Friday 19 January 2018

Gaelic Games Fixtures

Today

Ulster U-21 FC final

Brewster Park: Cavan v Tyrone, 8.0, S McLaughlin (Derry)

Munster MFC

(Extra-time if necessary)

Kilmallcok: Limerick v Tipperary, 6.30, S Joy (Kerry)

Tralee: Kerry v Waterford, 7.30, K O'Brien (Tipperary)

Pairc ui Rinn: Cork v Clare, 7.30, R Maloney (Limerick).

colleges

Dublin Schools Juv H 'B' final: St. David's CBS v Clonkeen Coll, Parnell Park, 1.0. 'A' final: Col Eanna v St Fintan's HS, Parnell Park, 2.30.

Tom Quinlan Cup quarter-final: Skerries CC v St Declan's CBS, Skerries, 2.0.

North Leinster Juv H 'C' quarter-final: St Joseph's R'bridge v Col Naom Cormac, Rochfortbridge, 10.0.

Leinster Schools JF 'C' final: Ratoath Col v Heywood CS, Sarsfields GAA, Newbridge, 1.30

Dublin Juv H 'D' semi-final: St Mark's CS v Col Chiaráin, St Mark's, 2.0.

Saturday

All- Ireland U-21 FC semi-finals

(Extra-time if necessary)

Ennis: Cork v Galway, 6.30, Ref TBC

Parnell Park: Cavan/Tyrone v Wexford, 7.0, Ref TBC

Munster MfC Losers group

Venue TBC: Losers of Kerry v Waterford v losers of Cork v Clare, time, ref TBC

Leinster MFC

(extra-time if necessary)

Kilkenny: Kilkenny v Wexford, 3.0, G Whelan (Wicklow)

Aughrim: Wicklow v Offaly, 3.0, F Barry (Kildare)

Haggardstown, Dundalk: Louth v Meath, 3.0, B Hickey (Kildare)

Newbridge: Kildare v Longford, 3.0, D Brazil (Offaly)

Parnell Park: Dublin v Westmeath, 3.0, F Kelly (Longford)

Carlow: Carlow v Laois, 6.30, D Maher (Westmeath)

Leinster JH shield

Cusack Park: Westmeath v Warwickshire, 1.30, B Brady (Louth)

Darver: Louth v Longford, time tbc, A Lagrue (Kildare)

Sunday

(2.30 unless stated)

Allianz NHL

Division 1

Pairc Ui Chaoimh: Cork v Dublin, B Gavin (Offaly) TG4 (Live)

Semple Stadium: Tipperary v Wexford, D Kirwan (Cork)

Walsh Park: Waterford v Galway, C McAllister (Cork) TG4 (Deferred)

Nowlan Park: Kilkenny v Offaly, A Stapleton (Laois)

Division 2

Cusack Park: Westmeath v Down, D Hughes (Carlow)

Loughgiel: Antrim v Limerick, E Hasson (Derry)

Tralee: Kerry v Laois, J O'Connell (Cork)

Cusack Park: Clare v Carlow, M Haverty (Galway)

Division 3A final

(Extra-time if necessary)

Pearse Park, Longford: Derry v Wicklow, F Smith (Meath)

Division 3B final

(Extra-time if necessary)

Carrick-on-Shannon: Mayo v Roscommon, 2.30, P Green (Galway)

Division 4 final

(Extra-time if necessary)

Athletic Grounds: South Down v Tyrone, O Elliott (Antrim).

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport