Wednesday 22 February 2017

Today's Sport

Published 07/10/2015 | 02:30

Today's Sport

  • Go To

Racing

Navan 2.05, Nottingham 1.30, Ludlow 2.10, Towcester 2.20, Kempton 5.20.

SOCCER

Colleges and Universities (2.0 unless stated)

Premier South: Cork IT v Colaiste Stiofain Naofa, Cork IT Sports Grounds, 2.30;

Div 1 Group A: GMIT Galway v IT Blanchardstown, Fahy's Field, 7.0; NUI Galway v Letterkenny IT, Dangan, 3.0; IT Sligo v Dundalk IT, Knocknaree Arena, 2.30.

Div 1 Group B: IT Tallaght v Mary Immaculate College, IT Tallaght Campus; Limerick IT v Maynooth University 'B', Moylish Park, 2.30; Sallynoggin College of FE v IT Carlow 'B', Ballybrack Boys All-Weather.

Div 2 Group D: Cork IT 'B' v Limerick IT 'B', Cork IT Sports Grounds, Bishopstown, 6.30.

Div 3 Group A: Cavan Institute v DCU 'C', Tullacmongan All-Weather.

Div 3 Group C: Athlone IT 'C' v NUI Galway 'B', Athlone IT All-Weather; GMIT Mayo Campus v Moate Business College, Castlebar, 2.30.

Div 3 Group D: Limerick IT 'C' v UCC 'B', Moylish Park Grass Pitch, 2.30.

GREYHOUND RACING

Shelbourne Park 8.0, Kilkenny 8.0.

BOXING

AIBA World Elite Championships

Doha, Qatar - Last 32

49kg: B Irvine (Irl) bt N Hernandez (USA) 3-0;

64kg: D Walsh (Irl) lost to LD Arcon (Ven) 1-2;

75kg: M O'Reilly (Irl) bt V Kharlamov (Ukr) 3-0.

CYCLING

Tour of China I

China - Final Leading Positions after Stage 3, (Huang Shi - 125.6km): 1 J A

Final leading positions after Stage 4, (Wu Han - 109.2km): 1 D Colli (Ita) 2hrs 33min 58secs, 2 O Polivoda (Ukr) at same time, 3 S Bazhkou (Blr) at 2secs.

Irish: 42 S Clancy at same time.

Leading general classification after Stage 4: 1 D Colli (Ita) 7hrs 28mins 59secs, 2 O Polivoda (Ukr) at 10secs, 3 S Bazhkou (Blr) at 19secs.

Irish: 19 S Clancy at 52secs.

DARTS

PDC World Grand Prix

Citywest Hotel, Dublin

1st rd: R Thornton (Sco) bt D Gurney (NIrl) 2-0.

2nd rd: J Lewis (Wal) bt M Smith (Eng) 3-2,

GAELIC GAMES

LGFA TG4 All Star Award Nominees

Goalkeepers: M O'Brien (Cork); C Trant (Dublin); L Martin (Monaghan).

Defenders: M Ambrose, V Foley, G O'Flynn, B Stack, D O'Reilly (all Cork); T Doherty, C Hegarty (both Donegal); O Carey, S Goldrick, S Finnegan, S Furlong, M Ní Scanaill (all Dublin); S Burke (Galway); Á Seoighe (Galway); A Desmond, C Kelly, C Lynch (all Kerry); L Wall (Waterford).

Midfielders: C O'Hanlon (Armagh); R Buckley, B Corkery (both Cork); G Conneally (Galway); B Breen (Kerry); F McHale (Mayo).

Forwards: A Mackin (Armagh); V Mulcahy, C O'Sullivan, A Walsh (all Cork); G McLaughlin (Donegal); L Davey, N Healy, N McEvoy, C Rowe (all Dublin); T Leonard, P Gleeson (both Galway); L Ní Muircheartaigh (Kerry); Á Tighe (Leitrim); C Staunton (Mayo); C Courtney, C McConnell (both Monaghan); M Delahunty, A Wall (both Waterford).

GOLF

EUROPEAN TOUR

QUALIFYING SCHOOL First stage - Section D

Frilford Heath, Abingdon, England

Rd 1 (Eng unless stated, par 72, *denotes amateur): 67 Z Scotland, A Karlsson (Swe); 68 M Laskey (Wal), O Lindell* (Fin), JL Smith.

Irish: 73 D Rawluk; 74 JR Gilbraith* (NIrl).

HBE PGA Ulster C'ship Pro-Am

Hilton Templepatrick GC (Par 72)

67 C Moriarty (Drive Golf Performance Ltd), N O'Briain (Old Conna GC), N Murray (Massereene GC); 68 E Brady (Clontarf GC); 70 L Hynes (Killiney GC); 71 M Staunton (Delgany GC), C Molloy (Blackwood GC), B McGovern (Headfort GC); 72 D Mooney (Ballyliffin), D Ryan (Cahir Park).

GREYHOUND RACING

SHELBOURNE PARK (8.0)

525 - Drumna Pine (1st sh 29.57 DBP), Wishful Flyer (1st 1L 18.24 HRX), Extra Charge (2nd 7L 17.83 LGD), See More Magic (2nd 10L 28.95 SPK), Drumsna Rocket (4th 8.5L 30.53 LGD), Drumcrow Cheryl (3rd 1.5L/sh 29.37 DBP).

525 - Fearsome Falcon (1st 8L 29.57 SPK), Blackhall Ruby (2nd 3L 29.87 SPK), Aintree Mac (4th 6.5L 21.74 DLK), Wishful Deano (3rd 3L 21.86 DLK), Cu Na Future (3rd 18.5L 28.32 SPK), Riverside Faith (1st hd 29.65 SPK).

525 - Time Call (1st 0.5L 29.29 SPK), Dryland Bolt (2nd 0.5L 29.29 SPK), Lingrawn Dixie (1st nk 28.9 SPK), Price Hike (2nd 5.5L 28.61 SPK), Swords Wizard (1st 5.5L 28.61 SPK), Scary Days (2nd nk 28.9 SPK).

750 - Jumeirah Millie (2nd 7.25L 19.22 GLY), Go Anywhere (5th 4.75L/nk 28.8 SPK), Deanmill Katy (3rd 5L 31.2 SPK), Brae Blackie (1st 28.81 SPK), Kilmaine Mania (3rd 6.0L 30.18 DBP), Gracious Gracie (1st 3L 29.28 LFD).

350 - Cabra Mufasa (4th 3.5L/nk/nk 18.92 SPK), Droopys Southboy (1st 3L 29.32 SPK), Thorn Brae Quick (2nd 3L 18.76 SPK), An Old Friend (1st 1.5L 19 SPK), Drumsna Legend (2nd 0.5L 17.96 LGD), Lodgefield Zulu (1st 3.5L 18.92 SPK).

525 - Coonoughkerrylas (4th 4.25L 28.66 SPK), Cill An Aird (6th 11.0L/sh 28.77 SPK), Yapromisedme (2nd 2L 28.8 SPK), Edenvale Maeve (1st 18.4 DBP), Nushkas Sean Og (1st 19.13 SPK), Drumcrow Kaiser (6th 10.5L/nk 28.63 HRX).

525 - Herne The Hunter (3rd 8.5L 28.61 SPK), Drumna Birch (2nd 1.5L 19 SPK), Furious Flyer (5th 12.0L 29.13 HRX), Cabra Ash (5th 4.5L/nk/hd 28.64 SPK), Edenvale Mutley (2nd 10L 28.31 SPK), Drumsna Ravan (4th 11.0L 28.61 SPK).

525 - Slaneyside Mam (4th 5.5L 29.12 HRX), Drumna Oak (6th 12.5L 28.97 SPK), Tyrap Dragi (2nd 3.5L 28.92 SPK), Siun Shuffle (2nd 9.5L 19.57 LFD), Drumcrow Leo (4th 6.0L 28.92 SPK), Lord Kilgraney (1st dis 19.09 SPK).

525 - Lu Lus Pearl (3rd 5L 29.26 HRX), Starting Monday (5th 12.5L 28.57 SPK), Fox Mountain (3rd nk/hd 18.35 DBP), Blackhall Bound (4th 6L 28.91 SPK), Lingrawn Classic (6th 10.0L/sh 29.13 SPK), Drumsna Pixie (2nd 6L 17.97 LGD).

KILKENNY (8.0)

525 - Dublinhill Spark, Dolittle Sam, Drop In Acan, Veraisalady, Cauldron Beamer, Abbey Black. 525 - Awake My Soul, Me Okey Dokey, Eastend Millie, Kilara Dillie, Millbrook Hero, Dysert Niamh. 525 - Larue Dargle, Crohane Girl, Marble House, Rock Road Boy, Kilara Bambi, Seldom Fed. 525 - Turbo Master, Kilara Extra, Knockdrinna Kruz, Dear Max, Rockmount Rajah, Jennys Song. 525 - Dance Stripey, Andys Dream, Town Hawk, Kilara Elvira, Runaway Impact, Millbrook Angel. 300 - Ballinacrow Rock, Rathmoyle Gazza, Thelmas First, Galmonian Cat, Minglers Shine, Deenside Wood. 525 - Feed Me Haribos, Larkins Power, Handyman Joe, Oberstar, Elusive Lass, Pendle Black. 525 - Bobs Girl, Condor Molly, Feed Me Pathia, Deckos Erin, Hard Man Joe, Me Hook On.

LAST NIGHT'S RESULTS

HAROLD'S CROSS

525 - Rocky Breeze (Godsend-Wentworth Wonder) (5) 2/1, Burrow Sammy (3) 5/2, Shes Got Grit (6) 5/1, Bunch Of Monkeys (1) 6/4, Gainstown Echo (2) 5/2, Keev Class (4) 4/1. 14L 29.61. T€1.40 €1.60 €11.50.

525 - Skeine Abbey (Kinloch Brae-Tantallons Kay) (3) 5/2, Only A Hobo (4) 6/4, Rosier (1) 5/2, Floodys Lisa (6) 3/1, Mags Little Lady (5) 6/4, Cognac Lady (2) 5/2. 4L 29.84. T€2.50 €1.40 €1.90 F €16.20 T €93.90.

525 - Da Vinci Mode (Droopys Jet-Code Ivory) (4) 4/5, Slaneyside Power (1) 5/2, Spot The Subbie (2) 5/2, Ravenswood Ali (3) 5/2, Allycrone Ady (6) 3/1, Sancho Panza (5) 2/1. 0.75L 29.55. T€2.30 €1.70 €1.80 F €16.00 T €46.40.

525 - Boogiewoogie Bob (Forest Master-Elegant Helen) (3) 2/1, Areurightda (2) 2/1, Kilruddery Beech (1) 4/1, Final Touch (5) 5/1, Hayeses Hollow (4) 4/7, Masterofrosewell (6) 7/4. 8L 29.71. T€3.70 €2.60 €1.60 F €12.90 T €47.40.

525 - Ooh Black Billie (Scolari Me Daddy-Ooh Black Betty) (1) 4/6, Tullycanna Milly (4) 6/4, Deer Roan (3) 3/1, Gainstown Moon (2) 3/1, Kilruddery Pine (6) 3/1, Breakin The Bank (5) 3/1. 3L 29.64 (L O'Rourke). T€2.10 €2.60 €3.40 F €66.30 T €60.00.

525 - Roan View (Westmead Hawk-Ballymac Blossom) (5) 5/1, Trixie Kid (4) 5/2, Da Vinci Cilla (6) 4/7, Urban Ranger (2) 5/2, Ravenswood Riley (1) 7/4, Edel Pet (3) 5/1. 2.5L 29.83. T€6.70 €1.70 €1.30 F €28.80.

525 - Slaneyside Conor (Ww Time Warp-Jane Of Arc) (1), Bluegrange Tom (6), Miss Lucy Lou (2), Daniels Dilemma (5), Mun Montana (3). 9L 29.25 (D Kehoe). T€3.10 €2.00 €3.70 F €10.30 T €53.70.

CURRAHEEN PARK

Dunbullogue Fly 9/2 29.24; Watch Out Lady 2/1 17.80; Canadian Sixty 6/4f 29.38; Rebel Hope 2/1 17.74; Travara Megan 6/4 29.28; Knockrour Honey 4/1 28.91; Charlesfield Tom 6/4f 28.51; Oakfront Express 3/1 29.31; Lads Ace 3/1 29.03; Dunbullogue Skip 4/1 28.63.

TRALEE

Dunkil Harry 2/1 18.03; Going To Cabra 5/2 29.87; Farran Puk EVS 17.82; Ardbeg Bella 3/1 29.39; Ballinorig Rock 3/1 17.95; Pennylane Gem 6/4 29.34.

PARALYMPICS

SELECTION

Irish Team (IPC Athletics World Championships, Doha, Qatar) - MEN

T12 Class Men's 100m: J Smyth; T37 800m & 1500m: M McKillop; T5 1 100m & 400m: J McCarthy.

Ladies - F57 Discus Throw: O Barry; F53 Shot Put: D Mongan; F56 Javelin: L Regan; F38 Discus: N Lenihan; F41 Discus: N McCarthy; F40 Shot Put: H Fitzsimons.

RUGBY

LEINSTER SCHOOLS SENIOR DEVELOPMENT CUP - RD 1

Barnhall RFC: Colaiste Chiarain, Leixlip 52 (S Higgins 4 tries; J Devine 2 tries, con; J Madden, D Olaniyi try each; C Turley, N Maher 2 cons; C Burke con); Tallaght CS 19 (J Worrell 2 tries; J Moawi try; E Conroy 2 cons).

SELECTION

WORLD CUP - England: A Goode; A Watson, H Slade, Owen Farrell, J Nowell; G Ford, D Care; M Vunipola, T Youngs, D Cole, J Launchbury, G Parling, J Haskell, C Robshaw (capt), N Easter. Replacements: J George, J Marler, D Wilson, G Kruis, T Wood, R Wigglesworth, J Joseph, M Brown.

FIXTURES

Friday - Ulster Bank League

Division 1B - College Park: Dublin University v St Mary's College, 8.0.

Saturday

Ulster Bank League - Division 2A

New Ormond Park: Nenagh Ormond v UCC, 2.30.

Sunday

World Cup - Pool D

Sandy Park: Italy v Romania, 2.30;

Millennium Stadium: France v Ireland, 4.45.

SOCCER

Colleges and Universities

Premier North: DIT 0 Maynooth University 1 (N Conron); Trinity College Dublin 1 (R Hanaphy pen) DCU 1 (S Pender); UCD 5 (J McClelland, M Kouogun, S Belhout, T Molloy, M Boland) Athlone IT 1 (J Maloney).

Premier South: IT Carlow 2 (A O'Rourke, J Bonner) University of Limerick 2 (G Coughlan); Waterford IT 0 UCC 3 (E Browne 2, C Murphy).

Division Two Group A: Air Corps 2 IT Blanchardstown 'B' 6.

TENNIS

ATP & WTA China Open

Beijing, China

Men's 1st rd: (3) R Nadal (Spa) bt D Wu (Chn) 6-4 6-4, (1) N Djokovic (Ser) bt S Bolelli (Ita) 6-1 6-1, J Millman (Aus) bt T Robredo (Spa) 4-6 6-1 6-0, (4) D Ferrer (Spa) bt T Bellucci (Bra) 6-4 6-3, (6) J Isner (USA) bt D Thiem (Aut) 7-5 6-1.

Women's 2nd rd: (8) C Wozniacki (Den) bt Q Wang (Chn) 7-5 6-0, B Mattek-Sands (USA) bt L Arruabarrena (Spa) 0-6 6-2 6-0, (3) F Pennetta (Ita) bt T Pereira (Bra) 3-6 6-0 6-4, S Errani (Ita) bt C Garcia (Fra) 6-4 3-6 6-1,

(10) A Kerber (Ger) bt D Cibulkova (Svk) 6-1 6-4, (13) A Petkovic (Ger) bt S Stosur (Aus) 6-2 7-5, (12) T Bacsinszky (Swi) bt M Duque-Marino (Col) 7-5 6-2, (6) A Ivanovic (Ser) bt V Williams (USA) 7-6 (7-3) 6-2.

ITF MEN'S FUTURES

Nevers, France - Singles Rd 1: S Barry (Irl) bt J de Schepper (Fra) 3-6 6-3 6-4.

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Sport