| 11.7°C Dublin

Fantastic Finian's march to maiden Memorial Cup

St Finian's College Mullingar won the Geraldine Dolan Memorial Cup for the first time after a close battle with Virginia College and St Oliver PP Oldcastle at the Geraldine Dolan Memorial Schools Cross-Country in Ballinacree, Co Meath last week.

Michael Flood of Oldcastle retained the senior boys' title after a close battle with Niall Cornyn from St Peter's Dunboyne. Rosanne Healy led St Finian's to a clean sweep in the senior girls' race.

Conor Rennicks of Kells Community School led from the start to retain his intermediate title with Sarah Armstrong Eureka Kells winning the girls' race.

Shane Hughes of CBS Mullingar was an impressive winner of the junior boys' race, while Alan Clarke in third led St Oliver PP Oldcastle to the team title.

Rose Finnegan of Eureka Kells won the junior girls' race having won the Meath W16 title at the same venue two days earlier.

Best in the minor races were Patrick Shaw from Mullingar of the boys and Nicola Duffy from St Peter's Dunboyne who was the first winner of the day in the minor girls' race. More than 450 athletes from 18 schools ran in eight races.

Geraldine Dolan Memorial Schools Cross-Country

Overall Result: 1 St Finian's Mullingar 147, 2 Virginia College 129, 3 St Oliver Post Primary, Oldcastle 119, 4 St Peter's, Dunboyne 117, 5 CBS Mullingar 96, 6 Ratoath College 82.

Boys -- Senior 2000m: 1 Michael Flood (St Oliver PP Oldcastle), 2 Niall Cornyn (St Peter's Dunboyne), 3 Tomas Cooney (Virginia College). Teams -- 1 St Finian's, Mullingar 17, 2 St Oliver Post Primary Oldcastle 24, 3 St Peter's Dunboyne 25.

Inter 2000m: 1 Conor Rennicks (St Ciarán's Kells), 2 Conor Brady (Virginia College), 3 Mervin Harris (Wilson's Hos). Teams -- 1 Virginia College A 13, 2 O'Carolan College Nobber A 28, 3 Virginia College B 41.

Junior 1500m: 1 Shane Hughes (CBS Mullingar), 2 Patrick O'Hanlon (Ratoath College), 3 Allan Clarke (St Oliver PP Oldcastle). Teams -- 1 St Oliver Post Primary Oldcastle A 30, 2 Virginia College A 57, 3 St Peter's, Dunboyne 66.

Minor 1000m: 1 Pat Shaw (St Finian's Mullingar), 2 Michael Moran (CBS Mullingar), 3 Peter Kilgannon (Ratoath College). Teams -- 1 CBS Mullingar A 26, 2 St Finian's, Mullingar 28, 3 Ratoath College 44.

Girls -- Senior 1500m: 1 Rosanne Healy (St Finian's Mullingar), 2 Edel Glennon (St Finian's Mullingar) 6, 3 Ali Shortt (St Finian's Mullingar). Teams -- 1 St Finian's, Mullingar, 2 St Peter's Dunboyne 17, 3 St Oliver PP Oldcastle 29.

Inter 1500m: 1 Sarah Armstrong (Eureka Kells), 2 Amy Coyne (St Peter's Dunboyne), 3 Victoria Harris (Wilson's Hos). Teams -- 1 St Peter's Dunboyne A 17, 2 St Oliver PP Oldcastle 23, 3 Virginia College 32. Junior 1000m: 1 Rose Finnegan (Eureka Kells), 2 Laura Whitelay (St Finian's Mullingar), 3 Emer O'Neill (Eureka Kells). Teams -- 1 St Finian's Mullingar 24, 2 Eureka Kels 35, 3 St Clare's Ballyjamesduff 54. Minor 1000m: 1 Nicola Duffy (St Peter's Dunboyne), 2 Alanna Beate (Loreto Mullingar), 3 Enya Kiernan (Loreto Cavan). Teams -- 1 Loreto Mullingar 36, 2 Ratoath Colelge 50, 3 Eureka Kells 60.


Privacy