Friday 15 December 2017

ATHLETICS

ATHLETICS

IAAF World Championships

Beijing, Men's Marathon: 1 G Ghebreslassie (Eri) 2:12:28., 2 YTsegay (Eth) 2:13:08, 3 M Mutia (Uga) 2:13:30, 4 R Pertile (Ita) 2:14:23, 5 C Dechase (Eth) 2:14:36, 6 S Kiprotich (Uga) 2:14:43, 7 L Desisa (Eth) 2:14:54, 8 D Meucci (Ita) 2:14:54, 9 A Mesel (Eri) 2:15:07, 10 J Kiprop (Uga) 2:15:16

100m Qualifiers Heat 1: 1 A Powell (Jam) 9.95 Q, 2 B Su (Chn) 10.03 Q, 3 A Simbine (Rsa) 10.09 Q

Heat 2: 1 T Gay (USA) 10.11 Q, 2 N Ashmeade (Jam) 10.190 Q, 3 C Lemaitre (Fra) 10.240 Q

Heat 3: 1 F Ogunode (Qat) 9.99 Q, 2 R Gittens (Bar) 10.02 Q, 3 B Youssef Meite (Civ) 10.050 Q, 4 R KIlty (Gbr) 10.120 q.

Heat 4: 1 T Bromell (USA) 9.91 Q, 2 C Ujah (Gbr) 10.05 Q, 3 J Reus (Ger) 10.14 Q

Heat 5: 1 J Vicaut (Fra) 9.92 Q, 2 A De Grasse (Can) 9.990 Q, 3 J Ali Harvey (Tur) 10.040 Q

Heat 6: 1 J Gatlin (USA) 9.83 Q, 2 A Brown (Can) 10.030 Q, 3 H Bruintjies (Rsa) 10.070 Q, 4 H Taftian (Irn) 10.10 q

Heat 7: 1 U Bolt (Jam) 9.96 Q, 2 M Rodgers (USA) 9.97 Q, 3 C Martina (Aho) 10.060 Q, 4 L Cadogan (Bar) 10.120 q.

800m Qualifiers - Heat 1: 1 N Amos (Bot) 1:47.230 Q, 2 A Gakeme (Bdi) 1:47.470 Q, 3 A Al-Deraan (Ksa) 1:47.65 Q

Heat 2: 1 M Aman (Eth) 1:47.870 Q, 2 PA Bosse (Fra) 1:47.890 Q, 3 C Murphy (USA) 1:48.080 Q,

Heat 3: 1 A Tuka (Bsh) 1:46.120 Q, 2 N Belhanbel (Mor) 1:46.230 Q, 3 R Rodriguez (Col) 1:46.390 Q, 4 E Sowinski (USA) 1:46.630 Q, 5 Mark English (Irl) 1:46.690 Q,

Heat 4: 1 F Cheruiyot Rotich (Ken) 1:45.830 Q, 2 A El Manaoui (Mor) 1:45.860 Q, 3 K Lopez (Spa) 1:46.060 Q, 4 K Tolokonnikov (Rus) 1:46.070 q, 5 M Lewandowski (Pol) 1:46.250 q, 6 T Kupers (Ned) 1:46.700 Q

Heat 5: 1 A Kszczot (Pol) 1:46.620 Q, 2 A Kipketer (Ken) 1:46.670 Q, 3 J Riseley (Aus) 1:46.790 Q, 4 J Umar (Eth) 1:47.030 q

Heat 6: 1 D Lekuta Rudisha (Ken) 1:48.310 Q, 2 A Rotich (Ken) 1:48.420 Q, 3 M Abdulrahman Balla (Qat) 1:48.590 Q.

400m Hurdles - Heat 1: 1 N Bett (Ken) 48.37 Q, 2 T Chalyy (Rus) 49.050 Q, 3 J Gibson (Bah) 49.090 Q, 4 K Couto (Moz)49.150 Q, 5 A Lahoulou (Alg)49.330 q.

Heat 2: 1 B Mucheru Tumuti (Ken) 48.79 Q, 2 M Tinsley (USA) 48.91 Q, 3 J Culson (Pue) 49.020 Q, 4 LJ Van Zyl (Rsa) 49.120 Q, 5 L Green (Jam) 49.330 q,

Heat 3: 1 K Clement (USA) 48.75 Q, 2 N Flannery (Gbr) 48.900 Q, 3 K Hussein (Swi) 49.080 Q, 4 A Whyte (Jam) 49.1 Q.

Heat 4: 1 Y Copello (Tur) 48.89 Q, 2 R Magi (Est) 49.180 Q, 3 Thomas Barr (Irl) 49.200 Q, 4 W Cheng (Chn) 49.560 Q,

Heat 5: 1 D Kudryavtsev (Rus) 48.51 Q, 2 P Dobek (Pol) 48.940 Q, 3 J Dutch (USA) 48.970 Q, 4 Y Matsushita (Jpn) 49.340 Q, 5 H Koech (Ken) 49.380 q, 6 M Bultheel (Bel) 49.380 q.

3000m Steeplechase - Heat 1: 1 C Kipruto (Ken) 8:41.410 Q, 2 E Jager (USA) 8:41.510 Q, 3 M Hughes (Can) 8:41.520 Q

Heat 2: 1 J Kipchoge Birech (Ken) 8:25.77 Q, 2 B Tabti (Alg) 8:26.99 Q, 3 D Cabral (USA) 8:27.330 Q, 4 T Nurgi (Eth) 8:27.65 Q, 5 H Ezzine (Mar) 8:29.26 q.

Heat 3: 1 E Kemboi (Ken) 8:24.750 Q, 2 B Taleb (Mor) 8:24.840 Q, 3 B Kiprop Kipruto (Ken) 8:24.950 Q, 4 K Zalewski (Pol) 8:25.100 q, 5 D Huling (USA) 8:25.340 q, 6 H Amare (Eth) 8:25.360 q, 7 H Bouchicha (Alg) 8:30.070 q.

Women's 1500m Qualifiers - Heat 1: 1 B Sado (Eth) 4:05.390 Q, 2 L Muir (Gbr) 4:05.530 Q, 3 N Chepkwemoi (Ken) 4:05.65 Q, 4 S Rowbury (USA) 4:05.66 Q, 5 B Desalegn (UAE) 4:05.730 Q, 6 A Shchagina (Rus) 4:05.780 Q, 7 L Johnson

(USA) 4:05.790 q, 8 M Akkaoui (Mar) 4:05.850 q, 9 R Plis (Pol) 4:05.89 q, 10 M Coneo (Col) 4:08.310 q

Heat 2: 1 S Hassan (Ned) 4:09.52 Q, 2 D Seyaum (Eth) 4:09.64 Q, 3 A Aregawi (Eth) 4:10.770 Q, 4 T Tomashova (Rus) 4:10.790 Q, 5 J Simpson (USA) 4:10.91 Q, 6 A Cichocka (Pol) 4:11.080 Q,

Heat 3: 1 G Dibaba (Eth) 4:02.59 Q, 2 F Chepngetich Kipyegon (Ken) 4:02.77 Q, 3 R Arafi (Mar) 4:04.170 Q, 4 M Koster (Ned) 4:05.55 Q, 5 A Terzic (Ser) 4:06.070 Q, 6 L Weightman (Gbr) 4:06.130 Q, 7 K Gallagher (USA) 4:06.340 q, 8 S Ennaoui (Pol) 4:06.940 q.

TOM FITZPATRICK MEMORIAL 10k

Liscarroll, Co Cork: 1 M Harty (East Cork) 31:12; 2 K Rodgers (St John's) 31:41; 3 E Sugrue (unatt, M40) 34:42; 4 G Egan (An Bru, M40) 35:21; 5 G O'Sullivan (Riocht, M40) 36:01; 6 M Cunningham (Mooreabbey, M50) 36:33; 7 JJ Cremin (An Bru) 37:55; 8 R Murphy (Riocht, M45) 38:30; 9 S Madigan (unatt, M45) 38:39; 10 A Buckley (Mallow, M40) 38:44. M45: 3 A O'Sullivan (unatt) 40:40.M50: 2 JJ Grady (North Cork) 43:35; 3 R Haugh (unatt) 46:36. M55: 1 T McMahon (Kilmallock) 39:16; 2 J O'Donovan (Grange-Fermoy) 42:42; 3 M Reynolds (Kilmallock) 47:38. M60: 1 N Holland (Mallow) 44:00; 2 P Roche (Klmallock) 48:26; 3 J Byrne (Mallow) 49:13..

Women: 1 D O'Leary (North Cork, F35) 45:28; 2 I Kirwan (Eagle, F45) 45:33; 3 O Nolan (unatt, F40) 46:43; 4 J O'Toole (North Cork) 47:15; 5 L Twomey (North Cork, F35) 47:25; 6 M McKenna (unatt, F35) 48:24. F40: 2 G Walley (unatt) 49:31; 3 D Morton (unatt) 51:20..

CRICKET

FIFTH TEST MATCH

The Oval, London, England v Australia, Day 3 England. Overnight: Australia 481 (Smith 143, Warner 85, Voges 76, Starc 58) England 107-8 (Cook 22, Ali 8 no, Wood 8 no; Marsh 3-18)

England First Innings (ctd)

M Ali c Nevill b Johnson 30

M Wood c Starc b Johnson 24

S Finn not out 0

Extras (b-1 lb-7 nb-1) 9

Total (all out, 48.4 overs) 149

Fall: 1-30, 2-46, 3-60, 4-64, 5-83, 6-84, 7-92, 8-92, 9-149, 10-149

Bowling: Starc 8-3-18-0, Johnson 8.4-4 21-3, Lyon 10-2-40-2, Siddle 13-5-32-2, Marsh 9-2-30-3

England 2nd innings

A Lyth c Clarke b Siddle 10

A Cook c Voges b Smith 85

I Bell c Clarke b M Marsh 13

J Root c Starc b Johnson 11

J Bairstow c Voges b Lyon 26

B Stokes c Clarke b Lyon 0

J Buttler not out 33

M Wood not out 0

Extras (b-5 lb-14 nb-1 w-5) 25

Total (for 6 wkts, 79 overs) 203

Fall: 1-19, 2-62, 3-99, 4-140, 5-140, 6-199,

To bat: Ali, Broad, Finn

Bowling: Johnson 13-2-51-1, Starc 14-4-32-0, Lyon 25-5-52-2, Siddle 16-10-14-1, Marsh 10-4-28-1, Smith 1-0-7-1.

WOMEN'S INTERNATIONAL T20 Claremont Rd: Australia 186-1 (20 overs) (E Villani 80, E Perry 55 no , G Harris 39 no, E Tice 1-24) Ireland 87-7 (20 overs) (Kim Garth 30 no, Lucy O'Reilly 14, J Jonassen 2-7, G Harris 1-13)

Australia Women beat Ireland Women by 99 runs

LEINSTER LEAGUE

Division 1

Castle Avenue: YMCA 165 (48.1 overs)(S Singh 48, H Tector 38 no, A Van der Merwe 21; A Cusack 4-28, J Morrissey 3-33 ) Clontarf 166- 1 (41.2 overs)(B Coghlan 85, M Collier 63 no) Clontarf (25 pts) beat YMCA (0 pts) by 9 wkts.

Anglesea Road: Cork County 158 (46 overs)(R Durity 30, S Grobler 23; D Rhoda 3-23, N Sharma 2-29, J Anderson 2-37) Merrion 162- 3 (26.1 overs)(R Smith 55, R Allwright 42, L Bester 29) Merrion (24 pts) beat Cork County ( 1 pt) by 7 wkts.

Balrothery: Railway Union 146 (44.5 overs)(D Singh 44, A Hafeez 23; E Richardson 3-20, C Sheil 2-22) North County 147- 5 (27.1 overs)(C Armstrong 55, B Parchment 33; R Gaur 3-42) North County ( 23 pts) beat Railway Union ( 2 pts) by 5 wkts.

Sydney Parade: Pembroke 206- 8 (50 overs)( P Lawson 43 no, L Tucker 43, J Cook 25, D Hogan 25; C Riches 3-22, R Strydom 2-52) Malahide 204 ( 49.2 overs)(F Mc Allister 46, R Strydom 33, A Morris 25, P Saville 17 no; J Balbirnie 3-15, J Little 2-35) Pembroke (20 pts) beat Malahide ( 5 pts ) by 2 runs.

Division 2

Phoenix Park: Phoenix 300- 7 (50 overs)(R Anders 88 no, A Chester 53, M Ahmed 43, B White 37 no; F Conaty 2 39, C O' Gorman 2- 52 Leinster 121 (35.1 overs)(J Carroll 41; T Anders 2-6, B White 2-12, S Anderson 2-23) Phoenix ( 25 pts) beat Leinster ( 0 pts) by 179 runs.

Balbriggan: The Hills 82 (36.4 overs)( M Baumgart 23; M Farrukh 4-11, K Bilal 3-23, J Mooney 2-15) Balbriggan 83-8 (18.5 overs)( A Harper 23; D Carolus 4-9) Balbriggan (21 pts) beat The Hills ( 4 pts) by 2 wkts.

GAELIC GAMES

ALL-IRELAND U21 HC

Semi-finals Wexford 1-20 Antrim 1-8

Limerick 1-20 Galway 0-17

ALL-IRELAND U21 HC 'B'

Semi-finals

Trim: Meath 4-12 (G McGowan 1-3, F Flattery 1-2, J Andrews, S Doyle 1-1 each, J Regan 0-3f, L Martyn, S Quigley 0-1 each) Mayo 1-11 (S Regan 1-2 (0-2f), F Boland 0-4 (2f), C Scahill, A O Suilleabhean 0-2 each, J Gallagher 0-1)

Athleague: Wicklow 1-14 (G Weir 0-7 (4fs), C O'Byrne 1-2, C Doran 0-3, P Doyle, J Cranley 0-1 each) Roscommon 0-11 (C Dolan 0-4 (all fs), D Glynn 0-2 (fs), W Boyle, C Duignan, G Egan (f), Micheál Beirne 0-1, G Downey 0-1 each)

LADIES FOOTBALL TG4 All-Ireland SFC, Quarter-finals: Clones: Armagh 2-13 (A Lennon 1-3, K Mallon 0-3 (0-2f), A Mackin 0-4, C O'Hanlon 1-2 (0-2f), C McCambrige, F McKenna 0-1 each) Donegal 2-11 (Y McMonagle 2-3, G McMcLaughlin 0-4 (0-1f), N McLaughlin, A McDonnell, K Herron, N Hegarty 0-1 each)

Clones: Dublin 1-13 (C Rowe 1-2, L Davey 0-3, A Connolly 0-3 (0-1f), N Owens, N McEvoy, H Noonan, N Healy, N Collins 0-1 each) Monaghan 0-13 (C McConnell 0-8 (0-3f), E McCarron, C Courtney 0-2 each, F Lafferty 0-1.

CAMOGIE

Liberty Insurance Intermediate Championship Semi-finals

Waterford 3-10 (T Jackman 0-5 (3fs); B Carton, S Curran 1-1 each; A Power 1-0; L Bray, J Simpson, N Rockett 0-1 each) Meath 3-9 (J Dolan 2-5(0-2fs); A Minogue 0-3(2fs, 1 45); M Thynne 1-0; S Hackett 0-1)

Kildare 1-12 (E Reilly 1-2, S O'Carroll 0-5, S Hurley 0-3, M Lyons 0-2) Cork 0-11 (A O'Regan 0-8, L Collins, K Hickey, C.Sigerdon 0-1 each)

Today

Electric Ireland MFC, Semi-final: Kerry v Derry, Croke Park 1.30; All-Ireland SFC, Semi-final: Kerry v Tyrone, Croke Park 3.30.

Camogie

Liberty Insurance Premier Junior Camogie Championship Semi-finals: Laois v Westmeath, St Brendan's Park, Birr 1.30; Dublin v Roscommon, St Brendan's Park, Birr 3.15. Liberty Insurance Junior A Championship Final: Carlow v Kerry, Moyne Templtuoghy, Tipperary 2.30.

GOLF

EUROPEAN TOUR

Danish Open (Par 71) Farso

-15 D Horsey 63 67 68 -14 T Pilkadaris (Aus) 66 68 65 -11 J Parry 66 67 69, C Paisley 68 68 66 -10 R Green (Aus) 68 65 70 -9 B Dredge 66 68 70 -8 M Sogaard (Den) 68 68 69, Peter Lawrie (Ire) 66 69 70, P Lawrie 65 72 68, S Kjeldsen (Den) 66 71 68 -7 R Karlberg (Swe) 69 68 69 -6 F Fritsch (Ger) 68 70 69, D Gaunt (Aus) 69 67 71, R Dinwiddie 70 70 67, O Fisher 70 69 68, D Woltman (US) 68 72 67, J Guerrier (Fra) 71 70 66, T Lewis 68 70 69, Darren Clarke 69 70 68, P Peterson (US) 71 67 69 -5 D Lipsky (US) 71 71 66, T Bjorn (Den) 69 69 70, M Madsen (Den) 68 71 69, Magnus Carlsson (Swe) 70 68 70, B Hebert (Fra) 69 72 67, A Pavan (Ita) 73 69 66, O Farr 64 71 73, Richard Bland 70 72 66, D Brooks 72 70 66, R Karlsson (Swe) 69 70 69, E De La Riva (Spain) 68 68 72, M Bremner (SA) 71 71 66, M Jonzon (Swe) 70 68 70, Also -4 Kevin Phelan (Ireland) 71 69 70

AIG Irish Close Championship

Tramore GC, Semi-finals: T McLarnon (Massereene) bt E Smith (Ardee) 1 Hole; A Gleeson (Castle) bt R Dawson (Faithlegg) 19th Final: McLarnon bt Gleeson 2&1

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK

575 - Colorado April (Scolari Me Daddy-Sarah Said So) (4) 6/4, Swift Painter (6) 2/1, Laughil Iris (3) 5/1, Tagalong Roy (2) 10/1, Sparta Marvel (5) 4/1, Coonough Choice (1) 10/1. sh 31.41 (F Black). T €2.30 €2.80 €4.40 F €6.60 T €40.30.

525 - Time To Share (Godsend-Highview Share) (3) 7/2, Airport Turbo (6) 4/1, Jackies Flyer (5) 3/1, Lasting Merry (1) 7/2, Killoe Patsy (2) 4/1, Hanoi (4) 5/2. nk 28.98 . T €6.30 €6.50 €2.70 F €100.70 T €143.80.

525 - Tungsten Shaw (Black Shaw-Monleek Style) (2) 3/1, Coolavanny Pandy (4) EVS, Saint Anthony (6) 4/1, Highview Ranger (5) 5/1, Swords One (3) 4/1, Kilfrush Bound (1) 8/1. 2L 28.49 . T €6.70 €2.70 €1.50 F €17.10 T €41.10.

550 - Tyrur Van Gaal (Makeshift-Tyrur Isabel) (5) EVS, Affane Scolari (4) 5/1, Deanridge Pennys (3) 5/2, Highview Jayne (2) 4/1, Killuran Brae (1) 12/1, Tinnock Fantasy (6) 8/1. 9L 29.43 . T €2.10 €2.50 €1.70 F €14.90 T €43.80.

550 - Cable Bay (Foleys Folley-Toms Delight) (5) 7/1, Tyrur Tommy (1) 5/2, Jaytee Jet (6) 6/1, Barefoot Artist (2) 5/1, Droopys Bomber (4) 20/1, Laughil Duke (3) 6/4. 1.5L 29.59 (B Matthews). T €8.30 €2.90 €4.80 F €33.10 T €207.20.

550 - Paradise Maverik (Royal Impact-Paradise Alanna) (1) EVS, Whizzing Archie (2) 14/1, Dolcino Flyer (5) 8/1, Star Ace (4) 10/1, Material Man (6) 5/1, Sidarian Teejay (3) 5/2. 0.75L 29.79 (P Buckley). T €1.80 €1.70 €4.40 F €17.40 T €53.00.

550 - Ballybough Mike (Tyrur Big Mike-Lemon Soul) (6) 2/1, Blue Cafu (1) 5/2, Highview Apollo (5) 6/1, Slippery Fred (4) 7/4, Extra Spark (3) 20/1, Good News John (2) 12/1. sh 29.88 (M (murt) Leahy). T €3.30 €2.10 €1.60 F €7.60 T €58.80.

550 - Vulturi (Westmead Hawk-Ballymac Penske) (3) 5/1, Go Dex Go (4) 20/1, Ravenswood Emily (5) 20/1, Coolavanny Jap (2) 6/4, Alien Ticker (6) 10/1, Urban Gossip (1) EVS. 2L 29.75 (L Dowling). T €4.40 €1.90 €1.80 F €42.80 T €216.10.

550 - Rockybay Yank (Gold Slipalong-Slanan Miss) (1) 6/1, Triangle Jamie (3) 33/1, Burgess Four (2) 6/1, Slippery Snowy (5) 4/5, Tyrur Hagler (6) 4/1, Ballymac Ricky (4) 6/1. 3L 30.08 (K Lynch). T €9.40 €3.50 €4.80 F €172.20 T €254.40.

550 - Heathlawn Tiger (Kinloch Brae-Heathlawn Flame) (1) 4/1, Cabra Miller (2) 5/2, Hovex Prince (4) 3/1, Budgie Bypass (6) 3/1, Wee Barneys Son (5) 16/1, Morning Music (3) 4/1. 3.5L 29.63 (M J O'donovan). T €9.20 €2.00 €2.10 F €30.80 T €66.90.

550 - Amazing Dude (Royal Patrol-Broadacres Hazel) (3) EVS, Offshore Bound (2) 2/1, Lemon Miley (1) 10/1, Ballyana Foxtrot (6) 10/1, Dromscarra Ruby (4) 8/1, Black Tom (5) 8/1. hd 29.70 (G Holland). T €1.80 €1.50 €1.50 F €4.70 T €21.90.

550 - Ballymac Matt (Tyrur Big Mike-Ballymac Scarlet) (1) 2/7, Ballyhooly Henry (2) 10/1, Uncle Paul (4) 20/1, Scooby The Star (5) 8/1, Overcharge (3) 8/1, Skywalker Farloe (6) 8/1. 2L 29.48 (L Dowling). T €1.30 €1.20 €1.50 F €5.60 T €29.40.

CURRAHEEN PARK

Key Largo Jetski 2/1jf 28.88; My Right Ear 5/2 17.92; Satin Lulu 9/4jf 28.38; Whiteys Scarface 2/1jf 28.70; Freds Choice 9/4jf 28.73; Minor Bound 5/4f 30.00; Rappa Jazzer 3/1 29.78; Glenanore Ace 5/2 28.39; Burgess Rumble 5/2 28.30; Witches Belle 2/1f 31.12; Bold Five 5/2 31.36.

DUNDALK

Carrow Nipper EVS 22.05; Annes Pio 3/1 22.19; Jumeirah Jade EVS 21.66; Gone Country 2/1 29.16; Wear Back 3/1 29.18; Wee Barneys Lad 7/2 28.99; Whiteys Gold EVS 29.46; Killeavy Flash 5/2 29.29; Steely Warrior 6/4 21.61; Going My Way 3/1 29.05.

MULLINGAR

Lishenry Blondy 4/1 22.32; Puckane Crash 1/1 30.00; Boundtobefreddie 3/1 22.13; Glentara Scooby 2/1 30.17; Avaune Panther 3/1 29.71; Afro Jack 6/4 31.00; Springwell Katie 3/1 31.00; Hold It Connor 3/1 21.87; Creevy Captain 5/4 30.02; Clonsast Lee 3/1 29.67; Intense Tango 29.74.

THURLES PARK

Tarsna Tango 29.09; Slaneyside Trixi 4/1 29.44; Serene Ruso 2/1 31.81; Fancy That Trap 5/2 32.03; Great Samurai 2/1 29.01; Student Princess 7/4 17.89; Seanachie Boy 2/1 29.39; Tyra Baby 29.38; Physical Power 29.27; Whizzing Home 31.64.

WATERFORD

Cill Dubh Misty 6/4 28.90; Stripe Rory 3/1 29.72; Manners Legend 5/4f 18.14; Mattys Pine 3/1 28.84; Good Approach 1/2f 40.98; Novel Approach 4/5f 30.13; Jumbos Mccaw 5/2 31.54; Minglers Suarez 3/1 28.38; Mandeville Best 6/4f 28.45.

HOCKEY

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Olympic Park, London

Men: Pool B: Ireland 4 (Good, Caruth, Bruton, O'Donoghue) France 3 (Kieffer, Baumgarten, Martin-Brisac)

Germany 4 Belgium 0.

MOTORSPORT

FORMULA 1 Belgian GP, Starting Grid: 1 L Hamilton (Britain) Mercedes 2 N Rosberg (Germany) Mercedes 3 V Bottas (Finland) Williams-Mercedes 4 S Perez (Mexico) Force India - Mercedes 5 Dl Ricciardo (Australia) RedBull - Renault 6 F Massa (Brazil) Williams-Mercedes 7 P Maldonado (Venezuela) Lotus - Mercedes 8. S Vettel (Germany) Ferrari 9 R Grosjean (France) Lotus - Mercedes 10 C Sainz Jr (Spain) Toro Rosso - Renault 11 N Huelkenberg (Germany) Force India - Mercedes 12. D Kvyat (Russia) RedBull - Renault 13 M Ericsson (Sweden) Sauber - Ferrari 14 K Raikkonen (Finland) Ferrari 15 F Nasr (Brazil) Sauber - Ferrari 16 W Stevens (Britain) Marussia - Ferrari 17 R Merhi (Spain) Marussia - Ferrari 18 M Verstappen (Netherlands) T Rosso - Renault 19 Jenson Button (Britain) McLaren 20 Fernando Alonso (Spain) McLaren

PITCH & PUTT

National U-16 Strokeplay Championships

Tipperary Hills - Boys: R Towler (St Annes) 100, S Courtney (Deerpark) 101 (B9), I Aherne (Ballinlough) 101, 10-13 Girls: A Mahon (Lucan) 123, S Shelley (Lakeside) 134, L Aherne (Ballinlough) 159.

RUGBY

INTERNATIONALS

Turin: Italy 12 (9)(T Allan 3 pens, G Garcia pen) Scotland 16 (9)(H Pyrgos try; D Weir 3 pens, con)

Paris: France 25 (15)(Huget try; Michalak 5 pens, con, Spedding pen) England 20 (6)(Cipriani, Joseph try each; Ford 2 pens, 2 cons)

CONNACHT SENIOR LEAGUE

Buccaneers 73 (C McKeon 2 tries, 10 cons, 1 dpgl), A Gaughan 3 tries, R O'Connor 2 tries, K Kiripati, H Hughes, S Flanagan try each) Galwegians 17 (P Finn, D McHugh, D Symes try each; A Moynihan con)

WOMEN'S INTERPROVINCIAL

Portadown: Ulster 0 Leinster 38 (P Fitzpatrick, A Cotter, A Egan, E O'Beirne-White, S Spence try each, N Stapleton try, 4 cons)

TENNIS

WILLIAM FRY JUNIOR CHAMPIONSHIP FINALS

Boys U18: V Budic (7)(David Lloyd Riverview) bt S O'Callaghan (3)(Sunday's Well) 6-4 6-3 U16: (4) T Brennan (David Lloyd Riverview) bt (3) S McCullagh (Clontarf) 6-0 6-4;

Girls U18: (1) G Drummy (Donnybrook) bt (3) J Byrne (Monkstown) 6-3 6-2; U16: (5) C Moloney (Naas) bt (4) M Perla Biansumba (Dundalk) 6-2 6-4

Irish Independent Sport Star Awards

Pick our magic sports moment of the year and win a trip for two to London. To view the shortlist and cast your vote click here.

Sunday Indo Sport

Promoted Links

Sport Newsletter

The best sport action straight to your inbox every morning.

Promoted Links

Editor's Choice

Also in Sport