Thursday 26 April 2018

This week's golf notices from around Ireland - February 9

Golf notices
Golf notices

Pat and Gerard Ruddy

Golf notices from right around the country available below.

GOLF NOTICES FOR TUESDAY, FEBRUARY 9th, 2016 From Pat & Gerard Ruddy

A

ABBEYLEIX – Cl 1: M Wallace (12) 31. Cl 2: F Brennan (20) 37, G Dunne (16) 36, F O’Shaughnessy (17) 36.

ADARE MANOR – 15h: D McDermott & T Canty 76, D Greaney & S Hanratty 67, D O’Brien & J O’Connor 67.

ARDEE – Sat: M McLoughlin 43, B Wogan 41. Sun: E Breen Jnr 34, R Phipps 34, G Monaghan Jnr 33. Gross: K Commins Jnr 27.

ARKLOW – League: C Manley (11) 37, N O’Toole (17) 35, S Byrne (15) 32. Gross: J Groome 28.

ASHBOURNE – Cl 1: G Darmody (10) 24, S O’Grady (9) 24. Cl 2: M Mulville (13) 24, M English (12) 23. Cl 3: A McDonagh (15) 23, P O’Connor (17) 23. Cl 4: K Ryan (22) 28, S Murphy (25) 26. Sat Cl 1: P Baxter (7) 25, K Fitzpatrick (9) 23. Cl 2: R Roe (12) 27, T O’Connor (12) 23. Cl 3: G Farragher (19) 28, P Horgan (19) 23. Cl 4: L Whelan (25) 24, J Kavanagh (24) 23.

ATHENRY – K Lally (12) 23, M Hynes (1) 22.

ATHLONE – AWGS: T Shaw 31. Cl 1: J Burns 27. Cl 2: T Blaine 28. Cl 3: P J Martin 30. Veteran: J Kinahan 26. Wed: E Kelly (13) 28.

ATHY – Rd 10: J Dempsey (17) 34. Gross: P J Finnegan 26. Cl 1: G Ashton (12) 28. Cl 2: T Murray (16) 30. Cl 3: B Curley (22) 28. Tues: B O’Doherty (13) 30.

B

BALBRIGGAN – 1st 9 Cl 1: P Dolan (11) 22, P Masterson (5) 21. Cl 2: P McGrath (16) 20, J Carew (14) 17. Cl 3: J O’Rourke (19) 21, D McGarrigle (21) 21. 2nd 9 Cl 1:  T Dwyer (11) 19, S Tracey (7) 19. Cl 2: C Lawless (14) 18, J Behan (14) 18. Cl 3: G Reynolds (18) 20, P Ward

(17) 19. Sun 1st 9 Cl 1: C Guildea (12) 20, J Roche (3) 20. Cl 2: D Crowley (15) 20, M Geary (15) 20. Cl 3: B Duggan (20) 20, J Shine (17) 19. 2nd 9 Cl 1: D McClean (8) 21. Cl 2: J Behan (14) 19. Cl 3: I Keeling

(20) 21.

BALLINASCORNEY – 9h: T O’Neill (13) & G Redmond (9) 21, T Clifford (28) & P Boyle (20) 20. 9h: J Davidson (20) 21, C Hanlon (24) 18, C Keenan (19) 17.

BALLYBUNION – Mixed Scramble: J Fitzmaurice (17) P Murphy (16) J O’Donnell (15) & S O’Keeffe (12) 56, J Bambury (11) J Costello (19) J Guiney (15) & N Quaid (12) 59, E Barrett (34) J Barrett (19) M Barrett (17) & P O’Brien (17) 60. Seniors: J McAuliffe (19) 30, D Lovett (13) 29, B Brosnan (21) 29, P D Harnett (16) 28, N Hayes (16) 28, H Costello (11) 27, T O’Sullivan (28) 27, F Broderick (19) 26. Gross: T Hanley 23. Vintage: D Eggleston (25) 24. S Vintage: D Moriarty (20) 24.

BALLYHAUNIS – T Prenty (16) 39, P Hickey (11) 38.

BALLYLIFFIN – B Ferry (11) 38, E McDermott (4) 38, J Sheridan (16) 36. Gross: B Devlin 35. Wed Society: E O’Donnell 41, D McGonigle 40, D McFeeley 38.

BEAVERSTOWN – 12h: N Murphy (12) 21, M McInerney (19) 21, J Melvin (19) 20, K O’Hare (16) 20. Sat: D Rowney (18) 34, T Dwyer (15) 33. Cl 1: J Quinn (6) 31. Cl 2: S Forde (12) 33. Cl 3: P Halpin (14) 32. Cl 4: P Coyle (20) 31. Mon: J Carty (18 Loughrea) 25, T Masterson (9) 25. Sun: J Quinn (6) & S McEvoy (18) 37, C Leonard (6) & T Costello (20) 37, D O’Riordan (19) & B Kelly (16) 37, L Nolan (12) & R Nolan (8) 36.

BEECH PARK – G Stack (20) 32. Cl 1: K Gregory (8) 30. Cl 2: B Jones (11) 31. Cl 3: J Caulwell (17) 32. Cl 4: T O’Donoghue (19) 28. 18h: J Power (10) 39. 14h: D Smith (16) 34, D Tierney (15) 33, D Murphy (17) 32, P Kirwan (11) 31. Team 1st 9: E Benton (14) J Benton (9) D Benton

(17) & L Devine (16) 48. 2nd 9: S Broe (16) L Rigley (21) M Boland (17) & N Forrestal (12) 48. Sun: J Kennedy (14) 33, B Carney (8) 32, S Murray (15) 31, J Benton (9) 31.

BELLEWSTOWN – League Sat: K Moore 25, A Overton 23, K Finnegan 19. Sun: A Kavanagh 25, J Hartnett 22, J Gogarty 19.

BLACK BUSH – League Rd 9 Cl 1: G Crowley (13) 31, S Chamberlain (13) 30. Cl 2: P Reilly (15) 29, P Ward (15) 29. Cl 3: M Holbrook (21) 28, J Bacon (20) 27. Seniors: P Holmes (17) 35, I Duggan (26) 35, G Devine (18). Swinging Sixties: B McCleery (12) 20, S Smyth (9) 20, T Kelly (15) 19. League Rd 10 Cl 1: D Roxburgh (13) 26, G Crowley (13) 24. Cl 2: V Steadman (15) 27, C O’Mara (17) 27. Cl 3: J Ryan (28) 29, E Maxwell

(23) 29.

BLAINROE – League Rd 6 & 15h: R Moran (18) & G Lang (19) 36, S McDonald (7) & S McDonald (8) 36, B O’Connor (14) & G McGuinness (21) 35.

BORRIS – Seniors: K O’Connell (22) 40, J J Nolan (20) 39, P McGrath (13) 35. Sat & Sun: J Todd (10) & B Kiernan (11) 41, J Whelan (11) & D Kelly (12) 39.

C

CARLOW – W O’Rourke (12) B Dalton (19) M O’Toole (26) & B T Byrne (19) 70, D Coakley (15) B Coakley (9) P O’Brien Jnr (10) & J Coakley

(16) 66, D Murphy (15) K Brennan (8) J O’Brien (11) & R Moore (12) 65, M Lennon (6) E Brophy (23) C Small (10) & J F Brennan (8) 64. 13h: W Carey (17) & T O’Connor (19) 34, T Gaskin (13) & T Mulhall (14) 32, J Coakley (16) & D Coakley (15) 31, D Barron (7) & T Byrne (13) 31, J McGrath (5) & G Sheehan (15) 30, E Carbery (4) & J O’Connor (14) 30.

CARRICK ON SUIR – 15h: S Frisby (16) 34, T Walsh (16) 32. Weekly 9h Cl 1: S Fitzpatrick (11) 19. Cl 2: A O’Keeffe (13) 23. League (Best 3 from 4 rounds) Cl 1: A Nagle 64, N Drohan 63, P Kelly 61. Cl 2: J O’Reilly 67, J Brett 65, B Hartery 65. Cl 3: J O’Regan 67, N Long 63, T Walsh 62.

CARRICKMINES – C Geary (15) M Nelson (16) & M Feely (17) 80, R Van Der Lee (10) D Maher (12) & R Acton (15) 78.

CASTLE – League 1st 9: K Devenney (15) 22, D Dixon (15) 21, T McKeon (19) 21. 2nd 9: P McGuire (15) 23, M Byrne (13) 23, P Sheridan (21) 21.

CASTLE BARNA – A Geoghegan (17) 46, J Kennedy (16) 41, M Farrell (12) 41.

CASTLEMARTYR – K Delea (8) 42, G Barry (12) 38, L O’Callaghan (10) 38, C Murphy (9) 37.

CASTLEWARDEN – 14h: L Hughes (22) 34, T Dowling (23) 34, B O’Frighil (21) 32. Sat Cl 1: B Lavin (5) 20. Cl 2: T Glennane (13) 21. Cl 3: P O’Brien (19) 21. Cl 4: P Reidy (20) 21. Sun Cl 1: P Whelan (11) 33. Cl 2: G Mulkeen (15) 31. Cl 3: T Sexton (19) 27. Cl 4: J Dwyer (21) 31.

CHARLESLAND – Captains Challenge, 1st 9: L Ryan E Ryan E Ryan & H Brady 30, M Elliott J Darcy M Brennan & P Byrne 30. 2nd 9: D & S Archer F Hamilton & B Fenelon 31, Y Barry T Fitzpatrick K Cronin & C Molloy 32. 18h: J Darcy (16) 41, S Alger (13) 38, C Molloy (17) 38.

CLANE – 9h League: J Mahony (22) 23, J Maher (19) 23, M Connolly (18) 22.

CLONTARF – Rumble: G Kelly (5) P Congdon (6) S Stone (9) & D Gaine (11) 80, S Kealy (7) P Kealy (9) P Duffy (9) & C O’Neill (18) 78, A Cahill (9) E O’Dulainn (9) A Hand (19) & S Carroll (21) 76.

 

CONNEMARA – M Hughes (15) 39, M Higgins (5) 37.

 

CORBALLIS LINKS – G Smith (3) 37, A Duffy (8) 31, J Hynes (11) 36, S Ryan (24) 36.

 

CORK – S Buckley (11) & M O’Mahony (18) 39, P Walsh (8) & P Burkley (21) 38, P Cantillon (12) & N Welch (20) 38, C Cantillon (12) & F Nixon (17) 37.

 

CORRSTOWN – Sun: L Dixon (13) 22, J Russell (14) 21. Sat: P A Donnelly (11) 19, N McGuinness (28) 17. Charioteers: C Grehan (18) 21, M Mulrooney (22) 20, P Mullen (24) 20. s

 

CO. CAVAN – N Johnson (12) 22, J Wilson Higgins (17) 22, P Hayes (14) 21.

 

CO. LOUTH – League No. 17 Cl 1: D Levins (11) 72, M Gannon (4) 72. Gross: S Smith 75. Cl 2: M Walsh (22) 66, T Garry (12) 70. Gross: H Collier 84. Team: M Walsh (22) K Walsh (14) P Nelson (18) & J McLoughlin (13) 59. Seniors Cl 1: J Leech (14) 13. Cl 2: F Kierans (36) 20. Sun Cl 1: T Collier (7) 19. Cl 2: J McMahon (12) 20.

 

CO. MEATH – 13h League Cl 1: M Gaynor (5) 31, P Giles (10 Student) 31. Cl 2: P Conway (14) 32, R Tully (14) 30. Cl 3: G Dempsey (22) 31, M McLoughlin (24) 28. Sun Cl 1: M Murray (4) 28, G O’Brien (5) 28. Cl 2: B McDonnell (12) 29, P Conway (14) 28. Cl 3: M Clemenger (20) 27, N Boyle (20) 26.

 

CRADDOCKSTOWN – 13h Cl 1: S Hughes (11) 28, M McKenna (11) 27. Cl 2: M Kinsella (14) 29, D Reid (13) 27. Cl 3: J Walsh (21) 33, P Holden (19) 31. Sun Cl 1: N Clince (4) 38, M McKenna (10) 36. Cl 2: F Greaney (15) 43, P Burton (17) 40. Cl 3: J Duffy (21) 40, G Kenny (24) 38.

 

D

 

DELGANY – P Finley Mulligan (18) 31, M Byrne (16) 29, T Day (11) 29, M O’Brien (15) 29, P Stokes (19) 29, P O’Neill (16) 28. Sun: S Keogh

(10) & C Wojnar (8 Grange) 33, C Bonner (13) & D Healy (18) 33, B Gallagher (10) & T Jenkinson (14) 31.

 

DONABATE – Sat Cl 1: C Carthy (8) 30, M Chmielewski (10) 30. Cl 2: M Smithers (12) 32, L Bridgette (14) 29. Cl 3: L Jennings (16) 30, G Cooney (16) 30. Cl 4: N McCormack (21) 29, M Lilly (20) 28. Wed: N O’Connell (17) & P Cummins (22) 36, H Caughy (21) & M Tuck (H Lakes) 35, P O’Brien (20) & P Douglas (27) 34. Mon, Cl 1: B Armstrong (14) 35. Cl 2: H Hopkins (9) 37, P Quinn (17) 35. Sun: J Walsh (7) & M Hamell

(19) 40, C Maxwell (8) & M Mackey (7) 40.

 

DRUIDS GLEN – S Ryan 40. Cl 1: P Costello 34. Cl 2: J O’Beirne 34. Cl 3: S T Murphy 32.

 

DUN LAOGHAIRE – Comp 1, 9h: N McGowan (14) 21, J P Fitzgerald (6) 18, E Hughes (23) 18, N Pierpoint (12) 17, M McKenna (3) 17, B McNestry (7) 17, B Begley (8) 17, J Moffit (14) 16, V Kavanagh (7) 16. Comp 2: C B Patton (17) 23, D Varian (5) 20. Comp 3: D Dolan (15) 19, K J Haugh (15) 19, M Cantwell (19) 19, E G McGoohan (11) 19, C Kavanagh (16) 19, M Gallagher (10) 18.

 

E

 

EDMONDSTOWN – 12h: C Curran (18) 29, B Nally (24) 28, N O’Dea (22) 27. Cl 1: J Edwards (12) 26, D Byrne (10) 25. Cl 2: P McNally (17) 25, D Healy (15) 24. Cl 3: M Barron (21) 25, F Morris (22) 25. Cl 4: P Gorman (26) 23, G Holmes (24) 23. Seniors: N O’Gorman (21) 24.

 

ELM PARK – League 5: P Chambers (18) 30, M Spain (14) 28. Gross: R Tighe 25. Group 1: T Morrissey (8) 28. Group 2: P Boden (13) 27. Group 3: E O’Suilleabhain (14) 27. Group 4: L Byrne (19) 26. Group 5: M O’Reilly (22) 22. Group 6: A Haugh (25) 24. Group 7: C Cosgrave (6) 26.

 

ENNIS – 14h: S Ryan (11) & K Ryan (19) 39, C O’Neill (20) & N Townsend (11) 38, B Pyne (9) & R O’Connell (15) 36, N Whelan (6) & M Kearney (8) 36, B A Considine (15) & C McEnery (18) 36.

 

THE EUROPEAN CLUB - Winter league, Flight 1, N Kelly (10) 163, E Boylan (8) 156, R Cooper (15) 153, K O'Sullivan (14) 150.  Flight 2, B McCarthy (17) 151, C Duffy (22) 147, B McGinn (21) 137, T Topham (17) 119.   Open, A Maher (7 Cobh) 31. Seniors, J O’Grady (8 K Club) 37. Seniors, every Monday. Open Day, everyday. Singles Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

F

 

FOXROCK – 9h: K Reynolds (9) & J Connell (13) 22, W Hobbs (19) & P Sandys (12) 21, J O’Connor (5) & N O’Hanlon (22) 21.

 

G

 

GOLD COAST – B O’Brien (14) 43, J Moore (17) 43. Gross: M Kavanagh 35. 18h: J Moore (17) 42, M O’Donoghue (6) 41. Gross: M White 34.

 

GORT – 17h: E Morrissey (5) 33.

 

GRANGE –  A Walsh (22) 27, J Bollard (24) 26, D Carroll (1) 25, P Kennedy (10) 25, A Horgan (4) 25. Spring Challenge: G Fanning (15) 4up, J Brennan (14) 3up, D Connolly (14) 3up, D Dunlop (4) 3up, S Downer (15) 1up.

 

GRANGE CASTLE – Wed: F Nugent (20) 41, G Pender (18) 37. Sun: S Fitzpatrick (19) M Phelan (20) & C Bergin (17) 119, A Thompson (5) M McDermott (12) & R Kennedy (13) 108, T Meehan (12) J Gray (20) & G O’Hanlon (11) 104. 11h: G McCabe (13) 25, E Freyne (3) 25, A Doyle

(17) 25.

 

GREENORE – 14h Cl 1: S McVerry (5) 30. Cl 2: T Ward (14) 32. Cl 3: M O McGrath (18) 33. Cl 4: P Johnson (25) 28. Sat: S McGee (11) 32. Sun Cl 1: S McVerry (5) 30. Cl 2: G McGennity (13) 30. Cl 3: S Marks (18) 32. Cl 4: G Toner (19) 29. Voucher: M Gartlan (7) 29. Seniors: I Beaddie (10 Armagh) 39, D Allen (17 Portadown) 38.

 

H

 

HEADFORT – 9h, 1st 9: N Walsh (10) 19. 2nd 9: A Blaney (10) 18. Junior: E Shipp (12) 20.

 

HEATH – 15h: J Bergin (14) 34. Sun: C Whalley (14) 35, P J Murphy (14) 33, P Tynan (11) 33. Sat: J Conroy (15) 36, G Kavanagh (11) 34.

 

HERMITAGE – Sat: N Prenderville (7) 17, M Eustace (6) 15. Wed: J Beagan (13) J Croke (13) M Gately (14) & D Lee (11) 71, M McHenry (17) W Kidd (17) P Doyle (24) & P O’Farrell (12) 70. Sat 1st 9: E Kennedy (28) 23, P Russell (20) 22, B O’Connell (22) 22. 2nd 9: T Reddy (16) 25, A Briody (5) 24, C MacDiarnada (15) 23. Sun: T Sheridan (6) 34, B McKenna (5) 33, D MacDiarmada (23) 33, J Ennis (6) 32. Winter League: D Leahy (12) 80, A McCabe (5) 79, L Wogan (19) 75, D McCarthy (15) 75, B Murphy (8) 75, T Noone (15) 75, P Gray (11) 75, T Reddy (16) 74, N Noonan (14) 74, J P Fitzgerald (9) 74.

 

HOLLYSTOWN – Tues: O Redmond (16) 38. Cl 1: D Greham (4) 38. Cl 2: G Baxter (17) 38. Sat: P Kelly (18) 44, M Flood (21) 39. Sun: T Kane (12) 42. Cl 1: P Jackson (12) 40. Cl 2: P Kelly (18) 38.

 

HOLLYWOOD LAKES – 12h: O Twomey (15) 29, W Roode (23) 28. Cl 1: D Fitzgerald (8) 26. Cl 2: C rogan (14) 25. Cl 3: W Grimes (22) 28. Sun: G Lawlor (20) 29, G Connolly (17) 29. Cl 1: R Shortall (9) 27. Cl 2: T Sheridan (17) 28. Cl 3: B Morgan (20) 28.

 

HOWTH – Centenary Winter League: P O’Gorman (10) 19. 1st 9: L Tighe (26) 17, B Hogan (24) 17. 2nd 9: T Kelleher (18) 19, K Williams (8) 18. 12h: D Quinn (7) & R Carberry (8) 46, T Turley (6) & R Maguire (17) 46.

 

I

 

ISLAND – Wed 1st 9: G Smillie & N O’Hara 25, I Barbour & L Gill 24. 2nd 9: M Kelly & D O’Dwyer 23, E Witters 23. Sat 1st 9: J Crowley & F Leahy 23. 2nd 9: M O’Connor & A Cash 22. Sun 1st 9: M Whyms & D Whyms 23. 2nd 9: A Mulligan 22.

 

K

 

KILLERIG – 9h: S Holmes (9) 21, P Doyle (20) 21, C Bracken (25) 21.

 

KILLORGLIN – 12h: B Murray 30, K Guilfoyle 28.

 

KILMASHOGUE – Cl 1: A Hughes (15) 22, B Young (15) 19. Cl 2: T Lumsden (28) 20, J Nix (20) 20.

 

KILRUSH – Seniors: F McMahon T Cleary T McGrath & S Moran 26, J Robinson J McSwiggan B Coleman & B Murphy 26, Ml Ryan P Shannon & T J Lyons 29.

 

L

 

LAHINCH – Castle Course: N Sexton (5) 16. Seniors: M Hennessy T Glynn & T McCarthy 46, P J O’Neill M McDonagh & M Nolan 45, T Saunders J McEntee & S Gallagher 45.

 

LIMERICK – M Fitzgerald (9) D Murphy (11) A O’Donnell (14) & S O’Carroll (16) 75, M Galligan (6) P Rushitzko (12) J O’Donnell (13) & D Meade (14) 75.

 

LISHEEN SPRINGS – 12h Cl 1: P Kinsella (7) 25, K Dobson (7) 25, P Neary (5) 24. Cl 2: A Downer (17) 22, D Hayes (15) 21, G Byrne (17) 21.

16h Cl 1: N Carpenter (12) 39, P Foley (12) 35. Cl 2: G Kennedy (15) 38, B White (15) 36. Cl 3: L McGrath (24) 36, J Doyle (26) 33, B Counihan

(20) 32. 16h: B Bowe (14) 37. Cl 1: J Donohoe (6) 35, J Grier (9) 35, P O’Sullivan (10) 35. Cl 2: P Farrelly (18) 37, D Ronan (19) 36, K Bowe

(16) 35.

 

LISMORE – 12h: A Whelan (14) 29, P Quinn (16) 29, B Ronayne (21) 29.

 

LUCAN – Sat, 1st 9: T Brazil (22) 21, K Doran (15) 20, T McCaughey (17) 20. 2nd 9: T Kennedy (24) 21, M O’Halloran (17) 20, S Kelly (21) 19.

 

LUTTRELLSTOWN CASTLE – League 6: P Kelly (8) 32, P Bergin (25) 32, N Carty (10) 32.

 

M

 

MALAHIDE – Sat: C Carleton (17) 28, P J McCartin (15) 28, D Lennon (26) 26, P Canning (12) 26, L McCormack (11) 25, P Tolan (21) 25, D Smith (4) 24, N Carberry (5) 24, V Ginty (14) 24, P A Murray (9) 24. Yellow/Red: J Kennedy (7) 30. Sun: T Henshaw (15) 21, E Finn (12) 20, L Kirby (12) 18. Sun 9h, Red: J Close (18) 19, D Markey (13) 18, C Ryan (7) 17. Yellow: D Power (18) 20. 

 

MILLICENT – D Cronin (12) 22, M Pearson (7) 22, M Harte (11) 21. Cl 1: G Murphy (2) 20. Cl 2: D Lenihan (6) 21. Cl 3: C Carey (13) 21.

 

MILLTOWN – 14h: B O’Reilly (12) & M Cole (6) 36, M Dawson (11) & S Tunney (18) 35, M Boyle (15) & C Killeen (17) 33.

 

MOATE – 13h Cl 1: N Fuery (7) 30. Cl 2: T Galvin (12) 32. Cl 3: G McConnell (15) 30. Cl 4: P Egan (22) 30.

 

MONKSTOWN – D Coakley (7) 35, B Rosborough (18) 35, C Fielding (16) 34, T Jackson (17) 34, J O’Mahony (12) 34, D Fitzgerald (13) 33, A Horgan (18) 33, D Coppinger (15) 33. Fri: D Dunlea (10) 32, E Nolan (20) 31, R Murphy (11) 29, D Curtin (20) 28, F Fitzgerald (17) 28. Sun: C Daly (6) 34, M Tobin (9) 33, G Buckley (13) 32, S O’Sullivan (12) 32, M O’Sullivan (4) 31, M O’Sullivan (8) 31, C O’Sullivan (5) 31, M Stuart (16) 31.

 

MOUNTRATH – League Rd 4: P O’Loughlin (24) 33. Cl 1: L Kelliher (7) 33. Cl 2: E Mulhall (17) 33. Cl 3: P McCarthy (21) 32.

 

MULLINGAR – Sweepstake: A Mills (18) 37, M Liddy (12) 36. Seniors: E Breslin (24) 28, B Flanagan (21) 28, P Eighan (17) 27, K Barry (21) 31, B Timlin (7) 26.

 

N

 

NAAS – East Course: M Rooney (14) 23, A Hughes (17) 22. Gross: R Williams 18. West Course: G Brady (15) 25, E McCormack (4) 23, P Garry

(11) 21, A O’Dwyer (9) 21. Gross: T Boylan 16.

 

NENAGH – T Scroope (5) 29, J J Hogan (23) 27, E Byrne (20) 27. Gross: D Reddan Jnr 26.

 

NEW ROSS – Seniors: R Aylward (18) J Cullen (18) S Maher (21) & T Sexton (26) 97, J Shalloe (4) M Gannon (17) J Murray (20) & B Redmond

(23) 86, P Shannon (10) J Roche (16) S O hUginn (20) & F Boyle (21) 84. League Rd 4: P J McGrath (19) 32, J Furlong (12) 31, J O’Farrell (15) 31. Gross: A Ryan 27. Cl 1: P Cashin (8) 29. Cl 2: S Whelan (10) 30. Cl 3: J O’Keefe (18) 31.

 

NEWBRIDGE – 9h: T Daly (10) 20. Cl 1: J Coates Jnr (1) 19. Cl 2: M Donnelly (7) 19. Cl 3: M Kealy (11) 19.

 

NEWLANDS – 1st 9: J McNelis (12) 23, K Williamson (23) 23. 2nd 9: M O’Toole (10) 21, D Hayes (15) 20. Sun, 1st 9: B Kelly (13) & J Harrington (17) 34, D Long (6) & J Gleeson (26) 35. 2nd 9: J Whelan (-1) & D Harbourne (16) 35, L Flavin (5) & B Jones (10) 35.

 

P

 

POWERSCOURT – West Course: K Carmody 42, K Flanagan 40, J Donovan 40. East Course: P Small 31, M Piare 29, G Doyle 29, C Bonner 28, C O’Gogain 28, A McClatchie 27.

 

R

 

RATHCORE – J McCall (17) 41, J O’Connor (16) 40. Cl 1: M Greaney (12) 39. Cl 2: J Cottrell (14) 40. Cl 3: M Doggett (19) 39.  Gross: M O’Connor 37.

 

RATHFARNHAM – D Sweeney (6) 32, M Stack (18) 32, N Jones (12) 31, B Heggie (20) 31, D J Ryan (20) 31, F Moran (28) 30.

 

ROSAPENNA – G Toye (15) 35, M Bradley (6) 34, D McBride (8) 34. Captains (Claire Lenny & Brian Currie) Drive In Mixed: V Dowds M Gallagher Jnr D D McBride & P McBride Snr, J McIver D McBride D Brogan & S Doherty, K McBride M M McBride P Kelly & S Connor.

 

ROSCREA – B Kiely (25) 37.

 

ROSSLARE – S Farrell (13) & P Wright (20) 33, L Duggan (6) & T Walsh (22) 31. Sat: D Wickham (5) & D Walsh (5) 30, P Jeffares (16) & S Conway (23) 29.

 

ROYAL CURRAGH – L Dempsey (19) 30, S B Kelly (18) 30, S Barr (10) 29. Gross: D Farrell 23. Cl 1: P Molloy (9) 29. Cl 2: M McDonald (12) 29. Cl 3: B McSweeney (18) 29.

 

ROYAL DUBLIN – Wed: D J O’Halloran (7) 27, F Madigan (18) 26. Sat: M Doyle (16) & P Farrell (23) 32, G O’Donovan (6) & T O’Sullivan (20) 29, D Griffin (25) & S O’Dwyer (24) 29. Singles: M Hedigan (24) 32.

 

ROYAL TARA – Wed: D De Lacy (25) 41, M Keane (22) 41, V Breen (11) 40.

Teams: V Breen K Barry & J Geraghty Snr 78, B Hussey J Mahon & B Daly 76, L O’Brien R Lynch & S Clerkin 75. Sat: T Birch (12) 44, J Rafferty

(12) 44, D Arnold (1) 44. Gross: K McLoughlin 39. Sun: M Casey (10) D Austin (13) L Murray (20) & D Green (22) 97, D Donnellan (8) S Reilly

(12) G Anderson (12) & P Ward (23) 94.

 

RUSH – 9h Eclectic League Cl 1: J Nugent (8) 22. Cl 2: J Landy (13) 21. Cl 3: O Sweetman (28) 22. Sun Cl 1: J Fay (4) 20. Cl 2: S Butterly

(15) 21. Cl 3: G Langan (17) 21.

 

S

 

ST. HELENS BAY – Wed: J Codd (16) 26, J McMahon (22) 23, P Tiernan (13) 22. League Rd 4: P Cassidy (19) 27. Sweep 11h: P Cassidy (19) 27, P Phillips (10) 24, J Brauneisen (17) 24.

 

SEAPOINT – 9h: M Reilly (8) 33. Cl 1: G Breen (8) 35. Cl 2: S Lynch (15) 35. Cl 3: B McDonnell (19) 37. Sun: M Reilly (8) 34. Cl 1: P Moore

(7) 35. Cl 2: J Foley (12) 34. Cl 3: N Moore (19) 34.

 

SKERRIES – P Boyd (12) 27, M Ahern (1) 26, T Farrell (22) 25, M Sullivan (16) 25, M Coleman (6) 25. Singles: D Ward (16) 19. Wed: P Maher (7) K Hickey (6) A Sweeney (6) & P Kenny (18) 69, P Kelly (21) D Hickey (26) M Curley (23) & R O’Shea (25) 65. Singles: P Riordan (20) 22, M Ahern (1) 22. Sun: D Butterly (10) 28, B Concannon (12) 27, I Carron (9) 27, D Ward (7) 27, A Hand (15) 26. Singles: E McCann (21) 22.

 

SLADE VALLEY – G Larkin (20) 30. Cl 1: W Keenan (8) 24. Cl 2: B Keenan (13) 25. Cl 3: D Leacy (20) 26. Cl 4: B Murphy (22) 22. Thurs Cl 1: S Fleming 25. Cl 2: L Cassidy 28. Cl 3: K Haughton 28. Sun: L French (13) 27. Cl 1: B Fitzsimons (11) 27. Cl 2: M Magnier (15) 24. Cl 3: P Fagan

(20) 26. Cl 4: D O’Brien (28) 21.

 

STACKSTOWN – Seniors Cl 1: M Gorman (11) 26. Cl 2: T Hannigan (24) 27. Cl 3: V Rafter (20) 23. Winter League 1st 9 Cl 1: L Tyrell (6) 17. Cl 2: T Collins (11) 20. Cl 3: M Deegan (15) 19. Cl 4: J Mernagh (21) 23. 2nd 9 Cl 1: l Tyrell (6) 19. Cl 2: E O’Regan (12) 20. Cl 3: T Hartin (16) 22. Cl 4: N Cormican (27) 21.

 

SUTTON – League Rd 4: L Gordon (22) 24, J Spollen (11) 21, P Morton (22) 20. Wed: G Linnane (14) 22. Cl 1: M Clarke (12) 20. Cl 2: F O’Neill (19) 21.

 

W

 

WATERFORD CASTLE – D Butler (8) & P Reddy (11) 40, K T Cummins (14) & R Walsh (18) 39, D O’Connor (3) & V O’Connor Snr (19) 39.

 

WEST WATERFORD – League Rd 1 Cl 1: A Spratt (8) 30. Cl 2: D Conway (10) 31. Cl 3: F Gee (18) 34. Cl 4: P Deady (21) 26.

 

WESTMANSTOWN – Cl 1: N O’Hanlon (9) 20. Cl 2: W Hackett (13) 20. Cl 3: D Treacy (17) 19. Cl 4: P Byrne (22) 20.

 

WICKLOW – Cl 1: M A Conway (9) 33, P Garland (9) 31, R Dowling (11) 30. Cl 2: M Doyle (14) 33, P Ronan (16) 31, D Finnegan (15) 30. Cl 3: P Stapleton (22) 32, M McDonald (23) 31, B Cunningham (19) 31. 14h Cl 1: P Rea (11) 31, D Murray (6) 31. Cl 2: S Dowling (13) 30, D Cullen (15) 30. Cl 3: P Smullen (27) 35, L Kelly (24) 35.

 

WOODBROOK – N Stuart (23) & M Johnson (19) 31, J O’Dwyer (13) & D Moffitt (18) 31. Front 12: R Argue (15) & K Mahony (16) 30, D McKeogh (12) & R Ecock (22) 30, P Hopkins (9) & C Ronan (20) 30. Rumble: M Gilmartin (9) J Kirby (15) N Lyons (22) & S Quinn (10) 62, C McGlynn (5) V Holden (11) M Flynn (12) & C Molloy (17) 58.

 

WOODENBRIDGE – Rumble: M Doyle (12) & J Harper (18) 53, S Mooney (17) & C Cummins (22) 48, D Murphy (6) & S O’Neill (10) 48. League: P Kenny (8) 38, B Hendley (12) 38, G Fennell (5) 37. Sun: P Kenny (8) 38, B Hendley (12) 38, G Fennell (4) 37.

 

WOODSTOCK – League Wk 1: K Toner (9) G Hayes (12) B Logue (16) & E Quinn (19) 45.

 

SOCIETIES –

 

D

DUBLIN JOURNALISTS – Feb 15 (Tues), Laytown and Bettystown. Timesheet, J Brennan 087-2437391.   Officers 2016: Capt, D Gilleece. Vice-capt, V Hogan. Pres 2016, P O Gaora. Pres 2017, S Duignan. Honc, J Brennan. Hon Treas, G McCarthy. Handicap sec, R Hyland. Auditors, K Doyle, R Lang. Committee: J Burns, R Catterson, C Dervan, F McDonnell, P Quinn. Ex officio, S Ryan. Match Play - 1st Rd: 1. J Burns v W O'Connor   2. J  Brennan v R  Lang,  3. B  Keenan v R  Hyland,  4. G McCarthy v T Rowley,  5. E  Haughan v R  Catterson,  6. S  Smith v D  O'Shea,  7. S Ryan v L  Flynn,  8. D  Gilleece v J  Maddock, 9. J  Kenny v P  Quinn, 10. K  Kenealy v V Hogan,  11. P  O'Gaora v J Fogarty,  12. K  Mulligan v T Gavin,  13. R  Glennon v F McDonnell,  14. B  Coffey v R Curtis, 15. C  Dervan v D Doherty,  16. T Conlon v K O'Shaughnessy. 1st Reserve; D Kirwan. All 1st Rd Ties must be played by April 18. Results to R Catterson or R Hyland. Note: Membership now open. Contact John Brennan at 087-2437391 or email him at john.brennan@sundayworld.com.  H

 

HIOGS – Captain: M O’Gorman. Vice Captain: W O’Toole. Ex Officio: D Caulfield. Hon Treas: R Kenny. Hon Sec: E G Hardy. Committee: M O’Sullivan M Lynch W Leggett D Nolan & P O’Brien.

 

M

 

MIDWEEKERS – Clontarf: I Maguire (16) & T Byrne (19) 37, J Kellett (6) & D O’Brien (19) 37.

 

N

 

NORTH WESTERN ALLIANCE – O McGettigan (25 Strabane) 31, E McHugh (17 Strabane) 28, D Forbes (7 Faughan Valley) 27, C Davison (12 Portsalon). Gross: B McElhinney (North West) 67, M McGeady (North West) 70, J Kelly (4 City of Derry) 74.

 

W

 

WINTER SERIES – Portmarnock Links, Nett: C Smith (5 Longford) 71. Gross: B Casey (Unattached) 73.

 

LADIES –

 

A

 

ARDEE – 13h Cl 1: N Caffrey 28, R Black 27. Cl 2: I Toole 22, M Gaynor 22. Cl 3: M Carry 30, A Hand 26.

 

ASHBOURNE – League 1: M Kelly (15) 22, D McEntee (25) 22, R Young (20) 21. 2: P Reilly (25) 21, F O’Callaghan (32) 20. 3: P Reilly (25) 21.

 

ATHLONE – J McGowan (29) 23.

 

ATHY – B Kehoe 29, A Bradbury 27, K Gray 26.

 

B

 

BALBRIGGAN – U Donnelly (23) 18, B Lewis (13) 18. Cl 1: D Foran (12) 17. Cl 2: G O’Connor (27) 14. Cl 3: P Goodson (36) 17. Sun: G Whelan

(14) 19, B Hunt (14) 17, Y Nolan (25) 16.

 

BALLYBUNION –  M McAuliffe (32) 23, M Hickey Keane (29) 22.

 

BEAVERSTOWN – 12h: L Murphy (29) 22, N Murphy (12) 20. Sun: N Duggan (19) 20, R Buckley (23) 18, M Morgan (30) 18.

 

BEECH PARK – 12h Cl 1: M Robinson (18) 21. Cl 2: K Russell (29) 20. Cl 3: P Browne (36) 22.

 

BIRR – 9h: S Carroll (11) 20, C Gleeson (20) 20, E Guilfoyle (20) 19. 14h: P Needham (23) 30, S Brennan (16) 29, G Butler (7) 29.

 

BLACK BUSH – 12h Cl 1: B Caffrey (19) 26, N Kelly (17) 24. Cl 2: M Kavanagh (25) 27, P McNamara (24) 26. Cl 3: P Barry (31) 26, K O’Brien

(30) 23.

 

BLAINROE – Wed: J Bradshaw (28) 12.

 

BRAY – 15h: E Doyle (32) 33, C O’Connor (260 32. 9h: J McDonald (28) 23, M O’Connor (20) 19, B Dunne (21) 17, C Barry (22) 17. Sun: M Lalor (19) 26. Sat: E Walsh (28) & F O’Doherty (29) 1up.

 

C

 

CARTON HOUSE – O’Meara Course: S Plunkett (25) 28, R McCarthy (21) 23.

 

CASTLE – 9h Cl 1: C Staunton (12) 21, S A Lenehan (6) 17. Cl 2: F Shackleton (22) 21, A Coleman (26) 17.C l 3: C Keogh (34) 20, M Fitzpatrick (32) 18. Cl 4: J Neil (35) 19, P Leavy (36) 15.

 

CASTLEWARDEN – Sat, 2nd 9: M Creely (36) 17. 1st 9: M McCormack (24) 13.

 

CHARLESLAND – 13h: J Farrell (26) 23, R A Kilty (16) 23. 9h: D Gaskin (27) 11. Mon: R A Kilty (16) 14, M Cahill (24) 14.

 

CILL DARA – B Brett 16, R Conlon 15.

 

CORK – 14h: D Deasy (9) 32. Silver: R Thompson (3) 31, A K Walsh (11) 28, M Lowney (6) 27. Bronze: S Shalloe (18) 27, R Condon (18) 27, A Burkley (19) 26, A Walsh (24) 24, M Griffith (24) 24.

 

CO. LOUTH – 2nd 9 Cl 1: R Kelly (18) 17. Cl 2: C Carolan (26) 19. Cl 3: V O’Sullivan (33) 17.

 

CO. MEATH – Sun: E Brogan (8) 21, L Tolan (5) 21. Thurs: A Moran (10) 25. Cl 1: A Foley (13) 23. Cl 2: N O’Reilly (24) 24. 9h: M Gorry.

 

CRADDOCKSTOWN – 12h Cl 1: F Corrigan (14) 21. Cl 2: K Larrissy (32) 23. 11h Cl 1: R O’Connor (14) 18. Cl 2: E O’Connell (23) 11. Sun: M Bradshaw (17) 19.

 

D

 

DELGANY – 12h Cl 1: R O’Brien (20) 23, P Burke (12) 21, M McDarby (20) 21. Cl 2: A McGrath (28) 23, M Markey (25) 22, M Fogarty (24) 19.

Cl 3: M Coghlan (35) 24, C Wyse (29) 22, D Somers (32) 20. 12h: C McCormack (7) 19. 12h: J Dowling (19) 23, M Fogarty (24) 22.

 

DONABATE – 14h Cl 1: P Doran (4) 22. Cl 2: P O’Brien (28) 22, A Carroll (28) 21. Cl 3: C McCartney (33) 21, H Griffin (36) 19. Sat: A Bolster (11) 26. Sun Cl 1: C O’Hara (14) 26, O Treacy (23) 25. Cl 2: M Maher (30) 21, I Fogarty (27) 21. Cl 3: E Gillespie (32) 20.

 

E

 

EDMONDSTOWN – 12h: L Peacock (22) 23, M Millar (28) 22.

 

ELM PARK – Spring Lamb 3, Cl 1: J Grier (11) 25, R McDonnell (5) 25. Cl 2: C Baxter (25) 26, C McArdle (21) 24. Cl 3: M McDonnell (29) 25, B O’Meara (27) 23.

 

F

 

FORREST LITTLE – Tues: E Gill (30) 22, R McQuillan (35) 20. Sat & Sun: P MacBradaigh (25) 23, S Garvey (15) 22, C Prior (25) 22.

 

FOTA ISLAND – 14h: V Healy (20) 27, P Whitley (23) 26, B Leahy (30) 25, M O’Leary (17) 25. Silver Cat: R Nagle (6) 25. Bronze A: M Vaughan

(22) 25. Bronze B: D O’Leary (30) 24.

 

FOXROCK – 2nd 9 Cl 1: L Cauldwell (13) 20, C Dillon (21) 19. Cl 2: C Donnellan (24) 20, R Walshe (25) 20. Cl 3: P Flynn (30) 19, P Hobbs (30) 15. 9h: L Slattery (20) 21, M O’Mahony (22) 17.

 

G

 

GALWAY – Tues Cl 1: J Joyce (11) 21, G Neville (11) 18. Cl 2: F McGuinness (21) 17, S O’Connor (19) 17. Cl 3: B Lang (26) 20, M Hogan

(29) 17.

 

GLEN OF THE DOWNS – M Cunnigge (14) 15.

 

GRANGE – 12h Inner Cl 1: P Hogan (14) 21. Cl 2: A O’Mahony (26) 20. Cl 3: K O’Rourke (29) 15. Outer Cl 1: W Moriarty (17) 19. Cl 2: V Mahony (27) 18. Cl 3: M Connaughton (34) 21. Sat: J Moloney (16) 25, A Brady (21) 22.

 

GRANGE CASTLE – B Cribbin (20) 25. Cl 1: S Oglesby (21) 23. Cl 2: M O’Beirne (28) 23. Cl 3: N Pope (33) 22. Sun: H Fitzgerald (33) 29. Cl

1: A Dunne (17) 24. Cl 2: M Thompson (20) 27, P Green (30) 22.

 

GREYSTONES – Thurs 9h: D Rolland (31) 18, O Delaney (29) 17, F Twomey (25) 17, G Hickey (33) 16, Y Clancy (24) 16, A O’Neill (9) 16. Tues: O Delaney (29) 27, A O’Neill (9) 23. Sun: O Delaney (29) 35, M Smith (23) 28. 9h: J Deane (11) 18.

 

H

 

HEADFORT – 9h Cl 1: M McCabe (11) 18, M Kennedy (13) 17, O Foley (7) 16. Cl 2: M Scanlan (25) 19, M Bird (24) 18, P O’Doherty (23) 17. Cl

3: M Grennan (34) 20, S Reilly (33) 20, M Reilly (33) 17. Repeater: M Scanlan (25) 20, M McCabe (11) 19. Beginners: W Zhao.

 

HERMITAGE – Sat: N Prenderville (7) 17, M Eustace (6) 15. Tues Cl 1: S McErlean (15) 17, M Eustace (6) 17. Cl 2: D Delaney (21) 17, M McDermot (24) 14. Cl 3: M Cronin (31) 18, M Costello (32) 15.

 

HOLLYSTOWN – Thurs Cl 1: R Kearns (7) 17. Cl 2: C Carroll (25) 14. Cl 3: B Wall (36) 17. Sun: D O’Hagan (26) 13, A Harford (18) 13.

 

HOLLYWOOD LAKES – Sun: S Carpenter (33) 26, S Dolan (11) 20. Sat: M Shortall (26) 21, C Grenham (21) 17.

 

HOWTH – 12h Cl 1: B Flynn (10) 22, J O’Siochain (10) 21. Cl 2: Z Bergin (20) 23, F McMorrow (24) 22. Cl 3: B Byrne (26) 19, L Egan (30) 19. Cl 4: S Kennedy (33) 20, N O’Mahony (31) 20.

 

I

 

ISLAND – S Sheehan (3) & E Knight (11) 23. 14h: M Fahy (36) 35, M Ennis (18) 32. Cl 1: S Maxwell (18) 29. Cl 2: R Watters (21) 30. Cl 3: M Callaly (30) 31. 9h: A O’Flaherty (35) 16.

 

K

 

KILCOOLE – Wed Cl 1: I Carnegie (28) 18. Cl 2: A Corcoran (36) 15. 9h: C Walsh (34) 13. Sun: P McCarthy (22) 10.

 

KILLEEN CASTLE – 14h: M Delaney (14) 24, A Donegan (28) 23, R MacSullivan (20) 22. 9h: A Donegan (28) 17, A Wolfe (6) 16, H Close (8) 15.

 

KILLINEY – 9h Cl 1: M Allen (11) 19, A Kilty (17) 19. Cl 2: A Furlong (26)1 5, C Lawler (23) 15. Cl 3: H Loughran (36) 16.

 

KILMASHOGUE – D Healy (28) 18, O O’Gorman (20) 17.

 

KINSALE – 13h: F Robinson (23) 31. Cl 1: C Deeney (16) 27, P O’Brien (18) 25, A Daly (15) 25. Cl 2: E McAdoo (26) 23. 

 

KNOCKANALLY – League Wk 4: E Buckley (19) 17, S Cummins (23) 16, M Kavanagh (32) 15.

 

L

 

LAHINCH – A Vaughan (15) 72, S MacGrath (12) 75.

 

LIMERICK – A Dilger (15) J O’Donnell (16) & A Malone (23) 55, G Baggott (29) L McCarthy (31) & L Hayes (30) 52.

 

LISHEEN SPRINGS – C O’Loughlin (13) 22, N Phillips (13) 20, B McKenna (19) 20.

 

M

 

MALAHIDE – Sat: A McInerney (25) 24, J Allen (26) 24, L Owens (5) 22. Sun: L Kelly (16) 17. Tues: M Walsh (30) 19, E Caulfield (26) 17, N Murphy (13) 16, F S Ryan (33) 16. Sun 9h: J Allen (26) 18.

 

MILLTOWN – P Butler (19) & S Mullen (11) 30, S Hackett (18) & J O’Sullivan (10) 29, M Ryan (33) & A Hayes (26) 27. Sweep: C Spain (20) & A Sheehy (30) 15.

 

MOUNTRATH – League Rd 5: D Lane 29, M Morrissey 27, M Dunphy 26. 9h: M Kavanagh 19, D Kingsley 17.

 

MULLINGAR – A Doyle (35) 23, M McCormack (31) 20, N Lawlor (30) 20.

 

N

 

NAAS – 9h: F McNiff (27) 21, M Howlin (20) 20, M Kelleher (19) 18, E Sheehan (19) 17. Cl 1: C Harrington (18) 17. Cl 2: E Cahill (23) 15. Cl

3: M Heavy (28) 15. Cl 4: R Colivet (330 17. Sat: S O’Neill (12) 21, A Fitzpatrick (29) 20.

 

NEWLANDS – 9h: N McKiernan (13) 16, F McGlynn (24) 15, R Morley (16) 13.

 

O

 

OLD CONNA – 9h: P O’Sullivan (26) 21, A Eggers (23) 20, K Harkin (13) 19. Cl 1: B Nolan (18) 19. Cl 2: J Wright (29) 19. Cl 3: C Fitzpatrick (36) 16.5. Seniors: L Judge (36) 25, C Hughes (22) 24, M Sweeney (21) 24. 9h: K Murphy (25) 18.

 

R

 

RATHFARNHAM – 14h Cl 1: S Heggie (13) 26, C Loftus (8) 26, M Lucherini (18) 26. Cl 2: G Carmody (23) 29, G Coe (20) 28, K Blennerhassett (23) 27. Cl 3: R Kenny (26) 28, A Dunne (27) 26, R Campbell (27) 26. Cl 4: K Browning (34) 31, G Jones (32) 26, K Carron (35) 26. 9h: A Packham. Sat: C Loftus 27, O Gibbons 27, M Kelly 27.

 

ROSSLARE –  A Murphy (9) & P Stafford (17) 30, S Crosbie (13) & A Kelly (16) 28.

 

ROYAL TARA – A Davis (24) 30, F Dunne (22) 30.

 

RUSH – J Harford (12) 21.

 

S

 

ST. ANNES – M McGrath (17) 2.

 

ST. HELENS BAY – League: J Devitt (22) 14.

 

SEAPOINT – 9h: B Kearney (30) 19, M Ryan (20) 18, D O’Farrell (25) 17. 9h Sweep: M Ryan (20) 16.

 

SKERRIES – J O’Brien (25) 23. Singles: M Kenny (11) 18. Singles Cl 1: G O’Connor (9) 15. Cl 2: H Cussen (23) 14. Cl 3: C McLoughlin (35) 15.

 

STACKSTOWN – Seniors 9h: M Murphy (19) 25. Sat 9h: T Small (26) 17.< Tues: M Corbet (33) 19, P Cooney (36) 19.

 

SUTTON – 9h, League Wk 5 Cl 1: S Wilson (12) 18. Cl 2: A Williams (27) 16. Cl 3: L Plunkett (32) 18.

 

T

 

TIPPERARY – A Creamer (11) B Doherty (22) & K Butler (29) 34, M Reardon (12) M Cleary (36) & I Condon (36) 36.

 

W

 

WATERVILLE – 13h: B O’Brien (24) 27, M Lynott (17) 23.

 

WESTMANSTOWN – 9h: C Fitzgerald (19) 21. Cl 1: B McTague (19) 18. Cl 2: A Andrews (25) 17.5. Cl 3: M Masterson (31) 18. Cl 4: A O’Reilly

(33) 20. Sun: J Mullin (30) 23, B McDonnell (17) 17.5, T Muldoon (22) 17.

 

WOODBROOK – 12h Cl 1: L O’Dwyer 24, A McCambridge 22. Cl 2: A Ronan 23, S Lyn 23.

 

Y

 

YOUGHAL – B Fitzgerald (20) 29, P Byrne (18) 27, S Fitzgerald (33) 26, B Cotter (22) 26, M O’Callaghan (33) 25, L Morrison (21) 24, C Hayes

(13) 24.

Online Editors

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Editor's Choice

Also in Sport