Saturday 23 September 2017

Interpro sides eye up Ulster

Munster's Ben Healy in action during the U18 Schools Interprovincial agaqinst Leinster at Donnybrook Stadium. Photo: Matt Browne/Sportsfile
Munster's Ben Healy in action during the U18 Schools Interprovincial agaqinst Leinster at Donnybrook Stadium. Photo: Matt Browne/Sportsfile

Independent.ie Sportsdesk

All three Munster Interprovincial sides will be in action this weekend which sees the U-18 Schools and U-19s away to Ulster tomorrow.

On Sunday the Munster U-18 Clubs will also face their northern counterparts at Thomond Park and are sure to use the home fixture to their full advantage.

The Munster U-18 Schools, sponsored by Trend Micro, suffered defeat to Leinster last weekend and will complete their Interprovincial Series against a strong Ulster side in Belfast.

After their impressive 43-8 win over Connacht last weekend in Galway, the Munster U-19s, sponsored by Bank of Ireland, will conclude their series tomorrow in Ulster.

On Sunday the Munster U-18 clubs will continue to defend their interprovincial title at home to Ulster in Thomond Park.

After a positive start to their series last Saturday, claiming a 22-7 win over Connacht at Cork IT, the side will hope to extend their winning run.

Munster U-18 Clubs will conclude the 2017 Interprovincial Series next weekend in Donnybrook, taking on Leinster in their final fixture.

MUNSTER FIXTURES

TODAY

McInerney Cup: Old Crescent v Garryowen, Rosbrien, 7.30; South O Neill Cup: Kinsale v Mitchelstown, Kinsale, 7.30; Junior Friendly: Castleisland v Abbeyfeale, Castleisland, 7.30; Junior 2 Friendly: Waterford City v Carrick-on-Suir, Waterford, 7.30; Munster Club U-18 Friendlies: Midleton v Cork Constitution , Towns Park, 7.0; Bruff v Glenstal Abbey , Kilballyowen Park, 7.30; Schools U-15 Friendlies: St Munchins v Villiers school, Corbally, 1.15 A v A Friendly.

 

Tomorrow

South Munster U13 Friendly : Douglas-Carrigaline v Midleton, Moneygourney, 12.0 Donal Walsh S Munster Qualifying Blitz: UCC Beagles v Highfield, Wilton, 2.0; Sundays Well v Dolphin, Wilton, 2.0; Cork Constitution v Highfield, Wilton, 3.05 ; Dolphin v UCC Beagles, Wilton, 3.05 ; Sundays Well v Cork Constitution, Wilton, 4.05; West Munster U-14 Friendlies: Corca Dhuibhne v Tralee, Ballydavid, 11.0 McInerney Cup: St Senans v Newcastle West-Abbeyfeale, Jimmy Slattery Park, 2.30; St Marys v Shannon, Grove Island, 2.30 ; Scariff v Richmond, Scariff, 2.30; Junior Friendly: Cork Constitution v Tralee , Temple Hill, 5.0; Waterford City v Touring Team, Waterford, 7.0 Cill Dara; North Munster U-20 League- A: Old Crescent v Newcastle West, Rosbrien, 2.30; North Munster U-20 League- B: Nenagh Ormond v Garryowen, Nenagh, 2.30; North Munster U-20 League- C: Young Munster v Bruff, Tom Clifford Park, 2.30; U-20 Friendly: Clonmel v TBC, Clonmel, 2.30 U-19 Blitz (two refs); Old Christians v TBC, at Rathcooney, 2.30 U-19 Blitz (two refs); Munster Club U-18 Friendlies: Ballincollig v Sundays Well, Tanner Park, 12.0; Munster Club U-16 Friendlies: Highfield v Sundays Well, Woodleigh Park, 11.0; Ballincollig v Cork Constitution, Tanner Park, 11.30 ; Cobh Pirates v Youghal, Cobh, 12.30 ; Old Christians v Douglas-Carrigaline , Rathcooney, 12.30 PM ; Munster Club U14 Friendlies: Kanturk v Ballincollig , at Kanturk, 11.00 ; Muskerry v Youghal , at Ballyanly, 12.0; Cobh Pirates v Sundays Well, Cobh, 12.15; Schools U19/Senior Friendlies: Bandon Grammar School v Monkstown , Rockwell, 12.30 NB - Neutral location; Schools U-18 Friendlies: Crescent College Comprehensive v Waterpark College, Crescent Comp, 11.0 Friendly: Bandon Grammar School v Monkstown , Rockwell, 12.30 NB - Neutral location

 

Sunday

South - O Sullivan (Muskerry) Cup: Ballincollig v Fermoy, Tanner Park, 12.0; Muskerry v Cobh Pirates, Ballyanly, 12.0; Mc Elligott Cup: Killarney v Corca Dhuibhne, Killarney, 2.30; Killorglin v Iveragh, Killorglin, 2.30; Transfield Cup: Young Munster v St Marys, Tom Clifford Park, 2.30; Newcastle West v St Senans , Newcastle West, 2.30; Thomond v Richmond, Liam Fitzgerald Park, 2.30; Old Crescent v Shannon, Rosbrien, 2.30; South - Dennehy Cup: Mallow v Bandon RFC, Mallow, 12.0; Highfield v Cork Constitution, Woodleigh Park, 12.0; South - Cork County Cup: Skibbereen v Clonakilty, Skibbereen, 2.0; Kanturk v Bandon RFC, Kanturk, 2.30; South - O Neill Cup: Crosshaven v Ballincollig, Crosshaven, 2.30; Mallow v Bantry Bay, Mallow, 2.30; Junior Friendly: Waterpark v Clanwilliam, Ballinakill, 1.30 ; Old Christians v Dolphin, Rathcooney, 2.0; Muskerry v Fermoy, Ballyanly, 2.30; Junior 1 Friendly: Cashel v Galbally , Cashel, 2.30; Junior 2 Friendly: Skibbereen v Dunmanway, Skibbereen, 12.0; Women’s Senior Friendly: St Marys v Shannon, Grove Island, 1.0; U-15 Section 1 North: Ballina-Killaloe v UL Bohs-St Marys , Killaloe, 11.30; Bruff v Ennis, Kilballyowen Park, 11.30; Kilrush v Shannon, Kilrush, 11.30; U-15 Section 2 North: Newcastle West-Estuary v Nenagh Ormond, Killeline, 12.0; St Senans v Richmond, Jimmy Slattery Park, 12.15; Garryowen v Young Munster, Dooradoyle, 12.30; U-13 Development League: Bruff v Ennis, Kilballyowen Park, 11.30; Garryowen v Shannon Blacks, Dooradoyle, 11.30; Thomond v UL Bohemian, Liam Fitzgerald Park, 11.30; Young Munster v Newport, Tom Clifford Park, 11.30; Richmond-St Marys v Ballina-Killaloe, Richmond/St Marys, 11.30;  St Senans v Shannon Blues, Jimmy Slattery Park, 11.45; Nenagh Ormond v Old Crescent , at Nenagh, 12.0

Tuesday

Schools U14 Friendlies: Castletroy College v Ard Scoil Ris , Castletroy College, 2.30; Friendly: Castletroy College v Ard Scoil Ris , Castletroy College, 2.30

Irish Independent

Editor's Choice

Also in Sport