Monday 16 September 2019

Electric Picnic 2019 stage times so far: Comedy, Salty Dog, Trenchtown, Trailer Park, Terminus, Casa Bacardi

All the stage times so far...

Foil Arms & Hog
Foil Arms & Hog
Mark Maguire from Risky Business pictured at the ‘Who Let The Dads Out ‘ stage ahead of Electric Picnic in Stradbally Co Laois this weekend. Picture: Frank McGrath
Aoife Kelly

Aoife Kelly

More stage times have been announced for Electric Picnic which kicks off in just three days at Stradbally, Co Laois.

As well as times for the Comedy Stage, Salty Dog, Trenchtown, Casa Bacardi, and Trailer Park, the times have been announced for the 8,000 capacity new dance tent, Terminus.

Here are all the stage times so far, including Main Stage and others released earlier this week, so get planning your schedule for each day!

Comedy Stage

Saturday

20.15 – 21.00    FOIL ARMS AND HOG

19.40 – 20.10   LORDS OF STRUT

19.05 – 19.35    DEIRDRE O KANE

18.35 – 19.00    DANNY O BRIEN

18.00 – 18.30    ARDAL O HANLON

17.30 – 17.55    PAUL CURRIE

17.05 – 17.25    JOHN LYNN

16.45 – 17.05    JOE ROONEY

16.10 – 16.40    ABANDOMAN

15.45 – 16.05    GEAROID FARRELLY

15.20 – 15.40    MAISIE ADAM

15.00 – 15.15    GER STAUNTON

14.40 – 14.55    NAOMI COOPER

14.20 – 14.35    CONNOR DRUMM

14.00 – 14.15    COLIN CHADWICK

13.30 – 13.55    PAUL MARSH

13.15 – 13.30    MC KARL SPAIN

 

Sunday

20.15 – 21.00    DAVID O DOHERTY

19.35 – 20.10    DANIEL SLOSS

19.00 – 19.30    JASON BYRNE

18.30 – 18.55    BERNARD O SHEA

18.00 – 18.25    KAI HUMPHRIES

17.30 – 17.55    FRED COOKE

17.00 – 17.25    TONY CANTWELL

16.35 – 16.55    KEVIN MCGAHERN

16.10 – 16.30    JULIE JAY

15.45 – 16.05    RYAN CULLEN

15.25 – 15.40    AOIFE DOOLEY

15.05 – 15.20    ANNA CLIFFORD

14.35 – 15.00    BERNARD CASEY

14.20 – 14.30    MARK O KEEFE

14.00 – 14.15    SHANE CLIFFORD

13.30 – 13.55    JOHN COLLEARY

13.15 – 13.30    MC, KARL SPAIN

 

Read more: Festival alert: Electric Picnic issues warning over drugs and fake ticket sales

Trenchtown

KINGSTON 12 ARENA (MAIN STAGE)

Friday

02:30 – 04:00    BAZZA RANKS x DYNAMITE MC

00:20 – 02:20    DJ WAX

23:40 – 00:10    ADRIAN LENZ

22:00 – 23:30    JIGZZSAW

20:30 – 21:45    THE REBEL SOULS

19:15 – 20:15    BOSS SOUND MANIFESTO

18:00 – 19:00    JAMEIRE

16:00 – 17:45    DJ MOG Y

 

Saturday

02:30 – 04:00    SIM SIMMA SOUNDSYSTEM

01:20 – 02:20    MANGO X MATHMAN

00:30 – 01:10    OUTSIDER YP

23:20 – 00:20    RUCKUS FX

21:50 – 23:05    THE SKATUESQUES

20:00 – 21:30    YANKARI

18:20 – 19:40    THE LIGHT RUNNERS

16:00 – 18:00   SKA PATROL

14:00 – 16:00       DJ GRILLZ x DJ CHEDDER (TABOO CORK)

 

Sunday

02:00 – 04:00    CIAN FINN

00:50 – 01:50    STEVIE G x HOT SAUCE DANCE CREW ft CELAVIEDMAI x KELLZY BOY

23:30 – 00:30    NATTY WAILER

22:00 – 23:10    KELTIC POSSEE ft. LAVOSTI

20:40 – 21:40    THE SKALPS 

19:00 – 20:20    THE CLANDESTINOS

17:30 – 18:40    SKAZOO ALLSTARS

16:45 – 17:15    BEVIN RIMSON

14:30 – 16:30    JON PIERCE

 

AFRIKAYA

Friday

22:00 – 00:00    LEX WOO

20:00 – 22:00    EASY YVES

18:00 – 20:00    BAZ HICKEY

16:00 – 18:00    MC LITTLE TREE

14:00 – 16:00    SELECTIVE SOUNDS

12:00 – 14:00    OI OI SOUND

 

Saturday

22:00 – 00:00    ROOTSMAN WURZEL

21:15 – 21:45    INIKE

20:20 – 21:00    BERRACAH KISIA

19:00 – 20:00    WILL SOFTLY AFROBEAT SET

16:00 – 19:00    3 LITTLE BIRDS

14:00 – 16:00    LAVOSTI x DREADZILLA

12:00 – 14:00    OI OI SOUND

 

Sunday

22:00 – 00:00    THE ELECTRIC CARAVAN

20:00 – 22:00    DJ WALLY | PHIL ONE | BLACK MC

18:00 – 20:00    DJ KALI

16:00 – 18:00    SELECTIVE SOUNDS

14:00 – 16:00    DJ SLICK NORMAL

12:00 – 14:00    OI OI SOUND

 

TREASURE BEACH

Friday

00:00 – 02:00    SIBH C

22:00 – 00:00    LADY MICHELLE

20:00 – 22:00    MISS SCOTTY

18:00 – 20:00    DJ BLAZEHITTA

16:00 – 18:00    DJ NIGEL WOODS

14:00 – 16:00    DJ DEFENSIVE MIX UP

12:00 – 14:00    DJ DODGY

11:00 – 12:00    ONE WORLD SOUND

09:00 – 11:00    WILL SOFTLY

 

Saturday

00:00 – 02:00    JASON ROOTICAL

20:00 – 00:00    DR. REGGAE RICHIE

20:00 – 22:00    DJ DEFENSIVE MIX UP

18:30 – 20:00    DJ NIGEL WOODS

16:30 – 18:30    DJ BLAZEHITTA

15:30 – 16:30    TREASURE BEACH COLLECTIVE

15:00 – 15:30    HOT SAUCE DANCE IT UP

13:00 – 15:00    ONE WORLD SOUND

11:00 – 13:00    DJ SLICK NORMAL

09:00 – 11:00    DJ DODGY

 

Sunday

22:00 – 02:00    TREASURE BEACH COLLECTIVE

20:00 – 22:00    JAY SHARP

17:00 – 20:00    3 LITTLE BIRDS

15:00 – 17:00    DJ DODGY

13:00 – 15:00    ONE WORLD SOUND

11:00 – 13:00    DJ WILL SOFTLY x DJ SLICK NORMAL

09:00 – 11:00    SIBH C

 

Salty Dog

Thursday 

22:30 – 00:00      DJ MO KELLY

21:40 – 22:30      MONTAUK HOTEL

20:30 – 21:15      VULPYNES

19:30 – 20:10      CARRON

 

Friday             

02:50 – 04:00      TRANSFORMER BY THE SALTY DOG NO STARS

01:00 – 02:20      SECRET GUESTS

23:30 – 00:35      KHARTOUM

22:05 – 23:05      STEFAN MURPHY AND THE ATHLETES OF SOUL

20:30 – 21:40      THE UPROOT HOOTENANNY

19:05 – 20:05      WAITING FOR SMITH

17:40 – 18:40      THESE CHARMING MEN

16:35 – 17:20      THE ROADHOUSE DOORS

15:30 – 16:15      BRIAN WHITTINGTON

14:20 – 15:05      CHERYM

13:10 – 13:55      SECRET GUESTS

12:00 – 12:45      ELECTRIC WEDNESDAY

             

Saturday        

02.50 – 04.00       OTHERKIN

01.00 – 02.20       RSAG

23:30 – 00:35       KORMAC

22:05 – 23:05       PILLOW QUEENS

20.30 – 21.40       SHOGUNZ OF STANK

19.00 – 20.05       SECRET GUESTS

18:00 – 18:50       PORCELAIN HILL

16:50 – 17:40       NEALO

15:40 – 16:30       BADHANDS

14:25 – 15:15       AMY MONTGOMERY

13:10 – 14:00       OJO

12.00 – 12.45       AMBER AND THE BEAR

          

Sunday           

03:00 – 04:00       MOXIE

01:40 – 02:40       MELTYBRAINS?

00:10 – 01:10       CATHY DAVEY

22:45 – 23:45       TOUTS

21:20 – 22:20       THE WHA

19:55 – 20:55       THE SCRATCH

18:30 – 19:30       COOKS BUT WE'RE CHEFS

17:15 – 18:05       AUTRE MONDE

16:35 – 17:05       SINEAD O'BRIEN

15:30 – 16:15       JINX LENNON

14:20 – 15:05       BICURIOUS

13:10 – 13:55       STATE LIGHTS

12:00 – 12:45       GALWAY STREET CLUB

 

Terminus

Friday       

22:30 – 00:00       AMELIE LENS

21:00 – 22:30       KETTAMA

 

Saturday        

22:30 – 00:00       MACEO PLEX

21:00 – 22:15       MELLA DEE

19:45 – 20:45       DJ SEINFELD

18:45 – 19:30       KNEECAP  

17:00 – 17:45       THE 2 JOHNNIES

 

Sunday     

23:00 – 00:00       KÖLSCH

21:30 – 22:30       FJAAK (Live)

20:00 – 21:00       REBŪKE

18:30 – 19:30       EVE

 

Trailer Park

Friday

01:05 – 03:30      SPINSTER DJS

23:40 – 00:40      COOKS BUT WE'RE CHEFS

22:15 – 23:15      LOOSYSMOKES

21:00 – 22:00      SHOGUNZ OF STANK

19:45 – 20:45      PANIK ATTACKS

18:30 – 19:20      HENRY EARNEST

17:15 – 18:05      HARVEST: A TRIBUTE TO NEIL YOUNG

16:00 – 16:50      MONTAUK HOTEL

14:45 – 15:35       A GREAT QUIET

13:25 – 14:25      GALWAY STREET CLUB

12:00 – 13:00       CODE OF BEHAVIOUR BRASS BAND

 

Saturday   

23:40 – 03:30      TELEPHONES

22:15 – 23:15      LOOSYSMOKES

21:00 – 22:00      INTERSKALACTIC

19:45 – 20:45      KHARTOUM

18:40 – 19:30      LUNA BOYS

17:30 – 18:20      CC BREZ

16:20 – 17:10       THE ROADHOUSE DOORS

15:30 – 16:10      SPECIAL GUESTS

14:30 – 15:20      THE PEARLY WHITES

13:15 – 14:10      BOOTLEG BEACH BOYS

12:00 – 13:00       THE LUNATICS + GUESTS

           

Sunday      

00:30 – 01:30     TRENCHURIA

23:10 – 00:00     TPM

21:50 – 22:50     LOOSYSMOKES

20:25 – 21:25     PRYMARY COLOURS

19:10 – 20:00     STRANGE ATTRACTOR

17:55 – 18:45     JUNK KOUTURE

16:40 – 17:30     DUBLIN GOSPEL CHOIR

15:25 – 16:15     OJO     

14:15 – 15:05     UNDERSCORE ORKESTRA

13:05 – 13:55     TRINITONES + DUBLIN UKELELE COLLECTIVE

12:25 – 12:50     INBETWEEN HONEY

11:45 – 12:10     OPAL LIGHTS

 

Main Stage

Friday

10.30pm Hozier

9pm Dermot Kennedy

7.30pm Billie Eilish

6pm David Kennan

 

Saturday

11.30pm The Strokes

9.15pm The 1975

7.45pm Christine and the Queens

6pm Gerry Cinnamon

4.30pm Years & Years

3.15pm Wild Youth

1.45pm The Riptide Movement

 

Sunday

10.30pm Florence + the Machine

8.30pm Kodaline

7pm Richard Ashcroft

5.30pm Jess Glynne

4.15pm Razorlight

2.30pm Soja

1pm Dublin Gospel Choir

 

Body & Soul main stage

Friday

2.45am Embrz

1.30am Flohio

12am International Teachers of Pop

10.45pm Elma Orkestra & Ryan Vail

9.15pm Arvo Party

8.30pm The Claque

7.15pm TPM

6pm Toshín

 

Saturday

2am Kelly-Anne Byrne

12.45am Lamb

11pm JMSN

9.45pm MangoXMathman

8.45pm  Thumper

7.15pm  Inni-K

6pm Paddy Hanna

4.45pm Fonda

3.45pm  Kitt Philippa

2.30pm  Jessica Pratt

1.30pm  Graham Sweeney

12.30pm  April

 

Sunday

2.30am Gaudi

1am King Kong Company

11.15pm Elder Island

9.45pm Self Esteem

8.30pm Æ MAK

7.15pm Proper Micro NV

6pm whenyoung

4.45pm In Their Thousands

3.30pm Junior Brother

2.15pm Bob Skeleton

1.15pm Gemma Bradley

Noon Sult

 

Three Made by Music stage

Friday

10.30pm Shura

9.15pm Serpentwithfeet

8.05pm Sports Team

6.55pm Alex Gough

6pm Curtis Walsh

 

Saturday

11.45pm JyellowL

10.30pm Three Made by Music

9.15pm Easy Life

8pm White Reaper

6.50pm The Scratch

5.45pm Just Mustard

4.30pm Working Men’s Club

3.30pm Somebody’s Child

2.30pm Rob de Boer

1.30pm Uly

 

Sunday

11pm Kero Kero Bonito

9.45pm Ider

8.30pm Let’s Eat Grandma

7.15pm Georgia

6pm Cassia

5pm Heavy Lungs

4pm Powpig

3pm Yonaka

2pm Sinéad O’Brien

 

Rankin’s Wood

Saturday

10.30pm Echo & the Bunnymen

9.15pm Brittany Howard

7.45pm Duff McKagan

6.30pm Maverick Sabre

5.15pm Alma

4pm Inhaler

3pm ELM

2pm Post-Party

 

Sunday

11pm Michael Kiwanuka

9.30pm Mitski

8.15pm Mø

7pm All Tvvins

5.45pm Talos

4.30pm Le Boom

3.15pm Touts

2pm His Father’s Voice

 

Casa Bacardi

Friday

22:00 - 00.00   Heidi

20:00 - 22:00   Jasper James

18:00 - 20:00   Get Down Edits

16:00 - 18:00   Jimmy Rouge

14:00 - 16:00   Adult Store

 

Saturday

00:00 - 01:00   Jordan

22:00 - 00:00   Detroit Swindle

20:00 - 22:00   Boots & Kats

18:00 - 20:00   Magnier

16:30 - 18:00   Riff Shop

15:00 - 16:30   Max & Fairbanks

13:30 - 15:00   Tara Stewart

12:00 - 13:30   Bedlam DJs

 

Sunday

22:00 - 00:00   Mark Knight

21:00 - 22:00   Al Gibbs

18:30 - 21:00   Krafty Kuts/A-Skillz

17:00 - 18:30   Riff Shop

15:00 - 17:00   Quinton Campbell

13:30 - 15:00   Justyna Koss

12:00 - 13:30   LPM

 

Read more: 'I am a very silly man in a lot of ways - I'm not a serious person' - Hozier talks fame and love songs ahead of Electric Picnic

Roisin Murphy sings it back to the Electric Picnic

Roisin Murphy sings it back to the Electric Picnic

Electric Picnic 2019: 40 new acts announced including Charli XCX, Gerry Cinnamon, Johnny Marr, Inhaler 

Online Editors

Editors Choice

Also in Entertainment

Back to top