| 9.8°C Dublin

Malachy's are after revenge

St Benildus College and St Malachy's College will lock horns once more in the first round of the U19A schoolboys cup after the draw was made yesterday in at the National Arena in Tallaght.

Benildus put out the Belfast Boys in a semi-final classic at the start of the year before succumbing to a Kenneth Hansberry inspired Oranmore team in the January decider.

Both, however, will go into this game without key players with former Malachy's man Keelan Cairns now studying at the highly prestigious Barking Abbey college in London under former demons coach, Damien Kennedy.

St Benildus for their part retain two of their starters in Colm Lakes and Stephen Fitzsimons but coach Joey Boylan believes it will be tough to repeat the feat of last season.

"It's going to be very hard for us. Getting to the final was a great achievement but we will have it all do against them"

But former Irish international and Malachy's coach, Adrian Fulton, believes his team will need to be on their guard.

"Last season, there was definitely a part of us that underestimated Benildus and unfortunately to our cost," he said.

The winners of that tie will be up against Presentation Bray or Ard Scoil Rís from Glasnevin.

Pres Bray, without Neil Randolph who has secured a scholarship, bring with them the all-conquering 16A team from last season, with both Lorcan Murphy and Marie O'Toole collecting awards yesterday from Basketball Ireland for men's underage player and men's underage schools coach of the year respectively.

St Aidan's Cork talent Roy Downey was another to pick up a gong for young international player of the year and his school take on St Aidan's CBS from Whitehall.

Fintan's, Coláiste Éanna, Coláiste Choilm Swords and Oatlands College have all been given byes as have Abbey Vocational whom Fulton believes will be the team to watch in years to come.

"Kevin Sinclair has done a really good job over there and they were very competitive last year. They gave Fintan's and us a good level at under 16s so they are going to be a force to be reckoned with and it won't be long before they are in an All- Ireland final, I'd say," said Fulton.

Champions Calasanctius Oranmore, meanwhile, face St Mel's College and the famed Galway outfit will be hoping for another good year.

They were the dominant team in the girls last year and they begin the defence of their U19 crown with a tie against Mercy Heights Skibereen.

The draw also sees Jerome Westbrooks' Holy Faith Clontarf girls' team up against Stephen Cahill's Loreto Dalkey with beaten All- Ireland league finalists Coláiste Íosagáin facing Coláiste Mhuire Crosshaven. Ed Randolph's St Joseph's of Cluny face Ursuline Sligo with the winners facing either St Angela's Cork or St Mary's Naas.

All Ireland u16a and U19a CUP RD 1

U19A GIRLS: 1 St Patricks, Dungannon v BYE, 2 Our Lady Mercy Waterford v Mercy Mounthawk, 3 Mercy Heights, Skibereen v Calasanctius, Oranmore, 4 Presentation, Tralee v St Nathys, 5 SHS, Tullamore v BYE, 6 Holy Faith, Clontarf v Loreto Dalkey, 7 Colaiste an Chroi Naofa v BYE, 8 Ard Scoil, Rathangan v Carrigaline CS, 9 Colaiste Iosagain v Colaiste Muire, Crosshaven, 10 St Josephs, Abbeyfeale v BYE, 11 Ursuline, Sligo v St Josephs of Cluny, 12. St.Angelas Cork v St Marys College, Naas, 13 Pobail Scoil Chorca Dhuibhne v Gort Community School, 14. St Vincents, Cork v BYE, 15 Gael Cholaiste Mhuire AG v BYE, 16 Presentation Thurles v BYE

U16A GIRLS: 1 Pobail Scoil Chorca Dhuibhne v Calasanctius, Oranmorem, 2 Gort CS v BYE, 3 Colaiste Mhuire, Crosshaven v Presentation, Tralee, 4 St Pauls, Oughterard v BYE, 5 Ard Scoil, Rathangan v Our Lady Mercy Waterford, 6 Ursuline Sligo v Presentation Thurles, 7 Loreto Dalkey v BYE, 8 St Marys College, Naas v St Nathys, 9 St Josephs of Cluny v BYE, 10 Carrigaline CS v St Josephs, Abbeyfeale, 11.Holy Faith, Clontarf v BYE, 12 St Angela's Cork v SHS, Tullamore, 13.Colaiste Iosagain v BYE, 14 St Vincents SS, Cork v Loreto College, Foxrock, 15 Presentation Castleisland v BYE, 16. St.Patricks Academy, Dungannon v Mercy Mounthawk.

U19a BOYS: 1 Colaiste an Spioraid Naoimh v BYE, 2 St Fintan's High School v BYE ,3 Oatlands College v BYE, 4 Colaiste Choilm, Swords v BYE, 5 St Josephs College "Bish" vBye ,6 Carrigaline CS v BYE, 7 Patrician HS, Carrickmacross v BYE, 8 Colaiste Choilm, Ballincollig v BYE, 9 Colaiste Eanna v BYE, 10 St Mels College v Calasanctius Oranmore, 11 St Benildus v St Malachys College, Belfast, 12 Presentation Bray v Ard Scoil Ris, Dublin, 13 Abbey Vocational School, Donegal v Pobail Scoil Inbhear Sceine, 14 Gael Cholaiste Mhuire, A.G v BYE, 15 St Aidans Whitehall v St Aidan CC, Cork, 16 Castleisland Community College v BYE.

UNDER 16A BOYS: 1 St Josephs "Bish" v BYE, 2 St Brendans, Killarney v BYE, 3 Templeogue College v BYE, 4 Colaiste Choilm Ballincollig v BYE, 5 Castlerea CS v BYE, 6 Patrician HS, Carrickmacross v Oatlands, 7 CBC Cork v BYE, 8.Douglas CS v BYE, 9 Colaiste Eanna v BYE, 10. Pobail Inbhear Sceine v BYE, 11 St Marys College, Galway v BYE, 12 Presentation College, Bray v BYE, 13 Abbey VS v St Eunans College, 14 Calasanctius Oranmore v St Colmcilles, Knocklyon, 15 St Malachys College v Mercy Mounthawk, 16. St Fintans v BYE

NOTE -- Results to Basketball Ireland before October 8. For teams who have a BYE, Round Two games MUST be played before October 22.


Privacy