Saturday 23 September 2017

This week's fixtures

O'Neill Cup: Fermoy v Youghal, Fermoy, 7.30

O'Neill Cup: Fermoy v Youghal, Fermoy, 7.30

Junior 2 League South Section C: Cashel v Waterford City, Cashel, 8.0

East U-18 League Section A: Waterford City v Carrick-on-Suir, Waterford, 7.30

Schools – JCT: CCC v CBC, Dooradoyle, 3.0; Senior City Cup: CAS v SMC, Castletroy 2.30. Junior City Cup: CAS v SMC, Castletory, 2.30

TOMORROW

Club U-18 Inter-Provincial: Leinster v Munster, Donnybrook, 1.0

Ulster Bank League Division 1A: Garryowen v Dolphin, Dooradoyle, 2.30; St Mary's College v Young Munster, Templeville Road, 2.30

Division 1B: Shannon v Blackrock College, Thomond Park, 2.30; Terenure v UL Bohemian, Lakelands, 2.30

Division 2A: UCC v Naas, Mardyke, 2.30; Old Wesley v Old Crescent, Donnybrook, 2.30; Bruff v Barnhall, Bruff, 2.20

Division 2B: Boyne v Richmond, Boyne, 2.30; Nenagh Ormond v Midleton, Nenagh, 2.30; Naas v Thomond, Naas, 2.30

McInerney Cup semi-final: TUL Bohemian v St Mary's, Annacotty, 2.20

J1 Friendly: Thurles v Stillorgan, Thurles, 6.30

U-20 Friendly: Cork Constitution v Lansdowne, Temple Hill, 2.30

East U-16 League Section A: Clonmel v Fethard, Clonmel, 6.0

West U-18 League: Killarney v Listowel, Killarney, 11.0; Killorglin v Tralee Colts, Killorglin, 12.15

West U-14 League: Corca Dhuibhne v Tralee, Ballydavid, 11.0; Killarney v Iveragh, Killarney, 11.0; Killorglin v Castleisland, Killorglin, 11.0; Tralee Sharks v Listowel, Tralee, 11.0

SUNDAY

Munster Seconds League: Dolphin v Cashel, Musgrave Park, 2.30; Highfield v UCC, Woodleigh Park, 2.30; Sunday's Well v Midleton, Musgrave Park, 2.30; UL Bohemian v Thomond, Annacotty, 2.30; Young Munster v Richmond, Clifford Park, 2.30; Shannon v Bruff, Coonagh, 2.30

Garryowen Cup final: Clonmel v Waterpark, Carrick-on-Suir, 2.30

Cork County Cup: Old Christians v Cobh Pirates, Rathcooney, 2.30

O'Neill Cup: Ballincollig v Bandon, Tanner Park, 2.30; Crosshaven v Carrigaline, Crosshaven, 2.30; Douglas v Kinsale, Moneygourney, 2.30

McElligott Cup final: Castleisland v Killorglin, Killarney, 2.30

Junior 2 League South Section C: Dungarvan v Clonmel, Dungarvan

Junior 3 League South: Ballincollig v Cork Transport, Tanner Park, 12.0; Bandon v Midleton, Bandon, 12.0; Charleville v Cork Constitution, Temple Hill, 12.0; Dolphin v Fermoy, Musgrave Park, 12.0; Dunmanway-Bantry Bay v Cork Constitution, Dunmanway, 2.30; Sunday's Well v Youghal, Musgrave Park, 12.0

O'Sullivan Cup final: Bandon v Kinsale, Ballyanly, 12.0

Junior Friendly: Muskerry v Clonakilty, Ballyanly, 2.30

Junior 2 Friendly: Muskerry v Clonakilty, Ballyanly, 2.30

Schools Junior Friendly: Crescent Comp. v CBC, Dooradoyle, 12.0

Transfield Cup final: St Mary's v Bruff, Rosbrien, 2.30

East U-18 League Section A: Clonmel v Fethard, Clonmel, 11.0; Clanwilliam v Dungarvan, Clanwilliam Park, 11.30

Section B: Kilfeacle v Waterpark, Kilfeacle, 11.0

East U-16 League Section A: Waterford City v Carrick-on-Suir, Waterford, 11.0; Section B: Kilfeacle v Waterpark, Kilfeacle, 11.0.

East U-14 League Section A: Clonmel v Dungarvan, Clonmel, 11.0; Carrick-on-Suir v Waterpark, Carrick-on-Suir, 11.0; Fethard v Waterford City, Fethard, 11.0

U-18 Friendly: Highfield v Bruff, Woodleigh Park, 11.0. U-16 Friendly: Highfield v Bruff, Woodleigh Park, 11.0

Women's All-Ireland League Division 2: Nenagh Ormond v Ballincollig, Nenagh, 1.0; Young Munster v Fermoy, Tom Clifford Park, 1.0

MONDAY

Munster Snr 2nds League: Old Crescent v Garryowen, Rosbrien, 7.30

WEDNESDAY

Bowen Shield: CBC v Rockwell, Lansdowne, 2.30; PBC v Ard Scoil Ris, Wilton, 2.30.

McCarthy Cup: CBC v Rockwell, Lansdowne, 2.30; Crescent Comp. v Bandon Grammar, Dooradoyle, 2.30; PBC v Ard Scoil Ris, Wilton, 2.30.

McCarthy B Cup: CBC v Rockwell, Lansdowne, 2.30; PBC v Ard Scoil Ris, Wilton, 2.30.

Schools Senior Friendly: Bandon Grammar v Rockwell, Bandon, 2.30; High School v Newtown School, Clonmel, 1.0

Schools Junior Friendly: Bandon Grammar v Rockwell, Bandon, 2.30; High School v Newtown School, Clonmel, 1.0

Bowen Shield: PBC v ASR, Wilton, 2.30

McCarthy Cup 'A': PBC v ASR, Wilton, 2.30

McCarthy Cup 'B': PBC v ASR, Willton, 2.30

Bowen Shield: CBC v Rockwell, Lansdowne, 2.30

McCarthy Cup 'A': CBC v Rockwell, Lansdowne, 2.30. McCarthy Cup 'B': CBC v Rockwell, Lansdowne, 2.30

THURSDAY

O'Brien Cup: Waterpark College v Abbey CBS, Ballinakill, 1.30

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport