| 9.9°C Dublin

Temp Head

WEDNESDAY NOV 30

8.15 UNLESS STATED

Junior Hurling Championship E - Lawless Park: Skerries Harps v Kilmacud Crokes, David Nethaway (7.30).

Minor Football League Division 3 - Sean Moore Park: Clan Na Gael Fontenoy v St Peregrines, Dan Moriarty (7.30).

SATURDAY DEC 3

6.0 UNLESS STATED

Under 21 Football Championship A - Martin Savage Park: St Oliver Plunketts ER v Skerries Harps, Joe Murphy (1.15); Silver Park: Kilmacud Crokes v Lucan Sarsfields, Keith Tighe (2.15); St Annes Park: Ballymun Kickhams v Clontarf (2.15); St Mobhi Road: Na Fianna v St Vincents, Gary McCormack (2.15).

Under 21 Football Championship B - Community Centre: Round Towers C v St Judes, Jim Turner (2.15); Kiltipper Road: Thomas Davis v Ballinteer St Johns, Brian O Shea (2.15).

Under 21 Football Championship C - Pairc Barrog: Naomh Barrog v St Marks, David O Connor (2.15); Bohernabreena: St Annes v O Tooles, Billy O Connell (2.15); Pairc Ui Bhriain: Naomh Olaf v Castleknock, Ronnie Malone (2.15); Dolphin Park: Templeogue SS v Naomh Fionnbarra, Philip Brady (2.15).

Under 21 Football Championship D - 12th Lock: Lucan Sarsfields v Ballyboden St Endas, Paul Harte (2.15); Russell Park: St Brigids v Na Fianna, Don Stynes (2.15); Silver Park: Kilmacud Crokes v St Judes, Pat Murphy Jnr (2.15).

Under 21 Football Championship E - Clonshaugh: Craobh Chiarain v St Josephs OCB, Kevin Doherty (2.15); Newcastle: St Finians N v Clann Mhuire, Philip Fitzsimons (2.15).

SUNDAY DEC 4

10.30 UNLESS STATED

AFL 2 - McGee Park: St Marks v Skerries Harps, Tony Lambe (11.0); St Annes Park: Raheny v O Tooles, Andrew McAllister (11.0); Lawless Park: Fingallians v Cuala (11.0).

P W D L F A PD Pts

St Maurs 15 12 1 2 234 166 68 25 Raheny 15 9 2 4 219 175 44 20 Fingallians 15 8 3 4 190 162 28 19 Cuala 15 7 5 3 212 192 20 19 O Tooles 15 8 3 4 203 184 19 19 Round Towers C 15 9 0 6 203 176 27 18 St Annes 15 9 0 6 226 208 18 18 Erins Isle 15 6 3 6 203 201 2 15 St Patricks P 15 6 2 7 199 183 16 14 Ballinteer St Johns 15 7 0 8 188 179 9 14 Naomh Mearnog 15 6 2 7 167 180 -13 14 St Peregrines 15 5 3 7 188 192 -4 13 Skerries Harps 14 3 4 7 173 190 -17 10 St Brigids 1 15 4 1 10 132 240 -108 9 Naomh Fionnbarra 15 2 2 11 170 223 -53 6 St Marks 14 2 1 11 164 220 -56 5

AHL 1 - Tymon North: Faughs v Ballyboden St Endas, Dave O Donovan (11.0); O Toole Park: Kilmacud Crokes v Crumlin, Eoin Mullarkey (11.0).

P W D L F A PD Pts

Kilmacud Crokes 11 9 0 2 185 138 47 18 Craobh Chiarain 11 8 0 3 210 183 27 16 Ballyboden St Endas 10 7 1 2 231 167 64 15 Crumlin 10 7 1 2 163 125 38 15 Faughs 9 6 1 2 170 140 30 13 Ballinteer St Johns 10 4 2 4 138 153 -15 10 O Tooles 11 4 1 6 178 154 24 9 St Vincents 11 3 2 6 149 172 -23 8 Naomh Mearnog 11 3 1 7 149 188 -39 7 Na Fianna 10 2 2 6 152 167 -15 6 St Brigids 9 2 0 7 113 209 -96 4 Lucan Sarsfields 11 1 1 9 146 188 -42 3

Boland Cup - Clonshaugh: Craobh Chiarain v Na Fianna, Gearoid McGrath (11.0).

Corn Ui Laochra - Martin Savage Park: St Oliver Plunketts ER v Raheny, Shay Hurson (11.0).

Minor Football League Division 1 - Pairc Ciceam: Ballymun Kickhams v Ballyboden St Endas, Sean Gahan (11.0); St Annes Park: Raheny v Kilmacud Crokes, George Williams (11.0); Pairc Na Uinsionn: St Vincents v Castleknock, Dave Feeney (11.0).

P W D L F A PD Pts

St Sylvesters 10 8 0 2 149 120 29 16 Ballyboden St Endas 9 6 2 1 171 90 81 14 Raheny 9 6 1 2 142 91 51 13 Na Fianna 10 6 0 4 129 141 -12 12 Cuala 10 5 0 5 90 126 -36 10 Castleknock 9 4 1 4 129 123 6 9 Kilmacud Crokes 9 4 0 5 129 119 10 8 St Vincents 9 4 0 5 108 123 -15 8 Ballymun Kickhams 9 3 1 5 104 119 -15 7 Ballinteer St Johns 10 3 1 6 84 125 -41 7 Lucan Sarsfields 10 0 0 10 10 68 -58 0

Minor Football League Division 4A - St Mobhi Road: Na Fianna v Ballinteer St Johns, Ritchie Genocky (11.0); Green Trees Park: St Damians v Kilmacud Crokes 2, Seamus Farrelly (11.0).

Minor Football League Division 4B - Broomfield: St Sylvesters v Craobh Chiarain, P J Murray (11.0).

Minor Football League Division 4C - Balheary: Fingallians v Clann Mhuire, Brian Moore (11.0).

Minor Hurling League Division 3 - Blakestown: St Peregrines v Clan Na Gael Fontenoy, Dan Moriarty (11.0).

MFC C - Somerton Park: Castleknock v Fingal Ravens, Stephen Clancy (11.0).

Ladies

SATURDAY DEC 3

6.0 UNLESS STATED

Under 10 Autumn League No1, 2 Team League - Meadowvale: Cuala A v Na Fianna A, Aoife Gallagher (3.0); Kilboggett Park: Foxrock/Cabinteeley A v Kilmacud Crokes A, Leonie Buckley (3.0); Marley Park: Ballinteer St Johns A v Ballyboden St Endas B, Mary Sheanan (3.0).

Under 10 Autumn League No2, 2 Team League - Santca Maria School: Ballyboden St Endas A v Parnells, Darragh Quinn (3.0).

Under 10 Autumn League No2m, 2 Team League - Finglas: Erins Isle v Kilmacud Crokes B, Aisling Rafferty (3.0).

Under 10 Autumn League No2n, 2 Team League - Garristown: Garristown v Clontarf A, Peter Rooney (3.0); Rush: St Maurs v St Patricks Donabate, Gavin Campbell (3.0).

Under 10 Autumn League No3, 1 Team League - Lawless Park: Fingallians v Ballyboughal, Cian Dillon (3.0); Pairc Barrog: Naomh Barrog v Man O War, Adam Matthews (3.0); Lusk: Round Towers Lusk v Naomh Mearnog, Niamh Hurley (3.0); Broomfield: St Sylvesters v Skerries Harps, Cillian Murray (3.0); Drumnigh-Donaghmede: Trinity Gaels v Fingal Ravens, Adam Macgrainne (3.0).

Under 10 Autumn League No4m 1 Team League - Martin Savage Park: St Oliver Plunketts v Lucan Sarsfields, Sinead O Farrelly (3.0); Porterstown Park: Castleknock A v St Brigids A, Gerard O Halloran (3.0).

Under 10 Autumn League No4n, 1 Team League - Mobhi Road: Na Fianna B v St Peregrines, Caroline Kenny (3.0); Iveagh Grounds: St James Gaels v Erin Go Bragh, Shauna Kampff (3.0).

Under 10 Autumn League No5, 1 Team League - Bushy Park: Templeogue Synge Street v Bray Emmets, Claire King (3.0); Meadowvale: Cuala B v St Judes, Maria kenny (3.0); Kilboggett Park: Foxrock/Cabinteeley B v Thomas Davis, Cliondha Gillen (3.0); Santca Maria School: Ballyboden St Endas C v St Annes, Cian Dolan (3.0); McGee Park: St Marks v Clannagael Fontenoy, Sinead Crowley (3.0).


Privacy