Tuesday 16 January 2018

BASKETBALL

BASKETBALL

Men's Premier League

Dublin Inter 64 (30) (I Griskas 19, A Statkus 12, V Survilla 7) Travelodge Swords Thunder 67 (37) (I Westbrooks 16, J Torries 14, K Lacey 10)

UL Eagles 84 (42) (O Parker 25, S King 233, E Quigley 1) BFG Neptune 88 (49) (M Bonaparte 22, R Downey 15, G Walsh 15)

Killester 83 (41) (J Turner 23, M Westbrooks 10, J Behan 9) Belfast Star 81 (40) (R Taylor 22, C Quinn 12, F Toner 10)

Women's Premier League

Killester 43 (24) (R Murphy 14, M Clarke 9, A Sullivan 9) DCU Mercy 54 (30) (C Stewart 15, S Woods 12, E Cody Kennedy Smith 13)

Maxol WIT 47 (18) (H Rohan 26, C Leavy 7, S Deegan 4) Meteors 68 (40) (A McDermott 19, C Ganser 16, K O'Flaherty 14)

Courtyard Liffey Celtics 63 (43) (S Smith 21, A O'Connor 14, S Maguire 11) Team Montenotte Hotel 91 (42) (N Dwyer 27, G Dwyer 18, A O'Regan 9)

CRICKET

WORLD CUP

Melbourne, Australia bt England by 111 runs

Australia Innings

D Warner b Broad 22

A Finch run out 135

S Watson c Buttler b Broad 0

S Smith b Woakes 5

G Bailey b Finn 55

G Maxwell c Root b Finn 66

M Marsh c Root b Finn 23

B Haddin c Broad b Finn 31

M Johnson c Anderson b Finn 0

M Starc not out 0

Extras (lb2 w3 pens) 5

Total 9 wkts (50 overs) 342

Fall: 1-57 2-57 3-70 4-216 5-228 6-281 7-342 8-342 9-342

Did Not Bat: J R Hazlewood.

Bowling: Anderson 10-0-67-0; Broad 10-0-66-2 Woakes 10-0-65-1 Finn 10-0-71-5 M Ali 9-0-60-0 Root 1-0-11-0

England Innings

M Ali c Bailey b Starc 10

I Bell c Starc b Marsh 36

G Ballance c Finch b Marsh 10

J Root c Haddin b Marsh 5

E Morgan c Haddin b Marsh 0

J Taylor not out 98

J Buttler c Smith b Marsh 10

C Woakes c Smith b Johnson 37

S Broad b Starc 0

S Finn c & b Johnson 1

J Anderson run out 8

Extras (lb5 w11)16

Total (41.5 overs) 231

Fall: 1-25 2-49 3-66 4-66 5-73 6-92 7-184 8-194 9-195

Bowling: Starc 9-1-47-2 Hazlewood 6.5-0-45-0 Johnson 8-0-36-2 Marsh 9-0-33-5 Watson 3-0-13-0 Maxwell 4-0-33-0 Smith 2-0-19-0

Christchurch: New Zealand bt Sri Lanka by 98 runs

New Zealand Innings

M Guptill c Sangakkara b Lakmal 49

B McCullum c Mendis b Herath 65

K Williamson c K'aratne b Mendis 57

L Taylor st Sangakkara b Mendis 14

G Elliott c Thirimanne b Lakmal 29

C Anderson c Lakmal b Kulasekara 75

L Ronchi not out 29

Extras (lb2 w8 nb3)13

Total 6 wkts (50 overs) 331

Fall: 1-111 2-136 3-193 4-193 5-258 6-331

Did Not Bat: D L Vettori, T G Southee, A Milne, T A Boult.

Sri Lanka Innings

H Thirimanne b Boult 65

T Dilshan c & b Vettori 24

K Sangakkara lbw b Boult 39

D Jayawardene c Ronchi b Vettori 0

F Karunaratne b Milne 14

A Mathews c Vettori b Southee 46

B Mendis c Ronchi b Milne 4

K Kulasekara c Elliott b Anderson 10

H Herath c Milne b Anderson 13

S Malinga c Ronchi b Southee 0

R Lakmal not out 7

Extras (w10 nb1)11

Total (46.1 overs) 233

Fall: 1-67 2-124 3-125 4-129 5-163 6-168 7-196 8-216 9-217

Bowling: Southee 10-1-43-2 Boult 10-0-64-2 Milne 10-0-56-2 Vettori 10-0-34-2 Elliott 2-0-11-0 Williamson 1-0-7-0 Anderson 3.1-0-18-2

GAELIC GAMES

ALLIANZ NHL

Division 1

Pairc Ui Rinn: Kilkenny 1-22 Cork 2-17

Division 1B

Portlaoise: Offaly 1-24 Laois 0-23

Gaelic Grounds: Limerick 2-16 Waterford 0-22

ALL-IRELAND CLUB SFC Semi-final: Corofin 1-14 St Vincent's 1-9

ALL-IRELAND CLUB IFC FINAL

Ardfert (Kerry) 1-14 St Croans (Roscommon) 0-9

ALL-IRELAND CLUB JFC FINAL

Croke Park: Brosna (Kerry) 0-8 John MItchel's (London) 0-5

LEINSTER SCHOOLS Semi-final: St Peter's Wexford 2-18 Borris VS 0-15

ASHBOURNE CUP

Semi-Finals: WIT 3-17 (M Walsh 1-4; C Quirke 1-2; M Morrissey 1-1; E Comerford 0-3 (0-2f, 0-1 45); J McLoughlin, P Jackman (0-2f) 0-2 each; N Burke, V O'Brien, B Quinn 0-1 each) NUI Galway 0-9 (N McGrath 0-6 (0-5f); A Callanan 0-2; A O'Reilly 0-1)

UL 0-14 (C Devane 0-12 (0-5f, 0-1 45); A McGrath 0-2) UCC 0-8 (K Mackey 0-5 (0-2f); N Rockett, O Cronin, C Sugrue 0-1 each)

PURCELL CUP

Semi-Finals: DIT 6-9 CIT 0-11

Mary I 3-13 (L Mitchell 0-8 (0-5f); M Cooney 2-0; C Costello 1-0; M Ryan 0-3; O Hanrick 0-2) UUJ 2-13 (K Kielt 1-4; N Mallon 0-7 (0-1f), M Kelly 1-1; N Donnelly 0-1.)

FR MEACHAIR CUP

Semi-Finals: IT Carlow 0-15 (F Neville, 0-5 (0-4f); S Flannery 0-4 (0-4f); AM Guinan, L Loughnane 0-3 each) St Pat's Drumcondra 3-4 (P Farrell 2-0; C O'Rourke 1-0; M Byrne 0-2 (0-1f), C Phelan, E Barry 0-1 each); St Mary's Belfast 2-11 GMIT 1-0 (D Starr 1-0)

PURCELL SHIELD

Final, Maynooth University 2-10 (C Kennedy 0-7 (0-4f, 0-1pen); C Murtagh 1-1; C McGuigan 1-0; C O'Brien 0-1; SA Quinlan 0-1 (0-1f) Queens University Belfast 2-7 (B McGillian 0-5 (0-3f); K Donnelly, C Clarke 1-0 each; D O'Kane, M McGourty (0-1f) 0-1 each)

Today (2.0 unless stated)

Allianz Hurling League Div 1A: Dublin v Tipperary, Parnell Park, B Kelly (Westmeath); Galway v Clare, Pearse Stadium, B Gavin (Offaly)

Div 1B: Wexford v Antrim, Wexford Park, C McAllister (Cork)

Div 2A: Westmeath v London, Cusack Park, Mullingar 12.0, D Hughes (Carlow); Kerry v Derry, Austin Stack Park 1.0, J Heffernan (Wexford); Carlow v Wicklow, Netwatch Cullen Park, F Horgan (Tipperary)

Div 2B: Donegal v Mayo, O'Donnell Park, C Cunning (Antrim); Down v Armagh, Pairc Esler, L McAuley (Antrim); Meath v Kildare, Trim, P O'Dwyer (Carlow)

Div 3A: Fermanagh v Fingal, Brewster Park, K Brady (Louth); Roscommon v Louth, Athleague, G McGrath (Wexford); Tyrone v Monaghan, Healy Park, J Clarke (Cavan)

AIB All-Ireland SFC semi-final: Austin Stacks (Kerry) v Slaughtneil (Derry), O'Moore Park, Portlaoise 4.0, D Gough (Meath)

All-Ireland IHC final: O'Donovan Rossa (Antrim) v Kilburn Gaels (London), Croke Park 3.45, T Carroll (Offaly)

All-Ireland JFC final: Bennettsbridge (Kilkenny) v Fullen Gaels (Manchester), Croke Park 2.0, J Keane (Galway)

MacRory Cup quarter-final: St Paul's, Bessbrook v St Colman's Crossmaglen 2.30

Ashbourne Cup Camogie Final: UCC v NUIG, DCU 3.30

Purcell Cup: DIT v Mary Immaculate, DCU 1.30

GOLF

EUROPEAN TOUR

Thailand Classic (Gbr & Irl unless stated, par 72): 201 S Hend (Aus) 67 68 66 202 M A Jimenez (Spa) 67 66 69, T Jaidee (Tha) 69 66 67 204 K Aphibarnrat (Tha) 67 67 70 205 A Noren (Swe) 67 70 68, R Green (Aus) 71 67 67, W Ormsby (Aus) 72 65 68, A Dodt (Aus) 71 67 67 206 T Lewis 69 67 70, J Colomo (Spa) 74 67 65, J Carlsson (Swe) 69 67 70, J Randhawa (Ind) 71 70 65 207 P Marksaeng (Tha) 67 72 68, T Bjorn (Den) 69 72 66, J Knutzon (USA) 72 66 69, D Lipsky (USA) 65 73 69, J Campillo (Spa) 73 68 66, R Karlberg (Swe) 72 65 70, R Cabrera Bello (Spa) 72 66 69 Also 209 Michael Hoey 64 72 73 215 Damien McGrane 74 67 74.

GREYHOUND RACING

LAST NIGHT'S RESULTS

SHELBOURNE PARK

550 - Clearview North (Westmead Hawk-Clearview Kelly) (3) 4/1, Nannyvonne (1) 3/1, Hey Biddie (6) 5/2, Leamaneigh Frank (5) 7/4, Killacolla Mary (2) 3/1, What A Dandy (4) 5/1. nk 30.27 T €9.20 €3.00 €3.50 F €23.90 T €206.80.

525 - Rural Maui (Head Bound-Duck Fat) (6) 3/1, Blakefield Jack (4) 5/4, Bellside Merry (1) 2/1, Lordofthenine (2) 4/1, Rappa Jazzer (3) 4/1. 2.5L 28.86 (G Holland). T €3.50 €1.60 €2.00 F €7.50 T €13.30.

525 - Droopys Navas (Tubbertelly Dubh-Droopys June) (6) 3/1, Rastafari Vic (2) 6/4, Hillroad Jock (5) 5/1, Pepsi Sarah (1) 6/1, Aclamon Mary (4) 3/1, Likeable Bob (3) 4/1. 6L 28.44 (M Lanney). T €4.10 €1.60 €2.20 F €10.20 T €73.90.

525 - Past Memory (Boherna On Air-Savings Book) (1) 2/1, Swift Iniesta (2) 8/1, Freffans Buzzard (4) 8/1, De Star Lord (6) 6/4, Knocktoo Kingo (5) 5/2, Maggies Chips (3) 8/1. 0.5L 28.91 T €5.20 €3.00 €2.40 F €37.30 T €109.40.

525 - Dooncaha Boss (Gold Slipalong-Thorns And Roses) (4) 3/1, Vito Wal (2) 7/4, Swords Zero (5) 3/1, Native Custom (1) 3/1, Rastafari Chic (3) 5/1, Band Major (6) 5/1. 0.75L 29.05 (B Robinson). T €5.50 €2.00 €2.90 F €27.10 T €117.70.

525 - Slippery Snowy (Brett Lee-Kildallon Maid) (4) 3/1, Willmount Jewell (2) 3/1, Bellinter Vic (1) 3/1, Cabra Mufasa (3) 2/1, Leahs Warrior (5) 4/1, Ivy Hill Bart (6) 3/1. 1.5L 29.02 . T €4.50 €1.80 €2.30 F €35.80 T €39.10.

525 - Coyote Sea (Rustys Coyote-All At Sea) (1) 2/1, Home Peadar (5) 6/1, Warrior Gwen (2) 5/4, Highview Ruler (3) 5/1, Meadowvale Thril (6) 4/1, Exit Troika (4) 5/1. 1.5L 28.85 (H Seery). T €2.70 €1.90 €6.20 F €14.80 T €44.90.

525 - Slippery Fran (Brett Lee-Kildallon Maid) (2) 2/1, Skymas (3) 5/2, Hovex Princess (4) 2/1, Freffans Snipe (6) 6/1, Fionas Star (5) 6/1, Crucial Try (1) 6/1. 2L 28.83 . T €3.20 €2.20 €2.10 F €19.90 T €27.80.

525 - Burnt Oak Becky (Head Bound-Burnt Oak Beauty) (4) 4/1, Ballybough Mike (5) 6/1, Beaming Value (3) 5/1, Canal View Jenny (2) 4/1, Rock Hopper (6) 10/1, Barefoot Apollo (1) 4/6. 1.5L 28.72 (J Melia). T €5.30 €2.10 €2.40 F €40.80 T €129.20.

525 - Fiery Splendour (Tubbertelly Dubh-Any Time Again) (6) 5/4, Elevenerife (1) 4/1, Barefoot Agent (5) 5/1, Honour And Glory (3) 5/1, Highview Triumph (2) 10/1, Stone Boy King (4) 16/1. 8L 28.38 (O Mckenna). T €1.90 €2.20 €2.40 F €3.40 T €15.30.

525 - Karlow Master (Hondo Black-China Doll) (5) 5/1, Crackling Jack (1) 3/1, Magical Harry (6) 7/4, Camas Shaw (2) 6/1, Gaytime Hawk (3) 8/1, De Real Mccoy (4) 2/1. 1L 28.91 . T €14.20 €2.50 €4.20 F €35.00 T €139.20.

550 - Crompaun Jamesy (College Causeway-Return Of Jamesy) (4) , Painstown Chief (1) , Hawaii Kinsale (2) , Service Station (5) , Razmataz Lady (6) , Mays Tubby (3) . 99.99 . T €10.30 €3.10 €3.10 F €39.40 T €111.40.

DUNDALK

Killeavy Flash 4/1 22.00; Fridays John EVS 29.09; Blenhiem True 3/1 29.31; Freedom Blondie 3/1 29.31; Starshinearamis 2/1 21.79; Backdoor Razl 6/1 29.51; Blackmagic Woman 5/2 30.33; Choctaw Blue 2/1 21.58; Starshinecalypso 3/1 29.50; Farloe Pixie 29.32.

LIMERICK

Areyouwithme 3/1 29.20; Moes Darkie 4/1 19.32; Rosehill Boy 2/1 19.32; Greenisle Rover 2/1 28.93; Valencia Vinny 9/4 42.39; Christys Oscar 5/2 19.00; Brickfield Thief 5/2 29.59; Sarista 9/4 33.33; Rackethall Bond 3/1 29.15; Munster Murray 5/2 29.39; Bill 5/4 29.43; Stool Pidgeon 2/1 29.05; Slippery Hanna 2/1 28.58.

MULLINGAR

Springwell Bod 1/2 21.93; Bolton Hero 30.55; Ciaras Master 1/1 22.30; Kildallon Jessie 4/6 30.35; Bolton Bound 2/1 22.39; Opera Collage 8/1 30.15; Avaune Panther 4/1 22.05; Home Andrew 5/2 30.12; Ado Blue 2/1 30.09; Springwell Cop 2/1 29.78; Barista Girl 4/5 29.81; Lease Plan 34.20.

WATERFORD

War Bird 3/1 29.02; Lord Ruso 2/1 41.88; Snapchat 4/6 29.54; Upagear 3/1 29.25; Stunning Millie 4/6 29.40; Black Caesar 4/6 29.40; Druids Allaglow 5/2 29.30; Moonveen Rumble .

HOCKEY

Men's Leinster League

Div 1: Avoca 7 (R Couse 3, Z Agnew, A Ramsay, R Pearson, J Burns) Rathgar 1 (S Thompson); Corinthian 0 YMCA 3 (T Richie 2, K Hensburg); Monkstown 2 (R Sykes, A Ward) Three Rock Rovers 1 (J Brennan); Glenanne 2 (E Tucker 2) Pembroke Wanderers 2 (K O'Hare, M Elliott); UCD v Railway Union (postponed)

P W D L F A Pt

Monkstown 15122 1 67 22 38

Pembroke W 15102 3 34 19 32

Glenanne 15 9 3 3 39 25 30

Three Rock 15 9 2 4 39 25 29

YMCA 15 9 1 5 37 23 28

Railway U 14 8 0 6 41 30 24

Corinthian 15 6 0 9 22 36 18

UCD 14 2 2 10 32 49 8

Avoca 15 2 0 13 26 16 6

Rathgar 15 1 0 14 17 49 3

Irish Junior Cup

2nd Rd: Annadale 5 (C Thompson 2, J Woodrow 2, D Nicholl) Cork Harlequins 1 (P Burns)

Irish Junior Cup

3rd Rd: Lisnagarvey 4 Cork C of I 3

Women's Leinster League

Div 1: Glenanne 0 Corinthian 0; North Kildare 0 Loreto 1 (N McConnell pen); Pembroke Wanderers 1 (K Lloyd) Railway Union 1 (S Clarke); Trinity 1 Hermes 3 (C McGilp, E Horan, S Loughran); UCD 4 (J Deacon 2, L Ewart, J O'Brien) Old Aexandra 1 (A Russell)

P W D L F A Pt

Hermes 16113 250 1636

UCD 16 10 4 2 57 19 34

Railway U 16 9 4 2 40 12 34

Pembroke W 16 9 4 3 24 15 31

Loreto 16 9 3 4 37 12 30

RUGBY

RBS SIX NATIONS

Twickenham: England 47 (15) (Joseph 2 tries, B Vunipola, Youngs, Easter try each; Cipriani try, 3 cons; Ford 3 pens, 3 cons) Italy 17 (5) (Morisi 2 tries, Parisse try, Allan con)

Aviva Stadium: Ireland 18 (12) (Sexton 5 pens, Madigan pen) France 11 (6)(Taofifenua try; Lopez 2 pens)

GUINNESS PRO 12 Munster 33, Cardiff 16

Munster 141004343214646

Ospreys 141004 3332304 44

Ulster 149 14335207644

Glasgow 13 1003288212343 Leinster 138143062117 41

Connacht 13715220205333

Edinburgh 14716244266232 Scarlets 13526247230428

Cardiff Blues 14419275349422

Dragons 133010196272517

Treviso142111 191413313

Zebre 1320 11157326210

ULSTER BANK LEAGUE

Division 2A

Old Wesley 34 UCC 12

P W D L F A B Pt

Old Wesley 1111 0 0342152549

Blackrock C10 7 12233146535

Skerries 10703225149634

Queens Uni 10 7 03248188432

Barnhall 10604223198630

Cashel 10703209188230

Banbridge 10 514243179729

Thomond 10505166157 626
Naas 10 5 05183 180424

Nenagh O10 4 1 5151128523

C of Derry 10307223232820

UCC 1131 7198250620

Rainey OB10307174236416

Seapoint 10208108256210

Bective R 10 20812125419

Dungannon 10 208154308 19

Division 2B

Navan 35 Sligo 13

P W D L F A B Pt

Highfield 109103771068 46

Tullamore 10703216151937

Armagh 107031771234 32

Sunday's W 10 712149 118131

Greystones 10 604332202630

Midleton 10 604216160529

Bruff 10523158124428

O Crescent 10 5051371205 25

Navan 10505167174525

Wanderers 10 514231194224

Sligo 10 424176 174 3 23

Kanturk 10406200168622

DLSP 10 208166217715

Boyne 10307142257214

Richmond 1011 810229928

Ards 10 00108944811

Leinster

Today (3.0 unless stated)

Provincial Towns Seconds Cup first round: Ashbourne v Tullamore, Milltown House; Dundalk v Athy, Mill Rd; Clane v Enniscorthy, Ballinagappa Rd; Portarlington v Mullingar, Lea Rd; Clondalkin v Balbriggan, Gordon Park Kingswood; Roscrea v Edenderry, Streamstown; North Kildare v Portlaoise, The Maws Kilcock; Kilkenny v Cill Dara, Foulkstown; Rathdrum v Swords, Ivy Leaf Grounds; Birr v Gorey, Riverside

JP Fanagan Premier 2: Old Belvedere v Dublin University, Anglesea Road 12.30; Greystones v Old Wesley, Dr Hickey Park

Premier 3: Wanderers v Portlaoise, Merrion Rd; Suttonians v Coolmine

Metro League Div 1: Clontarf v St Marys, Castle Avenue; Lansdowne v NUIM Barnhall, Lansdowne Road; UCD v Dublin University; Terenure v Old Belvedere

Div 2: Naas v Blackrock, Forenaughts; Seapoint v Boyne, Kilbogget Park Killiney; Greystones v Wanderers, Dr Hickey Park

Div 3: Tullamore v Bective Rangers, Spollenstown

SOCCER

Today

Continental Tyres Women's National League: Peamount United v Wexford Youths, Greenogue 2.00; Cork City v Raheny Utd, Bishopstown 3.00

SSE Airtricity U19 League Southern Elite Division: Cork City v Limerick, Bishopstown Stadium, 11.30; Wexford Youths v Salthill Devon, Ferrycarrig 2.00; Bray Wanderers v Cobh Ramblers, Enniskerry 2.30. Northern Elite Division: Letterkenny Rovers v Sligo Rovers, Leckview Park, 2.00.

UEFA U16 Development Tournament: Republic of Ireland v Austria, Shanowen Road, 12.00; Denmark v Czech Republic, Home Farm, 2.00.

Club Friendlies: Ballisodare United v Sligo Rovers, Abbey Drive Pitch, Ballisodare, 2.00; Bohemians v Athlone Town, Dalymount Park 2.00

Sunday Indo Sport

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport