Sport Golf

Tuesday 12 November 2019

men

men

a

ADARE MANOR - D Costello & E Costello 43, P Quinlivan & D McInerney 42, M Cregan & D O'Sullivan 40.

ASHBOURNE - Cl 1: M McCormack (3) 35 Special Jnr Prize, G Dunne (5) 32, J Stewart (10) 32. Cl 2: P Skelly (11) 31, J O'Reilly (12) 30. Cl 3: A McDonagh (15) 39, C Coyle (16) 35. Cl 4: G Weston (25) 34, T Kearney (20) 34. Sat Cl 1: B Quilty (10) 40, B Donovan (5) 37. Cl 2: G Healy (13) 36, T Fitzsimons (13) 36. Cl 3: E Riordan (15) 35, D Brophy (17) 33. Cl 4: B McCutcheon (25) 36, J E Kavanagh (22) 35.

ATHENRY - C Coughlan (12) 43, W Doyle (15) 42, M Hanley (22) 42, J Hughes (12) 40, M Casserly (22) 39. Gross: D Byrne 36.

ATHY - M Doyle (11) 40, S Og Brennan (9) 39, R O'Donovan 39. Gross: R Kelly 35. Tues: G O'Toole (23) 44, M Beever (13) 42, G Perse (13) 42.

B

BALCARRICK - Sat: Q Daly (12) 41. Cl 1: B Eglinton (12) 40. Cl 2: W O'Hara (13) 39. Cl 3: A Donohoe (21) 36. Thurs Cl 1: P Brennan (9) 35. Cl 2: S McKinney (17) 30. Cl 3: C Bowler (19 Hollystown) 31. Tues U 50: S Mangan (5) 47. Cl 1: A Hartford (19) 38. Cl 2: S Duffy (17) 41. Cl 3: D Keegan (22) 40.

BALLINASCORNEY - C Hanlon (21) 22, M McGlynn (14) 21, G Lawlor (21) 21.

BALLINASLOE - O Dooley 66, D Dowd 66, M Craughwell 66, M Conneely 66. Gross: J Kelly 76.

BALLYBUNION - League Qualifier: Team M Brendan Slattery 302, Team H Sean O'Keeffe 298, Team J Brian Hickey 290, Team F Tom O'Connor 288, Team Q John Eggleston 286, Team N Brendan Daly 285, Team P Henry Sheahan 283, Team I Philip Byrne 283.

BALLYLIFFIN - Sun: P McLaughlin (11) 41, S Gordon (15) 38, B Devlin (1) 38, G McLaughlin (10) 38. Gross: D Kemmy 32. Sat: B Northey (7) 41, J Sheridan (17) 37, V McLaughlin (13) 36. Gross: G Mallon 30. Fri: P McConologue (13) 40, C McConologue (12) 38, K Quigg (1) 37.

BALLYMONEY - W Mitchell (11) 44, R Doyle (18) 43, D Kavanagh (13) 38. Winter League Final: B Delaney & D Fitzgerald bt S Walker & N Murphy. Billy Browne Cup: P & A Doyle bt P Madsen & P Brolly.

BANDON - League Final Week: P Mullally (18) 45, F Down (15) 41, D C Burke (17) 41, D O'Neill (9) 40, S Lynch (12) 39. Sun: L O'Mahony (16) 42, D McCarthy (2) 41, J Ahern (13) 39, K Walsh (12) 39, T O'Keeffe (11) 39, K D O'Leary (6) 38, D Whelton (15) 38, J Hennessy (13) 38.

BANTRY BAY - League Rd 2: D Doyle 43, C Kelly 41, N O'Connell 41, A O'Sullivan 39. Seniors: J Moriyama D Payne & D Lucey 57, T O'Sullivan C O'Brien & D Hustwit 56, D O'Sullivan A Draper & M O'Sullivan 55.

BEARNA - Captains (Gerry Walsh & Marian Cunningham) Drive In: M Campbell G Egan J Power & K Daly, R Keady D Kiely B Campbell & M O'Reilly, M O'Donovan P Scanlon M Commons & M O'Shaughnessy. League: A O'Conghaile C Cunningham J Murphy S O'Mairtin K Burke & S Grealish, P Roarty T Cunningham M Gavin M McLoughlin B McNamara & C Slemon, M Commons Y Corcoran G Egan D Keaveney C Lynagh & M O'Reilly.

BEAUFORT - League Rd 2: J Rice (19) 31.

BEAVERSTOWN - D Brown (2) M Corrigan (11) S Tucker (20) & E Coffey (24) 80, P Canning (12) P Collins (12) F Walsh (15) & C Burton (19) 78. Back 7: G Dunne (13) D Hennesy (8 St. Margarets) O Dunne (16) & P Coyne (19) 42.

BEAUFORT - Spring League Rd 1: S O'Sullivan (8) 32.

BEECH PARK - 1st 9: H Holt (19) J Tynan (15) D Tynan (11) & J McNally (18) 48. 2nd 9: T Kane (11) T Murphy (13) H Daly (14) P Brown (15 Craddockstown) 53.

BELLEWSTOWN - A Overton 38, D Nolan 35. Strokes: M Murphy 69, J Broughton 70.

BIRR - Bennett Cup: S Hogan 43, S Breen 39, B Donlon 39. Dooley Cup: S Lynam 37, M Young 36, J Hogan 36. Seniors: L Delaney 17, A Joyce 16, M Liffey 16, J Carroll 15.

BLACK BUSH - Seniors: B McCleery (12) 37, B Rochford (18) 37. Singles: B O'Connor (17) 33. Singles: J Keane (19) 42, G Mahoney (7) 42, B Beasley (20) 40. Sun: S O'Brien (16) 41, A Summerville (15) 39, G Cooney (5) 39.

BLAINROE - C Timon (10) & B Nelson (10) 43, P Dean (1) & L Stones (6) 41.

BORRIS - J Kelly (10) 37, E Gallagher (10) 36, R Rowan (12) 35, J Quinn (18) 35. Gross: T Joyce 31.

BUNCLODY - Race to St. Patricks Day, Wk 6: I McLoughlin (16) 30, R Kinsella (15) 37, K Banville (11) 26. Gross: C Murphy 24.

C

CARLOW - 18h: C Bolger (3) 40, D O'Boyle Jnr (12) 39, R Nolan (13) 39, C Doyle (10) 38, C Hayden (8) 37, P J Dempsey (12) 37, A Ffrench (19) 37, M Long (10) 36, G J Murphy (16) 36. Gross: N Small 33.

CARRICK ON SUIR - 9h Cl 1: S McGrath (11) 23. Cl 2: A O'Doherty (21) 25. Open: A Lonergan (17) & R Hawkins (14) 50, J Tobin (+1) & J Flynn (13) 49, R Murphy (17) & O White (14) 48. League Rd 8, Cl 1: B Walsh (8) 20, A Nagle (8) 20. Gross: K Tracey 17. Cl 2: L Byrne (16) 23, M Power (16) 22. Cl 3: N Long (20) 23, N Cashin (17) 22. Team Results, 5 best: J Mahon & Co 328, G Lonergan & Co 326, G Organ & Co 326, L Daniels & Co 323, M Kelly & Co 316, A Byrne & Co 313.

CARRICKMINES - P Carroll (8) & P Varian (22) 42, I Ovington (6) & B Groves (10) 41, N Oglesby (7) & J Harris (13) 41.

CASTLE - Medal Cl 1: K Moran (5) 39, B Meaney (8) 37, S O'Hare (10) 36. Cl 2: G Kane (11) 39, F O'Hare (14) 39, K McCoy (11) 36. Cl 3: A Williams (17) 37, F Ennis (15) 37, J Rogan (19) 37. Cl 4: N Cusack (21) 41, B Butler (21) 40, T Scannell (25) 39. Gross: K Moran 34. Hole in one: K Moran at 15th.

CASTLE BARNA - M Tracey (25) 44, M Farrell (19) 42. Cl 1: S Egan (9) 38. Cl 2: D Goodings (14) 41. Cl 3: J Guinan (19) 39. Cl 4: P Dunne (28) 37.

CASTLEBAR - G Daly 103, S Smyth 103, G Needham 103.

CASTLECOMER - M Coonan (12) & E Breen (12) 46, S Coakley (10) & B Doyle (20) 46, P Comerford (12) & A Comerford (17) 45.

CASTLEGREGORY - 9h: B Sheehan (23) 20. Sun: T Conroy (18) 37, E Hanafin (11) 36, R Rowan (27) 35.

CASTLEMARTYR - Medal: K Delea (11) 70, T Harris (18) 71, M Harrington (19) 72. V Par: J O'Callaghan (20) 4up, S Casey (9) 2up, A Remo (12) 1up.

CASTLEWARDEN - T Clarke (15) 33, K Macklin (13) 31.

CEANN SIBEAL - B Fitzgerald (270 41, F O hOgain (18) 39, A Flannery (19) 39. League Rd 2 - Team A: P Duffy M O'Connor F O hOgain & D O'Sullivan 139, Team D: E Leahy E Getkate A Flannery & J Fitzgerald 133, Team C: J O'Connor P O Se S Ruiseal & I O'Connor 130. Individual Rd 2: A Flannery (19) 78, F O hOgain (18) 76, J O'Connor (13) 63 & P Duffy (12) 63.

CELBRIDGE ELM HALL - M Boland (18) 69, C Doyle (14) 69, B Hickey (13) 71.

CHARLESLAND - B O'Neill (15) 36, J O'Connor (13) 36, W Fenelon (20) 36. Sun: P Byrne (12) 39, S Kehoe (17) 36, A Walker (12) 36.

CILL DARA - Captains Drive In: P Moran & M O'Loughlin 35, E Williams & S Hegarty 35, A Ryan & M Morris 35. Gross: M O'Shea & J Raleigh 44.

CLANE - 9h: E Howlin (23) 27, W Lacey (20) 25, S Byrne (21) 25. Outing to Naas: C Brogan (21) 39, N Cruise (18) 38. Gross: S Carew 85. Cl 1: T Carew (9) 34, M Gately (14) 32. Cl 2: M Connolly (16) 35, T Murray (19) 35. Cl 3: J Crofton (22) 32, J Higgins (23) 30.

CLONMEL - Open: B Byrne (8) & B Lambe (17) 45, D Foley (15) & P Cunningham (17) 44, G Smyth (+2) & M Fehilly (12) 44.

CLONTARF - S Carroll (24) 37, E Meehan (13) 36, F Kellett Jnr (9) 35, D Hennessy (7) 35, J Moore (26) 34, B Caffrey (13) 34.

CONNEMARA - P Keane (17) 41, G Yule (13) 41, L Howley (19) 39. Gross: B McNamara 31.

CORK - Wed: N O'Connor (14) & E O'Connor (15 Macroom) 40, P Crowley (13) & M Long (14 Fota) 38, T Finn (5) & P Quinlan (15) 38, T Seacy (16) & T Meade (20) 38, F O'Mahony (20) & S Buckley (12) 38. Sat: D Wallace (7) & Daniel Wallace (20) 39, D Mac a'Bhaird (14) & N O'Connor (14) 38, D Prendergast (11) & D O'Driscoll (17 Monkstown) 36, V Clarke (9) & M Purcell (9 Cobh) 36. Sun: D Russell (9) J Ryan (9) & T Higgins (14) 66, P Horgan (160 G Dorgan (9) & R O'Rahilly (16) 63, K Sheehan (5) J Finn (8) & K O 'Rahilly (19) 62, M O'Connell (3) J Cahill (5) & S Broderick (17) 60.

CORRSTOWN - Sat: E Murphy (28) 41, D Mathews (18) 40, C McArdle (24) 39. Sun: J Kinsella (19) 44, J Harvey Jnr (12) 44, T Monaghan (13) 42.

CO CAVAN - Dr. Cullen Cup: T Hughes (18) 42, B Gardiner (15) 41, D Johnston (12) 40. Gross: S McDermott 34. Student: S O'Neill (4) 37.

CO LOUTH - Spring Foursomes: C Pentony (14) & N Reilly (8) 67, F Greene (6) & D Rogers (9) 68. Gross: M O'Brien & J Clynch 75. Scotch F'somes: B Doggett (7) & S Crilly (8) 67, B Gavin Jnr (6) & G Lynch (7) 68, P Malone (13) & E Kelly (12) 70.

CO MEATH - Cl 1: M Murray (4) 36, E Murray (8) 33. Cl 2: J O'Dwyer (17) 31, D Dempsey (13) 31. Cl 3: M Kiely (20) 33, R O'Keeffe Jnr (21) 30. Sat Cl 1: V Farrelly (10) 33, P Conway (10) 30. Cl 2: L Smith (13) 32, L Guckian (13) 30. Cl 3: M Craig (23) 29, D O'Sullivan (20) 39.

CO SLIGO - Sat: A Anderson (10) 41, K Demmel (10) 41, D O'Sullivan 40, C Neiland (5) 40. Sun: K Butler (11) 71, R Fitzpatrick (10) 71, M Cullen (10) 72.

CO TIPPERARY - Spring League: M Fahey 101. Cl 1: M McGrath 95, J Canny 94, A Horgan 93, D O'Neill 89. Cl 2: K O'Sullivan 96, J Maher 95, M Jordan 93, A Mooney 91. Cl 3: W Morrissey 98, M Maher 91, D Hayes 89, P Hayes 87. Cl 4: J Fogarty 91, A Maher 91, J Maher 89, M Hanley 89.

COURTOWN - M Carty (16) 44, J Kavanagh (28) 43, A Lawlor (19) 43. Gross: B Symes 37. Singles: P Kinsella (18) 38.

CRADDOCKSTOWN - Sat Cl 1: M O'Connor (6) 2up, S Ralph (5) 2up. Cl 2: J Walsh (13) 2up, B Doherty (13) 1up. Cl 3: E Deans (19) 5up, K McIntyre (26) 4up. Sun Cl 1: J McLoughlin (9) 39, J Hammond (4) 38. Cl 2: D Cummins (16) 40, P Smith (16) 40. Cl 3: K Fitzgerald (25) 40, L Perris (25) 38.

CREGMORE PARK - 3h Cl 1: W Bergin 29. Cl 2: J Martin 30. Cl 3: K McMahon 33.

D

DELGANY - 15h: A Murphy (5) 33, A Vaughan (23) 32, K Johnson (10) 32, H Tighe (8) 32, P Doherty (19) 31. 15h: R O'Toole (15) & T Conlon (18) 37, J Bradshaw (12) & A Coffey (9) 35, L Maher (11) & P Hawes (25) 34.

DONABATE - Cl 1, Under 55: J Quinn 42, Cl 2, 55+: D Sheehan (26) 36, P Quinn (17) 36. Singles: J Walsh (10) 68. Cl 1: J Timmons (10) 69. Cl 2: K McGirl (13) 69. Cl 3: C Fetherston (17) 71. Cl 4: P Mulligan (20) 72.

DOOKS - M Hurley & T O'Connor 36, S O'Sullivan & D George 34.

DRUIDS GLEN - J Ferguson (10) 37. Cl 1: B Donoghue (9) 37. Cl 2: J Murphy (15) 36. Cl 3: N Behan (16) 31. Winter League Final, Leaderboard - 39 J Murphy, 32 T Coyne, 26 T Lynch & A Cunningham, 20 P Dunne & S Ryan, 18 A Doherty, 17 H McKeon S Minogue & L O'Kane.

DUN LAOGHAIRE - 18h White: N Craig (10) 39, D McDermott (10) 39, M Knightly (9) 39, F O'Shea (22) 39, A Campbell (2) 38, S McArdle (26) 38, R Anderson (14) 38, M O'Grady (5) 38, R Flynn (5) 37. Comp 2: M Murray (24) 41, D Jordan (16) 36, D Leycock (9) 36, S O'Suilleabhain (18) 35. Comp 3: M O'Connor (17) 22, M Mockler (21) 21, M Cantwell (18) 21, J Killian (20) 19.

DUNDALK - P Ritchie (24) 39, B Ward (16) 39. Cl 1: B Duffy (10) 37, G Murray (7) 37. Cl 2: G O'Keefe (13) 39, M Hamilton (15) 39. Cl 3: N McGuinness (17) 39, T Clarke (18) 38.

E

EAST CORK - Eamon Moloney Prize: M Collins (5) & P Cashman (14) 47, D Hayes (7) & P Cooney (10) 46, E Fleming (7) & B McMahon (9) 46, G Johnston (11) & J McCarthy (13) 45, D O'Callaghan (9) & M J Roche (14) 44, R White (3) & M Fitzgerald (10) 44, J J Ryan (14) & L Finnerty (26) 43, C Murphy (11) & C Roche (13) 43.

EDMONDSTOWN - S Gautum (11) & R Martin (12) 40, J J Kelly (19) & A Byrne (21) 40, D Darcy (17) & G Connolly (14) 39, N Walsh (11) & B McCarthy (9) 39. 1st 9: J Lawlor (15) & A O'Riordan (15) 21. 2nd 9: F McGarry (4) & B Daly (-1) 22.

ELM PARK - M Dunne (4) 3up, J Kramer (10) 3up, R Grogan (11) 2up. Gross: G Casey 1dn. Cl 1: A Claffey (3) 1up. Cl 2: F Kelly (14) 1up. Cl 3: R O'Sullivan (16) 1up. Cl 4: L Kavanagh (24) all sq. Jnr/Std/U32: C Cowhey (5) 3dn.

ELMGREEN - Medal: D Mulligan (16) 65. Cl 1: D O'Brian (11) 67. Cl 2: M Harrison (16) 68. Cl 3: F McSherry (22) 69. Cl 4: T Redmond (24) 72. Wed: J J Kennerk (8) 36, D Murphy (12) 35, D Hughes (16) 33.

ENNIS - G O'Rourke T Coote & L Pyne 43, D Burns L Coote T Purcell & C McNevin 43, N Burke J Woods (Capt) & N Pilkington 44, H Harnett N Howard & M Vaughan 45. 17h: G O'Connor 39, T Fox 39, J Lillis 38, P Quinn 38, A McGloin 38, J Dilleen 38, S O'Gorman 38.

ENNISCRONE - Sat: A Gray (11) 40, J Martin (17) 38. Sun: D Nevin (13) 39, R Cross (4) 38, K Doherty (15) 36, E Rafter (18) 36, S Duffy (17) 35.

EUROPEAN CLUB - Members: J Fielding (12) 33, F Garland (16) 31, T Topham (17) 31. Open: F McKay (8 Greenore) 29. Seniors: L Mahon (18 Dublin Mountain) 36. Open Singles, Thursday to Sunday. Open Seniors, Mon. St. Patricks Day, Open Fourball. 0404-47415.

F

FORREST LITTLE - J Greene (17) 40, C Prior (13) 39, L O'Sullivan (21) 37. Gross: M Kerrigan (Old Conna) 36.

FOXROCK - Cl 1: F Marsh (6) 37, G O'Connor (2) 36, J Inglis (9) 35. Cl 2: V Carroll (14) 37, K Walshe (14) 36, D Ryan (14) 36. Cl 3: R Power (19) 39, A Hussey (22) 38, B O'Herlihy (20) 36.

G

GALWAY - Sun: J Duggan Jnr (11) 37, J Shaughnessy (18) 37, D O'Kelly (8) 37, P Jacobsen (23) 37, A White (9) 36, C Muldoon (7) 36, N Kelly (5) 36, T Kavanagh (19) 35, S Mortimer (11) 34, B Curtin (6) 34. Gross: R Mullarney 32, J Moreton 29.

GLASSON - J Grehan (10) 28, T McArdle (7) 25, T McCormack (4) 25.

GORT - 18h: J Cunningham (17) 39, B McDonagh (13) 39, G Connors (13) 39, A Edler (10) 38. Gross: C Cooney 31.

GRANGE - St. Patricks Cup: P Nealon (12) 68, N Dever (11) 69, W T O'Dwyer (15) 69, K Jones (17) 69, J Donaghy (10) 71. Cl 4: A Walsh (24) 32.

GRANGE CASTLE - F Davenport (16) 38, E Breen (13) 36. Sun: P Carpenter (15) 45. Cl 1: M Iveagh (10) 39. Cl 2: K Downes (17) 42. Cl 3: D Wilson (22) 42. 11h: R Barry (17) 26.

GREENORE - Maurice Dockrell Cup: P Lawless (8) 41. Gross: C Wilton 32. Cl 1: S Duffy (9) 37. Cl 2: B Smyth (15) 38. Cl 3: S Kennedy (18) 34. Sat: N Mulvaney (12) 36, W Baldwin (15) 35. Tues: A Sharkey (13 Ardee) 38, P Lawless (8) 35, G McKevitt (2) 35.

GREYSTONES - P Barry (18) 32, A Shaw (7) 31, P Burke (11) 31, D Smyth (15) 30, D Ryan (18) 29.

H

HEADFORT - J Martin (13) 39, E Brady (3) 34. Junior: R Nevin (3) 31. Sun: P J Dunne (3) 40, D Renehan (5) 39, R Kelly (12) 36. Gross: G Mungovan 39. Junior: E Kelly (3) 31.

HEATH - P Heffernan (17) & J Hayden (18) 68. Sat: L Delaney (13) 40, O Corrigan (19) 36.

HERMITAGE - J Rooney (20) & P Kerr (21) 43, P Walshe (19) & P Russell (19) 43, A McCabe (5) & J Dunne (12) 43. Sun Cl 1: T Smith (10) 38, J P Mills (7) 36, S Stokes (12) 35. Cl 2: J Croke (13) 40, A Fullam (15) 38, L McCann (16) 37. Cl 3: P O'Dowd (20) 42, B O'Brien (21) 36, J Prenderville (19) 33. Sat: J Gleeson (18) & J McCormack (11) 38, P Burke Jnr (5) & D Bourke (20) 38, A Fullam Jnr (12) & C Fahy (12) 37.

HIBERNIAN - F Maguire (17) 36, J Mullally (16) 34, R Murphy (19) 34.

HIGHFIELD - A Kavanagh (16) 42, D Stereo (14) 40, D Farrell (9) 40, S Lewis (19) 40.

HOLLYSTOWN - Tues: D McLoughlin (21) 46. Cl 1: K Finegan (12) 44. Cl 2: E White (25) 43. Sat: S O'Laoire (16) 41. Cl 1: C Barton (16) 39. Cl 2: B Hoey (19) 39. Sun: M O'Shea (24) 40. Cl 1: D Byrne (7) 39. Cl 2: E White (25) 38.

HOLLYWOOD LAKES - 12h: G Doherty (17) 29, D Caulfield (23) 28. Cl 1: M O'Kane (10) 27. Cl 2: E Mateer (13) 26. Cl 3: M Tuck (20) 27. Sun: W Grimes (23) 30, W Roode (23) 28. Cl 1: W Kane (10) 27, A Daly (7) 26. Cl 2: P Doyle (13) 27, D Hickey (15) 25. Cl 3: M S Kelly (22) 37, S Smyth (23) 27.

HOWTH - League: J Richardson (18) 124, S O'Neill (15) 119, G Barry (5) 118, N Mannon (19) 116, G Hurley (17) 113, P F Cooney (16) 113, T Turley (6) 113, M Finnerty (18) 112, B Nicholson (14) 112, J Cremen (14) 111. Cl 1: R Carberry (7) 110. Cl 2: P Brady (15) 106. Cl 3: K O'Riordan (23) 84. Veteran: T O'Connor (8) 112. Junior: M Duignan (16) 90. Aggregate: M A O'Neill (16) 194. 16h: B O'Connor (23) 35, J Richardson (18) 35, J Feely (14) 34, E Keogh (17) 33. Mixed G'somes: S McLean (5) & M McLean (27) 34, P O'Connell (22) & N O'Connell (21) 33.

I

ISLAND - Pinehurst F'somes: T Montgomery (2) & E Sheridan (10) 66, A Nolan (10) & C Callaghan (7) 66, N Rogers (11) & G Dowdall (11) 67, E Reilly (17) & T McCarthy (17) 67. Sun: P Desmond (13) & C Fitzpatrick (19) 68, A Leonard (25) & P Gotti (12) 68, R O'Dwyer (7) & D McBride (6) 69.

K

KENMARE - J O'Donoghue (9) 41, P O'Shea (9) 40, J Tuohy (15) 37. Spring League Final: R O'Sullivan P O'Shea F O'Shea & J Duggan, D Burke P Sutton P Kelleher & T Twomey.

KILLARNEY - Mahonys Point: B English (8) & J English (11) 46, D Pyne (6) & E Prendergast (8) 44, D Twiss (22) & I Twiss (14) 44.

KILLEEN - K Walsh (24) 42. Cl 1: A Callery (8) 36. Cl 2: R Power (18) 38. Cl 3: J Ryan (24) 37. Sat: J Meleady (7) 42. Gross: S Walsh 39. Cl 1: P Magee (10) 38. Cl 2: R Power (18) 40. Cl 3: J O'Gorman (23) 41.

KILLEEN CASTLE - P O'Callaghan (19) 32, R McGreevy (15) 32, P Ferriter (8) 32.

KILLERIG - J O'Toole (22) 49, K Johnson (22) 52.

KILLINEY - Paddy McMahon & Paul Quinn Prize: P Walsh (9) 37. Gross: K Bardon 33. Cl 1: S Connolly (9) 38. Cl 2: G Beamish (15) 35. Cl 3: F McEvatt (19) 31.

KILLORGLIN - J Kennedy (6) 39, T Murphy (20) 38, M J O'Sullivan (11) 38, M Smith (16) 38. Gross: A Spillane 36. Snr: T Murphy (13) 35. 12h: M O'Sullivan (13) 32.

KILRUSH - Senior: T Cleary B Clarke M Hogan & B Coleman, N Thornton M Leonard T Coffey & J Daly.

KINSALE - Fri: K O'Sullivan (9) 28, J A Crowley (7) 28. Easter Hamper: B Jones (16) 43, A Ronayne (13) 40, B Thomson (9) 39, L Kelly (12) 39, F Fehilly (10) 39, A Daly (12) 38, M Barr (11) 38. Sun: A O'Driscoll (12) 39, M Treacy (19) 39, R McCarthy (9) 38, B O'Keeffe (13) 38, C O'Riordan (5) 38, D O'Keeffe (15) 38, T Gavin (14) 37, J O'Sullivan (15) 37, B Downing (9) 37, D G McCarthy (9) 36.

KNOCKANALLY - 12h: T J Mulligan (15) 29, F O'Brien (7) 27, J A Byrne (13) 26. Seniors: J Malone (26) 38, J Cushen (20) 35, I Kinsella (21). K Murray (12) 36, G Reilly (20) 34, M Hanley (14) 34.

L

LAHINCH - Medal: S Morris (5) 69, N Sexton (5) 71, F Costelloe (4) 71.

LEE VALLEY - Sun: J Cronin (16) 41, D Wharton (17) 41, A Barry (19) 41, E O'Callaghan (17) 39, J O'Sullivan (17) 39, D McSweeney (20) 39, J O'Mahony (21) 39.

LIMERICK - D Brosnan (10) & D Gaffney (14) 39, S Cross (22) & G Cross (19) 39, C Kilroy (6) & T Kilroy (16) 38, C McGee (9) & S Carroll (9) 38.

LISHEEN SPRINGS - 18h Cl 1: J Bates (8) 38, D Ryan (11) 37. Cl 2: B McMannon (13) 44, F Scolard (13) 40. Cl 3: J Lee (20) 36, L Fleury (21) 34. Seniors: M Moran (21) 38, P Byrne (16) 31. 18h: M Fitzgerald (12) 42, T Foster (11) 39, B White (14) 37. Singles Cl 1: E Donnelly (8) 41, M Dunne (2) 39, P O'Sullivan (9) 39. Cl 2: A Nolan (17) 46, G Farrell (13) 40, O Burke (15) 39. Cl 3: D Ronan (20) 42, P Cullen (25) 41, J Donoghue (23) 41.

LISMORE - League: J Foley (21) 31, R Beausang (20) 31, E Costin (21) 30.

LISSELAN - P Hayes (12), D Crowley (10) 38, T Coughlan (19) 37, B Hayes (11) 36.

LOUGHREA - Captains Drive In: D Randles (13) & J Harris (19) 58, M Flanagan (4) & N Tierney (21) 58, T Slevin (10) & C McGuinness (14) 59. Mixed: D Healy (18) & M Hannon Healy (14) 63. 18h: C McCann (15) 42, J Greally (16) 41, M Haverty (13) 41. Gross: K Ryan 33.

LUCAN - 16h: C Fitzgerald (6) 32, G Lawless (19) 31, D Stokes (17) 31, E Downes (3) 30, C McLoughlin (15) 30, J Copeland (15) 30. Sun: A Smith (15) & M Carton (5) 68, B Dowling (4) & S Clarke (1) 70, L Kilfoyle (17) & P Dunne (6) 71.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - League 10: G Harris (19) 32, A McCormack (11) 30, J Smyth (12) 30.

M

MALAHIDE - 12h, Blue/Red: D Cahill (18) 27, J Mullins (20) 26, R Byrne (24) 26, D Lennon (25) 24, G Smith (16) 24, J Love (26) 24. Yellow/Red: J Murray (16) 26, M O'Brien (20) 26. Sun, Blue/Red: D Clarke (28) & A Clarke (19) 34, E Gallen (22) & D O'Mara (18) 32, M Power (19) & B Sanford (16) 32, D McCann (17) & J Dempsey (25) 32, B Keeny (23) & R McDonald (13) 32, S McInerney (16) & C Guinan (12) 31.

MANNAN CASTLE - Seniors: F Boylan P Hoey & J Mullen 27, P Marquis J Brannigan & C Maloney 30. P Fox D Murphy & G Corbally 30. Night Golf: J McEneaney B Finnegan A Coffey & P McKeown 36, P McDonnell C Clinton A Doyle & V Duffy 37. 18h: P McDonnell 45, J Hanratty 43, S Fitzpatrick 42.

MILLTOWN - 14h: M Cole (6) & G Greene (8) 33, F O'Gorman (17) & J Moore (5) 32.

MOUNT WOLSELEY - 18h: B O'Reilly (11) 38, P O'Callaghan (6) 38, J Byrne (4) 36, S Rogers (19) 36. Medal: P Bailey (13) 71, J Dargan (14) 74, G Cosgrove (13) 74, L Whelan (6) 74.

MOUNTAIN VIEW - Open: J Walsh (15) 43. Spring League Rd 1, Group 1: J Maher (1) 43, E Malone (11) 40, L O'Neill (8) 40, T Malone (14) 40, B Begley (11) 39. Group 2: F Kavanagh (16) 42, D Eustace (18) 42, J Dunne (16) 40, S Nolan (17) 39, J Coleman (20) 39.

MOUNTRATH - A Kelly (6) & V O'Reilly (10) 46, J Buggie (6) & G Keogh (6) 42, A Dunne (12) & G Dunne (17) (Templemore) 40. Thurs: G Bracken (12) 28.

MULLINGAR - D McTiernan (14) 39, J Plunkett (8) 36, P Butterly (18) 36, G Mulligan (9) 36, M Gilmartin (18) 35. Seniors: M Kearns (9) 30, P McGann (18) 30, E Dunne (11) 30, A McManus (24) 32, A Witter (28) 28.

MUSKERRY - P McCarthy (5) 41, D Lynch (8) 41, F Cronin (7) 40, F Hannon (11) 39, T Hegarty (6) 39. Sat: R Fenton (11) +4, A Keating (10) +4, F Hannon (11) +4, J Spillane (8) +3, E Whooley (10) +2. Gross: E O'Callaghan 0. Sun: D Lyne (14) 43, P McCarthy (5) 40, R Magnier (13) 40.

N

NAAS - 12h: R Smyth (13) 31, E McCormack (5) 30, W Finn (14) 30. Gross: R Williams 24. Cl 1: L Lynch (7) 28. Cl 2: D P Griffin (13) 29. Cl 3: J Daly (16) 28. Cl 4: E McCrory (24) 29.

NENAGH - Holmpatrick Cup: C O'Dwyer (2) & M O'Dwyer (16) 41, P Heffernan (13) & S O'Donnell (17) 41, M Ryan (9) & J Bourke (24) 41.

NEW FOREST - J Kerrigan (21) 36, D Mullally (11) 35.

NEWBRIDGE - 18h: L Duffy (21) 46. Cl 1: L Birrell (4) 40. Cl 2: J Reilly (11) 41. Cl 3: S McLarnon (16) 42. Cl 4: G Behan (22) 41. Gross: T Byrne (8) 31.

NEWLANDS - 14h: P Errity (20) & D Errity (6) 35, K Bennett (24) & K Murphy (16) 33. Sun: B Brophy (20) 32, J Byrne (14) 29, D Morris (20) 29.

O

OLD CONNA - D Donnelly (19) 36. Cl 1: J Flynn (11) 35. Cl 2: B Mangan (16) 32. Cl 3: K O'Brien (21) 36. Sun: S Lynch (3) 34. Cl 1: G Hutchinson (5) 33. Cl 2: P McHenry (14) 32. Cl 3: J Keating (27) 34.

OUGHTERARD - M O'Sullivan (20) 43, D Mulligan (22) 42. Gross: E O'Connor 30. Cl 1: R Hynes (10) 40. Cl 2: T McDonagh (15) 39. Cl 3: T Molloy (20) 40. Captains (John Carr & Niamh Keogh) Drive In: E O'Connor T Burke P J O'Donnell & J Gibney 45, T Mullns S Folan B Foley & R T Bray 45.

P

PALMERSTOWN STUD - A Kealy (19) 43. Gross: R Connolly 33. Cl 1: B Cunningham (5) 40, N O'Shea (5) 38. Cl 2: D Noland (12) 42, P O'Neill (16) 42. Cl 3: M Tobin (20) 43, P Dunne (27) 42.

PORTARLINGTON - Holmpatrick Fourball: P Kearns & M Hand 49, A Fenlon & E Lalor 46, M J Walsh & S Dillon 45. All 38s bar 1 qualify for club f'ball.

PORTMARNOCK - Midweek: M Dawson (10) 39, G Owens (20) 39. League Rd 4, Cl 1: N Goulding (1) 37, N O'Flaherty (11).

PORTMARNOCK LINKS - Winter Series: D Healy (6 Kilcock) 66, A McDaid (Scr McGuirks Golf) 68. Gross: T Mulligan (Co. Louth) 67, G Cullen (Beaverstown) 69.

PORTUMNA - F Conway (22) 40, P Purcell (19) 38, L O'Meara (9) 38. Gross: J P McLoughlin 36. Senior: P Gibbs (15) 36.

R

RATHFARNHAM - M Mangan (14) 28, P Coleman (27) 27, D Jones (18) 27, L Doherty (18) 26, G McGannon (26) 26, L Burke (13) 25.

RING OF KERRY - D Taylor (23) 44, J Taylor (25) 37, G Mahony (18) 37.

ROSAPENNA - Sandy Hills Links: S Coll (26) 38, D Gallagher (17) 36, D Forbes (8) 35. Gross: M Gallagher Jnr 27. Sun: S Coll (26) 38, D Gallagher (17) 36, D Forbes (8) 35. Gross: M Gallagher Jnr 28.

ROSCREA - C Slattery (18) 43, J Dooley (18) 40, D Moloney (9) 39. Gross: M Rowland 35.

ROSS - Killarney: D Cronin (12) 41, S McCarthy (22) 39, S Moynihan (10) 37, D Greer (14) 37.

ROSSLARE - Sun: R Roche (8) 37, A Jameson (8) 36, J McGarry (4) 35. Gross: G Collins 39. Vets: M Flynn (9) 36.

ROYAL CURRAGH - Captains (Don Higgins & Siobhan Bergin) Drive In: G Burke (+2) W H Gibson (13) P Lynch (18) & F Kearns (36) 57, A Murphy (12) D Aherne (13) H Dempsey (19) & M McNally (8) 57, R Byrnes (7) T Bergin (14) M Kinahan (24) & No Show (23) 59, A Higgins (8) E Heffernan (13) D O'Donovan (19) & J Parker (25) 59. Lamb: G Massey (18) 30, C O'Boyle (9) 30. Gross: G Murphy 22. Cl 1: M A Ryan (9) 29. Cl 2: D Bell (12) 28. Cl 3: P Fogarty (20) 30.

ROYAL DUBLIN - Pigs Cheek: S Maguire (12) G Keating (16) D O'Flaherty (18) & R Noonan (22) 94, P Finnegan (17) K Cairns (23) R Priestman (18) & S O'Flanagan (12) 94, K O'Connell (17) P Lennon (20) T Dwane (23) & I Robinson (28) 90. Singles: M Kennedy (10) 30, L Walls (18) 29. Bull Cup: K McCullagh (7) & J Bergin (12) 38, M Cassidy (6) & D Cassidy (8) 35, J Phelan (6) & S Cloonan (12) 35, B J O'Malley (3) & T Groves (7) 35.

ROYAL TARA - P J Hoey (12) & F Collier (12) 53, G McCabe (28) & J Rafferty (14) 52, J Connellan (12) & H Jones (18) 50.

S

ST ANNES - D McNamee (12) & H Wildgust (16) 39, R Creedon (14) & L Billings (22) 39, C Power (9) & T Madden (17) 37.

ST MARGARETS - Sat: P Hinch (18) 35, A O'Connell (15) 35, J Kearns (9) 34. 17h: A O'Neill & B Cullen 68, A McDonnell & B McPhee 69, L Whelan & B Murphy 71, P Brophy & N Lee 71.

SEAPOINT - Senior: F O'Reilly (17) 39, D Allen (17) 39. Sat: M McArdle (23) 41, G Breen (6) 40, B Sullivan (5) 37. Gross: L Rooney 31. Sun: F McParland (16) C McParland (19) P McParland (22) & L Larkin (19) 97, A Taaffe (13) M Moran (18) J McArdle (5) & J Kenright (18) 91, D Byrne (17) J O'Rourke (17) B Morgan (8) & P Smith (7) 90.

SHANNON - Tradaree Cup: B Sherlock (14) 63, L Hogan (12) 64, G Monaghan 65, B McKeogh (16) 66, I Murphy (16) 66, K Moloney (16) 67, M Hartery (8) 67, D Sherlock (15) 67. Gross: J Hogan 74.

SKERRIES - D Doran (12) 69, N Finnegan (19) 70, P P Ryan (18) 70. Gross: M Grimes 75. Cl 1: J Scanlon (12) 70, G Leech (9) 72, F Rogan (11) 72. Cl 2: J Carroll (14) 74, F O'Hara (15) 74, P Lamont (13) 76. Cl 3: S Mulholland (18) 73, M Derham (19) 73, D Riordan (18) 76. Cl 4: D Lanigan (21) 75, N Russell (20) 78, D O'Reilly (20) 79. Singles: A Courell (10) 35, P Kelly (21) 32.

SLADE VALLEY - 15h Cl 1: M Dignam (4) 30, P Lynch (7) 30. Cl 2: S Feehan (13) 32, D Kennedy (14) 30. Cl 3: T Costello (17) 32, E O'Malley (20) 29. Cl 4: P McDonnell (22) 30, E Treacy (23) 29.

STACKSTOWN - Golfer of the Day: N Cormican (27) 39. Cl 1: D Burke (10) 35, L O'Connor (6) 35. Cl 2: M Travers (12) 37, T Maher (14) 35, G Keane (12) 35. Cl 3: B Carroll (16) 38, T Hartin (16) 37, L McCormack (16) 36. Cl 4: P Quinn (24) 37, B Cusack (22) 35, F McGrath (22) 35. Sun: D McMahon (18) 38, C Ballentine (11) 38, M Kennedy (13) 35.

STRANDHILL - Fri: J Freeman (7) 35, J Kearins (14) 35, S McMorrow (17) 35. Sat: C O'Hara (15) 32, S English (6) 31, D McCabe (13) 31. Sun: N McHale (10) 33, D Lindsay (8) 33, C Hegarty (17) 33. Seniors: A Lillis, P Collins, P Waters, Padraig Watters.

SUTTON - F Grant (9) 23. Cl 1: C Saunders (12) 20. Cl 2: R Sinnott (22) 23. St. Patricks Cup: M Coates (5) 69, P Holden (26) 69, R Cooper (21) 69. 2nd 9: B Curtis (16) 33. Midweek: F Grant (9) 23. Cl 1: C Saunders (12) 20. Cl 2: R Sinnott (22) 23. Wooden Spoon Match: Sutton bt Howth 9/2.

SWINFORD - Captains Drive In Scramble: P Murray M Higgins & B Rowley 24, B Coyne K Leeney & E Ring 26. Seniors: E Ring 22, C Garrett 22, J O'Donnell 20.

T

TIPPERARY - D McKenna (12) 42, P Fanning (16) 42, P Ryan (27) 42.

TRALEE - 14h: J Reen Jnr (13) 33, D Bulman (19) 32, B Keane (15) 32. Seniors: J Murphy (16) 21, S MacGearailt (15) 19, M Williams (23) 18, J Reen (23) 18. +24s: R Kilgallen (28) 14.

TUAM - V Ryder (19) 45, A Molloy (27) 43, P Darcy (21) 41. Gross: P Ryan Jnr 34.

TULFARRIS - D Mahon (13) 38. Cl 1: M Walshe (11) 37. Cl 2: I Murphy (17) 37. Cl 3: T O'Shea (19) 36.

V

VIRGINIA - League Wk 5: D Sheckleton.

W

WATERFORD - T Kavanagh (12) 45, T Connell (19) 43. Gross: D Deasy 33. Shamrock Cup: C Hoban (7) 44, P Cleary (12) 42, C Mathews (13) 42, T Connell (19) 42. Gross: E Griffin 38.

WATERFORD CASTLE - Medal: L Power (10) 68, M O'Dwyer (25) 69, S O'Kennedy (10) 69. Gross: B Murray 71. Cl 1: L Coady (7) 70. Cl 2: E Byrne (12) 70. Cl 3: T Sinnott (20) 73.

WATERVILLE - G Galvin (9) 38, P Griffin (26) 37, B O'Shea (13) 37, J O'Dwyer (13) 36.

WESTMANSTOWN - 9h Cl 1: N O'Hanlon (7) 25, J Doherty (1) 22. Cl 2: D Keyes (13) 22, B Daly (15) 22. Cl 3: J Kelly (19) 23, P Roche (17) 22. Cl 4: J M Murphy (23) 22, M Callinan (21) 20. Sun Cl 1: N Skelly (12) 21. Cl 2: B Daly (15) 23. Cl 3: B Brennan (19) 25. Cl 4: J Ennis (22) 21.

WESTPORT - S Goggins (13) 33, J Goggins (25) 31. Seniors: N Houston (17) 35, B Hopkins (16) 33, G Dyar (18) 31. Cl 1: D O'Regan (9) 30. Cl 2: I Donald (26) 30. Cl 3: M Hastings (26) 29.

WICKLOW - D O'Brien (7) 46, J O'Neill Jnr (13) 45, J Connolly (20) 44, M Sutton (8) 44, T Behan (23) 43, J Boylan (19) 43.

WOODBROOK - Lamb: C Broughan (6) & S Kestell (5) 44, D Geraghty (6) & R Meehan (16) 44. Club Fourball: D Strong (12) & C Morgan (3) 42, D O'Connor (9) & M McGilligan (13) 42.

WOODSTOCK - League Wk 6: C Hale (14) 43, J Fahy (20) 43, G Smith (5) 43, P Finlay (16) 43.

Y

YOUGHAL - 13h Cl 1: D Walsh (10) 31. Cl 2: P Morrison (16) 30. 16h: M T McCarthy (13) 38. Cl 1: I O'Callaghan (2) 35. Cl 2: D McCarthy (11) 38. Cl 3: D Ring (16) 33. Cl 4: F Galvin (21) 35. Sat: B Coleman (12) 39. Cl 1: A Bulman (5) 38. Cl 2: M Keniry (12) 39. Cl 3: P O'Regan (17) 37. Cl 4: A O'Keeffe (20) 35. Sun: S Murphy (20) 39. Cl 1: K O'Flynn (Scr) 36. Cl 2: D Walsh (10) 37. Cl 3: J Ryan (15) 35. Cl 4: F Galvin (21) 32. League, Nicklaus Group: Team F 78, Team C 74, Team D 65, Team B 55, Team E 52, Team A 49. Palmer Group: Team H 80, Team K 70, Team J 66, Team G 56, Team L 56m, Team I 34.

societies

D

DUBLIN JOURNALISTS - Forrest Little: R Curtis 33. Cl 1: T Rowley, K Kenealy. Cl 2: S Duignan, B Keenan. March 23 (Refixed), Black Bush. Timesheet C Dervan 087 2432978. Matchplay - 1st Round Draw: D Gilleece v K Kenealy; F McDonnell v T McElroy; D O'Shea v R Glennon; S Ryan v S Smith; J Maddock v D Kirwan; J Kenny v R Hyland; P O Gaora v K O'Shaughnessy; B Keenan v P Quinn; C O'Clery v T Conlon; J Burns v K Mulligan; T Gavin v LFlynn; T Rowley v C Dervan; G McCarthy v D Doherty; J Brennan v R Catterson; R Lang v E Haughan; R Curtis v V Hogan. First round ties to be played by May 11 (Lahinch). First-named player has home advantage.

H

HOLLYSTOWN LADIES - 9h: N O'Neill (10) 13, E Healy (8) 10, M Smyth (10) 9.

M

MIDWEEKERS - Clontarf: M Wyse (12) & P O'Leary (18) 36, G Barry (12) & K Murray (19) 35.

MULROY LINKS - Sandy Hills Links at Rosapenna: C Clinton 34, J G McBride 34, B McGrath 31, E Kennedy 31. Nett: S Shields (15) 36, M Carlin (9) 35, G Duffy (9) 34, C Toland (13) 34.

Ladies

A

ADARE MANOR - G Ryan & M O'Shea 33.

ARDEE - Sat: J Kelly (17 Dunleer) 40, J Connor (13) 39, N Murphy (12) 38. Medal: J O'Flaherty (16) 66. Cl 1: L Travers (9) 69. Cl 2: J Fay (14) 67. Cl 3: S Mullen (19) 68.

ASHBOURNE - Thurs: M Frawley (25) 24. Sat: O Morgan (23) 33, H Cullinane (32) 33, R Young (18) 30, M Lonergan (30) 30. Sun: M Cuffe (15) 31, P Reilly (24) 30.

ATHENRY - N Burke (16) 41, P O'Connor (36) 37. Gross: T Coen 25.

ATHY - A Kelly 26, K Lawler 26, J Chambers 25.

B

BALBRIGGAN - 12h: H Malone (34) 38, E Tolan (13) 35, A Griffin (28) 34. F'ball qualifier: S Forsyth (10) & N Keeling (10) 39, R McEvoy (11) & B Kenny (11) 36.

BALLYBUNION - Tues: D Cotter (32) 32, J McMahon (27) 30, S Henigan (15) 29, M O'Sullivan (15) 28. Seniors: E Kearns (24) 23, M Morkan (21) 18, J Hayes (34) 18.

BALTINGLASS - M Doyle (18) 24, T Kilcoyne (19) 23.

BANTRY BAY - Rd 1 Spinning Wheel: G McCarthy (20) 34, E O'Sullivan (17) 33, H O'Leary (16) 33.

BEAVERSTOWN - 18h: R Connor (33) 37, S Dunne (19) 36, J Kelly (15) 32, P O Duiginn (35) 31, P McCabe (29) 31. Sun: C Vaughan (22) 37, C Goulding (29) 36, R Buckley (21) 33, J Kelly (15) 33, J Scoth (26) 33.

BEECH PARK - B Dunne (21) 26, N Palmer (21) 25.

BELLEWSTOWN - S Biddulph 36.

BLACK BUSH - 18h Cl 1: P Duffy (9) 36, M Kilduff (14) 33, C Hanley (12) 32. Cl 2: M McAlinden (23) 36, A Johnson (25) 33, N Ryan (23) 33. Cl 3: A Brennan (33) 35, A Baxter (36) 34, J Ree (36) 31. 9h: T Dillon (19) 22.

BLAINROE - 9h: M O'Carroll (18) 1up, M Brew (30) 1up, E Cullinan (23) 1up. 2nd 8: A Lally (17) 18.

BRAY - Tues Cl 1: N Gordon (15) 40, H McGoohan (18) 37. Cl 2: A Irwin (27) 44, F McKenna (24) 37. Cl 3: E Devitt (34) 35. 9h: U Hearne (36) 22, C Henderson (36) 21. Waltz: M Salmon (36) & S Doyle (16) 61. Sat: E Walsh (30) 36, M Lalor (20) 35.

BUNCLODY - 12h: L Byrne (13) 24, I Redmond (22) 24, S Pepper (26) 23. Spring League: Team 4 (M Byrne F Crean S Pepper P Meyler & E Cowman) 287, Team 2 (L Byrne F Bodels B Ensor M Byrne & A Cowman) 273.

C

CARTON HOUSE - 11h: J Hayden (35) 17.

CASTLE - 18h: S Caffrey (29) 6up, M Bourke (36) 4up, M Drake (25) 2up. Gross: M Beaton 10dn. Cl 1: M Bourke (17) all sq, P Gleeson (20) all sq. Cl 2: B Nally (21) 2up, E Fitzgerald (22) 1up. Cl 3: N Cosgrave (29) 1up, D Knocker (33) 1up. Cl 4: N Doyle (36) 1dn, F Andersen (35) 1dn.

CASTLEBAR - I Hennelly 74, A Gallagher 72, D Towey 69.

CASTLECOMER - E Phelan (24) & H Dunne (27) 39.

CASTLEGREGORY - C Kearney (7) 32, T Moriarty (18) 30, A Rowan (21) 29.

CASTLEWARDEN - M Carney (15) 36. Cl 1: C Kenny (16) 35. Cl 2: J Healy (30) 31. Cl 3: S Kane (34) 31.

CELBRIDGE ELM HALL - Cl 1: D Cotter (25), S Timoney (21) 28. Cl 2: D Brady (34) 31, K Mooney (36) 26.

CHARLESLAND - 18h: Y Barry (29) 30. 18h: M Dempsey (11) 36, M L Hartford (25) 30.

CHARLEVILLE - Mothers Day Comp Cl 1: T Finn (33) 29. Cl 2: M Clifford (19) 27, B Cody (36) 28, F Liston (36) 27.

CILL DARA - Ladies Drive In: B Brett 20, E Loakman 19, J Robotham 18.

CONNEMARA - K Burke (14) 39, K Wallace (34) 38, C Gaughan (26) 35. Sat: D Murphy (19) & J Donnellan (19) 38.

CORBALLIS LINKS - M Fleming (13) 37. Cl 1: M Worth (9) 32. Cl 2: F McDonnell (13) 36. Cl 3: T Waller (22) 34.

CORRSTOWN - S Reynolds (27) 30. Sat: J Nelson (21) 39, R McDonnell (31) 36, A Daly (30) 35.

CO LOUTH - Breffni Shield F'somes: S Caine (12) & S Nelson (15) 64, V Reddan (14) & V Smyth (18) 67. Cl 1: V Reddan (14) 38, A Daly (20) 36. Cl 2: N Darcy (23) 38, R Kelly (24) 38. Seniors: M Hayes. 9h: P Mullen.

CO TIPPERARY - 9h: P Fanning 16, A Murphy 14.

D

DEER PARK - 9h: M O'Donoghue (28) 20.

DELGANY - 15h Cl 1: H Doolin (17) 26, C McCormack (6) 26, B Harmon (12) 25. Cl 2: N Noonan (23) 27, R Cooney (23) 26, C Wyse (28) 35. Cl 3: P McCarthy (30) 31, A McGrath (30) 29, A Dowling (31) 27.

DOOKS - N Purcell (27) 43, M Curran (21) 37, K Wall (22) 22. Cl 1: J Harmon (12) 34. Cl 2: C Breen (20) 34.

E

EDMONDSTOWN - Jameson Cup: S Conway (34) 37, J Callanan (16) 37, A Fitzpatrick (16) 35. Cl 1: P White (18) 34. Cl 2: M Millar (27) 35. Cl 3: P Bonner (30) 33. Cl 4: D Mackle (35) 29. 1st 9: B Maher (15) 19. 2nd 9: M Casey (28) 20. 9h: N Hendrick (36) 15. 18h: S McNally (32) 37, D Diskin (31) 34, S O'Connor (36) 32. Cl 1: M Farrell (32) 32. Cl 2: M O'Connell (36) 32. Sun: O Daly (15) & F De Burgh Whyte (21) 40, G Coburn (29) & A O'Riordan (36) 38.

ELM PARK - 18h Cl 1: J Conan (6) 35. Cl 2: A Armstrong (20) 36. Cl 3: R Ryan (30) 29. 9h: A Butler (27) 15.

ELMGREEN - M Horkan (31) 33, B Crowley (24) 31.

F

FORREST LITTLE - M Denihan (28) 36.

FOTA ISLAND - A M Horgan (18) 35, P E McKechnie (34) 35, H Reidy (26) 35, D Harte (13) 34. Silver: R Beamish (16) 34. Bronze A: M Quill (23) 33. Bronze B: E Pearson (31) 30.

FOXROCK - 9h Cl 1: J McAuley (18) 34, H O'Herlihy (14) 34. Cl 2: A O'Hanlon (27) 33, R Widdis Cambay (23) 34. Cl 3: B Goggin (32) 31, A Martin (36) 33. Tues Cl 1: L Slattery (20) 24, G Stirrat (17) 20. Cl 2: R Widdis Cambay (23) 21, J Rowland (27) 19. Cl 3: A Martin (36) 22, H Halpenny (36) 19. Sun: H O'Herlihy (14) 19, L Cauldwell (14) 19. Gross: S Simmons 9.

G

GLASSON - C Kenny (10) 20, T Donohue (15) 20, B Fagan (6) 19.

GLEN OF THE DOWNS - Cl 1: D Ahern (12) 40, C Davis (16) 35, I Fenelon (12) 31. Cl 2: B McCormack (23) 37, M Higgins (26) 37, M Fleming (27) 35. Cl 3: D Dalton (34) 35, C Torrecilla (36) 33, E McGowan (33) 31. Sat C 1: M Dolan (17) 35. Cl 2: K Rooney (24) 34. Cl 3: M Murphy (29) 28.

GRANGE - 18h Cl 1: A Nolan (12) 36, C Muldowney (19) 30. Cl 2: M Burke (24) 35, B Mair (24) 30. Cl 3: A Kelly (33) 32, M Connaughton (34) 29. 12h Cl 1: B Hughes (20) 21. Cl 2: A Donovan (27) 19. Cl 3: O Benn (36) 17. 9h: K McEnroe (21) 19. 18h: J Moloney (16) 32, M Murphy (26) 31.

GRANGE CASTLE - M Doyle (32) 42. Cl 1: M Thompson (23) 39. Cl 2: E Smith (26) 36. Tues: B Byrne (19) & R Willoughby (25) 37.

GREYSTONES - Sun: N Mahon (21) 33, R Norris (18) 33.18h: M Smith (25) 34, J Bruton (30) 34, J Kirwan (26) 32, A Cafferjy (12) 31.

H

HEADFORT - M Smyth (25) A Smyth (27) & A Leavy (35) 53, T Coleman (16) C Farrell (19) & J McCormack (25) 50, D Corrigan (18) J Martin (20) & M Scanlan (25) 49. Repeater: E Dillon (23) 19.

HERMITAGE - Cl 1: K Moran (14) 36, C Casey (2) 33. Cl 2: G Smallwood (21) 32, B O'Donovan (23) 32. Cl 3: K Keane (35) 33, T Curran (32) 30. 9h: S Connellan (35) 18, M Egan (21) 15.

HIGHFIELD - M Murphy (23) 38, G Foran (18) 38, P Duggan (21) 36, A Moran (23) 34.

HOLLYSTOWN - D O'Hagan (28) 33, C Cavanagh (32) 32.

I

ISLAND - S Barbour (29) & M Ahern (25) 36, C Kroll (13) & C Fanning (12) 34.

K

KENMARE - N Maye (34) 41, J Bhamvra (36) 38, P Miles (35) 37.

KILMASHOGUE - E McCarthy (23) 33, J Moffett (17) 32.

KILRUSH - Seniors: M Brennan M Kiely & M Clune.

KINSALE - 13h: M Smith (35) 28. Cl 1: L Donnelly (15) 23, A Hayes (22) 23. 18h: M O'Hare (17) 37. Cl 1: F Robinson (23) 35, D Murphy (32) 35. Cl 2: D Murphy (32) 35, C Greene (29) 33.

KNOCKANALLY - G Eyers O'Brien (18) 26, P Grogan (22) 25, M Clyne (25) 24.

l

LAHINCH - Barratt Smith Cup: A Glynn (21) 69, A Connaire (29) 71, A McCarthy (13) 71. Gross: M Abernethy 79.

LIMERICK - Joint Winners, Team 1: F McGann O O Kelly R Lyons E Drumm & L Griffin 206 & Team 2: D Whelan N Gaffney A Foster C Clarke & W O'Donoghue 206, B Moloney M Collins C Coster B Ryan & M Healy 205.

LISHEEN SPRINGS - M Maher (32) 35, O Byrne (35) 34, B Foster (36) 34.

LISMORE - League: J Tobin (20) 37, F Howard (6) 36, M Morrissey (23) 36. Teams: Team C (A Power J Tobin M Beecher C Denn L Ni Chonchubhair & J Geary) 586, Team B (B Joyce K Moynihan M M Murphy E Hornibrook M Aherne & E O'Keeffe) 577. Individual: J Tobin 155.

LISSELAN - O Buckley (18) 29, G Hughes (17) 28, N Molony (23) 26.

LOUGHREA - A Kelly (17) 38, M Hannon Healy (14) 36, C Carty (17) 33. Gross: C Greally 19.

LUTTRELLSTOWN CASTLE - League: S Hannon (26) 29, V Naughton (21) 24. 14h: B Fallon (21) 30, V Naughton (21) 25.

M

MALAHIDE - Tues Cl 1: T Ryan (16) 23. Cl 2: H Magill (24) 22, R Cassin (21) 22, V Mahood (19) 21. Cl 2: K Daniel (30) 25, L Stears (29) 24, B Wright (27) 23. Cl 3: P Costello (33) 28, M Sheehy (33) 24, C Hennessy (31) 21, M Walsh (31) 21. Sun: C Hennessy (31) 25, L Kelly (19) 24. Sat: C Hennessy (31) 26, M Falvey (29) 25, P Costello (33) 24, M Hughes (27) 24, R Cassin (21) 24.

MILLTOWN - Medal Cl 1: S Hackett (18) 54, M R Binchy (15) 55. Cl 2: I O'Connor (25) 47, J Coleman (30) 57.

MOUNT WOLSELEY - E Hanley 37, A Nash 32, Y Moore 31.

MULLINGAR - Walsh (24) 34, K Browne (18) 32, D O'Keeffe (14) 23, E Devine (23) 31.

N

NAAS - M Cullen (36) A Walsh (29) & E Cahill (22) 61, E Sheehan (19) E Flanagan (33) & J Delahunty (29) 60.

NENAGH B Cavanagh, M R Ryan (27) 27.

NEWLANDS - S McFadden (17) 33. Cl 1: A Croft (17) 31, R Cunningham (13) 31. Cl 2: L Keane (23) 29, B Flynn (23) 28. Cl 3: M Halpin (30) 27, U Connell (26) 27. Cl 4: M Glynn (36) 31, E Williamson (33) 28. Sat: S Rothwell (14) & S Dunphy (19) 29, P Power (13) & H Conway (13) 26. Sun: D Balfe (23) 25, O Mountaine (28) 25, F Butler (23) 24.

o

OLD CONNA - 15h: C McKenna (24) 33, A McBride (9) 32, A Eggers (27) 31. Cl 1: S Barrett (19) 30. Cl 2: C Morris (21) 30. Cl 3: J Wright (31) 27. 15h: J Nolan (11) 29, C Morris (21) 29.

OUGHTERARD - 12h: K Payne (25) 24. Cl 1: M Duggan (16) 22. Cl 2: D O'Donovan (23) 22. Cl 3: S B Griffin (29) 20.

P

PORTARLINGTON - M Whelehan 21, J Bennett 20. Tues: P Blanche 36, M Cannon 34, G Foran 33, C Bolton 32.

PORTUMNA - 14h: B Kelly (23) 33, B Kilmartin (28) 32.

R

RATHFARNHAM - Cl 1: S Heggie (13) 27, G McKee (18) 24, R Donlon (19) 23. Cl 2: K Blennerhassett (24) 28, R Burgess (21) 28, M Hollywood (22) 26. Cl 3: P O'Neill (29) 27, J Byrne (28) 27, G Moore (27) 25. Cl 4: E Nevin (32) 29, V Cawley (36) 28, M Dobey (32) 27.

ROSSLARE - N Byrne (11) V Deacon (15) & C Lonergan (26) 58, M Fortune (14) G Mahon (19) & L Murphy (21) 60, S Crosbie (13) M Cash (17) & D Maher (17) 61.

ROYAL CURRAGH - M Walshe (23) 30. Cl 1: S Hayes (17) 25. Cl 2: P Fullam (19) 27. Cl 3: F Kearns (36) 21.

ROYAL TARA - D Reilly (24) 38, M Watters (18) 36, J McKeigue (11) 36. Seniors: M Keane (23) 17.

S

SKERRIES - Cl 1: A Humphreys (21) 18. Cl 2: J Kehoe (36) 17. Tues Cl 1: M Dunne (-2) 34, R O'Loghlen (19) 33. Cl 2: D Durkan (27) 34, P Bradley (29) 29. Cl 3: M Hanlon (32) 37, D Crookes (35) 35. Sat: J O'Loghlen (17) & R O'Loghlen (19) 41. Singles: J Price (17) 18. Sun: J Price (17) 148, E Pyke (24) 133, M Kenny (10) 132.

SLADE VALLEY - Cl 1: A Galloway (22) 25. Cl 2: P McDonagh (26) 25.

STACKSTOWN - 14h: T Small (26) 27, M O'Shea (26) 26.

SUTTON - Connor Trophy, 18h: P Taylor (36) & M Cassidy (36) 36, P Manning (21) & A Horgan (19) 31.

T

TIPPERARY - R Murphy (8) 22, N Burke (36) 22, B Darcy O'Brien (18) 20.

TULLAMORE - 14h: M Smyth (24) 30, J Keegan (21) 28, J Cogley (24) 27.

W

WATERFORD - 15h: A Cashman (21) 34, P O'Sullivan (17) 31, H Nolan (32) 30, D Conroy (21) 30. 10h: N Daly (36) 15.

WATERFORD CASTLE - M Guerin (27) 26, C Smyth (15) 25, S Browne (19) 24.

WATERVILLE - 18h: D Considine (28) 36, P Gibson (11) 36, J O'Sullivan (29) 35. 9h: D Considine (28) 21.

WEST WATERFORD - Amethyst (Capt: Ger O'Connor) - 270, Aquamarine (Capt: Nora Flynn) - 269.5, Rubies (Capt: Ger Hickey) - 264.5, Peridot (Capt: Ann Rochford) - 264, Diamonds (Capt: Joan Sheehan) - 261.5, Sapphires (Capt: Kathleen Broderick) - 258, Topaz (Capt: Margaret O'Sullivan) - 249.5, Garnet (Capt: Mary D French) - 237.5, Emeralds (Capt: Frances Carroll) 232, Pearls (Capt: Mary Spratt) - 231. 13h: J Whyte (17) 29, J Nugent (35) 28, M Donnelly (19) 27.

WESTMANSTOWN - 9h: F Smithers (32) 23. Cl 1: A White (18) 22, I Mitchell (20) 20. Cl 2: E Mulhern (22) 22, M O'Toole (22) 22. Cl 3: P Nolan (32) 21, M Masterson (30) 21. Cl 4: M O'Reilly (36) 22, M Keegan (34) 21.

WESTPORT - M O'Farrell (11) 28. Sun: M Keane (9) 26.

WEXFORD - 18h: L Friel (9) 33, J Duignan (29) 29.

WICKLOW - N Murphy (20) 38, T Porter (12) 34.

Y

YOUGHAL - S Ormonde M Troupe Kelly & B Fitzgerald 57, L Morrison A O Coleman & A P Coleman 58.

Compiled by Pat and Gerard Ruddy

Irish Independent

The Left Wing: Champions Cup preview, the World Cup hangover and Joe Schmidt's next team

Editor's Choice

Also in Sport