Friday 24 November 2017

Gaelic games fixtures

TODAY

McKenna Cup

(7.30 unless stated)

Omagh: UUJ v Tyrone, C Reynolds (Down).

Inniskeen: Monaghan v Cavan, C Branagan (Down).

Celtic Park: Derry v Queen's, R O'Donnell (Donegal).

Casement Park: Antrim v Down, M Higgins (Fermanagh).

Athletic Grounds: Armagh v St Mary's, S McNamee (Tyrone).

Ballybofey: Donegal v Fermanagh, 8.0, M McErlane (Derry).

Dr Harty Cup

(All games 2.30)

Charleville: St Flannan's Col, Ennis v St Colman's Col, Fermoy.

Cahir: Our Lady's Templemore v Midleton CBS; Clarina: Nenagh CBS v Charleville CBS.

Leinster Cols SH 'A' Rd 1

Kilkenny: St Brendan's Birr v St Mary's Enniscorthy, Palmerstown, 2.0.

Leinster Cols SF 'A Rd 2

(All games 2.0)

Athy: Ardscoil Na Trionoide Athy v Good Counsel.

Rochfortbridge: St Joseph's R'bridge v Col Eoin.

Edenderry: St Mary's Edenderry v St Mary's Carlow CBS.

Saturday

Waterford Crystal Cup quarter-finals

(Extra-time if necessary)

Sixmilebridge: Clare v LIT, 1.0, D Copps (Cork).

Gaelic Grounds: Waterford IT v UL, 7.30, D Kirwan (Cork).

O'Byrne Shield semi-finals

(Extra-time if necessary)

Parnell Park: Dublin v Offaly, 7.0, J Curley (Meath).

Navan: Meath v Laois, 7.0, N Ward (Westmeath).

Walsh Cup

Ballyraggett: Kilkenny v NUI Galway, 12.0, B Kelly (Westmeath).

Walsh Shield

St Loman's, Mullingar: Westmeath v Carlow, 7.0, S Cleere (Kilkenny).

Banagher: Offaly v UCD, 12.0, A Stapleton (Laois).

McKenna Cup

Brewster Park: UUJ v Fermanagh, 7.0, P Hughes (Armagh).

Breffni Park 3G pitch: Queen's v Cavan, 7.0, E McHugh (Tyrone).

Newry: St Mary's v Down, 7.0, D Helferty (Monaghan).

McGrath Cup semi-final

(Extra-time if necessary)

Austin Stack Park: Kerry v Cork, 7.30, R Hickey (Clare).

Sunday

Waterford Crystal Cup quarter-finals

(Extra-time if necessary)

Walsh Park: Waterford v CIT, 2.0, T Ryan (Tipperary).

Pairc Ui Rinn: Cork v UCC, 2.0, P Casey (Waterford).

McGrath Cup semi-final

(Extra-time if necessary)

Bushy Park, Dungarvan: Waterford v Clare, 2.0, D O'Mahony (Tipperary).

Leinster club SFC final

(Extra-time if necessary)

Portlaoise: Kilmacud Crokes (Dublin) v Rhode (Offaly), 2.30, E Kinsella (Laois).

O'Byrne Cup semi-finals

(Extra-time if necessary)

Mullingar: Westmeath v Kildare, 2.15, B O Shea (Dublin).

Drogheda: Louth v UCD, 2.15, S Carroll (Westmeath).

Walsh Cup

(Extra-time if necessary)

Parnell Park: Dublin v Antrim, 2.0, S Whelan (Wexford).

Ballinasloe: Galway v DIT, 2.0, B Gavin (Offaly).

Rathdowney: Laois v Wexford, 2.0, D Hughes (Kilkenny).

Kehoe Cup

(Extra-time if necessary)

Avondale: Wicklow v Kildare, 2.0, D Murphy (Wexford).

DCU: DCU v Down, 2.0, P Murphy (Carlow).

Navan: Meath v Roscommon, 2.0, A Lagrue (Kildare).

Armagh Venue: Armagh v GMIT, 2.0, K Brady (Louth).

Kehoe Shield

(Extra-time if necessary)

Fr Lawless Park, Swords: Fingal v Louth, 2.0, J Keenan (Wicklow).

Clan na Gael: Trinity v Carlow IT, 2.0, G McGrath (Dublin).

FBD League

Cloone: Leitrim v GMIT, 2.0.

Ballyhaunis: Mayo v Roscommon, 2.0.

Tuam Stadium: Galway v IT, Sligo, 2.0.

Tourlestrane: Sligo v NUI, Galway, 2.0.

McKenna Cup

Omagh: Tyrone v Donegal, 2.0, J McQuillan (Cavan).

Celtic Park: Derry v Monaghan, 2.0, J White (Donegal).

Crossmaglen: Armagh v Antrim, M Sludden (Tyrone).

Irish Independent

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport