| 12.1°C Dublin

Delaney fires Raheny to narrow win

KILMACUD CROKES (2) failed in their ambitions to make the promotion play-offs as they fell to Raheny by 0-8 to 0-7 in their Dublin Adult Football League Division 2 encounter at Balgriffin last night.

Requiring just a draw to confirm fifth spot in the table (the last play-off berth), Kilmacud left themselves with too much of a mountain to climb as they trailed by 0-8 to 0-2 at the interval with Raheny's Eoin Delaney chipping in with three points.

Crokes improved significantly upon the restart but a solid rearguard action in which Paul McCabe, Darragh Pelly and David Henry shone was enough to see Ciarán Whelan's men prevail by the narrowest of margins.

Kilmacud's misfortune is Skerries Harps' gain however, with the North County club joining Round Tower's Clondalkin, Erin's Isle and Raheny to see who joins league champions Kilmacud Crokes (1) in the top flight next year.

Skerries will face Tower's with Raheny playing Isle's in the promotion semi-finals.

FIXTURES

Saturday

WATERFORD SFC FINAL REPLAY (7.0)

Fraher Field: Stradbally v The Nire.

CONNACHT IFC FINAL (2.0)

Markievicz Park: Charlestown (Mayo) v Bunninadden (Sligo).

CONNACHT JFC FINAL (2.0)

Kiltoom: Oran (Roscommon) v Ballinasloe (Galway).

CONNACHT JHC FINAL (2.30)

Athleague: Skehana v Calry/St Josephs (Sligo).

MUNSTER CLUB IHC SEMI-FINAL (2.0)

Kilmallock: Ballybrown (Limerick) v Ballyduff (Kerry).

MUNSTER CLUB JHC QUARTER-FINAL (2.0)

Feenagh: St Kieran's (Limerick) v Kilsheelan-Kilcash (Tipperary).

SUNDAY (2.30 UNLESS STATED)

KILKENNY SHC FINAL

Nowlan Park: Ballyhale Shamrocks v Dicksboro.

CONNACHT CLUB SFC SEMI-FINALS

Pearse Stadium: Salthill-Knocknacarra (Galway) v St Brigid's (Roscommon).

MacHale Park: Ballaghadereen (Mayo) v Curry (Sligo).

LEINSTER CLUB SFC QUARTER-FINALS

Mullingar: Mullingar Shamrocks (Westmeath) v Ballymun Kickhams (Dublin), 2.0, F Barry (Kildare).

Aughrim: St Patrick's (Wicklow) v Portlaoise (Laois), D Gough (Meath).

Longford: Emmet óg (Longford) v O'Mahony's (Meath), G McCormack (Dublin).

Newbridge: St Patrick's (Louth) v Sarsfields (Kildare), F Kelly (Longford).

LEINSTER CLUB JFC

Ratoath: Ratoath (Meath) v Castleknock (Dublin), S Johnson (Louth).

Clane: Clogherinkoe (Kildare) v St Fintan's (Wexford), R Malone (Dublin).

LEINSTER CLUB IHC

Navan: Kiltale (Meath) v Oylegate Glenbrien (Wexford), P Murphy (Carlow).

LEINSTER CLUB JHC

Lusmagh: Lusmagh (Offaly) v Thomastown (Kilkenny), D Heffernan (Westmeath).

LEINSTER SPECIAL CLUB JHC

Louth venue: Knockbridge (Louth) v St Patrick's (Meath), J Keenan (Wicklow).

O'Toole Park: Clanna Gael/Fontenoy (Dublin) v Sallins (Kildare), B Redmond (Wexford).

MUNSTER CLUB IFC SEMI-FINALS (2.0)

Bruff: Finuge (Kerry) v Pallasgreen (Limerick).

Páirc Uí Rinn: St Vincent's (Cork) v O'Curry's (Clare)

MUNSTER CLUB SHC SEMI-FINALS

Thurles: Thurles Sars (Tipp) v Sarsfields (Cork), 2.0.

Clare: Newmarket-on-Fergus (Clare) v De La Salle (Waterford), 2.30.

ULSTER CLUB SFC QUARTER-FINAL (2.30)

Athletic Grounds: Crossmaglen Rangers (Armagh) v St Eunan's (Donegal).

ULSTER CLUB IFC QUARTER-FINAL (2.30)

Ballybofey: Termon/Aodh Ruadh Ballyshannon (Donegal) v Aghagallon (Antrim).


Privacy