Sport Golf

Sunday 19 November 2017

Golf notices

Men's

A

ABBEYLEIX – F Dunne (17) 37, S Kavanagh (17) 37, P Nangle (13) 37, M Anderson (12) 37, D Clooney (12) 36, P Hamm (15) 36.

ADARE MANOR – Winter Challenge: D Wickham & team. Lucky Loser: J Ryan & team. Medal: M Condon 39, A Feane 39, M Burke 38.

ARDEE – Sat: P Clarke (21) 45, A McAuley (1) 42, O Cudden (15) 41. Sun: P Woods (22) 36, E Burke (16) 33, T Flanagan (23) 32.

ARKLOW – P Dooley (15) K Carroll (13) J Byrne (11) & E Gleeson (18) 97, S Byrne (14) R Mundow (15) J Walsh (15) & G Downes (10) 95. Fri: P Nolan (12) C O'Hart (14) & J Holmes (12) 90, J Dempsey (4) C Doyle (6) & J Doyle (15) 89. Sun: S Harte (18) & J Bennett (18) 70, S Harte (18) & J Davitt (18) 63, P Nolan (10) & R Mudow (14) 61.

ATHY – League rd 1: P Smyth (12) 33. Gross: J Moylan 24. Cl 1: G Ennis (9) 30. Cl 2: K Kenny (15) 32. Cl 3: M O'Grady (20) 32. Open: J Johnston (16 Naas) 30, L Clarke (21 Naas) 30.

B

BALBRIGGAN – 1st 9 Cl 1: C Sheils (9) 23. Cl 2: T Coughlan (16) 20. Cl 3: J Kearns (17) 21. 2nd 9 Cl 1: P Nally (3) 22. Cl 2: J Archbold (16) 22. Cl 3: M Woodhead (19) 21.

BALCARRICK – P Donnelly (18) 32. Cl 1: M Dwyer (12) 29. Cl 2: G Kemp (15) 29. Cl 3: L Sherlock (21) 28. Singles: P Burke (11) 30. Cl 1: M Farrell (9) 29. Cl 2: B Rogers (18) 30. Cl 3: B Dixon (21) 28. Open: P McEvoy (16) 32. Cl 1: C Murphy (12) 29. Cl 2: A Rogers (13) 28, A O'Brien (19) 24.

BALLINASLOE – G O'Rourke 42, M Croffey 38. Sat: G O'Rourke 42, M Croffey 38.

BALLYBUNION – Lady Captains/Captains Scramble: B Hayles (8) M Morkan (23) D Moriarty (19) & A O'Leary (36) 54, E Stack (0) B Doolan (27) M Groarke (28) & T Gleeson (21) 56, M Broderick (12) M Jones (21) A O'Riordan (15) & G Rowan (22) 57, P Byrne (10) D Walsh (15) J O'Connell (17) & A Walsh (33) 58. Seniors: E Condon (15) 27, J Costello (17) 27, M O'Sullivan (17) 25, E Kennelly (14) 25, P Kindlan (21) 24, F Broderick (19) 24, S Walsh (19) 24, M O'Connor (26) 24. Gross: H Costello 16. Vintage: F McNerney (27) 24. S Vintage: D O'Connor (16) 22.

BALLYHAUNIS – League Wk 2: E Kilbride 39, T Grennan 37, J Doyle 37. Junior: A Hickey.

BALLYHEIGUE CASTLE – Hampers: J Dineen 31, J White 27, M Young 26. Top 10 after Rd 2: M Young 56, J Sullivan 50, J Dineen 50, G O'Sullivan 49, J White 49, N Gilbride 47, T O'Connor 46, J Horan 45, J O'Sullivan 44, D McCann 43, E McMahon 43, J O'Connor 43.

BALLYLIFFIN – Glashedy Cl 1: E O'Sullivan (15) 36, T Logue (15) 35. Cl 2: P Doherty (21) 37, P McElhinney (23) 37. Old Links Cl 1: J Porter (9) 42, L Barron (13) 42. Cl 2: P Doherty (16) 42, P Toland (24) 41. Sat: H McGee (16) 38, D McLaughlin (12) 37, N Bates (17) 35. Gross: R Doherty 30. Wed Society: M Butter 42, M Boyle 36.

BALTINGLASS – Cl 1: R McHugh (2) 39, B Kilcoyne (13) 38. Cl 2: J Corrigan (15) 38, R Curran (16) 38. Cl 3: S Byrne (19) 39, T Fox (20) 39.

BANDON – J Nyhan (19) 35, S Gillen (11) 35, M B Stafford (6) 34, P White (12) 33. Sat: D Mahon (13) 43, B O'Driscoll (7) 39, G O'Halloran (17) 38, B O'Connell (8) 38, N Butler (13) 37.

BANTRY BAY – F Cronin 33, L Wilcox 31, J Moriyama 30.

BEAVERSTOWN – C Sherlock (5) E Malone (19) G O'Connor (12) & J Nolan (12) 77, E Maloney (14) F O'Moore (10) P Carroll (12) & S Lillis (14) 75, D Cullen (14) R Aherne (11) & J Farrelly (10) & P Lynders (25) 72. Back 7: B McRory (13) P Wilson (13) N Carroll (14) & J Carberry (15) 40. 12h: A O'Hare (15) 32, T Ritchie (17) 29, R MacDermott (17) 29, P Kelly (14) 29.

BEECH PARK – J Power (11) J Phelan (17) G Doyle (22) & M Kelly (15) 49, T Kane (13) J Duggan (17) M Gannon (18) & N Murray (24) 48. Open: J Blake (8 Island) 42, T Ryan (10) 38. Turkey 1st 9: T Goldrick (18) 23, N Byrne (15) 22, S Power (18) 22. 2nd 9: P Cooke (17) 24, G Doyle (23) 23. Sat 1st 9: F Mooney (23) 26, P A Brady (16) 23, B Conway (18) 22. 2nd 9: S Broe (18) 22, D Stewart (21) 22.

BELLEWSTOWN – Turkey League: P Duffy 26, G Healy 24. Sun: A Whyte 25, K Lambe 25.

BIRR – Seniors: T Wright S Coakley & S Moylan 83, C Loughnane F Jackson M Coghlan & T Kenny 67.

BLACK BUSH – Seniors: N Walsh (20) 33, J O'Grady (18) 33, G Cromwell (19 Ardee) 33. League Cl 1: G Crowley (12) 32, T Foran (12) 30. Cl 2: C Rogers (19) 33, P Connolly (16) 31. Cl 3: K Savage (21) 30, B Hanley (23) 29. League R 4 Cl 1: C Farrell (11) 29, B McDonnell (12) 29. Cl 2: F Galvin (16) 32, M Donnelly (17) 31. Cl 3: N Walsh (20) 33, J Lynch (25) 32.

BLAINROE – S McSherry (14) & P Bonus (17) 41, R Patton (19) & M Fearon (25) 40, M Gavin (12) & M O'Neill (12) 40.

C

CARLOW – J Moran (24) 36, J Delaney (20) 35, C O'Neill (25) 35. Gross: B Kelly 33. Sun: W Carey (18) & P Henry (23) 33, G Kelly (13) & P Kelly (14) 32, R Nolan (14) & J Dempsey (16) 31, M Hutchinson (18) & T Kelly (19) 30.

CARRICK ON SUIR – Bridge: D Battye & K Curran, M O'Connor & M Ellis.

CARRICKMINES – N Oglesby (7) S DeCourcy (10) & N Kendrick (12) 81, R Van Der Lee (8) P Byers (15) & B McCarthy (17) 80.

CARTON HOUSE – Montgomerie: G Lyons (13) 42. Gross: R Kennelly 37. Cl 1: P O'Brien (9) 38, C McGlynn (5) 37. Cl 2: J Peters (12) 40, B Hanratty (10) 37. Cl 3: P Gillen (19) 36, P Hogan (21) 33.

CASTLE – 1st 9: C Sheehan (11) & M Ryan (15) 29, A Richardson (12) & N Hughes (16) 31, T Murphy (19) & B O'Meara (20) 31, J Sheridan (25) & A Howett (18) 31, E O'Doherty (10) & R Murphy (20) 31. 2nd 9: M Mullarney (16) & M Mullarney (15) 29, F Shackleton (9) & P Maguire (16) 29, D McAuliffe (11) & N Harris (24) 30, C Sheehan (11) & M Ryan (15) 30, J Jones (16) & M Smith (13) 30.

CASTLE BARNA – M Farrell (14) 45. Cl 1: L O'Meara (4) 40. Cl 2: S Lloyd (14) 43. Cl 3: J Lowbridge (16) 42. Cl 4: T J Murray (19) 42. Open: C McCauley (13) 39. Junior Open: D Quinn (Edenderry).

CASTLEBAR – Rd 3: J McHugh 84, P Ryan 80. 15h: S Rice 41.

CASTLEGREGORY – J Mulcahy (9) & J McKenna (9) 41, R Sheehy (11) & J Flynn (20) 40. Seniors 9h: B Dennehy (18) 21, J J Finn (16) 17.

CASTLEMARTYR – M Ryan (12) 46, D Cashman (17) 39, M Naughton (7) 38. Singles: D Cashman (17) 42, M Naughton (7) 41, J Boyle (11) 40. Tues: T O'Shea (15) 39, P Barrett (10) 39.

CASTLETROY – D McMahon (1) & C O'Brien (8) 32, J Hogan (8) & P Hogan (10) 31, B McNamara (13) & G O'Mahony (9) 31. Seniors: P Kennedy T Coffey & G Staunton 37.

CASTLEWARDEN – P Charles (19) 37, A Collie (10) 35, D O'Reilly (28) 32. League Cl 1: G Coyle (11) 22. Cl 2: D Thompson (13) 23. Cl 3: J Collier (19) 25. Cl 4: M Blake (21) 22. League Cl 1: E O'Malley (12) 34. Cl 2: P Rafferty (13) 36. Cl 3: B Rigney (19) 35. Cl 4: S Malone (36) 24.

CEANN SIBEAL – J O'Connor (11) 32, J MacGearailt (15) 30, A O'Connor (13) 30.

CELBRIDGE ELM HALL – Midweek League: B McGovern (12) 23. League, Sat: K Breen (26) 22. Sun: M McCabe (22) 22.

CHARLESLAND – A Walker (12) 31, E Ryan (7) 29, C Earley (15) 29. Sun: T Hegarty (19) 43, K Cronin (18) 41, T Horan (27) 40. Gross: K O'Neill 31.

CHARLEVILLE – P Pearse (5 Ballyneety( 38, J Hanley (9) 37. Open: J Hanley (9) & J Crowley (20) 46, L O'Connor (20) & K Carey (12) 45. Gross: C Hawe & T Barry 37.

CILL DARA – League Wk 1: A Bell (21) 28, C O'Donnell (29) 28, G Connolly (17) 27, B O'Neill (14) 26, J O'Loughlin (15) 25, R Melia (10) 25.

CLANE – 9h Cl 1: T Carew (13) 24, M Cuddihy (11) 24. Cl 2: M Kelleher (23) 24, J Mahony (20) 24. Cl 3: A Daly (26) 24, J Slevin (27) 24.

CLAREMORRIS – C Connolly 33, J Concannon 32, P Burke 31.

CLONMEL – J Ryan (15) 30, T O'Dwyer (11) 29. 12h: R Brannigan (19) & M McArdle (18) 31, M Fehilly (12) & F Smyth (16) 30, P Foran (9) & N Foran (10) 30. Sun: D Dougan (9) 31, J Meehan (27) 31, C Barter (17) 29.

CLONTARF – C Minogue (17) 29.

CONNEMARA – M Callagy (11) 38. Open: M Hughes (15) 39, B Fahey (22) 37. Hamper: J Cosgrove (15) 44, T Hickey (19) 41, O McDonnell (12) 34.

CORK – P Walsh (6) & P Burkley (19) 36. Sat: D MacBhaird (15) 44, A Buckley (10) 41, J Daly (5) 40, B O'Tuama (5) 40, M McCarthy (13) 40. F'ball: D Russell (14) & B McMullen (25) 35.

CORRSTOWN – Sat, River: D Boyle (18) 20, J Martin (13) 20. Meadow: J Murray (16) 16. Sun, River: J Holland (7) 22, T Monaghan (14) 20. Meadow: M Farrelly (16) 22, K McGrath (24) 21. League: The Four of Us 46, Men in Black 45, The Wizards 44, Last Minute Man 43.

CO LOUTH – Captains (Finbar Ronan) Scramble: F Gannon (2) P Walsh (9) P Gillen (17) & P McNeill (17) 57, J Maguire (6) F Gray (13) A Gray (5) & M Doolan (17) 57. Mid week Cl 1: C Breen (5) 33. Cl 2: M Meegan (13) 34. Turkey 1st 9 Cl 1: P Lynch (11) 20. Cl 2: L Walsh (20) 21. 2nd 9 Cl 1: D Doggett (2) 1up. Cl 2: J McGoey (12) 4up.

CO MEATH – Sat Cl 1: F Holden 31. Cl 2: S Doyle 32. Cl 3: M Clemenger 31. Extra Prizes: B Giles 31. 9h: J Farrell 24. Sun: T Lodge (12) & R MacNamara (16) 35, P Donlon (14) & M Murtagh (13) 34, J Geraghty (7) & E Maher (15) 33.

CO TIPPERARY – Cl 1: J Maher 28, B Webster 24, D O'Neill 24. Cl 2: W Morrissey 26, J Hayes 24, L McInerney 24. Cl 3: P Maher 28, P Higgins 25, G Maher 25. Cl 4: P Horan 27, E Cummins 25, K Whelan 23.

COURTOWN – T Foster (12) 32, E Byrne (14) 31, M Cullen (14) 31. Gross: N Steedman 28. Weekly Cl 1: B Poole 21. Cl 2: N Nolan 26.

CRADDOCKSTOWN – Hamper: N Russell (22) 35. Cl 1: D Kelly (7) 34, D Levins (12) 33. Cl 2: M Burke (17) 30, L Corrigan (14) 30. Cl 3: S Barron (20) 30, S Coary (24) 30. Sun: J Hammond (4) 45. Cl 1: J Walsh (11) 42, G Higgins (7) 42. Cl 2: M Nolan (15) 40, V Moran (17) 39. Cl 3: D Higgins (19) 40, J P Anderson (20) 40.

CURRAGH – 12h: P Reidy (11) 32, R Geraghty (23) 32, I Clarke (16) 31. Gross: K Hurley 25. Cl 1: G Maher (9) 29. Cl 2: E Heffernan (15) 30. Cl 3: H Dempsey (20) 30.

D

DEER PARK – G Cullen 43, P Behan 42, V Wallace 39. 9h: P Behan 20.

DELGANY – J Codyre (13) 36, V Brady (11) 35, B Wynne (12) 35, W Kennedy (17) 34, G McCarthy (15) 34, A Brennan (10) 34. F'ball: J O'Brien (11) & J Codyre (13) 35, G Watkins (13) & B Wynne (12) 35, F Holohan (20) & S Holohan (8) 35.

DONABATE – J Grehan (11 Moy Valley) 40, B O'Callaghan (16) 40. Seniors: T Parnell (26) 39. J Doherty (20) & G Hannon (21) 38, B Brophy (19) & J Hogan (21) 38. 15h Cl 1: T Murphy (9) 28, T Flood (10) 28. Cl 2: G Smithers (15) 31, P Bernard (12) 30. Cl 3: E Dooley (17) 31, D Byrne (16) 31. Cl 4: P Freyne (23) 31, D Holohan (22) 31.

DONEGAL –O Roche (6) 38, J Maguire (9) 38, M Mulhearn (18) 38. Gross: J Conway 31.

DOOKS – Hamper: D Marmion (10) 40, K Harmon (14) 38, S Curran (8) 36, P G O'Riordan (14) 34, P Griffin (13) 33, J J O'Connor (14) 32. Gross: D McGillycuddy 34.

DRUIDS GLEN – R Cosgrave (19) & J Kelly (2) 40, V Lynch (15) & B Fogarty (14) 38. 12h: D Long (15) & C Magee (9) 27, R Cosgrave (19) & P Creanor (9) 27.

DRUIDS HEATH – B Keaveny (10) 40. Cl 1: N Barry (6) 39. Cl 2: P Pegman (11) 39. Cl 3: E O'Donoghue (19) 35.

E

EAST CLARE – S Caplin R Trow & P Hayes 59. Seniors: J Fielding K Burke & M Mason, B Cullen M Quinn & T Moloney, J Farrell B Moloney & T McGrath. Junior Cl 1: J McNamara. Cl 2: R Hayes. Cl 3: J Whelan.

EDMONDSTOWN – A Leavy & N Murray 42, L Deane & M Donohue (Carton House) 43, H Taylor & W Goode 44, J MacKenzie & A Murphy 44, J McKiernan & G Teggart 44. Sun: A Bernstein (6) 29, P Lawford (19) 28, J Devine (21) 27. Cl 1: H Taylor (13) 26. Cl 2: G Guastalla (18) 25. Cl 3: P Kearney (22) 27. Seniors: P Phillips (21) 24.

ELM PARK – S O'Kelly 36, D O'Callaghan 34, R O'Sullivan 33. Team: S McGovern A McMenamin & J Davis 71, P Wallace D Ryan & R Dunne 71, M McNulty E O'Connor & T Morrissey 68.

ELMGREEN – D Braddish (7) 28. Cl 1: M Mason (8) 28. Cl 2: F Brerton (12) 28. Cl 3: P J Mullery (13) 26. Cl 4: A Charles (19) 28. 14h: B Gaffney (12) 31, D Murphy (10) 30, G Temple (3) 29, J Elliott (7) 28.

EUROPEAN CLUB – .Open: D Meehan (7) 35, W McCarthy (14) 34, T Topham (16) 34, N Kelly (10) 33. Open: S Foley (18 Mahon) 32, M Taglienti (8 Ballymoney) 30. Alliance, every Wednesday. Singles Matchplay, Mon to Fri, timesheets at 0404 47415.

F

FERMOY – B McCarthy (17) 37, G Cotter (17) 36, T Higgins (14) 36, D Nagle (7) 35, P Scanlon (8) 35, G Bowen (13) 34, J Greehy (17) 34. Sun: E McCarthy (11) 36, T Barry (12) 34, T Higgins (13) 34, E Hourigan (13) 32. Mixed: D Twomey & E O'Sullivan.

FORREST LITTLE – Senior Medal: T Corcoran (15) 40, J Elliott (11) 39, D Farren (16) 38, D Macken (13) 36. Sun: H Sheppard (16) 30, P Lawlor (20) 29, M O'Reilly (20) 27, C Rickard (9) 27, R Campion (16) 27, T Gaynor (12) 27. Hole in one: M O'Reilly at 11th. 12h: S Dooley (16) 31, S Leeson (14) 29, A Daly (11) 28, P O'Brien (22) 28, A Crowe (18) 27, P Kelly (15) 27, P J Gunne (15) 27, J Elliott (11) 27. Hole in one: S Leeson at 5th. Sun 1st 9: P Lawlor (20) 22, W Clinton (19) 21, D Duggan (17) 20, J Donnelly (2) 20. 2nd 9: N Hussey (13) 19, M Kearney (8) 19.

FOXROCK – 9h Cl 1: M O'Shaughnessy (13) 23, J O'Connor (5) 22. Cl 2: L Daly (14) 21, S Margetson (17) 20. Cl 3: T J Butler (22) 23, A Hussey (22) 23.

G

GALWAY – P McCloskey (8) 33, B Curtin (5) 32, A Goulding (10) 30, G Cox (10) 30. Gross: J Moreton 26. Seniors: T Gill 21, P O'Toole 21, P Higginbottom 21, S McSweeney 19.

GLENGARRIFF – M O'Sullivan K Holland & D Murphy, T Healy L Carroll & A Cohalan, J Holland C Daly & P Mulcahy.

GRANGE – Inner 12: F Byrne (13) 29, J Lawler (16) 28, C Heather (12) 28, P Nealon (11) 27, K Breen (28) 26. Outer 12: J Kilmurray (13) 28, W Lett (20) 27, F Cunneen (22) 27, N Keating (18) 27, A Murray (13) 27.

GRANGE CASTLE – E Murray (12) 22. Waltz: R Skelton (7) J Cowzer (12) & K Treacy (27) 78, K Downes (16) P Dunne (17) & N Tobin (28) 74, B Finlay (12) W Stokes (14) & S Conlon (15) 74. Sun: G Looney (16) T O'Brien (22) & R Connolly (28) 85, B Murphy (8) T Roche (16) & D Daniel (21) 74, M Whelan (15) J Doorley (16) & D Purtill (18) 74.

GREENORE – Cl 1: S McVerry (4) 32. Cl 2: L Hennebry (12) 31. Cl 3: K Conlon (17) 31. Cl 4: J O'Hanlon (22) 29. Sat: L Clarke (19) 40, D McCoy (19) 40. Tues: P Lawless (10) 41, E Berrells (13) 38. Sun Cl 1: P Lawless (10) 34. Cl 2: J Cunningham (12) 32. Cl 3: D Cairns (17) 31. Cl 4: J O'Hanlon (22) 26.

GREYSTONES – S Kelly (13) 33, N Stokes (13) 32, J Gogavin (17) 31, D Smyth (14) 30, D Ashe (17) 30, R Bevan (14) 30, S O'Duchan (9) 30. 18h: D O'Regan (7) 40, J Kenny (13) 39, F Duffy (12) 39, J Duffy (15) 39, E Joynt (16) 38.

H

HEADFORT – M Clarke (14) 24, N Briody (15) 22, W Kiernan (14) 22. Sun 1st 9: C Muldoon (9) 20, T Conroy (28) 20, J O'Brien (16) 20, L Dillon (18) 20. 2nd 9: N Smith (16) 23, F Martin (13) 23.

HEATH – B Davis (8) & A Larkin (14) 49, J B Conroy (11) & J Keenan (8) 44, L MacLaughlin (7) & S McGrath (22) 42. Seniors: G McCarthy (13) 36, P Heffernan (17) 35. Sat: H Carroll (20) 39, J Fox Jnr (10) 38, D Coss (12) 37. Gross: L Dunne 30. Sun: C Hannigan (16) 3up, P Flood (18) 3up, E Fennelly (19) 3up. Gross: D Delaney 3dwn.

HERMITAGE – J Quinn (17) & M Gately (14) 35, B Guy (12) & M Begley (20) 34, J Walsh (13) & F Considine (21) 34. Sat 1st 9: D Sands (20) & G Lehane (17) 24, G O'Grady (12) & J Fullam (14) 23. 2nd 9: J Kehoe (16) & K Leahy (20) 23, D Lee (19) & S Jones (13) 23, J Farrell (18) & C Allen (27) 22. Sun Cl 1: J Fitzgerald (9) 30, D Marmion (11) 30, T McCarthy (11) 29. Cl 2: P McDermott (15) 30, D Lester (17) 28, M Dowling (13) 27. Cl 3: N Stanley (25) 31, M Clifford (19) 30, D Martin (20) 29.

HIBERNIAN – E Mather (12) 39, B Murphy (7) 38.

HIGHFIELD – S Donoghue (19) 44, R Bradley (16) 42. Cl 1: E Price (6) 40. Cl 2: N Flood (18) 42. Cl 3: J Walsh (22) 41.

HOWTH – 1st 9: P Cole (21) 24, T Turley (6) 24, P Meade (19) 23, M O'Neill (18) 20, G Moffatt (13) 20, C Dooley (27) 21. 2nd 9: P Fitzgibbon (16) 19. Sun: D Anderson (13) & R Wormald (15) 30, C Kernan (14) & T Reddy (12) 30, R O'Rourke (6) & R Carthy (14) 29, A Harding (11) & A Delaney (11) 28.

I

ISLAND – 1st 9: M Dignam (8) 19, J O'Mahoney (13) 18, B Farrell (8) 17. 2nd 9: N Rogers (11) 20, D McBride (7) 19. 1st 9: U Reilly (15) 20, J Rogers (6) 20. 2nd 9: M Whyms (12) 20, J Quinn (20) 20, A Cash (13) 20, D Hussey (19) 19. Team 1st 9: J Killeen (9) A Mulligan (14) & J Quinn (20) 35, B Moore (5) F Murphy (12) & D Gaffney (14) 35. 2nd 9: J O'Doherty (13) L Redmond (17) & P O'Doherty (25) 40, T Boland (12) B Kennedy (13) & Brian Kennedy (12) 38.

K

KENMARE – Hamper: M Crowley (15) 45, P Kelleher (20) 41, S O'Brien (15) 40.

KILCOCK – Seniors Cl 1: J O'Brien (14) 35, M O'Halloran (15) 33. Cl 2: D Tallon (21) 38, E Bell (23) 32. Fri: B Tyrell (17) 37. Sat: N Rowland (17) 33, J Fitzsimons (13) 32, M O'Halloran (15) 32, M Halstead (17) 32. Sun: P Miller (20) 36, P Reid (25) 34, H Turley (13) 34, J Donnelly (15) 33, D Smyth (11) 33.

KILCOOLE – Seniors 9h: N McDonald (14) 21, M Donnelly (18) 20, S O'Neill (22) 20. Sat: A Smith (19) +2, I Calton (18) +2, P Harrington (19) -1. Sun: S Flynn (10) +4, B Brien (27) +3, P Harrington (19) +3.

KILKENNY – S Sheenan (11) 33, C Boland (6) 33, P Butler Snr (5) 33, J Martin (13) 32, M Egan Snr (17) 31. Gross: C Corbett 25. Crosscard: L Cody (12) J O'Neill (17) S Sheenan (11) & M Keane (16) 77, D Culliton (20) M Ryan (21) J Bracken (17) & T Keating (28) 74, S Rochford (12) J White (9) M McCabe (22) & D McNamara (7) 72, M O'Reilly (19) L Gittens (11) E Guilfoyle (14) & N Skehan (15) 70.

KILLARNEY – Hampers: C Lanigan (12) 37, S O'Connor (11) 36, D Kiely (6) 35, N Coffey (8) 35, D Kelly (11) 35, D Considine (3) 34, S Kelliher (5) 34, D O'Donoghue (5) 34, D O'Connor (9) 34. Gross: J O'Neill Jnr 74.

KILLEEN CASTLE – P Lennon (4) 31, P Ferriter (7) 29, J Keeling (22) 28.

KILLINEY – M Soden (18) & D McNamara (16) 26, M Thunder (19) & M Green (22) 24, F Fitzgerald (16) & S Fitzgerald (8) 24.

KILLORGLIN – Hamper: M Ladden (16) 39, M McCarron (15) 39, B O'Shea (16) 38, D Evans (16) 37. Gross: J Kennedy 76. Cl 2: C Foley (12) 37. Cl 3: J Foley (22) 36. Senior: M Keane (14) 37. Junior: A Daly (15) 37.

KILMASHOGUE – Cl 1: J Dunne 22, L Heritage 21, K Byrne 21. Cl 2: D Smyth 21, D Robinson 21, J Humphreys 20.

KINSALE – J O'Grady (12) 31. Singles Front Course: F O'Flynn (15) 25, J Catchpole (12) 24, I Hickey (10) 23, P McSweeney (5) 23, D O'Sullivan (23) 23, J Storey (13) 23, B O'Connor (4) 22. Back Course: M Hurley (17) 23, P Aherne (6) 22, P Barry (17) 22, O Cahill (20) 21, D Cullinane (16) 21. Sun Front Course: C Cronin (15) 24, F O'Halloran (11) 23, R O'Halloran (9) 23, B O'Keeffe (15) 22, J Kelly (21) 22. Back Course: G McCarthy (19) 24, L Bryan (18) 23, C O'Hare (7) 22, G Cantwell (11) 22.

KNOCKANALLY – D Ryan (15) 42, D Murphy (18) 20, D Harrington (10) 39. Singles: B Doorley (10) 29, D Brennan 27. Singles: B Dooley (10) 29, D Brennan (19) 27.

L

LAHINCH – N Shaw (5) 39, G Lavelle (4) 38, S Scanlan (13) 37. Sun: S Cotter (16) 36, V Leigh (11) 36, J Skerritt (12) 36.

LAYTOWN & BETTYSTOWN – 9h Course A: J Ryan (15) 24, M Maxwell (21) 23, E McKenna (20) 22, D Black (15) 21. Course B: P Meehan (21) 21, J McGinn (-1) 20, T Jenkinson (13) 20, P Flynn (11) 20.

LEE VALLEY – J Marsh (11) 40, K Kiely (10) 38, D O'Regan (14) 37, R Curran (5) 37, B Egan (6) 36, K Cronin (24) 36, M O'Leary (16) 35, J Hayes (10) 35, R Falvey (16) 35. Sun: R Tobin (11) 39, D Whalton (19) 39, M Desmond (11) 38, T Cremins (19) 38, J Philpott (7) 38, G Murphy (10) 37, C O'Regan (8) 36.

LETTERKENNY – H McClafferty 35, P Cassidy 35, J Terry 34. Sat: C Watson 43, C Duffy 41, G Devenney 41. Members: K Rafferty 40, G Duffy 40, J A McFadden 39.

LIMERICK – K Toomey (6) & M Ahern (13) 36, F Hopkins (11) & P Roche (16) 35, D Morris (2) & D Gallagher (5) 35, K Donoghue (10) & M Wilhite (10) 34.

LINKS – Portmarnock, Medal: D Duggan (4) 71, R Neville (1) 72, B Morris (4) 72. Singles: D Terry (17) 38, J Doyle (8) 37, A Gissing (10) 36.

LISHEEN SPRINGS – Cl 1: P O'Conaill (12) 41, B Bennett (8) 38, D Towell (10) 38. Cl 2: B O'Callaghan (14) 40, L Heeran (14) 38, P Neary (13) 37. Cl 3: S McCaffrey (19) 40, G Moran (21) 38, J Dillon (19) 37. Seniors Cl 1: L Crosbie (18 Blessington Lakes) 35. Cl 2: P Foley (13) 42. Cl 3: D Micks (12) 40. Cl 1: A Costello (12) 40, N Carpenter (14) 38, M Ebbs (6) 37. Cl 2: M Holohan (21) 37, A Brosnan (20) 35, J Armstrong (25) 34. Turkey 1st 9: J Whelan (18) 21, M Holohan (20) 21, D Cassidy (8) 20. 2nd 9: P Shortt (18) 23, D Lavin (8) 21, J Maher (13) 21.

LISMORE – A Barden (18) 29, T O'Leary (7) 25, P Morrissey (9) 25. Sun: M McNamara (18) 25, R Ormond (11) 25, D Lonergan (15) 25.

LOUGHREA – M Collins (16) 39, E Hannon (5) 39, M Earls (16) 37. Gross: K Daniels 32.

LUCAN – Sat 1st 9: M Clifford (4) 23, A Murphy (19) 21, T Foley (15) 21. 2nd 9: S Quigley (9) 21, H King (18) 21, S Kilduff (25) 20. Sun 1st 9: D O'Leary (5) 24, G Errity (17) 23, J Nolan (18) 23. 2nd 9: S Costello (22) 22, J McAuley (11) 21, C McLoughlin (15) 21.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – R Kilbane (10) 38, D Hague (13) 35, E Coghlan (17) 32.

M

MALLOW – 14h: D Cleary (17) 33, A Daly (5) 32, S Jack (6) 32. Gross: D Conway 30. Best fri: G O'Brien (12) 31. Best sat: A Daly (7) 31. Best sun: B Pearson (9) 32.

MANNAN CASTLE – Seniors: P Deighan 22, G Cumiskey 19. League Week 2: P Hoey (14) 43, T Burke (14) 41, S Harvey (16) 41, P Lambe (19) 40. Week 3: J Clarke (18) 41, S Donohue (11) 41, J McCahey (17 40.

MILLICENT – R Murphy (13) 39. League: G Hannon (5) 22, B Farrell (4) 21, J Murphy (13) 29.

MILLTOWN – 1st 9: S O'Shea (11) & J O'Shea (18) 6up, M Joy (24) & T Shannon (24) 6up. 2nd 9: J Baily (19) & A Bailey (11) 4up, A Donnelly (4) & D Keany (10) 4up.

MOATE – 13h Cl 1: P Lynam (6) 29, D Fitzpatrick (5) 29. Cl 2: P O'Brien (13) 33, S Dolan (9) 29. Cl 3: S Farrell (15) 31, D Kenny (15) 30. Cl 4: D Claffey (25) 32, P Costello (21) 32.

MONKSTOWN – C Murphy (12) 36. 15h: P Casey (13) 34, D McCarthy (11) 34, P O'Donnell (14) 33, A Horgan (16) 33. Sat: N Hartigan & T Morrissey 48, C Murphy & J O'Mahony 48. Sun: J McSweeney (13) 43, A Bambury (10) 43, B Walsh (11) 39. 13h: F Gilligan (13) 35, R O'Neill (5) 29.

MOUNTAIN VIEW – League Rd 4 Cl 1: C Hayes (13) 46, E Walsh (13) 43, M Waugh (14) 42. Cl 2: V McCarthy (17) 41, J Dunne (18) 39, D Fitzpatrick (18) 38. Cl 3: J Earle (20) 43, P Parsons (19) 41, J J Holohan (22) 36. Seniors: D Hanrahan & J Menton 48, M Walsh & M Dunne 44, M Hoyne & J Fielding 44.

MOUNTBELLEW – League: B King (11) 43, A Jacob (15) 43, T Scappeticci (21) 43, S Farrell (24) 41.

MOUNTRATH – P Tysom (22) 35, M Carroll (12) 34. Cl 1: P Dunphy (6) 30. Cl 2: J Cooney (13) 33. Cl 3: C Dunne (26) 30. Open: J Ozenbrook (3) M Ozenbrook (10) & J Lane (26) 42.

MULLINGAR – Pat Dunne Mixed: D Newcombe & L Donoghue bt P Dunne & G Walsh 2/1. Swarbrigg Brothers Long H'cap: R Fagan bt M Walshe 2/1.

MULRANNY – League: P Chambers 37, A McAdam 34, D Gallagher 34. Autum Cup Final: C O'Neill bt J Moran on 19th. F'ball: P Chambers & R Keane.

N

NAAS – East Course: R O'Brien (8) 25. Gross: A Whyte 18. Voucher 1: C Conway (19) 24. Voucher 2: I Keane (26) 23. West Course: N O'Connor (14) 24. Voucher 1: P Alley (17) 23. Voucher 2: F Begley (7) 22. Gross: G McDonald 18.

NARIN PORTNOO – R Rafferty 43, L Taggart 41, H Smith 40.

NAVAN – D Costello (19) 34. Sat: R Kelly (21) 43. Turkey: D Callaghan (20) 24.

NENAGH – M Walsh (5) 37, P Ferris (12) 37, J Long (22) 36, M Quinlan (11) 36, M Molloy (17) 35. Senior: B Gaffney (28) 35. Gross: C Martin 38.

NEW ROSS – Seniors: A Ronan (14) T Tyler (16) P Traynor (17) & J McLoughlin (18) 95, J Kennedy (13) M Logue (16) L Power (17) & L Jastrezis (27) 91, W Whitty (17) W Naddy (19) T O'Neill (20) & T Kent (27) 86. Charity: P Fitzpatrick (14) N Morrissey (13) F Morrissey (9) & T Morrissey (8) 101, T Purcell (21) N Quinn (14) E Shanahan (13) & P Reid (8) 99. Fri: P Shannon (11) 38, R Cahill (7 Knightsbrook) 37, M O'Mahony (6) 35.

NEWCASTLE WEST – J P Ryan (19) E Ryan (22) & J Lynch (25) 98.

NEWLANDS – 1st 9: M O'Brien (20) 23, P Naughton (12) 21. 2nd 9: D Cleary (9) 21, C Curtis (11) 21. Sun 1st 9: L Trundle (22) 21, D F O'Brien (17) 21. 2nd 9: J Cullen (18) 23, E Keating (22) 22.

NORTH WEST – M Glenn (20) 40, M Fitzpatrick (9). League Wk 5: P Doherty (7) & G Del Pinto (11) 45, K Toner (11) & K Friel (12) 44. Leaders: J McColgan (10) & D McLaughlin (11) 171, F & P Duffy 170, E O'Connell & P Duffy 164.

O

OLD CONNA – B O'Kelly (9) 24. Cl 1: E Hayes (11) 23. Cl 2: P McHennessy (14) 21. Cl 3: P Smith (21) 22. 1st 9: B Dunne (12) 24. 9h Cl 1: D Walsh (9) 21. Cl 2: B O'Neill (15) 23. Cl 3: J P Murphy (18) 21.

P

PORTARLINGTON – 14h: K Brennan 33. 14h Cl 1: K Eastaugh 33. Cl 2: P Dunne 33. Cl 3: A Dunne 32.

PORTMARNOCK – Mixed Red 9: T & L O'Dwyer 20, P & M Lawlor 18. Blue 9: E Dunne & B Tidey 15. Turkey: A Aston & M Nolan 42, K Malone Snr & B O'Sullivan 41, T O'Dwyer & N O'Dwyer 40, P Digan & B Bolger 40. 1st 9: R Bailey & R Bailey 22. 2nd 9: J Power & D Heather 22. Winter Series: E Keane (6 Carton Hse) 69, N Fox (Scr) 72, E Brady (Scr Clontarf) 73. Gross: R Weldon (Kilkea Castle) 71, D Coghlan 72, J Hopkins (Royal Dublin) 72.

PORTUMNA – Cl 1: J Conboy (4) 29. Cl 2: B Fahy (14) 33. Cl 3: J O'Meara (17) 34. Cl 4: S Fahy (24) 35. Seniors: P Hogan (24) 32.

POWERSCOURT – P Rooney (17) & M Duffy (15) 28, C Foxton (16) & J Lyon (22) 27. East: I Burns (20) 35.

R

RATHCORE – League Wk 2: D Smith (11) 44, P Clavin (7) 43. Cl 1: P Arnold (10) 42. Cl 2: J O'Donoghue (16) 42. Cl 3: F Corrigan (22) 42.

RATHDOWNEY – Xmas Fare Cl 1: K Galvin (12) 31. Gross: J O'Malley 25. Cl 2: E Barnaville (13) 30, M Webster (17) 30. Cl 3: D Dalton (22) 31, J Fitzpatrick (19) 29. Seniors Cl 1: P Duggan 32, S Bolger 29. Cl 2: J Tobin 31, M Doyle 28.

RATHFARNHAM – P Fitzgerald (9) P Rowe (10) G Beirne (22) & M Ryan (13) 84, E Colin (18) J Sinclair (19) T Manning (21) & M Taylor (26) 81.

RATHSALLAGH – League 14h: J Field (8) 30, G Buckley (11) 30, C O'Hara (17) 29.

RING OF KERRY – J O'Neill (5) & S Stauch (15) 67, B Breslin (8) & M Harper (13) 68.

ROSCREA – M Rowland (1) 39. League Rd 2: M Moloney (12) 38. Cl 1: K O'Connor (10) 37. Cl 2: S Mulrooney (14) 37. Cl 3: J McDonnell (17) 38.

ROSS – T McSweeney (15) 38, D Cronin (13) 35.

ROYAL DUBLIN – 14h: G Tobin (15) 33, J O'Flaherty (9) 30. 12h: B Fitzgerald (11) & D O'Siochain (15) 29, K Knightly (7) & P Lennon (20) 28, N Holland (10) & T Fulcher (12) 28. Yellow: C Byrne (7) 24.

RUSH – Sun: W Egan (8) 33, K White (11) 32,C Fynes (14) 32. Gross: P Murphy 23. Sat: C Farrell (12) & J Amerlynck (8) 60, J Taaffe (13) & M McGuinness (2) 60.

S

ST ANNE'S – G Mahon (12) & M Healy (16) 33, E Toal (5) & T Toal (14) 33, P Behan (1) & M Walshe (5) 32. Sat: G Mahon (12) 30, K Scully (19) 29, G Lee (14) 29, M Morris (23) 28, T Quinn (12) 28, K Ahearne (9) 28, P Roche (21) 28, J O'Connor (9) 28, Sun: D Walshe (6) & D Morris (20) 26, K Sheeran (15) & C Sheeran (13) 25, B McKeon (18) & S O'Toole (21) 25, M Cafferkey (16) & J Nolan (16) 25.

ST HELEN'S BAY – P O'Brien (10) 37, A Howard (16) 37, S McCormack (15) 35. Gross: P O'Connor 30. League Rd 2: T Stanners 30.

ST MARGARET'S – S Cullen & E O'Mara 41. League Rd 5: G McCormack (13) 30. Cl 1: T Maginn (7) 29. Cl 2: I Graydon (8) 29. Cl 3: P Cullen (13) 26. Cl 4: G Watson (17) 26.

SEAPOINT – Sat: S Kierans (17) 23, M Clarke (19) 23, B Morgan (11) 22, P Cooney (6) 21, S Fallon (18) 21. Sun: J McMorrow (10) 31, T Kelly (13) 31, L DeRenzy (18) 32. Cl 1: C Brodigan (10) 33. Cl 2: F McParland (16) 33. Cl 3: D Shortt (21) 33.

SILLOGE PARK – D Kelly (10) 42, J O'Toole (19) 36. Sun: D Lambe (13) 40, C Sludds (20) 39.

SKERRIES – T O'Brien (17) & J Curran (20) 34, J McInerney (12) & W Prendergast (12) 33. Singles: J McAuley (27) 23, M Goss (15) 22. F Rogan (13) 29, D Doran (12) 29, L Holbrook (16) 28. Cl 1: J P McDonnell (10) 27. Cl 2: D Keane (14) 26. Cl 3: T O'Brien (17) 27. Cl 4: P Kenny (25) 26. Singles: J P McDonnell (10) 22. Sun: M Gorman (17) 32, R Lanigan Jnr (18) 32, J Fitzgerald (20) 31, B Ross (17) 31, B Beggs (13) 30. Singles: M Gorman (17) 23.

SLADE VALLEY – J Mooney (15) 30, J McKenna (28) 29, J Hannigan (23) 28. J Hicks (25) 21, J Mooney (16) 20, T McCabe (26) 19. Bangers & Mash: D McGrane (23) 22, J Hannigan (23) 22, M Doyle (27) 21, T McCabe (23) 21. Low H'cap Prize: P Maddock (13) 22. Sponsors Prize: L Keogh (13) 17. 14h Cl 1: O Broughan (12) 30. Cl 2: O Curran (15) 31. Cl 3: J M Mulligan (23) 34. 14h Cl 1: E Loughlin (7) 32. Cl 2: O Curran (15) 32. Cl 3: A Maguire (19) 32. Cl 4: V Dempsey (25) 30. Sun Cl 1: A Flood (9). Cl 2: P O'Shea (16) 34. Cl 3: P Murran (19) 29. Cl 4: D O'Brien (28) 33.

STACKSTOWN – 14h: F O'Brien (25) 34. Cl 1: G Kyne (11) 33. Cl 2: E Flaherty (18) 31. Cl 3: B Garvey (25) 32. 9h 1st 9: W Egan (18) 22, J Noonan (18) 21, T Kiely (15) 21, P King (21) 20. 2nd 9: T Geraghty (24) 23, A Curry (19) 22, E Flaherty (18) 22. 14h: T Sheerin (15) 34, W Ryan (10) 34, I O'Keeffe (13) 33, R McInerney (21) 33, K Daly (13) 33.

SUTTON – C Clinch (13) 22. Cl 1: F Grant (10) 21. Cl 2: J Lally (13) 21. Cl 3: O Morton (19) 21. Mid week: J Taylor (9) 22. Cl 1: T Loftus (8) 22. Cl 2: R Doherty (19) 21. Conor Cup Final: P Lyons & V Moran bt R Sinnott & M O'Connor.

SWINFORD – P Marren 40, P Lyndon 35, C Quinn 34.

T

THURLES – E Clohessy (10) & P Kavanagh (17) 34, M Dempsey (15) & P Dempsey (17) 34, J O'Neill (6) & M Ronayne (14) 34, J Nevin (14) & P O'Neill (15) 34.

TIPPERARY – S Ryan (16) 44, T Walsh (17) 40. Winter Sweep: P O'Shea (13) 48, B O'Connell (17) 46, M Ryan (6) 46. Seniors: J Crosse P Cleary M O'Grady & M Collins 93, J Ryan B O'Reilly D Kennedy & B Beary 92, L Armshaw P Leahy F Dalton & C McInerney 91.

TRALEE – J O'Connor (18) 38, W Moriarty (16) 37, J Rodgers (13) 36.

TRAMORE – Seniors: T Kavanagh J O'Neill & T Lucas 52, M Morrissey T Power & D Power (Waterford Castle) 50. Fri: B Curran (8) 37, B Power (9) 36, L Purcell (10) 35. Vis: W Hartley (10 Callan) 34. Sat: J O'Neill (11) 25, D Canty (22) 22, L Murphy (15) 22. Gent: J Dunphy (18) 12. Sun: J P O'Brien (8) N Cashin (5) & A Cashin (12) 86, J Forristal (6) J Dunphy (16) & J Phelan (18) 86.

W

WATERFORD – E Collins A Hale J Meaney & B Collins 88. Sun: M Freeman E Rice & G Condon 58, C Ahearne J Hale & E Slattery 56, P Murphy J Barry & M Griffin 44.

WATERVILLE – B O'Shea (15) 40, G O'Driscoll (17) 33.

WEST WATERFORD – T Lambe (8) & D Murphy (13) 45, J Flynn (11) & P Power (15) 43, P Landers (11) & M Landers (13) 43.

WESTMANSTOWN – E McShea (22) J McGarrity (16) P Gallagher (15) & C O'Connor (17) 69, A Breslin (16) T Scanlon (22) L Nolan (20) & F Doggett (18) 69, J Newton (20) P Gallagher (16) D Dalton (15) & F White (14) 68. Sat Cl 1: D O'Brien (5) 20, C Haugh (9) 20. Cl 2: F O'Hanlon (15) 24, K Higgins (13) 23. Cl 3: T Conneely (16) 23, A O'Rourke (16) 23. Cl 4: P O'Meara (22) 22, P McGovern (20) 21. Sun Cl 1: J P Leahy (9) 21, D Ennis (5) 20. Cl 2: F O'Neill (15) 24, M Carroll (13) 22. Cl 3: C O'Reilly (18) 26, V Ferguson (17) 24. Cl 4: J Dineen (25) 21, P Byrne (20) 20.

WESTPORT – League Rd 2 1st 9: G Golden 49, P McNally 48. 2nd 9: J Cox 46, K McGettigan 46.

WEXFORD – Open: T O'Donnell (20) 31, G Roche (16) 31. Over 60s: S Thomas (27) 30. Team: P Geoghegan (18) P Carthy (12) & M O'Leary (16) 71.

WICKLOW – League Cl 1: G O'Donoghue (11) 34, W Mitchell (11) 34, T Manning (11) 33. Cl 2: J Doyle (12) 35, G Kealy (15) 34, J McGettigan (15) 34. Cl 3: P Smullen (28) 38, M McGettigan (27) 36, B Cunningham (19) 35. 14h Cl 1: I Mooney (9) 31. Cl 2: J Walsh (12) 33. Cl 3: M McGettigan (28) 31.

WOODBROOK – L Kavanagh (19) 29, J Mooney (8) 29, S Allan (4) 29, G Robinson (7) 28. T Kennedy (1) 29, J Hegarty (6) 29, J O'Driscoll (13) 27, J Murphy (14) 27.

WOODLANDS – 12h: P Hynan (23) 31, D Balfe (12) 30, P Curtin (17) 29.

WOODSTOCK – T Dormer (15) 45, F Vaughan (14) 44.

Y

YOUGHAL – T O'Mahony (15) 33, D Walsh (11) 32, F Galvin (23) 31. Thurs: J Condon (20) 39, O Coleman (15) 32, B Joyce (12) 32. Sat: J O'Regan (19) 45, T O'Mahony (14) 42. Cl 1: I O'Callaghan (6) 42. Cl 2: P Crowe (12) 42, S Kearney (10) 41. Cl 3: E Hayes (18) 40. Cl 4: N Parsons (20) 41. 13h: P O'Regan (17) 32. Sun: J P Croni (13) 42. Cl 1: I O'Callaghan (6) 39. Cl 2: N O'Driscoll (13) 41. Cl 3: A Bulman (14) 38. Cl 4: E Cotter (21) 39.

SOCIETIES

A

ALLIANCE – East of Ireland at The European Club: 37 D Mortimer(Galway), 35 S Bryan (Delgany), 34 M Staunton (Ballinasloe), 33 K Hardie(Druids Heath) C McGettigan (Druids Heath) A Hanlon (Stackstown) DMcNamara (Stackstown) P O'Rourke (Chateau Whistler) C Lewis(Woodenbridge). Prize Winners, Gross: D Mortimer (Galway) 37, M Staunton(Ballinasloe) 34. Nett: S Bryan (Scr Delgany) 35. Every Wednesday,timesheet at 0404 47415.

D

DUBLIN JOURNALISTS – Baltray: J Deasy 38. Cl 1: R Lang, P O'Gaora. Cl 2: S Ryan, C Ward. Cl 3: V Hogan, R Curtis. Cl 4: K O'Shaughnessy, L Flynn. Nov 25, Portmarnock. Timesheet with K Doyle 087 6899668.

N

NW ALLIANCE – Rosapenna Old on Nov 16, call B Ramsay 087-2488181.

P

PRESS RADIO & TELEVISION – S Smith (13) 32. Cl 1: J Foley (8) 31, PMcCarthy (9) 30. Cl 2: P Higgins (15) 31, P Courtney (18) 30. Cl 3: MDunphy (21) 26, D Green (21) 24. 1st 9: D Richards 19. 2nd 9: M Doherty15. Visitors: Ml Halligan 27, E Brennan 26. Next, Royal Dublin, Dec 16,9 to 11.30am. Strict timesheet with P McCarthy 087 2642637.

R

ROSSLARE ALLIANCE – Gross: G Collins (Rosslare) 37, I St. John(Tramore) 37. Nett: J Cullimore (7 Rosslare) 40, R Lewis (5 Rosslare)38. Team: J Young B Quilty J Bolger & J Hearne 46. Next, Dec 2.

S

SOUTH EAST ALLIANCE – Waterford: V Smyth (7 Castlecomer) 67, G Nugent(1 Kilkenny) 70. Gross: S Alley (Dundrum) 68, A Thomas (Dungarvan) 70.Rosslare, Nov 24th.

SOUTH EAST JUNIOR ALLIANCE - Carrick on Nov. 17.

LADIES

A

ADARE MANOR – 12h: M Keane (21) 27, T Dolan (36) 25. Seniors: B Gantly23, S Wiseman 21.

ATHY – G Walsh (12) 27, K Gray (14) 26, M Hurley (14) 25.

B

BALBRIGGAN – G McNally (30) 25, S Gannon (27) 25, F Whelan (24)24.

BALCARRICK – P McCarthy 22. R Grier 25. M Kennedy 27. Sat: S Kearney27.

BALLINASCORNEY – M Fetherston (12) 21, A Young (36) 20, E Keogh (24)20.

BALLYBUNION – A O'Riordan (15) 21, G Williams (15) 21, C Corrigan(11) 20. Seniors: R Molyneaux (30) 19.

BALLYHAUNIS – A Freeley 33, C Lannon 32.

BALLYLIFFIN – 9h Cl 1: L Glover 17, A Friel 17. Cl 2: R Rooney 19, JDoherty 17. Cl 3: A Diver 17, M Tully 14.

BALTINGLASS – Hamper: B Hennessy (20) 33. Hamper: L Flynn (22) 35, CByrne (15) 33, M Gorry (5) 32.

BANDON – A Ni Shuilleabhain (35) 29, E Scannell (18) 28. 16h: CMcCarthy (10) 29, A O'Rourke (25) 28.

BEAVERSTOWN – M Fegan (15) 25, R Connor (23) 23, E Meaney (12) 22, PMolloy (14) 22, M McInerney (11) 22, J Minihan (13) 21. 9h: S Dowling(18) 25, J Kelly (15) 24. 12h: M Kidd (23) 27, J Minihan (19) 25, NGriffith (30) 24.

BEECH PARK – 12h Cl 1: T Keane (24) 24, T Conway (20) 23. Cl 2: M Dowd(32) 22, P Muldowney (26) 22. Cl 3: T Collins (34) 23, K Lynch (36)22.

BELLEWSTOWN – Turkey League: C Geoghegan Quinn 24.

BLACK BUSH – League Wk 3: C Hanly E Collins & M Canning.

BLAINROE – M O'Carroll (17) 29, A Ledwidge (26) 29, M Delahunt (20)28. Rumble: C Pippet (28) M Feeley (18) & D Curley (17) 56. Mon: MGlenfield (27) 30, A Hughes (13) 29, T Meehan (12) 28.

BORRIS – M Geoghegan (15) 32, S Dargan (30) 35, L Kidd (28) 36.

C

CARLOW – Xmas Fare: A Curley (22) 29, K Dowling (14) 29, C Kennedy(19) 29, B Ewing (26) 28, M Doyle (25) 27, C Burke (28) 25, J Long (30)25, M O'Neill (24) 25, B Greene (36) 24. Gross: H Burke 19. Thurs: VMaher (30) 31, M Doyle (25) 29.

CARTON HOUSE – M O'Loughlin (28) 23, M Coonan (19) 22, L Donegan(15) 19.

CASTLE – 9h Cl 1: C Hogan (20) 21, N Casey (19) 19. Cl 2: R Gilbourne(24) 18, A Coleman (26) 18. Cl 3: D O'Meara (31) 18, B MacDonald (33)16. Cl 4: F Anderson (35) 20, J Kane (35) 16.

CASTLEGREGORY – M McCarthy (17) 18.

CASTLEKNOCK – D Conlo (14) 32. Singles: S Lacey (10) 34.

CASTLETROY – D Kiernan (22) 28, P Sheehan (21) 26. Sun: S Forde (30)26.

CASTLEWARDEN – 1st 9: A Coburn (26) 19, G Beirne (32) 17. 2nd 9: DSheehy (19) 19. 14h: R Harpur (32) 29, L McHugh (36) 28.

CHARLESLAND – M Harnett (32) 27. 9h: Y Clear, E Hurley, M Curry, TPhelan. 13h: A Benson (11) 25, R Kilty (18) 25, S Mullin (25) 23, H Gall(16) 23. 9h: M Hegarty (25) 12. 13h: P Metcalfe (15) 29, L Corcoran (27)26, M NiChochlain (17) 26. 13h: A Kilty (16) 28, M Forrester (20) 26, TPhelan (30) 24, M Foster (20) 24.

CHARLEVILLE – Young at Heart: T Flynn (27) 27, E Fleming (19) 26.

CLANE – 9h: S O'Sullivan (15) 17, D Crowley (21) 15, C Murphy (20)15. Mid week: B Powell (29) 16.

CLAREMORRIS – League: N McHugh 25.

CONNEMARA – E King (20) 31.

CORK – E O'Connor (13) 30. Silver: V Fitzgerald (17) 30, A Welch(11) 30. Bronze: T Breen (21) 29, G O'Grady (28) 28, C Jordan (29) 27,A O'Sullivan (32) 27.

CO LOUTH – 2nd 9 Cl 1: D Gray (17) 23. Cl 2: C Kierans (19) 22. Cl 3:C McDowell (36) 19.

CO SLIGO – 13h: C Murphy 25. Sat: G Demmel 36, J Coulter 33. Young atHeart: J Scanlon, A Hurley, G Demmel, J Coulter.

CO TIPPERARY – League Rd 2: Team 6 P Treacy 207, Team 7 B Maher 193,Team 3 C Condon 191, Team 2 V Heffernan 190, Team 5 P Moran 186, Team 4P Heffernan 182, Team 1 J O'Sullivan 172. Leading scorers Week 1: FMcGlinchey 23, P Moran 21, B Maher 21. Week 2: M Crowe 20, M O'Neill19, M Webster 19, F Boyle 19. 9h: M King, C Condon.

COURTOWN – C O'Riordan (26) 29, D Kavanagh (12) 28.

CRADDOCKSTOWN – H Browne (16) M Daly (30) & A McCarthy (36) 33, R Rush(16) D Brennan (25) & M Hourigan (27) 35. Sun Cl 1: A McCormack (18) 26.Cl 2: E Flynn (27) 27.

CURRAGH – D Jordan (20) 27, E O'Toole (21) 26, F Mullooly (36) 26.Cl 1: C O'Reilly (13) 25. Cl 2: M Kinahan (25) 26. Cl 3: M Kenneally(30) 25.

D

DEER PARK – Turkey 5, Cl 1: D Hogan (21) 20. Cl 2: L McHugh (25) 16.Cl 3: A Seagrave (33) 17.

DELGANY – 15h: N Hautz (18) 32. Cl 1: B Harmon (12) 27. Cl 2: MFogarty (22) 27. Cl 3: M Power (31) 28. Sat: M Kola (15) 26. Sun: CMcCormack (7) & Z McHugh (26) 28, S O'Regan (17) & B Dolly (22)27.

DONABATE – 15h Cl 1: M McGrath (20) 28. Cl 2: M Clinton (29) 27, NGalvin (25) 26. Cl 3: M Doyle (31) 26, C Greene (35) 25. 14h: D Bradshaw(6) 28. 12h Cl 1: P Morris (12) 28, L Balbirnie (22) 22. Cl 2: G Synnott(25) 26, A Skelly (30) 25. Cl 3: M Collins (31) 24, O Cray (36) 21.

DONEGAL – 15h: B Finn (15) 30, M Walsh (18) 28, M Buckley (27) 24. 1st9: C Caldwell (21) 19.

DUN LAOGHAIRE – M Hamilton (15) H Burke (36) & S Ryan (12 Bray) 62, JDempsey (26) & J Ashmore (36) & F Stapleton (28 Old Conna) 59, L Murphy(20) I McKenna (20) & P Gleeson (7 Milltown) 57. Thurs Cl 1: A Keartland(17) 28, F Walsh (17) 26. Cl 2: K Verso (22) 28, E O'Sullivan (22) 28,C O'Shea (20) 28. Cl 3: M Kennedy (31) 26, B McCarthy (32) 25, ABailey (36) 23. 9h Cl 1: P Brennan (18) 16. Cl 2: G Walsh (31) 12.

E

EAST CLARE – Seniors: L Nihill B Minogue & M Minogue, C McKenna B Reid& T Bradley.

EDMONDSTOWN – 9h: G Nelson (26) 16, B Hogan (30) 16, B Beirne (30) 16.Tues: C O'Riordan (26) 20, C O'Neill (30) 20. Cl 1: H Harnett (16)20. Cl 2: L Morrissey (22) 18. Cl 3: M Mulvany (36) 18. Sun: R Darcy(16) 26, A O'Connell (22) 24.

ELM PARK – A Miggin (9) & R Linnane (14) +2. Thur: E O'Malley (14) &J Feighery (10) +1, H Rafter (22) & C Brick (25) all sq, G O'Hara (16)& P MacNicholas (12) -1.

ELMGREEN – C O'Leary (24) 27, M Gill (35) 26, R McQuillan (21) 25, APierce (31) 25.

F

FOTA ISLAND – Killeen Trophy: J Anthony (12) 55. Silver: MO'Sullivan (16) 55, B Spain (15) 57. Bronze A: H Slattery (24) 57, CHennessy (26) 59, M Quill (26) 59. Bronze B: L McCarthy (32) 57, A Ryan(36) 58, P Daly (33) 61.

G

GALWAY – 9h Cl 1: S Rhatigan (17) 19, O Barry (6) 19. Cl 2: E Forde(19) 22, D Flannery (24) 21. Cl 3: B Lang (30) 20, A Kitt (26) 20.

GLASSON – League: B Fagan (25) 24, P Smith (21) 24, O Flynn (20)20.

GLEN OF THE DOWNS – 12h: S Smyth (20) 23. Cl 1: A O'Farrelly (19)21, M Dolan (19) 21. Cl 2: B Dowdall (26) 20, M Higgins (27) 19. Cl 3: MMeehan (29) 20, M Kearns (32) 19.

GOWRAN PARK – M Logue (21) 22, G Latchford (24) 22.

GRANGE CASTLE – 14h: K Ryan (26) 30, A Darbey (17) 28, G O'Meara(15) 27.

GREYSTONES – A McArdle (30) 37, C Collins (17) 37. Tues: M Lockhart(6) A McArdle (30) & C Joyce (31) 52. Thurs: E Doyle (31) 28, P Meehan(28) 28, G O'Shea (28) 26, D Fitzpatrick (23) 26, E Smith (30) 26.

H

HEADFORT – 12h Cl 1: M McCabe (10) 25. Gross: M Daly 18. Cl 2: C Foley(22) 29, B Hession (22) 27. Cl 3: G Mahon (34) 21, M Bowler (34) 21. 9h:M Fogarty (13) 18.

HEATH – M Tyrrell 36, S Ging 36, M Cushen 35, A Doolan 34, P Lambe33.

HERMITAGE – 9h Cl 1: S McErlean (17) 19, M O'Gorman (17) 17, MBorton (19) 15. Cl 2: D Aird (25) 21, B O'Donovan (21) 19, P Whelan(22) 18. Cl 3: I Prenderville (30) 22, M Costelo (33) 20, N Rooney (31)20.

HOWTH – 12h Cl 1: B Reynolds (18) 24, A McAdams (18) 24. Cl 2: M Nolan(21) 22, N Gahan (20) 20. Cl 3: B McMullan (26) 23, A Magner Lyons (25)22. Cl 4: M Geraghty (31) 19, C Carberry (32) 19.

K

KILCOCK – Cl 1: P O'Callaghan (20) 26, B Woulfe (21) 26. Cl 2: TWatters (28) 30, C Moody (31) 25. Cl 3: K McKenna (33) 24, S O'Connor(36) 24.

KILKENNY – 9h Cl 1: E Murphy (15) 33, B McGarry (9) 36. Cl 2: A Widger(22) 34, M McCreery (19) 36. Cl 3: D Byrne (36) 39, B Schofield (35) 39.Overall: M Browne (3) 37, M Hogan (24) 38.

KILLEEN CASTLE – 14h: Y Lennox (17) M Cooney (20) & J Black (22) 52.14h: C Pearson (26) 25, A Wolfe (7) 25.

KILLINEY – Silver: C Towlson (14) 31, K Morgan (17) 33. Bronze: UDavies (22) 34, M Davitt Lyons (26) 36.

KINSALE – 14h: A Ward (24) 32. Cl 1: J Power (19) 30, E Lambe (21) 28.Cl 2: S Long (28) 29, M O'Mahony (26) 27.

KNOCKANALLY – 12h: T Clarke (25) 29, T McEvoy (28) 29, P Murphy (18)25. Hamper: E McManus (36) 26, S Cummins (23) 25, M Magrane (16) 24.

L

LAHINCH – Mon: M Sadlier (11) 37, V Shannon (8) 36, B Hoey (18) 36.Gross: E Chambers 24. Sat: M Ahern (10) A Vaughan (12) C McKenna (17) &K Hayes (36) 101.

LAYTOWN & BETTYSTOWN – 9h Cl 1: C McCrink 19, A McAuley 17. Cl 2: ODillon 20, M Cowan 18. Cl 3: P Delany 19, B Mullan 18. Cl 4: A O'Brian21, F Green 19, 9h Cl 1: M Bedford 17, C Wickham 17. Cl 2: P Power 24, BDurnan 17. Cl 3: B Carthy 17, P Stokes 17. Cl 4: J Irwin 20, B Weir17.

LIMERICK – Halloween Hampers: F McGann (11) 32.

LISHEEN SPRINGS – N Phillips (27) 39. 18h: L Glenny (26) 36, SO'Donoghue (34) 36, M Needham (30) 33.

LISMORE – J Cahillane (14) 23, M Condon (18) 22, A Power (11) 22, HFarrow (16) 22.

LOUGHREA – S Brady 28, M Jennnings 24, C Carty 23.

LUTTRELLSTOWN CASTLE – M Flood (35) 23, M Burns (28) 19. 14h: B Ardagh(29) 23, M O'Flynn (36) 23.

M

MANNAN CASTLE – A Connolly (24) 29, R O'Loughlin (17) 27.

MILLTOWN – Medal Cl 1: C O'Callaghan (15) 54, G O'Connor (18) 63.Cl 2: L Elliott (22) 65, A Dempsey (21) 65.

MOUNTRATH – 12h: J Cooper 27, M Ozenbrook 26. 14h: D Mulhare 33, MDunphy 32, M McGlynn 30.

N

NAAS – 9h: I Murray (32) 22, K Moore (27) 20. Cl 1: Y Frayne (17) 19.Cl 2: P Cox (23) 19. Cl 3: A Downey (30) 18.C l 4: E Flanagan (33)18.

NARIN PORTNOO – A Boyloe (20) 41. C Bonner (22) 29, M McCann (11) 23.Links: N Shovlin (29) 34, M Walsh (9) 32, B Tonry 31.

NEWLANDS – 9 h 1st 9: B Flynn (22) 19. Cl 1: A Burke (18) 15. Cl 2: NMacPartlin (22) 15. Cl 3: E Fehily (25) 19. Cl 4: L Faughnan (34) 15.2nd 9: A Hughes (8) 19, H O'Connell (33) 18, M O'Mahony (16) 18. Sat2nd 9: E O'Meara (16) 17, A McGarry (23) 17. Sun 2nd 9: M K O'Mahony(16) 19.

O

OLD CONNA – 9h: E Moroney (19) 20, M Melican (9) 20, F O'Connor (27)19. Cl 1: G Piggot (13) 18. Cl 2: B Finn (29) 19. Cl 3: P O'Dwyer (33)19. 15h Senior: M Brawn (34) 31, T Burrows (35) 31, B Farrell (27) 31.Sun: M McCann (16) 22, P McGrath (31) 19.

OUGHTERARD – K Lee (29) 27. Cl 1: B McEvoy (20) 21. Cl 2: DO'Donovan (24) 23. Cl 3: B Bedham (33) 23.

P

PORTARLINGTON – League: N Purcell 37, J Gordon 37, C Fitzpatrick 38.9h: H McAlorum 35, M Kavanagh 36, M Watchorne 37.

R

RATHCORE – 9h: L Rooney (35) 19. Cl 1: R Merriman (11) 17. Cl 2: PBarrett (30) 17. Cl 3: U Spillane (36) 14.

RATHDOWNEY – Cl 1: N Delahunty (12) 30, T Norton (21) 26. Sun Cl 1: KMaher (12) 31, M Holland (18) 27. Cl 2: A Grace (25) 28, J Bolger (22)28. Seniors: B Maher B Colleton M Harte & K Muldowney.

RATHFARNHAM – S Heggie (15) & L Blennerhasset (22) 39, L Redmond (29)& L Mangan (34) 35, B Murphy (28) & D Needham (22) 35.

ROSSLARE – C Haugh (24) 28, B McDonnell (27) 26, C Howard (16) 26, BHall (13) 25, E Callaghan (32) 24, T Healy (18) 24.

RUSH – D Kane (16) 18.

S

ST ANNE'S – Sat: M Lennon (20) & B Aird (36) 25. Sun: Y Keaveney (18)30. Tues: D Hogan (20) 55, S Purcell (35) 57, C Collins (21) 59. 9h: DCoffey (28) 42. Christmas Fayre: Y Keaveney (18) 20, A Hutchinson (9)20, M O'Brien (33) 19, A O'Doherty (23) 19, P Walsh (27) 18, CO'Sullivan (28) 18, J Kelly (24) 18, S Purcell (35) 18, B O'Halloran(15) 17, B O'Reilly (18) 17, R Plunkett (20) 17.

ST HELEN'S BAY – League Rd 2: S Denner 26.

SEAPOINT – 9h: E Campbell (36) 38, B Matthews (18) 38, M Wiseman (12)40. 9h: V Keating (33) 17, C McDonnell (28) 16, F Meade (27) 16.

SILLOGE PARK – F Ryan (25) 33, M Lowry (9) 32. Sun: M Caden (13) 32, LGorman (20) 31.

SKERRIES – C Boylan (15) 30. Cl 1: G O'Connor (11) 27, R O'Loghlen(20) 25, A Humphreys (21) 25. Cl 2: E Pyke (26) 29, M Swan (24) 26, CMcAuley (28) 25. Cl 3: T May (36) 24, G Bowler (33) 22, P Cunningham(36) 22. Singles: M Frazer (28) 20. Sat Cl 1: A Humphreys (21) 27, SMcGloughlin (25) 27. Cl 2: M O'Callaghan (28) 24, T Henry (28) 24.

SLADE VALLEY – Cl 1: D Wilson (14) 27. Cl 2: P McDonagh (25) 28. Cl 3:B Chubb (28) 25. 14h: G Lynch (15) 36. Sun: C Loughlin (22) 30, V Cawley(36) 30, G Mullaney (14) 28.

STACKSTOWN – 1st 9: J Shields (14) 16, B Redmond (25) 15, V Hobson(23) 14, D A Ryan (22) 13, D Donegan (21) 13. 2nd 9: S Smyth (26) 20, SMurray (25) 19, B Cleary (24) 17, A Deignan (21) 17.

SUTTON – 9h Cl 1: A Beggs (20) 37. Cl 2: I Slattery (22) 36. Cl 3: YMay (36) 37.

T

THURLES – 11h: B McCormack (17) 23, M Gleeson (33) 22, M Duignan (28)18. Seniors: B O'Neill.

TRAMORE – 9h: D Deasy (36) 16.

TULLAMORE – Cl 1: S McNiff (10) 29, M Spollen (16) 28, A Wynn (12) 28.Cl 2: J Keegan (20) 30, M Dagg (22) 29, M Daly (24) 27.

W

WATERFORD – J Phelan 31, B Corcoran 30, J Aherne 30, B Hayden 29.

WATERVILLE – M Corkery (29) 30, S O'Sullivan (17) 27, J Hardy (18)21.

WESTMANSTOWN – Bonanza Day: E Healy (26) 23, M O'Sullivan (34) 22.Cl 1: P Brennan (16) 20, S McCaffrey (9) 19, H McCole (16) 18. Cl 2: E Doyle (25) 22, M Kehoe (27) 22, T Muldoon (22) 18. Cl 3: P Nolan (29)18, M Masterson (30) 18, J Gilleran (28) 17. Cl 4: B Purcell (36) 21, MO'Reilly (35) 21, D Byrne (33) 20. Summer 9h: A Murray (36) 13. 9h: JMullin (31) 22, M Carroll (21) 19, T Muldoon (22) 17, B McTague (18)17.

WESTPORT – League Week 2: B Hughes A Kavanagh C Hoban P Joyce.Beginners: N McNally M Cawley M Gallagher. Week 3: M Duffy A Kelly MWilson J O'Malley. Beginners: M Hastings M Ward M Moore. Week 4: MMadigan M Staunton K Keane E Scahill. Beginners: N McNally M Cawley MGallagher.

WEXFORD – M Murphy (28) 34, B McDonnell (27) 33, M Dempsey (25) 32, JBrennan (17) 28.

WOODBROOK – 12h Cl 1: C Bourke (16) 24, K McMahon (17) 23, S Ward (19)20. Cl 2: S Lynn (36) 23, S O'Dwyer (22) 23, M Acton (22) 21.

Y

YOUGHAL – S Ormonde (14) P Byrne (18) & A Coyne (26) 51. 10h: M Kelly(15) 20.

Compiled by Pat Ruddy

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport