Friday 2 December 2016

Today's Sport

Published 11/12/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Dundalk 5.30, Doncaster 11.40, Cheltenham 12.0, Bangor-on-Dee 12.20, Wolverhampton 4.10.

BASKETBALL

Women's National Intermediate Club Championships - Quarter-Final: Limerick Celtics v Clonaslee BC, Salesians SS, 8.0.

BOXING

NATIONAL ELITE CHAMPIONSHIPS FINALS - National Stadium, Dublin, 7.30.

Greyhound Racing

Harold's Cross 7.55, Shelbourne Park 7.58, Clonmel 7.49, Curraheen Park 7.46, Drumbo Park 7.47, Dundalk 9.30, Kilkenny 8.0, Limerick 7.44, Mullingar 8.0, Newbridge 8.0, Tralee 7.42, Waterford 7.50.

BASKETBALL

NBA

Boston Celtics 105 Chicago Bulls 100, Charlotte Hornets 99 Miami Heat 81, Dallas Mavericks 95 Atlanta Hawks 98, Detroit Pistons 92 Memphis Grizzlies 93, Milwaukee Bucks 95 LA Clippers 109, Minnesota Timberwolves 123 LA Lakers 122 (OT), Phoenix Suns 107 Orlando Magic 104, Toronto Raptors 97 San Antonio Spurs 94, Utah Jazz 106 New York Knicks 85, Washington Wizards 103 Houston Rockets 109.

FIXTURES

TOMORROW

Men's Premier League

SSE Airtricity Moycullen v Pyrobel Killester, Colaiste Iognaid, 7.0; Belfast Star v UCD Marian, Methodist College, Belfast, 7.0.

Men's Division One

Maree BC v KUBS, Calasanctius College Oranmore, Galway, 5.0; Kestrels v Keane's SuperValu Killorglin, Colaiste Iosagain Portarlington, 6.0;

Team Kilkenny v ITC Basketball, Watershed Sports Complex, Kilkenny, 7.0;

BFG Neptune v JM&L Auctioneers Titans, Neptune Stadium, 7.0; Fr Mathews v C&S Blue Demons, Colaiste Chriost Ri, Cork, 8.0.

Men's National Intermediate Club C'ship

Quarter-Final: Cork Celts v North Star, Parochial Hall, Cork, 4.15.

Women's Premier League

Meteors v Singleton's SuperValu Brunell, Colaiste Iosagain, Dublin, 4.0; Courtyard Liffey Celtics v UL Huskies, Leixlip Amenities Centre, Kildare, 7.0; Maxol WIT Wildcats v Team Montenotte Hotel, Mercy SS, Waterford, 7.0.

Women's Division One

Team Denjoes American Style v Longford Falcons, St. Marys Community Centre, 7.30.

Senior Women's National Cup

Quarter-Finals: NUIG Mystics v Meteors BC, Calasanctius College Oranmore, Galway, 2.0; Ulster Rockets v Team Garveys Tralee, Methodist College, Belfast, 5.0.

Women's Ntl Intermediate Club C'ship

Quarter-Final: Ballincollig BC v Portlaoise Panthers, Parochial Hall, Cork, 7.30.

Sunday

Men's Premier League

DCU Saints v UL Eagles, National Basketball Arena, Dublin, 2.0; GCD Swords Thunder v Eanna BC, National Basketball Arena, Dublin, 4.0.

Men's Division One

Team Kilkenny v Maree BC, O'Loughlin Gael's Kilkenny, 1.30.

Women's Premier League

DCU Mercy v Portlaoise Panthers, DCU Sports Complex, Dublin, 3.30.

Women's Division One

Oblate Dynamos v Team Garvey's Tralee, Oblate Hall Inchicore, 1.30; Marble City Hawks v ITC Basketball, O'Loughlin Gael's Kilkenny, 4.0.

Women's Ntl Intermediate Club C'ship

Quarter-Final: St Anthony's Cork v Muckno Lakers, St Anthony's, Ballinlough, 12.0.

CRICKET

SELECTION

South Africa Squad (for first two Tests v England): H Amla (capt), AB de Villiers (wk), Kyle Abbott, T Bavuma, JP Duminy, F du Plessis, D Elgar, M Morkel, D Piedt, K Rabada, R Rossouw, D Steyn, S van Zyl.

GAELIC GAMES

DR Harty Cup

GROUP B - Mallow: Pobalscoil na Tríonóide Youghal 0-12 Charleville CBS 0-10.

Leinster P.P. Schools

Juv F 'B' Semi-Final: St Kieran's 3-08 Malahide CS 0-07.

North Leinster P.P. Schools

SF 'D' Quarter-Final: Franciscan Gormanston 3-08 Col na hInse 0-09.

Dublin P.P. Schools

Jun H 'D1' Final: St Joseph's Rush 3-16 Greenhills College 1-09.

GOLF

US PGA TOUR

Franklin Templeton Shootout

Tiburon GC, Naples, Florida, USA

First Round, Scramble (USA unless stated): -14 H English & M Kuchar; -13 B Horschel & H Mahan, G McDowell (NIrl) & G Woodland; -12 D Berger & C Hoffman; -11 JB Holmes & P Reed, J Dufner & B Snedeker; -10 C Howell III & R Sabbatini (RSA), C Tringale & C Villegas (Col); -8 R Goosen (RSA) & D Lee (Nzl); -7 S O'Hair & M Weir (Can), K Perry & S Stricker; -5 Z Johnson & P Rodgers

ASIAN TOUR

THAILAND GOLF CHAMPIONSHIP

Amata Spring Country Club, Chonburi

Round One scores (par 72): 63 J Donaldson (Wal); 66 S Garcia (Spa), C Phadungsil (Tha), C Sakulpolphaisan (Tha); 67 B Munson (USA), N Srithong (Tha). Irish: 69 D Clarke (NIrl); 74 N Kearney.

PGAs of Europe

International Team Championship

Gloria GC (Old Course), Belek, Turkey

(Par 72): 1 France, Scotland (-12); 3 Ireland (-9); 4 Wales (-8); 5 England (-7); 6 Italy (-2); 7 Belgium, Denmark (+2).

RUGBY

LEINSTER SCHOOLS

SENIOR LEAGUE FINAL

Donnybrook: Cistercian Roscrea 22 (M Milne 2 tries; F Wycherley try; C Kelly pen, con; A Tynan con); Kilkenny College 17 (J Leybourne, D Bradley try each; J Miller pen, 2 cons).

SELECTIONS

EUROPEAN CHAMPIONS CUP

Connacht Rugby (v Newcastle Falcons, The Sportsground, tonight, 7.45): T O'Halloran (capt); N Adeolokun, R Parata, P Robb, M Healy; J Carty, C Blade; F Bealham, J Harris Wright, N White, U Dillane, A Muldowney, S O'Brien, J Connolly, G Naoupu. Replacements: S Delahunt, C O'Donnell, R Ah You, D Qualter, D Heffernan, I Porter, S O'Leary, D Poolman.

Newcastle Falcons: S Hammersley; D Marshall, T Penny, C Harris, Z Kibirige; C Willis, T Takulua; A Rogers, S Lawson, T Vea, W Witty, M Botha, R Mayhew (capt), D Temm, A Hogg. Replacements: R Vickers, B Harris, A Foster, C Green, C Chick, R Dawson, J Socino, M Watson.

Ulster Rugby (v Toulouse, Kingspan Stadium, tonight, 7.45): L Ludik; A Trimble, L Marshall, S McCloskey, C Gilroy; P Jackson, R Pienaar; K McCall, R Best (capt), W Herbst, A O'Connor, F Van Der Merwe, R Diack, C Henry, N Williams. Replacements: R Herring, A Warwick, R Lutton, C Ross, R Wilson, P Marshall, Ian Humphreys, R Scholes.

Toulouse: C Poitrenaud; V Clerc, G Fickou, Toby Flood, M Médard; L McAlister, S Bézy; V Kakovin, C Flynn, C Johnston, Y Maestri, J Tekori, Y Camara, T Dusautoir (capt), L Picamoles. Replacements: J Marchand, C Baille, D Aldegheri, E Maka, G Lamboley, G Galan, J-M Doussain, A Palisson

ALL-IRELAND LEAGUE TEAMS

DIVISION 2A

BANBRIDGE (v Queen's University): A Doherty; J Porter, A Morrison, J Little, A Ervine; S Scott, J Cromie; S Cromie, P Cromie, J McCrum, C Allen, K Martin, M Bentley, N Vorster, S Irvine.

NENAGH ORMOND (v Naas): J Molampy; J Long, D Corcoran, W O'Connor, M Walsh; K Hifo, M Fogarty; F Brislane, P O'Connor, C Brislane, K O'Gorman, K O'Flaherty, K Seymour, A Kavanagh, L Viapula.

SKERRIES (v Malone): M McAuley; E O'Mahoney, K McGrath, J Faiva, D Keane; C Frawley, E Carron; C Marrey, C Tonge, N Foster, J Glennon, AJ Sherlock, T O'Hare, K Leonard, E Sherlock.

DIVISION 2B

ARMAGH (v Seapoint): H Boyd; A Willis, M Hooks, M Steenson, J Faloon, J Morton; J Pollock, M Wright; S Carlisle, A Smyth, D Morton, S Morton, J McKinley, J Hanna, M Clarke, N Faloon.

CITY OF DERRY (v Rainey Old Boys): A Beckett; D Graham, D Funston, S Simpson, S Logue; R McCarter, A Semple; R Squires, D Ferguson, S Duffy, D Houston, C Cooper, S Dickey, J Burns, S Corr.

RAINEY OLD BOYS: J McIlroy; C Moran, D McMurray, J McMurray, N Stirling; G Martin, M Pyper; K Donaghy, J Roe, T O'Hagan, C Murphy, R McCusker, R Winters, B Mullan, D Corrigan.

HIGHFIELD (v MU Barnhall): S Quaid; J Cassidy, B O'Hea, P Stack, R Duggan; P O'Toole K Foyle; J O'Callaghan, D O'Hea, I McCarthy, D Kelly, F O'Sullivan, D O'Connell, D Lane, M Cronin.

DIVISION 2C

KANTURK (v Midleton): J Duggan; L McCabe, G Pigott, S Cremin, R O'Brien; M Healy, C Cremin; J Sheehan, D O'Donoghue, R Brodie, B Buckley, J Bradley, C O'Sullivan, J O'Sullivan, D McCabe.

NAVAN (v Wanderers): R Waters; N Patterson, S McEntaggart, R Maloney, S Hogan; C O'Reilly, A Kingsley; B McGovern, D Clarke, D King, L Jackson, D Sheridan, C Ryan, J Whitaker, B McKeever.

OLD CRESCENT (v Bruff): K Meade; M Ryan, L Hanly, S O'Carroll, C Monaghan; S O'Brien, G Quinn-McDonagh; S Gleeson, C O'Reilly, A Simpson, C Reale, P Monaghan, T Toia, J O'Neill, B Guilfoyle.

TULLAMORE (v Sligo): K Dunne; D Byrne, T Gilligan, I Scully, J Conroy; A Deverall, R Hughes; D Lowry, K Browne, G Molloy, I Deverall, R Connor, C Cornally, G Kelly, A Hanley.

SOCCER

National U-19 League

Semi-Final: Cork City 1 (C Ellis) UCD 1 (L Scales) aet. Cork City won 4-2 on pens. Cork will play Limerick FC in the final at Markets Field on Sunday, 5.30.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport