| 13.6°C Dublin

GAA fixtures

Sigerson Cup

TODAY

Mallow: Trinity v UCC, 3.0, P O'Sullivan (Kerry)

DCU Grounds: DCU v NUIG, 2.0, P Hughes (Armagh)

Parnells GAA: DIT v St Mary's, 2.30, J Hickey (Carlow)

The Dub: Queen's v GMIT, 2.0, C Branagan (Down)

TOMORROW

Fitzgibbon Cup

Group A – Alfie Byrne Road: St Patrick's v WIT, 2.30, G Duffy (Antrim).

IT Carlow: IT Carlow v UCC, 7.30, J Owens (Wexford)

Group B – Mary I Grounds: Mary I v UL, 2.30, A Kelly (Galway)

Group D – NUI Galway Grounds: NUIG v DCU, 2.30, F Horgan (Tipperary)

FRIDAY

Fitzgibbon Cup

Group C – Carnmore: GMIT v CIT, 2.30, B Gavin (Offaly)

Allianz FOOTBALL LEAGUE DivISON 2

Athletic Grounds: Armagh v Down, 8.0, D Coldrick (Meath) *Live Setanta Ireland

Waterford Crystal Cup final

Sixmilebridge: Clare v Tipperary, 7.30

SATURDAY

ALLIANZ FOOTBALL LEAGUE Div ISION 3

Enniskillen: Fermanagh v Sligo, 7.0,

N Mooney (Sligo)

aib All-Ireland club SHC

semi-finals

Semple Stadium: Portumna (Galway) v Na Piarsaigh (Limerick), 5.0

Newry: Mount Leinster Rangers (Carlow) v Loughgiel Shamrocks Antrim), 3.0

AIB All-Ireland club IHC final

(Extra-time if necessary)

Croke Park: Kilnadeema-Leitrim (Galway) v Rower Inistioge (Kilkenny), 5.30

AIB All-Ireland club JHC final

(Extra-time if necessary)

Croke Park: Ballysaggart (Waterford) v Creggan Kickhams (Antrim), 3.30

SUNDAY

(2.0 unless stated)

ALLIANZ FOOTBALL LEAGUE DivISION 1

Tralee: Kerry v Derry, 1.30, C Lane (Cork)

Pairc Ui Rinn: Cork v Kildare, R Hickey (Clare)

Omagh: Tyrone v Mayo, P Hughes (Armagh) *TG4 deferred

Mullingar: Westmeath v Dublin, D Gough (Meath) *LIVE TG4

Division 2

Pearse Stadium: Galway v Donegal, F Kelly (Longford)

Gaelic Grounds: Louth v Laois, C Reilly (Meath)

Clones: Monaghan v Meath, C Branagan (Down)

Division 3

Gaelic Grounds: Limerick v Longford, D O'Mahoney (Tipperary)

Tullamore: Offaly v Cavan, A Nolan (Wicklow)

Kiltoom: Roscommon v Wexford, S Hurson (Tyrone)

Division 4

Venue TBC: Antrim v Wicklow, C O'Hagan (Tyrone)

Ennis: Clare v Leitrim, D Brazil (Offaly)

Ruislip: London v Carlow, 1.0, G McCormack (Dublin)

Clonmel: Tipperary v Waterford, J Hickey (Carlow)

AIB All-Ireland club IFC final

Croke Park: Kiltane (Mayo) v Truagh (Monaghan), 4.0

AIB ALL-IRELAND CLUB JFC FINAL

Croke Park: Two Mile House (Kildare) v Fuerty (Roscommon),

Inter-provincial hurling C'SHIP

semi-finals

Parnell Park: Leinster v Ulster, P O'Dwyer

Ballinasloe: Connacht v Munster, J Keane

Kehoe Cup final

Newbridge: Kildare v Meath, 2.0, J Heffernan (Wexford)

COLLEGES

SATURDAY

(1.30 unless stated)

Corn Ui MhuirI Semi-final

Ballineen: DLS, Macroom v St Fachtna's, Skibbereen

Quarter-final replay

Knocknagree: Chriost Rí v Pobalscoil Chorca Dhuibhne

Harty Cup Semi-Final

Mallow: St Francis College, Rochestown v Scoil Na Trionoide, Doon

Leinster SCHOOLS SHC

QUARTER-FINALS

(2.0 unless stated)

Kilkenny Venue TBC: St Kieran's College v Castlecomer CS

Venue TBC: Wexford Schools v Colaiste Eoin

Heywood Astro: Kilkenny CBS v St Brendan's CS, Birr

CAMOGIE

SUNDAY

All-Ireland 'A' MINOR C'SHIP

Wexford: Wexford v Galway, time TBC

K O'Brien

The Ragg: Tipperary v Clare, 2.0, C Egan

All-Ireland CLUB IC

semi-finalS

Kinnegad: Liatroim Fontenoys v Lismore, 2.0, J McDonagh

Irish Independent