Sport

Tuesday 23 January 2018

BASKETBALL

BASKETBALL

MEN'S PREMIER LEAGUE

Swords v UCC Demons (L)

UCD Marian v UL Eagles (L)

Neptune v Templeogue (L)

P W L F A B Pt

UCC Demons 13 13 0 1228 9580 39

Swords T1091 809 707 0 27

Killester 1394 927 906027

Templeogue 13761002 1009122

UCD Marian 1358 884 905 4 19

Neptune 1459 1078 1129 1 16

UL Eagles 1248 840 907 3 15

Belfast Star 12 39 882 9554 13

DCU Saints 1248 916 995 1 13

Dublin Inter 12 3 9 851 946 1 10

NBA

Fri night: Toronto 123 LA Clippers 107; Orlando 103 LA Lakers 97 OT; Indiana 103 Cleveland 99; Brooklyn 92 New York 88; Atlanta 124 Golden State 116; Detroit 98 Denver 88; Boston 107 Philadelphia 96; New Orleans 116 Oklahoma City 113; Houston 117 Milwaukee 111; Minnesota 90 Memphis 89; Phoenix 100 Utah 93; .

Eastern Conference Atlantic Division

W L % GB

Toronto 34 17 .67 0

Brooklyn 21 28 .43 12

Boston 19 30 .3814

Philadelphia 11 40 .22 23

NY Knicks 10 40 .2023

Central Division

W L % GB

Chicago 30 20 .60 0

Cleveland 31 21 .60 0

Milwaukee 27 23 .54 3

Detroit 20 31 .4010

Indiana 19 32 .38 11

Southeast Division

W L % GB

Atlanta 42 9 .82 -

Washington 31 20 .6111

Charlotte 22 27 .45 19

Miami 21 29 .4220

Orlando 16 37 .3027

Western Conference

Northeast Division

W L % GB

Portland 34 16 .690

Oklahoma City 25 25 .509

Denver 19 32 .3715

Utah 17 33 .3417

Minnesota 10 40 .2024

Pacific Division

W L % GB

Golden State 39 9 .810

LA Clippers 33 18 .657

Phoenix 29 23 .5612

Sacramento 17 31 .3522

LA Lakers 13 37 .2627

Southwest Division

W L % GB

Memphis 37 13 .740

Houston 35 15 .702

Dallas 34 18 .654

San Antonio 32 18 .645

New Orleans 27 23 .5410

ATHLETICS

GloHealth National Indoor LEAGUE Final

Men - 60mHurdles: Joshua Essuman (Tallaght) 8.64; 1500m Anthony Leigho (Tallaght) 3:57.27; 60m Michael Alfred (Doonen) 7.23; 400m David McCarthy (Le Cheile) 49.89; 800m Kieran Kelly (Raheny Shamrock) 1:52.63; 200m Joseph Ojewumi (Tallaght) 22.55; 4x200m Tallaght 1:29.89; Long Jump Niall Counihan (Doonen) 6.41m; Pole Vault Dave Donegan (Clonliffe Harriers) 4.65m; Shot Putt Dave Tierney (Leevale) 14.44m; High Jump Andrew Heaney (Clonliffe Harriers) 1.85m; Triple Jump Conal Mahon (Tir Chonail) 14.11m

Final Standings 1 Tallaght 69pts; 2. Clonliffe Harriers 69pts; 3. Leevale 66pts

Women; 60m Hurdles Amaris Borel (Sli Cualann) 9.43; 1500m Carol Finn (Leevale) 4:35.64; 60m Sinead Tracey (Craughwell) 7.88; 400m Christine Neville (Leevale) 60.14; 800m Louise Shanahan (Leevale) 2.18.40; 200m Sinead Treacy (Craughwell) 25.24; 4x200m Leevale - 1:45.45; Shot Put Mieke Kiernan (Raheny) Shamrock) 7.32m; Pole Vault Ruth Larragy (Le Cheile) 2.90m; Long Jump Cathriona Farrell (Craughwell) 5.25m; High Jump Cathriona Farrell (Craughwell) 1.56m; Triple Jump Aursa Jerumbauskyte (Clonliffe Harriers) 11.01m

Final Standings 1 Leevale 76pts, 2 Craughwell 75pts; 3 Clonliffe Harriers 62pts

GNEEVEGUILLA 5k

Race 2 Winter Series, Killarney:

1 M Collins (Gneeveguilla, MJ) 16:11; 2 T Harty (Riocht) 16:16; 3 D White (unatt) 16:20; 4 S Mangan (Gneeveguilla) 16:29; 5 C Bouse (Eagle) 17:20; 6 M Kiely (St Finbarrs, F) 17:21; 7 V Tess (Farranfore-MV, M40) 17:46; 8 R White (Kenmare, M45) 18:05; M40: 2 N Thompson (unatt) 19:11; 3 R O'Brien (Farranfore-MV) 19:18. M45: 3 R Rodgers (unatt) 18:37. M50: 1 J Morrissey (unatt) 19:52. M55: 1 E Groves (unatt) 20:47; 2 K Constant (unatt) 23:31.

M60: 1 P O'Shea (Iveragh) 19:00; 2 J Walshe (East Cork) 22:41. M65: 1 M Bowler (Iveragh) 21:31. MJ: 2 J White (Kenmare) 20:39; 3 D Burke (Miillstreet) 20:58.

Women: 1 M Kiely (St Finbarrs) 17:21; 2 C McCarthy (unatt, F45) 20:04; 3 G O'Sullivan (Star of the Laune) 21:00; 4 G O'Sullivan (Bantry, F55) 21:03; 5 M O'Connell (Gneeveguilla, F40) 21:47; 6 B O'Mahony (unatt, F45) 22:21. F35: 1 C Coffey (unatt) 23:21. F40: 2 A Fitzgerald (unatt) 24:17. F45: 3 V Prieto (unatt) 24:00. F50: 1 A McGlynn (St Brendans) 22:38.

GAELIC GAMES

ALLIANZ NFL

Division 1

Dublin 2-10 Donegal 0-11

P W D L F A Pts

Monaghan 1 1 0 0 26 9 2

Mayo 1 1 0 0 17 10 2

Dublin 2 1 0 1 32 29 2 Cork 1 1 0 0 18 16 2

Donegal 2 1 0 1 29 28 2 Kerry 1 0 0 1 10 17 0

Derry 1 0 0 1 12 18 0

Tyrone 1 0 0 1 9 16 0

Division 2

Cavan 0-16 Laois 2-6

Roscommon 1-15 Down 1-11

Meath 0-13 Kildare 0-11

P W D L F A Pts

Roscommon 2 1 1 0 3228 3 Cavan 2 1 1 0 30 263 Westmeath 1 1 0 0 15 10 2

Galway 1 1 0 0 19 15 2

Down 2 1 0 1 3636 2

Meath 2 1 0 1 28 302 Kildare 2 0 0 2 29 35 0

Laois 2 0 0 2 22 31 0

WALSH CUP FINAL

Galway 1-22 (J Flynn 0-11 (11f), J Regan 1-4, D Higgins 0-2, P Brehony 0-1, J Cooney 0-1, B Molloy 0-1, P Mannion 0-1, C Flynn 0-1) Dublin 1-20 (P Ryan 0-8 (6f), L Rushe 1-0, S Stapleton 0-2, J Boland 0-2, D Sutcliffe 0-2, M Schutte 0-2, P Kelly 0-1, B Quinn 0-1, S Barrett 0-1, C Boland 0-1.

ALL-IRELAND CLUB SHC

Semi-finals

Ballyhale Shamrocks 2-17 (H Shefflin 0-5; TJ Reid 1-2 (0-1 f); E Reid 1-0; B Aylward, C Walsh 0-3 each; P Reid 0-2; C Fennelly, P Shefflin 0-1) Gort 1-14 (R Cummins 1-3; G Lally (1 '65'), M Mullins (1 f), G O'Donoghue, G Quinn (fs), W Walsh 0-2; J Grealish, P Killilea 0-1)

Kilmallock 2-19 Portaferry 0-12

FITZGIBBON CUP

Mary Immaculate 4-18 (D Reidy 0-8 (7f), S Cahill 2-1, D Corry, D Hannon 1-0 each, J Meagher, D O'Donovan (1 sl, 1f) 0-2 each, S Linnane, T Gallagher, J Hannon, R English, B Dolan 0-1 each) Maynooth University 1-6 (A Gleeson 0-5 (2f), S Farrelly 1-0, J White 0-1)

Leinster SCHOOLS SF "A"

Semi Finals: St Mary's Edenderry 1-10 Patrician Newbridge 0-8; Good Counsel 0-10 St Mel's Longford 0-6.

SH "B" Semi Finals: Gorey CS 2-9 Banagher College 0-14; Mountrath CS 2-11 Abbey CC Ferrybank 0-6.

Today (2.0 unless stated)

Allianz Football League Div 1: Derry v Kerry, Celtic Park, J McQuillan (Cavan); Mayo v Tyrone, Elverys MacHale Park, E Kinsella (Laois); Monaghan v Cork, Castlebalney, F Kelly (Longford)

Div 2: Westmeath v Galway, Cusack Park, Mullingar, C Reilly (Meath)

Div 3: Tipperary v Limerick, Semple Stadium, E O'Grady (Leitrim); Louth v Clare, Drogheda, M McNally (Monaghan); Sligo v Fermanagh, Markievicz Park, D Fahy (Longford); Wexford v Armagh, Wexford Park, C Lane (Cork)

Div 4: Carlow v London, Netwatch Cullen Park 1.0, B Cawley (Kildare); Longford v Antrim, Glennon Brothers Pearse Park, S Hehir (Galway); Offaly v Waterford, Tullamore, S Joy (Kerry); Wicklow v Leitrim, Aughrim, N Ward (Westmeath)

Kehoe Cup final: Meath v Wicklow, Trim, K Brady (Louth).

Camogie

AIB All-Ireland senior semi-final: Oulart-The Ballagh (Wexford) v Loughgiel (Antrim), Inniskeen Grattans GAA, Co. Monaghan 2.30

GOLF

EUROPEAN TOUR

Maybank Malaysian Open, Kuala Lumpur (Gbr & Irl unless stated, par 72): 199 B Wiesberger (Aut) 70 66 63 201 A Canizares (Spa) 68 65 68 202 P Waring 69 68 65, L Westwood 66 67 69

204 Anirban Lahiri (Ind) 70 72 62 205 P Peterson (USA) 72 69 64 206 RT Lee (Can) 69 69 68 207 J Higginbottom (Aus) 69 71 67, A Quiros (Spa) 70 70 67 208 G Bourdy (Fra) 70 70 68 209 P Uihlein (USA) 72 72 65, P Larrazabal (Spa) 73 69 67 210 P Meesawat (Tha) 68 72 70, S Kang (Kor) 67 74 69, M Warren 70 71 69, J Wang (Prk) 77 66 67, D Chia (Mas) 67 74 69.

Also 211 Graeme McDowell 66 73 72 212 Peter Lawrie 71 66 75 213 Michael Hoey 75 70 68

Connacht Senior Alliance Belmullet: Gross: 71 D Mortimer (scr) (Galway), R Mullarney (+2) (Galway) 73 N Howley (scr) (Balbriggan) 75 C Waters (2) (Athenry), T Nolan (2) (Galway) 76 C Nolan (3) (Galway), D Coyne (2) (Tuam) 78 C Hughes (3) (Galway), S Underwood (scr) (Co Sligo) 80 A Moran (5) (Tuam) Nett: 69 J Doherty (7) (Ballina), D Scully (2) (Galway) 71 C Conneely (5) (Oughterard) 72 I Mc Lynn (9) (Galway Bay), P Togher (8) (Tuam), M Lynch (4) (Tuam) 73 S Daly (7) (Bearna) 74 N O Shaughnessy (9) (Gort), P Glynn (5) (Galway), A Mc Namara (7) (Bearna).

GREYHOUND RACING

CLONMEL (7.30)

525 - Chaotic Sultan, Shaws Jet, Clonea Express, Cuteen Pete, Moreton Dante, Skywalker Malard. 300 - Killee House, Facewithaview, Liquoriceallsort, Turning Belle, Scooby The Joker, Blue For Gold. 525 - Kerryroad Tanya, Vigorous Marco, Suir Millie, Princess Aine, Nomadic Timo, Rackethall Troy. 525 - Gerpats Delta, Scooby The Puma, Carron Tess, Sunset Rumble, Here Hes Back, Charity Buster. 525 - Toystory Aston, Vigorous Julie, Spare The Water, Her Cranky Car, Slanestown Jacko, Coolbeggan Rebel. 525 - Ballybrien Mike, Popular Tiffany, Adams Ivy, Jossestown Hawk, Touchdown Jacko, Ronans Scolari. 525 - Piercestown Away, Zebo Bolt, Dream Come True, Elegant Flare, Nomadic Misty, Scotts Manky. 525 - Global Queen, Coolbeggan Ace, Jampot Jim, Classy Opinion, Gussies Aoife, Cloncunny Eye. 525 - Kerryroad Kelly, Phoenix Fergie, Storming Bolt, Bright Tara, Refuge Of Sinner, Rosyinthegarden.

Floating res: Unusual Account, Tickle She, Annabelles Girl, Johnnys Best, Geneva Rocket, Newbridge Lad, Murleys Cailin, Chaotic Vida, Bullet Turbo, Esquires Tina, Margarets Hyundi, Willhe Wonthe, Active Crash, Queen Of Love, Pretty College, Coolbeggan Jewel, Honour To Serve, Jossestown Hawk, Gerpats Oak, Hi Busha Cusha, Bullet Causeway, Gears, Piercestown Lucy, Gotnewpairshoes, Wicstun Will, Gerpats Juniper.

HOCKEY

MEN'S IRISH HOCKEY LEAGUE

Pool A: UCC 0 Monkstown 4 (R Sykes 2,A Ward, D Carson): Pembroke Wanderers 4 (J Sherriff, K O'Hare, N Burns, R Flannery) Annadale 0: Cookstown 1 (M Greer) Instonians 2 (Robinson, Madill)

P W D L F A B Pt

Annadale 4 3 1 0 15 2 0 14

Pembroke W 4 3 1 1 15 8 0 12

Instonians 4 1 1 2 6 9 1 7

Annadale 4 1 1 2 6 9 1 7

Cookstown 4 0 2 2 5 8 1 5

UCC 4 0 0 4 3 7 0 0

Pool B: Railway Union 1 (M English) Banbridge 3 (Mills, Bell, Magee): Lisnagarvey 2 (Williamson 2) Three Rock Rovers 4 (J Bruton 2, P Blakeney, M Darling) UCD 3 Cork C of I 7 (D Sweetnam 2, J Jerymn 2, A Daunt, A Moffett, D Hales)

P W D L F A B Pt

Three Rock 4 4 0 0 18 4 0 16

Banbridge 4 3 1 0 19 5 0 14

Lisnagarvey 4 2 1 1 17 9 0 10

Cork C of I 4 1 0 3 6 12 1 5

Railway U 4 1 0 3 6 12 0 4

UCD 4 0 0 4 4 27 0 0

Irish Hockey Challenge 2nd Rd: Armagh 3 Naas 2; Bray 1 Dublin University 5; Portrane v Mullingar (L);

Weston v Ballymena (L)

Women's Irish Hockey League

Pool A: Ballymoney 1 (S Brown) Hermes 3 (A Connery, L Thomas, A Naughton) Pegasus 4 (H Grieve 3, E Taite) Lurgan 0: UCC 1 Railway Union 6.

Pool B: Cork Harlequins 2 (C Sargent, K Bateman) Loreto 3 (N Small 2, H Mulcahy); Ards 4 (C Brown 2, S Alexander 2) Ulster Elks 2 (L Wright, A Curran); Greenfields 0 UCD 10 (A O'Flanagan 4, Watkins 3, N Evans 2, Duncan)

Irish Hockey Challenge

2nd Rd: Gorey 0 Clonmel 5; Athlone 0 Wexford 4; Blackrock 0 NUIG 1;

Leinster League

Div 1: Corinthian 2 (S Torans, J Burns) North Kildare 2 (N O'Malley, K Baker); Glenanne 1 (R O'Brien) Pembroke Wanderers 3 (S Clarke 2, E Horan):

Trinity 1 Old Alexandra 2 (B Hopkins, C Vorster)

RUGBY

RBS SIX NATIONS

Rome: Italy 3 (Haimona pen) Ireland 26 (Murray, O'Donnell try each; Keatley 4 pens, con, Madigan con)

Paris: France 15 (Lopez 5 pens) Scotland 8 (Fife try, Laidlaw pen)

DANSKE BANK SCHOOLS CUP

Portora Royal 0 Wallace High 30; Down High 28 Coleraine AI 34; Ballyclare High 17 Bangor Grammar 5; Limavady Grammar 12 RS Armagh 14; RBAI 36 Regent House 0; Carrickfergus Grammar 7 Omagh Academy 26; Campbell's 13 Sullivan Upper 0;a Methody's 18 Ballymena Academy 10.

4th Rd Draw: Campbell Col v Methodist Col, Coleraine AI v Omagh Acad, RBAI v RS Armagh; Ballyclare H v Wallace High

Leinster

Today (3.0 unless stated)

League Div 1A: Suttonians v Enniscorthy, John J McDowell Memorial Grounds; Coolmine v Ashbourne, Ashbrook; Cill Dara v Dundalk, Beechpark; Monkstown v Clondalkin, Sydney Parade

Div 1B: Longford v Tullow, The Demesne; Wicklow v Kilkenny, Ashtown Lane; Newbridge v Co Carlow, Rosetown

Div 2A: Garda v North Kildare, Westmanstown; Roscrea v Mullingar, Streamstown; New Ross v Portlaoise, Allianz Park Southknock; Railway Union v Portarlington, Park Avenue

Div 2B: Athy v Swords, The Showgrounds; Birr v Edenderry, Riverside; Clane v Athboy, Ballinagappa Rd

Div 3: Arklow v Midland Warriors, The Oval; Balbriggan v Wexford Wanderers, Bowhill Balrothery

JP Fanagan Premier 3: Suttonians v DLSP, John J McDowell Memorial Grounds 1.0; Portlaoise v Wanderers, Togher

Metro League Div 1: NUIM Barnhall v Old Belvedere, Parsonstown; Dublin University v Terenure, College Park; Clontarf v UCD, Castle Avenue; Lansdowne v St Marys, Lansdowne Road

Div 2: Blackrock v Wanderers, Stradbrook; Boyne v Old Wesley, Shamrock Lodge; Naas v Seapoint, Forenaughts

Div 4: Terenure v Rathdrum, Lakelands

Div 5: NUIM Barnhall v Terenure, Parsonstown; CYM v Malahide, Terenure

Seconds League Div 1A: Suttonians v Enniscorthy, John J McDowell Memorial Grounds 1.30; Coolmine v Ashbourne, Ashbrook 1.30; Cill Dara v Dundalk, Beechpark 1.30; Monkstown v Clondalkin, Sydney Parade 1.30

Div 1B: Wicklow v Kilkenny, Ashtown Lane 1.30; Gorey v Tullow, Clonattin 1.30

Div 2A: Athy v North Kildare, The Showgrounds 1.30; Roscrea v Mullingar, Streamstown 1.30; Edenderry v Portlaoise, Coolavacoose Carbury 1.30; Tullamore v Portarlington, Spollenstown

SOCCER

Irish Universities Harding Cup

Semi finals: UCC 2 (P Riordan, D Walsh) NUI Galway 1 (P Madden); University of Limerick 2 (G Dillon, B Donovan) Maynooth University 2 (C Delahunty, J McGrath) aet UL won 3-1 on pens..

Plate Semi Finals: DCU 3 (A O'Sullivan 2, M Walsh) Trinity College Dublin 0; UCD 4 (G Coughlan 2, C Tierney, E Cotter) UCC Academicals 2 (K McGettigan, D McKenna).

Today (2.00)

Continental Tyres Women's League Cup Quarter-Final: Raheny United v Castlebar Celtic, Oscar Traynor Centre; Semi-final: Peamount United v Galway, Greenogue.

SSE Airtricity U19 League Southern Elite Division: Salthill Devon v Cork City, Drom; Northern Elite Division: St Patrick's Athletic v Dundalk, ALSAA.

Irish Universities Harding Cup Final: UCC v University of Limerick, Mardyke 1.30; Plate Final: DCU v UCD, The Farm Curraheen 11.0.

TENNIS

Fed Cup World Group

Quarter-final: M Sharapova (Rus) bt U Radwanska (Pol) 6-0 6-3; S Kuznetsova (Rus) bt A Radwanska (Pol) 6-4 2-6 6-2

Russia lead Poland 2-0

EUROPE- AFRICA ZONE

Tallinn, Estonia - Relegation Play-Off: Bosnia/Herzegovina 2 Ireland 1. Lauren Deegan (Irl) bt J Simic (Bos) 6-0 6-2; J Tincic (Bos) bt Amy Bowtell ((Irl) 6-2 2-6 7-5: J Simic/A Husaric (Bos) bt Julie Byrne/Rachael Dillon (Irl) 6-2 3-6 6-2.

Ireland relegated.

Sunday Indo Sport

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport