| 18°C Dublin

Golf Notices

men

a

ABBEYLEIX – P Black (19) 38, F Brennan (20) 35.

ADARE MANOR – J Galvin & C Walsh 37, S Hickey & T Kelly 36, B O'Riordan & Barry O'Riordan 36.

ARDEE – G Reynolds (17) 44, D O'Neill (11) 44, B Phipps (20) 43. Sun: S McCullagh (16) 30, J Kenwright (17) 29.

ARKLOW – P Costello (8) & R Reilly (14) 53, P Byrne (12) & J Byrne (15) 53. Winter Alliance, Gross: L Harnett (Milltown) 31, M Holt 29. Nett: J Moore (6 Milltown) 33, K Fitzpatrick (6) 31. Sun: R Mundow (14) 41, C O'Driscoll (7) 36, S Day (20) 34.

ASHBOURNE – Cl 1: D Doolan (7) 29, B Donovan (5) 27. Cl 2: A Sullivan (13) 30, J Fitzpatrick (13) 28. Cl 3: M Wright (19) 30, B Patterson (17) 28. Cl 4: J O'Keeffe (21) 29, E Ward (28) 27.

ATHENRY – M Rice (18) 32.

ATHLONE – C O'Connor (12) 38, B Kennedy (14) 35. AWGS: M Tallon 31. Cl 1: J Costello 29. Cl 2: J Kinahan 26. Cl 3: M Rock 25. Veteran: M Thornton 21. Sat & Sun Cl 1: T Campion (9) 28. Cl 2: E Kenny (13) 34. Cl 3: B Gilhooley (21) 35.

B

BALBRIGGAN – 9h 1st 9 Cl 1: M Nolan (11) 21. Cl 2: J Lynch (13) 20. Cl 3: J Shine (19) 20. 2nd 9 Cl 1: P Phillips (9) 18. Cl 2: J P McKenna (15) 18. Cl 3: B Devlin (19) 18. Sun 1st 9 Cl 1: C Guildea (11) 18. Cl 2: J Lynch (13) 20. Cl 3: M Carey (21) 20. 2nd 9 Cl 1: P Roban (12) 19. Cl 2: S O'Connor (15) 21. Cl 3: G O'Reilly (18) 22.

BALLINA – League Day 2: C McLoughlin J Cox E Loftus & S Sweeney 100, D Sweeney S Leonard S Mulchrone & J Irwin 96.

BALLINASCORNEY – Capt O Martin (19) 20, M O'Boyle (11) 20, G Redmond (10) 20.

BALLINASLOE – L O'Neill (14) 42, J Killeen (13) 42. Seniors: S Larkin 43, I Colohan 42, O Dooley 42.

BALLYBUNION – L Caromdy (11) 44, B Daly (13) 41, B M Keane (13) 40.

BALLYLIFFIN – Sun: M Ferry (13) 36, B Collins (16) 34, C Nelson (19) 33, M Harkin (15) 33. Gross: L Doherty 27. Sat: P Deeney (25) 42, M Smith (8) 36, M Monagle (13) 35. Gross: C Fitzsimmons 27. Wed Society: D McGonigle 38, P Sweeney 38, P Doherty 37.

BALLYMONEY – P Byrne (25) 42, R Kehoe (11) 38, S Greene (22) 37.

BALTINGLASS – J Glynn J Higgins & D Walsh 74. Sun: A O'Connor D Prendergast P Sammon & L Molloy 78. Easter League Cl 1: P Byrne 40, M O'Neill 40. Cl 2: N Keogh 37, A Kealy 36. Cl 3: F O'Neill 42, P Sargent 40.

BANDON – J Coughlan (15) 35. Sun: M Hennessy (19) 36, T O'Keeffe (10) 36, B O'Neill (20) 35, J Coughlan (17) 34.

BEECH PARK – M Allen (12) 31. Open: M Jordan (12 Elm Green) 43, M Gibson (14 Lisheen) 40. P O'Donoghue (18) 34, D Flynn (15) 32. Cl 1: W Doody (9) 29. Cl 2: C Madden (13) 31. Cl 3: C Evenden (15) 32. Cl 4: B McCormack (27) 30.

BELLEWSTOWN – J Donnelly 26, S Griffin 23. A Whyte 23, M Phelan 22.

BIRR – Seniors: M Ashe C Loughnane & B Larkin 32, A Joyce T Rosney & P Doyle 39.

BLACK BUSH – D Ross (27) 33. Seniors: J Reynolds (18) 34, M Murphy (21) 32, P Ward (15) 32, T Craven (22) 31. League Rd 9 Cl 1: J Wright (13) 29, J Fagan (7) 26. Cl 2: K Keenan (14) 29, J Keane (18) 28. Cl 3: P Dempsey (21) 31, T Curran (25) 30. Rd 10 Cl 1: A Whitty (9) 26, J Fagan (7) 24. Cl 2: J Donnelly (16) 30, F Gavin (16) 28. Cl 3: T Curran (25) 27, R Mooney (21) 26.

BLAINROE – D Nolan (11) P Doyle (17) C Sheehy (7) & P Sheehy (26) 95, J Hughes (5) L Fitzpatrick (11) D O'Mahoney (20) & H O'Brien (22) 94.

C

CAHIR PARK – Seniors: F Davis & S Tierney 47, R Downey & J Phelan 44, J Moloney & D O'Mahoney 42. Singles: J English 33, T Long 31, T O'Mahoney 29. Gross: I Wall 23. League: S Tierney 107, J Armitage & N Hally 104, A Fitzgerald & S Hughes 103.

CALLAN – S Walzer (19) 27, S Brett (8) 26, T Kenny (18) 25, L Connery (17) 25, M Daly (15) 24, M O'Halloran (5) 24, S McCarthy (17) 23, C Vaughan (19) 23, P Norris (5) 23, N O'Brien (20) 23.

CARRICK ON SUIR – R Foley (11) 36, P Johnson (8) 36, N Long (19) 35. Gross: J Tobin 32. League Rd 6: J Mahon (10) 26, M Kelly (11) 23, R Ponce de Leon 22, L Daniels (5) 22. Gross: J Tobin 21.

CARRICKMINES – G Reid (18) & C Moutray (19) 43, H Lauder (7) & G Dowling (10) 41, G Donald (11) & M Nelson (15) 41.

CASTLE – 1st 9: A Keely (20) 26, P Coyne (17) 23, D O'Beirne (14) 22, M Mooney (23) 22, J Jones (16) 21, M Whelan (12) 21. 2nd 9: T Cullen (12) 22, T Scannell Jnr (24) 21, H Gleeson (6) 21, P McGuire (16) 21, D Byrne (24) 21, V Sheridan (27) 20.

CASTLE BARNA – M Keating (20) & T Curley (14) 69. League Semi Finals: The Lefties bt The Butchers 3.5/2.5, The Glaziers bt The Army Boys 6/0.

CASTLEBAR – League: D Molloy 83, T Cresham 82. Singles: F Starken 35. Grand Final qualifiers: P Rice 81, M Kilcourse 81, C Muldoon 81, M Newcombe 80.

CASTLEMARTYR – Captains (John Paul Twomey) Drive In: J Mills (15) 41, J P Twomey (10) 39, S O'Driscoll (18) 39. Tues: M Ryan (11) 42, J Hearn (5) 41, J Long (13) 39.

CASTLEWARDEN – 14h Cl 1: M Morrissey (10) 32. Cl 2: P McDonnell (13) 31. Cl 3: E Hanly (19) 29. Cl 4: P Doyle (25) 31. Sun: T O'Hara (14) & L Hughes (22) 37, P Lafferty (11) & P O'Brien (12) 34.

CEANN SIBEAL – P Duffy (13) 37, K Murphy (16) 36, M J Kavanagh (19) 35.

CHARLESLAND – E Clear (21) 59, D Bernie (18) 60, B Forrester (20) 60. Gross: T Fitzpatrick 68. Scramble: S Minogue & K Cronin 56.

CILL DARA – League Wk 4: O Doyle (21) 28, A Cross (27) 26, J Rooney (15) 25, E Burrell (25) 25. M Dawson (23) 25.

CLONMEL – Magic 5: M O'Neill & E Lonergan 4up. Magic 15: M Hanton & J Meehan Snr 6up, T O'Dwyer & L Maunsell 6up. Magic 25: B Lambe & M McArdle 6up, B Hewitt & T Johnson 6up, T Byrne & T J Lyons 4up.

CONNEMARA – F Joyce (14) 39, J McDermott (12) 39. Sat: T Dooley (23 Cregmore) 35, D Kineen (6 Athenry) 34. Sun: G Tucker (27) 40, V Cotter (20) 38, P Higgins (5) 37.

CORK – Wed: P Cantillon (11) & J Cantillon (15) 39, R O'Rahilly (15) & A Houlihan (13 Macroom) 37, B Howley (19) & T Welch (20) 37, P Burkley (19) & S Buckley (13) 37. Sat: P O'Shaughnessy (17) 36, B Lenihan (12) 35, M Ford (1) 35, J Daly (6) 34, N O'Connor (20) 33, J McCarthy (15) 33, L Devaney (12) 33, B O'Tuama (5) 33. Sat: G Breen (14) & M Lee (22) 34. Sun: B Lenihan (12) 32, P O'Flynn (13) 31, J Twohig (6) 31, A McKnight (14) 31, E Wall (11) 30.

CORRSTOWN – Sat: P Finnegan (19) 20, N Hubbard (11) 19. Sun: M A Ryan (19) 25, P Harvey (10) 23. League Final Table: Dead Presidents 232, The Four of Us 188, The Good Guys 179, Pro V 3 176, Front Runners 174. Charioteers: E McDonnell (Capt) (16) T Leonard (22) & S Foley (13) 49.

CO CAVAN – J Wilson Higgins (18) 22, E Rice (11) 22, F Reilly (3) 22.

CO LOUTH – League Cl 1: J Shearan (6) 70, N Beirth (1) 70. Gross: G Bohill 74. Cl 2: A Murphy (13) 64, O Garvey (17) 69. Gross: M Tolan 84. Team: J McMahon (11) N Reilly (7) L Lynch (11) & A Murphy (13) 59. Mid week Lamb: J McAuley (24) 33. Sun: M Ronan (14) & T Morrissey (20) 2up, N McMahon (9) & M Callan (16) level.

CO MEATH – Sat Cl 1: G Ennis (10) 34, E Murray (8) 34. Cl 2: L Guckian (17) 32, A O'Dwyer (15) 30. Cl 3: D O'Sullivan (21) 31, M Craig (23) 31. Sun Cl 1: P Giles (10) 32. Cl 2: G Crolly (14) 31. Cl 3: J McNally (23) 31.

CO SLIGO – 15h: J Mulcahy (22) 1dwn. League, Rd 9: D Cunningham (12) & T Leonard (15) 4up, D O'Hara & P McManus (19) 3up. Sat: M Cullen (10) & K McDonagh (17) 34, G Sproule (3) & R Kelly (5) 32. Sun: A Lawley (21) 32, D Fleming (14) 29, D Dent (13) 28.

CO TIPPERARY – Seniors: D Morrissey, O Gleeson, D O'Neill.

COURTOWN – P Noonan (22) & D Fitzgerald (22) 30, P Donnellan (12) & P Fennell (18) 30, C Hewitt (11) & T Hewitt (16) 29. League Final: P Finn (16) & C Browne (19) 42, L Cooper (7) & B Malone (16) 42, R Farrell (19) & Rory Farrell (13) 39. Plate: E Murphy (19) & C O'Donohoe (18) 27, A Gray (13) & B Byrne (14) 26, R Tomkins (14) & D Sullivan (19) 26. Cl 1: J Keegan & T Sheriff. Cl 2: M Griffiths & M Morris. Cl 3: S Kennelly & A Lawlor. Cl 4: T Kinsella & J O'Brien. Cl 5: F Rapple & P Fegan. Cl 6: M McGrath & T Ryan. Cl 7: R Farrell & Rory Farrell.

CRADDOCKSTOWN – 15h Cl 1: T O'Malley (12) 4up, F McKevitt (12) 3up. Cl 2: T Beagon (18) 4up, O Farrell (17) 4up. Cl 3: O O'Connor (22) 5up, T J O'Neill (22) 4up. Sun Cl 1: C J Daly (11) 6up, T Fox (9) 4up. Cl 2: D O'Keeffe (17) 4up, G Fay (14) 3up. Cl 3: D Hallahan (19) 5up, M Kane (20) 2up.

D

DELGANY – G Rooney (8) 27, E Fox (19) 27, R Mooney (16) 26, E Bohane (20) 26, M Doyle (16) 26. Hole in one: P Garvey at 14th.

DONABATE – C Donnelly (19) & P Keogh (15) 42, H Mulhall (12) & R Kelly (17) 38.

DONEGAL – P Mullooly (16) 32, J Nixon (18) 31, W Johnston (9) 30.

DOOKS – T Byrnes (10) 29, D O'Sullivan (22) 28, P O'Riordan (18) 27. Medal: R Miller (12) 63, J Long (11) 66.

DRUIDS GLEN – A Brown (5) & J Brown (17) 43, B Keaveny (10) & G Flynn (2) 41, L O'Donnell (14) & K Kennedy (8) 40.

DRUIDS HEATH – P Nolan (21) 40. Cl 1: A Morrison (8) 32. Cl 2; A Martin (15) 40. Cl 3: A Robinson (20) 32. Sun: M Moane (17) 42. Cl 1: C McGettigan (5) 40. Cl 2: R Falconer (16) 41. Cl 3: J O'Sullivan (25) 36.

DUNDALK – Mixed 1st 9: M Dooley & P J Dooley 21, N McGuinness & E McGuinness 20. 2nd 9: C Murden & T Matthews 21, E Sheridan & M Sheridan 20. Captains Drive In: T Renaghan (11) B Renaghan (25) E McGuinness (16) & N McGuinness (19) 71, R Pepper (22) C Garvey (20) J Flanagan (18) & P McKeown (17) 70.

DUNGARVAN – M Terry (13) 38, D Ryan (15) 38. Seniors: B McNally (15 Slievenamon) 38. 16h Open: J Corbett (20) 37, K Croke (12) 37. Gross: J O'Donnell 28. League: T O'Grady 39, J Power 39. Gross: E Stack 35. Sun; J Considine (12) 35.

E

EAST CLARE – M Larkin 46, S Kelleher 42. Seniors: J Fahy & L Nolan, B Moloney & J Fahy, M Gough & J Fleming, J J Barton & J Bradley.

EDMONDSTOWN – S Given (13) F McGarry (6) L Deane (13) & S Brady (9) 56, K Harris (15) R Greenlee (17) R Brattman (26) & J Caplin (18) 55, P Gorman (26) D Darcy (17) M Burns (25) & J Brophy (13) 55.

ELMGREEN – Open: J Nangle (19) 34, G Temple (3) 34, P Gallagher (17) 33, K Mooney (16) 32, D Murphy (10) 31, K Breen (9) 31. Captains (Tony Garrigan & Bernie Byrnes) Drive In 1st 9: C Kavanagh K Mooney N Stokes & D Brady 27, R Harvey D Larrigan & M McAlinden 28, M Daly C Sheridan & M McGuirk 28. 2nd 9: A Lynam D Murphy G Temple & H Stokes 26, D Maher K Maher & M Gill 27, F Foley P Gallagher M O'Mahony & S Davey 28.

ENNISCORTHY – Captains Drive In 1at 9: P Hore Jnr P Dempsey M McCauley & T Wheelock 22. 2nd 9: E Balfe M Murphy L Dempsey & J Whelan 24. South East Alliance: A Nolan 36, D Kavanagh (Courtown) 35, M McCreery (Kilkenny) 35. Gross: C Doyle (Enniscorthy) 27.

ENNISCRONE – League: P Clince (5) J Martin (19) M McNamara & M McGrath (28) 159, P J King (10) J McLoughlin J Tuffy (20) & J Creane (31) 159, J Ruane (15) T P McDonnell (19) M McGrath (21) & A Culkin (36) 158, P Dunleavy (12) J Cawley (17) A O'Connor (24) & L Rafter (36) 157, B O'Brian (9) L Tuffy (19) S Dodd (21) & C Carney (33) 157.

THE EUROPEAN CLUB - Winter League Final: N Kilgallon (5) 34, R Cooper (12) 33, J Fielding (13) 31, L Kelly (10) 31, N Kelly (10) 31. Open: E Creevey (4 Newlands) 35, J McCarthy (2 Stackstown) 32. Seniors: K Behan (13 Dublin Mountain) 32, G Birch (12 European Club) 31. Seniors, every Monday. Open Singles, Tues to Sun. Timesheet at 0404 47415. F'ball M'play until March 15th.

F

FARNHAM ESTATE – 9h: D Wall (16) 19.

FERMOY – P O'Brien (13) 36, E Carey (21) 36, D Waters (12) 35, B O'Leary (14) 35, F Murphy (15) 35.

FORREST LITTLE – C Rickard (9) & J Scullion (19) 58, N McCole (17) & M Tully (18) 59.

G

GLASSON – S Kenny (9) 27, R Groarke (11) 27, M Buckley (11) 25.

GOLD COAST – Seniors: P Walsh (17) 41, B O'Brien (15) 41. M Lenihan (11) 45, J Curran (23) 43. Gross: M Kavanagh 33. Sat & Sun: T White (6) 43, P Walsh (17) 42. Gross: K Cullinan 37.

GORT – D Kinsella (16) 37, O O'Donnell (20) 36.

GRANGE – Spring Challenge, Outer: T Creedon 29, P Freyne 28, D Alexander 28, P McEnroe 27, J Kennedy 26. Inner: M Carey 4up, D McArdle 3up, S Coman 3up, L Burke 2up, S Downer 2up.

GREENORE – Cl 1: J McKay (10) 41. Cl 2: B Halpenny (13) 38. Cl 3: E McParland (18) 40. Cl 4: G Strain (26) 38. Sat: J Keenan (27) 40, K Conlon (17) 39. Seniors: M McKey (20 Kilkeel) 39.

GREYSTONES – J Darcy (5) & G Campbell (6) 36, D Cromie (11) & M Keating (11) 35, F Fay (11) & F Kilfeather (21) 35.

H

HEADFORT – 9h: D O'Connell (18) 20.

HEATH – R Connolly (9) 27. 12h: G Byrne (22) 26.

HERMITAGE – D McGillicuddy (15) T Gillen Snr (20) & G Hogan (22) 61, A O'Hanlon (19) J Monaghan (22) & M Candon (32) 60, T Sheridan (5) D Lee (9) & T Connon (13) 60. League: M Kelly (13) 24, B O'Connor Snr (8) 24, T Connon (13) 23, D Collins (14) 23. F'ball: J Downey (14) & B Connellan (21) 24, D Lee (9) & P O'Gorman (12) 23, R Dowling (9) & J Dowling (17) 22. Sun: L Wogan (18) 36, P O'Gorman (12) 35, J Donovan (16) 33, J Hughes (21) 33, P Walshe (20) 33.

HIGHFIELD – Lamb No. 8: P Clancy (11) 46, P Kavanagh (11) 45. Cl 1: A O'Sullivan (11) 43. Cl 2: W Ryan (15) 41. Cl 3: S Lewis (24) 44.

HOLLYSTOWN – J Croash (15) 46. Cl 1: N Murcutt (12) 40. Cl 2: L Fitzgerald (17) 43. Sat: R Moore (23) 43. Cl 1: D McConnell (12) 39. Cl 2: C Bowler (18) 39. Sun League: D McDonald (12) 41. Cl 1: T Kane (15) 39. Cl 2: J Garry (19) 39.

HOLLYWOOD LAKES – M Cawley (10) 45, D Connolly (30) 42. 12h: B Daly (23) 31, J P Smith (20) 29. Cl 1: B Hunt (6) 29. Cl 2: B McGregor (15) 29. Cl 3: C Fitzgerald (22) 25.

HOWTH – League 1st 9: T O'Connor (8) 23, J Richardson (17) 21. 2nd 9: S O'Mahony (26) 17, F O'Reilly (20) 17.

I

ISLAND – 1st 9: M Fitzpatrick (11) & R Divine (9) 23, J White (6) & J Field (7) 22. 2nd 9: J Prendergast (7) 22, T Boland (12) & D O'Leary (14) 22. Sat 1st 9: P Kane (14) 22, A Grant (5) & B Mooney (10) 22. 2nd 9: J Cuffe (9) & C Crawford (15) 25, D McSwiggan (11) & M Casey (14) 23.

K

KENMARE – D Burke (9) 31, D Kelly (19) 31.

KILCOOLE – Seniors: K Russell (17) 22, P Joyce (25) 21, M Donnelly (18) 21. Singles: P McCaul (16) 45, D Keddy (12) 43, V McCaul (19) 40. V Par: V McCaul (19) +5, P McCaul (16) +5, M Kenna (18) +2.

KILLEEN CASTLE – J Shortt (14) 33, T Pearson (13) 32, S Boland (10) 32.

KILLORGLIN – 12h: J J Tangney (18) 30, L O'Leary (16) 27. League Rd 2: Team X 130, Team K & M 128, Team J 127, Team H 126, Team G 125.

KILMASHOGUE – Cl 1: J Dunne 23, V O'Rourke 23. Cl 2: R Walker 18, E Hayes 18.

KINSALE – Open: D Allen (9) 33, M Landers (9) 32, J O'Donovan (6) 32, G Farrissey (4) 32. Front Course: M Landers (6) 21, D Hurley Snr (5) 20. Back Course: J O'Keeffe (9) 22, D Allen (6) 21. Sat Front Course: R Heffernan (8) 24, P Flannery (12) 20, C Heaslip (11) 20. Back Course: B Hayden (6) 23, P Shanahan (5) 23, M Hurley (9) 21.

KNOCKANALLY – J Boylan (18) 40, F Di Rusco (17) 39, P Anderson (12) 39. Singles: T Nolan (16) 31, B Dooley (10) 30, D Ryan (14) 27.

L

LAHINCH – J Foley 34, D Creedon 31, D Sheedy 31, J Young 30. Sat: J Madden (18) 32, G Maher (3) 29.

LAYTOWN & BETTYSTOWN – 15h: C Bailey (8) 35, M Delany (9) 33, N O'Connor (18) 32, C Black (14) 31. Gross: E Molloy 27. Sun: F Walsh (13) 34, M Metcalf (25) 34.

LEE VALLEY – C Hourihan (7) & S Murphy (7) 35, G O'Connell (22) & J Hayes (10) 34, S Cotter (21) & J Manning (21 34, B Casey (12) & B O'Donovan (10) 33, J Lordan (14) & F Stone (20) 31.

LISHEEN SPRINGS – D Ryan (13) 43, V McAnaspie (20) 39. Cl 1: R Thorpe (11) 33, P Moore (10) 41, T McGrane (16) 41. Cl 2: M Moran (21) 46, T Bagnall (19) 45, P Kennedy (20) 43. Singles Cl 1: D Lord (16) 43, M Gibson (14) 43, F Scolard (13) 39. Cl 2: C Blaney (20) 43, B Callaghan (22) 41, B O'Reilly (19) 40.

LISMORE – B Rumley (11) 32, B Hannon (10) 30, J Cashman (21) 29. League Wk 5 Cl 1: P J Coughlan 28, B Rumley 22, P Bennett 19, K Whelan 11, T Sheehan 10. Cl 2: P Morrissey 28, F Roche 24, L Feeney 18. Cl 3: B Hannon 24, P Heaphy 19, J Whelan 19,.

LOUGHREA – J Greally (16) 41. Cl 1: S Lundon (6) 36. Cl 2: A Finnerty (14) 38. Cl 3: W Greene (21) 37.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – J O'Mahoney (16) 20, R Kilbane (8) 19, M Hawkshaw (14) 18. WL 8: J Smyth (16) 33, B Hawkshaw (6) 31, M McClean (15) 30.

M

MACREDDIN – League Wk 6: D Parle (9) 42, P Lewis (12) 41, S O'Connor (16) 39.

MALAHIDE – 12h: M Darcy (16) 29, P Minogue (19) 27, T Clarke (21) 27, T Dinnigan (15) 27, D Mooney (22) 25, G O'Flaherty (10) 25, A Flynn (10) 25, A J McCabe (5) 25, B O'Brien (11) 25, S Flynn (11) 25. Yellow/Red: G Smith (15) 31, N Dunne (10) 29, M Kennedy (22) 27.

MALLOW – 13h: C Herlihy (13) 33, P Comyn (18) 31, D Harris (11) 31. Gross: A Daly 26. Best fri: P J O'Sullivan (16) 29. Best sat: E Aherne (11) 30. Best sun: M Jennings (17) 31.

MANNAN CASTLE – Seniors: S Prudden 24, F Fitzsimons 20. Midweek: B Marley 25. 9h: O Fox (13) 24, J Clarke (18) 23. 11h: L McKitterick (19) 30, L King (12) 27.

MILLICENT – T Lynch (9) 30, M Quaid (13) 28, R Fitzsimons (12) 28.

MILLTOWN – C Fagan (22) & R Butler (20) 31, A Donnelly (4) & D Keany (10) 30.

MONKSTOWN – F Coakley (10) 30, S Cuffe (4) 28, M Rice (9) 28, F Murray (4) 27, J McSweeney (9) 26, R Andrews (9) 26. 12h: J O'Mahony (9) 29, M Stuart (12) 28, N Moore (3) 27.

MOUNT WOLSELEY – 15h: C O'Reilly (28) 35, L Wheelan (6) 33.

MOUNTRATH – R Casey (12 Heath) D Devoy (14 Heath) & M Ring (15) 41. League Rd 5: P Langton (11) 37. Cl 1: P Hearns (7) 31. Cl 2: S Conroy (14) 36. Cl 3: W Palokkaran (20) 35.

N

NAAS – East Course: J Sreenan (20) 23. Voucher 2: E Colgan (14) 21. Gross: G Moore 17. Voucher 4: P O'Brien (19) 21. Voucher 5: T Byrne (21) 21. Voucher 6: P Langan (28) 20. West Course: J Kirwan (19) 23. Voucher 2: D Lunn (23) 22. Gross: R Kenny 20. Voucher 4: M O'Loughlin (13) 22. Voucher 5: C Conway (18) 21. Voucher 6: C Delahunty (16) 21.

NENAGH – Drive In Mixed: D O'Carroll (19) & T Brophy (20) 41, G Richardson (17) & C Richardson (31) 40, D Sherlock (15) & H Leo (23) 40. Gross: P Kennedy & W Ryan 27.

NEW FOREST – M Murray 33, P Keating 32.

NEWLANDS – 1st 9: E Keating (22) 22, P Codyre (21) 19. 2nd 9: L Webb (17) 21, D Hollowed (7) 20.

NORTH WEST – B Reid 42. S McGinley 38.

O

OLD CONNA – V Keating (22) 22. Cl 1: K O'Toole (11) 20. Cl 2: B O'Neill (15) 22. Cl 3: J McGettigan (20) 22. 1st 9: B Carroll (19) 20, J McBride (16) 20.

P

PALMERSTOWN STUD – League: M Buggy (8) 34. Cl 1: N Gorey (+2) 32. Cl 2: E Cleary (14) 31. Cl 3: G Soffe (19) 31.

PORTARLINGTON – Open: N Oxley 32. Sun: E Byrne 30, J E Fitzpatrick 29, F P Moore 27. Gross: M Murphy 22. League Semi Final Cl 1: D Dunne 26. Cl 2: E Byrne 30. Cl 3: G Brereton 28.

PORTMARNOCK – League Rd 2 Cl 1: E Freaney (6) 38, B Cashell (4) 35. Cl 2: J P O'Malley (14) 38, G Killen (12) 38. Team: Leitrim (E Freaney J McCarroll T Buckley D Quinn P Lenehan N O'Flaherty E Davy D Heather P McGuckian J Cuddy & M Meagher) 17.

PORTMARNOCK LINKS – Winter Series: O Devereux (3 Carton) 69, D Hughes (Scr Massereene) 70, E O'Donovan (Scr Craddockstown) 72. Gross: S Grant (Birr) 69, J Hume (Naas) 70, J Kelly (St. Margarets) 71.

PORTUMNA – 14h Cl 1: M Donohue (8) 32. Cl 2: T Moloney (14) 31. Cl 3: T McKeogh (17) 29. Cl 4: O Callanan (21) 29. Senior: D Hogan (11) 34.

POWERSCOURT – M McDermot (12) 31, P Carney (18) 30, J Shiel (3) 29. West 18h: T Wyley (13) 39. West: A Mooney (8) 37.

R

RATHFARNHAM – League: R Hopkins (9) 36, S McCready (13) 35, J Sheehan (10) 34, B Conlon (13) 33, M Mangan (16) 33.

RING OF KERRY – M O'Brien & E O'Sullivan 38, P Sutton & D Burke 35.

ROSCREA – Captains Drive In (J Mann & P Nevin) Scramble: M Parlon R Tynan L Dooley & S Mulrooney 56, A Quealy S Ryan J Moyles & J Carroll 56, J Tynan D Hearns E Reynolds & B Conlon 57.

ROSSLARE – L McNamara (3) & J Lacey (20) 35, D Cash (7) & J Kinsella (17) 32.

ROYAL CURRAGH – 12h: F Maher (22) 30, T O'Donoghue (6) 30, S Leahy (23) 29. Gross: P Leahy 23. Cl 1: F Curran (8) 27. Cl 2: P Grady (20) 28. Cl 3: T L Murphy (24) 26. Sat: A Masterson (11) & E Trant (12) 41, L Carroll (15) & M Carroll (14) 42.

ROYAL DUBLIN – Holmpatrick Cup: M Cahill (8) & M Connolly (8) 6up, J Monaghan (Scr) & D O'Malley (6) 5up.

ROYAL TARA – B Conroy (28) 45, J Connellan (12) 43, J Geraghty (5) 40.

S

ST ANNE'S – Seniors: S Andrews (19) 35, C Fallon (15) 31, P Fox (13 Craddockstown) 30.

ST HELEN'S BAY – League Playoff Stage 1, Qualifier 1: Valderrama 71, Gleneagles 63. Qualifier 2: Wentworth 68, Sawgrass 67, Carnoustie 77. Sweep: P Murphy 21.

ST MARGARETS – E O'Mara & P Keenan 41. League Rd 5: C Connolly (5) 29. Cl 1: A Thompson (3) 24. Cl 2: N Moran (7) 25. Cl 3: S Purcell (11) 24. Cl 4: D McDonald (13) 25.

SEAFIELD – League: N Finnegan (18) 44, D Malcolm (13) 40, D Hayden (12) 38.

SEAPOINT – N Crilly (8) 4up, S Kells (13) 4up, T McKenna (17) 3up. Sat: S Kierans (17) & S Connell (12) 28, P Branigan (12) & S Carr (6) 28, B Sullivan (6) & G Butterworth (11) 27.

SILLOGE PARK – D Buckley (20) +9, J Ryan (18) +7. J O'Toole (19) 45, B Dempsey (20) 44. Scramble: M Kelly (9) P Fitzgerald (13) & F Jordan (16) 60.

SKERRIES – G Cuttis (22) & F Costello (14) 46, R Lanigan (18) & D Lanigan (19) 46, K Lumsden (13) & J Lumsden (18) 46.

SLADE VALLEY – Sun: J Gately (27) 27.

STACKSTOWN – League: T O'Mahony (14) 24, J Ruane (23) 24, D Dooley (25) 23. Hole in one: B Tuckey at 10th. Sun: J Dowling (17) 24, I McDonnell (17) 22, P Campbell (14) 22.

SUTTON – League Final: R Quinn (15) 21, N O'Halloran (14) 19, D O'Neill (7) 19. LQ: S Ayling 80, C Clinch 75.

SWINFORD – League Semi Final: R Ingham bt R Howko 3/2, D Ronayne bt P J Hennigan 2/1. Final: R Ingham bt D Ronayne 3/2. Seniors: R Howko 22, B Colgan 20.

T

TIPPERARY – Seniors: W Burns D Kennedy & V Gilligan 62, P Hayes J Crosse & E Coffey 61, W Hyde J Foley & P Kelly 60.

TRALEE – M Quirke (19) 43, J Hussey (18) 39, N Barrett (16) 39. Leading score, Sat: B Lennon (11) 32. Sun: P Wall (15) 39. Teams, Captains: J O'Halloran 131, B Fitzgerald 130, J McCarthy 122, M Lynch 121, D McMahon 121, S Carmody 120. Seniors: J Barry (14) 19, J Collins (19) 18, D Barrett (17) 18, D O'Callaghan (17) 18.

TULLAMORE – P J Murray (13) 31, J J O'Neill (18) 31, D Cooney (26) 31, A Whittaker (19) 30.

W

WATERFORD – N Condon (12) & M O'Sullivan (22) 26. Open: E Rice E Collins G Condon & G Fell 93.

WATERVILLE – M Donnelly (14) 39, J Sugrue (11) 39, V O'Sullivan (22) 36, D McGillicuddy (5) 35.

WEST WATERFORD – Cl 1: D Condon (6) 42, M O'Sullivan (7) 40. Cl 2: J J Power (12) 44, J Brennan (10) 42. Cl 3: M Lawlor (15) 43, M Daly (14) 42. Cl 4: D Murphy (22) 43, N Murray (20) 41.

WEXFORD – Open: B Judd (18) 5up, P Cleary (12) 4up, G Hillis (15) 4up. Fri: J Doyle (20) R Doyle (11) & P Doyle (21) 68. Sat: A Roche (18) & D Murphy (20) 32, J Bolger (18) & A Farrell (6) 32. Club Fourball: D Dempsey (17) & K Carroll (9) 25.

WOODBROOK – E DeGrae (11) T Walsh (16) M Walsh (19) & R Meehan (19) 51, J Mooney (8) F Hurley (8) B McLeavey (8) & J Swaine (18) 51. F'ball: D Lewis (1) & P Lewis (4) 30, D Brady (15) & B Fuller (19) 30, M Colley (8) & J Adams (8) 30. Back 6: J Fitzell (10) & R Fitzell (13) 31.

WOODSTOCK – F Tone (16) 43.

Y

YOUGHAL – 13h: M T McCarthy (12) 34, J O'Donoghue (15) 32, T Mason (9) 31, G Shiels (10) 31. 13h: T Bulman (17) 36, G Shiels (10) 32, M Treacy (27) 30. League Wk 3 Teams: Team C (T Mason M Ryan E McSweeney S Murphy & J Morgan) 219, Team I (P Lehane M T McCarthy T O'Mahony M J Murphy & D Leahy) 219, Team B (I O'Callaghan J Smyth C O'Sullivan T Bulman & F Daly) 217, Team A (D Walsh M O'Doherty J O'Donoghue DmHogan & N Holland) 217. Sat Cl 1: P Collins (7) 30. Cl 2: S Hennessy (13) 33, P Crowe (11) 31. Cl 3: A Geary (18) 31. Cl 4: A O'Keeffe (20) 32.

SOCIETIES

C

CONNACHT SENIOR ALLIANCE – Connemara, Gross: M Staunton (Ballinasloe) 70, J Lyons (Galway) 71, R Mullarney (Galway) 75, J McLynn (Galway Bay) 76, D Burke (Tuam) 77, B Mooney (Athenry) 77. Nett: M Lynch (3 Tuam) 68, P Togher (8 Tuam) 70, S Underwood (1 Co. Sligo) 70, P Ryan (5 Tuam) 71, D McGrath (6 Tuam) 72, O McDonagh (6 Tuam) 72, C Beakey (7 Gort) 72. Carne, March 8th.

D

DUBLIN JOURNALISTS – Laytown & Bettystown: C Holmes 33. Cl 1: K Kenealy, P O'Gaora. Cl 2: C Dervan, J Brennan. Cl 3: D Gilleece, T McElroy. Friends: T O'Mahony. Officers, Capt: K Kenealy. Vice-captain: S Ryan. President: M O'Connor. President 2015: B Linnane. Secretary: J Brennan. Treasurer: G McCarthy. Handicap Sec: R Hyland. Committee: J Burns, D Gillece, C Holmes, B Keenan, F McDonnell, D Doherty (ex-officio). Auditors: K Doyle, R Lang. Next outing: March 3, Black Bush. Timesheet with F McDonnell 087 9107285.

H

HEDGEHOGS – Portmarnock Links: S Noonan (11) 31, J Stanley (11) 31, D Morton (16) 28, C Haughton (18) 28, M Keraney (13) 25. Next. Tenerife, Feb 27th to Mar 6th. Golf Costa Adeje, Golf Amarilla, Golf Las Americas, Golf Del Sur.

HOLLYSTOWN LADIES – Cl 1: M O'Donnell (7) 17, A Thomas (7) 15. Cl 2: S Cassidy (12) 15, J O'Connor (12) 9. Cl 3: C O'Dowd (14) 11, M Conlon (14) 11.

M

MIDWEEKERS – Clontarf: M Kelly (13) & T Pierce (26) 38, J O' Connell (18) & G Carpenter (16) 37.

LADIES

A

ARDEE – A Gough (21) 20.

ASHBOURNE – A Smith (22) 23, R Young (17) 22, M Frawley (24) 20, M Smith (36) 20. Sat: D Beggan (19) 23, E Carpenter (36) 22, M Clancy (31) 22. Sun: K Johnston (22) 28.

ATHLONE – K Delaney (31) 25.

ATHY – E Hannon (32) 29, P Brown (17) 27, D Kelly (27) 27.

B

BALBRIGGAN – 12h: B Roche (30) 29, A Noonan (25) 27. Cl 1: B Hunt (180 24, C Guildea (12) 24, E Tolan (12) 24. 9h: C Guildea (12) 16, M Kavanagh (17) 16, G McNally (30) 16.

BALLYBUNION – J O'Donnell (16) 32, C Hurley (28) 32, M Flannery (25) 31, M O'Sullivan (16) 30. Hole in one: J O'Donnell on 11th, Cashen Course.

BALLYLIFFIN – 9h Cl 1: A Friel 16, M McCloskey 16. Cl 2: M Gough 18, B Doherty 14. Cl 3: G McLaughlin 16, K McKeague 16.

BANDON – A O'Tuama (23) 31, M Murphy (11) 31, U Eisenring (17) 29, M Hernon (23) 28.

BEAVERSTOWN – 12h: S Dunne (20) 27, A Horan (25) 27, M King (30) 24, R Bellew (23) 24, V Egan (22) 24. Sat: A Neville (26) 28, M Kidd (23) 23. Sun: E Meaney (18) 26, C Vaughan (25) 26, A Hurley (36) 23, M Collins (28) 22.

BELLEWSTOWN – League: A Gogarty 17.

BLAINROE – A Heffernan (16) 33, A Murphy (33) 29. Mon: L Dean (19) 32, M McGrath (25) 29, R Sparks (13) 29.

C

CARRICK ON SUIR – B Feeney & V O'Donnell, T O'Shea & M O'Donoghue.

CARTON HOUSE – C Greenwood (25) 20, M Fox (26) 20.

CASTLE – Cl 1: A Doyle (14) 20, N Casey (18) 19. Cl 2: J Flanagan (21) 19, S Lynn (23) 18. Cl 3: L Brady (32) 21, S Caffrey (28) 17. Cl 4: J Cosgrave (36) 17, F Anderson (35) 15.

CASTLEKNOCK – M Corcoran (24) 24. S Lacey (10) 43.

CASTLEWARDEN – 14h: R Harpur (32) 28, C Walsh (11) 26.

CEANN SIBEAL – League: B Carroll (15) 31, N Joyce (21) 27, B Firtear (34) 26. Teams after Rd 1: Team A (B Carroll 15 M Ui Chruadhlaoich 22 & W O'Sullivan 27) 53, Team C (N Joyce 21 A Moore 23 & R Harrington 33) 53.

CHARLESLAND – S Vaughan (21) 64, A Benson (11) 68, Y Duffy (26) 68. Strokes: M Cahill (22) 62, L O'Dwyer (13) 64, L Waddell (22) 66.

CLONMEL – M Morris (31) 24, A Prendergast (14) 24.

CONNEMARA – J Donnellan (17) 30.

CORK – 18h: C Coughlan Ryan & M Abernethy 36, M Clarke & I Rafferty 35, K McGrath & D McCarthy 34, H Lynch & D Phelan 33, M O'Connor & S McKiernan 31. Sun: C McCarthy (10) 29, I Rafferty (12) 26, M Clarke (9) 24, M Lowney (7) 23, M Griffith (26) 23, E Kirby (19) 22.

CO LOUTH – M Quinn (10) A Daly (20) & J Matthews (24) 49, M Bogue (21) G Donegan (23) & M Maher (35) 46.

CO MEATH – 14h: B Kerrigan (36) 27. Sun: G Flattery (34) 34, A Barron (11) 33. 34-36 h'cap: M Sweeney. 14h Cl 1: C Kirwan (16) 28, P Dempsey (13) 27, A Moran (15) 26. Cl 2: N O'Reilly (24) 32, A Holland (23) 25, A Toner (21) 25. Cl 3: P Westphal (28) 28, M Dempsey (32) 27, D Mulvaney (34) 27. 34-36 h'cap: C Kearney.

CO SLIGO – D Barrett & M Rooney 29, M Rhatigan & C Roche 25. Senior Alliance Cl 1: M Talbot (Donegal) 31, C Murphy 30. Gross: M Rooney 21. Cl 2: V Foley 30, P Nolan (Strandhill) 29, C O'Rourke 27. Members Alliance: E Canning 21, J Coulter 20, C O'Rourke 19, M McGowan 18. 15h; M Durcan & C Jinks 29.

D

DEER PARK – Lady Captain's Drive In: M O'Donoghue (29) 19, A Paterson (30) 15. Gross: C Flood 27. Cl 1: B McMullen (17) 15, S Priestman (22) 15, B Saville (15) 14. Cl 2: I Browne (27) 14, A Hesnan (32) 14, J Campbell (27) 13. Cl 3: P Sharkey (33) 14, A Seagrave (33) 12, A Smeed (34) 12.

DELGANY – K Smith (22) & M A Quigley (25) 32, C McCormack (6) & A O'Loughlin (17) 32. Sun: B Dolan (23) 31.

DONABATE – 12h Cl 1: N McGavisk (11) 22. Cl 2: E Manton (27) 22, C Tuck (25) 22. Cl 3: E Galvin (36) 24.

DOOKS – D Foley (17) 23, T Eakin (3) 22.

DUN LAOGHAIRE – 9h Upper Cl 1: K Feeley (12) 18. Cl 2: C Cummins (20) 16. Cl 3: D Gormally (30) 15. Lower: N McCarthy (12) & T Keating (14) 23, N Murray (7) & C McCarthy (5) 21.

E

EAST CLARE – Seniors: S Casey & B Fennessy, C McKenna B O'Loughlin & K Grimes, B Hayes P Burke & O McElhinney.

EDMONDSTOWN – D Burns (30) 26, B Beirne (30) 25. Cl 1: M O'Kelly (19) 24. Cl 2: D McCabe (24) 24. Cl 3: D Coakley (28) 25. Sun: D Kearney (33) F Duffy (36) C O'Neill (29) & D Burns (33) 57, M Mulvanny (36) A Cousins (7) O Daly (14) & F De Burgh Whyte (22) 54.

ELM PARK – Cl 1: A Burke (18) 19, R Linnane (13) 16. Cl 2: M Towers (21) 19, N Collins (21) 18. Cl 3: M Price (28) 21, P Corcoran (28) 19.

G

GALWAY – 9h Cl 1: S McLoughlin (12) 18, M Coyle (17) 18, T Kennedy (12) 17. Cl 2: J Murray (23) 20, M Murphy (21) 19, M O'Connor (20) 18. Cl 3: C Bambury (36) 21, S Colgan (29) 19, C Whelan (31) 19.

GLASSON – A Kelly (7) 24, M McCormack (15) 22, T Donohue (18) 21. Sun: C Nally (11) 22, C Kenny (9) 20, P McGivney (11) 20.

GLEN OF THE DOWNS – 12h Cl 1: C Davis (15) 26, R McEvatt (16) 23. Cl 2: B Dodwall (26) 27, N Counahan (27) 23. Cl 3: P Crotty (36) 29, N Keane (36) 25.

GOWRAN PARK – R Dick (22) 25, E Walsh (19) 24.

GRANGE – Inner Course Cl 1: P Hogan (14) 24. Cl 2: M Burke (23) 22. Cl 3: K O'Rourke (35) 26. Outer Course Cl 1: M Hicks (16) 21. Cl 2: G Stafford (27) 22, C Lyons (24) 20. Cl 3: A Lawford (32) 23, H McNiff (31) 22.

H

HERMITAGE – Cl 1: A Murray (10) 17, D Flynn (19) 17, C Casey (4) 17. Cl 2: M Nally (23) 22, D Delaney (21) 19, V Rooney (26) 19. Cl 3: L McHenry (30) 18, M Cronin (33) 18, S Burke (33) 17.

HIGHFIELD – G Foran (17) 43, C Woods (24) 34, C Deegan (14) 33.

HOLLYSTOWN – C Stapleton & R Kearns 14, B Commins & C Mullins 14.

HOWTH – 12h Cl 1: K Deasy (12) 21, M Tynan (16) 21. Cl 2: M Lillis (21) 19, N O'Keeffe (22) 19. Cl 3: D Ward (28) 23, B O'Brien (29) 22. Cl 4: A Buckley (31) 20, S Kennedy (35) 20.

I

ISLAND – Sun: C Reilly (19) M Cahill (23) & G Sinclair (30) 40. League: S Newman (17) 23. Cl 1: M Dinan (11) 22. Cl 2: A Forsyth (23) 23. Cl 3: A Harkin (30) 20.

K

KILCOCK – League Cl 1: M Cullen (22) 27. Cl 2: M Campbell (30) 21. Cl 3: B Coleman (35) 29. Best 36: B Leahy 23.

KILMASHOGUE – A Turley 20, G Fair 19, M Butler 16.

KINSALE – 14h: A Daly (15) 27. Cl 1: F Power (16) 25. Cl 2: C Greene (28) 26, K Kilcoyne (36) 23.

KNOCKANALLY – P Holmes (34) 22, E Bucjley (19) 21, S Taaffe (18) 20. 9h: A McQuillan (22) 21, B O'Brien (19) 20, G Eyres O'Brien (22) 19.

L

LAHINCH – K Hayes (34) 40, J Barrett (18) 32. 15h: J Cagney (16) 25.

LAYTOWN & BETTYSTOWN – M P Delaney 19, E Delaney 18. 15h: A O'Neill 29, P McAllister 28.

LISMORE – League: O Scanlon (27) 21, N O'Sullivan (16) 20, J Tobin (19) 20, C Neville (31) 20. Teams: Team B Joan Cahillane 147, Team D Fiona Howard 144, Team C Marie Condon 138, Team E Patricia Lonergan 135.

LOUGHREA – M Mahony 28, M Cahalan 27, M Hannon Healy 26.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – M O'Flynn (36) 21, D Cahalane (34) 21. 9h: M Brosnan (20) 16, V Naughton (21) 16.

M

MALAHIDE – Y Murray (20) 21, T Ryan (16) 20, C Doherty (27) 18. Sat: A McInerney (23) 24, E Hanrahan (21) 24, U Carleton (13) 23, B McDonald (14) 23, V Mahood (18) 23.

MANNAN CASTLE – League: M Bourke 18.

MILLICENT – K Heffernan (21) 21, M Mahoney (25) 20, A Harrington (30) 19.

MILLTOWN – Medal Cl 1: L Heavey (12) 33, A O'Grady (20) 35. Cl 2: R Kirwan (21) 34, R Shanahan (30) 36.

MULLINGAR – I Murtagh (20) J Heery (23) & B O'Carroll (22) 56, A Fagan (16) A Bennett (27) & H Lynch (34) 51, S O'Donnell Murphy (10) S Ruane (19) & K Browne (19) 50.

N

NAAS – M Lawlor (34) 22, J McNulty (30) 20. Cl 1: E Kavanagh (19) 19. Cl 2: P Rohan (20) 19. Cl 3: K Murphy (26) 17. Cl 4: R Colivet (31) 20.

NEW ROSS – P Purcell (17) 25, A Byrne (31) 24, L Roberts (20) 24.

NEWLANDS – 12h: P Curtis (13) 24. Cl 1: C Ryan (18) 23, G Friel (15) 20. Cl 2: E McLoughlin (24) 21, A Usher (21) 20. Cl 3: M O'Farrell (28) 23, P O'Dea (31) 33. Cl 4: H Mangan (34) 17, M Kenny (35) 17. 9h 2nd 9: A Farrell (24) 16, H Conway (23) 15.

NORTH WEST – M Friel.

O

OLD CONNA – L Gavin (20) 20, A Haugh (27) 20, N O'Reilly (23) 20. Cl 1: A Quinlan (20) 20. Cl 2: F Kehoe (25) 20. Cl 3: P McGrath (31) 18. 9h: S Fildes (5) 18.

OUGHTERARD – S Coen (26) 25. Cl 1: M Duggan (20) 23. Cl 2: K Lee (27) 23. Cl 3: M Hogan (33) 23.

P

PORTUMNA – League: Team A 251, Team B 200, Team C 260, Team D 245, Team E 272.

R

RATHCORE – Cl 1: E McNally 16. Cl 2: J Kenny 17. Cl 3: M Flood 16.

RATHFARNHAM – P Cassidy (11) & C McCrann (23) 35, S Hood (17) & N Campbell (14) 33, A Doherty (36) & J Martin (36) 32, G Coe (20) & G Carmody (25) 32.

ROSSLARE – B Pettitt (23) 34, P Stafford (16) 29, G Mahon (8) 28, K Cullimore (16) 27, E Doyle (22) 27, R Spelman (23) 27.

ROYAL CURRAGH – F O'Boyle (18) 32. Cl 1: P Joyce (17) 30. Cl 2: S Bohan (21) 29. Cl 3: B O'Donovan (34) 24.

RUSH – D Moran (21) 18.

S

ST ANNE'S – A Headon (18) M Wright Goff (34) & A Hayes (36) 41. Seniors: O Keogh (11) 26.

ST HELEN'S BAY – N Kavanagh 19.

SEAFIELD – League: N Noone (19) 30, C Teahon (21) 27, E Bruton (19) 24.

SILLOGE PARK – M Lowry (9) +1, M Lindopp (28) -1. Thurs: M Lindopp (28) 40, B Fitzgerald (28) 25.

SKERRIES – Cl 1: M Kenny (11) 32. Cl 2: E Pyke (25) 29. Cl 3: J O'Brien (34) 25. Singles: J McEvoy (23) 19, N O'Mara (27) 17.

SLADE VALLEY – 11h Cl 1: A McNamara (24) 24. Cl 2: S Murphy (35) 24.

SUTTON – Cl 1: A Beggs (20) 1up. Cl 2: A Navan (22) all sq. Cl 3: C Logan (30) 1dwn. League Final: N Cassidy (24) 16, A Newman (18) 14, A Lyons (17) 13. Leading qualifier: C Logan.

T

TRALEE – Seniors: A Lynch, N O'Sullivan. Weekly: E McCarthy (25) 20, G Reen (28) 19. League Rd 3: M Sheehy (4) 25, L Grey (15) 25.

W

WATERFORD – M O'Shea (16) 23, N Dunphy (17) 21, D Hughes (21) 19, J Ahern (18) 19, H Nolan (31) 19, E Hearn (4) 19. Home Alliance: V O'Sullivan (20) 24, E Troy (18) 22, D Power (20) 22,.

WATERFORD CASTLE – A Shelley (27) 24, F Fitzgerald (23) 22.

WATERVILLE – E Fitzpatrick (26) 28, J Hardy (18) 25, S O'Sullivan (17) 25, M Quirke (26) 25.

WEST WATERFORD – Leader Board: Louis Vuitton 185, Georgio Armani 180.5, Gucci 178. 13h: A Rochford (26) 25.

WESTMANSTOWN – 1st 9: J Mullin (31) M O'Sullivan (34) & M Byrne (28) 44, A McGloughlin (26) M Corbett (31) & M Masterson (30) 40. 2nd 9: L Scannell (25) D Daly (15) & D Byrne (35) 41, B McDonnell (18) S Connolly (18) & U Wall (29) 39. Singles PM: D Curtis (16) 16. Sun: E Healy (26) 17, B McDonnell (18) 17, P Brennan (16) 16.5.

WESTPORT – B Bergin 17, M Grimes 16.

WOODBROOK – 10h Cl 1: M Ryan (18) 22, V O'Reilly (18) 20, A Whelan (14) 18. Cl 2: S Lynn (36) 22, G Wolfe (21) 22, C Doyle (31) 21.

Y

YOUGHAL – 13h Cl 1: M Pomphrett (16) 27, B O'Donoghue (17) 25. Cl 2: G Fitzgibbon (27) 32, C Harnedy (25) 28, A Rochford (26) 27. League Wk 1: Team G (M Pomphrett P Brennan C Harnedy J Coyne & M Barry) 84, Team A (B O'Donoghue M O'Halloran S Coyne K McNamara & M Bennett) 82, Team D (T Landers B Fitzgerald R Mathews G Fitzgibbon & A Leahy) 76.

COMPILED BY PAT RUDDY

Irish Independent