Sunday 30 April 2017

TONIGHT'S SPORT

TONIGHT'S SPORT

RACING

Dundalk 5.35, Sedgefield 12.20, Exeter 12.40, Sandown 1.0, Wolverhampton 4.10.

BASKETBALL

Men's National Cup - Rd 1, Leg 2/2: C&S UCC Demons v UL Eagles, Mardyke Arena, Cork, 8.0.

Men's Nat Int Club C'ships - Quarter-Final: Phoenix BC v St Brendans, Methodist College, Belfast, 8.15.

U-18 Men's National Cup - Quarter-Final: Tolka Rovers v Templeogue BC, Tolka Rovers SC, 7.30.

Women's Nat Int Club C'ships - Q/Final: Trident's Dublin v Carraig Na Bhfear, Blanchardstown IT, 8.30.

BOXING

National Elite Championships - National Stadium, Dublin, 7.30.

SWIMMING

Irish Open Short Course (25m) National C'ships - Lagan Valley Leisureplex, Lisburn, Co Antrim.

BASKETBALL

fixtures

Tomorrow

Men's National Cup - Rd 1, Leg 2/2: DCU Saints v UCD Marian, DCU Sports Complex, 7.15; Templeogue BC v SSE Airtricity Moycullen, Oblate Hall, 7.30; Eanna BC v GCD Sword Thunder, Colaiste Eanna, 5.0; Pyrobel Killester v Belfast Star, IWA Clontarf, 8.0.

President's National Cup - Quarter-Finals: Keanes SuperValu Killorglin v C&S Blue Demons, Killorglin Sports Centre, Kerry, 7.15; Fr Mathews v Neptune, Neptune Stadium, 7.30.

Women's National Cup - Quarter-Finals: Team Montenotte Hotel v Singleton's Supervalu Brunell, Neptune Stadium, Cork, 5.0; Courtyard Liffey Celtics v Meteors BC, Leixlip Amenities Centre, Kildare, 7.30; Maxol WIT Wildcats v UL Huskies, Mercy SS Waterford, 7.0; Pyrobel Killester v DCU Mercy, IWA Clontarf, 6.0.

Senior Women's National Cup - Quarter-Finals

Team Denjoes American Style v Fr Mathews, Castleisland CC, Kerry, 6.30; NUIG Mystics v Meteors BC, Calasanctius College Oranmore, Galway, 6.0; Ulster Rockets v Team Garveys Tralee, Methodist College, Belfast, 3.0.

Sunday

President's National Cup - Quarter-Final: UCD Marian v Maree BC, Oatlands College Stillorgan, 1.30.

BOXING

National Elite Championships

National Stadium, Dublin

TONIGHT - 7.30

75kg Quarter-Final: F Quinn (Camlough) v J Joyce (St Michaels Athy).

Semi-Finals - 49kg: R Buckley (St Teresas) v D Moran (Illies GG); 52kg: TJ Waite (Ormeau Road) v J McKay (St Pauls Antrim); 56kg: K Walker (Canal) v C O'Donovan (Togher);

60kg: D Oliver Joyce (St Michaels Athy) v H Joyce (St Michaels Athy); 64kg: D Walsh (St Josephs/Ibars) v J Cleary (Olympic); 69kg: A Nolan (Bray) v M Bustard (Monkstown Antrim);

81kg: C Blaney (Navan) v S McGlinchey (Oakleaf); 91kg: D O'Neill (Paulstown) v S McMonagle (Holy Trinity); 91+kg: D Gardiner (Clonmel) v D Sullivan (Emerald Antrim).

CRICKET

Women's World T20 qualifiers

Bangkok, Thailand

Semi-Final: Scotland 77-9 (F Urquhart 21, L O'Reilly 3-16) Ireland 79-1 (C Joyce 36 no, C Shillington 34, 11.3 overs). Ireland won by nine wickets to qualify for World T20. Now face Bangladesh in final.

GAELIC GAMES

Leinster P.P. Schools

Juv F 'A' S/Final: Good Counsel 8-10 St Benildus 3-04.

North Leinster P.P. Schools

Jun H 'C1' S/Final: Castlepollard CC 6-07 Ratoath Col 0-02. Juv F 'A' Shield Final: St Mel's Col 5-07 Marist Col Athlone 2-09.

GOLF

USPGA Tour

Hero World Challenge

Albany, New Providence, Bahamas

Collated first round scores (USA unless stated, par 72): 66 P Casey (Eng), Z Johnson, J Walker; 67 B Haas, A Scott (Aus), B Koepka, B Watson, J Spieth; 68 D Johnson; 69 C Kirk, Anirban Lahiri (Ind), P Reed; 70 M Kuchar, R Fowler; 71 J.B. Holmes, J Rose (Eng), B Horschel; 75 H Matsuyama (Jpn).

European Tour

Nedbank Golf Challenge

Gary Player CC, Sun City, South Africa

Collated first round scores (Gbr & Irl unless stated, par 72): 66 J Van Zyl (Rsa), H Stenson (Swe); 67 D Willett; 68 M Leishman (Aus), B Grace (Rsa); 69 R Fisher, R Knox, M Fitzpatrick, R Streb (USA).

Irish: 75 S Lowry.

AUSTRALIAN PGA CHAMPIONSHIP

RACV Royal Pines Resort Ashmore, Gold Coast

First round scores (Aus unless stated, par 70): 67 Z Lombard (Rsa); 69 M Foster (Eng); 70 D Frittelli (Rsa), A Hall; 71 T Sinnott, A Stephens; 72 M Millar, T Lewis (Eng), P Dunne (Irl), N Cullen, T Kruyswijk (Rsa), B Virto Astudillo (Spa), J Scrivener, A Pike.

Other Irish: 78 K Phelan.

ASIAN TOUR

HO TRAM OPEN

The Bluffs Ho Tram Strip, Vietnam

First round scores (par 70): 62 C Wi (Kor); 64 D Boonma (Tha), T Wiratchant (Tha); 65 N Fung (Mys), W-T Lin (Twn), D Lipsky (USA).

Irish: 70 N Kearney; 73 D Clarke (NIrl); 81 N Turner.

LPGA Qualifying Tournament

Stage III

Daytona Beach, Florida

Second round scores (USA unless stated, par 72): 135 S Feng (Chn) 65 70, J Yang (Kor) 66 69; 136 C Song 65 71; 137 C Clanton 67 70; 138 S Santiwiwatthanaphong (Tha) 70 68, M-A LeBlanc (Can) 71 67.

Irish: 145 S Meadow (NIrl) 75 70.

HOCKEY

Men's international

Barcelona: Spain 3 (X Lleonart, D Alegre 2) Ireland 1 (Watkins). Spain won the three-game series 3-0.

FIXTURES

EY Hockey League - men

Pembroke Wanderers v Railway Union, Park Avenue 2.30; Three Rock Rovers Cork CI, Grange Road 3.0; Monkstown v Glenanne, Rathdown School 4.0; Banbridge v Cookstown, Havelock Park 4.15; Lisnagarvey v Annadale, Comber Road 5.0.

women: Ulster Elks v Greenfields, Jordanstown 1.0; Hermes v Pembroke Wdrs, Booterstown 2.0; UCC v UCD, The Mardyke 2.0; Ards v Cork Harlequins, Lderry Pk 2.30; Railway Union v Pegasus, Park Ave 2.30.

RUGBY

LEINSTER SCHOOLS

SENIOR LEAGUE - SEMI-FINAL

Donnybrook: Cistercian, Roscrea 27 (D Keane, S Meagher try each; Pen try; C Kelly 2 pens, 3 cons); St Gerard's School 5 (B O'Reilly).

SELECTIONS

ALL-IRELAND LEAGUE

DIVISION 1A

BALLYNAHINCH (v Lansdowne): A Craig; A Ferris, R Harte, R Rainey, C Quinn; J McBriar, P Rowley; Jon Simpson, J Murphy, C Trenier, James Simpson, J Madden, P Browne, P Pritchard, M Graham.

UCD (v Old Belvedere): B Dardis; J Power, S Murphy, C Doherty, T Fletcher; R Byrne, J Glynn; A Porter, S McNulty, J Loughman, G Thornbury, E MacMahon, J Murphy, P Timmins, S Grannell.

DIVISION 1B

DUBLIN UNIVERSITY (v Shannon): C Kerins; K O'Leary, S Fromme, P Lavelle, T Maupin; J McDermott, A Lloyd; E O'Sullivan, P Finlay, A Keating, J Burke, R Tyrrel, N McCarthy, P du Toit, T Ryan.

DIVISION 2A

MALONE (v Skerries): G Millar; J McMurtry, A Liddell, N Brown, M Barker; J Pentland, S Kelly; G Crawford, T King, P Eadie, R Millar, J McAllister, B McDonnell, N Alcorn, R Todd.

NENAGH ORMOND (v Naas): J Molampy; J Long, D Corcoran, W O'Connor, M Walsh; K Hifo, M Fogarty; F Brislane, P O'Connor, C Brislane, K O'Gorman, K O'Flaherty, K Seymour, A Kavanagh, L Viapula.

DIVISION 2B

CITY OF DERRY (v Rainey Old Boys): A Beckett; D Graham, D Funston, S Simpson, S Logue; R McCarter, A Semple; R Harkin, D Ferguson, S Duffy, A Bratton, C Cooper, S Corr, J Burns, D Houston.

HIGHFIELD (v MU Barnhall): C Downes; S Quaid, B O'Hea, P O'Toole, P Stack; D Horgan, C Bannon; J O'Callaghan, D O'Hea, D O'Callaghan, D Kelly, F O'Sullivan, D O'Connell, D Lane, M Cronin.

DIVISION 2C

BOYNE (v Dundalk): E Duffy; B Howell, B Duffy, R O'Brien, A Brodigan; N Kerbey, M Walls; D Monaghan, P Shuttleworth, P McKevitt, P Muldowney, J Kermeth, D Moore, J Mose, K Keogh.

BRUFF (v Old Crescent): G Whelan; M Cosgrave, S D'Arcy, B Cahill, P Kilcoyne; D O'Grady, T Cahill; D Horan, J Hogan, B Keogh, B Laffan, M Cooke, C Rea, M Carroll, P Cleary.

OLD CRESCENT: K Meade; M Ryan, L Hanly, A Barry, C Monaghan; S O'Brien, G Quinn-McDonagh; S Gleeson, C O'Reilly, A Simpson, K Hanley, P Monaghan, T Toia, C Reale, B Guilfoyle.

NAVAN (v Wanderers): R Waters; N Patterson, S McEntaggart, R Maloney, S Hogan; C O'Reilly, A Kingsley; B McGovern, D Clarke, D King, L Jackson, D Sheridan, C Ryan, J Whitaker, B McKeever.

SNOOKER

UK Championship

Barbican Centre, York - 4th rd: M Fu (Hkg) bt S Murphy (Eng) 6-4, M Selt (Eng) bt L Brecel (Bel) 6-4, N Robertson (Aus) bt S Maguire (Sco) 6-1, L Wenbo (Chn) bt T Ford (Eng) 6-5,

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Tel Aviv, Israel - Singles Quarter-Final: (3) S Barry (Irl) bt J Lamble (USA) 6-2 7-5.

Irish Independent

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport