Sport Golf

Sunday 25 February 2018

Golf Notices

Golf notices
Golf notices

Golf Notices

ASHBOURNE Cl 1: M Shortt (6) 40, M Ryan (6) 39. Cl 2: I McManus (13) 42, A Carroll (12) 39.

BALBRIGGAN P Cox (6) & M McCoy (18) 48, A McCann (18) & G O'Hanlon

(10) 47. Mixed: M Gannon (4) & S Gannon (26) 45, M Behan (22) & J Behan

(14) 44.

BEAVERSTOWN Team: A Byrne (10) J Kendellen (12) A Costello (14) & E Price (17) 93, P O'Driscoll (15) G O'Connor (14) T Barry (18) & D Molphy (11) 92. 2nd 9: P Shields (9) J Douglas (19 Roganstown) & P Reddy (19 Island) 48. 9h: P Fallon (17) 22, P Delaney (23) 21, C Farrell (14) 20.

BEECH PARK L Marnane (8) M Marnane (27) L Spillane (14) & T Flannery (21) 94, F O'Grady (17) K Sheridsan (17 Kilmashogue) S Fennelly (18 Killeen) & W Grant (10) 93. Open: D Jago (7) 42, J Caulwell (19) 39.

BLACK BUSH Seniors: P Collings (12) 43, T Murray (15) 41, G Geraghty (23) 40, B Hennigan (17) 39. Juveniles: D O'Malley (12) 34. Open: D Christie (6) 38, B Davis (15 Delvin Castle) 36. Bunnies: P Cunningham (18) 22, E Hughes (22) 21, P O'Gorman (19) 20. Blues Cl 1: C O'Muii 17. Cl 2: R Glennon 18. Mixed: S Smyth (9) F Kelly (14) D Smith (6) & O Smith (24) 88. Medal: A Boyle (19) 68, D Daly (6) 70, G Deegan (16) 70. Gross: D Christie 78. Cl 1: C Walsh (6) 73. Cl 2: F Kelly (14) 71. Cl 3:

J Ryan (28) 78. Student: S Doyle (6) 79.

CASTLEWARDEN H Perry (17) 41, J Condon (11) 39, N Wrynne (11) 38. Gross: G Casey 33. Junior: M Butler (11) 39. Open: D Kelly (7) 38. Open: H Perry (17) 41, J Condon (11) 39, N Wrynne (110 38. Gross: G Casey 33. Junior: M Butler (11) 39.

CHARLESLAND S Alger (12) S Alger (16) A Molloy (28) & J Molloy (12) 62, M Elliott (11) P Byrne (13) J Darcy (15) & L Whiston (13) 62, A Jennings (16) T Cullen (13) E Jennings (14) & B Cullen (26) 63. Rumble: P Dineen (24) I Haughton (12) G Owens (32) & M Hanlon (14) 91, B Russell

(20) J Dempsey (22) C O'Brien (18) & T Horan (25) 89

CLONTARF D Congdon (2) & A McCarthy (6) 49, B Maguire (12) & D Bolger (18) 44, P Bergin (10) & C Bergin (10) 44. Trustees Prize: R Redmond (16) & T Redmond (14) 55, M Corcoran (17) & K Murray (20) 62, A Magill (19) & S Doody (25) 63.

DELGANY A Martin (15 Druids Heath) 39, J O'Riordan (7) 38, A Brennan (10) 38. Founders Trophy: A Brennan (9) 40, F Kane (13) 40, J Farrell (19) 40, C Loy (16) 40. Gross: M Behan 35.

DRUIDS GLEN A Claffey (2) B Fogarty (12) R Cosgrave (17) & F Lacey (36) 58, D Whelan (12) A Whelan (25) A Donohoe (13) & S Donohoe (12) 58, S Murphy (11) P McNaughton (8) P Murphy (7) & R Heap (6) 58.

EDMONDSTOWN J Brosnan (27) 40, M O'Dwyer (25) 39, G Hiney (14) 38. Cl 1: B Daly (+1) 38. Seniors: T Dowling (7) 34. Open: C Cahill (7 Palmerstown Stud) J Walsh (12 Co. Louth) & R Connolly (+2 Palmerstown Stud) 97, T McGarry (19) P Kearney (17) & I Shorts (17) 82, D Lewis (22) N Walsh (12) & B Feenan (13) 80, P Purcell (13) P Kelly (14 Kilcoole) & F McNamee (16 Glen of the Downs) 79.

EUROPEAN CLUB E Boylan (10) 36. Open Fourball: C Adams (19 Druids

Glen) & B Fogarty (12 St. Annes) 33. Open Fourball, Thurs & Sun in May.

FOXROCK Medal: G O'Connor (2) 67. Cl 1: G Morrissey (9) 68, K Walshe (12) 68. Gross: D Carroll 78.

HEADFORT R McDonnell (12) 40. Gross: J Marley (Silverwood) 31. Open: P McDonnell (20) O Walsh (16) R McDonnell (12) & D Murphy (19) 91, G Mager (9) T McLean (20) P Gilbert (24) & S Keaveny (24) 91. Hole in one: N Sheridan (15) at 14th.

HERMITAGE Semi Open: B O'Connell (23) & A McCabe (5) 44, P McGilloway Jnr (5) & D MacDiarmada (22) 42. Night League: D Casey (4) 21. Mixed: P Burke Jnr (5) & D Farrell (29) 40, S Blackburn (7) & D Hynes (23) 39. S'ford: B O'Hara

(9) 38, B McKenna (4) 38, T Hunt (20) 37. Singles: J Quilligan (7) 42.

HOLLYWOOD LAKES W Burke (6) T McGrath (12) D Carpenter (14) & A Carpenter (15) 93 Greensomes: M Shortall (26) & P Shortall (11) 40. 18h: D McDonnell (13) 42, A Fullam (13) 41.

HOWTH M Keane (16 St. Annes) 40, D Reamsbottom (18) 37, T Reddy (11) 36, C Kernan (14) 35. Semi Open: G Hurley (16) & N Mannion (18) 44, F Kelly (15) & G Barry (5) 42, A Durran (18) & I Gibson (17) 41. Singles: M Duignan (15) 42, P Grimes (16) 39, S McLean (5) 37.

MALAHIDE Mixed: M Coolen (27) & A Reilly (11) 73, M Kennedy (30) & D Kennedy (10) (Royal Dublin) 74, O McMahon (19) & P Canning (11) 74, A Ryan (18) & T Ryan (7) 75, A Conway (36) & C Conway (9) 75, L Stears (28) & P Caulfield (14) 76.

MILLTOWN F O'Reilly (9) T Coman (22) A Waters (11) & S Wallace (14 Carton Hse) 70, C O'Higgins (15) T O'Higgins (16) I Caffola (17 Lahinch) & J Coleman (20 Powerscourt) 65.

NAAS A Archbold (18) 43, B Grehan (14) 42, J Ryan (13) 41, T Connolly (20) 41, D Varian (21) 41, T D'Arcy (17) 40. Gross: R Williams 33. Scramble: M Cusack A Cusack P Foley & J Foley 98, C Kennedy D Kennedy K Kennedy & G Madden 98, E Hall P Corrigan M Johnson & J Forman 96, C Milner D Britton P Coughlan & R Casard 96.

NEWLANDS D Cripps (13) R Hughes (19) D Byrne (20) & D Hughes (23) 91, 1st 9: S Van Loon (8) D Quirke (17) J Dingle (12) & C Bennett (24) 45. 2nd 9: C Faughnan (23) L Faughnan (33) F Butler (23) & J Fox (23) 45.

PORTMARNOCK Invitation: M McAllister (9) & D Groarke (9) 43, E Connolly (6) & J Small (6) 42. 1st 9: P Byrne (15) & D Duggan (19) 24. 2nd 9: G Plunkett (5) & T Loftus (8) 21. Presidents (Tom Cuddihy) Prize leading qualifiers: I Slattery & B Bolger 43. All scores to 39 qualify for matchplay.

ST ANNE'S C Magee (8) M Shanahan (19 Edenderry) T Fitzpatrick (15 Edenderry) & T O'Reilly (17 Old Conna) 95, H Dolan (27) E Murray (17) C Fallon (18) & C Finneran (21) 94, S Kerrigan (5) G Dunphy (22) C Flood (19) & E Kerrigan (13) 90. Cedars Mixed leading qualifiers: K Hickey (15) & M McCabe (33) 43.

SKERRIES J McInerney (13) 40, J Corrigan (15) 40. Gross: P S Byrne 30. Cl 1: P S Byrne (8) 38. Gross: D Murray 36. Cl 1: B Byrne (7) 39. F'ball: M Dockery (19) & S Garrigan (9) 44, D Butterly (13) & D Graham (12) 43.

SLADE VALLEY C O'Muiri (6) E Loughlin (8) I Quinn (18 Black Bush) & O Cassidy (22) 88, K Treacy (6) D Murphy (13 Grange) N Larkin (17) & G Larkin (19) 87.

SUTTON St. Lawrence Cup: B Murphy (7) 40. Cl 1: J Lally (12) 40. Cl2: N Firth (15) 40. Cl 3: D Carson (20) 40. 2nd 9: B Quinn (24) 22. Scott Cup: I Mackey (13) 40. O Morton (21) 21, M Coyne (14) 21, D Jennings (20) 20, R Lyons (21) 20.

WESTMANSTOWN K McEvoy (16) J O'Neill (15) R Melia (17 Kilcock) & D McGrath (13 Concrawood) 92, R Reynolds (20) M O'Sullivan (13) S Bourke (22) & P Semple (14) 91. Open: S Cummins (5) 40, E Kelly (8) 39, F McLoughlin (10) 39, A O'Hanlon (8) 38, D Sweeney (3) 37, S O'Hanlon (16) 37.

WOODBROOK Rumble: J O'Driscoll (13) & G McGarry (23) 33, W Coakley (16) & D Crian (21 Elm Park) 33, D Mahon (12) & K Murphy (10) 32, J Mooney (8) & J Swaine (19) 32. Invitation: R Donnelly (12) 46, D Strong (11) 46

WOODSTOCK T Cleary (+1) 39. Scramble: N Ryan (5) C Walsh (6) & J Collins (6) 58, B Arthur (18) C Cusack (11) & B Arthur (5) 60.

Sunday Indo Sport

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport