Thursday 30 March 2017

U-19

Boys

200m: 1 P O'Connor (Clonliffe Harriers) 22.28, 2 A Dowling (St L O'Toole) 22.70, 3 J Saunders (St Joseph's) 22.73

1,500m: 1 C Lynch (Togher) 4.02 93, 2 K Fallon (Galway City Harriers) 4.03.16, 3 J McDonnell (Raheny Shamrock) 4.07.23

5,000 Walk: 1 J Treanor (Shercock) 23 05.36, 2 R O'Neill (Togher) 27.07.95

Hammer: 1 J McCabe (Dunboyne) 59.93m, 2 C Dunne (Dunboyne) 52.65m, 3 P McSweeney (Bandon) 47.01m

Long Jump: 1 M Godley (Tralee Harriers) 6.35m, 2 R Pika (Limerick) 6.25m, 3 S Simon (Ferrybank) 6.16m

High Jump: 1 S O'Dwyer (Carrick on Suir) 1.95m, 2 PJ Galvin (St Brendan's) 1.95m, 3 B Quigg (Sliabh Liag) 1.85m

4x100m relay: 1. Dundrum South Dublin 45.29, 2. St.Josephs 45.35, 3. Ferrybank 45.99

4x400m relay: 1. Galway City Harriers 3.28.88, 2. St.Josephs 3.32.47, 3. Dundrum South Dublin 3.33.98

4x100m Inter-county relay: 1. Tipperary 45.17, 2. Kilkenny 45.56, 3. Galway 45.83

u-18

200m: 1 E Wallace (Ratoath) 22.53, 2 D McNamara (Tullamore Harriers) 23.01, 3 C Lynch (Marian) 23.10

1,500m: 1 I Harnett ( Togher) 4.11 32, 2 D Fitzgibbon (Donore Harriers) 4.13 33, 3 P Crowley (Leevale) 4.14.78

5,000 Walk: 1 L Hickey (Leevale) 24.35.03, 2 E Hynes (Swinford) 28.36.29, 3 D McAree (Glaslough Harriers) 28.39.72

High Jump: 1 C Daly (St Abban's) 1.85m, 2 O Fitzpatrick (Nenagh Olympic) 1.75m, 3 S Aston (Trim) 1.75

Long Jump: 1 T Stafford (Menapians) 6.80m, 2 M McGarvey (City of Derry) 6.67m, 3 E Stam (Bandon) 6.33m

Discus: 1 P Collins (North Westmeath) 26.22m, 2 T Jess (City of Lisburn) 43.41m, 3 E Stam (Bandon) 39.67m

4x100m relay: 1 Galway City Harriers 45.47, 2 Tullamore Harriers 45.71, 3 Dundrum South Dublin

4x400m relay: 1 Dundrum South Dublin 3.32.06, 2 Galway City Harriers 3.33.51, 3 Nenagh Olympic 3.34.14

u-17

200m: 1 K Elliot (North Sligo) 22.66, 2 J Magee (Ballymena and Antrim) 23.25, 3 K Doherty (Tallaght) 23.53

1,500m: 1 S Fitzsimons (Mullingar Harriers) 4.00.41, 2 D Kavanagh (Trallee Harriers) 4.03 67, 3 A Hanlon (Dunleer) 4.04.50

3,000 Walk: 1 P Bell (Castlebar) 15.00.13, 2 R Cleary (Clonliffe Harriers) 16.11.85, 3 G Turlough (Annalee) 16.11.93

Discus: 1 J Mulligan (Tullamore) 39.95, 2 A McCarthy (Gneeveguilla) 38.53, 3 M Hanlon (Dunboyne) 37.60

Javelin: 1 R Whelan (Clonliffe Harriers) 50.55m, 2 M Stockton (North Down) 46.06m, 3 D Finnerty (Nenagh Olympic) 45.59

Shot: 1 O Jageur (Naas) 15.35m, 2 J Kelly (Crusaders) 13.67m, 3 J Mulligan (Tullamore Harriers) 12.88m

4x100m relay: 1 St L O'Toole 45.15 (CBP), 2 Tralee Harriers 46.21, 3 Enniscorthy 46.44

4x400m relay: 1 Dundrum South Dublin 3.41.98,

2 Enniscorthy 3.42.80, 3 Leevale 3.55.03

4x100m Inter-county relay: 1 Carlow 45.10, 2 Limerick 46.06, 3 Wexford 46.90

U-16

200m: 1 J McCloskey (City of Derry) 23.22, 2 D Power (Tullamore Harriers) 23.23, 3 A Muprhy (ST L

O'Toole) 23.24

1500m: 1 A Corcoran (Star of the Sea) 4.09.79, 2 Shane McGowan (City of Derry) 4.14.29, 3 L Hennessy (Togher) 4.14.36

3,000 Walk: 1 S Gillespie (Ballina) 16.43 66, 2 P Donagh (Shercock) 19.14.91

Triple Jump: 1 T McGilloway (Olympian Y A C)

11.48m, 2 M McGready (City of Derry) 11.35m, 3 J Daly (Youghal) 11.15m

Shot: 1 J Kelly (Finn Valley) 16.94m, 2 C Kingston (Bandon) 14.64m, 3 C O'Brien (Clonliffe Harriers) 12.81m

Discus: 1 D Lavelle (Westport) 44.73m, 2 J Kelly (Finn Valley) 44.28m, 3 E Byrme (Crusaders) 41.02m

4x100m relay: 1 Tallaght 46.38 (CBP), 2 Galway City Harriers 47.54, 3 Brothers Pearse 48.14

U-15



200m: 1 E Clinchy Muntanga (Tallaght) 23.56, 2 J Ojuwemi (Tallaght) 24.05, 3 O Byrne Gildea (North Sligo) 24.43

1500m: 1 W Crowe (North Sligo) 4.19.66, 2 C McBride (North Sligo) 4.21 80, 3 P Gibbons (Letterkenny)

4.22. 87

2,000m Walk: 1 N Murphy (St Coca's) 9.55.17, 2 D Mimna (Ballinamore) 9.59.83, 3 A Bell (Castlebar) 10.00.08

Hammer: 1 A King (Iveragh) 72.06m, (CBP) 2 J Williams (Shercock) 53.60m, 3 C Mulligan (Tullamore Harriers) 42.35m

Discus: 1 JJ Kelly (Brow Rangers) 37.29m, 2 B Healy (Fanahan McSweeney) 35.32m, 3 C Mulligan (Tullamore Harriers) 32.83m

4x100m relay: 1 North Sligo 48.61, 2 Craughwell 49.89, 3 Neenagh Olympic 50.07

4x100m Inter-county relay: 1. Dublin 47.89, 2. Kerry 49.58, 3. Tipperary 49.89

U-14



200m: 1 C O'Shaughnessy (Celbridge) 26.00, 2 D Marcos (Spa Muckross) 26.06, 3 E McCabe (Navan) 26.52

1500m: 1 M Nasir (Tallaght) 4.22 87, 2 F Curtin (Youghal) 4.38.92, 3 C Dalton (Mullingar Harriers) 4.39.62

2,000 Walk: 1 J Mooney (Adamstown) 12.25.83, 2 M O'Malley (Westport) 12.53.38

4x100m relay: 1 Menapians 50.83 (CBP), 2 Galway City Harriers 51.88, 3 Leevale 52.54

U-13



4x100m relay: 1 Galway City Harriers 52.06 (CBP),

2 Menapians 52.56, 3 Dunshaughlin 54.78

4x100m Inter-county relay: 1 Galway 52.30, 2 Wexford 53.04, 3 Kildare 53.54

U-12

4x100m relay: 1 Gneeveguilla 55.99, 2 Menapians 56.07, 3 Tramore 56.13

Girls



U-19

200m: 1 S Murray (Fingallians) 25.61, 2 V Dwyer (Raheny Shamrocks) 26.11, 3 C Neville (Leevale) 26.62

1500m: 1 I O'Donnell (Raheny Shamrocks) 4.52 61, 2 L Fitzpatrick (Beechmounth Harriers) 4.54.76, 3 M Mulhare (North Laois) 4.55.47

Long Jump: 1 L Langton (Kilkenny City Harriers) 5.21m, 2 S O'Connor (Tralee Harriers) 5.20m, 3 A McDonnell (Craughwell) 4.91m

Triple Jump: 1 S O'Connor (Tralee Harriers) 11.03

Javelin: 1 E Daly (St Abban's) 33.39m, 2 M Barrett (Loughrea) 28.38m, 3 B Conway (St Peter's) 27.27m

4x100m relay: 1 Leevale 51.40, 2 Dooneen 51.42,

3 Galway City Harriers 52.95

4x400m relay: 1 Leevale 4.12.69, 2 Galway City Harriers 4.25.49

4x100m Inter-county relay: 1 Dublin 49.80, 2 Limerick 51.37, 3 Galway 53.76

U-18

200m: 1 P Healy (Bandon) 25.20, 2 L O'Shea (Kilkenny City Harriers) 25.87, 3 J Sheehan (Leevale) 26.35

1500m: 1 S McGinley (Celtic DCH) 4.50.44, 2 E Milner (St Coca's) 4.51.20, 3 E O'Reilly (Annalee) 5.00.43

3,000 Walk: 1 K Veale (West Waterford) 12 18.86 (NR), 2 M Costello (Borrisokane) 16.21.24 3 S Bourke (St Coca's) 17.51.65

Javelin: 1 J Murphy (Abbey Striders) 38.51m, 2 L Stead (Strabane Track Club) 38.29m, 3 P Curtin (Youghal) 30.41m

Long Jump: 1 L O'Shea (Killkenny City Harriers) 5.55m, 2 E Burns (Sligo) 5.45m, 3 K Blaney (Navan) 5.28

Shot: 1 N Murphy (Blarney/Inniscara) 11.55m, 2 S Parkinson (Gowran) 10.78m, 3 L Bradfield (Bandon) 10.14m

High Jump: 1 P Rogan (Greystones and District)

1.71m, 2 E Rogers (St Peter's) 1. 68m, 3 S Muprhy (Ferrybank) 1. 68m

4x100m relay:1 Dooneen 50.30, 2 Killkenny City Harriers 50.61, 3 Dundrum South Dublin 52.59

4x300m relay: 1 Dundrum South Dublin 2.59.74,

2 Galway City Harriers 3.08.35, 3 Annalee 3.22.95

u-17



200m: 1 C Manning (Killkenny City Harriers) 25.11, 2 C Foley (St Joseph's) 25.80, 3 M Heelan (Emerald) 25.86

1500m: 1 J Coyne (Dooneen) 4.48.73, 2 C McCarthy (Dundrum South Dublin) 4.51.53, 3 S Humphriies (Dundrum South Dublin) 4.52.17

3,000 Walk: 1 A Boylan (Oriel) 14.59.39 2 S Nash (St Abban's) 16.26.90, 3 M Beirne (Mohill) 16.30.86

Hammer: 1 L McSweeney (Bandon) 45.23m, 2 L Dolan (Ferbane) 39.22m, 3 B Wall (Raheny Shamrock) 34.93m

Shot: 1 L McSweeney (Bandon) 12.67m, 2 K Weir (Crookstown Millview) 10.85m, 3 K Boyd (Tralee Harriers) 10.74m

Javelin: 1 L Dolan (Ferbane) 31.59m, 2 B Wall (Raheny Shamrocks) 26.96m, 3 C Horgan (Nenagh Olympic) 23.28m

High Jump: 1 S McCarthy (Fingallians) 1.60m, 2 C Dougherty (City of Derry) 1.60m, 3 C Twomey (Kilkenny City Harriers) 1.50m

4x100m relay: 1 Emerald 50.23, 2 Killkenny City Harriers 50.55, 3 Craughwell 52.84

4x300m relay: 1 Kilkenny City Harriers 3.00.88, 2. Craughwell 3.08.47, 3. Galway City Harriers 3.15.67

4x100m Inter-county relay: 1 Dublin 50.90, 2 Limerick 51.01, 3 Galway 52.16

u-16

200m: 1 R Harrison (Emerald) 25.20, 2 C Armstrong (City of Derry) 26.12, 3 K Berney (Newbridge) 26.22

1500m: 1 A Lally (Galway City Harrieris) 4.45.73, 2 E Fennelly (Dundrum South Dublin) 4.51.54, 3 E Rafter (Tullamore Harriers) 4.55.96

2,000 Walk: 1 E Glennon (Mullingar Harriers) 10.47.25, 2 P O'Gorman (Adamstown) 11.17.55, 3 L Beston (Claremorris) 11. 21 33

Hammer: 1 A Akers (Marian) 52.28m, 2 M Kiernan (Raheny Shamrock) 39.23m, 3 R Casey (Gneeveguilla) 36.33m

Discus: 1 K Cronin (Spa Muckross) 39.71m (CBP), 2 A Hughes (Crusaders) 26.66m, 3 F Duggan (Bandon) 26.40m

4x100m relay: 1 Tir Chonaill 50.42, 2 Galway City Harriers 50.64, 3 Emerald 51.27

u-15

200m: 1 L-A Costello (Galway City Harriers) 25.35,

2 S McGuckian (City of Lisburn) 25.90, 3 C Gallagher (Naas) 26.04

1500m: 1 A Quinn (Ferrybank) 4.47.79, 2 M Brannigan (Galway City Harriers) 4.54.94, 3 B Sherlock (Doheny) 4.56.18

2,000 Walk: 1 S O'Connnor (Celbridge) 10.63 42 2 K Bourke (St Coca's) 10.53 56 3 S Keogh (North Sligo) 10.58.96

Shot: 1 C Dunne (Crookstown Millview) 12.85m (CBP), 2 A Tornsey (Fingallians) 11.91m, 3 K Brady (Bohermeen) 11.75m

Javelin: 1 J Burns (Cookstown) 41.40m (CBP), 2 L Finnegan (St Peter's) 33.12m, 3 L O'Mahony (Youghal) 26.01m

4x100m relay: 1 Leevale 51.89, 2 Tir Chonaill 51.93, 3 Dooneen 52.02

4x100m Inter-county relay: 1 Tipperary 51.15, 2 Galway 51.82, 3 Limerick 52.03

u-14



200m: 1 P Murphy (Clonmel) 26.51, 2 A Freeman (Greystones and District) 26.56, 3 T McNally (Craughwell) 26.30

1500m: 1 N Power (Templeogue) 4.52.49, 2 A Hamill (Glaslough Harriers) 4.53 69, 3 N Casey (Ferrybank) 4.57.40

2,000 Walk: 1 O Delahunt (Sligo) 10.50.19, 2 D Beirne (Mohill) 10.58.69, 3 A King (Tallaght) 11 34.85

4x100m relay: 1 Leevale 53.10, 2 St Mary's 53.60,

3 Nenagh Olympic 54.00

u-13



4x100m relay: 1 Lios Tuathail 56.02, 2 Dundrum South Dublin 56.26, 3 Bandon 56.30

4x100m Inter-county relay: 1 Kerry 54.57, 2 Louth 55.35, 3 Tipperary 55.98

u-12

4x100m relay: 1 Neenagh Olympic 57.36, 2 Athenry 58.76, 3 St Marys 58.88

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport