Thursday 23 November 2017

This week's golf notices from around Ireland

The dog became ill after having swallowed several golf balls
The dog became ill after having swallowed several golf balls

Pat Minnock and Gerard Ruddy

Golf notices from right around the country available below.

MEN

A

ABBEYLEIX – Cl 1: M Wallace (12) 31. Cl 2: F Brennan (20) 37, G Dunne

(16) 36, F O’Shaughnessy (17) 36.

ADARE – Members Drive Out: T Treacy V Treacy B Roche & S O’Brien, P McNamara P Niland D Hickey & T O’Connor Snr. Medal: M Collins 42, J Gleeson 39, G Cosgrave 37. Golfer of the Year, Joint Winners: P Barriscale & P McNamara

ADARE MANOR – T King & S Hickey 51, J Hickey & P Butler 51, M Ryan & E Ahern 51.

ARDEE – Sat: O Durnin 43, K Carry 43, T Hawkins 43. Sun: F Mullen 36, L Taaffe 35, T Goslin 34. Gross: D Henry 28.

ASHBOURNE – Cl 1: P Skelton (10) 28, A Kenny (9) 26. Cl 2: P Hale (14) 29, T Martin (13) 27. Cl 3: E McKeever (16) 26, B Ward (18) 25. Cl 4: G Weston (24) 24, H Baker (23) 23. Sat Cl 1: S O’Grady (9) 26, P Baxter

(7) 25. Cl 2: D Moore (14) 25, A Weston (14) 25. Cl 3: B O’Brien (18) 25, B Patterson (17) 25. Cl 4: L Collins (24) 28, G Weston (24) 22.

ATHLONE – 9h: P Ryan (21) 23, E Geoghegan (18) 22, G Gunning (17) 22.

AWGS: J Burns 32. Cl 1: V Connaire 28. Cl 2: B Connolly 30. Cl 3: F Guildea 31. Veteran: M Ward 28.

B

BALBRIGGAN – 1st 9 Cl 1: D Noone (8) 22, D Murphy (10) 22. Cl 2: A McCann (14) 19, N Falvey (14) 18. Cl 3: J Curran (22) 22, R Kelly (18) 21. 2nd 9 Cl 1: M Reynolds (9) 23, J Roche (3) 20. Cl 2: J Behan (14) 21, J P McKenna (15) 21. Cl 3: B Duggan (20) 25, E O’Brien (17) 21.

Sun, 1st 9 Cl 1: P Slevin (9) 21, J O’Shea (11) 20. Cl 2: P McPartlan

(13) 21, C O’Connor (13) 20. Cl 3: D Barron (23) 23, J Curran (22) 20.

2nd 9 Cl 1: D Donnelly (12) 21, P O’Connor (11) 20. Cl 2: P McGrath

(16) 19, B Finnegan (15) 19. Cl 3: F Coghlan (19) 20, P Ward (17) 19.

BALLINASCORNEY – G Lawlor (21) 22, D O’Leary (16) 21, N McDonnell

(12) 21. 9h: P Young (18) 21,  V Byrne (27) 20, F Duffy (10) 19.

BALLYBUNION – P Murphy (14) & D Sheehan (16) 49, K O’Callaghan (13) & A O’Neill (14) 47, P J O’Sullivan (13) & S C O’Sullivan (14) 47.

Seniors: B Houlihan (13) 35, P Murrihy (18) 34, M Jones (20) 32, E Moylan (15) 32, T O’Malley (12) 31, J Shier (19) 30, D Moriarty (20) 29, D F O’Brien (11) 29. Gross: A Casey 23. Vintage: D Eggleston (25) 29. S Vintage: S Walsh (19) 29.

BALLYHAUNIS – D Hannon 38, T Prenty 38, P Hickey 38.

BALLYHEIGUE CASTLE – P Bunyan (13) 25, J Maunsell (18) 24, D Glavin

(16) 24.

BALLYLIFFIN – Sun Confined: J Moore (17) 45, D McFeeley (10) 41, V McLaughlin (15) 41, J Clancy (12) 40. Gross: R Doherty 33. Sat Open: C McLaughlin (20) 42, D McFeely (10) 39, H Hunter (13) 39. Gross: C McGeady 30. Wed Society: T Gill 40, M Butter 39, N Bates 39.

BEAVERSTOWN – P Molloy (10) A Byrne (10) J Kendellen (11) & A Kelly

(16) 62, J Hender (19)  N Cooke (12) P Chambers (19) & R MacDermott (16) 61. Back 6: C Sherlock (5) G O’Connor (14) B Lambe (15) & E Malone

(21) 33. Open Cl 1: P Ryan (8) 29. Cl 2: T Henshaw (15 Malahide) 33. Cl

3: B McCormac (24) 33. Sat: B Sommerville (20) 32, D Jackson (12) 30, D O’Riordan (19) 29. Cl 1: P Molloy (10) 27. Cl 2: D Relihan (12) 28. Cl

3: O Dunne (16) 28. Cl 4: A Smith (20) 29. Sun: H McGovern (9) & J Reilly (22) 37, J Meade (12) & A O’Kennedy (9) 37, C McCarry (8) & E Byrne (18) 36, J McKenna (9) & G Dowling (9) 36.

BELLEWSTOWN – League Sat: A Overton 24, G Flaherty 22, K Moore 22.

Sun: A Kavanagh 26, A Whyte 24, F McGovern 23.

BLACK BUSH – Swinging Sixties: D Collins (23) 23, J Maguire (10) 22, T Kennedy (15 Royal Tara) 21. Seniors Open: R Grainger (21) 36, P Ward

(15) 35, J Reynolds (17) 34. Sun: P Kinsella (15) 31, L Chamberlain (25) 29, M Donnelly (17) 29. Sat: E Hickey (20) 29, P Reilly (15) 29, B Beasley (21) 28.

BLAINROE – League Rd 5 & Fourball: R Moran (18) & G Lang (19) 36, T Ryan (5) & S Hopkins (11) 34, C Sheehy (6) & P Sheehy (27) 34.

 

BORRIS – Seniors: R O hEochaidh (17) 36, J Manning (12) 34. Open: M Coady (15) & B Dunne (20) 55, J Dillon (15) & R Rowan (10) 55.

 

C

 

CAHIR PARK – Senior: D Runacres & B McNally 27, S Tierney & M Watkins 26, F Davis & B Callinan 25, B Nash & J Mackey 25, A O’Donnell & J Cantwell 25, J Moloney & M Cullinan 24. Winter League: P O’Connor D O’Reilly T Shanahan C O’Reilly & C O’Flaherty 110, P Mulcahy J English T O’Riordan A Cullinan & D Collins 106, N Hally E Quirke M Barrett P J Noonan & M Fogarty 98.

 

CARRICK ON SUIR – 15h: D O’Donovan (15) 33, J Glascott (15) 26. 9h Cl 1: S McGrath (9) 21. Cl 2: D Lonergan (17) 25.

 

CARRICKMINES – F Spain (14) & B Fleming (19) 45, R Acton (15) & N Pickering (15) 43, A Sinclair (24) & J Butler (24) 43.

 

CASTLE – League, 1st 9: M Byrne (13) 23, M Murray (14) 22, N McEneff

(17) 22. 2nd 9: J Fleming (19) 23, M Russell (11) 23, J O’Flanagan

(12) 22.

 

CASTLE BARNA – P Rogers (14) 41. Cl 1: D Rogers (7) 38. Cl 2: J Gallagher (15) 40. Cl 3: T Wright (18) 40. Cl 4: D Meredith (22) 38.

 

CASTLEGREGORY – T Moriarty (12) A Rowan (12) & M O’Connor (T) (13) 66.

 

CASTLEWARDEN – E Doyle (26) 38, D Swanton (14) 36, B Tighe (24) 35.

Sun Cl 1: J O’Leary (8) 27. Cl 2: L Jordan (15) 27. Cl 3: T Sexton

(19) 30. Cl 4: M Ryan (21) 29. Sat Cl 1: C Kellett (10) 20. Cl 2: T Glennane (13) 22. Cl 3: E Hanly (18) 23. Cl 4: P Molloy (21) 21.

 

CHARLESLAND – 9h: M Madden (12) 22, D Waddell (18) 22, G Mullins (13) 22. Rumble: P Byrne (13) E Clear (22) & W Griffin (13) 45, K Murray (1) J Mitchell (16) & S Evans (20) 44.

 

CLANE – 9h League: J Malone (18) 22, G Nevin (11) 21, D F Coonan (15) 21.

 

CLONMEL – Week 1 qualifiers: D Conway Jnr & K Norris 33, J Butler & P Kenrick 31, P Ryan & T Horne 31, A Gartlan & N Lonergan 31, K O’Gorman & J Meehan 31, A Casey & N Darmody 30, B Hewitt & T O’Dwyer 30, T Horne & N Lonergan 30. Week 2: T Byrne & J Bolger 3up, A Fox & N Walsh 2up.

 

CLONTARF – Mixed, 1st 9: C Murphy (6) & M Quinn (28) 23, R Bergin (18) & J O’Neill (27) 23. 2nd 9: C Walshe (20) & R Walshe (26) 21, L O’Donohoe (5) & A Gardner (13) 19. Sun: P Duffy (9) & J O’Connell

(18) 39, J Horan (10) & B Murphy (22) 38, J McGuinness (6) & M Fahy Snr

(18) 38.

 

CONNEMARA – J Flaherty (4) 37, D Joyce (10) 37, J Cosgrove (15) 36.

Sat: D Scully (3) 37. Wed: J O’Donnell 37, P King 36.

 

CORBALLIS LINKS – P McParland (21) 43, P Farrell (9) 38, M Dwyer (12) 39, D McAllorum (22) 41.

 

CORK – Wed: P Montgomery (11) & D Callanan (10) 34, D Russell (14) & F O’Mahony (21) 33, V Fenton (14) & F Nixon (17) 33. Sat: M Ford (1) 29, J O’Sullivan (3) 28, E Murphy (1) 28, T Connolly (10) 27, J McGowan

(7) 27, D Wallace (5) 27, A Harrington (2) 27, V Twohig (11) 26. Gross:

G O’Flaherty 27.

 

CORRSTOWN – League: Titanic 90, Rivervalley Four 86, Tractor Boys 85, Weapons of Grass Destruction 82, The Coconuts 79, JC & The Apostles 74.

Sun: A Brien (24) 23, N Shoukat (14) 23. Charioteers: J Davenport (18) 20, M Treacy (16) 20.

 

CO. CAVAN – 9h Cl 1: M Maguire (7) 23. Cl 2: N Johnston (12) 22. Cl 3:

B Smith (18) 22. Cl 4: J Smyth (21) 21.

 

CO. LOUTH – Winter League No 15 Cl 1: F Gannon (3) 67, M McGuirk Jnr

(6) 68. Gross: G Dunne 68. Cl 2: G Tuite (15) 67, J McLaughlin (13) 70.

Gross: A Murphy 85. Team: M Walsh (22) K Walsh (14) P Nelson (18) & J McLaughlin (13) 58. Seniors Cl 1: W Reilly (18) 20. Cl 2: M Plunkett

(22) 17. Sun Cl 1: F Ronan (4) 22. Cl 2: J McMahon (12) 22.

 

CO. MEATH – League, Sun Cl 1: F Holden (10) 32, M Byrne (11) 31. Cl 2:

H Donovan (14) 31, J Dunne (16) 30. Cl 3: J McNally (23) 31, M Clemenger

(20) 28. Sat Cl 1: B Giles (11) 28, M Dempsey (11) 28. Cl 2: G Ennis

(13) 32, D Kavanagh (14) 31. Cl 3: M Craig (22) 29, C Kavanagh (19) 29.

 

CO. SLIGO – Sat: S McGinty (25) 30, M Barrett (14) 28, A Leonard (14) 26.

 

CO. TIPPERARY – Seniors, Mixed: D O’Neill D O’Connor M O’Connor & A Hunt, M Knightly T Landers K O’Neill & T Moloney.

 

D

 

DELGANY – M Fitzpatrick (18) 31, C O’Riordan (15) 30, P O’Neill

(16) 30, R Power (18) 29, D Healy (18) 29. 12h: T Jenkinson (14) & G McHugh (19) 34, C Lyons (11) & D Browne (11) 34, T Day (11) & T Conlon

(16) 34.

 

DONABATE – Cl 1: M Lawlor (5) 26, G Woodhead (11) 25. Cl 2: F Moore

(13) 27, M Grimes (12) 26. Cl 3: G Smithers (16) 29, B Brophy (18) 27.

Cl 4: N Bernard (20) 29, E Corcoran (21) 26. Sun: P O’Brien (7) & S O’Malley (17) 35, J Griffin (21) & G Gaskin (27) 33.

 

DRUIDS GLEN – S Ryan (19) 39. Cl 1: H McKeon (3) 39. Cl 2: D Temple

(14) 39. Cl 3: D Bourke (20) 34. Sun: D McGettigan (24) 40. Cl 1: J Donoghue (9) 33. Cl 2: D Temple (14) 39. Cl 3: D Reid (21) 33.

 

DUNDALK – D Ward (12) 36, A Shaw (9) 36. Cl 1: S Hession (9) 35, U Gaughran (8) 35. Cl 2: N Connolly (17) 34, D Brennan 913) 34. Cl 3: B McCarthy (19) 35, S Quigley (19) 33.

 

E

 

EAST CORK – S O’Breasail (15) 23, S Cahalane (15) 22. Gross: E Walsh 17.

 

EDMONDSTOWN – D Crossan (17) F Gallen (19) M Barron (21) & P Crotty

(17) 51, T McCarthy (15) D Casey (16) P Creighan (28) & G Mellotte (27) 49, S Given (14) L McGill (19) J Maunsell (16) & D O’Donnell (22) 47.

 

ELM PARK – T Reid (18) 28, P Chambers (18) 27, A Johnston (19) 27.

Gross: A Claffey 25. Std: C Poland (5) 22. League No 3: R O’Neill (19) 28, S Gillmor (18) 27. Gross: M Crowe 25. Group 1: R Pryce (10) 27.

Group 2: P Boden (13) 26. Group 3: T Danaher (14) 25. Group 4: G White

(18) 25. Group 5: C Collins (22) 23. Group 6: J Claffey (27) 25.

 

ENNIS – Sat: R O’Brien J Kearse & M Dempsey 53, D Burns C Ryan & W Delaney 54. 14h: E Murphy (13) 35, J Horgan (17) 35, T Fox (17) 35, R Keane (13) 35, C O’Neill (20) 34, T Gallery (16) 34, A Cregan (14) 34, S Ryan (11) 34, B Pyne (9) 33, S Keane (12) 33.

 

THE EUROPEAN CLUB - Winter league, Flight 1, E Boylan (8) 99, N Kelly

(10) 97, F Garland (15) 95, R Cooper (15) 91, K O'Sullivan (14) 87.

Flight 2, C Duffy (22) 98, B McCarthy (17) 91, B McGinn (21) 86.   Open,

D Walpole (4 Milltown) 35, S McDowell (10 Lisheen Spings) 35. Seniors, J O’Grady (8 K Club) 37. Seniors, every Monday. Open Day, everyday.

Singles Matchplay, taking entries now. Timesheets at 0404 47415.

 

F

 

FORREST LITTLE – Wed: N O’Hara (6 Island) 27, D Farren (16) 26, D O’Hara (10) 25. Sat: J Doyle (16) 29, D O’Connor (10) 29, M Barry

(8) 28, D Farren (16) 27, S Hyland (12) 27. Sun: C Duffy (13) 29, A Crowe (16) 29, S Dooley (15) 29, M Watts (13) 29, B Duggan (11) 29.

 

FOXROCK – 9h: B Saunderson (20)  M Conlon (14) B Meagher (15) & M O’Shaughnessy (15) 47, P Casey (21) D Jackson (17) D O’Shea (23) & M Hayden (27) 46, T Walshe (12) P Osborne (16) G O’Connor (2) & K Walshe

(12) 46.

 

G

 

GALWAY – P Bree (18) 30, C Murray (17) 30, J O’Sullivan (16) 30, P Donnellan (12) 29, T McHugh (14) 29, G O’Sullivan (5) 28, S McDonagh

(6) 28, P McCloskey (8) 28. Gross: T Nolan 28.

 

GOLD COAST – J White (5) 44. 18h: B O’Connor (9) 41, A Landers (15) 39. Gross: M White 35.

 

GORT – T Kelly (16) 22, G Broderick (15) 21.

 

GRANGE – Inner 12h: G Fanning (15) 31, E Heather (17) 29, J Bollard

(24) 28, J Kelly (12) 28, P Horgan (16) 27. Spring Challenge: P O’Loghlen (7) 5up, B Harman (19) 4up, D Farrell (16) 4up, L Burke (15) 4up, A P Ryan (13) 4up.

 

GRANGE CASTLE – Sun: P Carpenter (15) 40. Cl 1: J Morris (11) 39. Cl

2: M Hennessy (15) 40. Cl 3: S Condon (23) 40. 11h: R Kennedy (13) 25, D Costello (11) 25, P Hayden (14) 24.

 

GREENORE – 14h Cl 1: F McKay (8) 31. Cl 2: G Gartlan (15) 32. Cl 3: M Rogan (16) 32. Cl 4: G Savage (19) 30. Sat: P McParland (14) 35, P Harnett (19) 32.

 

H

 

HERMITAGE – B Murphy (8) & F Crowe (15) 24, N Stanley (28) & F Buckley

(25) 24, J O’Donnell (20) & E Doyle (26) 24.

 

HIGHFIELD – Lamb No 3: T Checkley (19) 42, S Lewis (20) 41, C Nolan

(15) 40, A Duggan (7) 40.

 

HOLLYSTOWN – Tues: O Redmond (16) 41. Cl 1: D Craig (10) 40. Cl 2: K O’Loughlin (25) 38. Sat: S O’Connor (4) 41. Cl 1: S Trimble (12) 39.

Cl 2: D Holland (28) 37. Sun: D Hogan (16) 44. Cl 1: P Nolan (13) 41. Cl

2: P Ryan (20) 40.

 

HOLLYWOOD LAKES – 12h: R Elliot (12) 27. Thurs: J Morris (6) 39. Sat:

B Fox (8) 30, P B Kavanagh (20) 29. Cl 1: W Kane (11) 27, R Tobin (11) 26. Cl 2: P Power (16) 26, G Tobin (17) 26. Cl 3: E McGee (22) 29, M Byrne (19) 27. Sun: T Dolan (18) 28, W Grimes (22) 28. Cl 1: J Pidgeon

(3) 27, C McGuirk (11) 27. Cl 2: G Connolly (17) 27, G Morgan (14) 27.

Cl 3: J Bouchier (Captain) (21) 27, J Timmins (24) 27.

 

HOWTH – Centenary Winter League: C McEllistrim (19) 22. 1st 9: M Haugh

(19) 21, D May (16) 21. 2nd 9: M Woods (10) 20, E Keogh (17) 19. Sun: J Clancy (7) & M Boyle (16) 44, M Woods (10) & M O’Connor (19) 45.

 

I

 

ISLAND – Wed, 1st 9: M Fitzpatrick 21, M Maycock 21, M Gillen 20. 2nd

9: D Constantine 21, M Kelly 21, J Campion 20. Sat 1st 9: S Farrell N Taplin & K Lowther 28. 2nd 9: C Fitzpatrick A Cullen & K LeBlanc 27. Sun 1st 9: J Quinn S Reynolds & D McBride 27. 2nd 9: L Ryan D O’Dwyer H Collier & J Gartland 29.

 

K

 

KILLEEN CASTLE – H McNicholas (23) 36, D Murphy (13) 35, E Connaughton

(10) 33, D Collier (17) 32.

 

KINSALE – Wed: D Hickey (11) 31, P Higgins (9) 30, D Allen (9) 30, C Heaslip (14) 30. 13h Front Course: F Fehilly (8) 31. Sat Back Course: D O’Sullivan (15) 27. Sat Front Course: D Murphy Jnr (6) 28, B Lynch (5) 28, J McCarthy (7) 27. Sun Front Course: G Buckley (9) 29, M O’Regan

(7) 28. Sun Back Course: K Murphy (12) 32, E O’Callaghan (6) 30.

 

L

 

LAHINCH – Sun: J O’Gorman (15) 43, E Glynn (2) 41. Medal: R Cooney

93) 63, E Ryan (13) 65, B Cooney (12) 65. Wed, Senior: J Daly & M McDonagh 48, J Foley & T Brennan 47, G Gough & T J Kerins 46.

 

LIMERICK – J Keating (12) & J Malone (12) 34, E Enright (14) & J McDonnell 34, S Fitzgerald (12) & T Griffin (18) 33, H Shier (14) & J Coonety (17) 32.

 

LISHEEN SPRINGS – Mixed Cl 1: J McGann (7) 30, P O’Sullivan (7) 29, P McConnell (6) 27. Cl 2: F Bagnall (10) 30, F Scolard (9) 27, J Pidgeon

(11) 26. Cl 3: P Shortt (13) 29, G Byrne (17) 28, J O’Carroll (18) 27.

12h Cl 1: M Jordan (8) 29, F Bagnall (10) 27, N Carpenter (8) 27. Cl 2:

T Bagnall (11) 32, J Doyle (17) 29, K O’Hara (17) 28. 16h Cl 1: P Slane (11) 39, S Wilde (12) 37, C Coleman (6) 36. Cl 2: P Malone (14) 34, G Clancy (14) 33, S Nolan (18) 33. Cl 3: M O’Mahony (21) 37, P Cullen (23) 35, B Counihan (20) 35.

 

LISMORE – P J Coughlan (11) 30, P Kenneally (11) 29, S Beecher (18) 28.

 

LUCAN –Fri: D Doyle (18) 19, D McGrath (5) 19. Sat 1st 9: E Field (4) 20, N Carroll (23) 20, S Carney (11) 20. 2nd 9: J Barry (18) 20, P Nevin

(19) 19, P Gaffney (17) 19. Sun 1st 9: B Coffey (25) 24, J McCormack

(12) 22, B Millar (24) 21. 2nd 9: B Dowling (4) 21, A Byrne (23) 19, P Edwards (22) 19.

 

M

 

MILLICENT – T Clinton (11) 23, J Foley (12) 22, N O’Brien (11) 22.

Cl 1: D O’Brien (3) 20. Cl 2: S Kelly (8) 21. Cl 3: B Byrne (13) 21.

 

MILLTOWN – League Rd 4 Cl 1: M Cole (6) 3up, J Hayes (9) 1up. Cl 2: E O’Donnell (13) 4up, P Magee (15) 2up. Cl 3: F O’Gorman (17) 4up, N Shannon (21) 4up.

 

MONKSTOWN – Wed: D Keane (9) 30, T Faul (14) 29, F Gilligan (14) 29, S Cuffe (4) 29, J Harte (5) 28, B Cox (11) 28, J O’Mahony (10) 27. Fri:

C Fielding (14) 30, P Clohosey (14) 28, B Crowley (9) 28, D Hayes (7) 28, M O’Sullivan (4) 28. Sat: J O’Sullivan D Hayes & J Buckley 41, J Harte D Dunlea & J O’Mahony 40.

 

MOY VALLEY – 14h: S Sutton (22) 35, T Griffen (25) 34, S McGarry (15) 33.

 

MULLINGAR – Seniors: J J Garry (12) 21, B Carroll (21) 21, A Glover

(28) 20, J Lynch (21) 22, S Tormey (20) 17. Sun: P Curran (15) 40, A Mills (18) 34, G Austin (13) 34.

 

MUSKERRY – Sat: B Harte (5) 27, J Corcoran (3) 27, D Barry (12) 27, D Hartnett (4) 26, S Cronin (8) 26. Sun: L Harte Jnr (4) 26, D O’Regan

(6) 26, M Naughton (7) 25.

 

N

 

NAAS – East Course: J Jones (16) 27, E McCrory (24) 24. Gross: M Duffy 19. Hole in one: P C Kelly. West Course: K Redmond (16) 22, J Fearon

(19) 21, V Kelly (11) 21, N Begley (7) 21, C Waldron (12) 21, B Grehan

(12) 21. Gross: M Crowley 19.

 

NENAGH – T Scroope (5) & F Flannery (10) 37, B Morgan (18) & S Quinn

(18) 36, H Maher (18) & E Byrne (20) 34. Gross: B Duggan & K Walshe 30.

 

NEW ROSS – P Ryan (12) 31, M J Cullen (17) 30, P Harrington (8) 29.

Gross: A Ryan 25. Cl 1: T Liston (7) 25. Cl 2: C Stafford (13) 27. Cl 3:

L Booth (18) 28.

 

NEWBRIDGE – J Kiely (5) 24. Cl 1: M Burke (6) 21. Cl 2: S Leeson (9) 21. Cl 3: F Martin (10) 22.

 

NEWCASTLE WEST – D Murphy N Harnett & R Collins 66.

 

NEWLANDS – 1st 9: K Bennett (24) & T Meehan (15) 24, L Branigan (13) & S McEvoy (25) 23. 2nd 9: C Carroll (7) & D Harpur (15) 33, L Flavin (5) & J Healy (17) 34. Sun, 9h, Junior: D Harbourne (16) 22. 1st 9: P Nalty

(19) 25, B Byrne (23) 21. 2nd 9: J Denvir (8) 23, L Fagan (22) 22.

 

P

 

PORTSALON – Wed: M Wilson (28) 40, S Friel (26) 37, N Blaney (27) 37.

Gross: B Keeney 28. Sat: K O’Neill (11) 37, S Harris (15) 35, K Sharpe

(26) 34. Gross: J Coyle 30. Sun: D Sweeney (18) 40, J Logan (17) 39, S Shields (14) 38. Gross: J G McBride 32.

 

PORTUMNA – Cl 1: M Hoary (8) 34. Cl 2: G Power (14) 33. Cl 3: S Darcy

(17) 34. Cl 4: D Hourigan (19) 32. Senior: J Hynes (17) 30.

 

POWERSCOURT – West Course: J O’Donovan (12) 44, S F O’Sullivan

(15) 41, W Barry (14) 41, G Huet (11) 40.

 

R

 

RATHFARNHAM – R Needham (19) R Williams (18) & T Manning (21) 34, S Galvin (22) I Martin (24) & I Jones (26) 33, L Doherty (18) A Taylor

(22) & T Dalby (19) 33.

 

ROSCREA – Winter League Rd 8: J Moyles (13) 37. Cl 1: D Hogan (6) 36.

Cl 2: B Wright (12) 35. Cl 3: M M Ryan (13) 37. Cl 4: F Cullinan (17) 37.

 

ROYAL DUBLIN – Sat: J Caffrey (15) T Coade (16) & D Crowley (20) 61, C Hanratty (15) P Haran (12) & J Creedon (17) 58, A McClean (5) P Duff

(18) & D Nolan (17) 57. Singles: L Walsh (10) 30, K Knightley (6) 29.

Wed: J Byrne (10) 27, S Griffin (21) 26.

 

ROYAL TARA – League Rd 3: P Crisham (14) 48, G McGovern (11) 46, P Hyland (19) 45. Teams: M J Moran P Crisham & P O’Brien 91, E Giles J Kirwan & J McGrath 83, V Breen K Barry & J Geraghry Snr 81. Sat: E Moloney (21) 43, G McNally (7) 41, G McGovern (11) 41. Gross: M O’Rourke 36. Sun: E Govern (16) D Arnold (18) G McGovern (18) & B Conroy (26) 98, A Foley (8) B O’Dwyer (10) V Breen (11) & J McGrath

(21) 95.

 

RUSH – 9h Electic League Cl 1: J McManus (8) 21. Cl 2: J Shanahan (12) 22. Cl 3: O Sweetman (28) 23. Sun Cl 1: N Hegarty (7) 22. Cl 2: J Amerlynck (11) 22. Cl 3: C Billingsley (18) 24.

 

S

 

SEAPOINT – 9h: A Conlon (9) 22. Cl 1: T Branigan (4) 19. Cl 2: D Walsh

(11) 21. Cl 3: P Higgins (19) 20. Sun: J Branigan (8) 23. Cl 1: J Cullen

(10) 22. Cl 2: S Connell (14) 22. Cl 3: B McDonnell (19) 20.

 

SKERRIES – W Prendergast (12) 21, T D’Alton (20) 21. Cl 1: B Beggs

(11) 20. Cl 2: C Toye (14) 20. Cl 3: P Counihan (Captain) (18) 20. Cl 4:

P Riordan (20) 20. Sat: J Cronin (23) 21, K Lewis (0) 21, E Mooney (8) 21, P Branagan (12) 21, L McGinley (14) 20. Singles: C Barker (14) 22, H Worthington (16) 22. Sun: K Rock (19) 22, B Beggs (11) 21. Cl 1: B Concannon (12) 20. Cl 2: J Carroll (15) 20. Cl 3: M Hanrahan (19) 21. Cl

4: B Cloonan (21) 21. Singles: M O’Donohue (6) 22, L McNally (19) 20.

 

SLADE VALLEY – 12h Cl 1: M Loftus (9) 28. Cl 2: J Phelan (14) 25. Cl

3: B Cuffe (18) 27. Cl 4: J Cully (25) 27. Cl 1: P Lynch 26. Cl 2: N Larkin 27. Cl 3: J Cully 30. Sat: B Keenan (13) 30, H Flanagan (16) 28.

Cl 1: P Lynch (8) 27. Cl 2: M Davy (13) 27. Cl 3: G Larkin (20) 26. Cl

4: W Walsh (24) 25. Sun: B Foy (17) 27. Cl 1: D Ellis (9) 25. Cl 2: V Callaghan (15) 26. Cl 3: E O’Connor (18) 25. Cl 4: P Kirwan (22) 27.

 

STACKSTOWN – League 1st 9: B Lynam (12) 25, J Manley (20) 22, T Kiely

(16) 22. League 1st 9, Cl 1: B Flanagan (4) 20. Cl 2: C O’Rourke (11) 21. Cl 3: A Curry (18) 22. Cl 4: S O’Connor (28) 20. 2nd 9 Cl 1: R Clancy (10) 20. Cl 2: M Kennedy (14) 21. Cl 3: B Carroll (16) 20. Cl 4:

J Dowling (19) 21. Sun 1st 9 Cl 1: L O’Connor (6) 20. Cl 2: J Reynolds

(12) 19. Cl 3: B Barry (17) 21. Cl 4: C White (23) 23. 2nd 9 Cl 1: P Neary (7) 20. Cl 2: C Gorman (12) 19. Cl 3: M Howley (14) 21. Cl 4: F Keavey (21) 22.

 

SUTTON – Wed: V Wallace (23) 23. Cl 1: F Kennedy (10) 20. Cl 2: D Carolan (16) 20. League Leaders Rd 2: J Comyn 44, S Halpin 44, J O’Neill 42, A Darbey 41, L White 41. Sat: M Hanway (6) 22, A Darbey

(3) 22, S Halpin (13) 22.

 

T

 

TRALEE – Captains Drive In, 2nd 9: W Goulding (9) J O’Brien (10) J McCarthy (15) & K Callaghan (20) 27, A Kelly (8) P Williams (12) J P Enright (19) & G Kelly (20) 28, K Lucey (6) D O’Keefe (6) P O’Driscoll (14) & M Laide (16) 28. 1st 9: J Keane (12) B Keane (15) P Stack (18) & A Keane (17) 26, L Hussey (14) D Lyne (10) M O’Halloran

(13) & P Stack (11) 28, J O’Donovan (9) C Sheehy (16) J O’Connor

(18) & G O’Connor (21) 28. Seniors: T Egan (20) 16, S O’Connor (18) 16, N Walsh (16) 16, S O’Sullivan (17) 16. 24+: B Costello (25) 5.

 

TULLAMORE – C Malone (17) 35, A Clarke (12) 34, R Molloy (13) 33. Cl

1: J Fox (9) 31, S Lynch (5) 31. Cl 2: J Curry (11) 32, J Morris (11) 31. Cl 3: T Cleary (18) 33, F Ryan (20) 33.

 

W

 

WATERVILLE – J B O’Shea (1) 34, G Galvin (8) 32, D Courtney (9 32.

 

WESTMANSTOWN – P Roache (17) D Roache (16 Clonmel) A Spillar (21) & P Malone (23) 66, F McDonnell (18) T Carew (16) J McGarrell (16) & B O’Donnell (25) 63, J Savage (15) V Ferguson (16) G Mangan (18) & S Cummisn (5) 62, O’Neill (14) P O’Meara (24) V Eiffe (19) & T Foley

(15) 17.25. Sat Cl 1: P Semple (12) 22, M Doyle (5) 20. Cl 2: T Foley

(15) 24, K Higgins (13) 19. Cl 3: M Doyle (20) 22, J Horgan (18) 22. Cl

4: D McCluskey (23) 22, J Joyce (21) 22. Sun, League Cl 1: D O’Hanlon

(8) 21. Cl 2: T Hemp (16) 21. Cl 3: S Webster (18) 22. Cl 4: T O’Neill

(25) 19.

 

WICKLOW – Cl 1: T McKeever (11) 34, D O’Brien (7) 34, L Cleere (11) 34. Cl 2: G Garland (17) 35, D Cullen (15) 34, P Dunne (13) 34. Cl 3: W Kelly (26) 35, J McNamara (22) 33, S Ryan (19) 33.

 

WOODBROOK – H O’Donnell (13) R Argue (15) A Mahony (10) & P Cremin

(25) 57, V Holden (11) C McGlynn (5) M Flynn (12) & D Holden (8) 57.

Sat: R O’Hagan (24) & M Johnson (19) 33, D Ennis (14) & J Sheerin (19) 31, M McLeavey (22) & S McLeavey (6) 30. Club Fourball: J O’Dwyer (13) & J Cleary (5) 31, T Foley (14) & P Cremin (25) 31.

 

WOODENBRIDGE –  C Brennan (28) M Doyle (24) & P Phelan (6) 100, G Fennell (5) J Moran (20) & D Fagan (22) 96, T Williams (10) V Shaw (22) & M Altman (26) 92. Rumble: P Phelan (6) M Doyle (24) & C Brennan (28) 100, G Fennell (5) J Moran (20) & D Fagan (22) 96, T Williams (10) V Shaw (22) & M Altman (26) 92, J Kavanagh (8) D Tanham (14) & D Tracy

(16) 90, T J Mernagh (10) M Flood (26) & D Lynch (25) 89.

 

WOODSTOCK – Cl 1: R Pyne (7) 43. Cl 2: P Meehan (11) 42. Cl 3: B Arthur (19) 37.

 

Y

 

YOUGHAL – J Hayes (12) A Hayes (12) & J Fitzgerald (17) 65, J O’Donoghue (15) N Leahy (21) & R Hallinan (21) 65.

 

 

 

 

SOCIETIES –

 

 

 

H

 

HOLLYSTOWN LADIES – 9h Cl 1: C Stapleton 10. Cl 2: M Walsh 8. Cl 3: M Collins 6.

 

W

 

WINTER SERIES – B Walton (Island) 67, N Carbery (Malahide) 68, C Smith

(Longford) 69. Gross: N O’Brian (Old Conna) 68, N McGlynn (Old Conna) 69, B Casey (Unattached) 69.

 

 

 

 

 

LADIES

 

 

 

A

 

ARDEE – 13h Cl 1: S Corcoran 25, G Woods 23. Cl 2: M Gaynor 27, M Watters 26.

 

ASHBOURNE – M Caulfield (26) 23, L Rooney (24) 22, M Phelan (19) 20.

League: H Caulfield (12) 25, H Donoghue (16) 24. League: H Donoghue (16) 26, A Smyth (14) 26, M Cuffe (15) 25.

 

ATHLONE – 9h: B Ryan (24) 22, S Geraghty (19) 21.

 

B

 

BALLYBUNION – Tues: A Fahy (26) 32, M Keane (29) 30, J O’Donnell

(15) 29, A Sexton (23) 28. Seniors: N Browne (26) 16.

 

BALLYHAUNIS – M Kelly 32, A Freeley 29.

 

BALLYLIFFIN – Confined Cl 1: G McCarron 16, C McGeoghegan 14. Cl 2: S Moore 16, G Monagle 15. Cl 3: G McLaughlin 16, A McElhinney 16.

 

BEAVERSTOWN – 12h: N Murphy (12) 24, J Melvin (19) 22, E Meaney (18) 22. Sat: J Scott (24) 22, J Kelly (16) 22. Sun: K O’Hare (16) 23, A Neville (27) 21.

 

BEECH PARK – Cl 1: T Brady (15) 24. Cl 2: G Campbell (27) 25. Cl 3: M Dowd (34) 25. 14h: M Holt (18) 26, D Malone (12) 26. Sun: G Russell (31) 27, M Barnwell (18) 25.

 

BLAINROE – Wed: M Reilly (28) 12. Mon: B Griffith (9) 14, M Crowe (17) 14.

 

BRAY – 15h: G Connick (12) & S Doyle (18) 35. Rumble: E Walsh (28) & M O’Reilly (12) 26. Sun: M Conway (27) 46, F Richardson (18) 48.

 

C

 

CARTON HOUSE – Montgomerie: S Taffe (18) 23.

 

CASTLE – 9h Cl 1: A Doyle (13) 20, J McWeeney (17) 18. Cl 2: C Lenehan

(21) 23, F Norris (21) 22. Cl 3: C Simpson (28) 20, L Brady (29) 20. Cl

4: A Barnes (36) 24, M Bourke (36) 19.

 

CASTLETROY – 12h: A O’Dwyer 24, J Cunneen 21, A Bowles 20. 6h: M Fogarty. Sun: J Moran (14) 22, M Byrne (16) 22.

 

CHARLESLAND – 9h: S Fitzpatrick (14) 17, G Henry (17) 17. 9h: B Cohen

(26) 17, M Wolfe (16) 17. Mon: L Waddell (21) 17, R Sheil (15) 16, G Henry (17) 14.

 

CILL DARA – L Gorman 19, C Norris 16.

 

CONNEMARA – J Donnellan (18) 28.

 

CO. LOUTH – Cl 1: L McConnell (13) 2up. Cl 2: M Dwyer (27) 4up. Cl 3:

B Grant (28) 2up.

 

CO. SLIGO – 9h: M Rhatigan 19, M Rooney 19, M Sherlock 19. Sat: C McManus (16) 23, M McGarraghy (20) 22. 9h Bomore: M Kennedy 15, K Hegarty 15, M McGowan 15, J Coulter 15. Members Alliance: M Kennedy (31) 18, R Mullan (29) 17, C O’Rourke (27) 16.

 

D

 

DELGANY – 12h Cl 1: N Hautz (17) 24, A Boyle (16) 23, P Burke (11) 23.

Cl 2: H Kane (22) 22, K DeLoughrey (27) 22, P McCarthy (27) 18. Cl 3: M Donnelly (29) 21, C Bennett (35) 20, M Coghlan (35) 20. Sun: J Dowling 22, T Mulholland 21. 9h: A Kavanagh 23.

 

DONABATE – 9h Cl 1: P Morris (13) 16, A Casey (22) 16. Cl 2: A Brown

(28) 21, C de Lacy (29) 17. Cl 3: M McDonald (33) 16, C Doherty (36) 15.

 

E

 

EDMONDSTOWN – M Finn (15) 18, O Daly (14) 18. Cl 1: A Fitzpatrick (14) 17. Cl 2: C O’Riordan (25) 17. Cl 3: C McCarron (30) 17. Cl 4: J Holt

(34) 15. 9h: O Allen (14) 17, S McNally (16) 16. Cl 1: F McCullagh (15) 15. Cl 2: J Kerrigan (18) 13. Sun: J Bermingham (27) M Millar (28) C O’Riordan (25) & L Peacock (22) 43.

 

ELM PARK – Spring Lamb 1, Cl 1: C O’Donnell (17) 19, N Brennan (6) 19. Cl 2: C McArdle (21) 21, J Bergin (19) 20. Cl 3: M McDonnell (29) 19, B O’Mara (27) 17.

 

ENNIS – D Burns (16) 27,  N Courtney (20) 26, M Glynn (29) 25.

Seniors: M Walshe M Murray & P Butler, B Keane M Woulfe & K Pyne, E McMahon J Moloney & A White, A McMahon C Verling P Ryan & A D’Arcy.

 

F

 

FORREST LITTLE – M Denihan (29) 25, F Daly (22) 24, P Shearan (16) 24.

Tues: M Hampson (21) 24, P Gregan (26) 20.

 

FOTA ISLAND – 9h: C Pearson (24) 18, A Coughlan (28) 17, U Scally (28) 16.

 

FOXROCK – 9h Cl 1: L Cauldwell (13) 18, J McAuley (17) 18. Cl 2: S Butler (27) 22, Y Deeney (26) 20. Cl 3: B Goggin (31) 17, E Maloney (35) 16. Re-entry: A MacMahon (26) 21, M Connell McCleary (16) 18.

 

G

 

GLASSON – C Nally (12) 21, A Kelly (9) 20, M McCullagh (6) 18.

 

GLEN OF THE DOWNS – Cl 1: A Healy (20) 19, C Gavigan (20) 18, C McCullagh (15) 18. Cl 2: E Fitzpatrick (26) 19, B Mohan (23) 17, M O’Morain (26) 17. Cl 3: A Duff Griffin (34) 20, M Kearns (31) 18, C Torrecilla (31) 16.

 

GRANGE CASTLE – 14h: A Hannigan (18) 34. Cl 1: A Darbey (15) 29. Cl 2:

A Moran (24) 30. Cl 3: J Murphy (36) 25. Sun: L Cullen (4) 29. Cl 1: G Walsh (14) 25. Cl 2: A Taylor (23) 25. Cl 3: H Fitzgerald (33) 22.

 

GREYSTONES – Sun: L Smullen (21) 36, G Dempsey (26) 35. Tues: A O’Neill (9) 30, O Delaney (29) 27, A Lawless (22) 23.

 

H

 

HEADFORD – Cl : P Black (12) 23, M Moran (18) 20, A McGovern (16) 18.

Cl 2: M Connolly (23) 18, M Scanlan (25) 18, E Conneely (21) 18. Cl 3: L Macken (36) 21, B Allen (34) 18, M Grennan (34) 17. Beginners: M McGovern (36). Sun 9h: J Martin (18) 13.

 

HERMITAGE – Tues Cl 1: P Lacey (19) 19, G Rodgers (16) 19. Cl 2: C Hillery (26) 18, M MacDiarmada (22) 17. Cl 3: U Cunningham (31) 15, A McMahon (29) 14.

 

HOLLYSTOWN – Thurs Cl 1: A Heffernan (13) 16. Cl 2: C Carroll (25) 15.

Cl 3: A Cooney (36) 15. Sun: G Tuohy (19) 29, R Kearns (7) 27.

 

HOLLYWOOD LAKES – 9h: D Murtagh (33) 16, K O’Leary (18) 16. 9h: S J Farrell (18) 21, S Lambe (20) 21.

 

I

 

ISLAND – A Desmond (8) M Hickey (9) A Short (18) & R Terry (17) 57.

 

K

 

KILCOOLE – 9h: M Dundon (31) 15. Sat: J Donnelly (18) 14, P Adam (27) 13. Sun: A Prior (36) 15.

 

KILLEEN CASTLE – 9h: T Ledwith (29) 20, M Cooney (21) 16, Y McEntee

(24) 26. 14h: M Cooney (21) 25, T Ledwith (29) 25.

 

L

 

LAHINCH – Castle Course: A Glynn (20) 1up, J Cavanagh (31) level.

 

LISHEEN SPRINGS – 12h: L Lawlor (20) 27, C O’Loughlin (13) 22, A Scolard (18) 20.

 

LUTTRELLSTOWN CASTLE – A O’Sullivan (33) 17, M Black (22) 14. Sat: P Danaher (9) 19, L Ferris (36) 18.

 

M

 

MALAHIDE – 12h Cl 1: U Carleton (13) 25, L Kelly (16) 23. Cl 2: L O’Connor (20) 23, E Hanrahan (20) 20. Cl 3: U Peelo (30) 24, A McInerney (25) 23, A McDonagh (28) 20. Cl 4: R Finn (36) 20, J Lambe

(34) 18. Sat: L Owens (5) 24, P McGuire (25) 23, D Dowling (26) 23, B Kelly (24) 23, S O’Connor (11) 21. 9h: M Hughes (28) 14.

 

MILLTOWN – 9h: L Ensor (13) & M Flavin (13) 20, M Byrne (14) & L Heavey (12) 19, T McDowell (16) & S Sheehan (25) 17.

 

MULLINGAR – A O’Neill (27) N Lawlor (30) D O’Keeffe (13) M Layde

(36) S O’Donnell Murphy (12) & M McCauley (13) all on 24.

 

N

 

NAAS – 9h: J Conran (13) 21, G Conway (21) 21, J Kilduff (18) 20. Cl

1: S Ennis (14) 20. Cl 2: M Sharkey (25) 18. Cl 3: L Quinn (27) 18. Cl

4: E Dowling (36) 18. 12h: Y Traynor (20) 32. Sun: M O’Reilly (26) 21.

 

O

 

OLD CONNA – A Collins (19) 19, A Carey (19) 18. 9h: E O’Donovan (15) 20, M Doran (29) 19, A McHale (28) 19. Cl 1: S Stubbs (15) 19. Cl 2: C Hughes (22) 19. Cl 3: P Caulfield (36) 17. Sun 9h: J Mulcahy (24) 20, Y Moore (20) 19.

 

P

 

PORTARLINGTON – Officers & Committee. Lady President: M Foy. Lady

Captain: M Kehoe. Lady Secretary: M Byron. Treas: R Sheedy. Comp Sec: A Holland & M Moran. H’cap Secretary: M Whelehan assisted by N Savage & P Blanche. Junior Golf: M Whelehan. House Manager: C Rice. PRO: A Turley. Ex officio: A Galvin.

 

R

 

RATHFARNHAM – Cl 1: O Gibbons (12) 21, L Keartland (6) 20. Cl 2: J O’Regan (24) 21, G Carmody (23) 20. Cl 3: M Sweeney (30) 22, L Byrne

(26) 21, B Murphy (30) 20, P O’Neill (28) 18. Cl 4: G Redmond (32) 18, T Moran (35) 16, M Mowles (36) 15, G Jones (32) 15. Sun, 8h: G McKee

(18) 19, J Burke (24) 18. Sat 10h: M T O’Neill (35) 19.

 

ROSSLARE – M F Codd (20) T Devereux (21) & M Barry (23) 49, N Byrne

(10) S Crosbie (13) & V Deacon (14) 48.

 

ROYAL TARA – 9h: A Davis (24) 22, C O’Sullivan (16) 20, L Turley

(29) 19.

 

S

 

SEAPOINT – 9h: D O’Farrell (25) 17.

 

SKERRIES – F Mooney (26) 19. Tues: M Finnegan (36) 16, E Pyke (24) 14.

Sat: J Price (15) 19, G Carron (31) 18.

 

STACKSTOWN – 9h: S Gillick, M O’Shea, T Small. Sat: M O’Shea (27) 23, S Murphy (28) 20.

 

SUTTON – 9h, League Cl 1: E Digan (11) 21. Cl 2: G McDermott (22) 19.

Cl 3: M Gallagher (31) 23.

 

T

 

TIPPERARY – 10h: A Dwyer (22) 16. Sun: Y D Ryan (8) 18.

 

TRALEE – Wed: M Underwood (29) 18.

 

W

 

WATERVILLE – 13h: S O’Sullivan (17) 30, P Gibson (12) 25, E Fitzpatrick (20) 25, K Cronin (27) 24.

 

WESTMANSTOWN – 9h: D Curtis (18) 18, M Byrne (24) 18, B McDonnell (18) 17, J McKelvey (35) 17.

 

WICKLOW – U Doyle (20) 27, M Cahill (11) 26.

 

WOODBROOK – 12h Cl 1: S Lynch (8) 22, L Murphy O’Connor (5) 21, A Crowley (9) 20. Cl 2: S Mulligan (23) 25, J McArdle (25) 22, D Sainsbury

(28) 22.

 

Y

 

YOUGHAL – 13h Cl 1: T Landers (11) 26. Cl 2: U Cotter (22) 22, S Fitzgerald (33) 20, L Morrison (21) 20.

Online Editors

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport