| 14.7°C Dublin

WEDNESDAY AUG 6

WEDNESDAY AUG 6

Adult Football League Division 4 - Community Centre: Round Towers (C) v Crumlin, Eoin Mullarkey (7.15).

PWDLFAPDPts

Ballymun Kickhams 11110024211912322

Good Counsel 1110012311349720

St Judes 1110012111169520

Raheny 104331311171411

St Margarets 11515175177-211

Clann Mhuire 11515131157-2611

St Monicas 10505150169-1910

St Finians (N) 11506160181-2110

Parnells 10415125129-49

St Brigids 10415140164-249

Lucan Sarsfields 11416122154-329

Round Towers (C) 10406148165-178

St Oliver Pl/ER 11317152176-247

Man O War 11317143185-427

Crumlin 10217120156-365

O Dwyers 110110131213-821

CCC2

THURSDAY AUG 7

U16 FL Division 3 - Pairc Ui Tuaithail Blunden Drive: O Tooles v Raheny, Tim McCarthy Snr-St Vincents (7.30).

PWDLFAPDPts

Naomh Olaf A99001969610018

Parnells 108022018711416

St Peregrines 10604219210912

O Tooles 95041811324910

St Judes A10406163192-298

Round Towers (C) 9207149226-774

St Brigids 920765205-1404

Raheny 810795121-262

SATURDAY AUG 9

U13 Hurling Lge Div1 - Albert College Park: Na Fianna A v Castleknock A, Daniel OConnor - Whitehall Colmcille (12.0); Hermitage: Ballyboden St Endas A v Lucan Sarsfields A, Ciaran McIntyre - Kilmacud Crokes (12.0); Terenure College: Faughs v Kilmacud Crokes A, Patrick Ward - St Judes (12.0); St Annes 1: St Vincents A v Skerries Harps A, Brian Moore-Craobh Chiarain (12.0).

PWDLFAPDPts

St Vincents A87101966613015

Kilmacud Crokes A87012238713614

Lucan Sarsfields A85031581104810

Ballyboden St E A8404176128488

Castleknock A831416615887

Na Fianna A8206108218-1104

Faughs 820656188-1324

Skerries Harps A810785213-1282

U13 Hurling Lge Div2 - Moyle Park: Round Towers (C) v Naomh Mearnog, Mark Hanley - Lucan Sarsfields (12.0).

PWDLFAPDPts

St Brigids A8611160728813

Clontarf A86111731185513

Whitehall Colmcille A85031751245110

Raheny 8413113138-259

Ballinteer St Johns 830598103-56

St Sylvesters A8215131167-365

Round Towers (C) 821594145-515

Naomh Mearnog 811662139-773

U13 Hurling Lge Div3 - Pairc Ui Tuaithail Blunden Drive: O Tooles v Cuala A, Ian Kavanagh - Raheny (12.0); St Annes 12: Naomh Barrog v Fingallians, Alan Burke, Na Dubh Ghall (12.0); McGee Park: St Marks v St Vincents B, Jim Turner-Thomas Davis (12.0); Deerpark: Kilmacud Crokes B v Naomh OP-ER, Caomhan Bermingham-Nh Olaf (12.0).

PWDLFAPDPts

Naomh OP-ER 7601142647812

St Marks 8602102633912

Kilmacud Crokes B86021331033012

Cuala A8404167120478

O Tooles 740399100-18

St Vincents B820663153-904

Naomh Barrog 811673116-433

Fingallians 811696156-603

U13 Hurling Lge Div4 - Porterstown: Castleknock B v Round Towers (L), Cian Donnelly - St Peregrines (12.0); Dolphin Park: Rialto Gaels v Ballyboden St Endas B, Aaron Byrne-St James Gaels (12.0); Walkinstown Ave: Good Counsel v Naomh Olaf, Paul Flanagan-St James Gaels (12.0); Russell Park: St Brigids B v Whitehall Colmcille B, Killian Leddy-St Peregrines (12.0).

PWDLFAPDPts

Ballyboden St E B8701166957114

Naomh Olaf 86021766211412

Rialto Gaels 8503113912210

Round Towers (L) 840411998218

Castleknock B8404128130-28

St Brigids B8404104139-358

Whitehall Colmcille B820684181-974

Good Counsel 800874168-940

U13 Hurling Lge Div5 - Tymon Park: St Judes v Crumlin, Anthony Clinton-Croi Ro Naofa (12.0); Hartstown Park: St Peregrines v Scoil Ui Chonaill, Conor Timoney - St Brigids (12.0).

PWDLFAPDPts

St Judes 1080223911512416

Lucan Sarsfields B10802111813016

Erins Isle 108021301161416

St Peregrines 9702176819514

Crumlin 960366106-4012

Scoil Ui Chonaill 1040676230-1548

St Sylvesters B1420123391-584

Parnells 1400142031-110

U13 Hurling Lge Div6 - Glenaulin Park: St Patricks (P) v O Dwyers, Jake Dunne - Lucan Sarsfields (12.0); Albert College Park: Na Fianna B v St Monicas, Christopher Kelly-Naomh Fionnbarra (12.0); Bohernabreena: St Annes v Clontarf B, Martin Kavanagh - St Marks (12.0); Drumnigh: Trinity Gaels v Skerries Harps B, Kevin Andrews-St Sylvesters (12.0).

PWDLFAPDPts

St Annes 76012162718912

O Dwyers 7502107763110

Cuala B85031201101010

Na Fianna B740386112-268

Skerries Harps B740373116-438

Clontarf B63039936636

St Monicas 62046175-144

St Patricks (P) 720534146-1124

Trinity Gaels 700718116-980

U14 Hurling Lge Div1 - PNU: St Vincents A v Cuala A, Tommy Moore-Craobh Chiarain (12.0); Ellenfield Park: Whitehall Colmcille A v Lucan Sarsfields A, Tim McCarthy Snr-St Vincents (12.0); Johnstown Park: Na Fianna A v Kilmacud Crokes A, Laurence Kelly-Naomh Fionnbarra (12.0); Cherryfield: Ballyboden St Endas A v Ballinteer St Johns A, Bobby Moran - St Judes (12.0).

PWDLFAPDPts

Kilmacud Crokes A8800171828916

Ballyboden St E A85031351211410

Lucan Sarsfields A841315915549

Whitehall Colmcille A8404159135248

Ballinteer St Johns A8314122135-137

St Vincents A8314137162-257

Na Fianna A8134128136-85

Cuala A8107113198-852

U14 Hurling Lge Div2 - Finglas: Erins Isle v St Judes, Aaron Jesson - Na Fianna (12.0); Porterstown: Castleknock A v Naomh Mearnog, Chris McGreevy-Naomh OP/ER (12.0); Martin Savage Park: Naomh OP-ER v Bray Emmets, Thomas Gleeson-Naomh Fionnbarra (12.0); Bridgefield: St Sylvesters v Raheny, David Storey - Naomh Mearnog (12.0).

PWDLFAPDPts

Naomh OP-ER 88001821008216

Erins Isle 85211791067312

Castleknock A85121761116511

Bray Emmets 85121401182211

Raheny 830512311946

St Judes 8305122149-276

Naomh Mearnog 8107108177-692

St Sylvesters 800866216-1500

U14 Hurling Lge Div3 - St Annes 7: Clontarf v Craobh Chiarain, Eddie Walker-O Tooles (12.0); John Paul Park: Naomh Fionnbarra v Clanna Gael-Fontenoy, Ciaran Reilly - Na Fianna (12.0); Pearse Park: Crumlin v Skerries Harps, Eugene Murphy Snr-Robert Emmets (12.0); Silver Park: Kilmacud Crokes B v Naomh Barrog, Ross Mulvaney-St James Gaels (12.0).

PWDLFAPDPts

Crumlin 86021581124612

Kilmacud Crokes B8503136835310

Clanna Gael-Font 8503111137-2610

Craobh Chiarain 8404148151-38

Naomh Barrog 840484112-288

Clontarf 8305150171-216

Naomh Fionnbarra 8305111133-226

Skerries Harps 820612312214

U14 Hurling Lge Div4 - Loretto: Ballinteer St Johns B v St Maurs, Paul Buggy Nh Olaf (12.0); Liffey Park: Rialto Gaels v St Patricks (P), Sean McNicholas-St James Gaels (12.0); Hartstown Park: St Peregrines v Ballyboden St Endas B, John Dunning - St Brigids (12.0); Chanel: Parnells v Na Fianna B, Martin Grehan-O Tooles (12.0).

PWDLFAPDPts

St Peregrines 88001807310716

Parnells 87011681076114

St Maurs 86021845512912

Na Fianna B8305114204-906

Rialto Gaels 821592130-385

St Patricks (P) 820685135-504

Ballyboden St E B820666149-834

Ballinteer St Johns B811685121-363

U14 Hurling Lge Div5 - Galtymore Rd: Good Counsel v Cuala B, Derek Oman-Ballinteer St John (12.0); Pairc Ui Tuaithail Blunden Drive: O Tooles v Lucan Sarsfields B, Karl Hand-St Sylvesters (12.0); St Annes 1: St Vincents B v St Finians (S), Mark McCabe-Trinity Gaels (12.0).

PWDLFAPDPts

O Tooles 7700103406314

Thomas Davis 8602122685412

Lucan Sarsfields B7502144865810

Cuala B7502143885510

St Vincents B7304117161-446

St Finians (S) 730499170-716

Erin Go Bragh 820671118-474

Good Counsel 720573131-584

Trinity Gaels 80084353-100

U16 Hurling Lge Div1 - Collinstown: Na Fianna A v Ballyboden St Endas A, Fergus McGreevy-Naomh OP/ER (12.0); Shanganagh Park: Cuala A v Kilmacud Crokes A, Philip Larkin BSE (12.0); PNU: St Vincents v Clontarf A, Damien Burnett - Craobh Chirain (12.0); Ellenfield Park: Whitehall Colmcille v Faughs, Kevin Donohoe-Naomh Fionnbarra (12.0).

PWDLFAPDPts

Na Fianna A97111681224615

St Vincents 96121851335213

Ballyboden St E A96031821334912

Kilmacud Crokes A95041681581010

Cuala A9315163147167

Faughs 9315139157-187

Whitehall Colmcille 9207111180-694

Clontarf A9207132218-864

U16 Hurling Lge Div2 - Kiltipper Rd: Thomas Davis v Naomh OP-ER, Philip Carr-Round Towers C (12.0).

PWDLFAPDPts

Fingallians A98012141189616

Lucan Sarsfields A88001671016616

Craobh Chiarain 96121921286413

St Sylvesters A8413130105259

Naomh OP-ER 9405192141518

Thomas Davis 9324133146-138

O Tooles 9315134209-757

Ballinteer St Johns 9306110132-226

Naomh Barrog 9216124199-755

St Judes 900984201-1170

U16 Hurling Div2 Top 5 - Balheary: Fingallians A v St Sylvesters A, Derek Doran-St Colmcilles (12.0); 12th Lock: Lucan Sarsfields A v Craobh Chiarain, Robert Doyle - Round Towers C (12.0).

U16 Hurling Div2 Btm 5 - Pairc Ui Tuaithail Blunden Drive: O Tooles v St Judes, Danny Harrington-St Sylvesters (12.0); St Annes 14: Naomh Barrog v Ballinteer St Johns, Tom Tansey Nh OP/ER (12.0).

U16 Hurling Lge Div3 - Popintree Park: Setanta v Raheny, Finbar Gaffney- Na Fianna (12.0); Rush: St Maurs v Rialto Gaels, Conor Coleman-Skerries Harps (12.0).

PWDLFAPDPts

Raheny 108111541015317

Naomh Olaf 1080221911310616

Setanta 10703176172414

Rialto Gaels 96031741551912

Castleknock A10505119123-410

Round Towers (C) 10406111136-258

St Maurs 9216111181-705

Skerries Harps 14001421104-830

U14 Football Cup - St Margarets: St Margarets v Ballymun Kickhams 1, John Higgins-Na Fianna (12.0); Townparks: Skerries Harps v Ballymun Kickhams 2, Barry Tiernan-O Dwyers (12.0); Rolestown: Fingal Ravens v St Sylvesters, Brian Doran-St Colmcilles (12.0); Moyle Park: Round Towers (C) v St Annes, Chris Mooney - St Patricks P (12.0); Man O War: Man O War v Thomas Davis, Ian Howley-O Dwyers (12.0).

PWDLFAPDPts

Parnells 8800120536716

Skerries Harps 97027575014

Ballymun Kickhams 17601115556012

Round Towers (C) 7601104614312

St Sylvesters 750275225310

St Annes 7502110862410

Thomas Davis 85035547810

St Patricks (D) 95048293-1110

St Margarets 740313894448

Fingal Ravens 7304636306

Ballymun Kickhams 2930663224-1616

Man O War 920749118-694

St Peters 1310121270-582

Ballyfermot De Salle 1300130000

U16 Football Cup - Pairc Ciceam: Ballymun Kickhams 1 v St Marys S, Mark O Dea - Na Fianna (12.0); Glenalbyn: Kilmacud Crokes A v Geraldine P Moran, Andrew Dolan- Ballinteer (12.0); Chanel: Parnells v St Patricks (D), Chris McGinn-Cluain Tarbh (12.0); Glenaulin Park: St Patricks (P) v Ballymun Kickhams 2, Tony Clarke- Robert Emmets (12.0).

PWDLFAPDPts

Kilmacud Crokes B119021301092118

Kilmacud Crokes A8800116417516

Parnells 87011444110314

St Patricks (P) 970244271714

Ballymun Kickhams 187015549614

St Patricks (D) 96031431162712

Ballymun Kickhams 29603102104-212

St Sylvesters A1060440102-6212

Thomas Ashe 135087986-710

Geraldine P. Moran 10415133174-419

St Marys S 1031662116-547

Thomas Davis 1320111148-374

St Annes 131012248-462

St Monicas 1300130000

SUNDAY AUG 10

U15 FL Division 1 - 12th Lock: Lucan Sarsfields A v Na Fianna A, Philip Carr-Round Towers C (11.30).

PWDLFAPDPts

Kilmacud Crokes A1210022511539820

Na Fianna A1090124114010118

Ballyboden St E A115242081703812

Lucan Sarsfields A11515173178-511

Ballymun Kickhams 12516190202-1211

St Sylvesters A12516170189-1911

St Vincents 12417141206-659

St Judes 12001253189-1360

Ladies football

WEDNESDAY AUG 6

Adult Cup Division 1 knock out stages - Kilboggett Park: Foxrock/Cabinteeley v Kilmacud Crokes, Tony Clarke (7.30); TBC: Na Fianna v Fingallians, Keith Tighe (7.30).

Adult Cup Division 3 knock out stages - Man O War: Man O War v Croi Ro Naofa, Derek McKittrick (7.30); St Margarets: St Margarets v Garda/Westmanstown Gaels, Andrew McAllister (7.30).

Junior F Adult Championship 2014 - Oldtown: Wild Geese v Erins Isle, Gerry McNally (7.30); Hunters Run Park: Erin Go Bragh v Clontarf B, Kevin Doherty (7.30); Greentrees Park: Robert Emmets v St Finians (N), Paul Flanagan (7.30).

PWDLFAPDPts

Erins Isle 220010316876

Wild Geese 2200155106

St Finians (N) 2101515-103

Erin Go Bragh 2101862-543

Robert Emmets 20020000

Clontarf B2002841-330

Junior G Adult Championship 2014 - Edenmore: St Monicas v Round Towers (L), Paul McLoughlin (7.30); Longmeadows: St Brendans v St Judes B, Eugene Murphy (7.30); Ringsend: Clanna Gael/Fontenoy B v Trinity Gaels, Tom Casserly (7.30).

PWDLFAPDPts

St Judes B22005612446

Clanna Gael/Font B2200332496

Round Towers (L) 2101363153

St Monicas 1001913-40

St Brendans 20023147-160

Trinity Gaels 1001341-380

Adult League Division 2 - Broomfield: St Sylvesters v St Maurs, George McAllister (7.30).

PWDLFAPDPts

St Sylvesters 22007815636

Clontarf 32018544416

St Maurs 22004524216

Clanna Gael/Font 31115557-24

Round Towers (C) 31026471-73

Ballinteer St Johns 21012265-433

Clann Mhuire 30124677-311

Lucan Sarsfields 20021961-420

Adult League Division 4 - Somerton: Castleknock v St Finians/Ballyboughal, Philip Fitzsimons (7.30); Clontarf Road: Scoil Ui Chonaill v Skerries Harps, Anthony Brennan (7.30).

PWDLFAPDPts

Cuala 430112242809

Skerries Harps 33008141409

Castleknock 33006533329

O Tooles 42027249236

Finians/Ballyboughal 42025589-346

Portobello 41036173-123

Scoil Ui Chonaill 31024176-353

Raheny 500544138-940

Adult Cup Division 2 - Broomfield: St Sylvesters v Round Towers (C) (7.30).

PWDLFAPDPts

St Sylvesters 6600141578418

St Maurs 75021421033915

Clanna Gael/Font 7412162927013

Ballinteer St Johns 7403113152-3912

Round Towers (C) 631291741710

Clontarf 730413012199

Clann Mhuire 710691172-813

Lucan Sarsfields 700765164-990

Adult Cup Division 4 - River Valley: St Finians/Ballyboughal v Castleknock (7.30); Skerries: Skerries Harps v Scoil Ui Chonaill (7.30).

PWDLFAPDPts

O Tooles 7601162877518

Portobello 7502127893815

Cuala 740393761712

Castleknock 64024843512

Finians/Ballyboughal 63035356-39

Skerries Harps 620477111-346

Scoil Ui Chonaill 61056991-223

Raheny 710663139-763

MONDAY AUG 11

Junior C Adult Championship 2014 Group B - Kilboggett Park: Foxrock/Cabinteeley B v Crumlin, Reg Harbron (7.30); Lawless Park: Fingallians B v Na Fianna B, PJ Murray (7.30).

Junior C Adult Championship 2014 Group A - Kiltipper Road: Thomas Davis B v St Sylvesters B, Simon Redmond (7.30); Bushy Park: Templogue Synge Street v St Annes, Daren Malone (7.30).

Junior D Adult Championship 2014 Group A - Cloghran: Whitehall Colmcille v Craobh Chiaran, Peter Trimble (7.30); Rolestown: Fingal Ravens v Ranelagh Gaels, Gerry McNally (7.30).

Junior D Adult Championship 2014 Group B - Pairc Ui Bhrian: Naomh Olaf v St James Gaels, Craig Curtis (7.30); Glencullen: Stars of Erin v O Dwyers, Tony Lennon (7.30).

Junior E Adult Championship 2014 Group B - Marley Park: Ballinteer St Johns B v Round Towers (C) B, Tommy Clinton (7.30); Donabate: St Patricks Donabate v Wanderers, Joe Dromgoole (7.30).

Junior F Adult Championship 2014 - Finglas: Erins Isle v St Finians (N), Derek Greene (7.30); Hunters Run Park: Erin Go Bragh v Wild Geese, Charlie O Reilly (7.30); St Annes No 34: Clontarf B v Robert Emmets, Sean Hayes (7.30).

PWDLFAPDPts

Erins Isle 220010316876

Wild Geese 2200155106

St Finians (N) 2101515-103

Erin Go Bragh 2101862-543

Robert Emmets 20020000

Clontarf B2002841-330

Junior G Adult Championship 2014 - Lusk: Round Towers (L) v Trinity Gaels, Damian Gilmore (7.30); Longmeadows: St Brendans v St Monicas, Tom Casserly (7.30); Tymon North: St Judes B v Clanna Gael/Fontenoy B, Kevin Doherty (7.30).

PWDLFAPDPts

St Judes B22005612446

Clanna Gael/Font B2200332496

Round Towers (L) 2101363153

St Monicas 1001913-40

St Brendans 20023147-160

Trinity Gaels 1001341-380

Adult League Division 1 - St Mobhi Road: Na Fianna v Thomas Davis, Philip Fitzsimons (7.30); Pairc Ui Mhurchu: Ballyboden St Endas v Fingallians, Robbie Glennon (7.30); Kilboggett Park: Foxrock/Cabinteeley v Parnells, Tony Clarke (7.30); Russell Park: St Brigids v Kilmacud Crokes, Keith Tighe (7.30).

PWDLFAPDPts

Foxrock/Cabinteeley 440085463912

Kilmacud Crokes 33007033379

Thomas Davis 43017450249

St Brigids 42029569266

Na Fianna 2101322483

Parnells 20021657-410

Ballyboden St Endas 30034085-450

Fingallians 40044694-480

Adult League Division 2 - 12th Lock: Lucan Sarsfields v Clann Mhuire, Ronald Malone (7.30); Rush: St Maurs v Clontarf, Andrew McAllister (7.30); Clondalkin: Round Towers (C) v St Sylvesters, Billy O Connell (7.30); Ringsend: Clanna Gael/Fontenoy v Ballinteer St Johns, Paul Flanagan (7.30).

PWDLFAPDPts

St Sylvesters 22007815636

Clontarf 32018544416

St Maurs 22004524216

Clanna Gael/Font 31115557-24

Round Towers (C) 31026471-73

Ballinteer St Johns 21012265-433

Clann Mhuire 30124677-311

Lucan Sarsfields 20021961-420

Adult League Division 3 - Pairc Ui Mhurchu: Ballyboden St Endas B v Naomh Mearnog, Lee Moroney (7.30); Man O War: Man O War v St Margarets, George McAllister (7.30); Killinarden Park: Croi Ro Naofa v Garda/Westmanstown Gaels, Stephen McNulty (7.30); Blakestown: St Peregrines v St Judes, Sean Gahan (7.30).

PWDLFAPDPts

Man O War 440088553312

St Margarets 33006029319

Croi Ro Naofa 42026046146

Garda/West'town 4202868516

St Peregrines 41126283-214

Naomh Mearnog 41127099-294

Ballyboden St Endas 00000000

St Judes B00000000

Ballyboden St E B20023042-120

St Judes 30034663-170

Adult League Division 4 - Skerries: Skerries Harps v Cuala, John Goulding (7.30); Leinster Road: Portobello v Castleknock, Stephen Harbron (7.30); Pairc ui Thuathaill: O Tooles v Raheny, Gavin Donegan (7.30); River Valley: St Finians/Ballyboughal v Scoil Ui Chonaill, David OConnor (7.30).

PWDLFAPDPts

Cuala 430112242809

Skerries Harps 33008141409

Castleknock 33006533329

O Tooles 42027249236

Finians/Ballyboughal 42025589-346

Portobello 41036173-123

Scoil Ui Chonaill 31024176-353

Raheny 500544138-940

Adult League Division 8 - Meadowvale: Cuala B v Clontarf B, David Murphy (7.30).

PWDLFAPDPts

St Patricks Donabate 7700113397421

Stars of Erin 760142321018

Clontarf B5302262249

Round Towers (C) B63036274-129

Cuala B52033163-326

Robert Emmets 52032165-446

Erin Go Bragh 71060003

Garda/West'town B60060000

Adult League Division 9 - Drumnigh-Donaghmede: Trinity Gaels v Round Towers (L) (TBC).

PWDLFAPDPts

Erins Isle 77001584011821

Wild Geese 6501137538415

Clanna Gael/Font B750210498615

St Brendans 621384122-387

St Monicas 6204969066

Round Towers (L) 51043890-523

St Judes B601545117-721

Trinity Gaels 3003052-520

Adult Cup Division 5 - St Mobhi Road: Na Fianna B v Naomh Barrog, Laurence Groome (7.30).

Camogie

THURSDAY AUG 7

We are Dublin Summer Cup Senior 1-3 Final - TBC: Lucan Sarsfields v Kilmessan, Gerry McGough (7.30).


Privacy