Sport Gaelic Football

Thursday 19 April 2018

GAA scoreboard

MUNSTER SFC FINAL

MUNSTER SFC FINAL

Dr Crokes (Kerry) 0-13 Cratloe (Clare) 0-12

ULSTER SFC FINAL

Ballinderry (Derry) 1-13 Glenswilly (Donegal) 2-6

LEINSTER IFC FINAL

Geraldines (Louth) 2-9 Naomh Olaf (Dublin) 1-12

ULSTER IFC FINAL

Truagh (Monaghan) 0-17 Eskra (Tyrone) 0-12

LEINSTER JFC FINAL

Two Mile House (Kildare) 2-15 Hunterstown Rovers (Louth) 1-12

ULSTER JFC FINAL

Emyvale (Monaghan) 1-6 Killeeshil (Tyrone) 0-6

LEINSTER SHC FINAL

Mount Leinster Rangers (Carlow) 0-11 Oulart-The Ballagh (Wexford) 0-8

ALL-IRELAND IHC QUARTER-FINAL

Youghal (Cork) 0-14 St Gabriel's (London) 0-9

LEINSTER JHC FINAL

Ballinamere (Offaly) 2-8 Lisdowney (Kilkenny) 0-13

LADIES ALL-IRELAND CLUB FINALS

SFC: Carnacon (Mayo) 1-6 Donaghmoyne (Monaghan) 0-8

JFC: Na Gaeil (Kerry) 2-27 Dunedin Connolly's (Edinburgh) 1-5

IFC: Claregalway (Galway) 1-9 Thomas Davis (Dublin) 0-9

Cavan

Reserve League Div 2: Laragh Utd 0-9 Bailieborough 1-7, Killinkere 2-3 Killeshandra 2-9; Reserve League Div 3 final: Ballymachugh 1-11 Shercock 2-10; U-21 Championship Div 1: Annalee Gaels 2-10 Southern Gaels 1-8, St Felim's 1-8 West Cavan Gaels 2-13, Eire Og Celtic 1-6 Cavan Gaels 2-11; U-21 Championship Div 2: St Joseph's 7-12 Drumalee 1-9, Blackwater Gaels 0-16 Ballymachugh 1-19, Laragh Utd 2-11 Crosserlough 0-9.

CORK

IFC: Grenagh 1-11 Rockchapel 1-6; (semi-final) Aghabullogue 0-12 Glanworth 1-6; SHL Knock-Out : Na Piarsaigh 2-11 Midleton 1-12; Co JAHL: Brian Dillons 0-20 Cloughduv 1-10; JBHL: Mayfield 2-10 Doneraile 2-8; Div 2 FL Playoffs: Beal Athan Ghaorthaigh 1-8 Valley Rovers 0-8; JAFL: Mitchelstown 0-14 Kilmurry 0-13.

CORK – SEANDUN

JH(1) Cup: St Vincents 0-13 Delanys 1-9.

CORK COISTE CENTRAL

Fe 16 P1 HL Play-Off: Fr O Neills 2-13 Kerry Dev 1-15. Fe 16 C3 FL Play-Off: St Michaels 4-8 St Finbarrs 3-8. U18 Central HC 3: Na Piarsaigh 1-12 St Finbarrs 1-12.

CORK COLLEGES

SCF: StBrogans 5-12 Millstreet CS 3-8; SDF: Ballingeary 3-12 Deerpark 4-3; SAH: Hamilton High 2-17 Midleton CBS 2-8; SDH: Col Ghobnatan 5-16 St Fanahans 2-8; 16AH: CCRi 2-7 Rochestown 1-9; 14BF 2: Macroom 6-12 Davis College 5-5.

DERRY

U21 F: Slaughtneil 0-11 Magherafelt 0-8.

DONEGAL

U21 B: Aodh Ruadh 0-10 Burt 1-6.

DOWN

ACFL Div1: Kilcoo 1-12 Castlewellan 1-8; Kilcoo 3-16 Burren 2-8.

DUBLIN

SFC: St Oliver Plunketts ER 2-14 Cuala 0-6; U21 B Hurling: Thomas Davis 2-14 Raheny 0-7; AFL 7: Fingallians 2-8 Bank of Ireland 1-8; AHL 3: Naomh Barrog 2-8 Thomas Davis 0-10; AHL 4: Fingallians 1-16 Trinity Gaels 2-7; AHL 6: Skerries Harps 4-10 St Sylvesters 1-8; AHL 7: Whitehall Colmcilles 3-15 Realt Dearg 0-5; AHL 9: St Peregrines 2-17 St Patricks P 0-9; Doyle Cup: Raheny 1-11 St Oliver Plunketts ER 0-12; MFL 3: Trinity Gaels 3-11 Round Towers C 4-7;MFL 4: Ballymun Kickhams 5-6 Naomh Iosolde 2-5; MHC B Group 1: St Oliver Plunketts ER 3-9 Lucan Sarsfields 2-9; MHL 3: St Brigids 2-13 Thomas Davis 3-7.

DUBLIN CAMOGIE

U-15 Div 3 Top 4: Kilcoole 2-4 Thomas Davis 1-4; U-14 Div 1 Top 4: Castleknock 5-4 Faughs/Celtic 3-5.

DUBLIN LADIES

ac5sf: Kilmacud Crokes B 2-15 St Annes 0-3.

GALWAY FOOTBALL

Div 3A : Tuam Stars 3-12 Salthill-Knocknacarra 1-6; 4AFL NTH: Headford 1-11 Baile Clar na Gaillimhe 1-5; 4BFL NTH: Sarsfields 2-13 Annaghdown 1-8.

GALWAY HURLING

JAHC: Annaghdown 0-17 Ballygar 0-12; JAS: Tommy Larkins 1-13 Meelick-Eyrecourt 1-12; JBHC: St Thomas 1-15 An Spideal 0-11.

KERRY

SFC: Kilcummin 0-13 Finuge 0-8; J/I Shield: Castleisland Desmonds/Na Deasmunaigh 4-8 Kenmare Shamrocks 1-16; SFL Div 2: Ardfert Football Club 2-10 An Ghaeltacht 1-11.

KERRY – EAST KERRY

O'Donoghue Cup semi-final: Legion 2-13 Listry 0-6.

KERRY – NORTH KERRY

Snr Cship 2013 semi-final: Listowel Emmets 0-12 Brosna 0-11. Junior CShip 2013 semi-final: Tarbert B 1-10 Ballylongford B 1-5.

kildare

U21AFCF: Balyna 1-9 Sarsfields 0-15; U21AFCSF: Moorefield 3-10 Kilcock 3-11; U21BFCF: St Laurence's 1-15 Aylmer Gaels 2-13; U21AHC: ire g/Corrachoill 2-11 Celbridge 5-14, Maynooth 0-6 Clane 1-16, St Columba 2-7 Naas Hurling Club 2-12; U21BHC: Killard 1-12 St Laurence's 2-5.

kilkenny

JHL 'A' final: Young Irelands 0-19 Rower Inistioge 0-10; North U-21 'A' HC final: O'Loughlin Gaels 1-12 Erins Own 2-7; South U-21 'A' HC final replay: Mullinavat 4-11 Glenmore 2-13; MFC Roinn C semi-final: Tullaroan 2-7 Emeralds 1-5.

LIMERICK

CPU21FC: Shamrocks 0-11 St Marys/Sean Finns 0-11; CU21AFC: Galbally 3-8 Pailis na Greine 1-5; CU21BFC: Loch na Garra Gaels 2-12 Naomh Seanan/St Senans 0-10; WU21F: Naomh Seanan/St Senans 2-8 Baile Stiabhna 0-12, Shannon Gaels 3-10 Deel Rangers 1-10.

LONDON

Conway Cup: Kingdom - Kerry Gaels 1-14 Tir Chonaill Gaels 1-6.

Longford

Longford Leader Cup final: Longford Slashers 0-11 St Columba's 1-9

LOUTH

U-21 q/fs: St Brides 2-6 OConnells/Stabannon Parnells 0-7, Clan na nGael 5-14 St Fechins 1-9; U-21 s/fs: St Fechins 0-9 Ardee St Marys GFC 0-7, OConnells/ Stabannon Parnells 2-14 Naomh Mairtin 1-4.

MAYO

SFL 1A: Castlebar Mitchels 6-9 Ballinrobe 1-6; SFL 1B: Westport GAA 1-14 Ballyhaunis 0-1; CCAF: Mayo North 3-15 Mayo NW 1-7.

MEATH

U-21 C FC: Curraha 1-15 Syddan 0-10.

OFFALY

D 1 F L: Clara 4-10 Rhode 2-9; D 1 H L: Cill Chormaic/ Cill Aicti 3-15 Belmont GAA 1-12.

roscommon

U-21 'A' FC final: Roscommon Gaels 3-17 Boyle 1-7.

Tipperary

JBHC: Holycross/Ballycahill 0-18 Templederry Kenyons 0-14.

WATERFORD

EU-21AHC: De La Salle 1-16 Mt Sion/Cnoc Sion 1-12.

WESTMEATH

Junior Cup s/f: St Pauls 2-12 Moate All Whites 0-11.

WICKLOW

Wilson But: Div 2: Coolboy 1-9 Coolkenno 0-9; Dunne Fina: Blessington 2-7 St Patricks GAA Club Wicklow 0-10.

Irish Independent

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Editor's Choice

Also in Sport