Monday 26 September 2016

TODAY'S SPORT

Published 01/10/2015 | 02:30

TODAY'S SPORT

  • Go To

RACING

Clonmel 2.05, Beverley 2.0, Warwick 2.10, Bangor-on-Dee 2.20, Chelmsford 5.45.

GOLF

Irish pga Championship - Dundalk GC, Blackrock. Senior Ladies Home Internationals - Elm Park G&S Club, Dublin

GREYHOUND RACING

Shelbourne Park 7.55, Enniscorthy 8.0, Limerick 7.50.

BASEBALL

MAJOR LEAGUE

Diamondbacks 4 Rockies 3 (11 Innings), Braves 2 Nationals 1, Orioles P Blue Jays P, White Sox 4 Royals 2, Reds 1 Cubs 4, Indians P Minnesota Twins P, Angels 8 Athletics 1, Yankees 4 Red Sox 10, Phillies 4 Mets 3, Pirates P Cardinals P, Padres 3 Milwaukee Brewers 4, Giants 0 Dodgers 8, Mariners 6 Astros 4, Tampa Bay Rays 4 Marlins 2, Rangers 7 Tigers 6.

GAELIC GAMES

Cavan SHC Final

Replay - Kingspan Breffni Park: Cootehill Celtic 0-07 Mullahoran St Joseph's 0-04.

FIXTURES

Saturday

Leitrim SFC Final - Replay

Pairc Sean Mac Diarmada: Glencar/Manorhamilton v Mohill, 5.0.

Sunday

Derry SFC Final

Celtic Park: Coleraine v Slaughtneil, 3.0, TG4.

Fermanagh SFC Final

Brewster Park: Roslea Shamrocks v Derrygonnelly Harps, 3.30.

Kildare SHC Final

Newbridge: Ardclough v Coill Dubh, 3.30.

Longford SFC Final

Pearse Park: Abbeylara v Emmet Og, Killoe, 4.0.

Louth SFC Final

Gaelic Grounds: Sean O'Mahony's v St Patrick's, 3.45.

Wicklow SHC Final

Aughrim: Bray Emmets v Carnew Emmets, 2.30.

CAMOGIE ALL STAR NOMINATIONS

Goalkeepers: A Murray (Cork), S Earner (Galway), L Brennan (Wexford).

Defenders - Full-Back Line: P Mackey (Cork), J Brady (Offaly), A Eviston (Tipperary), L O'Sullivan (Cork), E Keane (Kilkenny), L Treacy (Cork), H Cooney (Galway), S Dervan (Galway), C Storey (Wexford).

Half-Back Line: R Buckley (Cork), M McGoldrick (Derry), C Phelan (Kilkenny), S Coen (Galway), L Ryan (Galway), A Maguire (Dublin), M Leacy (Wexford), G O'Connor (Cork), M Morkan (Offaly).

Midfield: N Kilkenny (Galway), N Mulcahy (Limerick), A Dunphy (Kilkenny), J White (Cork), E Kilkelly (Galway), A Thompson (Cork).

Forwards - Half-Forward Line: O Cotter (Cork), S O'Donovan (Galway), O Cronin (Cork), A Dalton (Kilkenny), S Kehoe (Wexford), A Donohue (Galway), K Kelly (Wexford), K Kielt (Derry), N McGrath (Galway).

Full-Forward Line: B Corkery (Cork), K Parrock (Wexford), M Dunne (Galway), K Power (Kilkenny), A O'Connor (Cork), C Morey (Clare), Katriona Mackey (Cork), C Devane (Tipperary), A O'Reilly (Galway).

GOLF

European Tour

qualifying school

First Qualifying Stage, Section C

Ribagolfe, Lisbon, Portugal

Rd 2 (par 72): 131 P Boccian (Swe) 63 68; 135 A Garcia-Heredia (Spa) 69 66; 136 L Gilgreen (Swe) 65 71, C Rodiles (Spa) 66 70, NN Moller (Dnk) 69 67.

Irish: 140 G Moynihan 72 68; 141 B McCarroll 71 70; 143 T Rice 71 72; 151 D Carey 76 75; 155 J Mallon 79 76.

Golf d'Hardelot, Hardelot, France

Rd 2 (par 71): 136 J Foret (Fra) 68 68; 138 J Stalter (Fra) 69 69, J Levermore (Eng) 66 72, M Wallace (Eng) 70 68; 139 M McGeady (Irl) 71 68, K Hesbois (Ger) 68 71, A Grenier (Fra) 71 68, C Brauenig (Ger) 66 73.

irish pga championship pro-am

Dundalk GC, Blackrock, Co Louth

Final scores: 67 E Brady (Clontarf GC), M Staunton (Delgany GC) - tied for first;

69 D Ryan (Cahir Park GC), B McGovern (Headfort GC);

71 C Moriarty (Drive Golf Performance), G Dunlea (Monkstown GC), D Mooney (Ballyliffin);

72 N Kearney (Royal Dublin GC), J Dwyer (Ashbourne GC), N Murray (Massereene GC).

Senior Ladies Home Int'nationals

Elm Park G&S Club, Dublin

Day 1: Ireland 8 Scotland 0 (Ireland names first)

Foursomes: G McMullen & M MacLaren beat S Wood & L Lloyd 3&1; S McElroy & P Doran beat A Bartlett & A Glennie 3&2; L Webb & S Corcoran beat F De Vries & L McKinlay 4&3.

Singles: G McMullen beat S Wood 4&3; S McElroy beat L Bennett 5&4; S Corcoran beat L McKinlay 4&3; M Dowling beat A Glennie 7&6; L Webb beat L Lloyd 5&3.

Other result: Wales 4 England 4.

GREYHOUND RACING

TONIGHT'S CARDS

SHELBOURNE PARK (7.55)

525 - Fernlea Flyer (1st 4L 21.98 DLK), Blackhall Bound (5th 11.0L 28.67 SPK), Faypoint View (5th 7.0L/nk 28.98 SPK), Amys Apple (4th 6L/nk/nk 29.13 SPK), Ten Fourteen (6th 13.5L/nk 28.83 SPK), Kebe Lady (4th 5.5L 29.24 HRX).

575 - Blackhall Minx (3rd nk/nk 29.13 SPK), Coach Chaperal (5th 13.0L 29.05 SPK), Chloes Gina (4th 13.0L 47.29 SPK), Randy Farmer (3rd 1.5L/sh 29.41 ECY), Graigues Penny (4th 11.5L 29.06 KKY), Cuil Geisha (5th 7.0L/sh 29.13 SPK).

350 - Highview Key (4th 3L/sh 18.99 SPK), Catunda Ollie (1st sh 18.99 SPK), Cabra Mufasa (1st 6L 18.96 SPK), An Tochar King (2nd 1.5L 19.35 SPK), Deerpark Bobby (3rd 3.5L 18.76 SPK), Lodgefield Zulu (6th 10.5L 18.76 SPK).

525 - Drumcrow Leo (3rd 3.5L 32.02 DBP), Getreadyforit (6th 11.25L 29 HRX), Dryland Dennis (6th 9.0L/nk 28.98 SPK), Highview Voyage (1st 6.5L 29.14 SPK), Ballintee Gusto (2nd 1L 29.07 SPK), Tyrap Dragi (1st 5L 28.91 LMK).

550 - Cuil Tom (3rd 6L 31.48 SPK), Sidarian Lisa (4th 10.5L 41.55 SPK), Shady Ash (1st nk 29.01 SPK), Razldazl Al (4th 2.0L/sh 29.21 HRX), Rockmount Joyce (4th 4.5L 28.77 TRL), Pepsi Sarah (3rd 6.5L 28.72 SPK).

525 - Yapromisedme (2nd nk 29.13 SPK), Winetavern Megan (1st 17.7 NWB), Go Anywhere (5th 7.0L 28.64 SPK), Young Boss (6th 14.0L 29.05 SPK), Alamo Lone Star (4th 10.0L 28.67 SPK), Shanelarue (5th 8.5L 29.05 KKY).

525 - Likeable Shaw (4th 5L 28.73 SPK), Drumsna Ravan (5th 3.5L/sh/nk 28.87 SPK), Herne The Hunter (1st 7L 29.05 DBP), Jacks Drico (6th 11.5L 28.54 HRX), Cromwellian Kid (6th 6.5L 29.67 MGR), Meadowview Brook (5th 6L 28.73 SPK).

525 - Drumsna Major (1st 0.5L 30.12 MGR), Danciabri (6th 12.0L 28.67 HRX), Drumcrow Earl (5th 5.0L/sh 28.77 SPK), Coonoughkerrylas (4th 2.5L/hd 29.15 HRX), Lacken Belle (1st 4L 29.01 SPK), Past Memory (5th 7.0L/sh 28.72 SPK).

525 - Wheres Ernie (1st 2L 28.73 SPK), Clever Jamie (3rd 4L 28.73 SPK), Good Angel (2nd 1.5L 28.38 SPK), Hanoi (2nd sh 28.87 SPK), Ideal Choice (2nd 2L 28.73 SPK), Money For Cash (3rd 10.5L 28.38 SPK).

525 - Scintillate (3rd 1L/sh 28.87 SPK), Drumsna Lilly (1st 1.5L 28.64 SPK), Kid Chocolate (3rd 5.5L 28.64 SPK), Ballybough Lee (1st 1.5L 28.38 SPK), Meadowview Blue (2nd 1.5L 28.64 SPK), Pennylane Vicky (1st sh 28.87 SPK).

ENNISCORTHY (8.0)

525 - Bornonajet, Barnacrow Splash, Kits Dilemma, Donishall Maeve, Ballycarney Tess, Ballyboro Anubis. 350 - Jeneth, Croghan Junior, Cashen Warrior, Stripe Superman, Queenofthewest, Boolamore. 525 - Bisto Katie, Ashwood Laramie, Treetops Impact, Sleedagh Holly, Elusive Lad, Jills Jingaling. 525 - Legacy Boy, Gas Boy, Milltown Great, White Charriot, Barnacrow Jamie, Anns Gift. 525 - Ballycarney Jane, Toker Lark, Glenbrien Comet, Lord Wonder, Kingsmill Disco, Kingsmill Zippy. 525 - Tip Top Alexis, Hi Trend Minnie, Tinahely Pearl, Ballinabola Ace, My Ceili, Kingsmill Gala. 525 - Lisnakill Piper, Willmount Jewell, Edermine Speck, Mango Ear, Infrontboy, Wickla Jo Jo. 575 - College Sunrise, Slaneyside Comet, Critical Casie, Piercestown Lisa, Karlow Head, Anmima Madam. 575 - Rathbally Titan, Station Panther, Babbie Helen, None So Hardy, Leigh Oslo, Kearneys Light.

LIMERICK (7.50)

525 - Discovery, Inislosky Mull, View Classic, Corrough Quest, Hayeses Razl, Cloudy Rock. 525 - Cut The Codding, Gilti Rob, Road Ahead, O Garney Daisey, Airfield Lucy, Clounamon Sasha. 350 - Cute Tapper, Blue Energy, Isolaverdi, Rosehill Boy, Laceys Baby, Finger Print. 525 - Black Metal, Ballykildea Elm, Pine Champ, Famous Diva, Miss July, Derby Flyer. 525 - O Garney Molly, Our Max, Lightfoot Cara, Sheedy Geton, Monche, Cuine Rumble. 350 - Ranchers Queen, Varra Cosabawn, Gilti Dazl, Field Desire, Clashnevin King, Cragaknock Mile. 525 - Cragaknock Toby, Zarkava Banba, Inslips Cain, Scarriff Solo, What A Trio, Leap Aboard. 525 - Rabbits Lady, Mine Zumo, Bog Trotter, Joe Bangles, Samisla, Raficky. 525 - Inislosky Rudi, Ellyclodagh, Bypass Rocket, Clear Sound, Whitehart Hawk, Niamhs Scolari. 525 - Get Set, Bunoke Star, Inislosky Bebe, Groovy Jack, Orlando Molly, More Rocky.

Floating res: Groovy Ruth, Tonetta Tiger, Ballin Bru, Monavaha Hawk, Grogeen Pearl, Blackbird Way.

LAST NIGHT'S RESULTS

SHELBOURNE PARK

350 - An Old Friend (Blackstone Gene-Moyvane Lace) (1) 6/1, Drumna Birch (4) 2/1, Laughil Jet (3) 4/6, Rattling John (2) 6/4, Domestic Prince (6) 8/1, Oranmore Billy (5) 10/1. 1.5L 19.00 (L Mason). T€14.80 €1.50 €1.80 F €13.40 T €139.80.

525 - Ballycowen Murt (Droopys Scolari-Ballycowen Hero) (1) EVS, By The Book (3) 5/4, Black Chaperal (5) 2/1, Blow Me Down (4) 3/1. 2.5L 29.24. T€1.80 €1.40 €1.10 F €5.20 T €15.00.

750 - Deanmill Ally (Kinloch Brae-Milldean Tally) (4) 4/6, Oneco Lee (3) 3/1, Sneezys Saver (6) 2/1, Clonsast Lee (1) 4/1. nk 42.08 (M Kelly). T€2.30 €1.90 €1.30 F €19.60 T €11.50.

525 - Night Time Spark (Kinloch Brae-Tried Before) (4) 5/2, Blenhiem Zeta (6) 5/2, Bobs Cookie (5) 6/4, Peggys Bridge (3) 2/1, Ballymac Selby (1) 2/1, Group Treasure (2) 3/1. 5L 29.01 (T Lynch). T€5.10 €3.50 €5.40 F €72.90 T €91.10.

525 - Budgie Power (Hello Deejay-Kilara Belle) (1) 6/4, Exactly (5) EVS, Drumna Laurel (3) 4/1, Paradise Zidane (4) 4/1, Castledown Al (6) 4/1. sh 28.67 (P Hennessy). T€2.00 €2.10 €1.10 F €3.40 T €75.10.

525 - Padua Supreme (Kinloch Brae-Zaracova) (4) EVS, Mynewbestfriend (3) 3/1, Strike Plan (5) 3/1, Nushkas Cailin (6) 4/1, Group Thunder (1) 3/1, Quick Vick (2) 4/1. 0.5L 28.59 (O McKenna). T€2.40 €6.10 €1.60 F €15.30 T €63.20.

525 - Lingrawn Dixie (Definate Opinion-Lingrawn Cracker) (1) 3/1, Scary Days (6) 3/1, Dandy Jackie (4) 5/2, Selinas Turbo (2) 3/1, Drumna Beech (3) 3/1, Lifes Queenie (5) 4/1. nk 28.90. T€17.50 €3.30 €1.50 F €52.40 T €101.90.

525 - Time Call (Archaton Pine-Last Spice) (1) 2/1, Dryland Bolt (2) 3/1, Likeable Monica (6) 4/1, Athboy Bound (5) 5/2, Jammin (3) 3/1, Usain (4) 3/1. 0.5L 29.29. T€3.20 €1.60 €3.90 F €39.30 T €62.60.

525 - Swords Wizard (Zero Ten-Hare St Sparkler) (2) 4/7, Price Hike (4) 4/1, Wheres Joe (5) 4/1, Abbeyville Olly (3) 4/1, Castledown Pixie (6) 4/1, Brewers Tune (1) 4/1. 5.5L 28.61 (M Gilbert). T€1.20 €2.10 €3.30 F €37.00 T €53.60.

KILKENNY

Dan The Thatcher 2/1 29.77; Elusive Bruce 3/1 30.65; Saratov 2/1 29.93; Feed Me Pathia 5/1 30.14; Milford Taylor 5/2 29.90; My Elite Jet 2/1 29.87; Princess Morgan 7/2 29.76; Sales Fever 7/2 41.79.

HOCKEY

Munster Schoolgirls

Senior A League

Ursuline Convent,Thurles 5 (C Perdue, R Quinlan, R Hassett, R Perdue, E O'Connor) Rockwell College, Cashel 1 (R Finnane).

RUGBY

SELECTIONS

WORLD CUP

South Africa (v Scotland): W le Roux; JP Pietersen, J Kriel, D de Allende, B Habana; H Pollard, F du Preez (capt); T Mtawarira, B du Plessis, J du Plessis; E Etzebeth, L de Jager; F Louw, S Burger, D Vermeulen. Replacements: A Strauss, T Nyakane, F Malherbe, Pieter-S du Toit, W Alberts, R Pienaar, Pat Lambie, J Serfontein.

ULSTER BANK ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 2A

BANBRIDGE (v Nenagh Ormond): A Ervine; J Porter, C McAllister, A Morrison, J Little; S Scott, L Steenson; S Cromie, P Cromie, J McCrum, K Martin, C Allen, M Bentley, R Graham, S Irvine.

NAAS (v Cashel): P Osborne; F Higgins, J Murphy, B Swindlehurst, R O'Connor; D Aherne, R Campbell; S Reilly, C Kings, J Harney, D Kiely, D Benn, R Casey, W O'Brien, A Kearney.

QUEEN'S UNIVERSITY (v Skerries): J Milligan; D Hall, P Farrell, C McKee, M Gordon; A Wright, J Fullerton; J Southway, N Sinclair, B Cunningham, M Campbell, A Thompson, P Marks, J Atkinson, N Timoney.

DIVISION 2B

ARMAGH (v City of Derry): M Steenson; J Morton, M Hooks, J Faloon, A Willis; J Pollock, H Doyle; S Carlisle, A Smith, R Morton, J Hanna, J McKinley, J Morton, P Elliott, N Faloon.

MU BARNHALL (v Bective Rangers): R Mullen; S Brennan, D Quinn, L Grimes, S Cody; S Gillespie, R Holt; G Murray, G Reynolds, S Foley, B Hennebry, C McDermott, M Ivers, D Harrison, T McKeown.

DIVISION 2C

MIDLETON (v Sligo): D Murray; Diarmuid O'Sullivan, D O'Keeffe, A Long, R Mitchell; S Lee, R Smyth; K Brierley, M Sinclair, C Condon, M Coakley, A McCarthy, D Gee, Dave O'Sullivan, D Smyth.

SNOOKER

INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

QUALIFIERS

Burnsley, England - Irish results

Rd 1: M Allen (NIrl) bt S Donaldson (Sco) 6-5; J Swail (NIrl) bt A Taylor (Eng) 6-5.

SOCCER

Leinster Senior League

Senior Division: St Patrick's CYFC 2 Glenville FC 1.

Division 1: St Francis FC 1 Dublin University FC 1.

TENNIS

ATP

Malaysian Open Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, Malaysia

1st rd: M Zverev (Ger) bt R Ram (USA) 7-6 (7-2) 3-6 6-3, J Sousa (Por) bt M Przysiezny (Pol) 6-2 6-2.

2nd rd: B Becker (Ger) bt (6) J Chardy (Fra) 5-7 6-1 7-5, (3) I Karlovic (Cro) bt N Basilashvili (Geo) 7-5 4-6 6-3, (7) N Kyrgios (Aus) bt Tatsuma Ito (Jpn) 6-3 6-2.

WTA

Wuhan Open

Wuhan, China

3rd rd: (5) G Muguruza (Spa) bt (9) A Ivanovic (Srb) 4-6 6-1 6-0, V Williams (USA) bt (7) C Suarez Navarro (Spa) 6-3 6-4, (15) R Vinci (Ita) bt (3) P Kvitova (Cze) 7-6 (7-3) 6-2, A Karolina Schmiedlova (Svk) bt Kristina Mladenovic (Fra) 6-4 6-2, (8) K Pliskova (Cze) bt (12) E Svitolina (Ukr) 2-6 6-4 6-4, J Konta (Gbr) bt (1) S Halep (Rou) 6-3 3-6 7-5, (6) A Kerber (Ger) bt C Giorgi (Ita) 6-2 6-4.

ITF MEN'S FUTURES

Danderyd, Sweden

Singles Rd 1: (5) S Barry (Irl) bt P Niklas-Salminen (Fin) 6-3 6-4.

Rd 2: (5) S Barry (Irl) bt C Soderlund (Swe) 7-5 6-1.

Doubles Rd 1: (1) D O'Hare (Irl)/J Salisbury (Gbr), bye; (2) S Barry (Irl)/D Rice (Gbr) bye.

Quarter-Finals: (1) D O'Hare (Irl)/J Salisbury (Gbr) bt D Appelgren (Swe)/C Soderlund (Swe) 6-3 6-4; S Barry (Irl)/D Rice (Gbr) bt C Samuelsson (Swe)/S Taylor (Swe) 6-2 6-4.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport