Sport Other Sports

Saturday 1 October 2016

today's sport

Published 20/11/2015 | 02:30

today's sport

  • Go To

Racing

Dundalk 5.35, Haydock 12.50, Ascot 1.0, Wolverhampton 4.15, Ffos Las - abandoned.

BOXING

National Elite Championships - Women's Semi-Finals, National Stadium, Dublin, 7.30.

48kg: D Barr (Twin Towns) v A Kornaga (Carrickmacross);

54kg: E Harrison (Ardnaree) v J Corcoran (Crumlin);

60kg: K Murrihy- McCormack (Kilfenora) v S O'Keefe (Clonmel);

64kg: S Just (Arklow) v C O'Neill (Athlone);

69kg: T Donnelly (Corinthians) v G Walsh (Sparticus).

SOCCER

Colleges and Universities (2.0)

CFAI Bob Eustace Cup - Rd 1: Bray Institute of FE v Dublin Business School, Enniskerry YC.

Greyhound Racing

Harold's Cross 7.55, Shelbourne Park 7.43, Clonmel 7.49, Curraheen Park 7.46, Drumbo Park 8.02, Dundalk 9.30, Galway 7.52, Kilkenn 8.0, Longford 8.0, Newbridge 8.0, Tralee 7.42, Youghal 7.48.

BADMINTON

GRAND PRIX

SCOTTISH OPEN

Glasgow - Irish results

Women's Singles: D Lansac (Fra) bt C Magee 21-18 21-14.

BASKETBALL

NBA

Atlanta Hawks 103 Sacramento Kings 97, Boston

Celtics 102 Dallas Mavericks 106, Charlotte Hornets 116 Brooklyn Nets 111, Houston Rockets 108 Portland Trail Blazers 103 (OT), Oklahoma City Thunder 110 New Orleans Pelicans 103, Orlando Magic 104 Minnesota Timberwolves 101 (OT), Philadelphia 76ers 85 Indiana Pacers 112, Phoenix Suns 97 Chicago Bulls 103, San Antonio Spurs 109 Denver Nuggets 98, Utah Jazz 93 Toronto Raptors 89.

FIBA Europe Cup

National Basketball Arena: Hibernia 67, Bakken Bears 90.

Hibernia Basketball: K Hosford 8, S Vanzant 11, C O'Reilly 1, C Grace 7, L Colbert 20. Substitutes: R Downey 6, K Lacey 4, K Cairns 10.

FIXTURES

SATURDAY

Men's Premier League

SSE Airtricity Moycullen v Belfast Star, NUIG Kingfisher, 7.0; DCU Saints v UCD Marian, DCU Sports Complex, Dublin, 7.0; Templeogue BC v UL Eagles, Oblate Hall Inchicore, 7.30; Pyrobel Killester v Eanna BC, IWA Clontarf, Dublin, 8.0.

Men's Division One

ITC Basketball v Maree BC, Barrow Centre, IT Carlow, 3.0; JM&L Auctioneers Titans v Kestrels, Coláiste Iognáid, Galway, 7.0; BFG Neptune v C&S Blue Demons, Neptune Stadium, 7.0; Keane's SuperValu Killorglin v Team Kilkenny, Killorglin Sports Centre, Kerry, 7.15; KUBS v Fr Mathews, Carroll Arena, Greendale, 8.0.

Women's Premier League

Pyrobel Killester v DCU Mercy, Irish Wheelchair Centre, 6.0; Portlaoise Panthers v UL Huskies, St. Mary's Hall, Portlaoise, 7.0; Courtyard Liffey Celtics v Maxol WIT Wildcats, Leixlip Amenities Centre, Kildare, 7.30.

Women's Division One

Ulster Rockets v Team Denjoes American Style, Methodist College, Belfast, 5.0; Fr Mathews v Oblate Dynamos, Colaiste Chriost Ri, Cork, 5.45.

SUNDAY

Women's Division One

Longford Falcons v Team Garvey's Tralee, Longford Sports and Leisure Centre, 2.0; Marble City Hawks v NUIG Mystics, O'Loughlin Gael's Kilkenny, 4.0.

Women's National Intermediate Cup

Brunell BC v Trident's, Dublin, Parochial Hall, Cork, 3.15; Carraig Na Bhfear v Phoenix BC, Whitechurch Community Hall, 10.0.

CRICKET

SELECTION

England Test squad (South Africa Tour): A Cook (Essex, capt), M Ali (Worcestershire), J Anderson (Lancashire), J Bairstow (Yorkshire, wk), G Ballance (Yorkshire), S Broad (Nottinghamshire), J Buttler (Lancashire, wk), N Compton (Middlesex), M Footitt (Surrey), A Hales (Nottinghamshire), C Jordan (Sussex), S Patel (Nottinghamshire), J Root (Yorkshire), B Stokes (Durham), J Taylor (Nottinghamshire), C Woakes (Warwickshire).

GAELIC GAMES

South Leinster P.P. Schools

Juv F 'A' Semi-Final: Good Counsel 0-15 Knockbeg College 1-06.

Jun F 'B': Wexford CBS 1-10 St Mary's CBS Enniscorthy 2-04.

Juv F 'B' Semi-Final: St Kieran's 3-07 Gorey CS 0-07.

Dublin P.P. Schools

Juv F 'C' Quarter-Final: St Kevin's CBS 7-09 Chanel College 4-07.

GOLF

US PGA TOUR

THE RSM CLASSIC

Sea Island Resort (Seaside), Sea Island, Georgia

Leading first round scores (USA unless stated, par 72): 64 D Hearne (Can), J Overton, T Hoge; 65 K Kisner, J Wagner, R Oppenheim, F Jacobson (Swe), J Gore, T Mullinax; 66 J Herman, K Stanley, K Chappell, S Stallings, S Woo Kim (Kor), Z Blair, R Henley, H Varner III, L Glover, C Campbell, D Lingmerth (Swe), S Saunders, T Aiken (RSA);

67 B De Jonge (Zim), J Byrd, S Cink, J Duffner, C Villegas (Col), H Iwata (Jpn), B Wyatt, D Fathauer, C Howell III, J Curran, C Percy (Aus), S Brown, J Thomas, G McDowell (NIrl), B Haas, A Cejka (Ger), T Petrovic, M Piller, M Kim.

European Tour

DP WORLD TOUR CHAMPIONSHIP

Jumeirah Golf Estates, Dubai, UAE

Leading first round scores (Gbr & Irl unless stated, par 72): 66 A Sullivan, I Poulter, M Kaymer (Ger), M Fraser (Aus); 67 F Molinari (Ita); 68 C Wood, B Grace (Rsa), D Willett, R McIlroy, M Angel Jimenez (Spa), A Canizares (Spa), F Zanotti (Par), M Fitzpatrick; 69 L Bjerregaard (Den), R Fisher, J Luiten (Ned), T Jaidee (Tha), P Larrazabal (Spa), E Grillo (Arg), T Hatton, L Donald, T Pieters (Bel);

70 B-H An (Kor), K Broberg (Swe), T Olesen (Den), J Donaldson, P Reed (USA); 71 S Kjeldsen (Den), R Ramsay, C Schwartzel (Rsa), A Noren (Swe), M Kieffer (Ger), G Stal (Fra), J Morrison, A Wall, P Uihlein (USA), J Rose, E Pepperell, L Westwood; 72 V Dubuisson (Fra), M Warren, D Howell, J Van Zyl (Rsa), B Wiesberger (Aut), R Karlberg (Swe);

73 K Aphibarnrat (Tha), S Gallacher, L Oosthuizen (Rsa), G Bourdy (Fra), A Lahiri (Ind), J Quesne (Fra), G Storm; 74 A Levy (Fra); 75 S Lowry; 76 R Cabrera-Bello (Spa), L Slattery, R Jacquelin (Fra); 77 S Hend (Aus), T Fleetwood, H Stenson (Swe).

European Tour

Final Qualifying Stage

PGA Catalunya Resort, Girona, Spain

Collated final round scores and totals (Par 72, *denotes amateur) - Card winners: 410 U Van Den Berg (Rsa) 72 64 66 71 69 68, A Otaegui (Spa) 74 63 62 72 71 68, D Im (USA) 70 68 65 70 66;

413 J Hugo (Rsa) 65 71 67 67 72 71, R McGowan 69 69 64 73 64 74;

414 M Southgate 72 66 68 70 68 70;

416 J Scrivener (Aus) 65 72 70 71 67 71, D Gavins 71 65 66 68 75 71;

417 J Walters (Rsa) 68 73 69 73 67 67, D Dixon 72 68 64 71 74 68, R McEvoy 66 74 69 71 68 69, L Jensen (Den) 70 66 67 72 72 70;

418 S Manley 66 74 69 74 69 66, J Robinson 72 69 64 71 72 70, F Laporta (Ita) 69 68 67 74 69 71, P Dunne 71 68 70 68 69 72, M Kinhult* 66 67 65 76 72 72, J Knutzon (USA) 67 68 66 72 71 74

Other Irish (non-qualifiers): 426 D McGrane 71 68 66 71 72 78; 427 S Thornton 71 67 73 71 74 71; 428 K Phelan 70 72 66 73 75 72.

ASIAN TOUR

MANILA MASTERS

Manila Southwoods G&CC, Philippines

Leading first round scores (par 72): 66 N Fung (Mys); 67 C-Y Hung (Twn), P Saksansin (Tha);

68 S Brazel (Aus), L Chieh-Po (Twn), G-W Kim (Kor), C Pigem (Spa), J Randhawa (Ind), O Sumcad (Phl), R Wannasrichan (Tha).

Irish: 70 N Kearney; 74 N Turner.

HOCKEY

FIXTURES

Saturday

EY Hockey League - Women

Hermes v Cork Harlequins, Booterstown 2.0; Ards v UCC, Londonderry Park 2.20; Greenfields v Pembroke Wanderers, Dangan 2.20; Railway Union v Ulster Elks, Park Avenue 2.30; Pegasus v UCD, The Dub 4.0.

ICE HOCKEY

National Hockey League

Detroit Red Wings 1 Washington Capitals 2 (OT), Edmonton Oilers 3 Chicago Blackhawks 4 (OT), Winnipeg Jets 4 Vancouver Canucks 1.

RUGBY

SELECTIONS

EUROPEAN RUGBY CHAMPIONS CUP

Ulster Rugby (v Saracens): L Ludik; A Trimble, D Cave, S McCloskey, C Gilroy; P Jackson, R Pienaar; C Black, R Best (capt), W Herbst, D Tuohy, F Van Der Merwe, I Henderson, C Henry, N Williams.

Replacements: R Herring, K McCall, R Lutton, R Diack, R Wilson, P Marshall, I Humphreys, P Nelson.

Saracens: A Goode; C Ashton, D Taylor, B Barritt (capt), C Wyles; O Farrell, R Wigglesworth; M Vunipola, S Brits, P du Plessis, G Kruis, M Itoje, M Rhodes, J Burger, B Vunipola.

Replacements: J George, Rhys Gill, J Figallo, A Hargreaves, J Wray, Neil de Kock, Charlie Hodgson, M Bosch.

SOCCER

Colleges and Universities

CFAI Bob Eustace Cup - Rd 1: Cork IT 'C' 1 (P Okafor) Cork College of Commerce 4 (C Ebereanaba 2, D Stanton, B Fitzgerald); IT Blanchardstown 'C' 3 (P Obijuru, J Leggett, M Scott) Pearse College Crumlin 1 (W Tomose); IT Carlow-Wexford 2 (PJ Munenga 2) Athlone IT 'D' 1 (S Kenny);

O'Fiaich Institute Dundalk 3 (B McLaughlin, G Cooney, X Gjorreta) Inchicore College 1 (J Hanley); Waterford Institute of FE 2 (T Crowley, M Babatu) Dún Laoghaire IADT 3 (C Hurley, D O'Neill, T Reid).

TENNIS

ATP WORLD TOUR FINALS

O2 Arena, London

Singles Group B: S Wawrinka (Swi) bt D Ferrer (Spa) 7-5 6-2.

Group A: R Federer (Swi) bt K Nishikori (Jpn) 7-5 4-6 6-4.

ITF MEN'S FUTURES

Sao Paulo, Brazil - Doubles Rd 1: L Brito (Bra)/N Santos (Bra) bt (3) D Glancy (Irl)/A Miele (Bra) 7-5 3-6 10/7.

ITF WOMEN'S CIRCUIT

El Kantaoui, Tunisia - Singles Rd 2: L Sarrazin (Fra) bt J Claffey (Irl) 6-2 1-6 6-3.

ITF U-18 CIRCUIT GRADE 5

Liverpool, England

Boys' Doubles Semi-Final: (2) S Carr (Irl)/M Story (Gbr) bt J Robertson (Gbr)/D Rodriguesz (Gbr) 3-6 6-1 11/9.

Girls' Singles Quarter-Final: S Derivan (Irl) O Elliott (Gbr) 7-6 (7/2) 6-3.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport