Skellig Skinner; Chance Me Alonso v Lone Tank; Upthemainroad v Yippee Assassin: Huntingtown v Cooney; Ballymac Bingo v Crestofawave; Quivers Ant v Rocking Magic.

Second quarter: Oakview Leigh v Drive Along; Budore Moat v Boyneside Buster; Clever Jack v Made Up; Annual Craft v Glanmore Den; Cryuff v Never A Lie; Navy Racing v Somelittlerazor; Moonraker v Steady Fergus; Flagfield Star v Big Hero.

Third quarter: Badminton Ben v Count Eguren; Wiseguy Ally v Hollyhill Miley; Itstheonlyway v Ballymac Hugo; Im Not Waiting v Tilford Tornado; Galtee Snow v Smokey Harvey; Bexhill Liam v Rumour Has It; Incorruptiblemen v Picture House; Drumtulla Magic v Leading Hand.

Fourth quarter: Clonmore Droopy v Killucan Pocket; Needham Ougham v Please Harry; Return Ticket v Scuba Steve; Dresden Vale v Seaside Danger; Gibmans Dream v Bornbythesea; Undersupervision v Toems Magic; Ballinveala Toro v Impact Factor; Cryptic Hunter v Durango Johnny.

Reserves: Heart Over Mind, Coolard Queen, Kingsmill Kyoto, Foots Lady, Hattons Grace, Mountfinn Linden, Yankee Wonder, Scartview Snipe, Caoimhe Said.

Horse & Jockey Hotel Oaks

First quarter: Ballymac Enya v Rushview Gold: Outcast Alonso v Go Jetter; Break The Habit v Isteachagusamach: Tailteann Steel v Rush Ruth; Karasova v Sminky Star; Cardi Bee v Mountfinn Bingo: Thruthechairshaw v Believetoachieve: Go Ellie v Alvor.

Second quarter: Could Be Lucky v Outstanding Lady; Gentstown Maria v Skellig Princess; Newinn Fifi v Elegant Wonder; Steam Queen v Foxhollow Darkie; Samsara v Wynnie; Laurina v Crafty Cuckoo; Ashtown Adi v Quarrymount Kim; Try And Tryagain v Rub And Tug.

Third quarter: Magical Hannah v Jamaica Belle; Tromora Bliss v Hollyhill Moira; Tailteann Speed v Cheerful Blonde; Ballymac Ismay v Coraflinn Red; Crafty Perfecto v Dooneen Cathy; Skellig Shell v Gadget Vale; Kingsmill Cat v Ballinakill Gaga; Gaisce Bui v Still Amazing.

Fourth quarter: Mannequin v Personal Opinion; Ironhill Lady v Mungos Wren; Catch Kazuri v Haveaniceday; Cha Cha Matilda v Maggs Fly; Wave To Dave v Atlantic Fox; Saleen Julie v Déjà Vu; Westlimerickrose v Aghadown Luna; Lights Dow Low v Hollyhill Teresa.

Reserves: Boys Brigade, Key Ball, Slan Abhaile, Tromora Basil, Glenfin, Wi Can There, Fine Fawn, Greyfort Rory, Needham Shelby.

Kevin Smith Champion Stake

Lone Rocket v Long John Silver; Granard Bolt v Souldern Street; Ahamore Wonder v Watchman; Cobra Commander v Shine A Diamond.

Grace & Matt Bruton Champion Bitch Stake

Lakeside Pearl v Blades Of Honour; Ballymac Meena v Share The Dream; Heartofalady v Southofhere; Dromoher Glory v Bellinter Kerry.

Coursing will commence on all three days at 11am.

Irish Independent

The Throw-In: Why Kerry are not top contenders to challenge Dublin in All-Ireland race

In association with Bord Gáis Energy

Editor's Choice

Also in Sport