| 17.4°C Dublin

Golf Notices

men

A

ABBEYLEIX – M Moran (12) 36, J McDonagh (17) 36.

ADARE MANOR – M Lewis & E Ryan 11up, T Hickey & T King 9up, M Counihan & L Brennan 9up.

ARDEE – T Bannon (22) 45. Sun: O Sampson (23) 35, K Keogh (19) 32, F Duff (24) 32.

ARKLOW – B Toal (18) & J Clifford (22) 46, D Murphy (15) & S Morris (23) 45. Fri: P Rea (13) C Magee (9 ST Annes) & P Malone (20 Druids Glen) 81, R Tucker (9) T Nicholson (13) & P Egan (16) 81. Sun: R Mundow (14) 34, P Grant (10) 34, H Snell (18) 34. Gross: M Holt 28.

ASHBOURNE – Cl 1: D Doolan (7) 29. Cl 2: T O'Keefe (13) 28. Cl 3: C Keogh (15) 32. Cl 4: G Farragher (24) 32.

ATHLONE – AWGS: J Bracken 33. Cl 1: R King 31. Cl 2: R Tierney 31. Cl 3: F O'Regan 32. Veteran: V Connaire 26. J O'Connor (16) 38, G Kelly (10) 34, T Donohue (14) 33.

B

BALBRIGGAN – League 1st 9 Cl 1: J O'Shea (11) 22. Cl 2: T Coughlan (16) 24. Cl 3: A Moore (25) 21. 2nd 9 Cl 1: G Lewis (2) 21. Cl 2: T Scully (16) 21. Cl 3: P Levins (17) 20. Sat 1st 9 Cl 1: B Wilde (4) 21. Cl 2: M Power (13) 20. Cl 3: J Marry (20) 23. 2nd 9 Cl 1: P Casey (12) 22. Cl 2: T Coughlan (16) 19. Cl 3: J McKenna (19) 20.

Sport Newsletter

Get the best analysis and comment from our award-winning team of writers and columnists with our free newsletter.

This field is required

BALCARRICK – G Dowling (16) 31. Cl 1: T Murphy (12) 28. Cl 2: D Cranston (13) 28. Cl 3: B Fitzpatrick (20) 30. Singles: C Higgions (12) 31. Cl 1: S Kavanagh (4) 27. Cl 2: F Walsh (16) 27. Cl 3: C McAuley (26) 29. Open: B Murphy (16) 33. Cl 1: F Dennis (12 Scarke) 32. Cl 2: G Dowling (17) 32. Cl 3: S Duffy (19 City West) 31.

BALLINA – 12h: R Bradwell 31, J Foody 28.

BALLINASCORNEY – A Kilkenny (23) 30, F O'Mahony (10) 34, G Lawlor (21) 34.

BALLYMONEY – M Conroy (20) 46, E O'Brien (13) 40, S Greene (22) 40.

BALTINGLASS – Sat: P Byrne D Byrne S Byrne & J Higgins 51. Sun: L McCormack J Glynn J McCormack & B O'Hara 80.

BANDON – G O'Flynn (21) & A O'Flynn (20) 39, J Carroll (2) & J Hurley (22) 38, C Tobin (15) & S McCarthy (15) 37.

BEAVERSTOWN – J Byrne (10) R Martin (11) N Murray (18) & R O'Sullivan (9) 67, J Nolan (12) R O'Connor (12) D Boles (19) & A Costello (12) 67.

BEECH PARK – 14h: P Foley (20) 34. Cl 1: E Donoghue (10) 32. Cl 2: O Sweeney (14) 33. Cl 3: M Kennan (18) 34. Cl 4: P Kenny (23) 31.

BELLEWSTOWN – League Sat: K Moore 29, J Gogarty 19. Sun: K Moore 24, J Broughton 23.

BIRR – Seniors: C Loughnane J Kelly & T Rosney 42, J Carroll T King & J Coleman 43.

BLACK BUSH – League Rd 6 Cl 1: B McCleery (12) 28, F Foran (7) 27. Cl 2: C Murray (18) 30, B Dillon (18) 29. Cl 3: D Keegan (24) 26, D Brady (22) 26.

BLAINROE – L Fitzpatrick (11) & D O'Mahony (20) 51, M Lawlor (16) & K Breslin (20) 52.

BUNCLODY – Open: R Furlong (10) 35, R Kinsella (15) 33. Week 1 Race to Paddys Day: Pat ST Ledger (11) 28, A Power (9) 26, W Harte (12) 25. Gross: C Murphy 22.

C

CAHIR PARK – Seniors: J Mackey & D Runacres 25, B Callanan & J Phelan 24, L Nelligan & S Costello 24.

CALLAN – J Wellwood (15) 44, P Denny (18) 40, D Delaney (10) 39, P O'Keeffe (13) 38, M Tobin (17) 37, I Brown (17) 36, R Needham (17) 36, L Malone (10) 36, N Brett (15) 36, P Cody (24) 36.

CARLOW – B Hennessy (14) M J Brennan (16) T Rea (16) & M O'Toole (25) 68, B Murphy (10) T Fennelly (11) T Quigley (15) & E Coffey (18) 68, R Breheny (12) D Collier (13) P Muldoon (19) & B Foley (22) 67, P Dowling (3) K Brennan (7) T Corcoran (9) & E Phelan (15) 66.

CARRICK ON SUIR – B Cashin (20) 37, J Mahon (10) 33, R Comerford (14) 32. 9h: T Cooney (16) 22. 14h: C Drohan (13) 35, R Ponce De-leon (11) 33, N Drohan (8) 32. League Rd 5: T M Power (19) 25, K Barry (10) 23, D O'Dwyer (18) 23, B White (18) 22. Gross: R Barry 20.

CASTLE – 1st 9: P Murphy (22) 23, D Coleman (14) 20, B Knott (11) 20. 2nd 9: M Keane (21) 24, T Murphy (19) 21, D Coleman (14) 20.

CASTLE BARNA – D Neville (16) 47, B Bermingham (21) 45, T Curley (14) 43. 18h: S Ryan ((16) 46. 9h: T Wright (19) 24. Seniors: G Reilly 40, J Nolan 35.

CASTLEBAR – M Kilcourse 81, P Rice 79, F Starken 78, C Muldoon 78. Singles: J Kelly 36.

CASTLEGREGORY – A Bulman (19) & S Hennessy (16) 28.

CASTLEMARTYR – C Murphy (11) 45, C O'Regan (12) 37, D Sheane (6) 37.

CEANN SIBEAL – P Duffy (13) 40, D Duffy (5) 35, L O'Hanlon (12) 34.

CILL DARA – League: T Byrne (20) 26, C Ryan (22) 26, P Duggan (22) 26, B O'Neill (14) 26, A Ryan (35) 24.

CLANE – 9h Cl 1: M Cuddihy (15) 27, T Carew (13) 24. Cl 2: J Duffy (33) 26, D O'Broin (24) 26.

CLAREMORRIS – League Wk 1: M Higgins 33, E Morris 32.

CLONMEL – Magic 15: W Burke (20) & P O'Connor (18) 4up, D O'Connor (18) & T Flood (20) 3up. Magic 25: F O'Keeffe (19) & S Bannon (23) -2.

CLONTARF – I Maguire (15) M Wyse (16) P O'Leary (18) & V Synnott (27) 81, V Ryan (9) M Tyndall (14) G Paterson (20) & T Bryan (27) 80, D Killen (25) T Byrne (21) T Duffy (15) & F Kelly (15) 79.

CONNEMARA – J Flaherty (5) 37. Sun: R Maher (23) 40, M Kearney (15) 37, J Hayden (17) 37.

CORK – P J Murphy (4) 36, G Seacy (11) 34, T Quirke (9) 33, B Lenihan (12) 33, E Russell (16) 32, J Murphy (8) 32, P O'Flynn (13) 31, P Murphy (21) 31. Gross: T Cleary 32.

CORRSTOWN – Sat: G Kelly (19) 18, C Grehan (17) 16. Charioteers: K Ferris (22) F Dillon (20) & L Rutter (21) 45. Sun: F Kearney (19) 25. T Barrett (11) 20, P Hall (9) 19. League: Dead Presidents 213, The Four of Us 183, The Grifters 167, The Good Guys 163, Pro V 3 162.

CO CAVAN – P O'Reilly (11) 23, B Keegan (20) 23, T Duffy (14) 22.

CO LOUTH – League Cl 1: F Greene Jnr (8) 73, C Breene (5) 73. Gross: D Carroll 77. Cl 2: J Fitzgerald (19) 74, J McAuley (24) 74. Gross: M Meegan 88. Team: J McCann (8) T McDonald (11) M Tolan (13) & J Fitzgerald (19) 64. Lamb: J McLaughlin (14) 34. Sun 1st 9 Cl 1: D Garry (11) 19. Cl 2: R Quirke (18) 22. 2nd 9: J Maher (9) & P Maher (12) 29.

CO SLIGO – 13h: M Cullen (10) 27, J McHugh (13) 26. Sun: A Lawley (21) 1up, R Fitzpatrick (12) level.

COURTOWN – P Finn (16) 32, D Roche (5) 31, J Hughes Jnr (11) 30. Gross: B Symes 27.

CRADDOCKSTOWN – 13h Cl 1: M O'Connor (8) 26. Cl 2: M McKenna (16) 28. Cl 3: B Pluck (24) 29. 15h Cl 1: W Nolan (11) 31, G Higgins (6) 30. Cl 2: W Cowzer (12) 35, G Byrne (15) 34. Cl 3: S Breen (19) 38, D Hallahan (20) 33.

D

DEER PARK – D McKenna (14) 37, J Morgan (12) 36.

DELGANY – T Jenkinson (12) & D McGrane (21) 30, B Gallagher (9) & P Hanks (23) 30, S Whelan (19) & R O'Toole (15) 28.

DONABATE – P O'Brien(5) & S O'Malley (16) 39, D Cullen (15) & J Galvin (16) 39.

DRUIDS GLEN – R Smeeton (10) 37. Cl 1: B Keaveny (10) 34. Cl 2: J O'Beirne (11) 37. Cl 3: V Lynch (15) 35.

DUNDALK – 18h: S McGuinness (20) 45, R Pepper (22) 44, B Owens (15) 43, D McAdam (22) 42, B Keane (13) 42. Juvenile: S Laverty (14) 34.

DUNGARVAN – League: B Frizelle (14) 40, M Conway (9) 39. Sun: D Walsh (5) 38, N Hackett (10) 38, P Phelan (14) 37.

E

EAST CLARE – Seniors: J Fielding T McNulty J Manley & B Moloney, P Clancy F Ryan & T Moloney.

EDMONDSTOWN – R Greenlee & K Harris 41, M Keenan & G Keenan 42, S O'Connell & J Cousins 43, P Gorman & T O'Dowd 43, S Ruddy & O Whelan 43.

ELMGREEN – F McSherry (18) 37. Cl 1: A Lynam (8) 32. Cl 2: D Murphy (10) 34. Cl 3: T Redmond (17) 33. Cl 4: M Cassin (19) 33.

ENNISCRONE – League: J Fleming (12) B Melly (19) A Casey (21) & M Gilroy (24) 170, A McMahon (5) A Devers (20) C Farrell (23) & T O'Donnell (36) 167, J Clarke (15) M Mullins (20) P Armstrong (20) & K Doherty 165, S Monaghan (1) S Duffy (18) E Rafter (20) & A Burke 164, E Loughran (1) S Brogan (17) T Keane (21) & J Folan (30) 164.

EUROPEAN CLUB – G Fahy (18) 37pts. Winter League, 1st 9, 54, N Kelly, N Kilgallon. 51, R Cooper. 48, G Birch. 45, B Wojnar, G Fahy, B Keenan.2nd 9, 50, J Fielding. 48, M O'Donoghue. 47, L Kelly. 45, A Nicoll, B McGinn. 42, J Ruddy.Seniors: K Murray (6 Tramore) 34, M Mahon (21 Lisheen Springs) 33. Open Singles, N Kelly (10 European) 38pts, G Birch (12 European) 37. Seniors, every Monday. Open Singles, Monday to Sunday. Timesheet at 0404 47415.

F

FARNHAM ESTATE – M O'Brien.

FORREST LITTLE – N Hussey (13) 33, L Hughes (13) 31, M O'Reilly (20) 31, P Robinson (10) 29, S Dooley (16) 29, R Gregan (7) 29.

G

GLASSON – E Barrett (9) 26, P Gillen (11) 25, J Rice (4) 25.

GRANGE – Spring Challenger Inner: J Donaghy (10) 4up, S Downer (16) 3up, L Burke (16) 2up, G Doyle (7) 1up. Outer: P Kennedy (9) 28, K Jones (17) 26, J Heerey (19) 26, N Enright (22) 26.

GRANGE CASTLE – N Marks (13) A Doyle (21) & E Kirwin (28) 98, C O'Connell (13) D Bennett (15) & N Thornton (24) 96. Sun: P Dunne (17) A Doyle (21) & E Kirwin (28) 116, P O'Reilly (14) K Stephens (12) & G Valentine 111, T Plummer (8) J McDermott (13) & P Flynn (20) 107.

GREYSTONES – C Watchorn (12) 42, S Baker (21) 39, J Hoey (10) 39, P Gormley (8) 39.

H

HEATH – C Whelan (20) 43. Sun: S Donaghue (13) 40. League Final: Liam MacLaughlins Team bt Leo Foys Team 5/3. Overall Male: Paul Heffernan.

HIGHFIELD – Lamb 6: D Farrell (11) 43, P Walsh (13) 42. Cl 1: A O'Sullivan (11) 40. Cl 2: S Donoghue (17) 41. Cl 3: C Kane (20) 42.

HOWTH – F Archer (16) & P O'Gorman (13) 31, M Woods (9) & K Williams (9) 28. League 1st 9: P Faherty (20) 21. 2nd 9: D Fallon (13) 21.

K

KILCOCK – F Malone (26) 30, C O'Toole (15) 30, G Lawless (10) 29.

KILCOOLE – Seniors: P Joyce (25) 20, J Roche (24) 19, J Mullarkey (17) 19. V Par: G Caulfield (11) +5, K Russell (17) +4, T Gorman (15) +4. Team: J Smyth (8) K Byrne (8) T McManus (8) & A King (17) 85.

KILKENNY – K Lenihan (14) & J Lawlor (16) 32, J O'Shea (12) & C Aylmer (16) 31, K Browne (8) & C Corbett (7) 30, N Power (9) & M Condon (11) 30. Crosscard: J Troy (16) P O'Hanlon (13) & J O'Neill (17) 62, S Rochford (11) M Egan Snr (17) & R Dore (16) 61, S Boland (9) J White (9) & D Butler (22) 60.

KILLEEN CASTLE – T Murphy (20) 32, S Markham (11) 31, B Kavanagh (6) 31.

KILLORGLIN – 12h: M Griffin (21) 28, D Evans (11) 26. Sun: D Brosnan (11) 33.

KINSALE – Front Course: B Keane (3) 22, J Murphy (3) 21, J Dumigan (6) 21. Back Course: C Madden (13) 20, M Talbot (9) 20, E Mathews (13) 19. Sun Front Course: T Finn Snr (7) 25, B Fitzgerald (5) 23, A Desmond (9) 23. Back Course: C Heaslip (11) 27, T Smyth (4) 24, P Sheehan (9) 22.

L

LAHINCH – Seniors: D Creedon 32, M Cagney 29, D O'Ceallaigh 25, J D Smyth 25.

LEE VALLEY – T O'Driscoll (13) 25, C O'Brien (17) 24, M Naughton (16) 24, E O'Neill (15) 22.

LISMORE – League: D Galvin (15) 32, P Morrissey (9) 31, J McCarthy (17) 30. League Wk 3 Cl 1: P Coughlan 15, B Rumley 11, P Bennett 9, K Whelan 6, R Sheehan 4. Cl 2: P Morrissey 14, F Roche 13, T O'Leary 8, L Feeney 7, J Rumley 3. Cl 3: P Heaphy 10, J Whelan 9, B Hannon 9, R Ormonde Jnr 9, C Burke 8.

LOUGHREA – League Wk 10 Cl 1: U Finn (9) 37. Cl 2: P Hynes (12) 43. Cl 3: G Raftery (18) 35.

LUCAN – Sat 1st 9: O Cosgrave (21) 22, M Richmond (16) 20, J O'Connor (14) 19. 2nd 9: D Murtagh (17) 20, R Mulhern (14) 17, J Barrett (24) 17. Sun 1st 9: M J Doyle (22), B Mugan (14) 21, E McSharry (20) 20. 2nd 9: J Murphy (17) 19, B O'Leary (17) 18, P Hayes (17) 18.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – R Kilbane (8) 19, M Fetherston (9) 18, M Farrell (18) 16.

M

MACREDDIN – League Wk 5: M Clarke (17) 44, A Curto (25) 40, N Smyth (9) 40.

MALAHIDE –12h Blue/Red: A Cullen (12) 27, L Laffan (18) 27, C Carlton (16) 26, D Brady (17) 26.

MALLOW – 14h: F Daly (19) 36, K Horgan (13) 35, E Nagle (14) 34. Gross: B Attridge 27. Best Fri: E Morrison (12) 33. Best Sat: E Cullinane (17) 32. Best Sun: P Hayes (17) 33.

MILLTOWN – 1st 9: V Downes (6) & C O'Reilly (4) 21, D J O'Sullivan (10) & B A O'Reilly (11) 20. 2nd 9: M Cole (7) & P Magee (14) 18.

MOATE – 13h Cl 1: B Greham (8) 29. Cl 2: J Henry (13) 34. Cl 3: B Butler (18) 29. Cl 4: B Coughlan (19) 30. Seniors Cl 1: K Duffy 31, J McDermott 29, J Jordan 28. Cl 2: W Grennan 28, B Browne 27, V Cronnolly 27.

MONKSTOWN – D McCarthy (11) 36, M McGrath (18) 35, D Harrington (9) 34, K Treacy (3) 33. Fri: F Murray (5) 33, S Cuffe (5) 33, D Martin (12) 32, D Murray (10) 30. Sun: K Kenny (12) 36, F Murray (5) 35, S Abbott (8) 32, L Furlong (9) 31, S Livesey (7) 31, J Cantillon (18) 31, J Tobin (4) 31.

MOUNT WOLSELEY – 15h: G Kilcoyne (6) 33, G Kinsella (8) 33, P Carthy (10) 32. Sun: L Nolan (24) 36, S Rodgers (18) 32, N Rennick (5) 32.

MOUNTAIN VIEW – Captains (Jim Dunne & Aisling Costello) Drive In: F Costello N Mullally & N Fennelly 60, N Loy K Lanigan & W Grant 61, J Byrne L Maddock & M Kelly 62.

MOUNTRATH – G Gaughan (10) J Hill (13) & N Barry (16) 38. 14h Cl 1: J Ozenbrook (3) 34. Cl 2: J Kavanagh (11) 34. Cl 3: D O'Donoghue (20) 37. Captains Drive In: L Scully (7) R Kirkham (20) & A Morrissey (25) 33, P Carroll (6) J Carroll (11) & M Carroll (12) 35, G Gaughran (10) W Lynch (14) & P O'Loughlin (22) 35.

N

NAAS – East Course: G Holmes (11) 23, D Cahill (22) 23, L Fagan (15) 22. Gross: R Kenny 21. West Course: J Christian (8) 24, A Whyte (4) 23, W Buggle (12) 22. Gross: V Shelley 17.

NENAGH – D Sherlock (15) 35, T J Burns (12) 33, M Molloy (17) 31. Gross: B Duggan 29.

NEW ROSS – Seniors: J Furlong (10) J Hosey (16) J Wallace (16) & T Kent (27) 96, J Ryan (14) S Travis (16) T Wallace (20) & M O'Neill (20) 95, D O'Leary (8) W Byrne (15) & D Kavanagh (22) 91.

NEWLANDS – 1st 9: B Connell (6) & E Higgins Jnr (4) 21, R Lyons (19) & G Murnin (20) 21. 2nd 9: P Kennedy (5) & G Kennedy (12) 23, J Cullen (17) & D Ryan (22) 22. Junior: D Tyrrell (7) & E Hollowed (7) 22.

NORTH WEST – Sat Sweep: S Fitzpatrick (13) 36. Sun Society: D McDowell (12) 37, P J McCarron (13) 36.

O

OLD CONNA – Cl 1: R Walker (7) 21. Cl 2: F Spillane 22. Cl 3: P Purcell (21) 21.

P

PORTARLINGTON – League Wk 6 Cl 1: J Young 32, J McCusker 27, M Turley 25. Cl 2: R Lawlor 29, B McEvoy 29, P Farrell 28. Cl 3: D Hyland 30, S Fallon 28, S Dunne 28.

PORTMARNOCK – Winter Series: R Kilpatrick (Scr Banbridge) 67, C Sutton (4 Malahide) 73. Gross: P Cutler (Portstewart) 73, A Myles (Newlands) 73. League Rd 1: K Molony 34, D Glynn 34. Cl 1: D Fullam 36, K Freeman 36.

PORTMARNOCK LINKS – Medal: A Rittweger (10) 71, B Morris (5) 71, R Kiernan (5) 72. Singles: J Daly (12) 36, T O'Keeffe (14) 33, P O'Connor (18) 31.

PORTUMNA – 14h Cl 1: L O'Meara (9) 32. Cl 2: G Madden (13) 33. Cl 3: M Coniry (15) 28. Cl 4: K Dunne (20) 34. Seniors: J Slattery (15) 33.

POWERSCOURT – West: D Tracey (14) 41, D McDonagh (8) 37.

R

RATHFARNHAM – League: N Jones (14) 25, B Heggie (21) 24, D Manning (21) 24, A Cunningham 23, I Martin (23) 23, K Reid (19) 23.

ROSCREA – G Fletcher & S Fletcher 58, M Doran & A Doran 59.

ROYAL DUBLIN – 18h: G Walsh (10) B Murphy (12 Milltown) D Galvin (17 Woodbrook) & A Durkan (12 Woodbrook) 92, B McLean (5) F O'Driscoll (17) J Reynolds (28) & N McLean (28) 88, A McLean (6) D Nolan (18) K McCullagh (6) & N Terry (8) 86. 12h: H McElhinney (17) & L Hutchinson (Scr) 29. Singles: A Martin (13) 26.

ROYAL TARA – Sat: J Moylan (19) 42, T Birch (22) 41, N Duffy (13) 41. Sun: P Martin (8) & T Reilly (14) 46, B Crookes (11) & J Geraghty (22) 45, P Martin (8) & J Connellan (12) 45.

S

ST HELEN'S BAY – League Rd 8, Individual: D Murphy 18. Team: Pebble Beach 658, Gleneagles 650, Valderrama 637, Wentworth 634, Sawgrass 634, Carnoustie 630, St Andrews 628, The Belfry 624, Augusta 611, Birkdale 606, Medinah 600.

ST MARGARETS – Sat: S Carr (12) 34, D Burke (13) 34. Sun, League: A Dunne 30. Cl 1: G McCormack 28, L Heffernan 26. Cl 2: T O'Connor 27, M Scallan 26. Cl 3: D O'Rafferty 26, B Murphy 26. Cl 4: G Whelan 27, B Molony 27.

SEAFIELD – League: D Hayden (12) 41, L Murphy (19) 39, M Hayes (11) 38.

SEAPOINT – Sun: P Dyas (4) 46, D Hernon (17) 46. Cl 1: P McDonnell (6) 47. Cl 2: B McDonnell (17) 47. Cl 3: P Duffy (21) 47. Sat: G Breen (6) & J Moroney (17) 30.

SILLOGE PARK – M Kelly (9) P Fitzgerald (13) & F Jordan (16) 62.

SKERRIES – B Beggs (13) & J Beggs (6) 33, P O'Connor (22) & R Richardson (15) 30, D Butterly (13) & N McConnell (17) 30. Singles: M Derham (24) 21.

SLADE VALLEY – 12h: K Fox (21) 28, E Loughlin (7) 27, P Kavanagh (20) 26.

STACKSTOWN – League: N Cormican (28) 24, R Devereux (18) 23, N O'Brien (13) 22. Sat 1st 9 Cl 1: P Curran (7) 23. Cl 2: B McCarthy (11) 23. Cl 3: D McCarthy (17) 24. Cl 4: F Keavey (19) 20. 2nd 9 Cl 1: F Kavanagh (10) 23. Cl 2: D O'Brien (14) 17. Cl 3: M Fitzpatrick (16) 21. Cl 4: P King (21) 22.

SUTTON – A Darbey (4) 22, K O'Byrne (5) 21, M Coyne (14) 21. Cl 1: A Levey (10) 19. Cl 2: D Fogarty (15) 21.

SWINFORD - Seniors: J O'Donnell 22, E Ring 20, J Beisty 18, P J Hennigan 18.

T

THURLES – 14h: V O'Brien (14) & N Curley (7) 48, S Troy (9) & P J Broderick (13) 48, P Kavanagh (15) & M Clohessy (18) 49, K O'Dwyer (14) & J Carey (15) 50.

TIPPERARY – Seniors: T Walsh J B Ryan V Gilligan & W Burns 72, L Armshaw L Ryan D Kennedy & P Duggan 69, B O'Reilly S Ryan T Ryan & L O'Dwyer 69.

TRALEE – Seniors: M O'Neill (21) 18, R Barry (13) 16, R Barrett (17) 16, B Morrissey (14) 16. 24+: R Kilgallen (28) 12.

TULLAMORE – P J McIntyre (8) 32, J Kavanagh (20) 32, N Whelan (19) 31.

W

WATERFORD – J Hale (13) 43, J Phelan (10) 42, J Aylward (16) 40. Gross: E Griffin 40. Hamper: B Collins (15) 25.

WATERFORD CASTLE – E Coady (13) & G O'Mahoney (15) 61, N Dalton (7) & T O'Brien (9) 65, P Madigan (0) & D Sinnott (2) 66.

WATERVILLE – B O'Shea (13) 35, G O'Driscoll (16) 32, D Courtney (9) 29.

WEST WATERFORD – Cl 1: O Murphy (7) 36, J C Walsh (6) 36. Cl 2: K Foley (13) 39, C Gough (10) 37. Cl 3: M Daly (16) 36, F Gee (18) 37. Cl 4: T Radley (19) 35, J Keane (21) 34.

WESTPORT – 15h: D Quinn (17) 33, N Houston (18) 29.

WEXFORD – 14h: M Ambrose (22) 31, R Murphy (18) 31. Over 60s: B Roche (24) 31. Fri: S Sills (22) B Long (21) & B Judd (18) 87. Sun: E Purcell (10) & G Hills (15) 49, D Bolger (10) & L Forristal (18) 50, L O'Neill (6) & D Roche (13) 50.

WOODSTOCK – J Kelly (11) 40.

SOCIETIES

H

HEDGEHOGS – Portmarnock Links: B Lynch (20) 40, J O'Rourke (6) 34, C Haughton (18) 34, M Roe (19) 30, M Kearney (13) 30, S Noonan (11) 28, F Doyle (19) 28, L Lynch (21) 28, D Morton (16) 27, B Morton (19) 25. Castleknock, February 13th.

P

PRESS RADIO & TELEVISION – Malahide, February 17th, 10 to 12. AGM at 4.30pm.

S

SOUTH EAST ALLIANCE – Bunclody: G Nugent (1) 69, V Smyth (6 Castlecomer) 70. Gross: P O'Hara (Kilkenny) 69, M Buggy (Castlecomer) 69. Tramore, February 16.

LADIES

A

ASHBOURNE – S Mangan (12) 24, P Duffy (26) 22, H Reynolds (29) 21. J Barry (18) 21. Sat: N Somers (23) 25. Sun: H Donoghue (17) 27, W Morris (31) 26, H Caulfield (10) 25.

ATHLONE – E Wright (20) 24, A Evans (21) 21, K Delaney (31) 22. 97 Club: M Hendrick (23) 22, K Vaughan (21) 22, A Walshe (20) 21.

ATHY – P O'Flaherty (10) 30, B Ryan (14) 29, K Kirby (12) 26.

B

BALTINGLASS – 14h: O O'hEocha (19) 31, K McGowan (20) 26, M Gorry (5) 25. Thurs: T Doogue (22) 34, B Kilcoyne (21) 29, M Whelan (23) 29.

BANDON – 15h: S Murray (15) 32, G Barry (17) 29, K Doyle (24) 28. 9h: N Fleming (14) 58, M Fleming (11) 52.

BELLEWSTOWN – 9h League: C Geoghegan Quinn 20.

BIRR – 9h: A Doolin (24) 22, S Brennan (15) 20, E Lynch (24 20. Hamper: M Gibbons (26) 31, K Kelly (23) 29, C Gleeson (21) 28.

BLACK BUSH – League Cl 1: M Murray (7) 25, A Bowen (21) 25, L Ludgate (21) 25. Cl 2: P Crimmins (23) 27, M Kavanagh (24) 25, M Horan (24) 25. Cl 3: G Cosgrove (34) 26, J Foran (33) 25, K Farrell (31) 23.

BLAINROE – 2nd 9: A Heffernan (16) 16, S Cunningham (12) 16, N McGlinchey (30) 15. 1st 9: S Scanlon (33) 18, T Meehan (12) 18, M Ryan (36) 17.

BORRIS – L Kidd (26) 34, B Nolan (22) 36, B Whelan (12) 36.

C

CARLOW – 13h: B Slater (28) 25, O'Toole (31) 25.

CARRICK ON SUIR – D Morrissey & P Cooney, K Lawlor & A Glascott. Sun: K Lawlor & A Glascott, B Feeney & V O'Donnell.

CASTLE – Cl 1: A Doyle (14) 20, C Gleeson (16) 20. Cl 2: J Kelly (26) 20, B Cullen (26) 19. Cl 3: A O'Connor (28) 20. M Brien (31) 16. Cl 4: G Gleeson (35) 17, N Cosgrove (36) 16.

CASTLEBAR – M R McNulty 27. Singles: P Connor 32, C Connaughton 28, A Gallagher 28, B Burke 27.

CASTLEKNOCK – S Lacey (10) 37. Sun: M Butler (20) 30.

CHARLESLAND – 13h: M Cahill (22) 26, T Murphy (20) 24, J Espey (28) 23. 9h: M Callen (30) 12.

CHARLEVILLE – A Weekes (22) 19.

CLAREMORRIS – R Kean 24.

CONNEMARA – K Wallace (33) 29.

CORK – 14h League: A K Walsh (14) 32. Silver: I Rafferty (14) 30, D Phelan (14) 29, A Thompson (5) 28. Bronze: A Murphy (31) 31, A Turnbull (23) 29, G O'Grady (28) 29, D Twomey (27) 28, Y Madigan (28) 27. Sun: L Kirby (23) 32, C Coughlan Ryan (Scr) 31.

CO LOUTH – 1st 9 Cl 1: L McConnell (14) 19. Cl 2: M Bogue (21) 25. Cl 3: M Quinn (34) 18. 2nd 9 Cl 1: D Gray (17) 2up. Cl 2: O Kierans (18) 1up.

CO MEATH – 14h: K O'Connor (13) 31. Thurs Cl 1: P McDonald (11) 31. Cl 2: N O'Reilly (24) 29. Cl 3: B Martin (31) 31. 34-36 h'cap: L Maher.

CO SLIGO – C Murphy 22, L Leydon 21, J Harrison 17. Sat: C Murphy 18.

CO TIPPERARY – 9h: M Maher 19, F McGlinchey 17.

COURTOWN – C Quinn (19) 29.

D

DELGANY – 12h: L Doherty (26) 26. Cl 1: C Acton (20) 21. Cl 2: S Mooney (23) 25. Cl 3: A Kirker (30) 24. Sun: A Young (31) 25, A Kirker (30) 23.

DUN LAOGHAIRE – 9h Upper Cl 1: T Keating (14) 17. Cl 2: B Bunbury (22) 17. Cl 3: K De Melio (34) 21, D Walsh (36) 16. Lower Cl 1: P Brennan (18) 19.C l 2: S McMahon (26) 20. Cl 3: J Hennebry (36) 22, M Barry (28) 19.

DUNGARVAN – 11h: M Flavahan (22) 24, C O'Keeffe (27) 22, M Fahey (26) 21.

E

EAST CLARE – Seniors: C McKenna & C Murphy.

EDMONDSTOWN – C O'Riordan & M Millar 46, M Mulvanny & F De Burgh Whyte 46.

ELMGREEN – 12h: M Tolan (17) 30, M Woods (24) 22.

ENNIS – Seniors: M Colton E Corry C Verling & P O'Donnell, A White M Glynn & N Kelly, N D Auria P Butler & C Kennelly. League Wk 4: Team 1, Captain M Ryan 322, Team 4 Captain D Byrne 311, Team 6 Captain M Lacheiner 300.

F

FOTA ISLAND – League 2: M O'Leary (36) 27, P E McKechnie (33) 26, M Stack (15) 25, R Miller (21) 25. Silver: M Ni Mhurchu (9) 24. Bronze A: C Hennessy (25) 23. Bronze B: M P O'Brien (32) 22.

FOXROCK – Cl 1: C Barry (14) 34, M Connell (14) 37, C Dillon (21). Cl 2: J Patterson (27) 34, R Walshe (24) 36. Cl 3: H Dunphy (31) 39, D Mangan (33) 40. Sun: D Mangan (33) 21, G Stirrat (15) 16.

G

GALWAY – 9h Cl 1: J Hughes (14) 19, B Glynn (14) 19. Cl 2: J Cawley (19) 19, Y Gibbs (24) 19. Cl 3: S Colgan (26) 22, S Whiriskey (32) 18.

GLASSON – C Kenny (9) 25, M Mannion (23) 24, M Diffley (13) 22.

GLEN OF THE DOWNS – Cl 1: A Soden (20) 24. Cl 2: C Gavigan (23) 25. Cl 3: I Brennan (29) 20.

GRANGE – Inner Cl 1: D deLacy Staunton (12) 26. Cl 2: J Keane (15) 21. Cl 3: A Lawford (32) 19. Outer Cl 1: N Dwan (18) 25. Cl 2: S Floyd (21) 21. Cl 3: E Tuite (32) 24.

GRANGE CASTLE – B Cribbin (19) 24, B Byrne (16) 23.

GREYSTONES – Sun: M Hogan (27) 33, V Maume (15) 33. Tues: L Croke (23) 18, L Langrell (18) 18, A Lawless (28) 17, V Maume (15) 17. Thurs: E Smith (30) 20. Cl 1: H Hayden Smyth (17) 19. Cl 2: N Mahon (21) 19. Cl 3: J Kirwan (30) 16. Cl 4: C Hynes (33) 19.

H

HEADFORT – Cl 1: J McMahon (21) 21, P Butler (23) 18, B Smith (24) 18. Cl 2: C Kelly (25) 17, M McCarthy (25) 17, N Campbell (31) 17.

HEATH – Running No 15: P Lambe (15) 18, A Dunne (31) 14. Running No 16: K Miller (32) 19, A O'Sullivan (29) 16, E Cashen (21) 16. Winter League Female Overall: Poilin Hooban.

I

ISLAND – P Denvir (16) & M Ennis (19) 20. Spring League: I Stuart (28) 25., M Ennis (19) 25, N Mulcahy (10) 25. Cl 1: M Dinan (11) 23. Cl 2: E Allen (25) 24. Cl 3: S Geraghty (28) 24.

K

KILCOCK – League Cl 1: M Fitzmaurice (17) 25. Cl 2: G Lyons (25) 19. Cl 3: A Fields (32) 23. Best 36: M A Flannery 20.

KILKENNY – C Barrett (19) 26, C King (19) 25, E Murphy (15) 25. Gross: B McGarry 16.

KILLEEN CASTLE – 9h: H Close (8) 19, A Murray (24) 18, K Keogh (20) 17. 14h: A Donegan (27) 28.

KINSALE – 14h: E Lambe (20) 26. Cl 1: E Guirey (14) 26. Cl 2: M McCarthy (29) 25. 10h: R O'Brien (29) 21. Cl 1: C Deeney (16) 16. Cl 2: K Galvin (34) 19.

KNOCKANALLY – 9h: A McQuillan (22) 23, C Kealy (36) 20, M Magrane (16) 20.

L

LAYTOWN & BETTYSTOWN – 9h Cl 1: P McAllister 33, A McAuley 34. Cl 2: H Delany 34, H Maher 35. Cl 3: A O'Brien 31, M Fergus 31.

LISMORE – 12h: C Neville (31) 26, B Daly (36) 25, B Henry (21) 25.

LOUGHREA – D Monahan 27, M Dolan 24.

M

MALAHIDE – 9h: T Ryan (16) 18, C Doherty (27) 16, B Clancy (24) 16. 12h: J Carbery (20) 25, B McDonald (14) 22, R Byrne (14) 20. Sun: A King (30) 27, J Brophy (25) 25, A O'Neill (23) 25.<E>MILLTOWN – A Dawson (9) & M Jones (12) 22, D Leopold (17) & A Barry (21) 21, D Walsh (3) & L Ensor (12) 20.

N

NEWLANDS – 1st 9: C Delahunty (21) 15, L Crossan (31) 15, J Byrne (24) 15. 2nd 9: A Hughes (9) 18. Cl 1: M K O'Mahony (16) 17. Cl 2: M P Prendergast (24) 17. Cl 3: M Wims (25) 17. Cl 4: H Quigley (36) 15. 9h 2nd 9: F Butler (23) 15, R Keane (29) 14. F'ball 2nd 9: E Murphy (5) & E McLoughlin (24) 17, A Burke (17) & M Fitzgerald (24) 16.

NORTH WEST – S Reid 15, J Harkin 14.

O

OLD CONNA – 9h: C Conlon (34) 23, G Barrett (22) 22, J Redmond (26) 21. Cl 1: M F O'Brien (19) 20. Cl 2: B Finn (28) 21. Cl 3: T Burrows (34) 18. Seniors: M Melican (9) 26, B Finn (28) 26, G Barrett (22) 26. Sun: M Burke (30) 21, K McHenry (36) 18.

OUGHTERARD – 12h: M Lundon (29) 25. Cl 1: R Jordan (16) 21. Cl 2: P Blehein (24) 22. Cl 3: S Griffin (29) 23.

P

PORTARLINGTON – H Walsh 33, M Mather 36, M Whelehan 36.

R

RATHCORE – Cl 1: R Merriman 17. Cl 2: S O'Donoghue 17. Cl 3: H Walsh 21.

ROSSLARE – D Maher (15) 25, G Mahon (18) 25, M Maguire (26) 24, M Purcell (20) 24.

RUSH – N Conway (22) 22.

S

ST ANNE'S – 9h: J MacDarby (13) 16. 14h: M Sinnott (23) 29.

ST HELEN'S BAY – League Individual: K Holt 18.

SEAFIELD – League: N Noone (19) 37, F McGlynn (25) 37, E Bruton (19) 28.

SKERRIES – Cl 1: T Duggan (15) 26. Cl 2: D O'Neill (25) 25. Cl 3: M Clerkin (36) 23. Singles: E McGloughlin (29) 21.

SLADE VALLEY – Cl 1: G Mullaney (12) 25. Cl 2: B Chubb (26) 22. 12h: N O'Grady (13) 25, G Mullaney (10) 24, D Murray (35) 24.

STACKSTOWN – 1st 9: H Young (25) 25, S O'Connor (36) 21, G Hogan (25) 20,O O'Gorman (19) 20. 2nd 9: M P Walsh (36) 22, M McInerney (34) 19. 9h: M McMahon (28) 19, M White (13) 18. Seniors: B Redmond (25) 28, M O'Shea (25) 28.

SUTTON – Cl 1: M Hickey (9) 17. Cl 2: P McGinn (21) 15. Cl 3: A Bracken (30) 15.

SWINFORD – P Feeney & E Clasby 32, M Doyle & D O'Donnell 32.

T

TIPPERARY – P Mahoney (14) 23, R Murphy (10) 21.

TRALEE – Re-entry: S Stack (24) 18, D Murphy (25) 16. League Rd 1: M O'Donoghue (24) 23, V Tierney (15) 22. Rd 2: J Leen (25) 22, K Gearon (24) 21. Seniors: L O'Sullivan, J Kelly.

W

WATERFORD – 10h: M Sheppard (26) 25, P O'Sullivan (17) 25, N Dunphy (17) 23, M Power (21) 22, H Nolan (31) 22, T Ryan (19) 23. 10h: P O'Sullivan (17) 20, J Phelan (24) 20, G Hogan (19) 22, N Dunphy (17) 21.

WATERFORD CASTLE – 10h: M Kent (31) 22, C Smyth (15) 20.

WATERVILLE – 13h: E Fitzpatrick (26) 30, J Hardy (18) 27.

WEST WATERFORD – League Rd 2: Gucci 168, Louis Vuitton 165, Georgio Armani 163, Calvin Klein 160, Yves Saint Laurent 157, Ralph Lauren 157, Dolco & Gabanna 156, Christian Dior 152, CoCo Chanel 151, Versace 148. Winner: Marie T Curran (31) 31.

WESTMANSTOWN – P Noonan (35) 19. Cl 1: P Brennan (16) 18, J O'Callaghan (19) 16. Cl 2 & 3: M Reilly (26) 19, A O'Reilly (30) 17.5. Cl 4: M Hughes (34) 18.

WESTPORT – 9h: P Kelly 17.

WOODBROOK – 10h Cl 1: B Lawlor (5) 17, L Beatty (15) 17. Cl 2: J Gribbem (25) 17, A Ronan (30) 17.

COMPILED BY PAT RUDDY


Top Videos






Privacy