Wednesday 29 January 2020

This week's inter-county GAA fixtures

Cadbury's Leinster U-21 FC Q/f

(All 7.30, Extra-time if necessary)

Parnell Pk: Dublin v Laois, Parnell Pk, N Ward (Westmeath).

Carlow IT: Carlow v Westmeath, F Barry (Kildare).

Haggardstown: Louth v Longford, R Malone (Dublin).

Gracefield: Offaly v Kildare, D Gough (Meath).

Saturday

Allianz NFL division 1

(7.0 unless stated)

Portlaoise: Laois v Cork, C Reilly (Meath).

*Setanta Ireland

Division 2

Omagh: Tyrone v Westmeath, J Curley (Meath).

* Setanta Sports1.

Division 4

Newcastlewest: Limerick v Kilkenny, 2.30, E O'Grady (Leitrim).

Sunday

Allianz NFL Division 1

(All 2.30 unless stated)

Fitzgerald Stadium: Kerry v Donegal, S Doyle (Wexford).

Elverys MacHale Pk: Mayo v Down, B Cassidy (Derry).

Croke Pk: Dublin v Armagh, 4.15, M Collins (Cork).*TG4

Division 2

Drogheda: Louth v Monaghan, D Fahy (Longford).

Pearse Stadium: Galway v Meath, G McCormack (Dublin).

Newbridge: Kildare v Derry, M Higgins (Fermanagh).

Division 3

Semple Stadium:Tipperary v Cavan, 12.45, M Meade

(Limerick).

Tullamore: Offaly v Wexford, P Hughes (Armagh).

Markievz Pk: Sligo v Longford, M Sludden (Tyrone).

Dr Hyde Pk: Roscommon v Antrim, D Corcoran (Mayo).

Division 4

Enniskillen: Fermanagh v Wicklow, C Reynolds (Down).

Dr Cullen Pk: Carlow v Clare, D Maher (Westmeath).

Carrick-on-Shannon: Leitrim v London, 1.0, C O'Hagan (Tyrone).

Allianz NHL Division 1A

(All 2.30 unless stated)

Croke Pk: Dublin v Cork, 2.0, J McGrath (Westmeath).* TG4

Walsh Pk: Waterford v Kilkenny, J Sexton (Cork).

Semple Stadium: Tipperary v Galway, C McAllister (Cork).

Division 1B

Ennis: Clare v Antrim, B Gavin (Offaly).

Wexford Pk: Wexford v Offaly, A Stapleton (Laois).

Portlaoise: Laois v Limerick, T Carroll (Offaly).

Division 2A

Fitzgerald Stadium: Kerry v Carlow, 12.45, J O'Connell (Cork).

Newry: Down v Wicklow, L McAuley (Antrim).

Celtic Pk: Derry v Westmeath, D Magee (Down).

Division 2B

Newbridge: Kildare v London, 12.45, D O'Driscoll

(Limerick).

MacHale Pk: Mayo v Meath, 12.45, C Browne (Galway).

Crossmaglen: Armagh v Roscommon, G Duffy (Antrim).

Division 3A

Markievicz Pk: Sligo v Louth, 12.45, E O'Shaughnessy (Galway).

Swords: Fingal v Monaghan, J Keenan (Wicklow).

Letterkenny: Donegal v Tyrone, J Clarke (Cavan).

Division 3B

Irvinestown: Fermanagh v Warwickshire, 1.0,

B Sweeney (Cavan).

Irish Independent

The Left Wing: Ireland's Six Nations target, a French revival and Ian Madigan's future

Editor's Choice

Also in Sport