| 8°C Dublin

St Patrick's to face the champs in first round

DUBLIN and Leinster champions St Vincent's will meet St Patrick's of Palmerstown in the first round of the Dublin Senior Football Championship.

The Marino men won't be thinking of that tie for the moment as they prepare for their big All-Ireland final appointment against Castlebar Mitchels on St Patrick's Day.

Last year's Dublin and All-Ireland runners-up Ballymun Kickhams will face St Olaf's, while the clash of Kilmacud Crokes and St Oliver Plunkett's/ER sparked a big response from the delegates at last night's draw in Parnell Park.

The big Tallaght derby, Thomas Davis against St Anne's, was also a talking point, while another of the fancied sides, St Brigid's, were paired with Clontarf.

The Whitehall manager Paddy Canning will look forward to a date against his beloved Erin's Isle.

The county hurling champs Ballyboden St Enda's find themselves in the same group as the 2012 winners Kilmacud Crokes.

Lucan Sarsfields reached their first final last season, and they have all southside opponents in their pool, Crumlin, St Jude's and Ballinteer St John's.

St Brigid's advanced to the semi-final last term, and they will have O'Toole's for company in their section, while Craobh Chiaráin, who progressed to the last four in 2013, have St Vincent's, Cuala and Parnell's for company.

Dublin Senior Football Championship: Raheny v St Peregrine's, Ballymun Kickhams v Naomh Olaf, Parnell's v Lucan Sarsfields, UCD v Skerries Harps, St Vincent's v St Patrick's (P), Fingal Ravens v Round Tower, Clondalkin, St Sylvester's v St Maurs, Kilmacud Crokes v St Oliver Plunkett's/ER, Erin's Isle v Whitehall Colmcille, Thomas Davis v St Anne's, Templeogue Synge Street v St Mary's, Na Fianna v Cuala, St Jude's v Naomh Mearnóg, Ballinteer St John's v O'Toole's, St Brigid's v Clontarf, Ballyboden St Enda's v Trinity Gaels.

Dublin Intermediate Football Championship: Clanna Gael Fontenoy v Good Counsel, Castleknock v Crumlin, St Patrick's (D) Bye, Clann Mhuire v Erin's Isle, St Sylvester's v Ballymun Kickhams, Ballyboden St Enda's v O'Dwyer's, Fingallians v Cuala, Parnell's v Naomh Fionnbarra, Kilmacud Crokes v Naomh Barróg, Na Fianna Bye, St Brigid's v Lucan Sarsfields, St Vincent's v Thomas Davis, St Finian's (S) Bye, St Mark's v St Margaret's, Scoil Uí Chonaill v Garda, St Jude's v Ballyboughal.

Dublin Senior Hurling A Championship –

Group 1: St Vincent's, Craobh Chiaráin, Parnell's, Cuala. Group 2: St Oliver Plunkett's/ER, Kilmacud Crokes, St Patrick's (P), Ballyboden St Enda's. Group 3: Na Fianna, Faughs, O'Toole's, St Brigid's. Group 4: Crumlin, St Jude's, Ballinteer St John's, Lucan Sarsfields.

Dublin Senior Hurling B Championship – Group 1: Whitehall Colmcille, St Sylvester's, Naomh Fionnbarra, Ballyboden St Enda's, Erin's Isle, Round Tower C. Group 2: Setanta, Kevin's, Naomh Mearnóg, Kilmacud Crokes, Naomh Olaf, Naomh Barróg. Dublin Intermediate Hurling Championship – Group 1: Lucan Sarsfields, Faughs, Raheny, Thomas Davis, Clanna Gael Fontenoy, Bye. Group 2: Castleknock, Commercials, Fingallians, St Vincent's, St Peregrine's, Na Fianna.


Privacy