Tuesday 27 September 2016

Today's Sport

Published 10/11/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Lingfield 1.0, Huntingdon 1.10, Sedgefield 1.20, Wolverhampton 4.10.

SOCCER

Colleges and Universities (2.0 unless stated)

Premier North: DCU v Athlone IT, DCU Sports Grounds St Clare's, Glasnevin; Trinity College Dublin v DIT, College Park; UCD v Maynooth University, Belfield.

Premier South: Cork IT v University Of Limerick, Bishopstown, 4.0; UCC v Colaiste Stiofáin Naofa, Curraheen Rd; Waterford IT v IT Carlow, Waterford IT Sports Campus.

Div 2 Gp A: IT Blanchardstown 'B' v National College of Ireland, IT Blanchardstown Campus All-Weather.

Gp B: Drogheda Institute v O'Fiaich Institute Dundalk, Oriel Park, 1.0. Gp D: Limerick IT 'B' v Waterford IT 'B', Peakevilla FC, Thurles.

Div 3 Gp A: Cavan Institute v St. Patrick's College Drumcondra, Tullacmongan. Gp D: Limerick IT 'C' v University of Limerick 'B', Limerick IT Moylish Park All-Weather.

GREYHOUND RACING

Harold's Cross 7.47, Tralee 6.58.

AMERICAN FOOTBALL

National Football League

Bills 33 Dolphins 17, Panthers 37 Packers 29, Vikings 21 Rams 18 (OT), Patriots 27 Redskins 10, Saints 28 Titans 34 (OT), Jets 28 Jaguars 23, Steelers 38 Raiders 35, Colts 27 Broncos 24, 49ers 17 Falcons 16, Giants 32 Buccaneers 18, Eagles 33 Cowboys 27 (OT).

Basketball

NBA

Cavaliers 101 Pacers 97, Heat 96 Raptors 76, Knicks 99 Lakers 95, Thunder 124 Suns 103, Pistons 120 Trail Blazers 103.

CRICKET

2015 AWARD WINNERS

Hanley Energy International Men's Player of the Year: E Joyce.

Toyota International Women's Player of the Year: K Garth.

Sunday Independent International Emerging Player of the Year: G Lewis.

Castleknock Hotel Junior Player of the Year: V Chopra (Coleraine).

Hanley Energy Inter-Provincial Player of the Year: J Mooney (Leinster Lightning).

O'Neills Club Player of the Year: E Richardson (North County).

The Oasis Group Coach of the Year: S Johnston.

Notts Sport Official of the Year: R Black (NWCU).

Tildenet Club of the Year: Waringstown.

Shapoorji Pallonji Academy Player of the Year: J Tector.

Johnston, Mooney & O'Brien Volunteer of the Year: B O'Sullivan.

Flogas Outstanding Contribution to Irish Cricket: J Bennett.

Cricket Ireland Hall of Fame: A Masood.

GAELIC GAMES

Leinster P.P. Schools

SH 'A' League: Kilkenny CBS 0-16 Mountrath CS 0-10.

SH 'B': Cistercian, Roscrea 3-10 Portlaoise CBS 0-10.

Dublin P.P. Schools

Jun H 'D1': St. Joseph's Rush 6-10 Firhouse CC 0-05.

SH 'D1' Semi-Final: GC Reachrann 5-16 Hartstown CS 2-04.

GOLF

EUROPEAN TOUR Q SCHOOL

SECOND QUALIFYING STAGE

Campo de Golf El Saler, Valencia - Final Rd scores & totals (par 72): 272 J Mullen (Eng) 69 65 70 68; 276 C Feldborg Nielsen (Swe) 67 72 66 71.

Irish: 296 G Moynihan 68 73 80 75; 298 M McGeady 76 73 69 80.

Las Colinas G&CC, Alicante, Spain - Final Rd scores & totals (par 71, *denotes amateur): 267 P Mejow (Ger) 64 69 68 66; 271 J Rutherford (Eng) 67 65 68 71.

Irish: 289 R McNamara 73 70 73 73.

Panoramica G&S Resort, Castellon, Spain - Final Rd scores & totals (par 72, *denotes amateur): 264 B Casey (Irl) 65 68 64 67, S Fernandez* (Spa) 62 66 67 69; 266 B Pettersson (Swe) 66 68 65 67.

Other Irish: 277 J Hume* 72 70 72 63; 283 C Campbell Jr* 68 76 70 69.

Lumine G&B Club, Tarragona, Spain - Final Rd scores & totals (par 71, *denotes amateur): 265 D Gavins (Eng) 68 67 64 66; 267 D Lloyd (RSA) 69 66 66 66.

Irish: 274 P Dunne (q) 70 66 71 67; 277 G Hurley 68 70 68 71; 278 A Dunbar (NIrl) 68 71 70 69.

Official World Rankings

1 J Day (Aus) 12.18pts, 2 J Spieth (USA) 12.09, 3 R McIlroy (NIrl) 10.91, 4 B Watson (USA) 8.19, 5 R Fowler (USA) 7.58, 6 J Rose (Eng) 7.58, 7 H Stenson (Swe) 7.28, 8 D Johnson (USA) 6.48, 9 J Furyk (USA) 6.45, 10 Z Johnson (USA) 4.88. Other Irish: 17 S Lowry 3.98.

Fed Ex Cup Season Points

1 J Thomas (USA) 688pts, 2= K Na (USA) 631, 2= R Knox (Sco) 631, 4 S Kaufman (USA) 563, 5 E Grillo (Arg) 534, 6 K Kisner (USA) 388, 7 A Scott (Aus) 301, 8 J Bohn (USA) 299, 9 C Tringale (USA) 215, 10 B Steele (USA) 213.

RACE TO DUBAI

1 R McIlroy (NIrl) 3,393,923pts; 2 D Willett (Eng) 3,319,710; 3 S Lowry (Irl) 2,666,344; 4 L Oosthuizen (RSA) 2,602,107; 5 J Rose (Eng) 2,528,224; 6 B Grace (RSA) 2,467,298; 7 B Wiesberger (Aut) 1,977,830; 8 V Dubuisson (Fra) 1,908,858; 9 K Aphibarnrat (Tha) 1,908,668; 10 BH An (Kor) 1,759,656.

US TOUR MONEY LEADERS

1 J Thomas (USA) 1,644,000; 2 R Knox (Sco) 1,506,560; 3 K Na (USA) 1,456,233; 4 S Kaufman (USA) 1,280,571; 5 E Grillo (Arg) 1,143,000; 6 K Kisner (USA) 925,632; 7 A Scott (Aus) 798,000; 8 J Bohn (USA) 667,733; 9 C Tringale (USA) 494,213; 10 B Steele (USA) 479,333.

GREYHOUND RACING

TONIGHT'S CARDS

HAROLD'S CROSS (7.47)

525 - Isabels Rover (1st 1L 30.72 HRX), Da Pocketrocket (5th 8.5L 30 HRX), Slaneyside Mccoy (2nd 11L 19.14 SPK), Finnery Ace (4th 18.5L 30.11 NWB), Barnacrow Shaw (4th 6.25L 30.21 HRX), Kilkea Bluey (2nd 6L 18.16 HRX).

525 - Keev Class (1st 0.75L 29.92 NWB), Slaheny Bride (6th 20L 29.1 LGD), Snabba Lily (3rd 1L/hd 29.74 HRX), Tip The Ditch (2nd 6L 16.75 KKY), Shivling (3rd 20.5L 29.78 ECY), Thats No Use (1st 4L 30 HRX).

525 - Mags Little Lady (2nd 2L 29.92 HRX), Micks Smurph (5th 11.0L/sh 29.28 NWB), Oldpark Sue (1st 1L 30.09 HRX), Millbrook Hero (2nd 13.5L 29.15 KKY), Skeine Abbey (2nd 3L 30.01 HRX), Tip Top Amy (5th 7.75L/hd/hd 29.59 HRX).

525 - Chip Wood (5th 10.0L 29.38 HRX), Liffeyside Boss (4th 5.5L/sh 29.62 HRX), Kilruddery Pine (2nd 2L 29.76 HRX), Unlikely Jo Jo (3rd 3.5L 30.08 HRX), Barnacrow Mary (4th 19.5L 30.01 ECY), Bluegrange Tom (3rd 5.0L 29.71 HRX).

525 - Finnery Walk (1st 10L 29.83 NWB), Caragh Kayla (1st 2.5L 30.16 MGR), Ravenswood Ali (3rd 6.5L/nk 29.65 HRX), Kilkea Duke (1st 6L 18.16 HRX), Millbrook Queen (3rd 2.5L/nk 29.87 KKY), Delmer Denny (4th 13.0L 29.31 HRX).

570 - Finnery Rock (2nd 1L 29.74 HRX), Abbeyville Fly (2nd sh 29.73 HRX), Miss Lucy Lou (1st 6.5L 29.65 HRX), Ooh Black Billie (3rd 4L 29.76 HRX), Rockvale Rumble (2nd hd 29.59 HRX), Tullycanna Nidge (2nd 1.5L 29.23 SPK).

525 - By The Book (2nd 2.5L 29.24 SPK), Slaneyside Asher (2nd 1.5L 29.87 THR), Go On Vinnie (2nd 0.5L 29.99 ECY), Thats My Mate (6th 12.25L/dis 29.13 HRX), Mayo Beauty (4th 6.5L 29.71 HRX), Walk On Annie (6th 11L/nk 29.11 HRX).

525 - Sunset Rumble (4th 4.5L 29.72 LGD), Slaneyside Power (3rd 5.5L 29.56 KKY), Jilly Bug (5th 6.50L 29.5 HRX), Daniels Dilemma (5th 11.5L 29.71 HRX), Savannah Again (4th 8.5L/nk 29.65 HRX), Cool Dilemma (5th 5.0L 29.53 HRX).

525 - Slaneyside Cool (2nd 1.5L 29.42 THR), Chanel Express (1st 4L 18.01 HRX), Doc Mc Shauna (1st 6L 29.23 SPK), Take A Bus (1st hd 29.59 HRX), Kiln Anabel (6th 9.25L/sh 29.2 HRX), Cara Namara (1st 29.47 HRX).

525 - Howabout Mayo (3rd 6L 29.76 HRX), Puffawaypatsy (6th 16.0L 29.71 HRX), Millies Lark (6th 7.25L 29.5 HRX), Crash Time (2nd 0.5L 29.65 HRX), Burrow Zapper (6th 18.0L 29.65 HRX), Curtistown Pearl (6th 13.0L 29.05 HRX).

525 - Edel Pet (2nd 1.5L 29.62 HRX), Tomahurra Cloud (1st sh 29.73 HRX), Affane Bullet (6th 9.75L 21.56 DLK), Unlikely Speedy (6th 15.5L/hd 29.2 HRX), Boogiewoogie Bob (2nd 6L 29.13 HRX), Ballydoyle Turbo (6th 11.0L/nk/hd 29.04 SPK).

Floating res: Hayeses Pio, Final Touch, Bunch Of Monkeys, Rushwee Passage, Annalecky Road, Barnacrow Major, Floodys Lil, Cool Moment, Ado Foley, Brae Eagle, Ballyer, Knockduff Packo.

TRALEE (6.58)

525 - Millridge Messie, Sams Rumble, Shronedrugh Hawk, Bosses Guarantee, Knockeen Swift, Lissycasey Elsie. 525 - Lissycasey Jorge, Cruzin Ben, Send It Flight, Blowinn Spot, Knocknaboulpaddy, Jeffs Kate. 325 - Makulu, Dungara Master, Afraid To Dream, Universal Sky, Discovery Isle, Knockardtry Kate. 525 - Bally Cross, Trojan Tennant, Fridge Magnet, Sinead Knows, Clohur Coco, Bayside Honey. 525 - Shronedraugh Sky, Mileheight Vicky, Sallowglen Kerry, Baltovin Roxanne, Spa Tom, Coldwater Sky. 570 - Smearla Federal, Confident Zada, Boherbee Lass, Native Custom, Teevee Sky, Mountleader Reza. 525 - Hawthorn Sammy, Steeple Rd Chris, Rathanny Shauna, Westwind Melody, Baineann Si Leat, Bearhaven Perky. 525 - Payyaway Missy, Brackers Five, Coolavanny Sadie, Daylens Rocket, Bolus Pete, Blue Chief. 525 - Millridge Pedro, Dungara Boy, Rathmore Destiny, Lahard Missy, Spa Star, Micks Send. 525 - Samba Riva, Confident Gitana, Manhattan Jen, Seamore Tumble, Millridge Jodi, Short Mountain.

SUNDAY'S RESULTS

CLONMEL

Cannons Wood 3/1 29.15; Blackstone Skype 6/4 29.60; Maireads Field 6/4 30.33; Lyons Star 5/2 30.29; Ballymac Scala 4/5 28.82; Nanny Brien 2/5 29.21; Newlawn Luke 9/4 28.83; Eightythreelarch 5/2 28.92; Five Alley Pop 5/2 30.48.

MULLINGAR

Ashmount Scolar 5/2 30.12; Bective Minx 8/1 29.86; Fahy Rioga 11/2 29.66; Kilcooney Ace 8/1 0.00; Bective Starlet 7/2 29.85; Floodys David 8/1 30.35; Reef Rambo 4/6 30.02; Cloncunny Rory 5/2 29.49; Gears Of War 6/4 29.82; Soft Margin 6/4 29.71.

LAST NIGHT'S RESULTS

ENNISCORTHY

Lingstown Kassie 2/1 32.69; Seldom Fed 6/4 29.57; Whitefort Mickey 6/4 29.97; Piercestown Leaf 5/2 29.36; Southest Jack 3/1 29.51; Willmount Pearl 5/2 29.26; Ballinclare Solo 7/4 29.22; Only For Joy 4/5 29.36; Telex Ping 5/2 31.89.

LONGFORD

Willbex Blast no betting 18.30; Double Strike 4/5 29.85; Rizzard 2/1 18.49; Calzaghe Venus 5/4 29.56; Molina 5/4 46.32; Tamna Houdini 3/1 18.19; Billis Racer 3/1 29.25; Classy Decision 3/1 29.15; Urban Bound 2/1 29.26.

YOUGHAL

Pammies Cutie 3/1 18.36; Shanagarry Star 5/4 29.52; Ardera Mac 9/2 18.01; Kilbrien Clodagh 3/1 29.51; Bothar Glor 7/2 29.64; Corrin Matt 3/1 17.79; Waterclock 4/1 31.06; Pleascach 4/1 29.79; Wagga Panther 3/1 29.56; Not Exile 4/1 29.27.

HOCKEY

Munster Schoolgirls

Senior A League

Laurel Hill Colaiste, Limerick 1 (C Murphy) Ursuline Convent,Thurles 3 (R Perdue, S Osbourne, S Murphy).

Minor A League

Laurel Hill Colaiste, Limerick 0 Ursuline Convent, Thurles 4.

Racquetball

Ballinrobe Open

Lakeside Sports & Fitness, Ballinrobe

Men - Open Singles: N O'Callaghan (Fermoy) bt J Devenney (Queens) 2-0.

B Singles: M O'Connor (Moycullen) bt D Ryder (Newport) 2-1.

D/Novice Singles: A Farmer (Tralee) bt M Shaughnessy (Galway) 2-0.

40+ Singles: N O'Callaghan (Fermoy) bt J Devenney (Queens) 2-0.

50+ Singles: P Benson (Galway) bt F Duffy (Clones) 2-0.

C/D/N Doubles: M Lynch/A Farmer (Tralee) bt P Benson/R Keane (Galway/Ballinrobe) 2-0.

Women - D/Novice Singles: K Conway (Castlebar) bt R Downey (Moycullen) 2-1.

RUGBY

LEINSTER SCHOOLS

DUFF JUNIOR CUP - RD 1

Ashbourne RFC: Ashbourne CS 25 (Z Ghazoumis 2 tries; A Murphy, O Mason try each; C O' Donovan pen, con); Maynooth Post Primary 10 (T Jones, O Brilly try each).

New Ross RFC: Good Gounsel, College 17 (L Sutton, E Kehoe, J Kehoe try each; S Curran con); East Glendalough 28 (J Law, L Thompson, P McKenzie try each; S Burleigh 3 pens, 2 cons).

SOCCER

FA CUP - SECOND ROUND DRAW

Aldershot/Bradford City v Chesham United; Barnet v Brackley Town/Newport County; Peterborough v Luton; Portsmouth v Accrington Stanley; Stourbridge v Eastleigh; Northampton Town v Northwich/Boreham Wood;

Exeter v Port Vale/Maidenhead United; Cambridge United v Doncaster Rovers; Grimsby v Shrewsbury; Yeovil Town v Stevenage; Rochdale v Bury; Welling United v Carlisle; Leyton Orient v Scunthorpe; Millwall v Wycombe;

Colchester United v Altrincham; FC United/Chesterfield v Walsall; Sheffield United v Mansfield/Oldham; Salford City v Hartlepool; Dagenham & Redbridge/Morecambe v Whitehawk; Braintree/Oxford v Forest Green.

Ties to be played 4-7 December.

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Bath, England - Singles Qualifying Draw Rd 2: (5) P Bothwell (Irl) bt G Weerasekera (Sri) 6-0 6-1.

Rd 3: (5) P Bothwell (Irl) bt C Broom (Gbr) 6-4 6-3. Bothwell qualifies for main draw.

Doubles Rd 1: (2) S Barry (Irl)/F Peliwo (Can), bye.

ATP Champions Rankings

1 N Djokovic (Ser) 15285pts, 2 A Murray (Gbr) 8470, 3 R Federer (Swi) 7340, 4 S Wawrinka (Swi) 6500, 5 R Nadal (Spa) 4630, 6 T Berdych (Cze) 4620, 7 D Ferrer (Spa) 4305, 8 K Nishikori (Jpn) 4035, 9 R Gasquet (Fra) 2850, 10 J-W Tsonga (Fra) 2635, 11 J Isner (USA) 2495, 12 K Anderson (Rsa) 2475, 13 M Cilic (Cro) 2405, 14 M Raonic (Can) 2170, 15 G Simon (Fra) 2145.

WTA Rankings

1 S Williams (USA) 9945pts, 2 S Halep (Rom) 6060, 3 G Muguruza (Spa) 5200, 4 M Sharapova (Rus) 5011, 5 A Radwanska (Pol) 4500, 6 P Kvitova (Cze) 4220, 7 V Williams (USA) 3790, 8 F Pennetta (Ita) 3621, 9 L Safarova (Cze) 3590, 10 A Kerber (Ger) 3590, 11 K Pliskova (Cze) 3285, 12 T Bacsinszky (Swi) 3133, 13 C Suarez Navarro (Spa) 3090, 14 B Bencic (Swi) 2900, 15 R Vinci (Ita) 2785.

WTA Race Rankings

1 S Halep (Rom) 6060pts, 2 G Muguruza (Spa) 5200, 3 M Sharapova (Rus) 5011, 4 A Radwanska (Pol) 4500, 5 P Kvitova (Cze) 4220, 6 V Williams (USA) 3790, 7 F Pennetta (Ita) 3621, 8= L Safarova (Cze) 3590, 8= A Kerber (Ger) 3590, 10 K Pliskova (Cze) 3285, 11 T Bacsinszky (Swi) 3133, 12 C Suarez Navarro (Spa) 3090, 13 B Bencic (Swi) 2900, 14 R Vinci (Ita) 2785, 15 C Wozniacki (Den) 2641.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport