Monday 26 September 2016

Today's Sport

Published 21/10/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Navan 2.05, Newmarket 1.30, Worcester 1.45, Fontwell 2.25, Kempton 5.20.

SOCCER

Colleges and Universities (2.0 unless stated)

Div 1 Gp A: IT Blanchardstown v IT Sligo, IT Blanchardstown; Letterkenny IT v GMIT Galway, Letterkenny IT, 3.0; NUI Galway v Dundalk IT, Dangan.

Gp B: IT Carlow 'B' v Limerick IT, IT Carlow Campus; IT Tallaght v Maynooth Uni 'B', IT Tallaght; Mary Immaculate Col v Sallynoggin Col, Moylish Park.

Div 2 Gp A: Bray Institute of FE v IT Blanchardstown 'B', Enniskerry FC; Inchicore Col v National Col of Ireland, VEC, 2.30. Gp B: Drogheda Institute of FE v DCU 'B', Albion Rovers FC; O'Fiaich Institute of FE Dundalk v DIT 'B', Glenmuir FC. Gp C: IT Carlow 'C' v Galway Technical Institute, IT Carlow, 4.30. Gp D: Limerick IT 'B' v Cork Col of Commerce, Peakevilla FC.

Div 3 Gp A: DCU 'C' v Dundalk IT 'B', DCU Sports Grounds. Gp C: Athlone IT 'C' v GMIT Mayo, Athlone, 3.30.

Div 4 Gp A: Blackrock FE Institute v Dublin Business School 'B', Greystones Utd FC; National Col of Ireland 'B' v Rathmines Col, Clontarf Rd, 2.30. Gp B: Griffith Col Dublin v DCU 'D', Iveagh Grounds; Royal Col of Surgeons v DIT 'C', RCSI Sports Grounds. Gp D: UCC 'C' v Waterford Col of FE, Bishopstown.

Greyhound Racing

Shelbourne Park 8.0, Kilkenny 8.0, Waterford 7.50.

CRICKET

First-class match

Harare (Final day): Zimbabwe A 392 (M Waller 138, R Chakabva 104, PJ Moor 52; J Mooney 4-74, C Young 4-107) and 346-6 dec (M Waller 118, R Chakabva 101, PJ Moor 41; K O'Brien 2-34, G Dockrell 2-75) Ireland 353 (S Poynter 125, G Wilson 47, A Balbirnie 44, J Mooney 30) and 271-5 (J Mooney 65 not out, K O'Brien 56 not out, N O'Brien 39, G Wilson 25, S Thompson 25). Zimbabwe A drew with Ireland.

GAELIC GAMES

Leinster P.P. Schools

SH 'A' League

Mountrath C.S. 1-24 Borris V.S. 0-19;

St. Kieran's, 3-23 St. Brendan's CS, Birr 0-07.

Dublin P.P. Schools

Jun H 'D1' QF: Firhouse CC 9-07 CP Setanta 2-06.

Jun H 'D' QF: Col Chiarain 9-09 St. Joseph's CBS 1-09.

SH 'C' QF: St. Kevin's CBS 5-26 Malahide CS 4-15 AET.

Jun H 'A' SF: Sc Aodhain 5-16 Col Eanna 3-08.

Jun H 'C' QF: Oatlands College 2-18 Col Cois Life 2-12.

Greyhound Racing

TONIGHT'S CARDS

SHELBOURNE PARK (8.0)

525 - Highview Passion (1st 8L 29.38 SPK), Drumsna Ace (1st sh 29.69 LGD), Lingrawn Ranger (1st 0.5L 29.32 SPK), Boogiewoogie Bob (3rd 3.5L/hd 29.52 HRX), Miss Smirnoff (1st 1L 29.36 WFD), Ballycowen Murt (1st 2.5L 29.24 SPK).

525 - Climb The Walls (3rd 10L 28.5 SPK), Bolton Arena (5th 8.5L 28.97 SPK), Starshinecalypso (5th 10.75L 29.12 THR), Ten Fourteen (4th 9.0L 28.75 SPK), Alien Lassie (5th 19.5L 28.5 SPK), Lisnakill Piper (4th 7.0L 29.4 ECY).

525 - Deep Night (5th 8.0L 29.7 MGR), Alamo Lone Star (2nd 2L 29.12 SPK), Lingrawn Rainbow (1st 2L 29.12 SPK), Slaneyside Mam (4th 4.5L/sh 29.27 SPK), Cu Na Future (3rd 1L/sh 29.04 SPK), Drumsna Ravan (5th 19.5L/sh 28.46 SPK).

350 - You See Bolt (3rd 2.5L 18.99 LMK), Highview Key (6th 7.5L 19.02 SPK), Catunda Ollie (4th 5.5L 19 SPK), Time Call (4th 10.0L 28.59 SPK), Clydal Rockey (2nd nk 29.36 LGD), Cumann Star (5th 10.0L/nk 28.63 HRX).

525 - Yapromisedme (2nd 6L 28.84 SPK), Budders Reward (1st 0.5L 30.02 MGR), Alien Master (6th 10.0L 29.1 SPK), Lingrawn Champ (1st 1.5L 29.26 SPK), Blackhall Minx (1st 0.5L 29.1 SPK), Nushkas Cailin (6th 15.00L/nk 28.88 DLK).

525 - Jordylan (2nd 2L 29.06 SPK), Airforce Galaxy (1st 2L 29.06 SPK), Alluring (2nd 2.5L 28.75 SPK), Nushkas Top Gal (1st 2.5L 28.75 SPK), Mehrtens (3rd 3L 29.06 SPK), Lago Puelo (3rd 4.0L 28.75 SPK).

525 - Dusky Biddy (4th 3.5L 29.26 SPK), Puffawaypatsy (4th 8.5L 29.32 SPK), Highview Voyage (4th 6.5L 28.93 SPK), Joes Touch (3rd 3.0L 29.26 SPK), Lingrawn Tom (3rd 5L 28.99 SPK), Domestic Prince (6th 8.75L/hd 29.47 DLK).

525 - Blenhiem Beta (4th 6.0L 29.12 SPK), Capdoo Oscar (5th 13.0L/nk 30 MGR), Highview Noble (2nd 1L 29.28 SPK), Lingrawn Rock (3rd 5.5L 28.93 SPK), Drumsna Rocket (2nd 2L 29.14 SPK), Kevitt Ace (5th 9.5L 29.6 MGR).

550 - Oneco Lee (4th 8.5L 28.47 SPK), Kid Chocolate (6th 11.75L 42.33 SPK), Kingsmill Thrill (2nd 2.5L 32.01 ECY), Dandy Jackie (3rd 2L/nk 28.9 SPK), Starshinediablo (3rd 5L/sh 29.16 THR), Highview Thady (5th 9.5L 29.61 MGR).

KILKENNY (8.0)

300 - Black Foot, Galmonian Robbie, My Lovely Horse, Hair Brush, Tracys Send, Deenside Wood. 525 - Boney Belle, Lantau Champ, Danboys Brae, Pretty Leah, Trade Bailey, Equation Of Time. 525 - Andys Dream, Ambitious Felix, Dinn Re Robin, Feed Me Balti, Larue Dargle, Allnew Gold Bars. 525 - Dysert Niamh, Kilara Elvira, Lemon Derek, Grangemore Manor, Marble House, Feed Me Vindaloo. 525 - Kilara Dillie, Dear Max, Kilara Bambi, Turbo Master, Awake My Soul, Rock Road Boy. 725 - Katies Decision, Graigues Penny, Slaneyside Aloha, Daylens Bullet, Oakvale Legacy, Slippersforwooly. 525 - Ring Circle, Feed Me Pathia, Me Okey Dokey, Suirview Ellen, Inch Daisy, Bobs Girl. 525 - Acres Oak, Neds Star, Condor Zak, Milford Taylor, Ridgemount Bolt, Village Star. 525 - Noreside Gavin, Condor Maddie, Garryglass Arkle, Kells Rebel, Cooladerry Rock, Me Hook On.

WATERFORD (7.50)

525 - Reggae Dan, Dry Dock Bell, Barro Bonnie, Roicead Dubh, Mountaylor Sky, Blackboy Minnie. 325 - Tan Brown, Jumbos Rockie, Telex Hawk, Mr Auctioneer, Daring Rush, Stripe Gaffer. 525 - Rathbally Joe, Rushwee Sparta, Longbog Rambler, Neamstown Sam, Mattys Daisy, Beannacht Cait. 525 - Jennapatholly, Whiteys Sunset, Head Spin, Ballyvadd Bronko, Tanami Annie, Run It Twice. 525 - Jays Sunshine, Woodenstown Caro, Shunters Fly, Jacks Kool, Ginas Lad, Husky Kingo. 525 - Triple A Milly, Milliondolarbaby, Kingsmill Gala, Freedom Aoife, Pine Ace, Outlier Cracker. 525 - Town Gigolo, Narabane Black, Whitefort Mickey, Astons Gem, Snow Eva, Suirview Diva. 525 - Ballymac Erin, Sonas Ace, Tomorrows Sean, Rathbally Tank, Glenbrien Imp, Macs Snapper.

LAST NIGHT'S RESULTS

HAROLD'S CROSS

525 - Oldpark Sue (Barefoot Bolt-Lukessherry) (3) 6/4, Barnacrow Major (5) 5/2, Alexis Knows (2) 5/2, Mags Little Lady (4) 6/4, Unlikely Faye (1) 2/1, Cnocnacree (6) 5/2. 1L 30.09. T€2.40 €2.70 €1.50 F €11.80 T €69.30.

525 - Savannah Again (Mall Brandy-Ballycrone Lady) (3) 1/1, Lonesome Flames (4) 2/1, Nadines Stream (6) 2/1, Likeable Winner (2) 6/4. 7L 29.95. T€2.30 €1.10 €1.10 F €8.40 T €37.50.

525 - Edel Pet (Forest Master-Shelbourne Lola) (1) 5/1, Next Stop (2) 2/1, Moneyhill Joe (3) 4/5, Skidrow Lady (4) 5/1, Rosier (6) 6/4, Ravenswood Rocky (5) 2/1. 2L 29.84. T€4.50 €3.00 €4.20 F €102.00.

525 - Confey Lady (College Causeway-Dr Mags) (2) 5/2, Kilaharry Lily (1) 7/2, Ooh Black Billie (3) 2/1, Awesome Becks (6) 7/2, Ravenswood Ali (4) 5/2, Crash Time (5) 6/4. 2L 29.76. T€14.70 €2.00 €3.40 F €17.50 T €301.10.

525 - Urney Prince (Forest Master-Urney Twins) (5) 5/1, Parnell Bowwow (6) 5/2, Whatcatch (4) 7/4, Meabhaine (2) 2/1, Copper Donal (1) 7/2, Classy Blacky (3) 7/4. 1.5L 29.35. T€6.40 €4.90 €1.70 F €17.30 T €193.00.

525 - Rumble Clever (Ace Hi Rumble-Maybe Classy) (1) 4/5, Some Boyo (4) 4/1, Trasher Boy (5) 3/1, Slaneyside Holby (3) 7/4, Lu Lus Pearl (6) 4/1, Maisies Petal (2) 4/1. nk 29.54 (M Flynn). T€2.20 €1.90 €1.50 F €45.30 T €53.50.

525 - Slaneyside Hero (Timor Blue-Cromlech Jess) (3) 5/4, Amazing Maestro (6) 3/1, Daniels Dilemma (4) 2/1, Austin Charlie (2) 5/2, Rockvale Rumble (1) 5/2, Enough Is Enough (5) 6/1. 6.5L 29.26 (D Kehoe). T€2.40 €1.50 €1.40 F €11.90 T €33.30.

525 - Stapleton (Crash-Borna Supreme) (2) 4/1, Scolari Flare (4) 2/1, Kebe Lady (5) 5/2, No More Lies (6) 5/2, Doonanes Columbo (1) 6/1, Foxfield Aaron (3) 6/4. 0.5L 29.57. T€7.40 €3.50 €2.60 F €96.70 T €112.50.

570 - Well Worn (Scolari Me Daddy-Flying Indi) (3) 6/4, Freffans Simon (5) 5/2, Slaneyside Fayre (2) 3/1, Looney Jake (1) 6/1, Danciabri (6) 5/2, Reef Raider (4) 2/1. 3.5L 31.48. T€2.90 €1.40 €2.10 F €10.50 T €37.40.

570 - Parknook Bill (Kinloch Brae-Barnane Breeze) (2) 3/1, Night Time Spark (5) 6/4, Likeable Monica (6) 4/1, Slaneyside Conor (4) 4/1, Freffans Ash (1) 4/1, Coonoughkerrylas (3) 3/1. 5L 31.39 (J Brady). T€5.20 €2.10 €1.80 F €15.70 T €53.70.

TRALEE

Bowline Dynamo 5/2 18.33; Conaic View Gem 5/1 29.48; Millridge Lola 3/1 17.71; Irremore Legend 2/1 29.04; Paradise Simona 7/4 31.26; Killinane King 3/1 28.81; Harping On 2/1 28.30; Skiproe Master 1/2 29.58; Punjabie Kitchen 5/2 28.88.

MOTORSPORT

SUNDAY

Galway MC - Autotest (H), The Mart, Ballinasloe, Co Galway, 11.0.

Skibbereen & District CC - Stages Rally (SR), HQ: West Lodge Hotel, Bantry, Co Cork, 8.0.

Co Cavan MC - Autocross (LS), Latton Quarry, near Cootehill, Co Cavan, 10.30.

RUGBY

FIXTURES

Friday

Ulster Bank League - Division 2A

Spafield: Cashel RFC v Nenagh Ormond, 8.0.

Guinness Pro 12

Parc y Scarlets: Scarlets v Munster, 7.05, TG4;

Kingspan Stadium: Ulster v Cardiff Blues, 7.35, BBC;

RDS Arena: Leinster v Glasgow Warriors, 7.45.

Saturday

World Cup Semi-Final

Twickenham: South Africa v New Zealand, 4.0, TV3.

Guinness Pro 12

Liberty Stadium: Ospreys v Connacht, 1.30.

Ulster Bank League - Division 2B

Irish Independent Park: Sundays Well v MU Barnhall, 2.30.

Sunday

World Cup Semi-Final

Twickenham: Argentina v Australia, 4.0, TV3.

SNOOKER

ASIAN TOUR

HAINING OPEN - Haining Sports Centre, China

Irish Results: L Fernandez bt M Selt (Eng) 4-3.

SOCCER

COLLEGES AND UNIVERSITIES

Premier North: Athlone IT 2 Maynooth Uni 3; Trinity Col Dublin 2 UCD 2; DCU v DIT off.

Premier South: IT Carlow 3 Colaiste Stiofáin Naofa 2; Uni of Limerick v Waterford IT off; UCC 3 Cork IT 2.

Div 2 Gp C: Athlone IT 'B' 5 IT Sligo 'B' 1. Gp A: St Patrick's Col Drumcondra 3 Dublin Business School 2. Gp D: IT Tralee 5 Waterford IT 'B' 2.

Div 3 Gp B: IT Tallaght 'B' 4 IT Blanchardstown 'C' 1; Maynooth Uni 'C' 6 Pearse Col Crumlin 1. Gp C: Moate Business Col 0 GMIT Galway 'B' 2. Gp D: Cork IT 'C' 0 Uni of Limerick 'B' 7; Waterford IT 'C' 8 Limerick IT 'C' 2.

Div 4 Gp D: Cork IT 'D' 1 IT Tralee 'B' 3.

W U-17 UEFA European C'ships

Qualifying Round

Izmir, Turkey: Turkey 0 Republic of Ireland 3 (L Kiernan, A Kavanagh, L Kelly). Republic of Ireland Women's U-17s qualify for Elite Round.

TENNIS

ITF MEN'S FUTURES

Oslo, Norway - Doubles Rd 1: B Thomson (Irl)/A Tabilo (Can) bt D Appelgren (Swe)/J Bjerke (Nor) 6-3 6-4.

Heraklion, Crete, Greece - Doubles Rd 1: (4) S Diez (Can)/R Rodriguez-Pace (Ven) bt P Bothwell (Irl)/C Kapogiannis (Gre) 6-1 7-6 (7/4).

ITF WOMEN'S CIRCUIT

Heraklion, Crete, Greece - Singles Rd 1: (4) A Bowtell (Irl) bt N Nikolopoulou (Gre) 6-2 6-1.

Sharm El Sheikh, Egypt - Singles Rd 1: J Claffey (Irl) bt K Snita (Pol) 6-1 6-1.

Doubles Rd 1: P Bejenaru (Rou)/A Mihaila (Rou) bt J Claffey (Irl)/T Mihalikova (Svk) 6-3 7-5.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport